HELDERSCHE EN iVIEUWERIEPER COURANT. 34 Jaargang. Zondag 4 Junij. Binnenland. Brieven uit de Hoofdstad. lö?6. N°. 67. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingadsg, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. i franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN M°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimt berekend. frllk^n Runderdng vertrekt de irasSJ naar Oost-indie. Laatste iigting 's avonds 6 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulowna her inneren belanghebbenden dat de vorderingen ten laste der gemeente over het dienstjaar 1875, uiterlijk vóór den eersten Julij a. s. moeten zijn ingediend. Alle vorderingen, over gemeld dienstjaar, welke vóór het verstrijken van genoemden termijnen niet zijn verevend, zullen, volgens de wettelijke bepalingen zijn verjaard en vernietigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Anna Paulowna, C. E. PERK, Burgemeester, den 30 Mei 1876. A. J. DE JONG1T, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Junij. Wij zijn verzocht te berigten, dat ds. K. de Lanoy, van Haarlem, morgen in de Doopsgezinde kerk zal optreden. De Eerw. Deken van Schagen zal de nieuw gebouwde R. O. kerk in de Nieuwstacl alhier, Donderdag a. s. des morgens inzegenen en daarin de eerste H. Dienst verrigten. Blijkens achterstaande annonce bestaat er alle uitzigt dat er eene stoombootdienst van hier, via Texel, naar Har- lingen zal tot stand komen, zeer ten gerieve voorzeker van 't reizend en handeldrijvend publiek. Van het voor die onderneming benoodïgd kapitaal moeten echter nog eenige aandeelen a f 250 geplaatst worden. Wij twijfelen echter niet of het cijfer zal spoedig zijn volteekend, daar liet hier geldt een nuttige zaak, waarvan ieder gemakkelijk de groote kans van slagen kan berekenen. Zr. Ms. schroefstoomschip van Galen, kommandant kapt. ter zee H. P. van Boneval Faure, vertrok lieden morgen van hier naar Cura^ao. De schade, door den monitor Adder aan het fregat Noacli IV toegebragt, wordt begroot op slechts f700. Als men weet, dat de 3 ramschepen voor f 65,000 mogen bederven, dan is het toegebragte nadeel gering. Voor het examen tot admissie op het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier zijn bij het departement van Marine ingekomen 158 adressen, waarvan 146 voor de eigenlijke zeedienst en 12 voor de mariniers. Het getal opengestelde plaatsen bedraagt 48 voor de zeedienst en 12 voor de mariniers. Uit de rede van den president-directeur der Noord- brabantsch Duitsche Spoorwegmaatschappij, in de algemeene II. 1 Juni. Amice Toen ik u de vorige keer zoo vluchtig weg iets schreef over de faits et gestes van de Vereeniging „Het Nederlandscli Tooneel", sprak ik daarover in eenigszins afkeurenden zin. Zoudt ge willen gelooven, dat men mij daarover hard heeft gevallen? Men heeft getracht mij vriendschappelijk onder het oog te brengen, dat deze jeugdige planting, deze veelbelovende spruit van het „Tooneel verbond", met eenige omzichtigheid en verschooning behoorde behandeld te worden. Maar eilieve, waar moet dat heen? Zal dan de geheele pers als op commando het voorbeeld moeten volgen van de Aruster- damsche bladen, die geen kwaad van hun lieveling willen hooren en zich, naar ik met zekerheid vernomen heb, eenparig hebben voorgenomen in het aanstaande speelseizoen alles wat van de Ver eeniging uitgaat, om strijd te bevvierooken en toe te juichen? Ge zult eens zien wat een koor van jubelende aanbidding het worden zal! Wie het echter gegeven is nu en dan eens achter de schermen te zien, behoeft naar de oorzaak van dit verschijnsel niet ver te zoeken. Het „Nederlandsch Tooneel" slaagt in zijn voorloopige werkzaamheden lang niet gelukkig: de onderhandelingen met ver scheidene goede artisten 'of bruikbare dilettanten zijn zoo goed als mislukt; over de keuze van een répertoire en vooral van een stuk voor het debut kan men het onderling nog niet eens wordende financicclo operatiën blijken van veel meer omvang te zullen wor den dan men aanvankelijk meende, en zoo meer. Daarbij