HELDERS€HE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 30. 34 Jaargang. Vrijdag 10 Maart. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijut Diugsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abmnementiprijï per kwartaal1.80. i b franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Yan 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Idlken Donderdag vertrekt de mail naar Oo*t-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per Mailboot Celebes, geschiedt voor drukwerken den 13 Maast, na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 14 Maart, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per Mailboot Prinses Amalia, geschiedt voor drukwerken den 17 Maart, na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 18 Maart, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordholland de eerste zitting zal houden te ALKMAAR, en wel zoover deze gemeente betreft op WOENSDAG den VIJF- TIENDEN MAART 1876, des middags ten half een ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: De verschenen vrijwilligers voor de Militie; De lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend; De lotelingen in de artt. 55 en 56 der wet op de Nationale Militie bedoeld; Alle overige lotelingen. Volgens artikel 88, in verband met artikel 91 der bedoelde wet. moeten voor die zitting verschijnen 1. De vrijwilligers voor de Militie; 2. De lotcling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 28 Februarij 1876. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Maart. Op Vrijdag a. s. den 10 dezer, des voormiddags ten 11 ure, zal eene groote parade worden gehouden op 's Rijks werf alhier, bij welke gelegenheid de Militaire Willemsorde der 4de klasse met de gebruikelijke honneurs zal worden uitgereikt aan den luit. ter zee 1ste klasse J. H. Haakman. Het état-major van Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik, van welken bodem de vertrekdag naar Oost- Indië (via het Suez-kanaal) is bepaald op Woensdag a. s., is zamengesteld als volgt: A. N. L. Koops, kapt. ter zee, kommandant; C. Bijle- veld (1ste officier), P. J. Zaal en P. Zegers Veeckens, luits. ter zee 1ste kl.W. H. Tromp, J. G. R. van Doorn en S. K. Sybrandi, luits. ter zee 2de kl.; J. M. Ripping, 2de luit. mariniers; G. Turk, ingenieur 2de kl.; A. Prins, ujSr^A'an gez. 2de kl.F. Hora Adema, off. van adm. 1ste kl.; W. A. H. Doorman en B. W. C. G. Vries, scheepsklerken. Het schroefstoomschip Het Loo wordt in het begin Van Mei uit West-Indië alhier terugverwacht. De N. Rott. Crt. verneemt, dat bij het departement van Marine het voornemen bestaat, om het oefenings eskader nog gedurende dit jaar in de West-Indische zeeën te doen kruisen. Van de ingeschrevenen voor de ligting der nationale militie van 1876, ten getale van 192, hadden vrijstelling gevraagd: 52 personen wegens broederdienst, 24 als eenige wettige zoons, 17 wegens eigen dienst en 20 als te klein of om ligchaamsgebreken. Het contingent, door deze gemeente te leveren, is «foor Gedep. Staten dezer provincie bepaald op 61 man. Jl. Dingsdag avond werd door de Sociëteit Mars eene bijeenkomst gehouden, waarin de spreekbeurt werd vervuld door den heer A. M. Mazel. In zijne lezing wees spreker er op, dat er óp 't gebied der natuur tal van gebeurtenissen plaats hebben, zonder dat velen de ware oorzaken er van kennen of slechts vermoeden. In 't bij zonder bepaalde hij zich tot beschouwingen over licht en verbranding. Het gesprokene werd herhaaldelijk door den spreker opgehelderd met proeven, die wel gelukten en zeker niet weinig bijdroegen om de belangstelling in deze onderhoudende voordragt te verhoogen. Bij het mede gedeelde over verbranding gaf spreker eene beschrijving van de veiligheidslamp in de steenkolenmijnen en wees hij er op, hoe de inrigting dier lamp de oorzaak is geweest van 't behoud van vele menschenlevens. De heer G. B. Filbri alhier is benoemd tot hof leverancier van Z. K. H. Prins Frederik. De heer Kerdijk, uit 's Hage, treedt morgen avond als spreker in Tivoli op, een onderwerp behandelende, dat in groote mate ieders belangstelling moet wekken. De welvaart en het geluk des volks hangen voor het grootste deel af van goed, ontwikkelend onderwijs. De vereeniging Volksonderwijs, in wier naam de heer Kerdijk hier optreedt, zoekt dat allerwege in ons vaderland te bevorderen. Voor zeker is het in dit geval geheel overbodig, het publiek ter dezer plaatse tot bijwoning dier voordragt aan te sporen en op te wekken. Wij achten het genoeg, dat we bij deze op