Denemarken op dat gebied opleveren, is dit besluit van groot belang te achten voor dit gewest. Dit besluit toch is het bewijs, dat men tracht de oorzaken op te sporen, waaraan het is toe te schrijven, dat de Deensche en Hol- steinsche boter dreigt de Friesche van de wereldmarkten te zullen verdringen. Genoemde afdeeling zond ook boter en kaas naar de tevens bij die gelegenheid te Oldenburg te houden tentoon stelling van deze producten. Men schijnt dus in die afdeeling in te zien, dat de spoorweglijn Nieuwe Schans-Irhove van invloed kan zijn op den handel in Friesche boter met het noorden van Duitschland. Men meldt uit Leeuwarden, dd. 29 Mei «Een onbekende jongen, naar gissing 12 jaar oud, heeft zich heden nacht in eene sloot nabij de begraafplaats ver dronken. Menschen, die hem wel persoonlijk, maar niet bij naam kenden, deelden mee, dat hij een zwerveling was, wiens moeder was overleden en die door zijnen vader aan zijn lot werd overgelaten, zoodat verlegenheid en gebrek hem tot zelfmoord schijnen gebragt te hebben. De onge lukkige had zich een steen om den hals gebonden en zoo had hij met het hoofd naar beneden zijnen dood in het water gevonden. Zijn lijk werd heden opgehaald.» In het najaar zal te Wildervank een internationale tentoonstelling van aardappelen worden gehouden. Verschillende Portugesche dames zijn voornemens een pelgrimstogt naar Lourdes te ondernemen; een banier daartoe is x-eeds geborduurd. De Wereldtentoonstelling te Philadelphia. Vervolg.) De hötelprijzen te Philadelphia 'zijn, tijdens de tentoonstelling, gemiddeld slechts weinig hooger dan de gewone te New-Yoi'k. Chicago en St. Louis. Eenige hotels van den eersten rang berekenen 5 dollars per dag, d. i. 50 cents meer dan het gewone tarief, en van dezen prijs af tot 2 dollars toe vindt men logementen voor alle beurzen. Eenige zeer goede hotels van den tweeden rang nemen 3 dollars, en zelfs een der nieuwe op het tentoonstellings terrein, voor 3000 gasten ingex-igt, vergenoegt zich met 2 dollars 50 cents en moet daarvoor kamei's, bedden en kost leveren. Wie zich tot het «Lodging-House-Comité» wendt, kan voor 2 dollars daags een zeer lief kamertje met ontbijt en avondeten bekomen. De meeste bezoekei's der Centennial zullen wel in de restauraties in de nabijheid der tentoonstellingsgebouwen het middagmaal gebruiken. Philadelphia zelf moet tijdens de tentoonstelling 118,000, menschen kunnen herbergen. De prijzen voor logies ver schillen tusschen 50 cents en 1 D. 25 cents per nacht, en zijn voor logies, ontbijt en soupé bij particulieren en in genoemd agentschap aangewezen kosthuizen niet hooger dan 2 D. 50 cents. Elk uur kunnen de verschillende treinen 40,000 pei'sonen naar het park voeren, terwijl men voor 50 cents zich per huurkoets naar eenig deel der stad kan doen brengen. De inzending, waardoor Oostenrijk het meest schittert, is zijn glaswerk. Op een reusachtige tafel van spiegelglas is alles uitgestald, aan de eene zijde van doorschijnend kristal, aan de andere van matglas. VenetiaanschenBoheemsch glas is in allerlei vorm uitgestald en het geheel levert een verblindend gezigt. Vooral de groote drinkschalen van groen glas, geëmailleerd en beschilderd, trekken de aandacht. Voorts is Weenen vertegenwoordigd door zijn meerschuimen pijpenkoppen en sigarenpijpen. Duitschland munt eveneens uit door zijn fabrieksnijver heid. Als een der fraaiste voorwerpen van de geheele ten toonstelling wordt geroemd de beschilderde porseleinen vaas naar een fresco van Kaulbach: Hendrik de Vogelaar in het graf van Karei de Groote. Van Engelands