In de jl. Woensdag door de Amsterdamsche Kanaal- Maatschappij gehouden zesde veiling van drooggemaakte gronden in het IJ, ter grootte van 487 hectaren, zijn al de aangeboden gronden verkocht en al de perceel en gegund. De geheele opbrengst bedraagt f 1,275,749, alzoo dooreen f 2668 per hectare. De hoogst bestede prijs was f 3100, de laagste f 2225 per hectare. (H.) De Landb. Crt. deelt het programma mede der werkzaamheden en festiviteiten van het 30ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres te Amsterdam. Maandag 26 dezer ontvangst der leden in Artisconcert, opening door den burgemeester. Dingsdag 27 dezer, ten 1 ure, 1ste zitting van het Congres; schillen van akker maalshout met stoom in Artis. Woensdag 28 dezer, ten 12 ure, 2de zitting van het Congres; 's avonds 8 ure concert in Artis. Donderdag 29 dezer harddraverij met chaisen op de Stadhouderskade en diner. Vrijdag 30 dezer, ten 12 ure, sluiting van het Congres; tentoonstelling van vee en pluimgedierte; 's avonds waarschijnlijk tooneelvoorstel- ling. Zaturdag 1 Julij togt naar IJmuiden, door het Noordzeekanaal's avonds vuurwerk, te geven door de stad Amsterdam, op den Amstel. In het Park van 26 dezer tot 1 Julij tentoonstelling van landbouwkundig onderzoek en onderwijs. Het 1 ieder tafel feest valt juist zamen met het begin van 't Congres en geeft o. a. den 27 dezer drie concerten en 's avonds vuurwerk op den Buiten-Amstel. Jl. Donderdag is te Velsen aangekomen de majoor den Beer Poortugael, directeur der krijgsschool voor offi cieren, met 7 officieren van den generalen staf en van genoemde krijgsschool, benevens een detachement huzaren, sterk 1 wachtmeester, 7 huzaren en 20 paarden, met het doel eene instructie-verkenning in die gemeente en om streken te verrigten. Naar men verneemt zullen de bedoelde werkzaamheden aldaar ruim eene week voortduren. De griffier van een der kantongeregten in de provincie Zuidholland, die beklaagd wordt van zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg te hebben bevonden, is jl. Donderdag door het geregtshof te 's Hage in eene geldboete van f 3 veroordeeld. Op de jl. Donderdag te Zwolle gehouden paarden markt waren p. ra. 200 stuks aangevoerd. De handel was zeer slap. Puike werkpaarden golden f 300 a 475, min dere soorten f 150 a 225, 2jarige f 90 a 180, oude f 25 a f 50, voor de slagtbank f 40 a 95. Er bleef veel onverkocht. Voor de regtbank te Deventer stond jl. Dingsdag een kuiper uit die gemeente teregt, beschuldigd van het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst en het'verkoopen van geneesmiddelen. De man verkocht middelen ter genezing van rhumatiek. Het O. M. eischte twee geldboeten, elk van f 75. Een Engelsch stoomjagtje, de Loocoon, van den heer Vicary, uit Devonshire, doet een togt je langs de «doode steden der Zuiderzee» en is thans te Harlingen. Twee kassiers van de bekende Magasins du Louvre, te Parijs, hebben de vlugt genomen met eene som van 200,000 fr. Garibaldi is naar Caprera vertrokken. De Wereldtentoonstelling te Philadelphia. (Vervolg). Als de zon helder schijnt ziet men gansche scharen dames en kinderen het tentoonstellingsterrein inne men. De mandjes met versnaperingen die de meesten, de gemakkelijke ligte vouwstoeltjes die velen medebrengen, geven te kennen, dat zij voor een geheelen dag komen. In de eerste dagen stroomden zij onrustig, haastig door de toch zulk een vreeselijke kwelling niet is, bleek mij hieruit het best, dat ik na het verstrijken van den