UELOERSCHE l'V IMIEIIWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 61. Zondag 21 Mei. 34 Jaargang. Binnenland. Brieven uit de Hoofdstad. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingadag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. B km franco per post - 1.65. Uitg*ever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag: vertrekt de mail nnar Oost-Sndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te verzenden per mailboot Holland, geschiedt voor drukwerken den 26 Mei e. k., na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 27 Mei, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Mei. Ten einde belangrijke proefnemingen met torpedo's te doen, zal de torpedo-compagnie voor eenigen tijd van Brielle naar hier worden gedetacheerd. In de op gisteren gehouden vergadering van 't depar tement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is besloten, namens het departement, een adres van adhaesie te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter zake van het voorstel Moens. De heer H. W. Disper, vroeger hulponderwijzer alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd in liet teekenen voor de commissie te Arnhem. Tot aanmoediging van de zeedienst is dezer dagen, op voordragt van den minister van Marine, door den Koning eene belangrijke uitbreiding gegeven aan de rangen, welke in het vaste korps bij de zeemagt kunnen worden opge nomen. Schier alle rangen kunnen nu daartoe behooren. Vooral voor de mindere rangen zal deze maatregel eene belangrijke lotsverbetering tengevolge hebben. De groote staatsman en geschiedschrijver mr. Guillaume Groen van Prinsterer, is gisteren morgen te 's Hage in 75jarigen ouderdom overleden. Uit het jaarverslag van de Stoomvaart-Maatschappij Java blijkt, dat de lage vrachten over het jaar 1875 ook die Maatschappij hebben gedrukt. Na een som van f 119,000 voor afschrijving op de schepen te hebben bestemd, kan een dividend van 2 pCt. aan de aandeelhouders worden uitgekeerd. Vermoedelijk zullen de aandeelhouders er beter aan toe zijn, indien de voorgenomen schikking met de Maatschappij Nederland tot stand komt. De schepen van de Java zullen, volgens die overeen komst, in huur worden gegeven aan de Nederland. Voor de huur van die stoomschepen wordt aan de Maatschappij Java vergoed: een aandeel in het batig saldo der gezament- lijke reizen, door de beide vloten volbragt. Met betrekking van het verbod van den invoer van rundvee in Pruissen vernemen wij, dat de Pruissische regering de plaatselijke autoriteiten aan de Nederlandsche grenzen gemagtigd heeft, aan Nederlandsche en Pruissische veehouders, die niet tevens veehandelaars zijn, ter bewei ding van hunne over de grenzen gelegen landen vergunning te geven, om onder de noodige controle zooveel rundvee uit Nederland in te voeren als met hun landbouw-bedrijf overeenstemt. Verder wil die regering in het verleenen van dispensatie niet gaan. (Z. W. Crt.) Beroepen te's Hage ds. Nonhebei, pred. te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. J. J. van Toorenenbergen, te Rotterdam. I. 17 Mei. Amice Aan liet opschrift, dat met in 't oog springende letteren boven dezen epistel geplaatst is, zult ge bespeuren, dat ik er toe overga, aan uw verlangen te voldoen. Ge hebt me uw wensch kenbaar gemaakt, dat ik u van tijd tot tijd langs dezen weg op de hoogte zou houden van wat er hier in de Amslclstad zoo al voorvalt, dat voor u, in uwe Noordhollandsche dreven, van eeuig belang kan geacht worden. Welnu, ik heb u dat offer op het altaar der vriendschap niet mogen weigeren en als blijk van mijn bereidvaar digheid zet ik me al aanstonds aan 't werk. Ge weet hoe ik mij voorstel de zaak te behandelen. Met een geopend oog, een