messen-industrie en zijne weverijen zijn ook te Philadelphia de prachtigste voorwerpen voorhanden. Onder de meubelen is een billart, dat door eene kleine wending in een tafel veranderd wordt. Een zilversmid te Londen heeft, naar men zegt, voor eene waarde van ander half millioen ten toon gesteld. Canada heeft het beste beentje vooi'gezet en ziet er uit om naar te watertanden. Overstelpend is de massa keurig bontwerk en allerliefste damesschoeisels; verder trekken schoorstèenmantels van schitterend wit marmer van Vermont de aandacht. Ongelukkig kon eene groote trophee Terra- Cotta en Doulton aardewerk niet voltooid worden; men zegt, dat men te veel moeite had de stellages, die onver mijdelijk daarvoor noodig waren, op te rigten; zekerintus- schen is het, dat dit plan nog niet opgegeven is. Al moet men dus dien tempel met zijn bogen en kolommen en met zijn koepelvormig dak nog onder de zaken in spe stellen de prachtige vazen, schotels enz. van Lambeths aarde werk prijken in volle pracht. Eene andere Engelsche kolonie, Indië, volgt op Canada. De Indische afdeeling munt vooral uit door prachtige weefsels met de beroemde neutrale kleuren. Het bezoek* op de tentoonstelling neemt dagelijks toe; het aantal betalende bezoekers is tot over de 18,000 daags geklommen. Nog is er hevige strijd over het openstellen van de tentoonstelling op Zondag. Er is echter, volgens een schrijven uit New-York aan de KI. Crt., nog ééne hoop, dat de tentoonstelling op Zondag geopend zal worden. Onze Centenniale Amerikanen, hoe vroom ze ook zijn mogen, houden niet van iets dat niet betaalt. En daar bij het plan: het sluiten op Zondagde tentoonstelling zeker niet rendeeren zal, bestaat er hoop, dat zij hunne vroomheid op den achtergrond zullen schuiven en de ahnigthy Dollar in het voorste gelid. En de wereld zal er bij winnen door de verspreiding van wetenschap! Men leest in de N. Rott. Crt. omtrent Nederland op de wereldtentoonstelling: Het is waarlijk verheffend voor ons nationaal gevoel, van alle zijden te hooren bevestigen, dat Nederland op zoo waardige wijze vertegenwoordigd is; niet dat niet andei'e landen meer voorwerpen hebben ingezonden, of sommige zaken niet beter dan de onze geleverd hebben, maar de bogen, die onze afdeeling omgeven, van room kleurig geschilderd hout met gordijnen van kastanjebruin fluweel, zyn zoo hoogst elegant, de wijze waarop de voor- wex*pen zijn geëtaleerd is zoo smaakvol, het meeste ziet er in één woord zoo aantrekkelijk uit, dat de Amerikaansche pers eenstemmig is in loftuitingen. Voeg daarbij, dat Nederland geheel gereed was, toen eene menigte landen nog slechts een chaos konden toonen, dan heeft men regt eenigszins trotsch te zijn op hetgeen onze Commissie heeft verrigt. Een der vreemde gezanten vroeg of Nederland eene politieke demonstratie had bedoeld, of het had willen bewijzen nog eene plaats in te nemen onder de toongevende natiën, en de Keizer van Brazilië bleef op zijne wandeling door het gebouw bij de Nederlandsche afdeeling een poos staan, rigtte tot de leden onzer tentoonstellings-commissie eenige hoogst vleijende woorden, terwijl hij de andere afdeelingen bijna alle stilzwijgend voorbijging. Van den Keizer van Brazilië ter loops nog eene bijzonderheid. Toen hij, door Grant en den president der tentoonstellings commissie vergezeld, na de openings-plegtigheid zich wat wilde restaureren, bleek het, dat nergens iets te verkrijgen was; men voerde den grootsten monarch van Zuid-Amerika en den President der grootste republiek der wereld in tal van restauraties, maar alle waren uitverkocht, en