IIELftERSCHE i;\ MEIIWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 31. a A Zondag 12 Maart. 34 Jaargang. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingadag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Ab-mnementaprijs per kwartaal1-30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Eiken Donderdag: vertrekt de mail naar Oost-lndlë. Laatste ligling 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Bataviate ver zenden per Mailboot Celebes, geschiedt voor drukwerken den 13 Maart, na aankomst van trein III (Noordhoilandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 14 Maart, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. De sluiting der mail naar Padang en Bataviate ver zenden per Mailboot Prinses Amalia, geschiedt voor drukwerken den 17 Maart, na aankomst van trein III (Noordhoilandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 18 Maart, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. Het Gemeentebestuur vau den Helder brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij de artt. 6 en 7 der Wet van den 2 Junij 1875 (Staatsblad No. 95), ter openbare kennis, dat door den Heer R. VOS Az., alhier, het verzoek is gedaan tot oprigting eener Stoomhoutzagerij, op het perceel Sectie C, No. 4369 in de Nieuwstad, en dat dit verzoek, met de daarbij behoorende bijlagen, ter Secre tarie der gemeente ter visie is nedergelegd. Bezwaren tegen die oprigting kunnen worden ingebragt op Vrijdag den 24 Maart aanstaande, des avonds ten 7 ure, aan het raadhuis der gemeente. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 9 Maart 1875. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Maart. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomscbip Aruba, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. A. Roëll, den 8 dezer, uithoofde van het ongunstig weder, te Cowes binnengeloopen. In «de Navorscher» van Dec. 1875 komt onder de rubriek «Geschiedenis der Letterkunde» een uitgebreid stuk voor, getiteld: «Het Oera Linda Bok.» De heer P. Leendertz Wz., van Medemblik, heeft daarin taal en inhoud van het genoemde handschrift getoetst aan uit spraken van vergelijkende taalstudie en van geschiedenis. Op grond daarvan komt hij tot het besluit: «Een van beide dus, óf het O. L. B. is eeuwen oud, óf het is niet ouder dan 1853.» Indien nu het bestaan van hetH. S. vóór 1853 wordt geconstateerd, dan moet, volgens de aange haalde uitspraak van den heer Leendertz, het O. L. B. eeuwen oud zijn. De tegenwoordige bewaarder van het origineel heeft de volgende verklaring onder zijn berusting: De ondergeteekenden verklaren bij deze, dat bij hen, bepaaldelijk tusschen 1848 en 1850, bekend is geweest het bestaan van het Handschrift, behoorende aan de familie Over de Linden alhier, later door den heer dr. J. G. Ottema te Leeuwarden vertaald en uitgegeven onder den titel van Thet Oera Linda Bok. Helder, 1 Maart 1876. (geteekend) L. v. Berk, opzigter bij de magazijnen aan 's Rijks werf te Willemsoord. P. Uurbanus, hoofdonderwijzer Gem.- school No. 6. A. J. Leijer, onderwijzer in de Wis- en Zeevaartkunde. T. Mooij, hoofdonderwijzer aan eene Gesubs. Bijz. School. Zoodat dus de echtheid voldingend bewezen zou zijn. De heer mr. A. Kerdijk, uit 's Hage, trad gisteren avond in Tivoli op, in eene bijeenkomst van belangstellenden in het streven der Vereeniging «Volksonderwijs.» Op welsprekende wijze bepleitte spreker de dringende behoefte tot liet nemen van afdoende maatregelen ter bevordering van volks-ontwikkeling in ons vaderland. Spreker vergat daarbij niet, te wijzen op de noodzakelijkheid eener wet tot regeling van het voorbereidend onderwijs voor kinderen beneden 6 of 7 jaar; in hoofdzaak bepaalde hij zich echter tot het gewoon lager onderwijs, zooals het nu onder de wet van 1857 zich vertoont. Spreker haalde, om den onvoldoenden toestand van ons volksonderwijs te kenschetsen, de verzekering aan, ten vorigen jare door onzen minister van Binnenl. Zaken in de Kamer gegeven, dat het lager onderwijs nog in lang niet aan de meest matige eischen voldoet en dat Nederland nog niet gelijkstaat met de natiën, bij wie 't onderwijs 't best is ingerigt en dus de gunstigste resultaten oplevert. Curieuse, haast ongeloofbare feiten werden door spreker medegedeeld omtrent den bedroevenden toestand van 't onderwijs in onderscheidene gemeenten des lands, van de al te karige bezoldiging der onderwijzers, van hunne gebrekkige opleiding, van bet veel te kort en zeer ongeregeld schoolbezoek, en van het geheel verzuim der volksschool door vele honderden kinderen van 613 jaren. Op grond van een en ander schetste spreker