s Buitenland. u Biskaye heeft evenzeer een eigen gouvernement, enz.; vrijstelling van alle belastingen, behalve de vroegere heer lijke regtengenot van privilegiën voor den adel in geheel Spanje, wanneer men slechts kan bewijzen van zuiver Biskaaisch bloed te zijnhet regt om ten civile en criminele niet buiten de heerlijkheid, of, in geval van hooger beroep, buiten den koninklijken regter van Biskaye te worden beregt, die voor zich alleen een kamer vormt op den koninklijken geregtsdag van Valladolid; voorts om geen militie aan het leger te leverenom zelf het grondgebied te verdedigenen regt te doen over 's Konings vertegen woordigers, die de provinciale wetgeving mogten aanranden. Alva en Guipuzcoa genieten dezelfde voorregten als Navarre en Biskaya; behalve dat Guipuzcoa Spaansche troepen op zijn grondgebied toelaat voor de garnizoen en van Irun en San Sebastiaan. Benoeming-en, enz. Z. M. heeft den hoofdingenieur dr. B. J. Tideman benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon, en tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer H. J. Westenberg, prov. inspecteur der belastingen te Leeuwarden. De luits. ter zee 1ste K. A. Stakman Bosse en H. A. Schippers, de luits. ter zee 2de kl. jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn en J. Wentholt, de off. van gez. lste kl. B. Léon en de off van adm. 2de kl. F. A. Frederiks, dienende aau boord van het schroefstoom- schip Het Loo, worden met den 15 dezer op non-activiteit gesteld. STATEN-GEMRAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 11 Mei. Na discussie is aangenomen met 45 tegen 22 stemmen het ontwerp betreffende de afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunst. nadat een amendement van den heer Idserda was aangenomen om te doen vervallen de bepaling dat vreemdelingen na examen in het buitenland hier de bevoegdheid kunnen verkrijgen. Zitting van Vrijdag 12 Mei. Na verwerping met 55 tegen 7 stemmen van het voorstel van den heer de Casembroot om de behandeling tot wijziging der militiewet uit te stellen, is het debat daarover aangevangen. De heeren van Baar, Lenting, de Bieberstein, Gratama, Bastert, Bredius en Geertsema hebben hunne bezwaren daartegen uiteengezet. Sommigen achtten verhooging van het militie-contingent onnoodig en daarom te drukkender; de beperking van vrijstelling werd door anderen afgekeurd. Ereuzoo vond de beperking van den leeftijd der plaatsvervangers tot 25 jaar als een groot privilegie vrij algemeen afkeuring. De heeren Stieltjes en van der Schriek betuigden hunne ingenomenheid met het hoofddoel van het ontwerp. Maandag voortzetting. De regering heeft naar aanleiding van het eindverslag over het ontwerp betrekkelijk de nationale militie, de sterkte der militie voorgesteld in plaats van 67500 op 70000, en de jaarlijksche ligting van 13000 op 14000 man. De regering heeft aan de Kamer toegezonden een gewijzigd wets ontwerp tot wijziging der begrooting van Oost-Indië over 1876, en wel tot beschikbaarstelling van fondsen voor den vestingbouw. Daaruit blijkt dat er eene bijdrage uit de batige sloten van Oost- Indië over 18671872 wordt aangewezen van 5 millioen, en dat er onder de middelen eene uitkeering wordt voorgesteld van 13 millioen 6400 gulden. Onder de jl. Woensdag bij de Kamer ingekomen adressen bevond zich een van het hoofdbestuur van het Anti-dienstvervangings-bond tegen het aan de orde gesteld wetsontwerp tot wijziging vnu eenige bepalingen der militiewet. Met verwijzing naar zijn bekende adres aan den Koning, verzoekt het hoofdbestuur, „uit naam der afdeelingen uitnaam der duizenden leden van het bond, uit naam van zoovele anderen in den lande, die als wij pligtsafkoop verderfelijk achten, uitnaam van de tallooze menigte onzer medeburgers, voor wie het privilege niet bestaat, en die het toch versmaden hun zoons voor anderen te laten dienen, aan geene wetgeving, gegrond op de vernederende