Buitenland. landsche kerken en bepaald ook van de hoogescliool, te Utrecht gevestigd. (IJ. D.) Jl. Woensdag ontlastte zich boven de gemeente Eind hoven een geweldige hagelbui, vergezeld van onweer. In het naburig Woensel werd de molenaar A. v. d. Grinten, die met zijn zoon en een boer in de deur van den molen stond, door den bliksem getroffen. Hij viel en op hetzelfde oogenblik stonden zijne kleêren in brand. De toestand van v. d. G. is allerellendigst; toch geeft de doctor nog hoop op behoud. De hoogste prijs uit de loterij van de Kunstkronijk, bestaande in een prachtig salon-ameublement, dat een waarde van f 700 moet hebben, is aan een ingezeten van Middelburg te beurt gevallen. De Stoomvaartmaatschappij Zeeland is voornemens te Vlissingen, in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van afvaart der booten op Engeland, een hötel te laten bouwen. De daartoe benoodigde grond, 400 vierk. meter, is, behoudens goedkeuring der wetgevende magt, reeds van den Staat aangekocht en het daartoe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingekomen. Bij den gemeenteraad van Zutphen zijn twee verzoek schriften ingekomen om ontheffing van de hondenbelasting, omdat de adressanten de honden gebruiken tegen de rhu- matiek. De gemeenteraad was hard genoeg het vernuftige dezer vinding niet op den regten prijs te schatten en be schikte afwijzend op de verzoeken, omdat de verordening geen vrijstelling kent voor honden, die als geneesmiddel gebruikt worden. Door 't overstroomen der polders staan in Friesland onderscheidene boerderijen geheel in 't water en weet men met de runderen haast geen raad. Op sommige stallen heeft het vee tot aan de knieën in het water gestaan. Het berigt, dat het beurtschip van Joure op Amster dam. vergaan is, schijnt op een misverstand te berusten, althans jl. Woensdag is het schip uit Amsterdam vertrokken, en Donderdag berigtte schipper de Vries dat hij behouden aangekomen was. Bij een te Bonn gehouden schoolexamen werd de vraag gesteld: «Wie was de schuld van de verdeeling van het Joodsche Rijk na Salomo's dood?» «Bismarck,» ant woordde een der meisjes zonder zich lang te bedenken. Benoeming'en, enz. De kapt.-luit. ter zee W. H. F. van Oordt, laatst behoord hebbende tot het escader in O.-Indië en den 22 Febr. jl. vandaar teruggekomen, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. J. van den Bosch, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Iudic en den 1 dezer vandaar teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De off. van adm. 2de kl. J. C. de Vriese, dienende aan boord van het ramschip Guinea, wordt met den 25 dezer op non-activi teit gesteld en met den 26 dezer vervangen door den off. van adm. 2de kl. J. G. Bebelaar. De benoemde apotheker 2de kl. bij de zeemagt A. Schelkes wordt met den 16 dezer geplaatst bij de maritime zieken-inrigthig te Hellevoetsluis. De kapitein A. J. L. Ponse, van het 7de reg. inf., is op pensioen gesteld, ten bedrage van f 900 's jaars. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der Marine te Helle voetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2de kl. wenschen te worden aange nomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot veertig bepalen. De voorwaarden vermeldt de Staats courant van gisteren. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 9 Maart. De geheele zitting was gewijd aan de bespreking van het leerplan der gymnasia (art. 5) en de meerdere of mindere uitbreiding daarvan. De minister heeft het artikel gewijzigd, zoodat letterkunde in Fransch, Engelsch en Hoogduitsch vervalt. Engeland, Koningin Victoria vertoont zich thans meer dan vroeger in het openbaar. Onlangs opende zij in persoon het Parlement en jl. Dingsdag reed zij van het Buckingham- paleis naar Whitechapel, een der armste buurten in het oostelijk gedeelte van Londen, om een bezoek te