helderen blik en een ruim hart de dingen bekekenhier liefst wat prijzend, daar misschien wat lakend als 't wezen moet; maar toch in alles ook hier de leuze trouw blijvend: „Wij huldigen het goede!" Voor wie in Amsterdam eens roncl wil zien, kon de tijd nooit beter gekozen zijn. We hebben een feestweek, zooals we er in lang geen gehad hebben. Laat me u efkens op de hoogte brengen. Zondag ochtend begon het met de studenten. Minerva's zonen hadden den 244s*en verjaardag van hun Athenaeura Illustre te vieren, en wat meer zegt, deze feestdag zou tevens de laatste van dien aard zijn. Ge weet namelijk, dat er welhaast, door de ves tiging der Anisterdamsclie Universiteit, van geen Athenaeum meer sprake zal zijn. De dag was dus in allerlei opzicht merkwaardij Door het provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: 1. Het voortzetten der voor ziening van den onderzeeschen oever langs het zuiderstrand van het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerken in Noordholland. Minste inschrijver de heer C. Bot Cz., te Sliedrecht, voor f 38,160. 2. Het aanleggen van twee met steen bezette rijshoofden op het noorderstrand van het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerken in Noord holland. Minste inschrijver de heer L. Kalis Az., te Slie drecht, voor f 37,600. De tweede lammerenmarkt te Texel was jl. Dingsdag goed bezet, met schoone partijen. Het schaap, waarvan het lam geteeld is, was tegenwoordig. De kooper kan zich nu beter op de hoogte stellen van de soort. De prijzen liepen van f 10.50 tot 13.50 per stuk. Bij bekendheid der prijzen op de aanstaande Purmerender markt verwacht men vaster koers en meer gewilden verkoop. Men spreekt er van om voortaan niet anders dan op de markt het vee te verkoopen. Men meldt uit Wijdenes, dd. 16 dezer: «Hoewel tengevolge van het koude weer het grasgewas nog schraal blijft, ziet men toch reeds veel vee in de weide grazen. Gebrek aan hooi is bij vele boeren hiervan de hoofdoorzaak, die hen dwingt de stallen te doen ruimen. De vooruitzigten der bouwers zijn echter tamelijk bevredi gend. Het karwei- en het mosterdzaad, hoofdproducten in deze streken, beloven veel. Op enkele plaatsen worden de jonge mosterdplantjes door de aardvloo en andere insecten vernield. Appel- en pereriboomen schijnen veel vruchten te zullen opleveren.» Door de directie der Duinwater-Maatschappij te Amsterdam is bij de regering concessie aangevraagd tot het maken van een waterbassin nabij Castricum, of daar waar dat in de verdedigbare linie zal kunnen gevonden worden, en tot het leggen van pijpen van daar tot bij Amsterdam. Gisteren zijn te Haarlem voor fraaije handwerken geëxamineerd en toegelaten de dames M. J. Blok, G. Seven- huijsen, J. M. C. Waleson en E. van Neclc, allen van hier. Jl. Donderdag ochtend ten 6 ure is, vergezeld van een brigadier-majoor en 3 veldwachters, van 's Hage naar Leeuwarden overgevoerd de tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde Jut, die er bedaard en welgemoed uitzag. Naar men verzekert heeft hij van zijne vrouw geen afscheid genomen. Bij aankomst te Leeuwarden bevond zich een massa volks aan het station. De meeste voorzorgen waren geno men en Jut hield zich bedaard; van toevallen of geweld geen spoor, ook niet bij zijn aankomst in de gevangenis; ook toen had men volstrekt geen moeite met hem. Christina Goedvolk moet een verzoek om gratie of ver- ligting van straf hebben ingediend, zoodat zij zoolang in de gevangenis te 's Hage zal kunnen bewaard blijven, tot dat daarop eene beschikking zal zijn genomen. De vroege aardappelen en de vruchtbooraen staan, naar aan 't Dagbl. gemeld wordt, in het Westland uitne mend, terwijl de nachtvorsten geen noemenswaardige schade hebben