HËLDEEtSCHE E.V NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 29. 34 Jaargang. Woensdag 8 Maart. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN' N°. 1«3. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Ab-mnementsprijs per kwartaal1 30. M franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: "Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Uonderdas vertrekt de mail naar Oost-lndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per Mailboot Celebes, geschiedt voor drukwerken den 13 Maart, na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 14 Maart, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. De sluiting der mail naar Padang en Bataviate ver zenden per Mailboot Prinses Amalia, geschiedt voor drukwerken den 17 Maart, na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 18 Maart, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter kennisse van de belanghebbenden, dat van de Geldleening, groot f 80,000, ten laste dezer gemeente aangegaan, op heden zijn uitgeloot de aandeelen No. 14 en No. 72. Tegen overgifte dier aandeelen en daarbij behoorende coupons, zal de aflossing en rentebetaling van af den 1 Julij aanstaande plaats hebben ten kantore van de Associatie Cassa te Amsterdam. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 3 Maart 1875. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETUOUDERS der gemeente HELDER noodigen bij deze uit, de Lotelingen van de ligting van dit jaar, die verlangen bij de Zee militie te dienen, om zich daartoe vóór den eersten April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, op een werkdag, tusscben des voormiddags van 9 tot 1 nre. De Zeemilicicns ontvangen vier jaren na den dag hunner inlijving een bew ijs van ontslag uit de dienst, en worden, wanneer zij een behoorlijk paspoort hebben ontvangen, in tijd van vrede van de dienst bij de Schutterij vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigiug9-vaartuigen voor de binnenlandsche dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de Koloniën en Btzittingcn van het Kijk in andere werelddteleu gezonden, tenzij; ÏDgeval van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe magtiging verleent Aan hen, die verluDgcn na volbragten oefeningstijd in werkelijke dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. Aan hen, die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergunning tot uitoefening vau de Buitenlandsche Zeevaart eu Visscherij verleend. Aan Loteliugeu die vóór bnnue inlijving bij de Landmilitie, bun beroep van de Buiteulandsche Zeevaart maakten, eu zich voor de Zeemilitie hcbbeD aauge- boden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, wordt, wanneer zij zich met verlof bcviudeu, mede in gewouo tijden vergunning tot uitoelëniug van de Buitenlandsche Zeevaart verleend. In gewone tijden knnneu de manschappen der Zeemilitie vergunning bekomen tot bet aangaan van een huwelijk, wanneer zij huu derde dieustjaar hebben volbrngt. Voor Lotelingen 'lie hun beroep van de Buitenlaudsclie Zeevaart maken, is het alzoo van belung dat zij zich op den boven bcpaaldeu tijd voor dc Zee militie aanmelden, omdat zij anders gedurende hun diensttijd gecne vergunning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 6 Maart 1876. L. VERHEY, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Pauloivna maken bekend, dat «Ie jnarlijksche aanneming- van leerlingen, op de Openbare Lagere Scholen in deze gemeente, zal plaats hebben op den 1 April e. k. Ouders of Voogden, die hunne Kinderen of Pupillen op gemelden datum de School wenschen te doen bezoeken, worden uitgenoodigd daarvan vóór den 15 Mnnrt c. k. opgave te doen aan den betrokken Hoofdonderwijzer. Anna Paulowna, 2 Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulowna maken aan de ingezetenen bekend, dat er in dc eerste week van elk kwartaal gelegenheid bestaat tot koste- looze inenting en herinenting, ten huize van den plaatse lijken geneesheer, den Heer J. KEIJSER, op tijd en uur door dien geneesheer aan de belanghebbenden mede te deelen. Voorts zal er op Vrijdag den 17 Maart e. k., van 's morgens 10 tot 12 ure, in de school in de buurt Veerburg, en op Zaturdag den 18 Maart e. k., op gelijke uren, in de school op het Kcrkland, door den plaatselijken geneesheer eene buitengewone zitting worden gehouden tot kostelooze inenting en herinenting. Een ieder wordt aangemaand van deze gelegenheden gebruik te maken. Anna Paulowna, 4 Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Maart. De invoer van steenkolen uit Engeland in deze haven zal dit jaar buitengewoon belangrijk zijn. De heeren W. Hoven