HELI»ERS€HË EK MEIIWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 40. 34 Jaargang. Zondag 2 April. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. B i n n e n 1 a n d. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Diogadag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. i 00 franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 121 ken Morsderdng vertrekt de mail naar Ooüt-Indië. Laatste ligling 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordholland de tweede zitting zal houden te ALKMAAR, en wel voor zooverre deze gemeente betreft op DINGSDAG den ELFDEN APRIL 1876, des voorraiddags ten half elf ure. Volgens artikel 88, in verband met artikel 92 der Wet op de Nationale Militie, moet voor die zitting verschijnen hij, die voor een loteling als plaatsvervanger of als nummerverwisselaar verlangt op tc treden. In die zitting wordt tevens uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 27 Maart 1876. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 April. Jl. Donderdag avond werd in Musis Sacrum de laatste les in dit saizoen gehouden voor de leerlingen der Industrieschool alhier. Het onderwijs voor dezen avond was opgedragen aan den heer A. J. Leijer, die zich bewoog op het gebied der natuurkunde en sprak over uitzetting door warmte en over de toepassing op het stoomwerktuig. Spreker helderde een en ander door proeven op. Aan de wanden der zaal waren tentoongesteld de door de leerlingen in den afgeloopen winter geleverde proeven van bekwaamheid in het hand- en lijnteekenen, waaronder thans ook voorkwamen die welke betrekking hebben op scheepsbouw. Met veel belangstelling werden door de aanwezigen deze, meerendeels zeer goed uitgevoerde, teeke- ningen beschouwd. Onderscheidene leden van het gemeentebestuur en van 't bestuur van 't plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen waren tegenwoordig, terwijl ook eenige ouders en verdere belangstel lenden zich van den goeden gang en de resultaten van het onderwijs kwamen overtuigen. Nadat het onderwijs van den heer Leijer met belang stelling door de aanwezigen was gevolgd, rigtte de heer van Voornveld, voorzitter van 't bestuur der inrigting, een gepast woord tot de leerlingen, om hen op te wekken tot meerdere belangstelling, tot ijver en getrouw schoolbezoek. Hij drukte het den jongelui met ernst op 't hart, dat men zich nimmer beklaagt te veelwél te weinig geleerd te hebben in zijn jeugd. Wegens betoonden ijver reikte hij aan J. Schol, die zich gedurende vier jaren gunstig had onderscheiden, een nuttig boekwerk met een getuigschrift uit. Vervolgens werden de navolgende jongelieden voor de ver schillende vakken eervol vermeld: Wiskundige vakken, 4de jaar: J. Schol, H. C. de Vroom en R.Jongkees3dejaar: 13. Schuitemaker, J. Klein, W. A. Beijer, G. Rippens en J. H. de Kok; 2de jaar: A. Maandag, J. P. Meijneke, J. Tielrooij, J. C. Ran, A. Schraa, K. Hoogerduin, G. Scbel- linger en II. Cornielje; 1ste jaar: R. Mentz, L. Beijer, J. Schol Jz., J. P. Bas, B. Gomes, P. Noot en M. Hoogerduin. Letterkundige vakken, 4de jaarJ. Schol en R. Jongkees; 3de jaar: J. Winter, W. Beijer en B. Schuitemaker; 2de jaar: J. P. Meijneke, A. Maandag, J. Tielrooij, P. J. Koningsbrugge, J. C. Ran, N. H. Nannings en D. Pot; lste jaar: J. Schol Jbz., R. Mentz, H. C. Meskes, N. de Winter en J. J. Grimberg. Lijnteekenen, 4de jaar: J. Schol en R. Jongkees; 2de jaar: A. Maandag, J.C.Meijer, A. Schraa, J. P. Meijneke, J. C. Ran en J. Kramer; lste jaar: L. Meskes, B. Gomes, R. J. de Vree, N. B. de Winter, P. Biersteker, J. Schol Jbz. en W. D. Groen. Handteekenen, 4de jaar: J. Schol en R. Jongkees; 3de jaar: J. Lak; 2de jaar: A. Meijneke, K. Hoogerduin, P. Hofland, M. J. van Steenbergen, J. Tielrooij, A. Maandag en J. van Dok; lste jaar: L. Meskes, J. Schol Jz., W. D. Groen, B. Gomes en P. W. Biersteker. Loffelijk werden mede vermeld de leerlingen J. Slort, C. Reus, J. Dekkers, M. Schuitemaker en M. Hoogerduin, die, hoezeer zij reeds den 4jarigen cursus hadden door- loopen, het onderwijs gedurende dezen winter mede hadden bijgewoond. Aan 't slot rigtte de heer van Voornveld een woord tot de verdere aanwezigen. Hij bragt dank aan de onder wijzers, wekte ouders en voogden van leerlingen tot l belangstelling op en wees daarbij op het belangrijk offer, j dat het gemeentebestuur jaarlijks aan deze school ten beste geeft: eene subsidie van f 1650. Wij besluiten ons verslag met den wenscli, dat het bestuur dezer voor den ambachtsstand zoo heilzame inrig ting, met ieder jaar meer, reden moge hebben om zich over de goede resultaten, door het onderwijs