komt de niet geringe zwarigheid, dat het naloopende contract der bij het Nederlandscli Tooneel" geëngageerde acteurs en actrices eerst den 31slen Augustus e. k. eindigt, terwijl op 1 September de nieuwe overeenkomst ingaat, waardoor het studce- ren van nieuwe rollen bijna onmogelijk wordt voor de leden van die tooneelgezulsekappen, die de verschillende kennissen gaan be reizen, zooals o. a. de troep van Albregt van Ollefen. Vandaar dan ook dat men, zooals ik u schreef, een oud, overbekend spectakelstuk dienst zal laten doen in de kermisweek. Doch de zwarigheden, waarmede men te worstelen heeft, mogen groot zijn, moeten deze echter van te voren alle kritiek ontwapenen? Het is, dunkt mij, vrij wat verkieselijker, nu reeds op mogelijke dwaal wegen te wijzen, dan later, als de mistred eenmaal begaan en terugtreden zooveel moeiclijker is. De Vereeniging //Het Neder landscli Tooneel", die met zulke goede voornemens en verleidelijke beloften voor het publiek verscheen, moet nog alles veroveren en kan nog niet op haar reputatie gaan leven Zij, die zich ten taak stelt ons Nationaal Tooneel te veredelen, te verheffen, vindt een ruim veld ter bearbeiding. Lees tegen woordig de affiches onzer schouwburgen in de eerste stad des vergadering van deelhebbers op jl. Woensdag gehouden, zoowel als uit bet verslag over 1875 en bet resultaat van het onderzoek door den ingenieur J. J. van Kerkwijk ingesteld, blijkt dat de toestand der Maatschappij veel gunstiger is dan men vermoedde en de toekomst zich goed laat aanzien. Het publiek stelt ongetwijfeld belang in de volgende opgaven. Dezen zomer bestaat er gelegenheid per spoor trein, in rijtuigen der eerste klasse, rondreizen te doen door de aangrenzende landen: Van Rotterdam over Breda, Antwerpen, Brussel, Namen, Huy, Luik, Spa, Verviers, Mecbelen, Antwerpen en Breda naar Rotterdam terug voor f 20.35. Geldig voor 15 dagen. Van Utrecht of Rotterdam over Breda, Antwerpen, Brussel, Namen, Jemelle, Arlon, Luxemburg, Gouvy, Spa, Cbaudfontaine. en Luik naar Utrecht of Rotterdam terug f 28.30. (30 dagen. Van Rotterdam over Dordrecht, Breda, Antwerpen, Brussel, Namen, Huy, Luik, Spa, Verviers, Aken en Keulen naar Rotterdam terug, f 27.40. (30 dagen.) Van Rotterdam over Breda, Antwerpen, Brussel, Bergen, Quievrain, Valenciennes, Amiens, Parijs, St. Quentin, Erquelines, Namen, Huy, Luik, Spa, Verviers, Aken en Keulen naar Rotterdam terug, f 54.35. (30 dagen.) Op elk dezer plaatsen kan men een willekeurigen tijd vertoeven. Gisteren is te Wieringen aanbesteed: het maken van een aardprofil gedekt met steen, lang 80 M., breedte der steenglooijing 9 M. Er werd ingeschreven door de bh.: J. Tool ad f 6890, P. de Vries f 6700, J. Schreuder f 6500, P. van Driel f 6225, T. Lanser f 6175, B. Beu kenkamp f 5598, J. Poppen f 5590 en C. Croon f 5110. Het bestuur der Prins Hendrik-stichting te Egmond aan zee beeft voor de eerste maal verslag uitgebragt over den toestand van deze stichting in de drie eerste maanden van haar bestaan tot ultimo December 1875. Hieruit blijkt dat tot vader en moeder in die stichting gekozen zijn M. J. de Jong en echtgenoot, doch dat die op aan vrage van Nov. tegen 1 Maart eervol werden ontslagen door vertrek naar Alkmaar, waar zij aan het hoofd van het gasthuis werden geplaatst, en dat in de vacante plaatsen werd voorzien door de benoeming van P. Ver heus en echtgenootc. De stichting werd den 7 Oct. op verzoek van Z. K. H. Prins Hendrik plegtig geopend, bij welke gelegenheid reeds vijf verpleegden werden opgenomen, wier getal reeds zoo Rijks! Ik schrijf hier de titels van een paar stukken af. ;/De Koningin van den Nacht of de verkochte slaap;" ;/de Opvoeding vormt den Mensch" (nota bene: geannonceerd als Wyspel); //twee huurders op één kamer"//de pleegdochter van den galeiboef met een voorspel de wraak eener Creoolsche (Ienz. Hoe troostend en bemoedigend lacht mij tusschen al dien balkenden onzin de aankondiging van de Vlaamsche opéra Liederik toe, die hier heden en Zaterdag voor het laatst gespeeld wordt: dien weg moeten