RELDERSfHE E\ NIEIIWEDIEPER (01 RAM. 1876. N°. 58. Zondag 14 Mei. 34 Jaargang. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Diogsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abinueraentsprijs per kwartaal 1.80. franeo per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Hl ken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulotona maken bekend dat, wegens het voortdurend heerschen der mazelen, de school in de buurt Veerburg nog voor een week gesloten zal blijven en de lessen alzoo weder zullen aanvangen op MAANDAG den 22 MEI a. s. Belanghebbende ouders of voogden worden bij dezen tevens herinnerd aan het overleggen vau een geneeskundige verklaring, waaruit moet blijken, dat de mazelen uit hunne gezinnen zijn geweken. Acht dagen, na de dagteekeniug dier verklaring, mogen de kinderen weder ter school komen. Anna Paulowna, 12 Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDEK en NIEUWEDIEP, 13 Mei. Gisteren nacht, omstreeks één ure, ontdekte de haven wachter P. Sluisman een dikke rook, die uit een aan den steenendam gemeerden Engelschen vischlogger opsteeg. In allerijl roeide hij met een vlet naar het vaartuig en over tuigde zich van het gevaar waarin het, door de aan wezigheid van een grooten voorraad brandende stoften, ver keerde. Van de bemanning was niemand aan boord. Weldra was ook de kapt.-luit. ter zee Schuurman, in zijne kwaliteit als havenmeester, aan boord en door zijne bemoeijing kwamen er spoedig twee sloepen met brandspuiten der Marine langs zij van liet vaartuig, die spoedig den brand meester waren. Het volkslogies met de kleêren van de equipage is uitgebrand; de vlam had zich reeds aan het dek meêgedeeld. Aan boord van Zr. Ms. monitor Schorpioen is geplaatst het navolgend machine—personeelO. A. Torré, mach. 1ste kl.j J. J. Klinge, C. Munnik en G. J. van Hoolwerff', 2de kl.M. J. Schenk, 3de kl.; C. over de Linden en J. de Vries, mach.-leerlingen. Met Zr. Ms. stoomschip Het Loo, met 15 dezer buiten dienst gesteld, zijn alhier aangekomen: L. A. van Schie en H. Annokkee, mach. 1ste kl.; W. Broes van Dordt, 2de kl.J. van den Steen, 3de kl.; S. Groen, mach.-leerl. Gisteren morgen had aan de Achter-Binnenhaven alhier een treurig ongeluk plaats. Een kwaadaardige koe, verschrikt door het geblaf van een hond, ontsnapte aan zijn geleider en wierp zich op een knaap van 6 jaar, dien zij op de hoorns nam en in de hoogte wierp, met het gevolg, dat de jongen bewusteloos neêrviel en in zorgelijke omstandigheden verkeert. De zomerdienst op de Hollandsche spoor vangt Maandag den 15 dezer aan. Van hier vertrekken treinen ten 6 u. 20 m., 8.40, 1.55 en 6.30; des Vrijdags en Zaturdags ten 11.52 een markttrein. Er komen treinen aan ten 9.47, 12.31, 7.39 en 10.58; des Vrijdags en Zaturdags ten 3.29 een markttrein. De hulponderwijzer D. J. Ruijter alhier heeft gisteren te Haarlem met goed gevolg examen afgelegd in de gymnastiek. Spaarbank voor den Helder. 