Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli eene vergadering gehouden van de afdeeling Helder der ver- eeniging „Volksonderwijs." Deze vergadering werd geleid door den heer Joh. Dyserinck, die in herinnering bragt het bestaan van het Schoolverbond, waarvan hij indertijd het correspondentschap ter dezer plaatse bekleedde. Bij de oplossing van dien Bond in de vereeniging Volks onderwijs" had hij geen oogenblik geaarzeld, zich bij het streven van laatstgenoemde vereeniging aan te sluiten. Op zijn voorstel wordt, daar, sedert het optreden van den heer Kerdijk alhier, eene plaatselijke, afdeeling van Volks onderwijs" als gevestigd mag worden beschouwd, over- fegaan tot de keuze van een bestuur. Gekozen worden e heeren Joh. Dyserinck, jhr. W. A. Alting von Geusau en B. L. Vries, die zich de benoeming laten welgevallen. Door dit bestuur zal, in eene nader te houden vergadering, een concept huishoudelijk reglement worden ter tafel gebragt, zich aansluitende aan de bepalingen van het alge meen reglement. Door den voorzitter wordt gewezen op het belangrijk verslag, door eene commissie, uit de afdeeling Arnhem in het licht gegeven, omtrent den toestand van liet onderwijs in die gemeente. Vooral omtrent het aantal onderwijzers voor een bepaald getal leerlingen, worden daaruit belangrijke opgaven medegedeeld. Op voorstel des voorzitters wordt besloten om de noodige inlichtingen hijeen te verzamelen tot zamenstelling van een soortgelijk verslag, ook omtrent het onderwijs in deze gemeente. De Voorzitter herinnert aan het voorstel, ingediend door den heer Moens bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, tot herziening der wet van 13 Augustus 1357, rege lende het lager onderwijs. Dat voorstel betreft de verbetering vana. de opleiding en bezoldiging der onder wijzers; b. het getal der onderwijzers in verhouding van het aantal leerlingen; c. de voorbereiding van het lager onderwijs; d. de voortzetting van het onderwijs, op de lagere school genoten; e. het toezigt op het onderwijs; en den steun, door 't Rijk aan het onderwijs te verleenen. Op voorstel des voorzitters wordt besloten, dit voorstel bij de Tweede Kamer door een adres te ondersteunen en, behalve door leden van deze afdeeling, aan ingezetenen der gemeente in 't algemeen gelegenheid te geven hunne handteekeningen daaraan te verleenen. De leden worden uitgenoodigd, hun invloed wel te willen aanwenden, om dit plan te bevorderen, door anderen aan te sporen bedoeld adres met hunne handteekeningen te verrijken. Eindelijk wordt door den voorzitter de wensch geuit, dat deze vereeniging, die een zoo gewigtïg volksbelang tracht te bevorderen, zich weldra ter dezer plaatse over de toetreding van een groot aantal belangstellende leden moge verheugen. Het vergaan van een Scheveninger bomschuit in het Zuidergat alhier heeft groote verslagenheid te weeg gebragt. Zes gehuwde mannen, vaders van huisgezinnen en een jongen zijn daarbij op noodlottige wijze om het leven gekomen. Eerst jl. Maandag morgen was men ter vischvangst uitgegaan, toen een verraderlijke golfslag het vaartuig omverwierp. Men denke zich den toestand van den vader des schippers, die juist hier was. Men heeft de bomschuit in de haven gesleept en is bezig het vaartuig overeind te brengen; men vermoedt dat er nog lijken in zullen gevonden worden. Op den 11 Mei e. k. zal eene aanbesteding plaats hebben van het doen van verbeteringen aan het fort Kijkduin alhier. Raming f 618,000. De minister van Marine brengt in de Staatscourant ter kennis van belanghebbenden, dat bij de Marine kunnen geplaatst worden eenige sergeant-schrijvers. De Hooge Raad heeft arrest gewezen op het beroep in cassatie van den voormaligen burgemeester Y. B. De opgelegde tuchthuisstraf is dezelfde gebleven, maar het aantal boeten is verminderd tot 66, daar niet 189 maar 33 valschheden in acten zijn aangenomen. Beroepen te Rotterdam ds. E. E. Gewin, te Abcoude. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Maassluis ds. W. Sieders, te Enkhuizen. Op de quarantaine-plaats te Wieringen zal dit jaar een groot kruidmagazijn gebouwd worden. De collecte te Schagen voor de noodlijdenden door de waterramp heeft opgebragt f 367. De afdeeling Schagen en omstreken van «Volks onderwijs" heeft besloten een adres van adhaesie aan het voorstel van den heer Moens bij de Tweede Kamer in te dienen. Voorts werd besloten een onderzoek in te stellen naar den toestand van het onderwijs in de verschillende gemeenten tot deze afdeeling behoorende. Daartoe zullen de leden der afdeeling in hunne gemeenten commissiën vormen, welke in Augustus a. s. verslag zullen uitbrengen van hare bevindingen. De algemeene watersnood-commissie te Amsterdam heeft eene circulaire gerigt aan de verschillende plaatselijke commissiën, om, met het oog op eene doelmatige besteding der belangrijke sommen tot herstel, zooveel mogelijk van de geleden schade, ook namens de commissiën te Rotter dam en te 's Hage, eene opgave te verkrijgen van den omvang en den aard der geledene schade. Op de volgende vragen is derhalve een antwoord gevraagd: 1. Door wien is schade geleden? 2. Wat is zijne betrekking? 3. Is hij door de schade geheel of gedeeltelijk beroofd van zijne middelen van bestaan? 4. Waarin bestaat de schade? 5. Hoe groot is het bedrag der schade in geld? 6. Is er reeds schadevergoeding verleend en voor hoeveel? 7. Zijn er in de afzonderlijke gemeenten of wel bij uwe commissie nog middelen beschikbaar voor verdere schadevergoeding, en zoo ja, welke? Dezer dagen werden door de keurmeesters van vleesch enz. te Haarlem 2 varkens afgekeurd, wier vleesch geheel bezet was met blaaswormen (cysticercus cellulosas). Beiden waren van Hongaarsche afkomst. Wanneer men nu weet dat thans waggons vol varkens uit Hongarije in ons land worden ingevoerd (te Deventer b. v. werden in het begin der vorige maand, Maart, tegelijk 256 stuks van daar aangebragt) dan zal het niet overbodig zijn op het gevaar te wijzen, ook met het oog op trichinen, dat daaruit voor ons land kan ontstaan. Ook Servische stoppelzwijnen zijn te Deventer aangevoerd. Te Beverwijk heeft een treurig voorval plaats gehad. De gemeente-secretaris heeft zich met een pistoolschot van het leven beroofd. Men schrijft de reden van deze wan hopige daad toe aan de ernstige wijze, waarop het gemeente bestuur een uitstapje naar Amsterdam had opgevat, dooi den secretaris met eene hulponderwijzeres «in alle eer en deugd» gemaakt. De hulponderwijzeres is namelijk ontslagen. In de zitting der arrondissements-regtbank te Rot terdam van jl. Dingsdag is P. H. veroordeeld tot f 5 boete of 1 dag gevangenisstraf en de kosten, wegens het niet invullen van een billet voor de plaatselijke directe belasting aldaar. In de «N. Rott. Crt.» wordt als een geoorloofd middel om tegemoet te komen aan het bezwaar, dat van beschreven postcouverten, bij verschrijving, op het adres, de postzegels niet afzonderlijk meer gebruikt mogen worden, aanbevolen het couvert ten deele te overplakken met een nieuw adres. Tot ons genoegen is het overigens bruikbaar middel overbodig geworden door de resolutie van 31 Maart, dooi den minister van Financiën genomen, «dat gezegelde brief omslagen, welke in handen der belanghebbenden in dier voege beschadigd of bedorven zijn, dat zij niet kunnen worden gebruikt, op de postkantoren