Zoon, te Rotterdam, zijn bij openbare aanbesteding, leveranciers geworden van 30,000 HL. gaskolen voor de gasfabrieken te Alkmaar en Purmerend, 235,000 HL. id. voor de stedelijke gasfabriek te Utrecht en 44,000 HL. voor gelijke fabriek te Delft. Deze hoogstaanzienlijke hoeveelheid gaskolen zal door tusschenkomst van de heeren van Gijn Co., cargadoors alhier, hare respectieve bestemmingen bereiken. Wij gelooven met dit berigt een verblijdend uitzigt geopend te hebben voor zeer vele neringdoenden in deze gemeente, voor vele ligterschippers en niet het minst voor het groot aantal steenkolenwerlcers alhier, die juist geen zeer voordeeligen winter achter den rug hebben. Met herinnering aan het vroeger reeds door ons geschetst belang van de voorgenomen wetenschappelijke expeditie naar de binnenlanden van Sumatra, bevelen we, met het oog op achterstaande annonce der plaatselijke commissie, die zaak met warmte in de ondersteuning onzer plaatsgenooten aan. Reeds nu werpen de overzeesche gewesten, vooral ook voor deze havenplaats, groote voor deden af. Grooter zullen zeker die voordeden worden als het thans nog voor een groot deel onbekende, maar zeer vruchtbare Sumatra meer bekend zal zijn geworden en zoodoende voor handel, nijverheid en scheepvaart een nieuwe bron van welvaart zal zijn ontsloten. Wij ver trouwen dan ook dat onze plaatsgenooten, die hiervoor iets kunnen afzonderen, dit ook volgaarne zullen willen, getrouw aan der vaderen leuzeEendragt maakt magt. Gisteren avond besloot de heer dr. J. C. Zaalberg Pz. de reeks zijner alhier gehoudene voordragten over Dar winisme en Godsdienst. Ditmaal beschouwde spreker den mensch, zijn rang en bestemming, in het licht der steeds voortschrijdende natuurwetenschap, en meer bepaald in dat, door het Darwinisme ontsluijerd. Op de hem eigene, welsprekende wijze gaf spreker een overzigt van het behandelde in de voorgaande lezing en wees hij daarna aan, hoe, ondanks de leer van Darwin, het verheven standpunt, dat de mensch volgens de oudere overtuiging had, behouden blijft, ja eerder nog, meer verheven wordt. Hij schetste den ontwikkelingsgang van den menschelijken geest, waarbij de roem op een geërfden adel wegvalt, maar vervangen wordt door een adeldom, die uit eigene verheffing ontstaat. Tot staving van dit gevoelen, wees spreker op de aanwezigheid, zij het dan ook in minderen graad, van verstand, spraak en zedelijk gevoel bij onderscheidene dier soorten en op den afstand tusschen de meest- en de minstontwikkelden van ons geslacht. Aan het slot zijner rede beschouwde spreker het Darwinisme tegenover de Onsterfelijkheid en het Christendom, en in stede dat deze beiden daarin geen plaats konden vinden, toonde hij op overtuigende wijze aan, hoe het geloof in een voortbestaan juist door Darwin's leer wordt bevestigd en hoe Jezus van Nazareth de uitnemendste persoon is geweest van het geslacht, dat tot op zijne komst in de wereld reeds belang rijke schreden had gezet op de baan der ontwikkeling, en dat door hem op het ideaal van volkomenheid is gewezen. Op Dingsdag den 28 dezer zal, voor rekening en onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Oorlog, in het gebouw van het Departement van Marine te 's Gravenhage, worden aanbesteed: het maken van eene fundering voor een ijzeren kustlichttoren bij Kijkduin en het bouwen van twee woningen voor de dienst der verlichting aldaar. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing op het kantoor van den inspecteur over het Loodswezen alhier. Gisteren nacht is baron Mackay, vice-president van den Raad van State, minister van Staat, te 's Hage overleden. Beroepen bij de Evang. Luth. gem. te Beverwijk ds. Gonlag, pred. te Harlingen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Ouderkerk a/A den heer H. F. Coenen, kapelaan te Schagen. Tot hulponderwijzer aan de school voor gewoon- en meer uitgebreid lager onderwijs te Waddinxveen is, op eene jaarwedde van f 800, benoemd de heer A. Hola, thans te Alkmaar. Door het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers- Genootschap is, in vereeniging met dat der Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, eene commissie zamengesteld tot het ontwerpen van een plan tot stichting van een Paedagogisch Museum in de hoofdstad des lands. De hoofddenkbeelden van dat plan zijn: a. de inrigting van eene geschikte localiteit te Amsterdam tot eene per manente tentoonstelling van 1. plannen van schoolgebouwen en verschillende voorwerpen, die betrekking hebben tot den schoolbouw, zoo voor het lager als voor het middel baar onderwijs; 2. schoolmeubelen, als: tafels, banken, borden, enz.; 