termijn der verordening op 25 dezer nog verscheidene dagen lang een aantal personen gezien heb met gemuilkorfde honden. In kwestiën als deze is de veiligheid van het publiek de hoofdzaak en moet deze boven alles gelden. Zoo hebben onze stedelijke nachtwachts het ook begrepen. Vandaar dat zij onzen Raad een missive toezonden met verzoek om verhooging van loon, een band om de pet of een sjerp om het lijf en voorts een betere inrichting van den dienst. Nu vormen deze stedelijke ambtenaren een keurbende, die den gegronden spotlust van stadgenoot en vreemdeling opwekt en totaal onmachtig is om behoorlijk voor de veiligheid der burgerij te waken. Ik stel me voor u daarvan spoedig eenige curieuse staaltjes mede te deelen. Waarom hebben b. v. deze gewapende verdedigers der sluimerende burgers niet beter gewaakt voor onzen nieuwen stadgenoot, het beeld van den Thor? Reeds menigen ochtend zijn de voorbijgangers geërgerd door het straat- en rioolvuil, waarmede schendige handen het beeld hebben bemorst. Of hier alleen baldadigheid in 't spel is, Amice? Ik geloof het niet; mij dunkt de politiek glimlach niet! is er niet geheel buiten; maar ik geloof toch dat zelfs de Maasbode voor zulk een wijze van pole- miseeren den neus zoude ophalen. Ons Rembrandtplein wordt met kracht in een stadsplantsoen herschapen. De groote schildervorst, die een week of wat niet op zijn uiterste maar toch op zijn linkerzijde heeft gelegen, is gisteren nacht weder opgericht en beziet thans de dingen van een heel ander standpunt, wel een meter hooger. Wat hij thans wel van Neêrland's schildersbent oordeelt? Of zijne teleurstelling over de toekomst zijner school thans minder groot is? Doch.... het is de tijd der teleurstellingenvoor Rembrand t, voor den Sultan en voor de erfgenamen van den veelbesproken Pieter Teyler van der Hulst uit Haarlem. Door een verpletterend advies van drie Amsterdam sche advokaten, uitgebracht op verzoek van Bismarck en dezer dagen bekend geworden, zijn de verwachtingen van al die erfgrage lieden voor eens en voor goed den bodem ingeslagende vorde ringen zijn verjaard, ergo er kan nooit iets van terecht komen. Afgedaan; laat r*r ons niet meer van spreken! Dit alleen is te wenschen, dat deze uitslag een vingerwijzing zij voor tal van onbevangen luidjes, die zich dag en nacht kwellen met min of meer ingewikkelde aanspraken op erfenissen van tien, twintig of honderd millioen, welke in de Oost, in Amerika, of de hemel weet waar, moeten „losgemaakt" worden, terwijl de zuurverdiende spaar penningen van die goedgeloovige zielen ondcrtusscken stuk voor stuk worden losgemaakt door allerlei geslepen kwanten, die zooge naamd als bemiddellaars optreden. Men geloove toch, dat er in negen van de tien gevallen bedrog in 't spel is! Een vrome wensch om mee te besluiten, Amice! Adieu. t. t. AMSTELAAR. mijlenlange gangen der onmetelijke gebouwen, zij ver moeiden zich doodelijk en zagen zoo goed als niets. Doch lang duurde dat niet; al spoedig begrepen zij, dat zij op die wijze als gek rondliepen en reeds den derden of vierden dag zag men aan de wijze, waarop zij wandelden, dat zij naar een bepaald doel hun schreden rigtten; uit de wijze waarop zij de voorwerpen opnamen bleek, dat zij het kloeke besluit genomen hadden, weinig maar goed te zien. Men kon dan ook hier eene dame hooren zeggen, dat zij van plan was «den ganschen dag in Egypte door te brengen;» eene andere noodigde haar gezelschap uit «Napels en Italië te bezoeken en dan naar huis te gaan.» Trou wens op die wijze alleen kan een bezoek aan de tentoon stelling zijn nut hebben, maar.... 