veroorzaakt. Te Beusichem heeft bij den landbouwer W. H. Koedam op den Breedendam aldaar, een 25jarig paard dezer dagen weder een veulen geworpen; dat is het «negentiende» dat zij ter wereld gebragt heeft, daar zij in negentien achter eenvolgende jaren, elk jaar een veulen geworpen heeft. Met belangstelling heeft men te Groningen vernomen, dat de Pruissische regering benoemd heeft tot bouwkundig opzigter bij de kanalisatie in het middelste Eemsgebied, den heer A. M. Wind, bouwkundige aldaar. Zooals men weet is Pruissen reeds sedert eenige jaren bezig het aan Nederland grenzende gedeelte van 't zoogenaamde Mun sterland tot ontginning te brengen, aanvankelijk door kanalen door de woeste veengronden te doen graven. Het is ook bekend, dat men teregt daarbij het voorbeeld der Groning- sche Veenkoloniën volgt en bij de exploitatie later ook verder volgen zal. Herhaaldelijk hebben ambtenaren uit Pruissen onze Koloniën daarvoor naauwkeurig onderzocht. Het tot dusver zoo geheel verwaarloosde noordelijke dal van 't voormalige Hannover, dat aan ons land grenst en uit turfveen en heidegrond bestaat, gaat nu een goede toe komst tegemoet, ook door de verbinding van de wateren aldaar met de onze, die wordt voorbereid en ten behoeve van welke voorbereiding drie Nederlandsche gecommitteerden thans juist te Berlijn werkzaam zijn. Als tegenwoordig een jongman in Engeland of de Vereenigde Staten trouwbelofte jegens een jongedochter doet, maar ze niet vervult, daagt de versmade bruid den trouweloozen minnaar voor de een of anderen regtbank, en laat hem tot zooveel ponden of dollars schadeloosstelling veroordeelen. Dat is modern, practisch. In vroegere eeuwen wist men er nog wel wat anders op. Dat bewijst het gebeurde met Johannes Meyer, van Mengen, bij Frei- burg. Trouwens, de trouwbeloften van dezen persoon waren van minder onschuldige handelingen vergezeld gegaan. De man had geanticipeerd op een toestand, welke volgen zou, als hij de belofte aan Barbara Pfisterin had gestand gedaan. Daar dit laatste niet gebeurde werd hij eenvoudig gedwongen met Barbara te huwen. In het trouwboek der gemeente Mulheim, in Baden, staat omtrent dit geval het volgende aaneeteekend«Den 6 Nov. 1737 is Johahnes Meyer, van Mengen, op bevel van zijn Allerdoorluchtigste Hoogheid alhier, door predikant Zanden in dén echt ver bonden met Barbara Pfisterin. Daar de genoemde Meyer absoluut niet met Barbara wilde huwen, is hij door vier gewapenden in de kerk geleid en naar het altaar gesleept, waar zijn hand met geweld in die van Barbara Pfisterin is gelegd, en daar hij aanhoudend neen zëide en riep: «Ik wil haar niet hebben,» heeft de heer predikant, krachtens magtiging van zijn Allerdoorluchtigste Hoogheid «ja» gezegd.» Een geneeskundig orgaan, de Medical Press and Circular, berigt dat onlangs bij de opening van het ligchaam van een verpleegde in 't Prestwich Asylum, niet minder dan 1841 voorwerpen in diens ingewanden gevonden zijn, namelijk 1646 schoenmakers, 6 spijkers zonder koppen van 4 duim, 19 spijkers van 3 duim, 8 spijkers van twee en een halve duim, 18 van twee duim, 40 van eén halve 'duim, 7 van drie achtste duim, 39 houten spijkers, 5 I koperen spijkers, 9 koperen knoppen, 20 gespen, 1 speld, 14 stukjes glas, 10 keisteenen, 4 eindjes touw, 1 stuk leer van drie duim lengte, 1 Amerikaansche els. Op de aanplakbilletten en affiches van den Konink lijken Schouwburg te Munchen, van 11 dezer, staat eene bekendmaking van den intendant, inhoudendedat de hooge dameshoeden, die thans in de mode zijn, een groot aantal toeschouwers het gezigt op het tooneel benemen en dat' derhalve, wegens de herhaalde daarover ingekomen klagten,' aan de dames wordt verzocht, gedurende de voorstelling I hare