1ste kwartaal 1876. Saldo op 1 Januarij 1876 f 64993.32 Ingebragt en renten, gedurende het 1ste kw. 1876 - 8658.56 f73651.88 Uitbetaald gedurende het lste kw. 1876- 5131.15 Saldo op 1 April 1876 f 68520.73 Aantal deelhebbers op 1 Januarij 1876 496 «1 April 519 Van de hand des heeren J. Beckering Vinckers, te Kampen, is dezer dagen in 't licht verschenen een werkje, getiteld: «De onechtheid van het Oera Linda Bok, aan getoond uit de wartaal waarin het is geschreven.» De inhoud, thans met eenige aanteekeningen verrijkt, bevat de in het vorige jaar door den heer B. V. gehouden voor- dragt in het Nederl. Taal- en Letterkundig Congres te Maastricht. Eindelijk is dan het middel gevonden om een einde te maken aan de zeer gegronde grief tegen de Belgische centen. De minister stelt in zijne muntwet voor, de koperen centen te vervangen door bronzen, en daar de gulden, het honderdvoud van de cent, 5 pCt. in waarde vermin deren zal, kan geen speculant er meer voordeel bij hebben om Belgische centen in te voeren. Die waardevermindering van den gulden zal intusschen op het maatschappelijk leven van grooten invloed zijn. Arbeidsloonen, tractementen, enz. worden nu allen met 5 pCt. verminderd, want dat de winkeliers niet meer voor een gulden zullen geven wat tot dusverre daarvoor te verkrijgen was, is vrij zeker en het is zelfs meer dan twijfelachtig of zij, bij de herleiding der prijzen, zich niet een weinig vergissen zullen. Het verdwijnen van de rijksdaalders zal, naar men ver trouwen mag, bijdragen om de gouden tientjes in omloop te brengen; tot dusverre schijnen zij meer als spaarpen ningen dan als circulatiemunt te worden beschouwd.(Arnh.Ct.) Z. K. H. Prins Frederik zou heden morgen ten 7| ure naar Neuwied vertrekken, alwaar hij 14 dagen zal verblijven. Wegens ongesteldheid van de Prinses von Wied is de doopplegtigheid van den onlangs geboren Prins tot in het begin van Jnnij a. s. uitgesteld. (Vad.) Men schrijft van Texel, dd. 11 dezer: «De zee heeft weder een deel van hare magt verloren, eenige honderden hectaren water zijn tot land gemaakt; een flinke dijk is opgeworpen: in één woord, de polder het Noorden is bedijkt. Eere zij het collegie, dat tot dat werk besloot. Het heeft hierdoor de algemeene belangen helpen bevorderen en heeft tot de uitvoering van dat werk, van een half millioen gulden, energie en beleid getoond. Dat spoedig rijke schoven op de ingedijkte gronden de onderneming zullen kroonen, is ons aller wensch.» Men schrijft uit Waard en Groet: «De koude dagen, nu en dan vergezeld van regen, geven eene uitstekende gelegenheid aan den ritnaald of koperworm, om zijne bekende vraatzucht aan de gewassen bot te vieren. Reeds verscheidene tarwestukken zijn om geploegd, terwijl ook de pas uitkomende zomergewassen haver en gerst, zoo door dit insect worden vernield, dat hier en daar herzaaijing plaats vindt. Gewassen, die niet door den worm worden gevreten, staan goed, zooals karwei en boonen, en enkele gespaarde tarwestukken. De gras- en klaverlanden bieden overvloedig voedselhet vee is overal buiten en de klaver wordt voor de stal voedering reeds gemaaid.» Zondag 30 April jl. eindigde de algemeen geachte heer A. B. Schreuder, te Akersloot, naar aanleiding van 1 Cor. XVI 24, zijne meer dan 4Ujarige evangelie bediening, waarvan 32 jaren in die gemeente. De bevestiging van den beroepen predikant, den heer L. van 't Sant, zal den 21 dezer 's morgens plaats hebben door den heer R. J. Koning, pred te Limmen. Intrede op dien dag 's namiddags ten 2 ure. De heer Aug. Winter, directeur van de muziekschool te Zaandam, is benoemd tot directeur van de afdeeling Alkmaar der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, doch blijft te Zaandam gevestigd. Ter gelegenheid van het te Amsterdam te houden 30ste Nederlandsch Landhnishoudkundig Congres, zal op Vrijdag den 30 Junij a. s., op de terreinen van de vee markt, eene tentoonstelling van paarden, fokvee