brengen aan het nieuwe «London Hospital» aldaar. In de City, en vooral in het East—End, waren de straten, die de Koningin doorreed, rijk met vlaggen, guirlandes en opschriften versierd. De houding van de bij tienduizenden zaatnge- stroomde bewoners dezer buurten was regt hartelijk en feestelijk. Bij de tweede lezing van het wetsontwerp betreffende de titels der Koningin, deelde Disraeli mede, dat de Koningin bij hare overige titels dien van «Keizerin der Indiën» zal voegen. Te Londen is een regterlijk bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigi tegen den secretaris der «Banepie de Belgique,» beschuldigd van diefstal van 7 millioen francs. Men meent den beschuldigde aan boord van de City of Paris te Queenstown te mogen verwachten. Dat de Amerikaansche gezant te Londen zijne betrekking heeft moeten nederleggen, omdat hij verdacht wordt tot de schurken te behooren, die er hun werk van maken het ligtgeloovig publiek zijn geld te ontzwendelen, heeft natuurlijk een pijnlijken indruk gemaakt. De zaak komt hierop neer: Aandeelen in een zilvermijn (de Emma- mijn) waren te Londen aan de beurs gebragt en, daar de naam van den Amerikaanschen gezant op het prospectus stond, vrij vlug afgezet. Spoedig bleek evenwel, dat men hier weder met eene schandelijke bedriegerij te doen had. De mijn was nooit veel waard geweest en was in den laatsten tijd vol water geloopen. Tegenwoordig hebben de verschillende schurkerijen zulk eene uitbreiding verkre gen, dat men in Amerika de noodzakelijkheid heeft inge zien, er iets tegen te doen. Patrarch, een paard dat bij de jongste wedrennen de hoogste prijzen behaalde, is door den eigenaar verkocht aan lord Dupplin, voor de som van f 126,000. Duitschland. Dezer dagen werd te Eicks, bij Zülpich, eene vrouw uit de volksklasse met buitengewone eer begraven. Deze vrouw, A. M. Schild geheeten, was namelijk 78 jaren lang in een en dezelfde dienst geweest. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd was zij op den huize Eicks bij de familie von Syberg in dienst getreden en had met voorbeeldige trouw en zeld- zamen ijver hare ondergeschikte betrekking, bij driegeslachten der familie, waargenomen. In 1873 schonk de Keizerin van Duitschland haar het gouden Kruis van Verdienste. Spanje Het adres van antwoord op de troonrede, zooals dit in de Cortes is voorgesteld, luidt aldus: «Een hardnekkig en eerzuchtig Prins is weder over de Pyreneën heengetrokken, zonder eenige concessie te hebben verkregen, die tot lateren opstand aanleiding zou hebben gegeven. Spanje begroet vol vreugde Uwe Majesteit als den vrede- stichtenden Koning. De Kamer verheugt zich over de vriendschappelijke betrekkingen met de vreemde mogendheden en hoopt dat de moeijelijkheden, die nog tusschen Spanje en de Ver- eenigde Staten bestaan, zullen uit den weg geruimd worden tot voldoening van beide volken, die vereenigd zijn op den weg van vooruitgang en vrijheid. De Kamer wenscht vurig dat met den H. Stoel een schikking moge tot stand komen, bestaanbaar met de weder- wederzijdsche regten. Beiden, Kerk en Staat, hebben groot belang bij het tot stand komen van zoodanige schikking en de Kamer zal dan ook trachten een Grondwet voor den Staat zamen te stellen, op degelijken grondslag steunend. Met leedwezen neemt de Kamer kennis van den toestand van 's lands finantiën; zij zal echter trachten evenwigt te brengen tusschen inkomsten en uitgaven, zonder de belangen van de crediteuren des land te miskennen. Er is grond om te hopen, dat het tot stand komen van den vrede op het Schiereiland ook de laatste hoop zal vernietigen van hen, die den verdelgings- en plunderings- ooxdog op Cuba hebben veroorzaakt. Het feit dat 76,000 slaven zijn vrij gemaakt bewijst, dat Spanje geen concessie op den weg van den vooruitgang aan zijne koloniale provinciën zal weigeren. De zegeningen van den vrede