HELDERSOHE EN 1MIEITWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 72. Vrijdag 16 Junij. 34 Jaargang. Berigt aan Zeevarenden. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. p franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Adrertentiën: Van 11 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden ïaar plaatsruimt berekend. Klken ©onderÖRff vertrekt de mail naar OoNt-Inrifë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De Burgemeester der gemeente Helder brengt als een vervolg op liet berigt, voorkomende in de Staatscourant van 4 Junij 11., No. 131, ter kennis van zeevarenden, dat de in dat berigt bedoelde tonnen tot afbakening van een gedeelte van het Schulpengat (Texelsche Zeegaten) thans zijn. gelegd in de volgende peilingen: De Oostelijkste witte ton in 120 cl. m. water. De vuurtoren van Kijkduin en zoiz. (miswijzend). De vuurtjes op de zw. kust van Texel goed vrij van elkander. De Westelijkste witte ton in 125 d. m. water. De vuurtoren van Kijkduin zoto. (miswijzend). De oude vuurboot twee windboomslengten beoosten den oosthoek van het fort Kijkduin. De Oostelijkste zwarte ton in 75 d. m. water, juist in de witte touweulijn van het Schulpengat, met den vuurtoren in 't zotz. (miswijzend). De Westelijkste zwarte ton in 75 d. m. water, in dezelfde lijn, met den vuurtoren in 't zoto (miswijzend). Gezagvoerders van schepen en vaartuigen worden, zoowel in hun eigen belang als in dat der te nemen proeven met torpedo's, uit- genoodigd het afgetonde gedeelte van het Schulpengat niet te bevaren. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 14 Junij 1876. STAK MAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Jnnij. De uitslag van de jl. Dingsdag gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad is als volgtUitgebragt 151 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren PI. Bitter 53, A. Vos Rz. 38, P. Tegelberg 17, A. van Voornveld 14, C. J. van Spall 10, J. W. Hattinga Raven 7, mr. D. P. H. Aberson 2 en verschillende personen 1 stem. Herstemming alzoo tusschen de heeren H. Bitter en A. Vos Rz. Het op de Haaks gestrande Noorsche schoenerschip Skjöld is jl. Dingsdag in veiling gebragt. Kooper de heer A. Breet voor f380. De inventaris heeft opgebragt f 1471. Jl. Dingsdag avond werd door de Sociëteit Mars in Musis Sacrurn alhier de aangekondigde Soiree Littéraire et Musicale gegeven. Afgewisseld door keurige muziekuit voeringen, werden achtereenvolgens voordragten gehouden, nu eens van ernstigen, dan weêr van luimigen inhoud. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik, werd aan dien Vorst en aan het stamhuis van Oranje, zoowel in toespraken als in een feestlied, hulde gebragt. «Eén groot gezin,» was de titel van een der voorge- dragene stukken; de inhoud er van herinnerde eraan, dat deze Soiree werd gegeven met een liefdadig doel. Aan eene weduwe met vier kinderen, die in 't begin dezes jaars h&ar echtgenoot verloor, en in behoeftige omstandig heden verkeert, zou door 't bestuur dezer Sociëteit, daartoe in staat gesteld door de zuivere opbrengst van deze bijeen komst, eene trap-naaimachine met toebehooren worden gegeven, om daarmede in*'t levensonderhoud van haar en hare kinderen te voorzien. Dit doel werd mede beoogd door eene verloting van 't fraai en welgelijkend portret van Prins Hendrik, dat tot versiering der zaal had gediend, en nu aan een der aanwezige dames in eigendom overging. Aan 't einde der vergadering betuigde de heer G. E. Bron dank aan 't bestuur dezer Sociëteit voor zijne onver moeide en thans met gunstigen uitslag bekroonde pogingen, in 't belang der weduwe, en schetste hij den kamp tegen armoede en ellende als den meest edelen strijd, ook voor hen, die zich scharen onder de banier van Mars. In een ingezonden stuk in 't U. D. wordt, naar aanleiding van het ongeluk, onlangs bij 't schijfschieten alhier voorgekomen, de aandacht gevestigd op eene uit vinding van den gepens. luit.