EEN FLINKE JONGEN Eene WEDUWE van 40 jaren, Omtrent dit ongeluk verneemt men nader het volgende: Om te zien in hoeveel stukken eene bom zich na de uitbarsting verdeelt, hangt men er eene aan een ketting in het midden van een daartoe vervaardigden put en laat men ze door eene electrische vonk springen. Toen men nu jl. Donderdag hiermede bezig was, weigerde eene bom. De kapitein Lestourbillon en vier minderen begaven zich naar den put, om de oorzaak hiervan te onderzoeken. De soldaat-telegraphist begon met den electriseer-toestel te spelen, en denkende dat de draad niet meer aan de bom bevestigd was, liet hij eenige vonken daarop overspringen. Juist had de kapitein, met behulp der overigen, de bom in orde gebragt en ook den draad weder er aan verbonden, toen op eens de ontploffing plaats greep en den kapitein en drie minderen doodde. De vijfde persoon kwam geheel ongedeerd uit den put, hoewel natuurlijk zeer verschrikt. Jl. Zaturdag morgen had de ter aarde bestelling dezer vier ongelukkige slagtoffers plaats. Ze geschiedde met bijzondere plegtigheid, en de bevolking legde veel deelne ming aan den dag. Engeland. De heer Gladstone is eerelid van de draaijersvereeniging te Londen geworden. Jl. Woensdag middag werd hem in een volle vergadering dat lidmaatschap en het daarbij passend gewaad uitgereikt. Evenwel niet uitsluitend draaijers waren daarbij tegenwoordig, o. a. vond men er den lord- mayor met zijn echtgenoote, allerlei heeren van rang en eindelijk vele leden van het gild. De heer Jones, een gewezen meester, hield een toespraak, waarin Gladstone's politieke werkzaamheden uitbundig geprezen werden en melding gemaakt werd van zijn welbekende handigheid om met den bijl om te gaan. Gladstone erkende eerlijk, dat hij eigenlijk niet wist, welke gemeenschap hij met het draaijershandwerk had, inderdaad deze staatsman en een draaijer staan op een aan merk elij ken afstand van elkaar, doch het deed hem genoegen, dat hij uit Jones mond vernomen had, dat hij eenig regt had tot de vereeniging te behooren, want den houthakkersbijl, die op hun blazoen voorkwam, had hij voor jaren reeds gehanteerd en dit had hem in zekeren zin sedert lang tot een broeder van dit oude handwerk gemaakt. Een dichter voor drieduizend jaren had in een van zijn onsterfelijke verzen de wereld verkondigd, dat de uitnemendheid van een houthakker niet in zijn kracht, maar in zijn bekwaamheid lag, en het deed hem genoegen, dat het gild nooit laag had neêrgezien op hen, die het ruwe materiaal verschaften. «Ik was nog heel jong,» sprak Gladstone, «veel meer jaren geleden dan ik in dit gezelschap zou durven zeggen, dat ik een dolle liefhebber van draaijen was, en ik bezit nog eenige voorwerpen, die ik zelf vervaardigd heb, doch die ik niet gaarne op een uwer tentoonstellingen zou brengen.» Zijn levensloop was echter niet gunstig geweest om het ver in die kunst te brengen. Wederom is eene overtreding der Zondagswet uit gevonden. Daar elke arbeid en elke uitspanning in het openbaar op dien dag verboden en de mindere man geen tehuis heeft, waarin hij zich verschuilen kan tegen de argusoogen van hen, die voor de nakoming der Zondagswet moeten waken, spreekt het van zelf dat zijne vindingrijkheid wordt gescherpt door de behoefte om zijn verveling te verdrijven. Nu ontdekten een paar stille agenten jl. Zondag op de kade te Bradford een twintigtal personen, die allen in den stroom staarden en blijkbaar een zelfden loop aan hunne gedachten gaven; wat zij deden bleef zelfs verborgen voor de agenten, totdat het geheim opgelost werd door de kreten: «twee tegen een voor de mijne!» «zes tegen vier voor de