we op, den weg der reine, sobere, oud-vaderlandsche kunstvereering, wars van alle vreemde inmengselen Met de open bare vermakelijkheden is bet overigens bij den aanvang van het zomerseizoen povertjes gesteld; het voetlicht wordt in de schouw burgen binnen de stad overal gebluscht; en dc zoogenaamde zomer-theaters daarbuiten onderscheiden zich in den regel door een diepe verachting voor al wat den kunstsmaak kan streelen. De wereldberoemde „professor" Donato, die in de Kal verstraat tegen betaling van een gulden min een cent de wonderen van magnetisme en somnambulisme, toegepast op eene allerliefste jonge dame, voor de oogen van den leek ontsluierde, zou bepaald veel meer opgang gemaakt hebben, als hij zijn publiek bij een tempe ratuur van tien graden vorst genoodigd had. Zelfs kapitein Paul Boyton, of liever //de heer Boyton", zooals het Handelsblad dien vorst der drijvers en zwemmers betitelde oogstte hier bij zijne voorstellingen aan het Buiksloter Tolhuis, aan den overkant van 't IJ, eergisteren en heden middag een betrekkelijk alledaagsch succes. Eu ik moet zeggen, dat de wijdvermaarde kapitein zelf daartoe wel een weinig aanleiding heeft gegeven, door wat al te veel de allures aan te nemen van een kermisreiziger, die geen reden ziet om te verbloemen, dat hij alleen voor een goede recette zich afslooft. De geïllustreerde strooibilletjes, met zwarte en roode letters gedrukt, welke door de geheele stad verspreid werden en den volke verkondigden, dat er tweemaal daags een j //Voorstelling" zou gegeven worden, telkens „opgeluisterd door 1 muziek", deden te- veel aan Blanus en Dassy deuken. Maar ook j afgezien daarvan, heb ik de verrichtingen van den kapitein in zijn I waterdicht costuum met een wantrouwend oog gadegeslagen. Want, wel beschouwd, wat beteekeut dat alles eigenlijk? Het is waar, Boyton beweegt zich te water in zijn reddingskleed even gemak kelijk als te land: hij ligt een tijd lang stil, hij hengelt, rookt, schiet, timmert een vlot, gebruikt een ontbijt, geeft signalen en zoo al meer; maar hiertoe heeft hij van te voren alles in gereed heid gebrachthet water waarin hij zich beweegt is zoo effen als in een goudvischkomhet Meizounetje beschijnt hem en de dui zenden toeschouwers, die bij de minste vrees voor gevaar hem te hulp kunnen komen. Maar wat blijft er van die kunstjes, als de schipbreukeling niets rondom zich heeft dan de woeste baren, die loeiend de rotsen beuken, terwijl de donderslagen het luchtruim doen daveren Neen, Amice, ge zult het met mij eens zijn dat de uitspraak der vermeerderde, dat nu reeds de helft van bet gebouw bevolkt is. Met de verdere opname moet voorshands worden gewacht tot dat de geldmiddelen voldoende zullen zijn om ook de tweede helft in gebruik te stellen. Het gebouw beantwoordt uitstekend aan het doel; de verpleegden zijn zeer tevreden en hun gedrag laat weinig te wenschen over. De jaarlijksche bijdragen bedroegen tot ultimo Dec. f 1573.50, de uitgaven bedroegen per hoofd en per dag 48| cent, zoodat, wanneer ook de andere helft wordt in gebruik gesteld, het bestuur voor een tekort zal staan van f 1268.80 's jaars, berekend tegen 80 pCt. van hetgeen thans benoodigd is. De stichting mag zich voortdurend in veler belangstel ling verheugen, en het tijdperk van drie maanden, waarover verslag is uitgebragt, wordt daarin zeer bevredigend genoemd. Door de ontvangst van vele bijdragen hoopt het bestuur niet alleen spoedig het geheele gesticht in gebruik te kunnen stellen, maar dit des noods te kunnen vergrooten, opdat niet een van hen die zich aanmelden ongetroost behoeft afgewezen te worden. (Amst. Crt.) In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam hebben Dingsdag, Woensdag en Donderdag zamenkomsten tot bevordering van geestelijk leven plaats gehad. Het too neel en orchest waren ledig. Een tiental heeren, vóór het tooneel aan een tafel gezeten, leidden de zamenkomsten, die niet het karakter van de «revivals» van Moody en Sankey, maar van de Brightonsche zendiugsfeesten van Peashall Smith droegen. Zij dienden