't gaat met plannen als met statuten, ze te maken is nog niet altijd er zich aan houden. Voor één enkelen dag echter zal dit niet zoo vreeselijk moeijelijk vallen, en dus voor heden niets auders dan de Machinery—Hall. Indien men slechts één enkel ding van de tentoonstelling mogt zien, veler keus zou vallen op de groote Corliss- machine, het grootste stoomwerktuig ter wereld, de reus die duizenden werktuigen in deze ruime zaal (1400 voet lang en 360 breed, 5.5 bunder beslaande) in beweging brengt. Deze magtige machine oefent eene wonderbaarlijke aantrekkingskracht uit. Zij is zoo grootsch, zoo zamenge- steld, zoo onverbiddelijk in hare bewegingen; zij gelijkt een berg, wanneer men de menschen haar van lid tot lid ziet bestijgen; zij is de personificatie van kracht, een kort begrip van hetgeen 't ontwikkeld, onophoudelijk strevend menschen verstand heeft bedacht, van 'tgeen zijn handen kunnen maken; dat monster, dat er zoo dreigend uitziet en toch gehoorzaamt aan den eenvoudigen druk van 's menschen vinger, is vol harmonie, vol poëzie. De eerste slag, dien deze koning der stoomtuigen, gehoorzamende aan den handdruk van den Keizer van Brazilië en den President Grant, deed, was de formaliteit, die de tentoon stelling feitelijk opende. Opeengepakt achter de dubbele haag van soldaten, stond de menschenmassa na afloop van de openings-ceremoniën den stoet af te wachten, die zich naar de Machinery-IIall zou begeven, waar Grant en dom Pedro den magtigen werkman der 19de eeuw aan *t werk zouden zetten. Een poos nog toeft de stoet, want de Keizer van Brazilië ziet een paar oude kennissen, die hij aanspreekt, en generaal Hawley had alle moeite den repu blikeinen aan 't verstand te brengen, dat het meer over eenkomstig den vorm was, die oogenblikken achter den Vorst te wachten, dan hem voorbij te loopen. Eindelijk bereiken de hoofdpersonen van dien dag de voor hen bestemde estrade, en de heer Corliss beduidt hun wat zij met de kruk, die elk hunner in de hand neemt, moeten doen. Dom Pedro beweegt het eerst de zijne, op luchtige wijze, alsof hij iets zeer gewoons verrigt. Daarop volbrengt Grant zijne taak, en op 'tzelfde oogenblik begint de stoom te blazen en te sissen, er komt beweging in het ontzag wekkend voorwerp, duizenden kilo's ijzer, die 't voorgaande jaar nog als erts in een of andere mijn van Pensylvanië rustten, bewegen zich irr onberispelijke regelmaat heen en weder, 't gebouw dreunt en de menigte barst los in dave rende toejuichingen, die wedijveren met het geraas, dat de 8000 machines in de Hall maken. Op dat oogenblik sfonden de President én dom Pedro, zonder te weten wat te doen, wat te zeggen; al de harten der aanwezigen trilden, en voelden de weekhartigen bij het oorverdoovend geraas een beginsel van vrees in zich opkomen, menig kloek, sterk man welde een traan van aandoening in 't oog. Doch zeer spoedig herstelde zich de menigte van de onbeschrijfelijke aandoening, die zich van haar had meester gemaakt, en zij verspreidde zich door 't gebouw, dat door beide staatshoofden in één oogwenk vol bedrijvigheid gebragt was. Thans doet de reus dagelijks zijn pligt, en van 10 tot 12 en van 2 tot 6 uur geeft hij, geholpen door eenige kleinere makkers, leven aan de duizende vernuftig uitge dachte machines, die den kunstigsten arbeid in de uiterste naauwkeurigheid onafgebroken verrigten. Na de groote