verkregen, te verblijden. Door de Plaatselijke Commissie, die zich belast met de inzameling van giften voor de noodlijdenden door den watersnood, is tot heden ontvangen: aan geld f 1834.53, benevens een pak kleederen en een pak hoofddeksels. Hiervan is gezonden aan de hoofdcommissie te Amsterdam f 1600, en aan den burgemeester van Js Hertogenbosch f 37 benevens beide genoemde pakken. In kas is alzoo nog f 197.53, welke som, zoodra nog eenige toegezegde giften zullen zijn ingekomen, aan de hoofdcommissie zal worden overgemaakt. Hoewel het ons aan plaatsruimte ontbreekt, zoo mogen we den avond van gisteren niet voorbij laten gaan, zonder met een enkel woord melding te maken van het verdienstelijk concert, dat mej. Francisca Stoetz, hof- zangeres van Z. M. den Koning, en het drietal artisten, de heeren C. Coenen, viool, Hekking, violoncel en Ruijgrok, piano, ons in Tivoli aanboden. Het luid applaudissement na elk nummer was een sprekend bewijs, dat het auditorium met ingenomenheid de uitvoering bijwoonde. Gedurig worden we dezer dagen er aan herinnerd, dat, hoezeer ook onder zeer afwisselende weersgesteldheid, toch in den loop der maand Maart het eene saizoen voor het andere heeft plaats gemaakt. De wel niet talrijke, maar daarom des te meer gewaardeerde, lentedagèn zeggen ons dat, en het besluiten van winterwerkzaamheden wijst ons mede herhaaldelijk op den aanvang der lente. Jl. Donderdag avond besloot de heer Joh. Dyserinck de reeks zijner in het afgeloopen wintersaizoen geleverde voordragten over vergelijkende taalstudie. Ditmaal behan delde spreker de afleiding en beteekenis van verschillende woorden, die betrekking hebben op het onderwijs, zooals paedagogie, universiteit, atheneum, enz. Na de pauze zette spreker het vroeger geleverde voort over benamingen, in de mythologie der Grieken en Romeinen voorkomende. Aan ?t einde dezer voordragt betuigde de president van het Onderwijzers-Gezelschap, namens de leden, den heer Dyserinck dank voor zijne geheel belangelooze pogingen tot bevordering van kennis op een zoo belangrijk gebied als dat der taalstudie. Yoor de leden der afdeeling Helder van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap is een wedstrijd geopend in 't zamenstellen eener verhandeling, 't Onderwerp is 't spreekwoord: Als het tij verloopt, verzet men de bakens, opgehelderd door grepen uit geschiedenis, natuurkunde en maatschappelijk leven. De beoordeeling geschiedt door eene Commissie, wier leden van de mededinging zijn uitgesl'óten. De volksvoordragten, in den afgeloopen winter van wege het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden, zes in getal, zijn gemiddeld ieder door 338, te zamen door 2026 personen bezocht. Een onzer meestgeachte plaatsgenooten viert eerlang een gedenkdag, die onzes inziens niet onopgemerkt mag voorbijgaan. Op Donderdag den 6 dezer zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer H. Daarnhouwer de betrekking van hoofdonderwijzer aan eene der gemeente-scholen aan vaardde. In die functie bragt hij een zestal jaren door op het Koegras onder deze gemeente, en toen de tegen woordige school No. 5 aan de Weststraat was gesticht, werd hij als hoofdonderwijzer aan deze meer uitgebreide inrigting geplaatst, waar hij sedert in ruimen kring werk zaam is aan de opleiding van onze jeugdige medeburgers. Groot is het aantal van hen, zoo hier als elders woon achtig, welke in dat 40jarig tijdvak van de lessen profi teerden van den waardigen onderwijzer, die thans op gevorderden leeftijd voorzeker met voldoening kan terug zien op het vele goede, door hem in een zoo gewig- tigen werkkring gesticht. Behalve in zijn gewone betrekking, is de heer Daarn houwer sedert jaren mede werkzaam aan de opleiding van kweekelingen en hulponderwijzers en bekleedt hij sinds 1869 de betrekking van directeur der Normaalschool alhier. Jaren lang was bij ook bestuurder van het Onderwijzers- Gezelschap Helder. Het concert, op 4 dezer te geven, onder de leiding van de heeren Egbers en Weckesser, en waarvan de opbrengst zou strekken ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood, zal, uithoofde van niet genoegzame deelneming, geen voortgang hebben. In eene op gisteren gehouden vergadering van bestuur- deren der plaatselijke vereenigingen, die gezamenlijk eene buitengewone vergadering zullen geven ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood, werd de verzekering vernomen, dat de leden dier gezelschappen allen bereid waren bevonden om aan de uitnoodiging van Gaudium Inter Nos gevolg te geven. Ook de kapel der Schutterij is nu bepaald toegetreden. Tot regeling der zaak zijn de volgende benoemingen geschiedtot eere-voorzitter de heer D. de Lange, tot voorzitter de heer A. v. d. Boogaard, tot secretaris de heer C. Ruijgh. Met de zorg voor het tooneel hebben zich belast de heeren Dekker, Polak, Kroon, Otto en Scholl, en met die voor de administratie de heeren de Jong, Schilder, Korff en Collijn. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is het ramtorenschip Prins Hendrik -der Neder landen, onder bevel van den kapt. ter zee A. N. L. Koops, in den namiddag van 30 Maart jl. van Gibraltar ver trokken. Aan boord van dien bodem is alles wel. Blijkens een bij het departement van Koloniën ont vangen telegram van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, dd. 29 Maart jl., is den 24sten door gen.-majoor Wiggers van Kerchem het navolgënde uit Atsjin aan de Indische regering berigt: Een gewigtig punt, Atoa-noord, werd door onze troepen bezet. De gezondheidstoestand was stationair; de weers gesteldheid minder gunstig. De luitenants Cayaux en Beekman overleden; de eerste aan de cholera, de tweede tengevolge van zijne verwon ding bij Lambaroe. H. K. H. Prinses von Wied verkeert, volgens te 's Hage ontvangen berigten, even als den jonggeboren Prins, in welvarenden toestand. De collecte te Medemblik voor de noodlijdenden door den watersnood heeft opgebragt f 229.80. De heer G. Kemmann, pred. bij de Herst. Evang. Lutli. gem. te Zwolle, is benoemd tot pred. bij de Prot. gem. in Nederl.-Indië. De Holl. Jzeren-Spoorweg-Maatschappij keert over 1875 circa 6 pCt. uit. Jl. Woensdag bragt één schaap te Texel vijf gezonde levende lammeren ter wereld, hetwelk als iets hoogöt zeldzaam kan worden beschouwd. Jl. Dingsdag zijn te Vlieland met goed gevolg geëxa mineerd als tweede stuurman voor de groote vaart M. List; als derde stuurman voor de groote vaart G.Meijer, J. Visser, K. Visser, L. Meijer en J. Molenaar, allen aldaar woonachtig en leerlingen van den heer W. Dijk. Men meldt uit Enkhuizen aan de N. Rott, Crt.: «Vrijdag avond 24 Maart jl. werd de derde vergadering gehouden van het departement Enkhuizen van het Aardrijks kundig Genootschap. Eene hoogst gewigtige verhandeling werd door den heer Nolen gehouden: Beschouwingen over de plannen tot droogmaking der Zuiderzee. In de eerste plaats heeft spreker nagegaan, of Neder land door de droogmaking wel zoo bijzonder zou gebaat worden, welke vraag, op goede gronden, bevestigend be antwoord werd. Vervolgens de resultaten zijner studie over de hoofdbeginselen, van welke men moet uitgaan bij de inpoldering der Zuiderzee, mededeelende, kwam spreker er van zelf toe alle plannen en ontwerpen, die met die beginselen in strijd zijn, te verwerpen en zich meer uit voerig bezig te houden met het ontwerp van den heer Beijerinck en de wijzigingen, die daarop zijn voorgesteld. Door zijne beschouwingen kwam hij op het denkbeeld, om in de rigting der voorgestelde ringvaarten verande ringen aan te brengen, waardoor uitnemend land gespaard, de weg naar Amsterdam bekort en de eenheid van peil, tot groot gerief der scheepvaart, in de hand gewerkt zou worden. Wat den afsluitdijk betreft, kwam spreker tot de overtuiging, dat het beter zou zijn het plan in dier voege te wijzigen, dat de dijk werd gelegd van Enkhuizen tót Urk; dan, dit eiland insluitende, over den staart van Urk naar Schokland, en dit eiland volgende naar de Ovér- ijsselsche kust, met insluiting van den Zuider Ketelmond. De droogmaking en verkaveling besprekende, achtte spreker het van het grootste belang, dat reeds van te voren een wel overdacht en behoorlijk uitgewerkt plan gevormd worde en dat de eerste bewerking en in cultuur brenging der gronden aan een daartoe bekwaam bestuur worde toevertrouwd. De heer Nolen eindigde met den wensch, dat ieder Nederlander de droogmaking mogt ter harte nemen, dat de regering ontwerpen daaromtrent in 's lands belang moge verklaren en de zaak zelve krachtig ter hand moge nemen.» In weêrwil van de tegenspraak der N. Rott. Crt., meldt de Maasbode, dat te Harderwijk 40 Carlisten in ons Oost-Indische leger hebben dienst genomen. De heer J. E. Cornelissen, mede-directeur van het Meteorologisch Laboratorium te Utrecht, is dezer dagen plotseling te Brussel overleden. De heer C. moet, op zijne reis van Parijs naar Utrecht, te Brussel logerende, bij het nazien van zijne koffers ontdekt hebben, dat hem f 250,000 was ontstolen, en zich dit zoo hebben aangetrokken, dat hij plotseling is overleden. De toedragt der zaak, en de wijze waarop die kolossale diefstal is gepleegd, liggen nog geheel in het duister.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1