HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 69. 34 Jaargang. Vrijdag 9 Junij. Nummering' van Huizen. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. ibonnementsprijs per kwartaal1.8( franeo per post - 1.61 Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau; MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Adrertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimt berekend. Eiken Donderdag vertrekt de inail Oost-IndSë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De Burgemeester der gemeente Helder, gelet hebbende dat op vele huizen het wijknummer en de letters zijn uitgewischt of onbruikbaar gemaakt, acht het noodig in herinnering te brengen, het bepaalde bij het 2de lid van art. 1 der verordening op het bouwen, luidende aldus: liet uitwisschen of onleesbaar innken van het Wijknummer of de Wijkletter wordt gestraft inet ecne geldboete van 3. Ter voorkoming van het toepassen dezer boete, worden de eige naars van huizen, waarop het nummer en de letter zijn uitgewischt of onleesbaar gemaakt, aangemaand om te zorgen, dat vóór den 30 Junij aanstaande, in dat gebrek is voorzien. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 3 Junij 1876. STAKMAN BOSSE. Uittreksel uit het Verslag van Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder aan den Raad, omtrent den toestand der gemeente over het jaar 1875. Bevolking op 31 December 1875: 21328 zielen. Het verslag vangt aan met opgaven betreffende de bevolking, het aantal geboorten, sterfgevallen, enz.; daar wij die statistiek reeds in 't begin des jaars onder onze gewone nieuwstijdingen hebben opgenomen, kunnen we ons bevrijd achten van de raede- deeling der bedoelde opgaven. Verkiezingen. Het getal kiezers, volgens de lijsten in het vorige jaar vastgesteld, bedraagt voor: leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 470, leden van de Provinciale Staten 466, leden van den gemeenteraad 830. Aan de verkiezingen van leden voor den gemeenteraad werd deelgenomen: den 9 Maart 1875 door 211, bij de herstemming op 23 Maart daaraanvolgende door 184, en aan de verkiezing ten gevolge der periodieke aftreding van vijf leden, gehouden op 20 Julij, werd door 102 kiezers deelgenomen. De gekozenen bekwamen respectivelijk 112, 95, 94, 84, 84 en 83 stemmen. Gemeentebestuur. De opgaven van dit hoofdstuk zijn grootendeels in den vorm van nieuwstijdingen of in de door ons geleverde verslagen der zittingen van den gemeenteraad medegedeeld. Zij betreffen de aftreding en herkiezing der Wethouders, de benoeming en 't ontslag van onderscheidene gemeente-ambtenaren, enz. Aan 't einde van dit hoofdstuk worden vermeld de belangrijkste onder werpen, door den Raad behandeld, bestaande in de besluiten tot heffing van belasting op het gemaal en gedistilleerd tot uit. Dec. 1876; tot beschikking over f gedeelten der opbrengst van de rijks personele belasting; c. tot heffing van een hoofdelijken omslag voor 1876 van f 20,000; d. tot vaststelling der rekening en der begrooting; e. tot vernieuwing der brug over het Heldersch Kanaal nabij den toegangsweg naar het station; tot vergrooting van de school No. 3, of op andere wijze voorzien in de behoefte aan ruimte op die school. Geldmiddelen. De schuld der gemeente van de in 1862 gesloten geldleening groot f 80,000 bedroeg op 1 Jan. 1876 nog f53,000. Gemeente-eigendommen en inrigtingen. Het onderhoud van gebouwen, bruggen, riolen, enz., aan de gemeente toebehoorende, werd over 1875 aanbesteed voor de som van f 6938. Behalve de gewone onderhouds-werken was in dit bestek opgenomen bet maken van twee scheidingsmuren in de school No. 6, waardoor die school thans