li HELRERSCHE H EiV MEI WEHEPEI COURANT. 1876. N°.46. Zondag 16 April. 34Jaargang. BEKENDMAKING. Binnenland. „Wy huldigen het goede." Vertehijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abnnnamentiprija per kwartaal1 30. 0 t franco per post - 1.65. Eiken SRonderdaa: vertrekt de mail naar Oowt-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN KOOBDBOLLASD. AANBESTEDING. Op Donderdag den 27sten April 1876, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noord holland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed a. De duinbeplanting on het stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, in drie perceelen. b. Het leveren van stortsteen en het bestorten der Heldersche zeewering in twee perceelen. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemd, aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den Oudezijds Achterburgwal tegenover het Waleplcintje te Amsterdam en bij den Opzigter van den Provincialen Waterstaat Wr. Ph. DE KRUIJFF, te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Wratërstaat te Haarlem en bij den Ingenieur J. M. F. WELLAN, te Alkmaar. De VOORZITTER van den BAAD der gemeente HELDEB brengt ter openbare kennis, dat DE' RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 18den APRIL aanstaande, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 15 April 1876. STAKMAN BOSSE. punten tku behandeling: 1. Aanbieding jaarverslag 1875. 2. Verzoek om ontslag van een hulponderwijzer. 3. Wijziging besluit jaarwedden hulponderwijzers. 4. Plan vergrooting school No. 3. 5. Dispensatie oprigting burgerschool. 6. Af- en overschrijvingen 1875. 7. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 April. Het op den Zuidwal aan den grond geraakte Engelsche schip Webfoot, van Batavia hier binnen, is gisteren morgen na een gedeelte zijner lading gelost te hebben, door een sleepboot afgebragt en binnengesleept. Na enkele uren in de haven gelegen te hebben, ontstond er brand in het schip, die zich al spoedig dreigend liet aanzien. Dadelijk werden er, op last van den heer directeur en kommandant der Marine, zeven spuiten op vlotten en vletten naar het bedreigde schip gezonden, om den brand meester te worden. Hoe moeijelijk het ook was, uithoofde van de dikke rook wolken die uit het schip opstegen, om op het dek werk zaam te zijn, zoo was men toch, omstreeks vier uren in den namiddag, door de vereende en onvermoeide inspanning der spuitgasten en een uitmuntende directie, den brand meester. De oorzaak van dezen zoo eensklaps ontstanen brand is nog onbekend. De rest der lading, die nog in het schip was, is natuurlijk zeer beschadigd. Twee gemeente-brand spuiten hebben ook een werkzaam deel aan de blussching gehad. We voldoen aan een ons gedaan verzoek, door de aandacht van belangstellenden te vestigen op achterstaande annonce, waarbij eene vergadering der plaatselijke afdeeling van de Evangelische Maatschappij wordt aangekondigd. Met den meesten spoed is het adres aan de Tweede Kamer ter zake het wetsvoorstel Moens door 't bestuur der plaatselijke afdeeling van «Volksonderwijs» in gereed heid gebragt en reeds bevat het een aantal handteekeningen van meerderjarige ingezetenen. We vertrouwen, dat met eenige dagen dit aantal zeer zal toenemen. De belangstel ling blijkt zeer groot te zijn. De tentoonstelling der voorwerpen van de verloting, te houden 19 dezer, ten behoeve vauTabitha, heeft heden, morgen en overmorgen plaats in het gebouw van gemeente werken, van des middags 12 tot 5 uur. De entreeprijs is zoo gering, dat het niemand kan afschrikken een kijkje te nemen. H. M. de Koningin moet door ongesteldheid afgezien hebben van haar jaarlijksch bezoek aan Amsterdam. Z. M. de Koning wordt den 25 dezer aldaar verwacht. Bedankt voor het beroep naar Steen wijk door ds. E. B. Gunning, te Alkmaar. Te Texel is het kievits-eijeren zoeken in vollen gang. Wekelijks worden 4 a 5000 van die eijeren gevonden en uitgevoerd, voornamelijk naar Friesland en van daar naar Engeland. De inkoopsprijs is heden acht cents per stuk. Jl. Dingsdag werd te Schagerbrug het nieuwe school lokaal ingewijd. Het fraaije en doelmatige gebouw getuigt Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. van de bekwaamheid des bouwmeesters, zoowel als van de belangstelling van liet gemeentebestuur in het onderwijs. In eene talrijke vergadering van meerderjarige inge zetenen van Alkmaar en omliggende gemeenten is besloten, een adres van instemming met het voorstel van den heer Moens bij de Tweede Kamer in te zenden. Het adres zal eenige dagen ter teekening liggen. De nieuw opgerigte afdeeling van het Witte Kruis te Winkel hield jl. Woensdag