HELDERS€HE EN NIEITWEDIEPER COURANT. 1870. N°. 64. 34 Jaargang. Zondag 28 Mei. BEKENDMAKING. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag;, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal130. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 30sten MEI aanstaande, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 27 Mei 1876. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TEE BEHANDELING: Besluit af- en overschrijvingen 1875. Benoeming van een Stembureau. Voordragt van een Hulponderwijzer. Herziening Strafverordeningen art. 178 Gemeentewet. Mededeeling van stukken. HELDER en NIEtTWEDIEP, 27 Mei. Aan het Raadhuis alhier werd gisteren aanbesteedhet maken van eene verdieping op de helft der gemeenteschool n°. 3. Ingekomen 12 inschrijvingsbilletten, als van de heeren W. de Jong ad f 5202, W. Rippens f 5000, Peeters en Steijaart f 4900, D. de Vries f 4098, M. Daalder f 4988, P. Duinker f4912, S. Gooien f4900, Gebr. Korff f4890, P. Vcrhey f 4888, Gebr. Janzen f 4858, Gebr. Moorman f 4816, Gebr. Klein f 4809. Het collegie voor de zeevisscherij vergaderde gisteren in het hotel «den Burg» alhier, onder presidium van prof. Buys, uit Leiden. De proeftogt van Zr. Ms. schroefstoomschip van Galen, kommandant kapt. ter zee H. P. van Boneval Faure, heeft jl. Dingsdag uitmuntend voldaan. De vertrekdag van dezen bodem is bij gunstige gelegenheid bepaald op Donderdag a. s. Z. Exc. de minister van Koloniën, mr. W. baron van Golstein, is waarlijk aan den dood ontsnapt. Met zijn echtgenoote was hij jl. Dingsdag avond te Nijkerk uit gestapt uit denzelfden waggon, die weinige minuten later geheel verbrijzeld werd. Drie stoombooten van den heer van Leeuwen, te Alkmaar, te zamen inhebbende 2600 lammeren, vertrokken jl. Woensdag van Texel naar de Leidsché markt. De regen van Donderdag doet stijging van prijzen verwachten. Te Texel gaat de ansjovisvangst op de Zuiderzee beter, terwijl de prijzen stijgen. De gemiddelde vangst per span schuiten was de vorige week 70,000. De verkoop prijs f 4 per 1000 stuks. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 24 dezer: «In de vergadering van den Raad van heden is Verworpen het voorstel van den heer C. W. Bruinvis, lid van den Raad dezer gemeente, tot het vaststellen eener verordening op het mishandelen van dieren, het uithalen van vogelnesten enz. Benoemd tot 3de hulponderwijzers aan de openbare burgerschool M. T. van Goor, te 's Bosch en B. Verheij, te St. Andries bij Rossum. Gunstig beschikt op het verzoek van de officieren der dd. schutterij alhier, door burgemeester en wethouders een crediet te verleenen van f 100 tot aankoop van prijzen bij gelegenheid van het in den loop van dezen zomer alhier te houden concours van officieren bij de schutterijen in Nederland. 'Toegestaan het verzoek van de Turnvereeniging «Kracht en Vlugheid» alhier, door aan burgemeester en wethouders een crediet van f 100 te verleenen om daarover te beschikken op de wijze zooals zij verineenen te behooren, bij gelegen heid van de te houden réunie der verschillende gymnastiek- vereenigingen in Nederland. Vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1876 tot een belastbaar bedrag van f 1259741.90, waarvan 2TVyo of f 30233.801.» Men meldt uit Hoorn, dd. 23 dezer: «Naar luid van alle ingewonnen berigten staat het met de veldgewassen, tengevolge van de aanhoudende koude en droogte, buitengewoon slecht voor den tijd van het jaar. Het gras komt niets aan en de nachtvorsten hebben veel <nadeel toegebragt aan de bloesems van de vruchtboomen, vooral aan de peren. De aardappelen staan over het alge meen goeddeze schijnen van de nachtvorsten niet geleden te hebben; evenzoo het winterkoren. De appelboomen staan redelijk goed.» De in den Beemster gelegen hofstede Deutsche Hofje, bewoond door den alom bekenden landbouwer Wouter Sluis, wacht den 2 Junij a. s. het bezoek van 35 leerlingen der landbouwkundige school te Grignon (Seine et Oise), die onder het geleide van 5 hunner leeraars een weten schappelijk reisje door de meest bezienswaardige streken van ons land maken. Het vreemdelingenboek op genoemde hofstede, waarin honderde naamteekeningen van vreemdelingen, waaronder schier van elke natie, bewijst voor het overige, dat een dergelijk bezoek den heer Sluis niet vreemd is. Edam trof jl. Woensdag een zware slag. De heer Teengs, president der gezondheidscommissie, viel als het offer zijner menschlievendheid aan de aldaar heerschende ziekte. Een gevoelig verlies heeft de Beemster getroffen. Jl. Dingsdag nacht stierf, na een smartvol lijden, in den ouderdom van 65 jaar, de