Buitenland. n De heer dr. A, van der Boon, te Zaandam, heeft onder vele blijken van deelneming zijn 40jarig doctorschap herdacht. De zeven verschrikkelijke schutters van Zaandam geven nog steeds tot veel geschrijf aanleiding. Nu heeft ook de Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Arasterdam zijn leedwezen over de opsluiting der schutters te kennen gegeven en in een adres aan de Tweede Kamer verzocht de wet op de schutterij zoodanig te veranderen, dat een dergelijk geval niet meer kan voorkomen. Jut en zijn huisvrouw Christina Goedvolk zijn gisteren uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam naar het huis van arrest te 's Hage overgebragt. De acte van beschuldiging van Jut en zijn huisvrouw Christina Goedvolk is verschenen. Zij worden beschuldigd van moord te zamen en in vereeniging op twee personen te hebben begaan, gevolgd van diefstal bij nacht door meer dan één persoon in een bewoond huis, ten deele met behulp van binnenbraak, hebbende de manslag gestrekt om den diefstal gemakkelijk te maken en de ontdekking daarvan te voorkomen. Naar men verneemt is de teregtstelling bepaald op Donderdag 27 dezer en volgende dagen. Benoemd tot hulponderwijzeres te Aardenburg, mej. J. L. de Buisonjé, te Oostburg. In de laatste veertien dagen zijn ruim 200,000 kilo geperst hooi uit de omstreken van Zwolle en Kampen naar Engeland verzonden; de prijzen van dit veevoeder zijn In de omstreken van Deventer worden in den laatsten tijd, bij de landbouwers, door een paar Duitsche kooplieden inkoopen van rundvee gedaan, met beding dit te ontvangen zoodra het verbod van in- en doorvoer van vee uit Neder land in Pruissen wordt ingetrokken, hetwelk spoedig verwacht wordt. In de omstreken van Maastricht hebben zich de zwaluwen voor het eerst in dit jaar vertoond. Het Deensche gouvernement heeft aan den bij ons zoo gewaardeerden componist Niels W. Gade eene lijfrente van 3000 kroonen toegelegd. Te San Francisco wandelden of liepen duizenden menschen en verheugden zich in het heerlijke weêr, toen eensklaps een man boven op een kraam klom, een sprong nam en zich in zee wierp. Een angstkreet ging van mond tot mond; goede zwemmers sprongen den zelfmoordenaar na, men maakte booten losieder deed zijn best. De deel neming klom, men verdrong zich naar den oever. Toen zag men plotseling in de haven een kolossale vaan als het ware uit zee opkomen en een zwemmer naderen. De man, die in zee gesprongen was, werd herkend, en men las op de vaan met groote lettershet adres van een pomade- fabrikant, die San Francisco zijn «beste en goedkoope» waar aanbeval. Het publiek lachte en, schreef het adres po; de man had zijn doel bereikt. Benoemingen, enz. Aan den heer H. W. Wijmans is eervol ontslag verleend als adjunct-commandant voor den arbeid in het huis van correctie te Hoorn. De luit. ter zee 1ste kl. K. W. E. von Leschen, dienende als lste officier aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 20 dezer op non-activiteit gesteld en met den 21sten vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. Loots. De luit. ter zee 2de kl. H. J. E. van Gogh wordt met den 6 dezer geplaatst aan boord van het schroefstoomschip van Galen. De luit. ter zee 2de kl. H. P. Netscher en de off. van gez. 2de kl. G. P. J. Theunissen worden respectivelijk met den 16 en 11 dezer geplaatst aan boord van het wachtschip alhier, laatst genoemde ten einde gedetacheerd te worden aan boord van het instructie-vaartuig Ternate. Oost-Indië. De heer D. Westhoff, thans hoofdonderwijzer te Klatten (Java), is als zoodanig benoemd te Banjoemas. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij de behandeling der conclusie over het adres der Hollandsche maatschappij van landbouw betreffende het toezigt op de veestallen heeft de regering verklaard, niets verzuimd te hebben om het verbod tot invoer van vee in Pruissen te voorkomen en voortdurend naar de opheffing er van te trachten. Op de interpellatie van den heer Mees over den nieuwen Maasmond heeft de regering gerust stellende verklaringen gegeven; de verondieping is van tijdelijken aard en zal hoogst waarschijnlijk langs den natuurlijken weg ver wijderd worden; echter is een contract tot uitbaggering gesloten. In de zitting der Kamer van gisteren is medegedeeld, dat bij haar is ingekomen de definitieve begrooting van Oorlog eu de vestingbegrooting voor 1876. Verschillende ontwerpen zijn vervolgens aangenomen, waaronder dat tot verhooging van pensioenen voor het personeel der loodsdienst bij de zeeschepen en tot het verleenen van eene schadeloosstelling van f 30,000 aan den heer Angelbeek. Dit laatste, na discussie, met 36 tegen 21 stemmen. Daarop is de beraad slaging over de hooger-onderwijswet hervat en wel over Hoofdstuk IV. De algemeene beraadslagingen over de wetenschappelijke graden zijn gesloten. Een amendement-Rombach, om het doctoraat in de artsenij-bereidkunde weg te laten, is door hem ingetrokken. Op art. 84 is met 40 tegen 25 stemmen verworpen een amendement van HoutenGratama, om de dissertatiën niet verpligtend te stellen, en het artikel is aangenomen. Frankrijk. Volgens den te Parijs gevestigden berigtgever van de Times schijnt bepaaldelijk tot liet houden eener wereld tentoonstelling aldaar besloten en daartoe het in de dag bladen geopperde tijdstip in 1878 door de regering gesteld te zijn. De tentoonstelling zou op de grootst mogelijke schaal, in alle opzigten overeenkomstig de grootheid der Fransche natie, aangelegd en de deelneming der beschaafde wereld waardig gemaakt worden. Engeland, Volgens de Observer wordt in politieke kringen ver zekerd, dat het gouvernement zal aankondigen, dat het er van afziet de Koningin zich Keizerin van Indië zal laten noemen. De bill waarbij de Koningin gemagtigd wordt nieuwe titels aan te nemen, zou echter gehandhaafd worden. Twee slagers, die slecht vleesch hadden ter markt gebragt, zijn te Londen elk tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. In het Alexandre-paleis buiten Londen gelegen, wordt eene katten-tentoonstelling gehouden. Iedere kat heeft een loge voor zich, met rood fluweel gestoffeerde balustrade, daar achter eene vrije ruimte, waar de poes zich verpoozen kan van de bijvalsbetuigingen van 't publiek. Niet minder dan 245 katten dingen naar de uit geloofde prijzen. Sommige poesjes zijn juist onlangs met eene vermeerdering van hun gezin gezegend en hun loge is licht rosé gevoerd en mama-poes ligt op een rosé- kleurig rustbed nedergevleid. Niets ontbreekt er, zilveren rammelaar noch zilveren belletjes enz. om de jongelui te amuseren. Een jeugdig Engelsch meisje vervult de rol van baker, voorziet poes telkens van versche melk en ver zoekt de toeschouwers vooral zachtjes te spreken. De naam staat op een verguld kaartje naast het huisnummer aan de deur. De catalogus vermeldt den naam van elke poes, met den eereprijs en voor welken prijs men deze of gene der tentoongestelde als eigendom kan bezitten. Er zijn er onder van f 12.000. Dat vorstelijke personen, inet hoeveel voorzorg hunne reizen en uitstapjes ook worden geregeld, evenwel soms gelijk gewone menschenkinderen aan allerlei ontbering en ongemak blootgesteld zijn, heeft de Keizerin van Oostenrijk onlangs ondervonden, toen zij van een bezoek bij de Koningin op Windsor, naar Londen terugkeerde. Een allerhevigste storm dwong den machinist, die den specialen trein bestuurde, waarmee de Keizerin haar uitstapje deed, twee uur op te houden aan een klein station. De Keizerin, die op Windsor niets gebruikt, en op zulk een oponthoud niet gerekend had, begon zich zoo flaauw te gevoelen, dat zij eenige versterking begeerde. Ijlings natuurlijk begaven zich een paar gedienstige geesten uit haar gevolg naar het stationslokaal, maar er was slechts een armoedig wacht lokaal en niets wat naar een buffet geleek te vinden. Met leege handen keerden zij dus tot de Keizerin terug, wier leege maag intusschen geen ooren had om naar de uit gesproken nietontvankelijkheid voor haren wenscli te luis teren. Nu trad de stationschef als redder in den nood op. Wilde de Keizerin zijn sober maal deelen, hij stelde het gaarne tot hare beschikking. H. M. moest van den nood een deugd, en