de herhaalde aankondiging (zie advertentie hier achter) opmerkzaam maken. We hebben er alleen nog aan toe te voegen, dat op eene vraag, of ook voor dames de gelegenheid openstaat om die lezing bij te wonen, bevestigend is geantwoord. Worden in eene naburige gemeente de lezingen over land- en tuinbouw door dames bijgewoond, van nog veel meer belang achten we het, dat zij tegenwoordig zijn als het belang van 't onderwijs der jeugd wordt bepleit. Dezer dagen zijn alhier gearresteerd een drietal polderwerkers, die bij verschillende winkeliers inkoopen hadden gedaan op naam van anderen. Bij onderzoek bleek, dat men te doen had met opligters. De politie was hen echter te vlug af. Naar men verneemt, is de leiding van den voorgenomen togt naar Surnatra opgedragen aan den heer J. Schouw Sandvoort, luit. ter zee. Als bijdrage is nog van onzen landgenoot, den heer E. A. van Vlooten, te Brussel, de aanzienlijke som van f 3000 ingekomen. Door Z. M. is bij besluit van 22 Febr. jl. bepaald, dat er voortaan zullen zijn twee regimenten veld—artillerie. De Prins van Oranje is jl. Dingsdag naar het buitenland vertrokken. Prins Frederik is uit Neuwied te 's Hage teruggekeerd. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. E. B. Gunning, pred. te Alkmaar. Bedankt voor het beroep naar de Christ. Geref. gemeente te Alkmaar door ds. Js. van der Linden. Tot hulponderwijzer te Haarlem is benoemd de heer K. H. Jung, te Medemblik. Nadat Noordholland in de laatste zes weken van longziekte onder het rundvee verschoond was gebleven, is die ziekte in de afgeloopen week opnieuw uitgebroken in de gemeente Sloten. Een rund, aan die ziekte lijdende, is afgemaakt. Naar men verneemt zal Zaturdag avond e. k. in het lokaal van den heer Hein, te Wieringerwaard, de heer W. Boomkamp van Noordwijk eene voordragt houden over den landbouw. Het groote succes door hem -reeds op verschillende plaatsen behaald, zal den leden der Maat schappij zeker ten spoorslag strekken, hem te komen hooren. Aan P. Grootewal, postbode te Haringcarspel, is op verzoek eervol ontslag uit genoemde betrekking verleend met ingang van 1 Jan. 1876, onder toekenning van een pensioen, ten bedrage van f 169 's jaars. Tot lid van den gemeenteraad te Hoorn is gekozen de heer T. J. Bucker, met 188 stemmen. Op den heer P. Kaag waren 150 stemmen uitgebragt. Jl. Maandag avond werd te Avenhorn de laatste der zes volksvoorlezingen gehouden, die éénmaal per maand beurtelings daar en te Grosthuizen plaats hadden; onder steund door het in die gemeente gevestigd departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, was de toegang geheel kosteloos. De opkomst was, vooral bij gunstig weder, zeer talrijk. Van de volksleesbibliotheek werd dezen winter vooral door de arbeidende klasse ruimschoots gebruik gemaakt. Het geregtshof te Amsterdam heeft gisteren den gevangene uit Hoorn L, M. Pijnenburg schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde brandstichting met gevaar voor menschenlevens en hem tot 7 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Bij den uitgever C. F. Stem Ier, te Amsterdam, zag dezer dagen het licht eene brochure, getiteld: Iets ever de Administratie bij de Rijksioerven, door Dixi. De aandacht, vooral der regering, wordt hierin gevestigd op de ambte naren van onze marine-etablissementen. Schrijver bepleit voor hen verbetering van positie, op grond van nog niet voldoende gekende en gewaardeerde diensten. Jl. Maandag heeft te Haarlem een treurig ongeluk plaats gehad. Eenige jongens vermaakten zich met het heen en weer rollen van zware ijzeren pijpen voor de duinwaterleiding, totdat een hunner, de lljarige Pie- ter Johannes Blok, het ongeluk had onder een pijp te geraken, waardoor hij als 't ware geheel verpletterd werd. Men meldt uit Bolsward aan de N. Rott. Crt.: «In tegenstelling met de treurige berigten van hoogen waterstand en overstroomingen, zijn de boeren in deze hooger gelegen streken van Friesland ten zeerste ingenomen met de overvloedige regens der laatste weken. Sedert 2 3 jaren toch was de diepe ondergrond der graslanden vooral niet door en door nat geworden. Deze was dan ook gekrompen en stond hier en daar aan stukken, waar- tusschen diepe scheuren waren. Door de voorjaarsregens werd de bovengrond snel gedrenkt, maar als de droogte der laatste zomers eenigen tijd aanhield, dan was er geen voedsel genoeg in de onderste lagen en stierf de graswortel op zeer vele landen. Nu raakt de bodem verzadigd van water, het land sluit zich meer en reeds ziet men gras