heer C. Hartog, lid van de Prov. Staten dezer provincie en gedurende bijna 25 jaren burgemeester van den Beemster. In deze betrekking spreidde hij immer den naauwgezetsten ijver ten toon, gepaard aan een hooge mate van humaniteit; met raad en daad stond hij steeds allen ten dienste, die zijne voorlichting of hulp inriepen, terwijl zijn eenvoudig en opregt karakter ieder aantrok, die hem leerde kennen. Belangrijk is de voor uitgang op stoffelijk gebied, waarin die gemeente zich onder zijn bestuur mogt verheugen. Ook in de betrekking van dijkgraaf van den Beemster, door hem gedurende de laatste 6 jaren vervuld, bewees hij te zijn de regte man op de regte plaats. Op 1 Jan. 1876 had de stad Amsterdam wegens ver schillende geldleeniugen een schuld te haren laste van f 42,223,159.55; oorspronkelijk waren die schalden aan gegaan tot een totaal bedrag van ruim 46 millioen. Jl. Woensdag namiddag is op den hoek van de Heerengracht en Muiderstraat te Amsterdam een platte bestelgoederenwagen, waarop eenige groote manden, bevatende niet minder dan 22,000 eijeren, vertegenwoordigende eene waarde van ruim 400 gulden, omgeslagen, doordien de voerman de draai te kort nam, het achterwiel van den wagen met de hooge stoep van het perceel op den hoek in aanraking kwam en het paard een zijdelingsche beweging maakte. Grooter struif dan van twee—en-twintig duizend eijeren zal wel nooit gezien zijn! (Amst. Crt.) In sommige als zeer onrein bekende straten te Amsterdam hebben zich commissiën gevormd, die, tegen een geringe contributie van de bewoners dier straten, voor de openbare reiniging doen zorgendeze commissiën werken met uitnemend succès. Te Amsterdam is jl. Woensdag eene tweede algemeene vergadering gehouden van houders van schuldbrieven ten laste van Spanje. Het in de vorige bijeenkomst benoemde comité gaf daarin een overzigt der onderhandelingen, die in den tusschentijd met buitenlandsche houders van Spaansche effecten waren gevoerd. Daaruit bleek dat de Engelsche houders zich niet konden vereenigen met het denkbeeld der Nederlanders, om de helft der schuld te converteren in werkelijke en de andere helft in passieve schuld. In Londen wilde men, evenals te Brussel, zijn aandeel in de Spaansche schuld in zijn geheel behouden, maar zich voor 't oogenblik met eene verminderde rente te vreden stellen, die echter aan stijging zou onderworpen zijn en na verloop van 50 jaren 3 pCt. zou bedragen. De eerste coupon zou 1 Julij 1877 te betalen zijn. De vergadering liet, op voor stel van 't comité, het denkbeeld van passieve schuld varen, en magtigde 't bestuur om in den geest van het Engelsche stelsel voorstellen aan het Spaansch gouvernement te doen. Twee reizigers te Beverwijk, die jl. Zöndag avond, na te vergeefs op hun rijtuig te hebben gewacht, te voet van Wijk aan Duin naar Alkmaar wilden gaan, werden op weg door twee kerels aangerand, die, onder bedreiging met doodslag, jenever en geld eischtentoen dit geweigerd werd gingen de aanvallers tot mishandeling over; de aan- geranden ontvlugtten echter en gaven het gebeurde aan. Een der aanvallers is reeds in handen der justitie. Het programma voor de feesten bij het 25jarig bestaan van het instructie-bataillon te Kampen, op den 18 Junij a. s., is zamengesteld als volgtDes morgens ten 10 ure zal de muziek zich bevinden op de Groote Markt; de volontairs (nieuwe benaming voor de jongelingen) zullen geschaard staan van af gezegd marktplein tot aan de vernieuwde kazerne. De kommandant en eene commissie uit den gemeenteraad zullen dan eene inspectie houden; daarna toespraak van den kommandant, waarbij tal van genoodigden zullen tegenwoordig zijn; des middags receptie in het kamp van leden van den gemeenteraad en van de feestcommissie: 's avonds, behalve muziek van 't batail- lon, ook die der schutterij in de Buitensociëteit, met illuminatie. Het cadeau, door eenige burgers waarin dat cadeau bestaan zal is nog niet met zekerheid te melden, men spreekt van een billard of eene prachtige pendule zal den 9 Junij door eene commissie uit de burgers in het kamp worden aangeboden, met een album, bevattende de namen der gevers. Dat er vele nieuwsgierigen zullen zijn, laat zich begrijpen; behalve enkele generaals, zal ook Z. M. de Koning zich door een zijner adjudanten laten vertegenwoordigen. (Vad.) De zeeloods, die aan boord van het gestrande Neder- landsche barkschip Lodewijk het bevel heeft gevoerd, dat in den Nieuwen Waterweg verloren ging, is door de regering teruggezet tot de kwaliteit van kweekeliug 2de kl. Als een zeldzaam voorbeeld van dierenwoede onder koeijen kunnen