avond hare eerste .bijeen komst. De afdeeling telt 100 leden. Tot bestuurders werden benoemd de heeren H. Koomen, H. Rezelman, H. W. Melchior, J. Vader Gz., W. Melchior, A. Nobel, K. Rezelman, J. Brebaart Kz., C. de Groot, P. Koomen en Jb. Kuiper. Het huishoudelijk reglement werd voor- loopig vastgesteld. De diligence van Purmerend op Hoorn is jl. Don derdag avond onder de gemeente Oostliuizen door het breken van een der zijstrengen van een der paarden, die schichtig geworden waren en op hol gingen, omver en met al de passagiers, negen in getal, in de vaart gevallen. De voerman werd door de steigerende paarden van den bok getrokken, terwijl een persoon, die daar mede had plaats genomen, nog tijdig daarvan afsprong. Een der personen binnen in den wagen wist spoedig door het raampje te ontsnappen. Met behulp van deze beide mannen zijn al de overigen gelukkig gered. Allen zijn echter in geringe of erger mate gewond; een 12jarige jongen, die geruimen tijd. vermist werd, is later bewusteloos uit den modder opgehaald en met geneeskundige hulp na veel moeite in het leven teruggeroepen. (Amst. Crt.) Te Amsterdam werd jl. Donderdag o. a. aanbesteed: het eenjarig onderhoud der kazerne-gebouwen te Hoorn minste inschrijver de heer C. Bakker aldaar, voor f2599. Men schrijft uit Beverwijk aan het Dagblad: «Jl. Zondag heeft zich de gemeente-secretaris door een pistoolschot van het leven bei'oofd. Ik zou n daarover niet geschreven hebben, indien niet omtrent de oorzaak van die wanhopige daad eene massa oude-wijvenpraatjes werden verspreid. De heer M. was een verdienstelijk ambtenaar der gemeente en, in normalen toestand, een aangenaam mensch. Hij was echter in de hoogste mate onverschillig. Hij beschouwde het leven als een pak, dat hij niet langer behoefde te dragen dan hij goedvond, een last, waarvan hij zich door een enkel pistoolschot mogt bevrijden. Welnu, hij heeft zijn last afgeworpen, maar niet, zoo als de domme menigte oordeelt, omdat een te streng onderzoek en een te streng besluit zou genomen zijn omtrent een uitstapje «in alle eer en deugd» met een hulponderwijzeres. Volstrekt niet. De omstandigheid dat er mannen in en buiten de gemeente gevonden werden, die de zedelijkheid in bescherming meenden te moeten nemen, heeft hem natuurlijk geen rozen gebaard. Een onverklaar bare, ik zou haast zeggen, domme tegenstand heeft dat uitstapje tot een lange reis gemaakt. Een zamenloop van omstandigheden, o. a. de vermoeijenis van andere reizen, heeft hem zijn last te zwaar gemaakt. De man, zoo gunstig door de natuur bedeeld, voor wien de gansche wereld openstond, kon zijn pak nu niet meer dragen. Zijn assche ruste in vrede!» In 1875 was de gemiddelde prijs van weiland om Haarlem gelegen, ongeveer f 2259 per hectare. In den Wijkermeer-polder heeft men in 1875 ongeveer 70 mudden haver, 50 mudden tarwe en 60 mudden gerst per hectare gedorscht. Kanariezaad heeft op enkele plaatsen f 1400 per hectare opgebragt. Ook de verkregen oogst in de polders was zeer bevredigend te noemen. Een bordeelhouder te 's Hage en zijne huisvrouw, die een bezoeker van hun huis zijne portemonnaie, eenig geld en een horloge hadden ontstolen en hem bovendien hadden geslagen, zijn door het geregtshof te 's Hage schuldig bevonden aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, gepaard met geweldpleging, die sporen van kwetsuur Heeft achtergelaten, en deswege, onder aanneming van verligtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot eene correctioneele gevangenisstraf van 3 jaren. De barbiers te Schiedam zijn aan 't overleggen over een op te rigten ziekenfonds en eene verhooging van scheerloon, ten einde hunne maatschappelijke positie te verbeteren. Te Doesburgh is eergisteren een boerderij totaal afgebrand. Het dochtertje van den bewoner, een meisje van 12 jaren, kwam jammerlijk in de vlammen om. Drie weken geleden stond het huis geheel in het water. Men meldt uit Zwolle, dd. 12 dezer: «Van verschillende plaatsen zijn de berigten eensluidend, dat dit op de palmpaardenmarkten in Nederland veel prachtige paarden voor buitenlandsche rekening zijn aangekocht. De reden daarvan is gemakkelijk te vinden. Het vorig jaar, toen de uitvoer van paarden uit Duitschland verboden was, i waren vooral de Fransche paardenkoopers reeds weken te voren aan de woningen der paardenfokkers om de beste exemplaren op te zoeken. In dit jaar echter zijn groote transporten Oldenburgers naar Frankrijk gevoerd en hebben de koopers alzoo de markten kunnen afwachten, die dien tengevolge dit jaar buitengewoon druk bezocht waren en zeldzaam schoone paarden opleverden. De concurrentie in kooplust der