-kolonel Veeren, waarvan het model berust bij de Normaal-schietschool. Zoolang de baan onveilig is, waait een roode vlag; is de man in den kuil teruggekeerd en heeft hij daar, volgens zijne orders, op de bank plaats genomen, dan verdwijnt, door dat gaan zitten, tevens de vlag. Jl. Zaturdag heeft zekere Corn. H., woonachtig aan de Stolpe, gemeene Zijpe, die, naar men zegt, verdacht werd eene portefeuille met geldswaarde te hebben gevonden en verduisterd, waarschijnlijk uit vrees voor straf, zich met een gewoon mes een belangrijke wond aan den hals toegebragt. Dr. Timmers, uit Schagen, heeft de wond geheeld en gisteren leefde de patiënt nog, doch men vreest voor zijn behoud, om reden hij niet bij magte is eenig voedsel te nuttigen. De na don moord op de wed. van der Kouwen pre ventief in hechtenis gehouden J. II. de Jong heeft zich, na de afwijzing van zijn verzoek tot schadevergoeding door de Tweede Kamer der Stat en-Generaal, thans met een adres tot den Koning gewend tot het ontvangen van schadever goeding wegens de ondergane preventieve gevangenis. De rekwestrant heeft aan de Tweede Kamer ondersteuning van dat adres verzocht, en daarvan een afschrift ingezonden. Bij verschillende regementen infanterie zijn randsels en patroontasschen, beiclen van nieuw model, ter proef neming gegeven. De randsel bevat vier pakjes patronen, die door den man gemakkelijk, zonder dat hij den randsel aflegt, er een voor een kunnen worden uitgenomen. Dit geschiedt door aan een riem terzijde van den randsel te trekken, waardoor de pakjes patronen worden opgeschoven en er telkens een in de hand valt. De patroontasch wordt aan den koppel voor het midden van het lijf gedragen en bevat eveneens veertig patronen. De Nederl. infanterist, geheel voor de dienst te velde uitgerust, draagt thans een gewigt van 25.74 KG. - Beroepen bij de Evang. Lutli. gemeente te Leeu warden ds. J. A. Heiwig, pred. bij de llerst. Evang. Luth. gemeente te Enkhuizen. De liedertafel Sappho, te Hoorn, heeft het voornemen om op 11 en 12 Ju lij a. s. haar 25jarig bestaan feestelijk te vieren. Het Park aldaar, waar het feest zal plaats hebben, wordt verbouwd en tot een ruime, doelmatige concertzaal ingerigt. Tot de feestviering zullen verschillende liedertafels en het orchest van Stumpff medewerken. Men heeft alle reden om in Hoorn en omstreken een groote belangstelling te verwachten. Bij den gemeenteraad te Hoorn is door eenige voor name handelaren in die stad aangeboden een verzoekschrift, om den wekelijkschen marktdag van Zaturdag te verleggen op cenen anderen dag, ten einde den handel, die, naar men ondervonden heeft, daardoor eenigzins gedrukt is, vooral de Zaturdagsche veemarkt, op eene betere hoogte te brengen. Onder den titel: «Uit het NoorJerkwartier» leest men in de Purm. Crt.: «In vereeniging met de afdeelings-tentoonstelling der afdeeling Opmeer en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw, had op den 31 Mei jl. te Spanbroek de door de wakkere Vereeniging tot bevordering van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier aangekondigde en georganiseerde wedstrijd met boterkarnen plaats. Het gelukkig gekozen denkbeeld van dezen wedstrijd, waardoor echt practische resultaten kunnen worden verkregen, en dat, daar het de eentoonigheid van eene