en pluim gedierte worden gehouden. Verschillende aanzienlijke prijzen in geld zijn daarvoor uitgeloofd, terwijl bovendien door eenige leden van de Vereeniging «het Nederlandsch Rundveestamboek» een prijs van f 100 is uitgeloofd voor de koe van inlandsch ras, die in mededinging met alle anderen den eersten prijs behaalt en ingeschreven is in het stamboek. Ieder inzender is verpligt vóór of op 30 Junij bij het bestuurslid, den heer N. Wafelbakker te Amsterdam, schriftelijk aangifte te doen van het door hem aan te brengen vee en paarden, en bij den heer G. F. Westerman, ten kantore van Natura Artis Magistrn, van het in te zenden pluimgedierte. Onlangs is te 's Hage en jl. Dingsdag avond in den Stadsschouwburg te Amsterdam eene Vlaamsche opera gegeven, genaamd iAederiktekst van Paul Billet, muziek van Joh. Mertens, die veel bijval heeft gevonden. De Amst. Crt. zegt er van: «Zonder de opera van den heer Mertens eene model-opera te noemen, kunnen wij toch verklaren, dat zij van ernstig streven getuigt en veel voortreffelijks bevat.» De procureur-generaal bij het geregtshof te 's Hage heeft cassatie aangeteekend tegen dat gedeelte van het arrest, waarbij Christina Goedvolk vrijgesproken is van moord. In het Liesboseh, waar in den tegenwoordigen tijd zich honderden verlustigen in het heerlijk gezang der nachtegalen, zijn de zoogenaamde vogel melkers druk bozig die dieren op listige wijze te vangen. Men maakt namelijk een gat in den grond en zet daarin een gewoon Noord- brabantsch bierglas, van boven wijd en van onderen naauw. Men vult den grond om het glas goed aan en legt slechts eenige meelwormen in het glas. Nu verwijdert men zich; de nieuwsgierige nachtegaal komt zien, springt in het glas bij den meelworm en kan er niet meer uit. Op deze wijze van vangen is geen verbod, wel met netten. Het vervoer is gepermitteerd. Naar aanleiding van de veroordeeling door de regt- bank te Goes van het jonge mensch, die een straatjongen klappen gaf omdat hij hem voor «smous» schold en met steentjes wierp, tot f 3 boetej zegt de Arnh. Crt.: «Van eene straf -foor den jongen zelf was natuurlijk geen sprake. Wij eerbiedigen de uitspraak van de regtbank, maar zouden toch wel eens willen weten wat er tegen straatjongens te doen is, wanneer men hun zelfs geen klap mag geven. De vrees daarvoor was nog het eenige wat hen in bedwang hield. In den regel oefenen zij hunne straatschenderijen uit op plaatsen en oogenblikken, als er geen politie-agent in de nabijheid is, en de burgerij zelve zal moeten toezien en zich lijdelijk moeten laten gooijen en uitschelJenl» Uit Vlissingen meldt men, dd. 9 dezer, aan de Arnh. Crt.: «Met zekerheid kan thans de heropening der stoomvaart van hier op Queensboro op den 15 dezer gemeld worden. De stoomschepen Stad Vlissingen en Stad Middelburg kwamen gisteren van een proeftogt naar Engeland in onze haven terug, terwijl de Stad Breda, na hier in het drooge dok te zijn schoongemaakt, deze week eene dergelijke reis zal ondernemen. De havenwerken te Queensboro worden zeer geroemd en zijn nagenoeg gereed. Er zullen echter nog eenige weken moeten verloopen, alvorens de Maat schappij Zeeland zich met het vervoer van vee zal kunnen belasten. Men hoopt hier van harte, dat de maildienst thans duurzaam moge zijn, daar zulks vooral voor onze stad van zeer groot belang is. Overigens heeft men hier wel reden tot tevredenheid. De vaart van de firma Krupp wordt