Buitenland. PER TELEGRAAF. Proces JUT—GOEDVOLK. meer schade aan de te veld staande gewassen, maar noemenswaard is het niet. Asperges worden druk gesneden; de vroege aardappelen staan reeds goed boven den grond; de vruchtboomen staan prachtig in bloei of hebben reeds uitgebloeid; de druiven achter de ramen zijn verrukkend; de overige beloven goed te worden; terwijl de wei- en bouwlanden een schilderachtig aanzien hebben. Blijven de nachtvorsten nu weg, dan voorzeker gaan we een blijden oogsttijd te gemoet.» Voor eenige dagen is melding gemaakt van de aan houding door de politie van den timmerman Nicolaas Haks, te Gouda, verdacht van moedwillige brandstichting; nu meldt de Goudsche Crt., dat hij weder in vrijheid is gesteld en zal moeten teregtstaan, wegens het doen ontstaan van brand door onvoorzigtigheid. Genoemde persoon had ongenoegen gehad met zijn vrouw, kwam des nachts uit de tapperij te huis, stak een pijp op en ging met die brandende pijp in de bedstede, waarin zijn vrouw reeds lag. Eenige oogen- blikken later wierp hij de brandende pijp aan het voeteinde, waardoor het beddegoed en de bedstede in brand geraakten. Gelukkig, dat de vrouw, welke in haar eersten slaap was, wakker werd en den brand ontdekte, daar anders, beiden welligt levend waren verbrand. Door Jacobus Krijger, hovenier en tuinier te Naaldwijk, zijn jl. Donderdag nieuwe aardappelen van den kouden grond Z. M. den Koning aangeboden. Twee conducteurs der Oosterspoorweg-Maatschappij hebben bij een tapper te Utrecht een papieren rijksdaalder in betaling gegeven en zijn, na het gemaakte gelag daarvan te hebben laten afhouden, met het overige geld vertrokken. Aan de politie is hiervan kennis gegeven en er zal te dier zake eene vervolging worden ingesteld. De Middelb. Crt. voegt bij het berigt van het Dev. Zondagsblad, dat de Vereeniging «het Nederl. Tooneel» zal debuteeren met de Antigone, van Sophocles, deze opmer king: «Als de vereeniging nu maar niet, voor Scylla vlugtende, op den Charybdis teregtkomr. De Reis naar de maan was zeker te spectakelachtig; maar de dochter van Koning Oedipus, levend begraven, omdat zij haar broeder Polynices eene eerlijke begrafenis bezorgt, zou voor de Amsterdammers wel eens ai te tragisch kunnen wezen. Dan zou er, als het stuk geen opgang maakte, misschien weder gezegd worden, dat het Nederlandsch publiek geen gevoel heeft voor de kunst; terwijl er toch eigenlijk alleen door bewezen zou worden, dat ons publiek, even als alle publieken ter wereld, met eenigen tact behandeld moet worden. Uit Meppel schrijft men dd. 4 Mei: «In geen jaren zijn er zooveel klagten geweest als nu over den ongunstigen stand der rogge in Drenthe't lang durig koude weder werkt hoogst nadeelig op dit product, 't meeste dat in Drenthe verbouwd wordt. De jonge haver, garst, aardappelen enz. hebben door de laatste nachtvorsten zwaar geleden, al het uitkomende is weg en wacht op zonniger weer om op nieuw te ontkiemen. De vruchtboomen beloven veel, pruimen- peren— en appelboomen zitten vol bloesemknoppen. Gelukkig zijn de bloesems nog niet uit, anders toch zou het nadeel door de vorst belangrijk zijn.» Sedert Dec. 1867 heeft de universiteit te Zurich den graad van doctor in de medicijnen toegekend aan dertien vrouwen: zes Russische, drie Engelsche, een Amerikaansche, een Zwitsersche en twee Duitsche. Te Niort in Frankrijk woont een arme schoenmaker, die vijf-en-veertig (zegge 45) kinderen heeft, allen in leven. Bij gade nummer een verwekte de man 15, bij gade nummer twee ook 15 en bij gade nummer drie nog eens 15. Benoeming-en, enz. Aan den heer J. Seelig is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van administratie over de gevangenissen te Leiden, en is benoemd tot lid van gemelde commissie van administratie de heer E. van der Velde Erdbrinck, oud-kapitein ter zee, wonende te Leiden. De luit. ter zee 1ste kl. R. T. du Cloux, de off. van gez. 1ste kl. 3. B. Coomans de Ruiter en