dienstvervanging, die de natie, meer nog dan het leger onteert, Uwe goedkeuring te schenken, maar bij de regering aan te dringen op de invoering van het moderne beginsel, dat der onvervreemd baarheid van weerpligt." Frankrijk. De minister van Binnenlandsche Zaken, Richard, de ziel van het Kabinet, is eergisteren nacht overleden. In de jl. Woensdag gehouden zitting der Fransche Kamer is de rust een oogenblik verstoord door een boek- verkooper, oud-soldaat, oud-politie-agent, die van de journa listen-tribune met sterke stem riep: "In den naam van God en van Jeanne d'Arc: Leve Napoleon IVweg met Gambetta en de radicalen!» De man werd weggebragt; men houdt hem niet voor krankzinnig; de uitroep moest dienen om anderen te overtuigen van zijn grooten Bona- partistischen ijver. Engeland. De Engelsche dagbladen laten zich over den dubbelen moord, te Salonika gepleegd, gematigd en terughoudend uit, zooals de onbekendheid tot dusverre met de bijzonder heden eischt. De meesten waarschuwen tegen de wille keurige opvatting, dat aan deze op zich zelf staande daad uitgestrekte moordplannen tegen de Christelijke bevolking in Turkije ten grondslag liggen, doch ontveinzen niet, dat de vijanden van Turkije dit feit zooveel mogelijk ten nadeele van dezen Staat zullen exploiteeren, en vermanen dePorte dringend tot voorbeeldige kastijding vandeschuldigen. De Prins van Wales is jl. Donderdag namiddag ten 2 ure te Portsmouth aangekomen; de Prinses kwam hem in de nabijheid van het eiland Wight in haar jagt te gemoet en begaf zich aan boord van de Serapis. Eene groote menigte volks begroette den Prins met geestdrift. Jl. Dingsdag werd, op initiatief van lord Huntly, in 't Hoogerhuis voor de tweede maal eene bill gelezen, houdende strafbepalingen op 't toedienen (buiten de toe stemming des eigenaars) van rattenkruid en andere ver giftige stoffen aan paarden, met 't doel om hunne huid te doen glimmen. Bedoelde practijk, die den arbeid van borstelen en wrijven uitspaart, moet tegenwoordig bij stal jongens zeer in zwang wezen. Een kostbare vrouw heeft William Brade te Londen. Zijne vrouw, Ann Brade, werd voor de politie-regtbank gebragt, beschuldigd van openbare dronkenschap. Zij werd tot eene boete van 2 p. st. of 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. William Brade, een meestex-knecht, die geluk kig goed geld verdient, betaalde het geld, vei-klarende, dat hij sinds zijn huwelijk, enkele jaren geleden, reeds 250 p. st. betaald had aan boeten van 2 p. st. voor zijne vrouw, telkens wegens haar dronkenschap. Een Engelsch blad weet te verhalen, dat de Turksche gezant te Weenen, onlangs een der voornaamste krankzin nigengestichten aldaar bezoekende, in den eersten patiënt, dien hij ontmoette, iemand aantrof, die, omdat hij door eene daling in de Turksche fondsen geruïneerd was, krank zinnig geworden was. De gezant zou terstond het gesticht verlaten hebben. De schilderij van Gainsborough, "Hertogin van Devonshire,» die veertig jaar geleden voor 63 p. st. was verkocht, bragt dezer dagen te Londen in publieke veiling op 10,100 p. st. Eenige Engelschen hebben beproefd den Amerikaan Weston in het wandelen te overtreffen. Een hunner, louter dilettant in het vak, de heer Vaughan, van Chester, is er in geslaagd om 120 mijlen binnen 24 uur af te leggen. Weston nam aan dezen wedstrijd geen deel, maar de grootste afstand door hem tot nu toe binnen 24 uur afge legd, bedroeg niet meer dan 109 mijlen. Indië is getuige geweest van een rij van feesten, die allen van een stereotype pracht wai'en, en de beschrijving van een der feesten kan dienen voor al de anderen. De Prins van Wales heeft Gwalior bezocht, waar de Maharajah Scindiah ter zijner eere een groote militaire revue en een schitterend banket gaf, waarop hij een toast uitbragt op Koningin Victoria en den Prins van Wales. Overal werden geschenken over en weêr gegeven en in dit opzigt heeft