en klaver welig ontkiemen. Het zal ook gelukkig zijn, als oen vruchtbaar jaar de boeren te gemoet komt, want bij de zoo hoog opgevoerde pachten hebben zij in de laatste jaren, door de langdurige droogte, groote schade geleden.» In het kiesdistrict Rotterdam is tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer mr. H. C. Verniers van der Loef (liberaal), met 685 van de 759 geldige stemmen. Op de heer mr. P. P. van Bosse waren 66 stemmen uitgebragt. Voor de arrondissements-regtbank te Rotterdam is jl. Dingsdag een drukpers-geding behandeld. De heer H. Heijermans stond teregt als schrijver van een artikel in het Rotterdamsch Zondagsblad, waarin eene zeer scherpe beoordeeling was geleverd van eene dier tegenwoordig zoo talrijke maatschappijen, strekkende om «de mindere klasse aan nuttige voorwerpen te helpen,» in dit geval de «Zonnestraal.» Men weet hoe 't gaat met zulke maatschappijende arme lieden dragen wekelijks iets bij en krijgen na verloop van een jaar het een of ander voorwerp; verreweg de minsten bekomen meer dan de waarde van hun inleg, de over- groote meerderheid natuurlijk een voorwerp van geringer bedrag. Er is alle aanleiding om dergelijke ondernemingen, die van ongeoorloofde loterijen haast niet te onderscheiden zijn, eens flink onder het ontleedmes der critiek te brengen. Dat had de heer Heijermans ook gedaan, maar ongelukkig een weinig te scherp, althans naar het oordeel van het O. M., 't welk zich de klagt van de «directeuren» der maatschappij aangetrokken had. Het eischte dan ook, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeling van den schrijver tot eene geldboete van f 10. De ver dediger van den beklaagde, mr. Knottenbelt, achtte het gepleegde feit volstrekt niet strafbaar en vroeg vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Dingsdag 14 dezer. In April a. s. zal te Gouda de jaarlijksche vergade ring van de Vereeniging van Gymnastiek-onderwijzers in Nederland gehouden worden. Uit de dezer dagen aan de leden verzonden circulaire ontleenen wij, dat in den loop van het genootschapsjaar de volgende adressen zijn ver zonden: 1. aan directeuren der hoogere burgerscholen, verzoekende het gymnastiek-onderwijs tusschen de leeruren te doen plaats hebben; 2. aan de heeren van Eek, de Bruyn Kops en Moens, verzoekende hunne ondersteuning om bij de behandeling van de wet op het hooger- en middelbaar onderwijs in de Tweede Kamer de gymnastiek als verpligt leervak op te nemen3. aan den minister van Oorlog, om invoering en regeling van het gymnastiek onderwijs bij het leger; 4. aan de inspecteurs van het lager onderwijs, tijdens hunne bijeenkomst op 20 Jan. jl., in zake de aanstaande herziening van de wet van 1857, verzoekende, dat in hun advies aan den minister van Binnenl. Zaken ook zou worden aangedrongen om de gymnastiek onder de verpligte leervakken van het lager onderwijs te doen opnemen. Tevens is in behandeling een uitgewerkt plan voor eene kweekschool voor gymnastiek- onderwijzers en wel in vereeniging met het bestuur van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond. Uit 's Bosch schrijft men aan hetU. D., dd. 6 dezer: «De Landbouw Courant spreekt over de boterfabriek te Oss en wenscht daaromtrent eenige verklaring, die wij gereed zijn te geven. Sedert vele jaren bestaat te Oss, onder de leiding en ten voordeele van de heeren Jurgens, een enorm groote boterhandel, waarvoor de grondstoffen behalve uit Nederland, ook uit Duitschland, Hongarijë, Denemarken, zelfs uit Rusland worden aangevoerd. Niet zelden arriveeren te Nijmegen extra—treinen boter voor genoemde firma, die verder met zware karren naar Oss wordt vervoerd. De meeste boter wordt onbewerkt in groote klompen of stuk ken ontvangen en tijdelijk in groote vaten of tonnen geborgen. Te Oss wordt al de boter met stoom- en paardenkracht gezuiverd en verwerkt en ondergaat daarna de gewone boterverpakking, dat wil zeggen in I en vaatjes; voor sommige streken van Groot-Brittannië ver pakt men ze ook in vierkante houten kistjes. De groote werkzaamheden, verbonden aan ontvangst, bewerking, verpakking, verzending, enz. op zulk een grooten voet als te Oss, hebben aanleiding gegeven, om de boterwerkplaats fabriek te noemen. De heeren Jurgens, die als meesters in hun vak bekend staan, weten aan ieders behoefte te voldoen. De prima kwaliteit gaat voor privé clientèle alom naar het binnen- en buitenland. Mindere soorten vinden op de beurs te Londen eene goede plaats, en een ieder

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1