B u ite n I a n d. ADVERTEIMTIËN. santen ter beschikking gesteld, bedroeg het dubbel-, die te Philadelphia het drievoud, en die welke men in 1876 te Parijs denkt te houden, zal het viervoud bedragen van die der eerste tentoonstelling in het kristallen paleis te Londen in 1851, welke ruimte den bezoekers toen reeds zoo reus achtig toescheen. De parken hadden in 1851 en 1855 slechts weinig te beteekenen. De medewerking van den landbouw en de toevoeging van buitenlandsche pittoreske constructiën, hebben in 1867 tot uitbreiding van de parken genoodzaakt. Dientengevolge waren zij in 1867 twintigmaal en zullen zij in 1878 dertigmaal grooter zijn dan in 1851. (Amst.Crt.) Jl. Dingsdag is te Woensel een paar getrouwd; volgens gewoonte na de bruiloft zoude er eens gewandeld en een glaasje bier gedronken worden. Eenigen rijd ging dat goed, doch omstreeks tegen den avond outstond er een verschil tusschen den jongen man en zijn broeder, welke zoo hoog liep dat beide handgemeen werden; toen getuigen en andere personen hen wilden scheiden, ving er een gevecht aan tusschen bruidegom, bruid, vader en moeder, getuigen en al wat er tegenwoordig was. Gelukkig hebben er geen zware verwondingen plaats gehad, maar het was aardig om te zien, de een sloeg met de hand, de ander schopte, de moeder van de bruid trok haar klompen uit en sloeg er almede dapper op, zoodat het een geheele oorlog onder elkander was. Gelukkig slaagden er eenige buren in om de boel tot bedaren te brengen, waarna de vech tenden zachtjes en ontevreden huiswaarts keerden. Een boer ergens in Overijssel, sloeg zijn vrouw wel eens, in den regel binnenshuis, maar op zekeren dag viel hij haar op het land aan in tegenwoordigheid van een koe, die dagelijks door haar gemolken en geliefkoosd werd. Naauwelijks had de koe dat gezien, of zij liep met drei gende horens op den boer af, die zich haastig uit de voeten moest maken, om niet omvergeloopen te worden. De koe ging daarop naast de vrouw staan, als wilde zij zeggen: «Nu nog eens, als ge durft.» De Wrexhem Guardian meldt, dat de heer Gladstone dezer dagen met het grootste succes een beukenboom heeft geveld van kolossalen omvang. Hij mat in diameter dertien voeten, bevatte 200 kubiek voeten hout en woog ongeveer negen ton. De ex-minister velde hem in den tijd van 6 uren en op eene wijze, dat de beste houthakker 't hem niet kon verbeteren. STATKM-f.EUiKAAL. Tweede Hamer. Zitting van Dingsdag 16 Mei. De algemeene diseussiën over het ontwerp tot wijziging der militiewet zijn nfgeloopen. Bij art. I is met 41 tegen 33 stemmen aangenomen de motie van den heer van Baar om al de amendementen op de wet te verzenden naar de afdeelingen. De beraadslagingen over de militiewet zijn derhalve geschorst. Maandag interpellatie van den heer Fransen van de Putte over de suikerkwestie. Zitting van Dingsdag 16 Mei. Het ontwerp tot het stellen van nieuwe termijnen voor de oplevering der werken van de Amster- damsche Kanaalmaatschappij is na discussie aangenomen met 44. tegen 17 stemmen. De memorie van toelichting tot de muntwet zegt, dat liet ontwerp moet worden beschouwd als een noodzakelijk gevolg van de reeds door den minister afgelegde verklaring, dat de wet van 6 Junij 1875 een eerste stap was naar den enkelen gouden standaard. Later is de aanmunting van goud iu Duitschland krachtig voortgezet en is aldaar nog een nadere belangrijke stap gedaan naar de feitelijke invoering van den enkelen gouden standaard, terwijl ook omtrent ons Indisch muntwezen een ontwerp bij den Raad van State is, uitgaande van het beginselbehoud van munteenheid met Neder land door het goud. Daarom is nu het oogenblik gekomen tot de definitieve nieuwe regeling van het muntwezen en is langer uitstel onraadzaamwant al mogen voor het oogenblik nog gecne ziekte verschijnselen zich vertoonen, de gesteldheid vau ons muntwezen is niet gezond, zoodat het noodig is, de aangevangen munthervorming