de off. van adm. 3de kl. J. L. Kroeze, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en vandaar 21 April teruggekomen, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. Met ingang van den 16 dezer is benoemd tot apotheker 2de kl. bij de zeemagt, de heer H. J. Helderman, gemeente-apotheker alhier. STATEN-GEiVERAAL. Tweede Kamer. Tot rapporteurs van het wetsvoorstel-Moens zya verkozen de heeren Wintgens, van Rappard, Teding van Berkhout, Kappeyne en Jonckbloet en over de reglerlijke ontwerpen de heeren Geertsema, van Houten, Wijbenga, Smidt en Godefroi. In de zitting van gisteren is het voorstel van den heer de Bruijn Kops, betreffende de afschaffing van den suikeraccijns, op zijn verzoek onbepaald uitgesteld. De heer van de Putte heeft verlof bekomen op een nader te bepalen dag de regering over de suiker kwestie te interpelleeren. Te beginnen met a. s. Woensdag is aan de orde gesteld de behandeling van het voorstel Gratama c. s. betreffende de jagt, alsmede het ontwerp nopens de tandheelkunst. Op voorstel van den heer Stieltjes heeft de Kamer besloten na afloop daarvan de openbare discussiën aan te vangen over de militiewet, afgescheiden van de schutterijwet, die, volgens mededeeling der regering weldra der Kamer zal worden aangeboden. De regering heeft geantwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot liet verleenen van uitstel van den termijn der oplevering van de werken door de Amster- damsche Kanaalmaatschappij. De regering heeft niets vertraagd, nadat de Maatschappij den 15 Eebruarij beroep op overmagt heeft gedaan. Na uitvoerige uiteenzetting der zaak, deeleu de ministers als hun meening mede, dat het niet binnen den termijn gereed komen van het werk het gevolg is van werking der natuurkrachten. Thans zijn tot 't maken der geul 7 stoombaggerpompen in dienst. Van 124 April is reeds 50,000 M3 grond verwijderd. Met het voorstel tot bijvoeging van een nieuw artikel, zoodat, als de nieuwe termijnen niet mogten nagekomen worden, de Staat het werk op minder onereuse voorwaarden zou overnemen, kan de regering zich niet vereenigen. Moet de Staat eenmaal, bij gebleken onvermogen, zich in plaats der Maatschappij stellen, dan is het onverschillig oi de onderneming door den Staat alleen in 't publiek belang, dan wel ten bate en schade der vennootschap worde voortgezet, daar in beide gevallen de Staat zich dadelijk in bezit kan stellen van alle eigendommen der vennootschap. Frankrijk. Den 1 Mei is te Parijs het terrein, waarop het door de commune in brand gestoken ministerie van Financiën heeft gestaan en dat tot dusver nog niet verkocht was, in open bare veiling gekomen. Het terrein heeft eene uitgestrektheid van 10,927 vierkante meter en is door een bankiershuis gekocht voor de som van 6,010,000 fr., dat is ruim 450 fr. per vierkanten meter. Te Montpellier is jl. Dingsdag nacht eene herberg afgebrand, waarbij eene jonge vrouw met twee kinderen, die aldaar haren in het krankzinnigengesticht opgesloten man kwam bezoeken, in de vlammen zijn omgekomen. Bovendien zijn er vier paarden verbrand. Eogelasd. Ofschoon de Prins van Wales de Spaansche hoofdstad thans reeds weder verlaten heeft, is het niet onbelangrijk den Madridschen correspondent van het Journal des Débats te volgen, waar hij spreekt van het hooge bezoek. Na, gewagende van het ingediende budget en den slechten staat der Spaansche finantiën besproken te hebben, wijst de correspondent er op hoe de jeugdige Koning Alfonsus, alhoewel de Prins van Wales en diens broeder zijne gasten waren, een inderdaad loffelijk voorbeeld van spaarzaamheid heeft gegeven. De Koning heeft begrepen, dat pracht en praalvertoon in dezen oogenblik voor de natie dubbel drukkend zou worden. Er zou dan ook geen hofbal gegeven worden, wel eene gala voorstelling in den koninklijken schouwburg, maar in, voor dit land nieuwe vormen, men heeft met de oude gewoonte ge broken; het hof zou de onkosten niet dragen, namelijk