krachtig voortgezet. Onlangs vertrok de Friesland van hier naar Indië, terwijl de stoomschepen, varende tusschen Rotterdam en Amerika, bijna geregeld onze haven aandoen, vooral om kolen in te nemen. Voorts zullen voortaan eenige stoomschepen der Kon. Ned. Stoomboot- Maatschappij hier geregeld komen lossen en laden. Eigenaardig is de wijze, waarop de directie der Maatschappij Zeeland bekendheid aan de nieuwe lijn geeft. Zij heeft namelijk een billet doen vervaardigen en verspreid, dat in den vorm van eene globe de spoorwegverbindingen van Vlissingen met Europa aangeeft en de kortste verbin* ding met Engeland duidelijk doet uitkomen. Dit stuk, in zestien dagen bij den heer A. van Oosterzee te Amsterdam gedrukt, die alle eer van de nette uitvoering heeft, bestaat uit 16 chemische gravures (panicograpliiën). Iets dergelijks is op die afmetingen misschien nooit in Europa verschenen en weinig zou men vermoeden, dat het geheel op de gewone boekdruksnelpers is gedrukt. Zutphen zal de opening van den Oosterspoorweg Maandag feestelijk vieren. Het feest des vredes begint met klokgelui en kanongebulder. Overigens wordt dien dag vijf maal muziek gemaakt; het carillon zal bespeeld worden, nog eens laat men het geschut spelen, en 's avonds is er bal. Het belooft een feestelijken dag te worden. De heer B., te Wageningen, wiens plotseling overlijden, tengevolge van het gebruik van laudanum, is nog niet begraven, daar zich hier het zeldzame verschijnsel voordoet, dat zeven dagen na het overlijden, nog geen blijken van ontbinding geconstateerd zijn. (Hld.) De door den heer J. Koopmans te Dronrijp gemeste monsterkoe, die, naar men zegt, p. m. 2000 kilo weegt, is voor den ongehoorden prijs van f 1150 verkocht aan den heer Nijdam en is gisteren te Leeuwarden ter bezigtiging Jl. Donderdag morgen is dr. E. J. Diest Lorgeon, hoogleeraar in de theologie aan de Hoogeschool te Groningen, na een langdurige ziekte overleden. In de onder Rijssen gelegen veenderijen ontstond jl. Dinsdag brand, die zoo spoedig toenam, dat binnen weinig tijds een hoeveelheid van ongeveer 200.000 turven, aan een drietal veenlieden toebehoorende, een prooi der vlannne# werd. De oorzaak van den brand is onbekend. De turf was tegen brandschade niet verzekerd. In Kashmir (Hindostan), de Rozen-vallei, 't dal van smaragd, als in zilver gevat tusschen de met eeuwig ijs gekroonde pieken der Himalaya's in Kashmir, waar men de woonplaats meent gevonden te hebben van 't bijbelsche eerste menschenpaar in Kashmir zal men bier gaan brouwen: pale ale en brown stout! De fueros in Spanje. Het strijden voor de fueros en liet handhaven van de fueros, werd in den laatsten 1 tijd in den Spaanschen burgeroorlog bij herhaling voorop gesteld. Algemeen waande men, dat dit slechts handvesten of keuren waren van ondergeschikt belang; zeer weinigen buiten Spanje was het bekend van hoe grooten omvang zij zijn. Ja het kost moeite te gelooven, dat zulke voor- regten, tot op dezen dag in een Staat, die beweert één j Staat te vormen, in stand zijn gebleven. Men oordeele zelf. Navarre heeft een eigen gouvernement, een eigen ver- tegenwoordiging en regtswezen; uitsluitende regten voorde Cortes van Navarre om alle aangelegenheden des lands te behandelen, de belastingen en de in- en uitgaande regten te regelen; vrijstelling van alle belastingen behoudens een i schatting van 176,000 realen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1