zonder eenige bijbetaling tegen nieuwe kunnen verruild worden." Eenige dagen geleden stiet te Oudkerk een arbeider bij het graven van een put met de spade op een hard voorwerp. In plaats van nu voorzigtig een onderzoek in te stellen, gebruikte hij al zijn kracht om door het voor werp te stooten. Dit was wel zeer jammer. Bij later onderzoek bleek, dat hij een 40tal fraai beschilderde glas ruiten, ongetwijfeld van aanzienlijke waarde, had verbrij zeld. Men herinnerde zich nu, dat ouden van dagen wel eens hadden verhaald, dat in den zoogenaamden Franschen tijd, omstreeks 1805, door het kerkbestuur uit de kerkramen aldaar een aantal kostbare ruiten genomen en begraven waren geworden. De houten bak, waarin ze schijnen te hebben gelegen, was reeds vergaan. Te Utrecht is jl. Maandag in hoogen ouderdom over leden, de gepensioneerde vice-admiraal J. Boelen, oud-lid van het hoog militair-geregtshof. De verwoestingen, door de jongste waterramp in een gedeelte van Noordbrabant en Gelderland teweeggebragt, doen andermaal de noodzakelijkheid gevoelen, naar maat regelen om te zien, om den bijna elke vijf jaren weder keerenden vijand, die zooveel ellende en kommer aanbrengt, voor altijd te weren. Als afdoend middel daartoe wordt genoemd, de her opening van den bovenmond de Oude Maas, waardoor het water van de rivier de Maas in plaats van langs Hedik- huizen naar Gorinchem, door de Oude Maas naar de rivier de Amer zou worden afgevoerd. De Oude Maas zou tot dien afvoer door verbreeding en erdieping geschikt moeten worden gemaakt. Naar men verneemt, is dit denkbeeld in het collegie van Gedep. Staten van Noordbrabant, tot een punt van ernstige overweging gemaakt. De mazelen-epidemie te Vlissingen houdt hardnekkig aan. Een 7tal kinderen zijn aldaar aan die ziekte overleden. Als een groote zeldzaamheid van ouderdom bij paarden deelt men mede, dat de heer C. Koedam, te Beusickem, een witten schimmel heeft, die reeds 40 jaren oud is en nog evengoed al het boerenwerk verrigt als het beste jonge paard. Hij gaat ook nog vlug liggen en staan, kan nog goed bijten en zit nog bijzonder goed in het vleesch, zoodat niemand het dier voor zoo oud zou aanzien, als de eigenaar het niét wist, die het reeds zes-en-dertig jaar in gebruik heeft. Gedurende het jaar 1875 werden te Zwolle 313 personen wegens dronkenschap in bewaring gesteld, nl. 296 mannen en 17 vrouwen. Een onverbeterlijke dronkaard logeerde dat jaar niet minder dan 21 maal inhetpolitie-bureau. Uit het noorden des lands meldt men, dat de aan koop van weidevee tegenwoordig belangrijk is. Men besteedt voor gustekoeijeu ferme prijzen, zelfs tot f 160 a f 170 per stuk. Eene massa wordt thans per spoor naar 't buitenland, inzonderheid naar België, afgeleverd; extra- treinen zijn dagelijks aan de orde en veeltijds van 25 a 30 wagens koeijen voorzien. Het is een bekend feit, dat van de vele personen die elk jaar door den bliksem getroffen worden, de meesten er zelf de schuld van zijn, door tijdens een onweer onder een boom te schuilen. Groote, alleenstaande hoornen hebben een bijzondere aantrekkingskracht voor den bliksem. Met het oog daarop stelde wijlen professor Lichtenberg te Göttingen voor, aan zulke boomen plankjes te spijkeren, met het opschrift: «Hier wordt men door den bliksem getroffen.» Nederland is niet arm aan doctors, maar nog ontzag gelijk rijker aan ongepromoveerde doctors. Er is, misschien op de theologie na, geen vak, waarvan ieder zooveel ver stand heeft als van de geneeskunde en toch, ondanks de bijna algemeene beoefening dezer wetenschap, stonden wij magteloos stil tegenover de echt Nederlandsch-nationale ziekte: de verkoudheid. Maar al