niet om bekeerlingen te maken, maar om de geloovigen in de leer te sterken. Zij verschilden slechts in zooverre van gewone godsdienstoefeningen, dat ze ge houden werden in een lokaal, voor comedie, concerten en bals bestemd, en dat in stede van één voorganger, telkens een ander leider optrad, telkens gezongen werd en gebeden en men zich niet tot gewone psalmen en gezangen bepaalde, maar ook liederen, meest uit het Engelsch vertaald, ten gehoore bragt. De voornaamste voorgangers waren de heeren: ds. Hoedemaker, ds Gerth van Wijk, ds. Smitt (predikant bij de kerk der afgescheidenen te Amsterdam), ds. Biihler, ds. Huet, ds. Herman, dr. Burkens, ds. Schröder, prof. Brummelkamp, ds. Gewin, ds. Kromsigt, dr. Faure, ds. Verwayen Pietersen, de heeren baron van Doorn van Westkapelle, Meerloo, Geel, van 't Lindenhout, A. Brummelkamp Jr., Stroes en nog enkele andere evan gelisten en predikanten. praktijk liier alles afdoet. Even vertrouwbaar als haar advies, hoop ik dat de beslissing zal wezen der juryleden, die welhaast de vierschaar zullen spannen bij den aanstaanden grooten zangwedstrijd hier ter stede. De dagen van 24 tot 27 Juni zijn bestemd voor dezen prijskamp van mannengezang; niet minder dan 22 liedertafels en zangverenigingen uit Nederland en den vreemde zullen zich daarbij doen hooren. Deze zullen Zaturdag 24 dezer samenkomen op de Beurs op den Dam en van daar zich in optocht begeven naar de Plantage, waar in het nieuwe gebouw Plancins en in het Park de wedstrijden sullen plaats hebben, terwijl de te volgen feesten Zondag, Maandag en Dinsdag daarna in het Paleis voor Volksvlijt gegeven wordenalles besloten met een «groot schitterend vuurwerk" op den Buiteu-Amstel. Ziedaar iets van belang voor den Amsterdammer die van uitgaan houdt en een gelegenheid tot amusement te meer voor de bezoekers onzer Oudheden-tentoou- stelling. Veel bekijks heeft deze tot dusver wel reeds gehad, doch het meeste publiek moet nog komen, daar de entrée, die sedert de opening f 1.per persoon bedroeg, van heden af op 50 cents gesteld is. Gisteren ochtend wijdde ik nogmaals een leeg uurtje aan deze expositie, luid sprekende getuige van de kloekheid en den gezonden geest der vaderen. En gisteren middag woonde ik eenige oogenblikken de discussiën van onzen Gemeenteraad bij, die een vierde en „zeker laatste" zitting wijdde aan de kwestie der tramways. De eerste en tweede vergadering werden met vruchte- looze debatten gesleten; in de derde werd de concessie tot den aanleg van vier tramway-routes (welk een barbarisme!) aan onze Omnibus-Maatschappij verleend; en de vierde zitting werd besteed 1 aan een beraadslaging over de voorwaarden van beheer. Vrees j niet, mijn waarde, dat ik u meer van de discussies zal melden; met 26 legen drie stemmen is thans beslist dat de ontworpen paardenspoorwegen zullen aangelegd worden, om vermoedelijk nog dit jaar in exploitatie te worden gebracht. Een mooie verbetering, maar.... ik denk er altijd bij aan het Gasthuis. Het heeft mij verwonderd dat in deze Raadszitting niet de een of andere grappenmaker een dankadres heeft ingezonden, namenB de Amsterdamsche honden, die sedert Hemelvaartsdag bevrijd zijn van den ministeriëelen muilkorf, welke acht maanden aan één stuk hun aangezichten omknelde. Ik geloof echter niet dat deze zeer bijzondere protogés van de „dierenbeschermers", want dat zijn de honden ontegenzegenlijk lang in vrijheid zullen blijven rondloopen. Een geval van hondsdolheid is, by de toenemende warmte, spoedig geconstateerd, en dan moeten ze weder voor vier maanden in den korf. Nu, al heb ik er een innigen afschuw van, een dier opzettelijk te kwellen of te mishandelen, ik kan mij met de verordening van den muilkof als veiligheidsmaatregel opperbest vereenigen. Het publiek begint er meer en meer in dien geest over te denken. Van al het marktgeschreeuw en de vijandelijke houding van sommige individus bij de uitvaardiging van het decreet, werd gauudeweg niets meer gehoord. En dat de gevreesde korf

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1