in 6 in plaats van in 4 lokalen is verdeeld. De meubelen in de verschillende scholen hebben door herstelling of vernieuwing eene groote verbetering ondergaan. Het onderhoud der straten gedurende drie achtereenvolgende jaren werd in Dec. 1874 aanbesteed voor de som van f 19970. Behalve de kleine herstellingen gedurende dit onderhoudsjaar werden op verschillende punten der gemeente verstraat 2732 M2. rijstraat en 702 M2. voetstraat. De kosten beliepen f 6926.04. Buiten de hiervoren genoemde verstratingen zijn nog 700 M2. nieuwe voetstraat gelegd en 160 M2. verlegd. De kosten daarvan hebben bedragen f 1575. In de brandstecg bij de Kuiperstraat is een nieuw riool gelegd, lang 30 M. en aan den mond van het boofdriool bij het Post kantoor is een stunkafsluiting gemaakt. De kosten van een en ander hebben bedragen f 420.98£. Aanleg van nieuwe wegeu eu paden heeft niet plaats gehad. De bestaande werden in denzelfden toestand onderhouden, waarvan de kosten hebben bedragen f 1261.52. De boorden van het Heldersch Kanaal zijn in eigen beheer onderhouden. Het onderhoud heeft bestaan in het herstellen en verzetten van eenige gedeelten steenglooijing. Het onderhoud van het Heldersch Kanaal en de slooteu heeft zich bepaald tot het uitdiepen vóór de uitmondingen der riolen en op andere plaatsen, waar dit noodig was. De kosten hebben bedragen f 2733.40. De werkzaamheden aan de bruggen hebben zich bepaald tot de gewone en eenige buitengewone voorzieningen. Zij waren gedeel telijk opgenomen in het bestek voor de gewone onderhouds-werken. De kosten hebben bedragen f 878.82. De plantsoenen zijn door het snoeijen en het vervangen der doode door levende boomen in denzelfden toestand onderhouden. De kosten beliepen f 502.83L De begraafplaats is mede in denzelfden toestand onderhouden; eene stormschade aan het rasterwerk is hersteld. De kosten waren f 135.64. De toegangsweg naar het spoorweg-station is door de gemeente behoorlijk onderhouden. De kosten bedroegen f 40. Politie. De toestand der openbare wegen, voor zooverre die bestraat zijn, is goed. Groot is nog de behoefte aan verbetering door voortzetting van bestratingen en het maken van riolen. De middelen laten niet toe, die behoefte te bevredigen. In dit en het volgende jaar zullen eenige wegen worden bestraat. Voor het gewoon onderhoud wordt zorg gedragen. De toestand van scholen, kerken en andere openbare gebouwen is zeer goed. Het regt tot het ophalen van beer, nsch en vuilnis is, met ingang van 1 Oct. 1875, voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren verpacht; teugevolge hiervan is de verzamelplaats van beer en mest in het midden der gemeente, tot ver buiten het bebouwde gedeelte der gemeente overgebragt. Er zijn eenige gevallen van mazelen voorgekomen. Van heer- schende ziekten is de gemeente verschoond gebleven. De gezond heidstoestand was gunstig. De burgerlijke begraafplaats en die der Israëlieten, beiden ver buiten de kom der gemeente gelegen, zijn behoorlijk onderhouden. Op de burgerlijke begraafplaats werden 471, op die der Israëlieten 6 lijken begraven. In het Ziekenhuis der gemeente, waaraan tevens een apotheek is verbonden, waren op 1 Jan. 1875 in behandeling gebleven: 4 mann. en 3 vrouwel. zieken; in den loop des jaars werden opge nomen 29 mann. en 33 vrouw, zieken. In 't geheel werden dus verpleegd 69 personen. Hiervan zijn overleden 13 (9 mann. en 4 vrouw.), hersteld of om andere redenen uitgegaan 51 (21 mann. en 30 vrouw.), te zamen 64 personen. In behandeling gebleven 5 (3 mann. en 2 vrouw.). Getal verpleegdagen der mann. zieken 1267 en der vrouw. 