B u i t e n I a n d. geven. Dat onder de lokalen, die reeds beschikbaar zijn gesteld, vele naauwelijks dien naam verdienen, werd door verscheidene voorbeelden gestaafd. Immers in ééne gemeente had men tot afzondering en verpleging van lijders eone loods op de begraafplaats opgerigt; elders zou men in het raadhuis één ledikant plaatsen, en dergelijke meer. De luchtballon de Nederlanden, die jl. Donderdag namiddag ten 4.40 uur uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, opsteeg, is ten 6.30 uur in de nabijheid van Alkmaar onder de gunstigste omstandigheden neergekomen. De luchtreizigers roemden zeer de bereid vaardigheid waarmede zij door de bewoners bij de daling werden ter zijde gestaan. Jl. Donderdag namiddag ontplofte in een huis in de Nieuwe Havenstraat, te's Hage, een petroleum-kooktoestel. Eene dienstbode heeft door de vlammende petroleum, die zich aan_ hare kleederen mededeelde, ernstige brandwonden bëkomen. De geregelde verzending van aardappelen uit liet Westland is begonnen; de prijzen zijn middelmatig. De nachtpolitie geraakt zoo langer zoo meer in dis- eredïêt. Nu weder is althans de N. Rott. Crt. deelt het zoo mede de dader ontdekt van een aantal nach telijke diefstallen, ruim een jaar geleden te Zierikzee gepleegd. De gearresteerde behoorde, toen die diefstallen plaats hadden, tot de goede, brave liedeD, die zorgen dat de burgerij rustig slapen kan. Men verzekert thans dat de hardglasfabriek te Leerdam, niet zooals gemeld is, een concurrent heeft gevonden in de glasfabriek, van het Engelsche huis Henty Groener, daar die glassoorten geheel verschillen. Het hardglas van het Engelsche huis moet als nijverheidsproduct van geheel andere bewerking wezen. Te Woudrichem is een huis, waarin de koffijhuis- houder E. Sprong en, op de bovenverdieping, de 2de luit. der art. J. v. Haaften woonden, totaal door brand vernield. De oorzaak is het werpen van een voetzoeker. -De uitslag van de wedstrijd, onder de gemeente Maarsen vanwege het Genootschap van Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht gehouden, is de volgende: voorde best werkende maaimachine, zoowel werkende op gras als op klaver, aan landbouwers: 1ste pr. K. Coers te Eaam- brugge (met een Woods-machine)2de pr. G. Zijtveld te Breukelen—Kuwiel (Buckeys-machine); 3de pr. T. Oskam te Meern (Woods-machine). Idem idem aan fabrikanten: lste pr. J. Peignat Co. te Amsterdam (Woods-machine); 2de pr. G. Stout, fabrikant te Tiel (Woods-machine) in loting met een Buckeys-machine; 3de pr. wed. Massee Zoon te Goes (Hornbys-machine). Voor den best werkenden hoöischüdderlste pr. J. Peignat cfc Co. (Bobys-machine); 2de pr. Landré Glinderman te Amsterdam (Ashbys- machine). Voor den best werkenden hooibark; lste pr. J. Peignat Co. (Bobys-machine); 2de pr. wed. Massee Zoon (Ransomes-machine). De verpachtingen van hooigras uit de hand aan de heiboeren uit het zuiden van Capelle (Langstraat) zijn thans aan de orde. Dagelijks ziet men in de verschillende polders geheele troepen dier pachters, die zelden onverrigter zake huiswaarts keeren. Ofschoon de hooilanden over 't alge meen slecht met gras bezet zijn, wordt toch van f 100 tot f 110 per hectare besteed, en dan, zooals ouder gewoonte, om maar eenmaal te hooijen, daar de verpachters de toe- maat gewoonlijk zeiven met hun vee laten beweiden. Naar men verneemt heeft de firma van Zeylen en Decker, te Middelburg, na rijp beraad, besloten geene uit voering te geven aan het voornemen tot oprigting eener stoom vaart-reederij van Middelburg op Java, aangezien de deelneming niet voldoende is. In Arnhem klaagt men over de aanwezigheid van een legio kleine rupsen, die wel op de boomen leven, maar zich toch ook gaarne aan het menschelijk ligchaam vasthechten. Hunne beten veroorzaken hevige jeukingen en zwelling, die dikwijls verscheidene dagen aanhoudt. Men moet in Berlijn tot dezelfde onaangename ontdek king gekomen zijn. Een voorbeeld van burgerpligtsbetrachting, dat onze kiezers tot navolging opwekke: «Uit Deventer berigt men, dat het gezelschap van den heer Driessens, hetwelk daar de kermis heeft opgeluisterd, de laatste twee voorstellingen gegeven heeft, zonder de medewerking van den directeur en van zijnen schoonzoon, den heer Corijn. Beiden waren naar Antwerpen vertrokken om te gaan stemmen.» Te den Ham is dezer dagen