hongerend en dorstend moesten de beide staatshoofden de tentoon stelling verlaten. Buiten de inzending van de regering, die, zooals bekend is, zorg heeft gedragen, dat wat bij ons op het gebied van openbare werken tot stand gekomen is en nog voortdurend gewrocht wordt, aan den vi-eemdeling zou worden duidelijk gemaakt, en buiten de wijze waarop de voortbrengselen onzer koloniën tentoongesteld zijn, en die in de hoogste mate de aandacht der Amerikanen wekt, maken de parti- culiei'e inzendingen een goed figuur. De ingezonden tapijten overtreffen de Srairnasche in zachtheid en ï'ijkdom van kleur; de wollen dekens zijn zoo comfortable, zien er zoo mollig en zacht uit, dat men bijna naar koude zou gaan hunkeren, alleen om de genot volle zaligheid, onder zulk een deken zich te warmen, te kunnen smaken. De ingezonden lakwerken trekken even zeer de aandacht als die van Japan. Verder is er een glazenkast vol pi'achtige thermometers, enz. Er zijn fraai versierde vloertegels en zeildoek voor vloeren, op vooi- ti'eftëlijke wijze geschilderd, in nabootsing van hout en marmer. Er zijn verzamelingen van glas-, ijzer- en tin- werk, rolstoelen, katoenen stoffen, borstels en boeken, piano's en eau de cologne, zelfs het model van een kost huis voor den werkenden stand. Wat is er trouwens niet? Zijn er niet gravures, die gerestaui-eerd wei-den, ofschoon ze bezoedeld waren door vuil en rook, en hebben niet zelfs de blinden van het Amsterdamsche Blinden-Instituut eene belangwekkende verzameling voorwerpen ingezonden? Van de landbouwkoloniën van de Maatschappij van Wel dadigheid is er eene model-boerderij in miniatuur: een zeer beknopt klein ding, doch niet zeer aantrekkelijk voor Amei-ikaansche landbouwers. Voortreffelijk zijn de school- meubelen en schoolbehoeften, die tentoongesteld worden opmerking verdienen de lessenaars, landkaarten, ja alles. Om kort te gaan, Nederland heeft zich in de oogen van den Yankee, ja van de geheele wereld, weten te verheffen het bewijs is gelevex-d, dat Nederland nog een natie is, die medegerekend mag worden. Tegenwoordig wordt de wereldtentoonstelling te Phila delphia gemiddeld door 20,000 personen daags bezocht. In de eerste 13 dagen betaalden 238,734 entréegeld, terwijl de wereldtentoonstelling te Weenen in de eerste 13 dagen, met uitsluiting van de Zondagen, slechts door 72,729 betalenden werd bezocht. Benoemingen, enz. De heer J. 'P. de Keyzer, predikant te Arnhem, is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Met den 30 dezer wordt eervol ontslag verleend als adj. van Z. K. H. Prins Hendrik aan den kapt. ter zee J. O. H. Arntze- nius en den kapt.-luit. ter zee jhr. N. A. Holraberg de Beckfelt, en met 1 Julij tot adj. benoemd de luits. ter zee 1ste kl. jhr. J. A. Roëll (thans komm. van de Aruba) en VV. baron van Hogendorp (tijdelijk belast met de functiën van adj.); den kapt. ter zee Arntzenius en deu kapt.-luit. ter zee Holmberg de Beckfelt wordeu, op hun verzoek, met 1 Julij ter zake van langdurige dienst op pensioen gesteld, onder toekenning van den titulairen rang aan eerstgen. van schout-bij-nacht en aan laatstgen. van kapt. ter zee. De luit. ter zee 2de kl. IL. C. A. L. Jansen, de off. van adm. 2de kl. J. C. Coeland en de off.-mach. 2de kl. J. A. van der Meer, laatst behoord hebbende tot het éseader in O.-Indië en 20 Mei jl. teruggekeerd, zijn met dien datum op non-activitpit gesteld. De off. van gez. 2de kl. J. van Lith Ilarrebomée is met ingang van heden bevorderd tot off. van gez. 1ste kl. bij de zeemagt, met bepaliug dat hij zal rang nemen tusschen de off. van gez. 1ste kl. P. C. Buijze en dr. A. W. van Kenterghem. Benoemd bij bet corps ingenieurs, mineurs en sappeurs: tot inspecteur Holtzschuc, thans chef de bureau van het materieel der genie bij 't Depart. van Oorlog; tot kol. den luit.