1008. In het hulp-ziekenhuis in de Waclitstraat, bestemd tot de opne ming van behoeftige lijders aan besmettelijke ziekten, zijn geene personen opgenomen. De geneeskundige dienst der armen, die in hunne woningen werden verpleegd, bleef onveranderd. In de gemeente-apotheek werden gereedgemaakt en afgeleverd 9474 stuks recepten; de kosten van elk recept bedroegen 24 cents. Onder deze recepten zijn die voor het Ziekenhuis gereed gemaakt, begrepen. Het aantal verrigte koepok-inëntingen bedroeg 721. De plaatse lijke heelmeester heeft zittingen gehouden tot het kosteloos inënten en herinënten, overeenkomstig art. 18 der wet van 4 Dec. 1872 (Staatsblad No. 134). Op de bovenzaal van het Ziekenhuis werden verpleegd 10 publieke vrouwen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 115. Zij werden allen, uitgezonderd eene welke nog in behandeling is, her steld ontslagen. De brandbluschmiddelen bevinden zich in goeden staat. Op gezette tijden hebben beproevingen plaats gehad met de spuiten en werden voorkomende gebreken hersteld. Van de bevindingen bij die beproevingen wordt telkens verslag uitgebragt. Het eenige betee- kenendc geval van brand heeft plaats gehad op 12 Mei aan boord van 't stoomschip Koning der Nederlanden, liggende in de haven. De gemeente-spuiten hebben daarbij dienst gedaan, nevens die van de Marine en van het vaartuig zelf. Nationale militie en Schutterij. Het aandeel der gemeente in de ligting der nationale militie van 1875 bedroeg 50 man, berekend naar 't aantal ingeschrevenen, dat 169 bedroeg. Bij de landmilitie zijn ingelijfd 25 en bij de zeemilitie 25 man. De werkelijke sterkte der schutterij in deze gemeente bedroeg actief 282, reserve 335, totaal 617 man. De actieve sterkte der schutterij, bij de wet gevorderd, bedraagt 282 man. De sterkte van deu eersten ban is actief 209, reserve 245, totaal 454 man. Kerkelijke zaken. De uitgaven voor de openbare eeredienst zijn door de kerkelijke gemeenten zelve gedragen en bij het burgerlijk bestuur niet bekend. Subsidiën voor den bouw of het herstel van kerken en pastoriën zijn niet verleend geworden. Makiugen of schenkingen voor godsdienstige doeleinden zijn niet bekend ge worden. Het aantal zielen, verdeeld naar de godsdieustige gezindheden, op 31 December 1875 was als volgt: Nederduitsch Hervormden14137 Fransche of Waalsche24 Eugelsche of Presbyteriaansche 2 Auglicaansche of Episcopaten 3 Evangelisch Lutherschen560 Hersteld Lutherschen280 Doopsgezinden 523 Remonstranten66 Moravische Broeders1 Christelijk Gereformeerden 423*) Roomsch-Catholieken4677 Oud R.-C. of van de Bissch. Clerezy 283 Nederduitsche Israëlieten838 Portugesche Israëlieten5 Tot geene der gen. gezindten behoorende 6 Totaal 21328 (Wordt vervolgd). Volgens opgave van den predikant der Christ. Geref. gemeente telt dat kerkgenootschap alhier niet minder dan 1010 zielen. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Jnnij. De herbesteding van 't verbeteren van 't fort Kijkduin alhier zal plaats hebben op Maandag 19 dezer. De majoor der genie J. H. Bolken alhier, is ver plaatst naar Delft, als kommandant in het 5de genie kommandement. Van het alhier gestrande Noorsche schoenerschip Skjold is alles geborgen; zelfs de masten heeft men eruit kunnen nemen. Eergisteren is hier op stroom, door G. Schuitemaker, opgevischt het in vergevorderden staat van ontbinding ver- keerende lijk van een der visscherlieden, die voor eenige weken, door het omslaan van hun bomschuit, op zoo ramp spoedige wijze om het leven zijn gekomen. Het lijk is door de zorg. van het gemeentebestuur gekist en op de burgerlijke begraafplaats bijgezet. De toestand van den marinier, die jl. Dingadag bij het schijfschieten door een