de bliksem geslagen in een arbeiderswoning. Hij kwam door den schoorsteen in een vertrek, waarin 18 personen een .schuilplaats gezocht hadden. De schoorsteenmantel en het daarop geplaatste aarde werk werden vernield, doch verder werd geen nadeel aangerigt. Bij de schapen van een landbouwer nabij Winsum is jl. Zaturdag de schurft geconstateerd. Al zijne schapen, ruim 80 stuks, zijn besmet verklaard. Jl. Woensdag had te Assen het 6de Noordelijk Evan gelisch Zendingsfeest plaats. Het weder, dat zich in het begin ongunstig liet aanzien, tengevolge van een onweder met geweldigen regen in de openingsrede, helderde latei- op en veranderde in een aangename koelte, door geen scherpen zonneschijn gehinderd, zoodat de duizenden feest gangers onder 't donker loof der oude eiken in 't prachtige Sterrebosch een hoogst aangenainen dag hebben doorgebragt. De 3 spreekplaatsen, waaronder vooral de hoofdspreek plaats boven den vijver, met amphiteatersrewijze aange- bragte zitplaatsen, en een ferme ruimte rondom uitmuntte, lagen op een voldoenden afstand van elkander, zoodat het gezang met muziek van 't Assen- en Leeuwarder-corps slechts uit de verte kon worden gehoord. De openingsrede, ds. Gispen, pred. bij de Christ. Geref. te Zwolle, voldeed uitmuntend en beantwoordde de vraag: Hoe moet men een zendingfeest vieren? waarop in korte woorden 't antwoord was't moet zijn een feest van geloof en van liefde. Spreker ontwikkelde zulks op breede schaal en in flinke trekken. Onderwijl viel het onweer in en werden als beschutting tegen den regen een zoo groote massa's parapluies opgestoken, dat het gehoor verloren ging en de drukte en 't gewoel de menigte toehoorders, 't gejammer en gcvlngt der dames naar alle kanten om hun toilet te sparen, letterlijk alles in de war stuurde, een ander gevolg hiervan was, dat sommige sprekers ver volgens eerder begonnen en scliielijker eindigden, dan op 't programma stond; zoodat er een geloop van de eene naar de andere spreekplaats ontstond, dat moeijelijk te beschrijven is. Vóór de slotrede door ds. Sjoers, van Dordrecht, brak de brug naar de spreekplaats boven den vijver, waardoor een zestal heeren te water geraakten en ds. Bleeker, van Tjamsmeer, voorzitter der hoofdcommissie, druipnat den oever bereikte. Eene jonge moeder, de vrouw van een zeer geacht en respectabel burger te Meppel, die reeds vóór hare bevalling aan vlagen van zwaarmoedigheid leed, maakte van een oogenblik, dat haar echtgenoot den doctor de deur uitliet, gebruik, om uit het raam der achterkamer te klimmen en zich in de naastbijgelegen vaart te verdrinken. Kort daarna werd zij levenloos opgehaald. Op de jl. Donderdag te Meppel gehouden vóór wolmarkt (de groote jaarlij ksche wolmarkten zijn over 8 en 14 dagen), besteedde men voor witte en grijze wol, door elkander bij partijen, 40 cent per half kilo uitgezochte voor eigen gebruik, beste zwarte, gold 60 cent per half kilo. De prijzen zijn laag, wegens den bijna totalen stilstand van handel in wol, huiden, enz.; een gevolg van den grooten voorraad van 't vorig jaar. Op de veemarkt waren op ruim 130 boerenwagens meer dan 700 jonge varkens (biggen) aangevoerd, die tegen stevige prijzen, f 11 ii 26.50 per stuk, grage koopers vonden. Verder waren aangebragt: 33 magere varkens, die verhandeld werden tegen f 33 a 77.50; 36 vette dito, per kilogr. 55 a 58 cent; 25 Friesche schapen f 11 a.25; 50 Friesche lammeren f 4 a 6. De handel was over het geheel levendig. Blijkens officiële bescheiden, bedraagt het aantal uit Pruissen gekomen en in Limburg gevestigde kloosters 28, zoodat zich thans in die provincie in het geheel 67 kloos ters bevinden. Als men gedachteloos een woord uit, dat niet van eerbied voor de kerkelijke instellingen eener andere geloofs belijdenis getuigt, wordt dit, niet ten onregte, euvel geduid. Een bezadigd man onthoudt zich dan ook van elke opmer king, die anders-geloovenden moet grieven. Het schijnt echter geen ergernis te geven, wanneer men voor de instel lingen zijner eigene godsdienst niet den betamelijken eer bied aan den dag legt. Zoo moet nu te Sittard een bakker O. L. V. van liet Heilige Hart in peperkoek bakken en met die onderneming goede zaken doen. In sommigen steden van Beijeren liggen bij de suiker bakkers de tafereelen der kruisiging, in suiker met likeur gevulddit getuigt