geen uit- noodigingen rondzenden wie komen wil, kome, en betale. Dat de Prins van Wales van zijn kant bedankte voor de eer, dat bij gelegenheid van zijn verblijf te Madrid een stierengevecht zou plaats hebben, komt eveneens de schat kist zeer ten goede, daar een dergelijk feest groote kosten na zich sleept. Ook de Maatschappij tot bescher ming van dieren mag, meent de correspondent, deze daad van den Prins van Wales als eene voorbeeldige in hare jaarboeken opteekenen. Hij vindt het slechts eenigszins gewaagd, dadelijk daarop te spreken van den konijnenmoord, die onder den naam van «jagt te Rio-Frio», zou plaats hebben, tenzij de achtbare Maatschappij bovenbedoeld hare beschermende hand slechts uitgestrekt houde boven de hoofden van dieren van bepaalde afmeting, en tenzij olifanten en rhinocerossen buitengesloten zijn als te groot en de konijnen als te klein. De briefschrijver gewaagt verder van een schoone militaire revue, die de Prins, vergezeld door den Koning, bijwoonde, en door prachtig weder begunstigd werd. Er was ook een thé ten hove, waarop de dames uit de hooge kringen mede waren genoodigd. Dit was trouwens niet de eenige keer dat de Kroonprins in de gelegenheid was de schoonen uit de groote wereld van Spanje te ontmoetener waren private bals aangekondigd bij de hertogin Fernand Nunez en bij de hertogin de Baylen, welke beiden door den hoogen gast werden bijgewoond. De bekende reiziger in Afrika, luit. Cameron, op het oogenblik de held van den dag te Londen, hield dezer dagen een voordragt in een wetenschappelijk genootschap aldaar, over zijn reis in Afrika. Hij beschreef de eigen aardigheden van de inboorlingen, hun werktuigen en gereed schappen en de moeijelijkheden, waarmede hij op verschillende plaatsen te kampen had gehad. In vele dorpen had hij sporen van beschaving gevonden. In een dorp, waar de mannen allen ijzersmelters en smeden waren, waren de hutten niet zonder smaak gebouwd, en tevens waren vier daarvan omgeven door op regelmatige wijze geplante palmboomen. De natuurtooneelen bij de rivier Lualaba beschreef Cameron als bijzonder schoon. In de rivier waren tal van eilandjes. Een daarvan was een groote oestermarkt, dikwijls door 7 a 8000 personen bezocht. Het volk bezat ivoor en verschillende andere voortbrengselen, die zij konden, maar niet wilden verruilen dan tegen slaven, daar zij beweerden, dat hun kapitaal anders te lang onvruchtbaar bleef. De gevangen gemaakte slaven hadden een hard leven, dat niet zelden bovendien door krokodillen werd bedreigd. Gedurende Camerons kort verblijf waren 2 of 3 slaven op deze wijze verdwenen. Ook de vrouwelijke slaven worden met de grootste ruwheid behandeld. Cameron beschreef een congres van Afrikaansche doctoren, 1 dat hij had bijgewoond. Deze gingen rond, elk met een rij bëllen om de lendenen, die zij steeds in beweging bragten, ten einde patiënten te lokken. Over het geheel, zeide Cameron, zijn de streken, waar door hij heentrok, bijzonder vruchtbaar. Ertsen, ivoor, palmboomen zijn overvloedig aanwezig. Het geheel maakt een grootschen indruk; alleen werpt de slavenhandel een donkere schaduw op de heerlijke omgeving. j Spanje Spanje's financiën dreigen aanleiding te. zullen geven 1 tot ernstige verwikkelingen tusschen de regering en de j vertegenwoordiging van dat land. Reeds is berigt, dat eenige leden der Cortes een tegen-ontwerp-begrooting in gereedheid brengen en dat, volgens de verklaring van eenige ministers aan andere afgevaardigden, de regering j van de aanneming van het budget, zooals Salaverria het heeft ingediend, een kabinetskwestie zal maken. Dit budget verwekt algemeen misnoegen; pas was het verschenen, of de aanmerkingen en bedenkingen waren talloos. Den minister wordt verweten, dat hij den reeds zoo zwaar benadeelden eigendom eu de zoogenaamde «kleine for tuinen» schrikbarend belast, en daartegenover geen enkele I bezuiniging in de uitgaven brengt. Het heeft voorts de aandacht