men beweerd, dat de Prins veel te kort is gekomen, en zijne geschenken niet die der Indische Vorsten overtreffen. Een inzender in de Times deelt mede, dat de waarde der geschenken die de Prins ontving even over de 40,000 p. st. bedraagt, en dat de waarde zijner geschenken eveneens bij de 40,000 p. st. bedraagtdat weegt dus tegen elkander op. Daarentegen zijn de werkelijke uitgaven van deze reis van den Prins slecht berekend, en het zal noodzakelijk zijn voor het Parlement nog 20,000 p. st. toe te staan; de feheele onkosten voor de reis bedragen dus 80,000 p. st. Ingeland zal toch, het voornamelijk politieke nut van de reis er buiten gerekend, goede zaken doen, daar de Indische Vorsten, om hunne paleizen te meubileren voor de ontvangst van den Prins, een menigte Engelsche goederen hebben ontboden, alleen in Londen voor over 250,000 p. st. en waarschijnlijk zullen zij daardoor zulk een smaak daarvoor gekregen hebben, dat de uitvoer van zekere artikels uit Engeland naar Indië grooter zal worden dan tot nu toe het geval geweest is. Duitschlasd. De Reichs-Anzeiger bevestigt de aankomst van de commis sarissen der Porte, van den Duitschen consul en den Franschen gezant te Salonika, die in volle uniform met teekenen van rouw aan den wal kwamen. Het ondex-zoek onder leiding van den nieuwen gouverneur en met medewerking van de vertegenwoordigers van de buitenlandsche consuls is terstond begonnen. Onder de bevolking heerschte groote beweging. Te Hamburg is op den 5den dezer in het circus Salomonski aan den meergemelden waaghals, bijgenaamd «de kogelman,» een ongeluk overkomen. Den vorigen avond had hij zijn eerste voorstelling gegeven, gelijk men weet hierin bestaande, dat hij zich dwars door den circus heen, 40 voeten hoog, uit een kanon naar een trapeze laat schieten. De tour was toen uitstekend best gelukt. Den volgenden avond echter miste hij den trapeze en stortte, daar het onder hem uitgespreide veiligheidsnet tekort was, naar beneden. Een kreet van ontzetting rees natuurlijk onder het publiek op; een aantal dames vielen flaauw. De kogelman werd naar de kleed kamer gevoerd en bleek na een onderzoek van den in den circus aanwezigen dr. Schleram, een breuk in het regter- dijbeen vlak onder het heupgewricht te hebben bekomen. Hij is daarop in een mand naar het Israëlitische gasthuis getransporteerd. Spanje Spanjes Financiën zijn thans een der voornaamste onder werpen, waarmede men in en buiten dat land zich bezig houdt. Door Cardenas, die in de Cortes het voorstel deed de vlottende schuld met 10 pCt. te verminderen, werd tevens de aandacht van den minister van Financiën op de daling der Spaansche fondsen gevestigd, en hierop ant woordde Salaverria, dat zij door beursmanoeuvres wordt veroorzaakt. De minister verklaarde voorts bij herhaling, dat geen besluit zal genomen worden zonder de toestem ming der schuldeischers van den Staat, en dat hij in het budget alle mogelijke wijzigingen zal brengen ten voordeele van die schuldeischers. In de zitting der Cortes van jl. Dingsdag werd, bij de voortgezette beraadslaging over art. 11 der constitutie, de godsdienstvrijheid verdedigd door den heer Castelar, die betoogde, dat de tegenstanders dezer vrijheid eigenlijk niets anders willen dan vervolging van andersdenkenden; het ligt wel niet in hunne bedoeling, zeide hij, de inquisitie weder in te voeren, maar zij zijn er op uit, om van de dissidenten huichelaars te maken, of hun alle burgerlijke regten en waarborgen te ontnemen. De Staat als zoo danig kan, volgens Castelar, geen godsdienst hebben. Gods dienst-onverdraagzaamheid is in Spanje niet groot hij herinnerde, dat in de middeleeuwen eene groote mate van gewetensvi-ijheid daar bestond, en bragt lof aan de Spaansche Israëlieten, die tot de verbreiding der beschaving hebben medegewei'kt. Hij bestreed het stelsel, dat het openbaar onderwijs aan een critirium van godsdienst onder- werpt, en verklaarde dat hij vervolging evenmin van Catho- lieken als van andersdenkenden wenscht. Lijnregt tegen over den weisprekenden republiekein stond Moreno Niete, die de beginselen, door den heer Castelar verkondigd, in de scherpste bewoordingen afkeurde en beweerde dat de Staat wel degelijk eene overtuiging in het godsdienstige moet hebben. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 15 April van hier vertrokken. 3 Mei Suez aangek., 4 vertrokken. Prinses Amalia. 18 Maart van hier vertrokken. 8 April Suez aangekomen. Prins van Oranje. 21April alhieraang.,vertr.lOJunij. C o n r a d. 2 Mei van Batavia vertrokken. j Koning der Nederlanden. 13 Mei van hier vertrokken. Voorwaarts. 8 April van Batavia vertrokken. 8 Mei Napels aangek, en vertr. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDH. H. Selderbeek, Koopman en N. C. Koet. GETROUWD: C. van der Made en N. Troost. H. van der Meer en A. C. A. Tuning. BEVALLENA. Nonnekes, geb. Boon, Z. D. Bruisschaart, geb. Schotvanger, D. A. Morssink, geb. Kustens, Z. OVERLEDENW. de la Leijne, geb. Caspers, 69 jaren. Ambts halve ingeschreven 2. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet a a Windrigtiug en Kracht Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 notn. 18k. 766 61 t 6.27 8.0 - 5.5 0.62 Golvend 13 8 nno. 15 766.64 f 6.26 7.1 - 4.5 0.81 13 12 nno. 15, 766.84 f 6.46 8.9 - 4.7 0.63 ii Weersgesteldheid: 12 Mei 12 a. Helder, ligtbewolkt, winderig. 13 Mei 8 u. Idem. 13 Mei 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. \ankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Maart. 13 Mei. KoningderNederl.*A.G.M Bruins.Pad.enz.viaSuez. 9 April. 12 Mei. Jane Fish. J. N. Brown. St. John. 11 Mei. 12 Mei. Sympathie. P. J. Boer. Suriname. 12 Mei. 12 Mei. Rothesay. J. Iversen. Amerika. Vertrekt namiddig 4 uur. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Seaham. J. Berwich. Seaham. Steenk. Duink.&Qoedk. MountStewart. W. Slater. n n u Victoria. H. Jacobsen. Drammen. Hout. Amons&Co. ALKMAARSCHE MARKT VANGISTEREN. Granen, enz. 128 hectol. Tarwe f 9,a 10,75; 41 hectol. Rogge f 7,50 a 8,25; 124 hectol. Gerst f 5,75 a 7, hectol. id. (Chev.) f 7,— a 7,50; 164 hectol.Haver f 4,25 a 5,50; 39 hectol. Boonen: Bruine f 12,a 17,hectol. Paardenb, f 8,a 8,50; 12 hectol. Kanariezaad f25,a 28,hectol. Mosterdzaad rood f a geel id. f a hectol. Koolzaad f a hectol. Lijnzaad f a f hectol. Karvveizaadf a 6 hectol. Erwten: Groene f 14,a 22,Graauwe id. f 20,a 23,— Vale id. f 15,a 20,— Witte id. f 17,a alles per hectoliter. Kaas. 278 stapels, weg. 63463 KG.; Kleine 1 37,50, Middelb. f 33,Commissie f 31,50, laagste prijs f 14,per 50 KG. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Vee. 8 Paarden f75 a 300; 18 Koeijen f 130 a 205; 61 nuchtere Kalveren f 5,al4; 768 Schapen f 18 a 32; 2029Lanv meren f 4,a 12; 316 magere Varkens f 16 a 32; 214 Biggen f 8 a 12,32 Bokken en Geiten f 3 a 9,48Kleine Bokken f 0,40 a 0,85. Boter, f 0,75 a 0,90 per 0.630 kilogram: HOOUN8CHE MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 2 hectoliter Tarwe f 9,75 a per hectoliter. Kogge - a 8 Gersl - 7,— a 7,25 6 Haver - 5,75 a 6, Witte Erwten - a Groene dito - 14,a Graauwe dito - a u Vale dito a H Bruine Boonen - 12,a 13, i, Witte dito - a Paardenboonen a N Mosterdzaad - 21,75 a H Karweizaad - 24,50 a 25 stuks Paarden - 60,a250,per stuk. 430 Koeijen -150,a325, 2350 Schapen - 20,a*3t, 3100 Lammeren - 8,a 17, 45 Kalveren - 4,a 19, 85 Varkens - 18,a 24, 5 Zeugen - 35,a 55, 525 Biggen - 7,a 12,H 33000 Kip-Eijeren - 2,80 a 2,90 per 100 stuks. 14300 Eend-Eijeren - 3,80 a 2400 kop Boter - 0,65 a 0,75 per kop. Handel matig. Marktberigten. AMSTERDAM, 11 Mei. Tarwe. Op levering onveranderd; Nov. f 809. Rogge. Oplevering weinig veranderd; Oct.f 191,19 2,191,190,191. Lijnolie. Najaar f 26. 12 Mei. Tarwe. Op levering Nov. f 308.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2