te voltooijen door de zilveren standpenningen der wet van 1S47 voor een deel tot nieuwe zilveren pasmunt te hervormen en het overige geheel te demonetiseren, zoodat, buiten de pasmunt, niets dan gouden munt overblijft. Het verlies op de ontmunting enz., hoewel niet met volkomen juistheid vooraf op te geven, wordt be rekend op 6 millioen, waarvan aanvankelijk voor dit jaar een crediet van 2 millioen is aangevraagd. Bij de Kamer is ingekomen een adres van Izaak de .Tong, een der vroegere verdachten in de zaak van den moord op mevrouw van der Kouwen, houdende verzoek om schadeloosstelling wegens langdurige preventieve detentie. België. Sedert eenige dagen woont een zeer talrijk publiek te Luik proeven bij van het hoogste belang, genomen door den heer E. Lambotte, met een nieuwe lichtmachine. Deze machine van één paardenkracht neemt slechts de helft dei- plaats in van een gewone naaimachine en geeft een licht, gelijk aan dat van 800 waskaarsen. Er bestaan reeds modellen van machines van tienduizend kaarsen. Het licht, dat slechts vijf centimes per uur kost, liet in de werkplaats van den instrumentmaker Legrand liet personeel toe des avonds te werken als bij klaarlichten dag, zonder de oogen eenigszins te vermoeijen. Het verlicht thans de kolenmijn van Gosson-Lugasse en bezit bij alle andere merkwaardige eigenschappen ook deze, dat er geen het minste gevaar voor brand bestaat. Engeland, Door het Britsche Lagerhuis is een wetsvoorstel van den heer Richard Smith aangenomen, waarbij bepaald wordt dat in Ierland de kroegen en tapperijen des Zondags gesloten moeten zijn. Gladstone en Bright bevalen de aanneming aande regering was tegen deze beperking. Eene meerder heid van 5 7 stemmen besliste ten gunste van Smiths voorstel. De Londensche diergaarde is een nieuwe afdeeling rijker geworden. 150 dieren, door den Prins van Wales uit Indië medegebragt zijn er jl. Maandag aangekomen en bekwamen een afzonderlijke plaats, waaronder een dwerg achtig hitje uit Yarkand, niet meer dan 30 Engelsche duimen hoog; een span miniatuur-buffeltjes uit Bankipore, waarbij een wagen behoort met zilveren wielen. Don Carlos zal zich op Orleaits-House, te Twicken- ham, bij Londen, vestigen. In den loop dezer maand vertrekt uit de haven van Portsmouth de Pandora, weder met bestemming naar de Noordpool-gewesten. Evenals ten vorige jare staat zij onder bevel van kapt. Allen Young, doch was toen het doel de journalen van sir John Franklin te zoeken, thans zal men zich naar de Smith-sound begeven, ten einde de brieven in Engeland te brengen, welke ergens in deze streken door de Alert en de Discovery (de beide schepen der groote Engelsche Noordpool-expeditie) moeten achter gelaten zijn. Evenals ten vorigen jare zal onze landgenoot de luit. ter zee L. R. Koolemans Beijnen aan dezen togt deelnemen. Duitschland. De Pruissische regering vestigt hare aandacht vooral op de paardenfokkerij. Dat zij hierbij ook denkt aan de behoeften van het leger, is zeker, maar behalve dat belang ziet zij toch in de ver betering en veredeling van het paardenras eene bron van welvaart voor den landman. Hoe oplettend zij alles nagaat wat dit doel bevorderlijk kan zijn, blijkt uit het volgende: Eeu hengst, die in zekere landstreek in Pruissen gestati- onneerd en er afgekeurd was, werd daarna verkocht en in een onzer noordelijke provinciën geplaatst. De autoriteit van Pruissen, dit vernemende, gaf onmiddellijk daarvan kennis aan belanghebbenden hier te lande en waarschuwde hen voor de schadelijke gevolgen, die onze paardenfokkerij daardoor zou ondervinden. (Dr. Crt.) Spanje Artikel 11 van het ontwerp van grondwet, zooals het met 220 tegen 84 stemmen door de Spaansche Cortes werd aangenomen, luidt: «De natie verbindt zich tot het onder houd van de eeredienst en van de dienaren der Catholieke godsdienst, welke de «godsdienst van Staat» is. Op Spaansch grondgebied mag niemand wegens zijne