mijne!» enz. Er werd dus gewed. Maar waarover? Twee personen wierpen een stukje in den stroom, en ieder wedde nu welk stukje hout het eerst een zeker punt zou bereikt hebben; de eigenaar van het winnende houtje kreeg van elk der deelgenooten een penny. Deze wedren van houtjes, die op eene onkostbare wijze de wedrennen van paarden vervangt en voor de liefhebbers hetzelfde genot en dezelfde gelegenheid tot wedden opleverde, werd echter door de politie als sabbatschennis aangemerkt; de overtreders werden aangeklaagd en ver oordeeld tot 10 shillings boete elk. Oostenrijk. Te Weenen is een gedeelte der stad overstroomd. Blijkens telegraphische berigten van jl. Zaturdag hadden 240 per sonen hunne woningen moeten verlaten. Een inundatiedam was op drie plaatsen doorgebroken. Bij de afzending van het laatste berigt scheen het gevaar te vermeerderen. Ook te Praag is een gedeelte der stad ondergeloopen. Rusland. De grootvorstin Maria Nicolajewna is in den nacht van den 20 op 21 dezer, ten 1 ure, te St. Petersburg overleden. Deze Prinses, zuster van Czar Alexander II, was geboren 18/6 Aug. 1818, van 14/2 Julij 1839 tot 1 Nov./20 Oct. 1852 de echtgenoot van Maximiliaan, hertog van Leuch- tenberg, en na zijn dood met graaf Gregorius Stroganoff hertrouwd. Spanje. Over de krijgsverrigtingen in het Noorden zijn eenige belangrijke berigten ontvangen, die doen zien, dat het met de magt der Carlisten op een eind loopt. Don Carlos bevond zich te Andoain en had den moed opgegeven. Na de verovering van Estella blijft hem geen andere toevlugt meer voor zijn troepen over dan het gebergte; door de inneming van Vera is ook de weg naar de Fransche grenzen versperd. Amerika. Omtrent het eeuwfeest van het bestaan der Vereenigde Staten wordt uit Washington gemeld, dat alles het slagen daarvan doet verwachten; alle volken geven volgaarne aan de uitnoodiging van den president om mede te werken gehoor. Alleen Rusland weigert aan het eeuwfeest deel te nemen en de Amerikanen, die voor eenige jaren Groot vorst Alexis zoo schitterend hebben ontvangen, gevoelen zich nog al gekwetst over dat onvoorzien bewijs van minachting. Daarentegen heeft de Koning van Siam beloofd, eene volledige verzameling producten van zijn land te zenden; China heeft eene ruimte van 7000 vierk. voet gevraagd, en de catalogus der voorwerpen, door den Khedive van Egypte in te zenden, telt niet minder dan 6000 nummers. De kanonnenkoning Krupp rust een eigen stoomboot uit om de geduchte voortbrengselen zijner reusachtige fabriek naar Philadelphia te brengen. De aanvragen voor inzendingen in de afdeeling tuinbouw zijn zoo talrijk, dat men het daarvoor bestemde gebouw zal vergrooten; deze afdeeling zal nu een halve hectare beslaan; o. a. wordt daarin eene merkwaardige collectie rhododendrons uit Engeland verwacht. Intusschen maken de hotelhouders te Philadelphia toe bereidselen om duizenden vreemdelingen te herbergen; een speciaal hötel wordt gebouwd, the Globe Hotel, dat 5000 personen zal kunnen bevattenof al die gasten echter aan één table d'hóte zullen aanzitten, wordt niet gemeld. Zeker zou het, door de verscheidenheid van talen en dialecten, een aanblik zijn, den Babelschen torenbouw waardig; maar of de kookkunst er bij zal winnen, als ze tracht al die verschillende smaken te voldoen, is een andere vraag. Men verwacht echter, dat de hotelhouders te Philadel phia veel te lijden zullen hebben van de concurrentie van New-York; tusschen beide plaatsen toch zullen sneltreinen rijden, die den afstand in anderhalf uur zullen afleggen, en waarschijnlijk zullen nu vele bezoekers te New-York verblijf kiezen, waar de gelegenheid tot ontspanning veel talrijker is en de leefwijze meer met de Europesche zeden overeenkomt. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ ^NEDERLAND. Prins Hendrik. 12 Jan. van Batavia vertrokken. 22 Febr. alhier aangekomen. Prinses Amalia. 3Febr. alhier aang, vertr. 18Maart. Prins van Oranje. 25 Dec. van hier vertrokken. 4 Febr. Batavia aangekomen. C o n r a d. 19 Febr. van hier vertrokken. 20 Febr. te Southampton aangek. Koning der Nederlanden. 13 Febr. van Batavia vertrokken. 21 Febr. Point de Galle gepasseerd v oorwaarts. 22 Jan. van hier vertrokken. 10 Febr. Suez aang. en vertr. De Celebes, van Batavia naar hier, is den 19 dezer voor middags Gibraltar gepasseerd. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWDW. van der Wiele, vletterman, weduwnaar van R. Dalmeijer en T. üalmeijer. GETROUWDGeene. BEVALLENC. S. Schuurman, geb. Maas Geesteranus, (D.). T. Aarts, geb. Baartwijk, (Z.). G. Noot, geb. van der Oord, (Z.). A. Dijkshoorn, geb. Reichart, (Z.). G. Troost, geb. Keijzer, (D.). L. T. Koch, geb. Kaletzki, (D.). C. Heeroma, geb. Roggeveen, (Z.). OVERLEDEN: M. S. Janzen, 21maanden. S.Visser, geb.Martens, 57 jaren. T. Bot, bijna 9 maanden. A. Kooij, 82 jaren. P. van de Mosselaer, 4-5 jaren. M. A. D. C. T. J. Bijl, bijna 17 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Februarij. I 'nwn Wiudrigting en Kracht Barometer mm. Thermometer C. &p"3 O O p" Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 12 wtz. 0.4k. 753.92 - 5.99 5.2 f 1.3 0.87 Vlak. 21 12 zo. 3,/ 757.92;- 1.98 4.7 t 0.7 0.97 Golvend 22 8 zzw. 19„ 755.70!- 4.21 5.8 f 34 0.92 hol in zee 22 12 zzw. 10,/ 757.45 - 2.46 7.0 f 2.9 0.89 Golvend Weersgesteldheid: 20Febr.l2u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 21Febr.l2u. Digtbetrokken, regen, winderig. 22Febr. 8 u. Helder, beneveld, winderig. 22Febr,12 u. Helder, winderig, mooi. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 17 Febr. AgathaCornelia.A.vanGalen. Soerabaija. 17 Febr. India Packet. G.Diepering. Samarang viaBat. 17 Febr. Maria. W.H.Bontekoe. Nantes. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomsi. 19 Febr. Reu. V.Villicich. Duiuk.&Goedk. Taganrog. 21 JuliaFisher. W.W.Barrow. v. Vliet Co. Savanah. 21 Amalia. K.Bakker. Duink.&Goedk. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te losseji. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. PrinsHendrik. M.C.Braat. Bat.viaSuez. Stukg. deVries&Co. Correspondentie. De heer B. Jelgersma Gz., Pred. te Oudkarspel, verzoekt ons te melden, dat de bewuste brief, zie annonce in ons vorig nummer, niet is ontvangen den 14, maar den 15 dezer. Het gezondene door den heer K. te W. is uitsluitend van plaatselijk belang en daardoor ter plaatsing ongeschikt. C. C. meldt ons het plan tot oprigting eener vereeniging tot uitoefening der zeevisschcrij op de Noordzee, te Petten. De inzender wijst op de ondersteuning van vele bewoners uit den omtrek, o. a. van den burgemeester der gemeente Petten, die, ofschoon nog slechts korten tijd in die functie werkzaam, zich een voor stander betoont van de welvaart der ingezetenen. Teregt drnkt de inzender zijn verwachting uit, dat deze onderneming, goed bestuurd, in ruime mate zal bijdragen tot bevordering van den bloei der gemeente. De handel in zeevisch levert in de laatste jaren zoo groote voordeelen op, dat het te verwonderen is, dat in de kustplaatsen van onze provincie niet meer werk er van gemaakt wordt om door onderlinge zamenwerking der ingezetenen vereeni- gingen tot dat doel in 't leven te roepen. LATËBE BGBIGTEN. Door de Friesche Maatschappij van Landbouw is een zilveren medaille en