halen de banden die Koning en Yolk vereenigen naauwer aan, en geven de zekerheid dat zij in het vervolg alle hinderpalen zullen overwinnen.» Volgens de Imparcial zullen alle bevelvoerende officieren van het regeringsleger belooningen ontvangen voor de den lande bewezen diensten in den strijd tegen don Carlos. Het blad meldt ook, dat geen der Carlistische officieren, die Spanje hebben verlaten, daar zullen mogen terugkeeren. Amerika. In plaats van Belknap, is de regter Taft door president Graat tot minister van Oorlog benoemd. Belknap is inmiddels tegen een borgtogt van 25000 dollars op vrije voeten gesteld en 't is niet onwaarschijnlijk dat men hem, evenals Marsh, zal laten ontsnappen. Tweed, de bekende New-Yorksche dief, ook al op vrije voeten, is bij verstek veroordeeld. 't Huis van Vertegenwoordigers heeft besluiten genomen tot het instellen van een onderzoek, waardoor duidelijk blijkt, dat men ernstige verdenking koestert 1. tegenover den secretaris van Grant, 2. tegen den advocaat-generaal, 3. tegen den minister van Marine. Generaal Schenck blijkt op verzoek der Engelsche regering ontslagen te zijn. In het in 1874 aangevangen proces der ingezetenen van New-York tegen Tweed heeft de jury ten gunste van eerstgenoemden uitspraak gedaan en hun een bedrag van 6,537,117 dollars toegewezen. Het toevlugtsoord voor behoeftige grijsaards te Brooklijn is, volgens een telegram uit New-York, jl. Woens dag door brand vernield. 27 personen verloren het leven. Een aantal lijken waren tot onkenbaar wordens toe verkoold. Een boog der spoorwegbrug bij Harpersferry is gebroken, tengevolge waarvan een trein naar beneden is gestort; 15 menschen zijn omgekomen. De trein stortte na het bezwijken der brug van eene hoogte van 118 voet neder. Volgens een dagblad van Iowa, leeft te Belle Plain eene vrouw, genaamd Maggie Minot, die zeker de kleinste persoon is welke men ooit gekend heeft. Hare lengte gaat de 27 duim niet te boven; zij weegt 31 pond en heeft den ouderdom van 18 jaren. De vermaarde Tom-Pouce was 6 duim langer dan Maggie Minot. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 22 Febr. alhier aang, vertr. 15April. Prinses Amalia. 3Febr. alhier aang, vertr.l8Maart. Prins van Oranje. 10 Maart van Batavia vertrokken. c o n r a d. 19 Febr. van hier vertrokken. 9 Maart Suez aang. en vertr. Koning der Nederlanden. 13 Febr. van Batavia vertrokken. lOMaart Port-Saïd aang. en vertr. v oorwaarts. 22 Jan. van bier vertrokken. 2 Maart te Batavia aangekomen. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDC. Scborsij, zeeman en C. Leliveld. G. van den Brom, scheepstimmerman, weduwnaar van J. P. lloelofs en. J. Mets, weduwe van A. van de Luijster. H. Tamrais, zeeman en N. van Berloo. GETROUWD: R. Helder en G. Berkhout. BEVALLEN: C. S. Rijkers, geb. van Oijen, (Z.). C. E. Koning, geb. Buijs, (D.). J. Poll, geb. Valk, (Z.). A. Harder, geb. Gijsberts, (Z.). J. E. Brouwer, geb. Smit, (Z.). J. A. Klein, geb. Bels, (Z.). A. Pollee, geb. de Jong, (D.). N. Goudswaardt, geb. Gerritsen, (Z.). OVERLEDENH. Vink, 3 maanden. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 1 tot 8 Maart 1876. ONDERTROUWD Pieter Stark en Maria Bakelaar. GETROUWD: Lambertus Johannes Weijdt en Martje Daalder. GEBORENAlbert, zoon van Pieter Dros Az. en Guurtje Vermeulen. Arie Simon, zoon van Jan Hendrik Kikkert en Trijntje Boon. Heintje, dochter van Klaas Borgman en Petronella de Wijn. Jannegje, dochter van Jan Otto en Anna Cornelia de Bie. Cor- nelia, dochter van Jan Vlaming Bz. en Jannetje Maas. OVERLEDEN: Cornelis Schoenmaker, 82 jaren, weduwnaar van Kaatje Spigt. Hendrik Gootjes, 64 jaren, gehuwd met Wil- helmina Jansen. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 4 Febr. PrinsesAmalia.E.W.Fabritius.Padangenz.viaSuez. 17 Febr. AgathaCornelia.A.vanGalen. Soerabaija. 17 Febr. India Packet. G.Diepering. Samarang viaBat. 