vreemde koopers deed aan de fokkers groote prijzen bedingen.» Naar wij vernemen, schrijft de Prov. Dr. Crt., is aan Drentsche jongelieden, die in het voorjaar als nommer- verwisselaar of rempla^ant in dienst zijn getreden, de aan zienlijke som van ongeveer f 80.000 uitbetaald. «Wij geven, zegt de Rott. Crt., dit feit in over denking aan de atherenten van den Anti-Dienst vervangings— bond, die in het stelsel van plaatsvervanging niets goeds zien. Zij mogen eens nagaan, hoeveel welvaart eene som van f 80,000 wel kan aanbrengen, in één jaar alleen in Drenthe ontvangen, en hoeveel gezinnen daardoor van armoede tot welstand kwamen." Het jongste berigt omtrent Men Colorado-kever in Zweden is nogmaals onwaar. De Nederlandsche consul te Stockholm gaf op de vraag, of het berigt juist was, ten antwoord«Neen. De berigten in de dagbladen zijn blijk baar slechts eene herhaling van vroegere geruchten. In geheel Zweden is niets bekend van den Coloradó-kever.» Dat menschen tengevolge eener slechte behandeling zich het leven benemen door in het water te springen, is zoo zeldzaam niet, wel dat een ezel liet leven te zwaar viel. De ezel, wiens lot wij verhalen, was oud en versleten; hij sleepte met moeite een te zwaar geladen kar langs de Sambre voort. Zijn meester, een dronkaard, lag ver van nuchter op de kar te zingen, slechts van tijd tot tijd ophoudende om den armen ezel met scheldwoorden en stokslagen te overladen. Het dier ontving de slagen met hangende ooren en deed telkens bovenezelsche pogingen; doch weldra begaven hem zijne krachten, en hij viel. De dronkaard, geholpen door eenige voorbijgangers, slaagde er in, het dier weêr op de been te brengen. Gedurende eenige oogenblikken ging alles weder zoo slecht mogelijk en de meester zette zich op nieuw op de kar. Ditmaal kon de ezel het niet langer verkroppen: hij naderde langzaam de rivier en na een oogenblik aarzelens sprong het dier met kar en al in het water. De dronkaard, die door dit koud bad weldra nuchter werd, kon nog den oever bereiken, doch de ezel en dé kar werden met den stroom medegesleept en tot nu toe zyn zij nog niet opgevischt. (Journal de Charleroi.) Een vergiftigde bron. Fredensborg wordt dezer dagen door een epidemie geteisterd, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Voor ongeveer drie weken geleden werden niet minder dan 48 menschen in den loop van 24 uren door een ziekte aangetast, die ongeveer hetzelfde karakter van gastrische koortsen had, maar de genees- heeren schreven haar weldra aan eene vergiftiging toe. De opmerkzaamheid werd er op gevestigd, dat verschillende faniiliën, bij wie de ziekte voorkwam, water lieten halen uit een bron in de nabijheid van het sloten na een gehouden onderzoek van het water bleek dat het arsenik bevatte. De bron werd onmiddellijk afgesloten eu men kwain tot het resultaat, dat het arsenik van ratten kwam, die zich een weg naar de bron gebaand hadden om te drinken, nadat zij rattenkruid gebruikt hadden. Van de 48 aange tasten der inwoners van Fredensborg, waarónder ook de predikant, is wel niemand gestorven, en bestaat er tot nog toe ook geen gé vaar voor iemand, maar geen van de aan getasten is nog geheel de gevolgen van het gébruik van het vergiftigde water te boven gekomen. Nadere bijzonderheden omtrent het droevig incident, bij de militaire operatiën te Atsjin. Kapt. van Swieten marcheerde den 13 Febr. jl. 's morgens, met de luits. Baudouin en Bosman en een detachement van 47 gewa pende en 10 ongewapende onderofficieren en minderen, uit Kotta Radja. Hij had in last met deze kolonne zich te vervoegen bij zijn korps, het 6de bat. inf., dat Missigit-Pagarajer, Atoa en Biloel in de IX Moekims bezet heeft, 't Was een snikheete dag. De troep, die aanvankelijk flink had doorgemarcheerd, bewoog zich later op den dag langzaam en met moeite; de ongewapenden, meerendeels pas van ziekte hersteld en uit het hospitaal te Kotta- Iiadja ontslagen, veroorzaakten menig oponthoud, en misschien was dit wel de niettemin onverschoonbare reden, dat de veilig heidsdienst niet naar behooren in 't oog gehouden werd. Hoe dit ook zij, tussehen Larabiet en Biloel werd de kolonne door eene vijandelijke magt van ongeveer 300 met donderbussen, geweren en klewangs gewapende mannen onverhoeds aangegrepen, en reeds bij den eersten schok overhoop geworpen. De verwarring was groot en de omstandigheid, dat de luit. Baudouin door een schot in den buik buiten gevecht gesteld was en een aantal onzer gewapendeu gesneuveld en gekwetst waieu, maakte 't er niet beter op. Toch trachtten van Swieten en Bosman de versprèïde man-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1