f 15 toegekend aan J. Fortuijn, te Sneek, voor boterkleursel, en aan C. F. Lantinga, te Sneek, voor kaaskleursel. De berigten uit Suriname maken melding van het verdwijnen van den heer Sanches, ontvanger van de in- en uitgaande regten en accijnsen te Paramaribo, een deficit achterlatende van f 33,000. Indirect is de gouverneur zelf hiervan oorzaak. Sanches was ook tot controleur benoemd, welke betrekking hij bijna een jaar lang te gelijk met eerst genoemde functie waarnam. Hij controleerde alzoo zich zeiven. De gouverneur verkreeg daardoor eene besparing van f 3000 op de administratie—kosten, maar deze besparing kost het land thans f 33,000. (Arnh. Crt.) De afdeeling Barsingerhorn der Hollandsche Maat schappij van Landbouw hield jl. Zaturdag hare eerste vergadering. 64 Leden traden toe. Eerstdaags zal van harentwege in de polderwaard eene beproeving plaats hebben van eene handdorschmachine. De heer P., fabrikant van brandkasten te Breslau, ontving de vorige week een kistje uit Ohlau. Hij nam het mede naar zijne huiskamer, alwaar zijne vrouw en kinderen bijeen waren en wilde het aldaar openbreken. Daar dit niet gemakkelijk ging, kwam zijne vrouw hem te hulp, om door middel van een stemvork het deksel te doen open springen. Alvorens dit gelukte bemerkte hij, dat de stem vork aan het uiteinde zwart was geworden. Niet wetende wat dit zijn kon, besloot hij met de uiterste voorzigtigheid en langzaam te werk te gaan. Toen hij het kistje eindelijk had geopend, bleek het gevuld te zijn met anderhalf pond buskruid, bezet met 13 percussions, in verband met een kleinen toestel, alles zoodanig ingerigt dat wanneer het kistje met een ruk werd geopend, het kruid moest vuur vatten en er eene sterke ontploffiing moest volgen. Door zijne voorzigtigheid was die toeleg verijdeld. Bij onderzoek is gebleken, dat het kistje te Ohlau ter verzending was afgegeven door den slotenmaker Karl Kapuscynsky, onder den valschen naam «Julius Römer.» Op het eerste gerucht dat er een onderzoek plaats had, is hij op de vlugt gegaan. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 17 stuks Paarden. 84 Runderen. 69 vette Kalveren f 0,80 a 1,per kgr. (vlug) 331 magere dito - 4,a 14,per stuk.(stug) 744 Schapen. Lammeren. 33 vette Varkens - 0,60 a 0,70 perkilog.(vlug) 25 magere dito - 16,a30,peijstuk.(raatig) 54 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 1 u middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,60 a 1,70 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,50 a 4,per 100 stuks. Eend-Eijeren- 5,a 25jarïge JSchtvereenigiiig VAN Jn VRIES EN PIETERTJE KOK. Nieuwesluis Wieringerwaard), 23 Febr 1876. Uit dankbaarheid hunner eenige Dochter. Bevallen van eene Dochter C. S. SCHUURMAN, geb. MAAS GEESTERANUS. Nieuwediep18 Febrnarij 1876. Geboren WILLEM ALEXANDER PAUL FREDERIK L0DEWIJK, Zoon van K. H. HEEROMA en C. HEEROMA—ROGGEVEEN. Huisduinen19 Februarij 1876. Heden overleed, na eene korte ongesteldheid, mijn geliefde Echtgenoot JAN KOOI, in den ouderdom van 31 jaren. Anna Paulowna, 16 Februarij 1876. Wed. J. KOOI, geb. SCHAGER. P. G., wenschte gaarne als HUISHOUDSTER geplaatst te worden, hier of elders, bij een eenig Heer of Weduwnaar met een of twee Kinderen. Meid is geene vereischte. Zij is verscheidene jaren in dusdanige betrekking werkzaam geweest, van goede getuigen voorzien en van eene fatsoen lijke familie. Brieven franco, onder letter R., aan het Bureau dezer Courant. WORDT GEVRAAGD: bij J. VERFAJLLELangestraat. t, Aan de Snelpers dezer Drukkerij kan worden geplaatst. Loon aanvankelijk f 4.'s weeks.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3