Corliss-machine trekt de Walter-pcrs, die de New-York Times in de Hall heeft geplaatst, de grootste menigte toeschouwers. Een pers, die 12,000 exemplaren per uur drukt, is op zichzelf reeds een wonder van werktuigkunde, maar even groote verbazing als 't werktuig wekt, even grooten eerbied krijgt men voor de vrijgevigheid en de ondernemingszucht van dezen vertegenwoordiger der pers. Elke vijf minuten wordt de Walter-pers in beweging gezet en loopt zij zoolang, totdat 200 a 300 exemplaren afge drukt zijn. Een oud moedertje, blijkbaar uit een dorp in de far West, staat op haar teenen te gluren naar de bliksemsnelheid, waarmede de pers de net gedrukte cou ranten uitbraakt. «Ochochkon mijn Tom dat ding maar eens zien, dat duizenden van die groote kranten in eenige weinige minuten drukt, terwijl hij een geheelen nacht op moet blijven om er eenige weinige honderden klaar te krijgen.» Natuurlijk vertelde zij er bij, dat haar Tom op zijn dorpje met een handpers werkte. Zij kreeg, even als elke bezoeker, een gratis exemplaar van den New-York Times, dat hoogst voorzigtig in haar katoenen zakdoek werd opgevouwen, terwijl zij den omstanders verzekerde, dat zij dat exemplaar bepaaldelijk naar Tom zou zenden. 20,000 exemplaren worden zoo dagelijks gratis verspreid van een blad, dat onder de grootste gerekend mag worden. (N.R.Crt.) Benoemingen, enz. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Steenwijk, de heer J. W. Vorster, thans directeur van het postkantoor te de Rijp; te de Rijp de heer J. E. van Pellecom, thans directeur van het post kantoor te Veendam. Dc luits. ter zee 1ste kl. jhr. J. A. Roëll en A. J. Visser, resp. komm. de schroefstoomschepen Aruba en Kijkduin, worden eervol van het bevel ontheven en dat over de Aruba opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. A. J. Visser en over de Kijkduin aan den nit. ter zee late kl. jhr, J. A. Roëll, een en ander na aankomst van het stoomschip Aruba in Suriname. Mede wordt het schio stoomschip Kijkduin bij aankomst te Cura<jao buiten dienst gesteld en de luit. ter zee 1ste kl. jhr. Roëll eervol van het bevel daar over ontheven. De luit. ter zee 1ste kl. J. A. Snoek wordt met 1 Julij a. s. gedetacheerd bij het departement van Marine en toegevoegd aan den chef der afdeeling personeel bij dat departement. De luit. ter zee 2de kl. F. W. C. Ledeboer wordt met 16 dezer geplaatst «aan boord van het wachtschip alhier. STATEY-GEYERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 1 Junij. Het ontwerp tot afschaffing der kerkfabrieken is aangenomen met 36 tegen 21 stemmen. Zitting van Vrijdag 2 Junij. Ingekomen is een wetsont werp houdende nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Ned.- Indië (invoering van goud met geschorste zilvcraanmunting). De algemeeue beraadslagingen over het ontwerp tot wijziging van het cassaticproces zijn geëindigd na eene discussie, waarin de minister van justitie het hoofdbeginsel van het ontwerp: afschaffing van den procurant in cassatie en wijziging der procedure in cassatie, had verdedigd. Dingsdag voortzetting. Buitenland. België. Het proces wegens het schandelijk duel te Brussel, waarbij kapt. van Heeke het leven verloor, is reeds afge- loopen. Luit. Marchal, de andere duellant, is tot drie maanden gevangenisstraf, en elk der getuigen tot een maand gevangenisstraf en 100 francs boete veroordeeld. De krijgs raad heeft voor allen verzachtende omstandigheden in atin- merking genomen. Ecgetahd, Bij de