landbouw—tentoon stelling breekt, rijke vruchten voor het boerenbedrijf kan afwerpen (eere en dank aan de Vereeniging «Hollands Noorderkwartier,» die, op dit gebied, hare roeping toont te kennen en, aan een open zin voor bestaande behoeften, energieke werkzaamheid paart), werd met het beste succes bekroond. Het programma telde 22 mededingende nummers, waarvan twee karnmachines, bewogen door paardenkracht en twintig karnwerktuigen, met de hand gedreven. Nadat deze gezamenlijke werktuigen den 30 Mei voor de beoor- deelings-commissie en in tegenwoordigheid van vele leden van bovengenoemde Vereeniging, aan een deugdelijke proef onderworpen en 's anderdaags (de eigenlijke tentoonstellings dag) nog eens voor het publiek in werking waren gesteld, was de uitslag van den wedstrijd als volgt: Van de karn- tocstellen met paardenkracht werden bekroond: No. 1, van den heer G. Stout te Tiel, 1ste prijs en No. 2, van de hh. Boeke en Huidekoper te Groningen, 2de prijs. Van karnen gedreven met de hand: No. 3, van den lieer Jn. Snoek te Grootebroek, 1ste prijs; No. 17, van den heer J. G. v. d. Arend te Haarlem, 2de prijs; No. 8, van den heer J. Peignat en Comp. te Amsterdam, 3de prijs; No. 4, van den heer D. Reek Gz. te Hoorn en No. 12, van de hh. Boeke en Huidekoper te Groningen, elk een prijs van het bestuur. Nog waren ter opluistering van den wedstrijd op het terrein aanwezig, en werden als zoodanig met prijzen van het bestuur vereerd, twee Deensche boterkneders, ingezonden door de hh. Stout en Boeke en Huidekoper. Nog mag worden vermeld, dat de aandacht van belang stellenden zeer werd getrokken door de verbeterde karn- machine (handwerktuig) van den heer Voorbeijtel Comp. te Bergen-op-Zoom, welk werktuig, hadde niet een ligt gebrek aan den pol of' de tree (als zijnde van te ligte constructie) zulks verhindei'd, ongetwijfeld zeer ter mede dinging zou zijn in aanmerking gekomen. Eene zeer talrijk te zamen gevloeide menigte, uit de omliggende en meer verwijderde gemeenten van het welvarende Noordholland, woonde dezen wedstrijd met de meeste belangstelling bij. In vereeniging met de door de afdeeling Opmeer en omstreken georganiseerde tentoonstelling van paarden, rund vee en schapen, waarvan de bekrooningen reeds vroeger zijn vermeld, en waaronder vooral uitmuntte eene uiterst fraaije collectie jonge paarden, ten bewijze dat ook deze tak van het landelijk bedrijf, aanfokking en veredeling van het paardenras, in deze streken in toenemende mate belang stelling vindt, maakte het geheel, opgeluisterd door de muziek van de Alkmaarsche kapel en besloten met eene flinke harddraverij, een uiterst gunstigen indruk en liet de aangenaamste herinneringen achter. 's Avonds vereenigde zich aan een maaltijd van 70 couverts, ten huize van J. Waal te Spanbroek, eene schare van belangstellenden. Had men bij den wedstrijd met genoegen de aanwezigheid opgemerkt van den heer dr. W. Kirchner, leeraar aan het Landbouwproef-station te Kiel, met niet minder ingenomenheid werden onder de aanzitten- den aan den feestdisch, behalve hh. bestuurders van de afdeeling Opmeer en omstreken en van de Vereeniging «Hollands Noorderkwartier,» benevens vele bekroonden en inzenders, als gasten opgemerkt de hh. H. F. Bultman, van Haarlemmermeer, lid van het hoofdbestuur der Noord en Zuidhollandsche Maatschappij van Landbouw, P. F. L. Waldeck, secretaris-penningmeester van genoemde Maat schappij en D. A. Coenen, secretaris van de afdeeling Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De gulle vriendentoon, die aan dezen feestdisch voorzat en menig hartelijk woord, daar gesproken, op het welzijn van Koning en vaderland en voor de ontwikkeling en den bloei van het gewest onzer inwoning, bekroonden op waar dige wijze het feest van den dag. Een woord van dank aan sommigen, zou te kort doen aan de verdiensten van allen, die tot het welslagen èn van den wedstrijd, èn van de tentoonstelling, èn van de feest viering in het algemeen het hunne hebben bijgedragen. Met ingenomenheid zij het ons echter vergund de vele en flinke bemoeijingen te roemen, zoo van de x-egelings- als van de beoordeelings-commissiën, en van den ed.