kogel werd getroffen, was heden iets beter. In den loop van deze week stierf alhier een bejaarde vrouw, een weduwe, die bij haar leven onderstand genoot, en bovendien door hare familie in hare behoeftige omstan digheden niet onverzorgd werd gelaten. Bij haar dood vond men op haar bed een zak met rijksdaalders, terwijl kist en kast meer dan voor gewoon gebruik met goederen gevuld waren. Bij verscheidene regimenten infanterie des legers worden thans proeven genomen met schoenen, voorzien van dubbele zolen. Aanvankelijk zijn de uitkomsten in elk opzigt zeer gunstig. Het schoeisel verkrijgt daardoor grooter stevigheid en voor den gebruiker biedt het vele voordeelen aan boven dat met enkele zolen. Van een militair standpunt bezien, heeft het nog een groot voordeel; nadat een campagne is begonnen, hebben de manschappen gedurende langen tijd stevig schoeisel, hetgeen in dergelijk tijdperk van zeer groot belang is, omdat dan veelal lang durige marschen gemaakt moeten worden en de gelegenheid tot het herstellen van afgedragen of gebrekkig schoeisel niet steeds aanwezig is. Gelijk gewoonlijk hebben ook ditmaal zeer velen van de Pinksterdagen gebruik gemaakt om een uitstapje te maken. Te 's Hage zijn over den Rijnspoorweg nagenoeg 10,000 reizigers aangebragt; over den Hollandschen spoorweg ongeveer evenveel als vorige jaren. Langs de station Utrecht zijn over den Rijn-, den Staats- en den Centraal- spoorweg ongeveer 85,000 personen vervoerd. Bedankt voor het beroep naar 's Hage door ds. J. P, Nonhebei, pred. te Middelburg. Tot lid van de Prov. Staten van Noordholland is te Amsterdam gekozen de heer Johs. C. Zimmerman, met 548 van de 682 uitgebragte geldige stemmen. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 6 dezer: «De afdeeling Schagen en omstreken der Holl. Maat schappij van Landbouw heeft in hare vergadering van den 3 dezer, daartoe opgewekt door het voorbeeld gegeven door den Franschen minister van Landbouw, besloten zich bij publicatie tot de ingezetenen dezer gemeente te wenden ten einde het vernielen van vogelnesten, als schadelijk voor den landbouw, te doen tegengaan. Nog heeft de ver gadering, als blijk van belangstelling, f 25 beschikbaar gesteld voor eene medaille, uit te reiken op de aanstaande landbouw-tentoonstelling te Rotterdam; de bepaling der soort en waarvoor die zal worden uitgereikt, wordt over gelaten aan het hoofdbestuur. Door het bestuur onzer afdeeling zal, op voorstel van een der leden, de mogelijkheid worden overwogen van het houden, ten dezer plaatse, eener tentoonstelling in het volgend jaar. De officieren en kavalleristen thans te Velsen, onder leiding van den majoor den Beer Portugaal, bezig met eene tactische instructie-verkenning, zullen in den loop dezer maand, voor hetzelfde doel ook deze streek bezoeken en alsdan nachtverblijf houden te Schagen. Het detachement arriveert alhier den 8 dezer.» Jl. Zaturdag werd te Dirkshorn door het bestuur van den polder Schagerwaard aanbesteed: het veranderen van een windscheprad in een vijzelmolen. Zes billetten waren ingekomen; het werk werd gegund aan den heer J. Levendig, voor f 6100. Eene dergelijke verandering had vroeger reeds plaats met de drie andere molens van dezen polder, terwijl sedert een jaar of drie een hulp stoomgemaal zijne goede diensten bewijst bij windstilte, wel een bewijs, dat het bestuur alle middelen in 't werk stelt om den polder droog te houden. Alkmaar heeft een groot verlies geleden door het afsterven, op 72jarigen leeftijd, van den verdienstelijken griffier (sedert 1846) bij de regtbank aldaar, mr. P. Binkhorst,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1