Derby-wedrennen heeft jl. Woensdag, de bladen vermelden het niet zonder leedwezen, voor de tweede maal een «vreemd» paard gezegevierd, zekere Kisber. Het dier had 14 mededingers en bereikte in 2 minuten 44 seconden het doel. De Engelschen troosten zich echter met de over weging, dat Kisber, schoon een Hongaar van geboorte, toch uit Engelsche ouders is gesproten. Men herinnert zich, dat voor eenige jaren een Fransch paard, Gladiateur, voor 't eerst de overwinning behaalde op zijne Engelsche mededingers. Een zeer talrijk publiek woonde de wed rennen bij. Te Quebeck, de hoofdstad van Britsch-Amerika in Canada, is in den avond van 30 Mei een hevige brand uitgebroken, die, ofschoon men hem reeds om tien uur meester was, duizend huizen in de asch legde. De schade wordt op een millioen dollars geschat. Turkije. Uitvoerige berigten omtrent de gebeurtenis van 30 Mei jl. ontbreken nog. Intusschen blijkt uit de verschillende korte telegrafische lengten, dat de omwenteling zonder bloed vergieten tot stand gekomen is en de afgetreden Sultan Ahdul-Aziz als een gevangene behandeld wordt. De Portc schijnt hem niet te willen toestaan het land te verlaten en heeft, naar men zegt, van zijne schatkamer bezit genomen, waarin 300 millioen gulden in goud opgestapeld heet te liggen. Hoe groot deze som ook zij, in elk geval is zij van weinig beteekenis tegenover de 2000 millioen schuld, waarmede Abdul-Aziz' löjarig wanbeheer den Staat heeft belast, terwijl zijne verkwisting die gelden slechts voor een zeer gering gedeelte tot hunne bestemming, den aanleg van spoorwegen of andere werken van productiven aard, deed komen. Het Journal de St. Pétersbourg, op de moeijelijkheden wijzende, waarmede Sultan Mourad zal te worstelen hebben, zegt; één ding echter is zeker: Europa zal er zorg voor blijven dragen, dat de crisis zich niet verder uitbreidt. De eenstemmigheid der mogendheden blijft onveranderd; zij zijn onwrikbaar in haar besluit om van elke Turksche regering de uitvoering der onontbeerlijke hervormingen te eischen. Wij hopen, dat Mourad aan dat verlangen zal tegemoet komen. Zijne taak zou daardoor ligter worden en hij zou daardoor'bewijzen, dat hij niet het werktuig is van godsdienstig of nationaal fanatisme. Stoomvaart- Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 15 April van hier vertrokken. 17 Mei Point de Galle gepass. Prinses Amalia. 18 Maart van hier vertrokken. Wordt van Suez te Glasgow ver wacht om te repareren. Prins van Oranje. 21 April alhier aang., vertr. 10 Junij. c o n r a d. 2 Mei van Batavia vertrokken. 30 Mei Napels aang. en vertr. Koning der Nederlanden. 13 Mei van hier vertrokken. 31 Mei Suez aang. en vertr. V oorwaarts. 20 Mei alhier aang., vertr. 8 Julij. De Madura, van Batavia naar hier, arriveerde den 31 Mei des voormiddags ten 11 ure te Port-Saïd en zou den volgenden ochtend de reis voortzetten. De Holland, van hier naar Batavia, te Southampton binnen, heeft den 2 dezer 's morgens de reis voortgezet. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting Barometer Thermometer -= -.j bc a Toestand s en mm. C. ij 0 van Kracht Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 2 12 no. Ik. 764 49^ 3.61 12.7 - 3.1 0.66 Vlak. 3 no. 2 758.67 - 2.37 13.5 - 0.6 0.79 3 12 no. 0.1„ 758.32 - 2.62 15.2 - 0.9 0.64 rt Weersgesteldheid2Junij 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 3Junij 8 u. Helder, mooiweer. 3Junij 12 u. Helder, schoonweer. 1

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2