kon niemand zichzelven genezen, hij was toch altijd bereid zijn buurman raad te geven. «Wat doet u er voor, mijnheer?» «Niets, mijnheer; er is niets aan te doen, maar ik zeg altijd maar, dat eene verkoudheid erger is dan eene ziekte.» Ondanks die overtuiging van den patiënt ontbreekt het toch niet aan raadgevingen; de een zegt: veel drinken, de ander niet drinken; de een raadt aan uit te loopen, de ander in bed te blijven. Een gepromoveerd, gepatenteerd geneesheer achtte het tot dusverre beneden zich zijn raad te geven: «Wachten tot het overgaat,» was zijn eenige recept. Een Engelsche doctor, Ferrier, heeft zich nu echter de zaak zijner verkouden natuurgenooten aangetrokken en een geneesmiddel voor verkoudheid gegeven. Het bestaat uit 2 grein hydrochloraat van morphin, 2 drachmen acacia poeder en 6 drachmen trisnitraat van bisinuth. Van dit poeder, dat niet niezen doet, moet men een vierde of de helft nemen in 24 uur. Men snuift het zoo hoog mogelijk op; het veroorzaakt bijna geen prikkeling. Binnen weinige uren, zegt doctor Ferrier, op grond van zijne ervaring, is de verkoudheid verdwenen. (Arnh.Crt.) Lausseur, de Parijzenaar die voor geruimen tijd een vork had ingeslikt, is jl. Zondag na een zeer moeijelijke operatie van twee en een half uur, die de patiënt moedig heeft ondergaan, van dit lastig en dikwijls zeer pijnlijk gezelschap verlost. De vork was geheel zwart geworden. Lausseur is zeer wel. Te Parijs heeft de kappers-vereeniging dezer dagen een bal gegeven ten voordeele van de armen. Al wat Parijs doorluchtig oplevert op het gebied der hoogere kapkunst, was daar aanwezig. Bij de Beijersche Kamer is een verzoekschrift inge komen, om een belasting te heffen op de sleepjaponnen der dames. De beroemde Holloway-Pillen schijnen nog steeds hare wonderdadige genezing met goede resultaten voor den bereider voort te zetten. De chemist mr. Holloway ver deelde deze week onder zijne employé's, bij wijze van cadeaux buiten de vrij hooge salarissen, niet minder dan.... f 40.000. Onlangs is in Kentucky een zoogenaamde vleesch- regen gevallen. Verschillende theoriën worden daarover verkondigd. Volgens prof. J. Lawrence Smith zou het gevallen vleesch kuit van kikvorschen zijn; men wil, dat het zich meermalen voorgedaan heeft, dat kikvorschen- kuit door den wind door de lucht gevoerd werd en op groote afstanden neerkwam. Andere geleerden meenen echter bloed in het gevallen zoogenaamd vleesch ontdekt te hebben, en kikvorschen-kuit bevat geen bloed. Offenbach gaat den 22 April naar Amerika, waar een orchest van 100 man te zijner beschikking wordt gesteld, om op verschillende, gedurende zijn verblijf van vier weken aldaar, te geven concerten, Offenbachiaantjes ten gehoore te brengen. Hij ontvangt daarvoor per concertavond 1000 dollars, en heeft niet alleen alle kosten voor zijn persoon, maar ook die voor een geneesheer, een secretaris en een lijfknecht vrij. Het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer. Jl. Dingsdag werd voormelde bodem, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. B. A. de Josselin de Jong, te Amsterdam in dienst gesteld^ Zooals bekend is, zal deze bodem dienen om onzen jeugdigen schepelingen hunne eerste opleiding te verschaffen. Voor een 50Utal biedt hij daartoe de noodige ruimte aan. Het schoone fregat is een sieraad van het Oosterdok, en denkelijk zal het menigen jongen tot indiensttreding uitlokkenbet gezigt toch van een fraai schip maakt nog altijd indruk op Holland- sche knapen. Het dek is 65 M. lang en 14 M. breed. Onder de campanje is de woning voor den lcommandant met echtgenoote en dienstboden. Op het tusschendek vindt men het verblijf der