-kol. Tutein Nolthenius, die tevens op aanvraag gepensioneerd is; tot luit.-kol. den maj. van Hansvvijk; tot luit.-kol. en komm. van het bataillon mineurs en sappeurs, den maj. Baud; tot luit.-kol. chef de bureau van het materieel der genie bij het Departement deu maj. Kromhout, thans komm. van het bataillon mineurs en sappeurs; tot maj de kapts. Bolken, baron Schimmelpenninck van der Öye en v. Riemsdijk. De kommandant van het korps mariniers heeft de navolgende onlangs uit O.-Indic geretourneerde officiereu bij de verschillende onderdeelen van het korps geplaatst, en welde 1ste luits. J. J. ReeringU te Hellevoetsluis, H. J. Jtomcny te Amsterdam, J. B. Verhey te Hellevoetsluis, G. C. Mirandolle te Rotterdam en de 2de luits. J. R. J. P. Cambier en A. A. G. de Petit alhier. De compagnie mariniers, welke vroeger te Hellevoetsluis de Marinewerf bewaakte, bevindt zich nu nog te Rotterdam, doch zal onder den kapt. P. A. van Braam Ilouckgeest weldra haar vroegere standplaats innemen. STATE\-GEi\ERML. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 30 Mei. De beraadslagingen zijn voort gezet. over het wetsontwerp tot afschaffing der kerkfabrieken. De heeren Cremers en Verniers van der Loeff hebben hunne bezwaren daartegen ontwikkeld; de minister van Justitie heeft uitvoerig het ontwerp verdedigd, als zijnde het decreet strijdig met het staatsregt. Zitting van Woensdag 31 Mei. De regering heeft de ontwerp overeenkomst betreffende het kanaal Neuzen—Gent ingetrokken. De beraadslaging over het wetsontwerp tot afschaffing der kerkfabrieken is voortgezet. Buitenland. Frankrijk. Bij besluit van den President der republiek van den 24 Mei jl. is eene raadplegende commissie ter zake van besmettelijke veeziekten ingesteld. In de voordragt van den minister van Landbouw en Koophandel, welke met het daaraan gegeven gevolg wordt openbaar gemaakt, worden de beweegredenen voor de in stelling dezer nieuwe commissie ontvouwd. Daai'in wordt hulde gebragt aan de goede diensten, op onderscheidene tijdstippen door speciale commissiën tegen destijds heer- schende veeziekten bewezen, doch aangevoerd, dat, daar die ziekten hoofdzakelijk langs den preventieven weg moeten tegengegaan worden, er vooral behoefte bestaat aan een blijvend ligchaam, dat ten allen tijde kan worden geraadpleegd en -steeds met den stand van zaken bekend blijft. Ook het werk hetwelk verrigt moet worden, blij kens de ondervinding tijdens het heerschen van de rundei*- pest in 1871 opgedaan, de herziening van de wetgeving op dat stuk, welke reeds uit 1789 dagteekent en dus niet weinig verouderd is, kan bezwaarlijk anders dan door eene vaste commissie worden volbragt. Daarenboven kan een zoodanig ligchaam, ook buiten de tijden van eigenlijk gezegde besmettelijke ziekten onder het vee, het oog houden op den gezondheidstoestand van den veestapel, welke z >o vaak door andex-e minder eimstige ziekten ge teisterd wordt, en ten opzigtc eener rationeele behandeling wenken en voorschriften aan de veehouders uitvaardigen. Ook in het belang van den buitenlandschen handel komt den minister eene zoodanige commissie gewenscht voor, al was het alleen om de oorzaken na te gaan en, kan het zijn, weg te nemen, van de aanzienlijke vermindering van den uitvoer van slagtvee; het getal uitgevoerde rundei'en bedroeg 38000 in 1866, 21000 in 1869, slechts 