17 Febr. Maria. W.H.Bontekoe. Nantes. 24 Febr. JobanLang. A. Bjorkquist. Baltimore. 24 Febr. Immanuel. O. Molbach. Baltimore. 24 Febr. Sundsvall. J.W.Schmidt. Baltimore. 27 Febr. Celebes. B.Ordeman. Padangenz.viaSaez. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Rinnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomsl. 9 Maart. Sikkolina. C.H.Veen. Duink.&Goedk. Suriname. 10 Rothesaij. J.Iversen. Meijer Co. Philadelphia. 10 Kate Crosby. J.Hibbert. Savanah. 10 Willem van derVoort.L.T.Jaski.v.Vliet&Co. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. AdrianaPetronella.W.Stief. Duboy. Hout. v.VlietScCo. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet.. Windrigting Barometer Thermometer Z .j hc, a Toestand 5 en mm. C. O van Kracht Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 10 12 zzw. 20k. 729.44 -31.42 4.2 - 0.8 0.87 holwater 11 8 zw. 18„ 730.60 -30.38 5.1 f 2.0 0.84 11 12 zwtw. 22„ 733.03 -27.95 6.2 t 11 0.82 n Weersgesteldheid: 10Maart.l2u. Digtbewolkt, wind, regenb., onst. 11 Maart 8 u. Ligtbewolkt, wind, buijig. UMaartl2u. Idem. Marktberigten. AMSTERDAM, 9 Maart. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 277. Rogge. Op levering weinig veranderd; in deze maand f 172; Mei f 178. Koolzaad. April f 372. Raapolie. Mei f 36$; Najaar f 861, 10 Maart. Tarwe. Jarige Amerik Zomer f 315 c. z. k. Op levering onveranderd; Maart f 277. Rogge. Jarige Galatz f 200; Taganrog f 178; Petersb. f 178. Op levering hooger verkocht; Maart f 173, 174; Mei f178, 179; Oct. f 188, 189. Koolzaad. Flaauwer; per 2000 KG.: April f 370; Oct. f 384. Raapolie. Bij vorigen marktdag slap; per 100 KG.: Vliegend f 36f; 1°. Mei f 36, 1; Sept./Dec. f 36$. Lijnolie. Prijs houdend; per 100 KG.: Vliegend f 25$; 1°. April f 25$, Mei f 251Sept./Dec. f 27. TEXEL, 8 Maart. In publieke veiling werden gisteren de Schapen verkocht tot f 16 a 25. Het Schaap vee is over het algemeen schraal. HOORN, 9 Maart. Kaas. Aangevoerd 7 stapels, wegende 1785 kilogrammen, - Hoogste prijs f 39. LEIDEN, 10 Maart. Vee. 134 Runderen, 91 Kalveren, 503 Schapen. DELFT, 9 Maart. Boter, f 79 a 87,naar kwaliteit. DORDRECHT, 9 Maart. Tarwe. Puike nieuwe jarige Zeeuws., Vlaams, en Overm. f 9,40 a 9,80, goede dito f 8,80 a 9,30, mindere en blaauwe f 7,70 a 8,30. Zomer f 9,a 9,80. Rogge. Nieuwe Zeeuws, en Vlaams, f 7,30 a 7,50, Overm. f 7,10 a 7,30. Boekweit. Jarige Peel f 210, Fransche f 188. Gerst. Zeeuws, en Vlaams. Winter zakm. f 6,a 6,50, gest. f -,a -,Overm. en Flakk. f 5,a 6,10, Zeeuws, en Vlaams. Zomer zakm. f 5,70 a 6,gest. f 6,30 a -,Overm. en Flakk. f 5,10 a 5,70. Spelt, f 3,20 a 3,80. Haver. Nieuwe Inl. Voer f 2,60 a 3,90, dito Dikke f 4,50 a 5, Koolzaad. Gedaan 3jarig ord. Zeeuwsch gestort tot 66, terwijl werd geveild puik 3jarig Overm. gestort tot 68$, 2jarig Overm. tot 68 en jarig Zeeuwsch en Overm. tot 67 en 68. Raapolie. Merkelijk lager, Vliegend f 381, 38, 6/w. f 39$, Mei f 37 en Najaar f 37 te koop. Lijnolie. Niet williger, Vliegend f 25J, 25}, 6/w. f 26}, April/Mei f 26 te koop, f 25$ waard, Zomermaanden f 26$ en Najaar f 27$ gelaten. SCHIEDAM, 10 Maart. Jenever f 16,25, Amst. proef f 17,50, Moutwijn f 10,50 per N. vat. DOKKUM, 8 Maart. Vlas. De aanvoer was gering, prijzen weder lager. LONDEN, 9 Maart. Vee. 1100 Runderen, 6000 Schapen en Lammeren, 100 Kal veren enVarkens. Prijs der Runderen 5/10, Schapen 7/3, Kalveren 7/6 en Varkens 5/4 per steen. LATKBE BEBIOTEHT. Een bij de regering ontvangen berigt uit Atsjin, dd. 7 dezer, behelst het volgende: «Na hevigen tegenstand werd Lambaroe genomen en aldus de tijdelijk door den vijand verbroken gemeenschap tusschen de moskee van Pager Ajer en Kajoelo, waar de kolonne van Mekern eene versterking oprigt, hersteld. De kapitein Beekman en de luitenants Godin, Walpot en Robus wer-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2