hoeden af te nemen. en verdiende een meer dan gewoon feestbetoon. Daarvoor heeft men dan ook flink gezorgd. Van Zondag af, toen de samenkomsten een meer intiem karakter droegen, terwijl Maandag avond een concert in het Park gegeven werd, totdat de feesten Dinsdag met een welgeslaagde tocht naar Huizen en Blaricura besloten werden, heerschte er voortdurend de meest aangename, joviale stemming tusschen de tegenwoordige eu de toekomstige beoefenaars der wetenschappen. Minder joviaal zoo ge wilt, maar volstrekt niet minder aange naam was een andere feestelijke plechtigheid, die hier Maandag ochtend heeft plaats gehad. Ge vermoedt reeds, dat ik de opening onzer oudheden-teutoons'elling op het oog heb. De aanleiding tot het bijeenbrengen dezer verzameling draagt een zuiver historisch karakter en is gegrond op het eerste optreden van Amsterdam als koop- en handelsstad, geconstateerd door den giftbrief, dien graaf Floris V nu ruim 600 jaar geleden aan de stad Amsterdam beeft uitgereikt. De Commissie, die met de organisatie dezer tentoon stelling belast was, heeft haar lang niet licht opgevat. Vooreerst gelukte het haar, voor haar doel de uitnemend ge schikte lokalen te verkrijgen van het zoogenaamde Oude-Manuen- liuis, ook buiten Amsterdam genoegzaam bekend door de tentoonstelling van schilderijen van levende meesters, die er elke twee jaar in gehouden wordt. De zalen zijn ruim, hoog, van boven verlicht, allen gelijkvloers, in één woord als het ware aangewezen voor een expositie als deze, waarbij een artistiek licht zoo onmisbaar is. Over de officiëele opening zal ik u niet lang bezig houden; ge weet. mijn vriend, hoe dergelijke ceremoniën in den regel toegaan. Misschien was er dit ééue merkwaardige bij dat de heer Witkamp, lid der regeliugscommissie, de gebruikelijke prozaïsche speeches afwisselde met een zeer poëtische extemporé, dat den roem van Amsterdam moet bezongen hebben, maar waarvan ik alleen kon hooren dat het uitging op „Vaderland en Vorst. Maar buite* deze nieuwigheid onder tal van oudheden, liep de opening als naar gewoonte af. Doch hoe belangrijk is de tentoonstelling zelve ed welk een schier overweldigenden indruk ontvingen de genoodigden de leden van den Gemeenteraad en de vertegenwoordigers van de Pers toen zij na den hartelijken welkomstgroet der Commissie de eerste wandeling door de zalen maakten. En geloof nu niet, Amice, dat ik u deze onvergelijkelijk schoone collectie als „belang rijk" voorstel alleen omdat zij Amsterdam betreft. Integendeel, wat ge hier ziet is in menig opzicht de afspiegeling van de ontwikkeling der geheele Nederlandsche natie sedert de laatste driehonderd vijftig jaar, de niet genoeg te waardeeren gedenk- steenen van wat ons volk en ons vaderland jaren herwaarts geweest is in het openbare en het bijzondere leven. Eigenlijk moest geen Nederlander, die hart heeft voor zijne geschiedenis en zijn geboorte grond, deze verzameling oubezichtigd laten. Verre echter van mij, dat ik u in bijzonderheden aanwijs, wat het belangwekkendste in deze collectie is en wat haar een zoo bijzonder relief geeft. Daaraan te beginnen zelfs, zou onmogelijk zijn. Verbeeld dat de tentoon stelling is verdeeld over niet minder dan tien uitgestrékte zalen en dat de pas verschenen eerste helft van den catalogus het tamelijk sprekende cijfer van 3076 nommers bevat, en ge zult u een flauw denkbeeld kunnen vormen zoo niet van het interessante, dan toch van het vele dat hier voor het oog van vreemdeling en stadgenoot ter bezichtiging is gesteld. Maar om het belangrijke te waardeeren, raad ik u: kom en zie! Ge zult u de moeite en onkosten van een reisje naar Amsterdam niet beklagen. Slot volgt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1