2000 in 1875. Voor zooverre die teruggang mogt toe te sclmjven zijn aan de verbodsbepalingen in Engeland geldende tegen over landen, waarin het gezondheidspolitie-toezigt op het vee niet afdoende geacht wordt, is daarin gemakkelijk te voorzien, daar de commissie geroepen zou zijn een gere gelde veeartsenijkundige dienst, op deugdelijke grondslagen gevestigd, voor Frankrijk in het leven te roepen. Op last van den minister van Landbouw zijn in alle wouden in Frankrijk op onderschei lene plaatsen groote plakkaten opgehangen, waarop het nut van stekelvarkens, padden, mollen en vogels aangetoond en van het dooden van meikevers en hunne larven wordt gewezen. Ziehier eene vertaling dier voorschriften, welke ook elders met goed gevolg zouden kunnen woi'den toegepast: MINISTERIE VAN LANDBOUW. Dit plakkaat wordt gesteld onder de hoede van het gezond verstand van het publiek. Stekelvarken. Voedt zich met muizen, kleine knaagdieren, slakken, wormen, dieren die voor den land bouw schadelijk zijn. Doodt geen stekelvarken! Padden. Een hulp voor den landman; vernietigt elk uur 20 tot 30 insecten. Doodt geen padden! Mollen. Vei-nietigt onophoudelijk wormen, larven en andere voor den landbouw schadelijke insecten. Men vindt nooit in zijn maag eenig spoor van plantaardig voedsel. Hij doet meer goed dan kwaad. Doodt geen mollen Vogels. Elk departement lijdt jaarlijks voor milli- oenen francs door de insecten schade. De vogel is de eenige vijand, die in staat is, met hoop op de overwin ning, hen te bestrijden. Hij vernietigt de rupsennesten en is een hulp van den landbouw. Kinderenkaalt geen nestjes uit! Meikevers en hunne larven. De meikever is de doodvijand van den landbouw. Ze legt 70 tot 100 eijeren. Doodt alle meikevers! Aan de kinderen zullen door den boschwachter 25 centimes worden uitgekeerd voor elke 500 koppen van meikevers. Tnrkije. Het nieuws van den dag is de onttrooning van Sultan Abdul—Aziz. Men weet, dat in de laatste dagen reeds hier en daar de mogelijkheid van zulk eene gebeurtenis vooi-zien was. Echter meer in dezen zin, dat de Sultan vrijwillig afstand van zijnen ti*oon zou doen, waarbij het dan nog de vraag zou zijn, of die afstand niet ten gunste van zijnen zoon Prins Youssouf-Izeddin geschieden zou, dien de Sultan reeds lang tot zijnen ti-oonopvolger had willen bestemmen. Thans echter is de oude Mohamme- daansche troonsopvolging behouden en is Mourad-effendi, de oudste zoon van den in 1861 overleden Sultan Abdul- Medsjid, tot Sultan uitgeroepen. De nieuwe Sultan is 36 jaren oud; zijn vader was de oudere broeder van Sultan Abdul—Aziz, die hem na zijnen dood was opgevolgd en alzoo thans bijna 15 jaren aan de regering is geweest. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Parijs berigt, dat volgens daar ontvangen tijding uit Constantinopel de Grootvizier Mehemed en Midhat—pacha hebben gestaan aan het hoofd van de beweging, door welke de Sultan onttroond is gewoi-den. De Sultan wordt in zijn paleis bewaakt. De nieuwe Sultan heeft drie van de hem gestelde voorwaai'den aangenomen een permanente vei'gadcring van notabelen, afschaffing van het serail en vermindering van de civiele lijst tot 5 millioen piasters. De Economiste Francais deelt in zeer opmerkelijke «Turksche Brieven» een beschrijving mede van «het huis des Sultans» en een aantal bijzondei'heden die, zooals in de Débats te regt wordt opgemerkt, hier en daar treffende gelijkenis vertoonen met het Fi'ansche «Huis des Konings» tijdens het oude regime. Het personeel, mannen en vrouwen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2