officieren, de leer zaal, gescbutdek enz.op het kuildek het verblijf voor de onder officieren en de zaal voor de jongens, met de gewone bakstafels en bunken, die des nachts door hangmatten worden vervangen. De ruimte, vroeger door de machines en ketels ingenomen, is in een gymnastiekzaal herschapen, zóó kolossaal, dat ieder bezoeker er over verwonderd is, zulk een ruimte op een schip aan te treffen. Over het algemeen is van de bestaande inrigting met oordeel partij getrokken; overal is ruimte, licht, lucht en water. Op onbe krompen wijze is voor alle benoodigdheden gezorgd, en ieder die in de gelegenheid komt om deze nieuwe inrigting voor onderwijs en opvoeding te zien, zal er ongetwijfeld een goeden indruk van medenemen. Aan boord zijn nog geplaatst de luit. ter zee 1ste kl. J. H. Commijs, de luit. ter zee 2de kl. C. H. Cornelissen en H. J. J. Kempe en de off. van adm. 1ste kl. J. A. Waldeck. In de geneeskundige dienst zal door een der aldaar reeds gestationeerde officieren van gezondheid worden voorzien. Voorts bestaat de bemanning uit een 60tal onderofficieren en minderen en een detachement mariniers van 30 man. Een viertal onderwijzers wordt uit een groot aantal sollicitanten gekozen. Met de opleiding van ongeveer 200 jongens, van het wachtschip en de kanonneerboot te Leiden overgenomen, wordt begonnen. (N. Rott. Crt.) Benoeming-en, enz. Aan den heer J. B. Vroom is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Medemblik. Aan den luit. ter zee 2de kl. J. V. Wierdsma is, op zijn verzoek, met ingang van den 1 Mei a. s., een verlof verleend voor den tijd van een jaar, onder stilstand van het non-activiteits-tractement en zonder opklimming in de ranglijst. Z. M. heeft o. a gepensioneerd den generaal-raajoor A. Engel vaart, gouverneur der Militaire Academie, en in zijne plaats benoemd de kol, N. van Willis, komm. van het 7de reg. inf.; benoemd tot plaats.-komm. 2de kl. te Utrecht de luit.-kol. J. J. baron Melvill van Carnbce, thans plaats.-komm. 3de kl. alhier; tot majoor plaats.- komm. alhier de kapt. E. J. Beltrami, van bet 2de reg. inf.; tot kol.-komm. van het 7de reg. inf. de luit.-kol. E. J. van Bel, van het reg. grenadiers en jagers; tot gen.-muj. en bevelh. in de lste mil. afdeeling de kol. W. M. Camp, thans bevelh. in de 5de mil. afd. alhier; tot majoors bij de artillerie de kapts. W. C. Hojel, A. M. Mazel en D. G. T. G. van der Voort Maarschalk; tot kol.-komm. van het lste reg. vest.-art. de luit.-kol. H. A. A. van ltijsseu van het 2de reg.tot bevelh. in de 2de mil. afd. de kol. der genie F. A. Vaillant. STATEX-GENERAAL. Tweede Hamer. De definitieve begrooting voor Oorlog is thans ingediend tot een eindcijfer van f 24,215,000, waarvan f 3,200,000 voor bet vesting stelsel. De minister wil de vrijwillige dienstneming bevorderen, niet alleen door verhoogde soldij, maar ook.door betere huisvesting. Daar het zakgeld van den soldaat afhankelijk is van de afwijkende prijzen der levensmiddelen en dit bovendien in verschillende gar nizoenen onderling merkelijk verschilt, is de minister bedacht een andere regeling der menages bij de korpsen in te voeren. De kazernes zullen verbeterd en gedeeltelijk vernieuwd worden. De splitsing van de artillerie te velde in twee regimenten is een eerste stap tot reorganisatie der levende strijdkrachten. De minister is voor batterijen van 6 stukken. De torpedodiensl zal merkelijk worden uitgebreid. De minister etelt zich voor successievelijk 3 compagniën zamen te stellen. Bij liet instructie-baUiillon is het aantal korporaals van 32 op 48 gebragt en wordt de soldij der korporaals-titulair verhoogd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2