-achtb. heer H. J. K. van der Steen, burgemeester van Spanbroek. Moge de uitnemend geslaagde proeve, van wat door vereenigde krachten tot stand kan worden gebragt, ten beste komen van den toenemenden bloei en de welvaart van dit gewest, gelijk zij een nieuw bewijs heeft geleverd, hoe, trots belemmerende invloeden en in weerwil van het nog steeds pijnlijk gevoelde gemis van een spoorweg, in een zoo aanzienlijk gedeelte van deze provincie, het wel varende Westfriesland (tot hoelang nog?) ook hier de vooruitgang op elk gebied, niet het minst op dat van den landbouw, wordt gehuldigd?» De pastoor te Ilpendam, de heer F. Beunis, vierde gisteren gedachtenis van zijn 25jax-ig priesterschap. Zoowel van zijne geloofsgenooten als van leden van andex'e gezind ten ontving de jubilaris blijken van warme belangstelling. De bui-gerij gaf voorts hare belangstelling te kennen door het uitsteken der vlaggen. Het totaal bedrag, tot dusver ontvangen bij de Alge- meene Watersnood-commissie te Amsterdam, is f 231,353.184 Het px'ogramma van het XXXste Nederlandsen Landhuishoudknndig Congres, van 26 Junij tot 1 Julij te Amsterdam te houden, is verschenen. Maandag 26 Junij, 's voor middags ten 11 ure, wox*dt het Congres in het Kon. Zoöl. genootschap geopend, en ten 12 ure dien middag in het Park de tentoonstelling van hulpmiddelen van landbouw kundig onderwijs en ondex-zoek. Dingsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag vergaderen de afdeelingen. Woens dag tweede algemeene vergadering en op Vrijdag wordt het congres gesloten. Voor congres en afdeelingen zijn tal van vx*aagpunten aan de orde gesteld. Behalve de tentoonstelling der hulpmiddelen, wordt op 30 Junij eene tentoonstelling van paarden, fokvee en pluim gedierte gehouden. Op Donderdag 29 Junij zal op de Stadhouderskade een harddraverij met paard en chais plaats vinden. Tot de feestelijkheden behooren voorts: gemeen schappelijke maaltijd, togt door het kanaal naar IJmuiden, concerten, vuurwerken, enz. Voor dit alles verschijnt bij de uitgevers Scheltema en Holkema eene offlciëele gids. Het lidmaatschap van het congres kost f 3. Jl. Dingsdag zijn te Amsterdam de loggerschepen Stad Amsterdam I, Stad Amsterdam II en Stad Amster dam III langs het Noordzeekanaal ter hax-ingvisscherij uit gezeild. De 3 schepen, diepgang 28 decimeters, gesleept door de sleepboot No. 4, van de heeren Gebrs. Goedkoop, vertrokken des morgens ten 8 ure van de Oosterdoksluis en waren ten 1 ure 's namiddags in volle zee. Het grasgewas van het zuidelijk deel van het gewezen eiland Ruigoord in het IJ, groot ruim 35 hectaren, bragt, j behalve eenige niet verkochte nagewassen, bij de jl. Dings dag te Haarlem gehouden gras verpachting f 7605 op. In 1875 bragt dit gewas f 5126 op. De gx-asveilingen in deze streken zijn thans geëindigd en hebben over het algemeen de opbrengst van het vorige jaar overtroffen. Onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude was de opbrengst ongeveer vier percent hooger. Het 13de Christ. Nationaal Zendingsfeest wordt op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1