het werken en streven van de Vereeniging «Volksonderwijs,» die leerpligt in hare banier heeft geschreven. De welmee- nende pogingen van het vóór 5 jaar opgerigte «School verbond» hebben, volgens spreker, op het duidelijkst getoond dat met zachte, liefderijke middelen het vreeselijk kwaad, dat het pauperisme zoozeer in de hand werkt, niet is uit te roeijen. Hij verdedigde verpligt onderwijs dan ook als een dringend noodzakelijke maatregel. Ten slotte wees spreker op 't nut van de oprigting eener afdeeling der Vereeniging te dezer plaatse; zijne aansporing daartoe werd door de aanwezigen met blijkbare instemming begroet, want door nagenoeg allen werd het lidmaatschap aanvaard, terwijl werd medegedeeld dat bij den heer Dyserinck alsnog gelegenheid bestaat om zich te doen inschrijven. Op verzoek maken we belangstellenden opmerkzaam op de hierachter voorkomende annonce, waarbij eene open bare lezing in 't belang van den Protestantenbond, te houden in Musis Sacrum op Maandag avond a. s., wordt aangekondigd. Tegelijk deelen wij mede, dat die bijeen komst ook voor dames toegankelijk is. De vischvangst aan onze kust en in de Noordzee ondervindt in de laatste dagen in ruime mate den nadee- ligen invloed van 't stormachtig weder. Onze kustharing- visschers beproefden herhaaldelijk, zoowel bij nacht als bij dag, hun geluk, doch telkens te vergeefs. Ook in de Zuiderzee wordt nog weinig haring gevangen. En nu dat vischje niet gevangen wordt, ligt in onze haven een ge- heele visschersvloot tot werkeloosheid gedoemd, daar men alzoo het benoodigde aas voor de beugvisscherij moet ontberen. Nu er op deze wijze maar enkele sloepen in zee zijn, wordt elk binnenkomend visschersvaartuig door de handelaren met vreugde begroet. Bij zoo geringen aanvoer zijn de prijzen, vooral ook door de vele vraag tengevolge van den vastentijd, enorm hoog. Men herinnert zich niet, dat ooit zulke hooge prijzen voor visch zijn besteed. In een vorig nommer werd door ons medegedeeld, dat er twee kotters voor ingezetenen alhier in aanbouw waren. Dit is eenigszins onjuist. Uit goede bron vernemen we thans, dat vier groote schoenersloepen besteld zijn, geheel ingerigt naar het model, dat de Amerikanen voor den kabeljaauw-vangst gebruiken. Te Glocester in Massachusetts heeft men niet minder dan 300 vaartuigen van dat model in de vaart gebragt. Wij juichen deze onderneming, die zeker ook in 't belang is van onze gemeente, ten zeerste toe en hopen dat zij de beste resultaten moge opleveren. Nog vernemen wij, dat eene vereeniging van plaatsge- nooten eene visscherij met botters wil tot stand brengen; reeds zouden twee dezer vaartuigen besteld zijn. De heer G. B. Filbri alhier is niet benoemd tot hofleverancier van Z. K. H. Prins Fi'ederik, maar van Prins Hendrik. Uit Sclieveningen werd dezer dagen berigt, dat op het strand aldaar proeven zijn genomen met een verbeterden misthoorn, inzonderheid ook bestemd tot het geven van signalen aan zeevarenden, die zich nabij de kust bevinden. De resultaten dier proeven zijn zeer gunstig geweest. De heer L. J. Lefèbre, van 's Hage, die zich de ver betering van dit hoogst nuttig instrument ten doel stelt, is voornemens tot het doen van mededeelingen te dezer zake eerstdaags te Utrecht, te Amsterdam, te Rotterdam en ook alhier op te treden. Hij stelt zich voor te leveren: a. eene proeve niet spoorweg-noodsignaal ten behoeve van den spoorwegreiziger; b. eene aanschouwelijke voorstelling van de geluid-voortplanting in afgesloten cylinder-vormige luchtruimte; en c. bijdrage met proeven over den misthoorn. Voorzeker is deze zaak ieders belangstelling ten volle waardig, en met genoegen vernemen wij dat stappen gedaan worden om het optreden van den heer Lefèbre nog in den doop dezer maand in Musis Sacrum alhier voor te bereiden. De anti-dienstvervanging-bond bestaat thans uit 54 plaatselijke afdeelingen en een algemeene afdeeling. De algemeene afdeeling bevat al de leden, die niet tot eene plaatselijke afdeeling behooren. Op 6 Maart was het hoogste volgnummer der vereeniging, die evenwel in vollen groei is, 6911. Volgens de lijsten van den bond, telde de algemeene afdeeling op 3 Maart 1876, ongeveer 954 leden. In Junij a. s. herdenkt de vereeniging Nederlandsch- Mettray haar vijf-en-twintigjarig bestaan. Het voornemen bestaat om dit feestelijk te vieren; commissarissen hebben reeds besloten in de kolonie een verloting te houden van slagtvee, meubelen, boeken, enz. Bij de Nederlandsclie hoofdcommissie voor de tentoon stelling te Pliiladelphia is uit New-York het telegraphisch berigt ontvangen, dat het stoomschip Scholten den 8 Maart met de