getrokken, dat de minister wel de rente van 3 pCt. tot 1 pCt. vermindert, maar volstrekt geen waar borg geeft, dat dit geringe bedrag van de rente der staats schuld ten volle en stipt betaald zal worden. Aan de gemeenteraden kent hij het regt toe 4 pCt. te voegen bij de 23 pCt., die reeds ter voorziening in de landsbehoeften geheven worden; de belasting wordt dus tot 27 pCt. opge voerd; dientengevolge kan de arbeid niet meer winstgevend zijn, daar de productieve krachten in hare bron getroffen worden. Geen enkel middel is door hem voorgesteld om te geraken tot de ontdekking van de vele en groote knoeije- rijen en bedriegerijen, welke in Spanje gepleegd worden, omdat daar een goed kadaster ontbreekt. Niet alleen de vijanden der regering toonen zich het felst verbitterd tegen de financiële plannen van Salaverria, maar de hoogstge- plaatste personen en de warmste voorstanders der politiek van Canovas de Castillo, minister-president, verheelen hunne ontevredenheid niet. ALKMAARSCHEMARKTVANGISTEREN. Granen, enz. 72 hectol. Tarwe f 8,50 a 10,50; 11 hectol. Rogge f 6,75 a 8,—; 139 hectol. Gerst f 5,50 a 6,50; hectol. id. (Chev.) f 7,a 7,50; 311 hectol.Haver f 4,a 5, 42 hectol. Boonen: Bruine f 11,50 a 16,— hectol. Paardenb, f 8,a 8,50; 3 hectol. Kanariezaad f26,a 27,hectol. Mosterdzaad rood f a geel id. f a hectol. Koolzaad f -,a hectol. Lijnzaad f a fhectol. Karweizaad f a 9 hectol. Erwten: Groene f 16,a 22,Graauwe id. f 20,u 22,— Vale id. f 15,a 20,Witte id. f 16,a alles per hectoliter. Kaas. 250 stapels, weg. 53856 KG.; Kleine f 38,—Middelb. f 33,Gommissie f 31,laagste prijs f 13,per 50 KG. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Vee. 3 Paarden f85 a 325; 30 Koeijen i 175 a 280; 58 nuchtere Kalveren f 5,—a 14; 1465 Schapen f 24 a 32; 1384Lan.- meren f 4,a 12; 310 magere Varkens f 16 a 32; 385 Biggen f 6 a 12,— 23 Bokken en Geiten f 4 a 9,41 Kleine Bokken f 0,35 a 0,75. Boter, f 0,80 a 0,95 per 0.630 kilogram: HOORNSCHE MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF, hectoliter Tarwe f a per hectoliter. u Rogge - a 4 Gerst - 6,— a 6,75 9 H Haver - 5,a 5,50 Witte Erwten - 14,a i, Groene dito - 14,a n Graauwe dito - 20,a n Vale dito - a i/ Bruine Boonen - 13,50 a 14,H Witte dito - a Paardenboonen- 9,a i, Mosterdzaad - 21,a H ir Karweizaad - 24,25 a 20 stuks Paarden - 70,a300,per stuk. 450 t, Koeijen -150,a350, 2200 Schapen - 19,a 40, 3000 Lammeren - 8,a 18, 40 Kalveren - 4,a 18, 75 u Varkens - 16,a 25, 9 Zeugen - 30,a 65,— 500 Biggen - 7,a 10, 34000 Kip-Eijeren 2,80 a 3,per 100 stuks. 17500 Eend-Eyeren - 3,80 a 2300 kop Boter - 0,65 a 0,70 per kop. Handel matig. a Gravenhage, HEDEN MIDDAG 12 uur. Het Geregtshof heeft zoo even uitspraak gedaan in de zaak van H. J. Jut en zijne huisvrouw C. Goedvolk. Bij een breed gemotiveerd arrest zijn beiden veroordeeld: de eerste, wegens manslag met voor bedachten rade (moord) op twee personen begaan, gevolgd van diefstal bij nacht door meer dan een persoon in een bewoond huis, ten deele met behulp van binnenbraak, hebbende de manslag gestrekt om den diefstal gemakkelijk te maken en de ontdek king daarvan te voorkomen, TOT LEVENS LANGE TUCHTHUISSTRAF. De tweede, wegens diefstal bij nacht door meer dan een persoon, in een bewoond huis, ten deele met behulp van binnenbraak, TOT TWAALF JAREN TUCHTHUISSTRAF. De veroordeelden werden bij het uitspreken van het vonnis door een zenuwtoeval getroffen. Jut kon niet dadelijk uit de bank der beschuldigden verwijderd worden. Zijn vrouw werd met moeite weggevoerd. LATKBE BEBIGTEK. Te Heivoort is eene vrouw aan razernij gestorven. Zij was in de maand Januarij door haar eigen hond in de kuit gebeten. Zondag toen zij uit de kerk kwam, vertoonden zich de eerste verschijnselen der vreeselijke ziekte, die steeds in hevigheid toenam. De ongelukkige was moeder van zeven kinderen, van welke het jongste pas zes weken oud is.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2