de honger de harde boonen zacht maken. Te Bristol is eene dame tot 15 maanden dwangarbeid veroordeeld, omdat ze haar dienstmeisje met stelselmatige wreedheid had behandeld. Kolonel Baker en miss Dickinson hebben navolgers gevonden. Zekere miss Mary Smith kocht onlangs een bouquet bij den bloemist Peter Mallon, te Brooklyn, bij welke gelegenheid deze miss Smith een kus op 't voor hoofd heeft gegeven. Zij diende nu een klagt in tegen Mallon, die tot 200 dollars werd veroordeeld. Miss Smith was hiermede echter niet tevreden, en stelde een eisch tot schadeloosstelling van 5000 dollars in. Als dit zoo voortgaat, zegt Figai-o,'zullen de mannen er nog toe komen aan de Kamers te verzoeken dat er een wetsvoorstel worde ingediend, bepalende dat de dames niet anders dan gemuil band zullen mogen uitgaan. Daitschland. Op het kerkhof te Wulsdorf is een gedenkteeken opge- rigt ter nagedachtenis aan de 43 aldaar begraven slagtoffers der ramp te Bremerhaven op 11 Dec. jl. Het bestaat uit een marmeren kruis, omwonden met een lauwertak en voorzien van toepasselijke opschriften. Met het voetstuk heeft het eene hoogte van ongeveer 3 meter. Omtrent de ontploffing te Bremerhaven is een tweede officiéél verslag ingekomen. De wezenlijke naam van Thomas is Alexander Keith; hij is geboortig uit Halifax, waar zijn vader John en zijn oom Alexander brouwers waren. Gedurende den burgeroorlog was hij betrokken in het verbreken der blokkade en stond hij in verstand houding met den kapitein van de Old Dominion. In het laatst van 1864 verdween hij uit Halifax, waar hij fail- i leerde en zijne handelsvrienden voor 200,000 dollars op- j ligtte; 32,000 dollars verkreeg hij door eene verzekering op de Caledonia, die verongelukte. Daarna woonde hij te New-York, zich noemende Alexander King Thompson, j In 1865 verscheen hij plotseling te Highland, en bezat toen 80,000 dollars. Hij huwde mej. Cicely Paris. In dat jaar werd hij gevangen genomen op den eisch van kolonel Smoot van het zuidelijk leger, die door hem was opgeligt. Hij werd naar St. Louis vervoerd; daar kwam hij met Smoot tot een vergelijk. In 1866 verliet hij St. Louis, uit vrees voor vervolging van een ander, dien hij had opgeligt. I Sedert woonde hij in Europa met zijne vrouw. De politie te Berlijn legt een album aan van por- i tretten van gaauwdieven, zakkerolders van allerlei slag, onverschillig of zij zich bij de uitoefening van hun vak bedienen van een vlugge beweging van de hand of van j andere ongeoorloofde middelen. Van de portretten zullen copieën worden afgestaan aan andere politie-autoriteiten in het rijk, hetgeen als middel zal kunnen strekken om gevaarlijke personen, die in handen der bedoelde autoriteiten geraken en valsche namen dragen of valsche papieren ver- toonen, gemakkelijk te kunnen herkennen. De zaak is nog slechts op kleine schaal in praktijk gebragt, maar heeft toch reeds uitstekende resultaten gegeven. Rusland Het officiële blad maakt de reisplannen van den Czaar openbaar. Op het einde van April gaat de Czaar over Berlijn naar Ems en keert daarna naar Jugenheim terug, om de legeroefeningen in Krasjoneselo bij te wonen. In den zomer brengt de Czaar een bezoek aan Helsingfors. In Aug. begeeft hij zich naar Warschau, om een revue over de troepen te houden, en vervolgens gaat het keizer paar naar Livadia, om in den laten herfst naar Petersburg terug te keeren. In den loop van den zomer worden bezoeken verwacht van den Keizer van Brazilië en van den Koning van Denemarken. Op den spoorweg MoskauKursk worden proeven genomen met electrisch licht. Het werd voortgebragt door eene batterij van 48 elementen en is op de locomotief geplaatst, waardoor de baan op een afstand van 500 a 600 meter verlicht wordt. Deze proeven worden genomen met het doel om de nachtdienst even veilig te maken als die bij dag. Turkije. De berigten uit Bagdad over de pest luiden onrust barend. Ook te Hillah breidt de ziekte zich uit en in beide steden sterven er dagelijks 1520 personen aan. De regering heeft drie Europesche artsen naar Mesopotamië gezonden. In de dagbladen te Konstantinopel