godsdienstige over tuiging of wegens de uitoefening zijner godsdienst vervolgd worden, onder voorbehoud evenwel van den eerbied, welke men aan de christelijke zedeleer verschuldigd is. Andere openbare plegtigheden of manifestatiën dan die van de godsdienst van Staat zijn niet geoorloofd.» Turkije. De Reichs-Anzeiger meldt dat te Salonika tot dusver 54 personen voor den regter gebragt en terstond van medepligtigheid aan den moord der consuls overtuigd geworden zijn. Daarvan zijn zes ter dood veroordeeld, die jl. Dingsdag op liet openbare plein der stad, bij tamelijk opgewonden stemming der bevolking, hunne straf hebben ondergaan, Het onderzoek duurt voort en zal in het bijzonder moe ten uitmaken, in hoever er hooger geplaatste stokebranden en begunstigers der moorden te vinden zijn. Stoomvaart-Bengten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. P ii i N 8 Hendrik. 15 April van hier vertrokken. 17 Mei Point de Galle gepass. Prinses Amalia. 18 Maart van hier vertrokken. 8 April Suez aangekomen. Prins van Oranje. 21 April alhier aang.,vertr.lOJunij. C o N R A D. 2 Mei van Batavia vertrokken. Koning der Nederlanden. 13 Mei van hier vertrokken. 16 Mei Southampton vertrokken. Voorwaarts. 8 April van Batavia vertrokken. 12 Mei Gibraltar gepasseerd. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: J. Boll, ambtenaar en P. C. Hepp. GETROUWD: A. Klerk en L. Zander. J. J. Schenkels en L. Meunier. D. Mak en T. Koning. W. Govers en E. Bommel. BEVALLEN A. von Oterendorp, geb. Koorn, D. G. van der Meulen, geb. Broersen, D. S. C. Brons, geb. Simons, Z. A. Vader, geb. de Vos, D. OVERLEDEN: M. Bethlehem, geb. Gal, 28 jaren. G. J. Berk, 13 dagen. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 10 tot 17 Mei 1876. ONDERTROUWD: Christiaan Visman en Dieuwertje Visser. Jan Zegel Jsz. en Maargje Boon. Cornelis Koorn Wz. en Jan netje Bruin. GETROUWD: Jan Hin en Trijntje Smit. Jan Huijsman Rz. en Trijuije Koorn. Pieter de Jager en Maria Hol. GEBOREN: Johanna Hendrika, dochter van Cornelis Lagerveld en Dirkje Faas. Neeltje, dochter van Dirk Bruin en Trijntje Zuidewind. Paulus, zoon van Maarten Kuijper en Hendrikje Slot. Dirk, zoon van Cornelis Man'je Dz. en Dirkje Eelman. Jacob, zoon van Pieter Witte Jsz. en Keetje Schraag. OVERLEDENHendrik Smit, 5 maauiien, zoon van Willem Smit Jsz. en Aafje Schraag. Levenloos aangegeven 1. LATKBE BBBIÜTEIV. De commissie alhier voor de noodlijdenden door den waterramp verzoekt ons te berigten, dat bij haar onder dankzegging is ingekomen totaal f 1975.90, benevens een pak kleedingstukken en een pak hoofddeksels. Hiervan werd f 37 en bedoelde pakken aan den burgemeester te j 's Hertogenbosch en het restant aan de algemeene com- missie te Amsterdam gezonden. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning f 500 beschikbaar gesteld als bijdrage voor het nationaal huldeblijk j aan mevrouw KleineGartman. De Staatscourant bevat het koninklijk besluit, houdende wijziging van de voorloopige plaatselijke reglementen voor de marinehavens het Nieuwediep en te Hellevoetsluis. Tot leeraar in het Nederlandsch en de aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool te Hoorn is benoemd de heer R. Zuidema. Door een Urker visscher is dezer dagen alhier een steur aangebragt van 9 voet lang, wegende circa 100 kil og. Deze monstervisch bragt in afslag slechts f8.50. Yeel schol en rog wordt hier aangevoerd. De eerste gold jl. Dingsdag f 1.80 de 25 kilog., de rog 40 cents per stuk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet;. a 5 Windrigting en Kracht Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zeer Stand. Afw. Stand. Afw. 17 12 nno. 7k. 761.11 f 0.59 10.4 - 3.5 0.74lweingolv 18 8 nto. 1.4V 766.66 f 6.12 8.3 - 37 Q.87iVlnk. 18 1. n. 0.8,, 766.81 f 6.27 9.3 - 4.7 0.82 Weersgesteldheid: 17 Mei 12 u. Helder, winderig, koel. 18 Mei 8 u. Digtbewolkt, koel. 18 Mei 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 14 Mei. Coruelia. S. Ie Clercq. Batavia. 