leden der hoofdcommissie en verder personeel en met de uit Nederland voor die tentoonstelling bestemde goederen aldaar is aangekomen. Wegens de hooge prijzen, die voor papierfabrieken en andere bestemmingen voor stroo besteed worden, gebruikt men in de vette Dollardpolders bijna geen stroo meer voor de mestbereiding. Daar de bestanddeelen van het stroo intusschen een belangrijken factor in de zamen- stelling der stalmest uitmaken, moet dit, wanneer dat kwaad blijft toenemen, volgens de meening, die de heer C. de Leeuw Jr. daarover in de Landb. Crt. uitspreekt, leiden tot een bedenkelijk tekort. Beroepen te 's Hage ds. B. Mossel, pred. te Renkum. Ds. Themmen de Lang, te Oosterend op Texel, komt voor op het drietal te Oosterwolde. Te Callantsoog zal den 19 dezer, 's voormiddags 10 ure, de bevestiging plaats hebben van ds. A de Joode, door ds. Th. van Berkum, pred. te Oude Niedorp c. a. Intrede des namiddags ten 2 ure. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed, het her stellen van 's Rijks zeewering op het eiland Wieringen. Daarvoor was de minste inschrijver de heer J. Poppen, te Wieringen, ad f 6583. De heer A. H. Nijland, leeraar aan de H. Burger school te Hoorn, is benoemd tot leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan de afdeeling H. B. School van het gymnasium Willem III te Batavia. Gisteren werd op 's Rijks werf te Amsterdam, bij enkele inschrijving, in het openbaar aanbesteed: het maken van 2 overdekkingskappen met hellingen, over de conser vatie van stoomkanonneerbooten, en van daarmede in ver band staande kaaimuren op 's Rijks werf aldaar; laagste inschrijvers de heeren Schep en Ambagtsheer, voor f 184,800. Jl. Dingsdag avond omstreeks 8| ure is in een Amerikaansch barkschip, geladen met katoen en liggende, in het Entrepotdok te Amsterdam, brand ontstaan, die met behulp van de dokspuit, een stoomspuit en drie handspuiten tegen 10 uur gebluscht is. Het schip is van binnen nagenoeg geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Men vermoedt dat de brand door broeijing van de katoen is ontstaan. De Omnibus-Maatschappij te Amsterdam werkt op dit oogenblik met een kapitaal van f 200,000 aandeelen en f 244,000 obligatie. Ze vervoerde in 1875, 7000 personen per dag en heeft tot haar dienst 39 omnibussen en 204 paarden. Het dividend is bepaald op f 66 per aandeel van f 1000. Het schijnt, dat de- Maatschappij bedacht is op groote uitbreiding, daar de directie gemagtigd is successivelijk voor f 1,000,000 aandeelen uit te geven. Te 's Hage heeft een oud moedertje een muntbillet van f 100, dat deze van haar stervende mevrouw gekregen had, 20 jaar lang bewaard. Nu zou ze 't eindelijk moeten gaan gebruiken, maar nu heeft het geen waarde meer. Er worden voor deze sloof, het offer harer onwetendheid, giften gevraagd, ter vergoeding van het geleden verlies. De 19jarige dochter eener fatsoenlijke Haagsche familie stond jl. Woensdag voor de regtbank te 's Hage teregt wegens opligterij. Hoewel zij de schrik was van een aantal winkeliers en op onderscheidene namen grootere en kleinere voorwerpen had weten magtig te worden, had het O. M. zich slechts bepaald ééne vervolging in te stellen voor het duidelijkst te bewijzen feit, namelijk: het bij den winkelier W. op den naam van mevr. v. d. S. v. P. zich j doen afgeven van twee zijden parapluies ter waarde van f 10. Voor dit feit eischte de subst.-officier, mr. van der Kemp, eene celstraf van hoogstens twee jaren. De bekl. i beleed, tranen stortende, hare schuld en trachtte zich te I verdedigen door aan den regter mede te deelen, dat zij I plan had de parapluies, die voor verjaar-cadeaux van 1 familieleden waren bestemd, wanneer zij daartoe in de I gelegenheid was, te betalen. De uitspraak is bepaald op den 16 dezer. Men zal zich herinneren dat onze beroemde zeeheld M. A. de Ruyter, nu twee eeuwen geleden, in 1676, te Napels, door zijne voorspraak, de in-vrijheid-stelling heeft bewerkt van 26 Hongaarsche predikanten, die om hunne belijdenis van het Evangelie uit hun Vaderland naar Italië gevoerd waren en op de galeijen in de vreeselijkste slavernij I zuchtten. Dit is in de vorige maand, den 11 Februarij, i feestelijk herdacht door de Hervormde hoogeschool te j Debrecen in Hongarijë, tot eer der nagedachtenis van onzen onvergetelijken de Ruyter. Aan de godgeleerde faculteit der Utrechtsche hoogeschool is van deze feestelijke herdenking door een Latijnsehen brief kennis gegeven, met bijvoeging van de meest hartelijke wenschen voor den welstand en bloei van het koningrijk der Nederlanden, van de Neder-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1