is een officiële mededeeling geplaatst van dezen inhoud. Door plaatselijke omstandigheden van overmagt force majeureen door de vermindering der waarde van de landbouw-voortbrengselen is vertraagd geworden het innen van de achterstallige inkomsten, welke bestemd zijn tot voorziening in de dienst der leeningen van 1869 en 1873. De regering wil niet tot voor haar nadeelige leeningen toevlugt nemen, en heeft besloten tot 1 Julij a. s. uit te stellen de betaling in specie van de rente der leeningen 1869 en 1873, benevens die der spoorweg-obligatiën, hoewel, wat deze laatsten betreft, de noodige fondsen voorhanden zijn. Inmiddels blijft de regering bedacht op middelen, om tenbehoeve van de dienst der openbare schuld een ernstig plan vast te stellen dat alle verlangde waarborgen aanbiedt om op bestendige wijze te waken voor de belangen der houders. In ieder geval zullen de op 1 April vervallen coupons den 1 Julij betaald worden met 6 pCt. voor achterstallige rente. Amerika. Nergens is het gebruik van den telegraaf zoozeer in de praktijk van het dagelijksch leven doorgedrongen als in Noord-Amerika. In de meeste groote huizen van New- York, veelal enorme gebouwen, door een menigte gezinnen bewoond, vindt men op verschillende plaatsen drie knoppen, die met een draadleiding in verband staan. Drukt men op No. 1, dan zendt het naastbijgelegen politiebureau een agent; No. 2. doet een knecht van een der algemeene dienstverrigting-ondernemingen verschijnen, en No. 3. brengt dadelijk de brandweer voor het huis. De door den Senaat van Massachusetts goedgekeurde wijziging der Constitutie van dien Staat, strekkende om der vrouwen het stemregt te geven, is met 77 tegen 27 stemmen door het Huis van Vertegenwoordigers verworpen. Stoom vaart-Berig'ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 22 Febr. alhier aang, vertr. 15April. p r i n 8 e 8 AMALIA. 18 Maart van hier vertrokken. 30 Maart Napels aangek, en vertr. Prins van Oranje. 10 Maart van Batavia vertrokken. 3 April 8uez aangek, en vertr. C o n r a d. 19 Febr. van hier vertrokken. 30 Maart te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 28 Maartalhieraang.,vertr.l3Mei. Voorwaarts. 22 Jan. van hier vertrokken. 2 Maart te Batavia aangekomen. De Holland, van Batavia naar hier, is den 1 April, des voor middags 11 uur, Malta gepasseerd. De Celebes, van hier naar Batavia, arriveerde den 1 dezer, des avonds ten 7 ure, te Port-Saïd en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 12 Maart. PaulineCons.Eleonora.P.H.Bloem. Padang. 20 Maart. Java. J. Rotgans. Saraarang. 21 Maart. Prinses Amalia. G.H.Timmermans.Batavia. 28 Maart. 3 April. Hermanus Isaak. M.Dijkstra. Curaqoa. 3 April. Thorbecke. H. J. Klasen. Soerabaija. 3 April. Europa. H.J.vanNouhuijs.Bat.viaShields. 3 April. 3 April. A.&E.Lovitt*. S. Smiley. Amerika. 4 April. Bérénice. H. Rutters. Lissabon. Ligt ter reede. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. FrederickSnowdon. R.Gallilee. Newcastle. Steenk. C. Berghuijs. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet-. 1 "ludy Uren. Windrigting en Kracht Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 nwtn. Ik. 760.86 f 0.97 5.9 - 2.1 0.97 Vlak. 3 12 ntw. 0.3, 768.10 f 8.31 6.0 - 2 2 0.89 4 8 wtz. 0.1„ 772.56 f12.78 4.1 - 2.1 1.00 4 12 ztw. 0.2„ 773.18 f 13.40 6.9 - 1.4 0.94 ii Weêrsgesteldheid: 2April 12 u. Digtbeneveld, zeedamp, mooi. 3April 12 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 4April 8 u. Dikke, natte mist. 4April 12 u. Mistig, nevelig. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 15 stuks Paarden. 137 Runderen. 74 vette Kalveren f 0,80 a 1,per kgr. (vlug) 176 magere dito - 3,a 12,per stuk. (stug) 1668 n Schapen. i, Lammeren. 37 i, vette Varkens - 0,52 a 0,64 perkilog. (matig) 50 magere dito - 16,a28,per stuk.(matig) 48 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 1 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f l,32ia 1,4-0 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,50 a per 100 stuks. Eend-Eijeren- 4,a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2