15 Mei. 18 Mei. PaulFeschner. J. Maass. Amerika. 17 April. 18 Mei. Oscar. E. O. Norberg. Quebeck. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lindesnaes. M. Eriksen. Ostkantham. Hout. Amons Co. Marktberigten. AMSTERDAM, 16 Mei. Tarwe. Op levering onveranderdNov. f 308. Rogge. Jarige Petersb. f 185. Op levering prijshoudendJylij f 186; Oct. f 192, 293. 17 Mei. Tarwe. Op levering hooger; Nov. f 310. Rogge. Nieuwe Galatz f 194 bij partijOdessafl82; Taganrog f 190; Petersb. f 190, dito f 184. Op levering hooger afgegeven Oct. f 193, 194. Koolzaad. Onveranderd; Oct. f 393. Raapolie. Traag; per 100 KG.: Vliegend f 36fSept./Dec. f 37Mei f 384- Lijnolie. Vast; per 100 KG.: Vlieg, f 25; Sept /Dec. f 254, -5; Maart/Mei f 26j, 4- Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 1 en 2de kw. 85 c. per KG. Graskalveren f 10 a 15. Nuchtere Kalveren f 4 a 7. Vette Varkens 54 a 68 c. per KG. PURMERENDE, 16 Mei. Vette Koeijen hoog in prijs, Melkkoeijen prijshoudend en Gelde- koeijen hooger in prijs. Overhouders hooger in prijs. Kleine Kaas f 38,aen middelbare dito f 29,per 50 kilog. ROTTERDAM, 16 Mei. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1373 Run deren, 200 vette en Gras-Kalveren, 98 nuchtere Kalveren, 691 Schapen en Lammeren, 181 Varkens en 242 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 86 a 90 c., 2de kw. 78 a 82 c., 3de kw. 70 a 78 c.Kalveren 1ste kw. 115 a c., 2de kw. 100 a c., 3de kw. 85 a 90 c.; Schapen 1ste kw. 85 a c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 70 a 75 c.Varkens lste kw. 76 a 78 c., 2rle kw. 74 a 76 c., 3de kw. 70 a 74 c.; alle3 per kilogram schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 60, 2de kw. f 57, 3de kw. f 54. Meekrap. De kooplust blijft zeer onbeduidend en speculanten houden zich nog geheel terug. Prijsnotering zie ons vorig nommer. Vlas. De aanvoer was heden weder kleiner dan de vorige week, ongeveer 18000 steen, die grootendeels koopers vonden tot vorige prijzen. SCHIEDAM, 17 Mei. Jenever f 16,25, Amst. proef f 17,50, Moutwijn f 10,50 per N. vat. KAMPEN, 15 Mei. Hooi. Buiten- f 28,— a 29,en Binnen- f 26,a 27, per 1000 kilogrammen. AVIGNON, 13 Mei. Meekrap. Met zeer weinig handel; rosé Alizari vaster gehouden, en meer gevraagd, een gevolg van-de schaarste; de uoteering fs. fr. 114 a 12 voor goede kw. en fr. 11 voor ord. kw.Napelsche en verstampte stil. Men noteert rosé Alizari fr. 21 a 23; Paluds fr. 28 a 29, Napelsche fr. 32 a 33; SFFF. rosé fr. 38 a 39; Paluds fr. 43 a 46; Garancine fr. 100 a 220. LONDEN, 15 Mei. Vee. 3300 Runderen, 25000 Schapen en Lammeren, 200 Kal veren enVarkens. Prijs der Runderen 6/-, Schapen 6/8, Kalveren 6/2 en Varkeus 5/4 per steen. DUNDEE, 12 Mei. Vlas. In de afgeloopen week hebben meer afdoeningen plaats gevonden, terwijl de reeds kleine voorraden nog meer verminderd zijn; in de prijzen is weinig verandering, doch oud soort wordt ferm gehouden, daar het zich laat aanzien, dat de kwaliteit van het nieuwe soort met het oude niet kan wedijveren. Tot nog toe wordt over het nieuwe Riga soort, ook niet gunstig gesproken, doch het Pernau voldeed aan de verwachting. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 3 Paarden f Ossen 4 Stieren - 74 Gelde-Koeijen - 40 Kalf-Koeijen - 30 Vaarzen - 20 Hokkelingen 25 Nucht.Kalveren - Vette Rammen - 650 Schapen - 70aJ60 HOaSOO 140al80 90al20 50a 70 7al84 1818 Lammeren f 10 a 17 6 Bokken&Geiten - 2 a 10 30 Magere Varkens - 15 a 83 80 Biggen - 11 a 17 Kippen c. a Eenden a Boter per kop - 95 al05 Kaas per kilograma Kip-Eijeren per 100 -275 a280 Eend-Eijeren -375 a380 Heden mogten onze geliefde Ouders CORNELIS PEETOOM EN NEELTJE MOLENAAR hunne 35jarige Echtvereeniging viërëSr Winkel, 16 Mei 1876. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen:\ Uit aller naam* TIJS PEETOOI

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3