we mededeelen, dat twee koeijen in een land onder Meppel in hevige woede tegen elkander ge raakten en niet ophielden elkander met hare horens zóó verwoed bij herhaling aan te vallen, dat de eene bijna dood nederviel, daar haar, door haar tegenpartij, een doodelijke wonde in den buik werd toegebragt. Zoo spoedig mogelijk werd een slagter ontboden, die liet beest afmaakte. Toen het dienstmeisje van den heer R., te Maastricht, voor een paar dagen in de open straatdeur stond te praten, terwijl de geheele familie afwezig was, sloeg een windvlaag de deur digt. Om weder in huis te komen, klom zij op een ladder, tegen den tuinmuur geplaatst; toen zij zich op den muur bevond, werd zij door den wind er afgerukt en kwam met het hoofd naar beneden, op de straatsteenen teregt. Zij is aan de bekomen verwondingen overleden. Wegens den grooten uitvoer van aardappelen naar België en Frankrijk, die in de laatste dagen plaats had, zijn te Utrecht de prijzen van dit consumtiemiddel zoo gerezen, dat men zelfs tot f 5 per heet. betaalt; in de laatste jaren hadden de prijzen zulk eene hoogte nog niet bereikt; aan koop voor de aardappelmeel- en stijfselfabrieken geschiedt dan ook bijna niet. "Van lieverlede neemt het getal betalende bezoekers der tentoonstelling te Philadelphia toe; Vrijdag waren er 16,100, Zaturdag 18,182. De strijd over de opening der tentoonstelling op Zondagen duurt voort; voor— en tegen standers hiervan houden openbare bijeenkomsten. Ten einde eene beslissing te ontwijken, is de commissie voor het eeuw feest tot Julij uiteengegaan. De New-York Tribune van 10 Mei laat zich als volgt uit over de Nederlandsche afdeeling. «De Nederlandsche afdeeling is eene van de sierlijkste in het gebouw. Ze wordt omringd door bevallige bogen, die roomkleurig geverfd en behangen zijn met gordijnen van kastanjebruin fluweel. De verschillende takken van nijverheid zijn vollediger vertegenwoordigd daninWeenen. Het departement der openbare werken stelt eene prachtige collectie ten toon van kostbare, leerrijke diagrammen, pho- tografiën en modellen. «Een gedeelte van de tentoonstelling, dat aller aandacht trekt, is de verzameling tapijten uit Delft (Deventer). Deze voortreffelijke tapijten worden in één stuk geweven en zijn nabootsingen van Smirna-tapijten, welke ze niet alleen evenaren, doch overtreffen, want ze zijn zachter, dikker en rijker van kleur. Wij zagen eene groote hoeveelheid letterlijk op betoo verende wijze comfortable wollen goederen, dekens bijna een «inch» dik, rose als rozenbladeren en bijna even fijn en zacht, en katoenen dekens gewatteerd en keurig bewerkt, zoowel als zeer schoone tafelkleeden. Er zijn uitstallingen van linnen-, katoenen- en jute-goederen, en van doeltreffende tafel- en kamerschutten van lakwerk, die even eigenaardig zijn als die van Japan. Eene groote hoeveelheid chemicaliën merkte men op, en eene glazen kast vol prachtige thermometers en hydrometers. Er zijn fraai versierde vloertegels en zeildoek voor vloeren, op voortreffelijke wijze geschilderd, in nabootsing van houten marmer. We zagen verzamelingen van glas-, ijzer— en tinwerk, rolstoelen, katoenen stoffen, borstels en boeken, piano's en eau de Cologne, en het model van een kosthuis voor den werkenden stand. Wat is er trouwens niet al? Zijn er niet gravuren, die gerestaureerd werden, ofschoon ze bezoedeld waren door vuil en rook, en hebben niet zelfs de blinden van het Amsterdamsche Blinden-Instituut eene belangwekkende verzameling voorwerpen ingezonden? Met de landbouwkoloniën van de Maatschappij van Weldadigheid maken wij kennis door eene modelboerderij in miniatuur; een zeer beknopt klein ding, doch niet zeer aantrekkelijk voor Amerikaansche landbouwers. Voortreffelijk in hoe danigheid zijn al de schoolmeubelen en schoolbehoeften, die tentoongesteld worden; opmerking verdienen de lessenaars, landkaarten, en alles. De Nederlandsche koloniën zijn op de volkomenste wijze voorgesteld, en hare expositie is een der belangwekkendste departementen in het gebouw.» Na dit departement meer in bijzonderheden geschetst en met welgemeenden lof de aandacht gevestigd te hebben op de Ambachtsschool te Rotterdam, besluit de Tribune haar vlugtig overzigt, om later uitvoeriger op deze afdeeling terug te komen. Bij gelegenheid der wereldtentoonstelling te Phila delphia heeft zich aldaar eene commissie gevormd tot het oprigten van een museum en school voor kunst, toegepast op nijverheid, in navolging van het Kensington-Museum, hetwelk na de eerste Londensche tentoonstelling te Londen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1