3. hulpmiddelen bij het onderwijs, als: wandkaarten, atlassen, schoolplaten, physische instrumenten, enkele leerboeken, enz.; h. kostelooze, of althans een weinig kostbare bezigtiging van het tentoongestelde op vastgestelde tijden; c. het geven van schriftelijke inlich tingen, adressen, enz. In het buitenland, o. a. te St. Petersburg, Berlijn, Hamburg en Brussel, bestaan dergelijke musea, en ook hier te lande doet zich de behoefte daaraan gevoelen. De totale opbrengst van den spoorlijn Helder UitgeestZaandam heeft bedragen over Nov. f 32,562.68 en over Dec. f 40,363.60. Men schrijft ons van Texel dd. 6 Maart: «De haven van Texel, aangelegd in 1778, ter groote van 2 bunders, in 1836 uitgediept, waartoe het rijk en de provincie eene subsidie verleenden van f 8000, werd in 1844 tot een en een vijfde bunder door demping terug- gebragt. Het steeds toenemend gebruik dier haven, zoowel door aanbouw van vaartuigen, als tengevolge der inpoldering van het Noorden, dat voorheen een veilige ligplaats der Oosterschippers opleverde en nu ook genoodzaakt zijn een geregeld gebruik van de haven van Texel te maken, maakt dat die haven thans te klein is om al die vaartuigen te kunnen bevatten en men reikhalzend naar een vergroo ting dier haven uitziet. Het belang van handel en scheep vaart vordert, dat hier spoedig in worde voorzien en onze Texelsche regering in de eerste plaats, met het oog op een eventuëele vergrooting, goed zoude doen geen gronden meer op het gedempte terrein aan particulieren af te staan, 't welk een vergrooting zeer zoude bemoeijelijken.» Te Alkmaar is 14 Jan. jl. verloren een origineel lot der 289ste Staatsloterij, No. 9404, afgegeven onder de handteekening van den directeur der Staatsloterij, waarop f 400 is gevallen. De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. De voorgenomen internationale tentoonstelling van vruchten en het pomologisch congres te Amsterdam zul len niet doorgaan. De commissie ondervond wel veel mede werking, doch niet voldoende om de zaak op waardige wijze ten uitvoer te brengen. Op de gisteren te Haarlem gehouden voorjaars paardenmarkt zijn aangevóerd 195 paarden en 3 veulens. De prijzen der paarden verschilden van f 100 tot f 600; die der veulens liepen van f 100 tot f 120. De handel was matig. Men schrijft uit Leiden, dd. 2 Maart, aan de L. C.: «Het gaat met den veldarbeid niet naar wensch, want het regent iederen.dag meer dan men had verwacht. Toch liet zich een tijd denken van veel nattigheid, daar de herfst en de winter nagenoeg geen regen, alleen wat sneeuw hebben medegebragt. Er kan niet gespit of voldoende gezaaid en gepoot worden. De weilanden zijn nat en de polderbesturen vinden iederen dag werk om het water uit te malen. Dit, met den vallenden regen, zet den, nu bijna tot peil reikenden boezem telkens vol, terwijl storm met zuidwestenwind en bijgevolg de opgestuwde zee den afvoer van water niet bevorderen.» Men meldt uit 's Hage, dd. 5 dezer, aan de N. Rott. Crt. «Gisteren avond brak alhier in een bewoond huis in de Korte Kranestraat een brand uit, die, met het oog op de omstandigheden, welke zich daarbij voordeden, verder ongelukkige gevolgen had kunnen hebben. De brand brak uit op de bovenkamer, bewoond door een uit Atsjin terug gekeerd en gepensioneerd militair met eene vrouw. In het benedengedeelte werd eene turf- en houtnering gedreven. Al spoedig kreeg de brand een ernstig aanzien, en toen men de deur der bovenkamer wilde openen, werd dit door genoemden militair belet, die met een mes gewapend, iedereen dreigde die mogt trachten binnen te dringen. Aan die bedreiging stoorde men zich echter niet en twee personen drongen binnenmaar zij werden ook gewond, waarna men zich van den militair meester maakte, die erkend moet hebben het plan te hebben gehad, om de woning, zich zelf en zijne medebewoonster te doen verbranden. Hij had daartoe aan de kruk der deur een touw bevestigd, dat hij stevig vasthield, ten einde het binnenkomen te beletten. Het schijnt dat hij vooraf de geheele kamer met petroleum had ingesmeerd. Heden ochtend moeten, terwijl de bewuste persoon reeds in hechtenis was genomen, de kwast voor de petroleum gebezigd, alsmede het mes, waarmede de wonden waren toegebragt, gevonden zijn. Zoowel de politie als de brandweer was spoedig op 't terrein tegenwoordig. De materiëele schade is nog al belangrijk.» De commissie tot oprigting van een gedenkteeken voor de gebr. Houtman te Gouda heeft eenige belangrijke mededeeliugen van den heer J. N. S. het licht doen zien omtrent het leven en de werkzaamheid der beide Gouwe-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1