voor den lagen trap van ontwikkeling der bevolking. Zou deze navolging vóór die van de bevol king van Sittard en omstreken getuigen? (Arnh. Crt.) Hevige stormen wachten ons, voornamelijk in het noorder halfrond, van 20 tot 24 dezer, althans wanneer de Engelsche Marine-officier Sarby een goeden blik in de toekomst heeft. Uit Sydney (Australië), meldt men, dat daar sedert 4 maanden bijna geen droppel regen was gevallen. Van de 30 millioen stuks schapen en rundvee, waarop de veestapel geschat wordt, waren reeds duizenden door gebrek aan drinken omgekomen. Benoeming-en, enz. Tot ridder der Orde van den Nederl. Leeinv is benoemd de heer jhr. mr. W. E. van Panhuijs, referend. bij het dep. van Koloniën. De heer A. H. Jansen, ontvanger der dir. bel. in- en uitgaande regten en acc. alhier, is benoemd tot ontvanger der dir. bel. te 's Hage lste afdeeling. Met ingang van 1 Julij a. s. wordt bevorderdtot kapt. ter zee, de kapt.-luits. ter zee F. H. P. v. Alpben en G. F. Servatius; tot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee lste kl. J. M. L. A. P. Wirix, II. Dyserinck, D. G. E. Wolterbeek Muller en G. G. C. Thierens; tot luit. t. z. lste kl. de luits. t. z. 2de kl. A. A. Escber, W. J. P. vau Waning en J. J. Stooker; den bev. kapt. ter zee G. F. Ser vatius, is ter zake van langdurige dienst op pensioen gesteld. De off.-raachinist 2de kl. J. A. van der Meer wordt met den 1 Aug. a. s. geplaatst bij 's Rijkswerf te Ilellevoelsluis. STATE \-<lE\ER A AL. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 16 Julij. In deze zitting zijn na discussie verworpen de amendementen op art. 1 der militiewet; dat artikel zelf werd verworpen met 43 tegen 31 steramen. De regering heeft daarop de wet ingetrokken. In de discusssiën had de regering op de Kamer de verantwoordelijkheid der verwerping gelegd. België. De Antwerpsche correspondent van de N. Rott. Crt. hangt een treurig tafereel op van de wijze, waarop de liberalen zich na den uitslag der verkiezingen van de Kamer gedragen hebben. Toen jl. Dingsdag de clerikalen, die bij het bekend worden van den uitslag de vlaggen hadden uitgestoken en geïllumineerd hadden, daarna een optogt met fakkellicht wilden houden, werden zij aange vallen door talrijke benden, die de fakkels bluschten, de vlaggen neerhaalden, de ruiten verbrijzelden van verschei dene gebouwen van clerikalen en ook van particuliere personen; o. a. werd in de woningen van den spiegel- fabrikant van Boghout en van den volksvertegenwoordiger Coremans alles verbrijzeld en vernield, wat voor de hand kwam. Ook de bakkerij van den heer Delaet had veel te lijden en evenzoo een estaminet, waar de clerikalen gewoon waren te komen. De gendarmerie trachtte vruchteloos de ongeregeldheden te keeren; dit gelukte eerst aan de garde civique, die met gejuich werd begroet. De Belgische liberalen hebben zich door deze handelingen zeer gecompromiteerd en aan de partij zelve is een onher stelbaar kwaad toegebragt. Te Brussel bepaalde zich de volksbeweging tot manifes- tatiën, die door de politie, de gendarmerie en de militaire magt, onder leiding der wethouders, werden te keer gegaan. In eene Donderdag namiddag aangeplakte proclamatie van den burgemeester van Brussel, den heer Anspach, geeft deze zijn leedwezen te kennen over de aldaar den vorigen avond voorgevallen wanordelijkheden, waarbij glazen van vensters en lantaarns werden ingeworpen, en verklaart hij, dat het gemeentebestuur vast besloten is door alle middelen, die te zijner beschikking staan, de herhaling van dergelijke tooneelen te keer te gaan, terwijl hij ten slotte de burgerij uitnoodigt, zich van alle zaraen- scholingen te onthouden. Het blijkt, dat de Gazette de Liège het slagtoffer is geweest van een loos gerucht, toen zij mededeelde, dat in het naburige Hermalle-sous-IIuy in een koffer aan het spoorwegstation aldaar een in stukken gehouwen vrouwen- lïjk gevonden was. Mag men de Meuse gelooven, dan heeft zich de zaak als volgt toegedragen: Den 8 dezer hoorde een handelsreiziger te Verlaine spreken van een in eene herberg achtergelaten koffer, waaruit stroomen bloeds lekten. Hij begaf er zich onmiddellijk heen en kwam tegelijk met de plaatselijke overheid en den veld wachter aan. Die ijzingwekkende koffer werd geopend en men vond eene half leêggeloopen stroopkan. De reizi ger wilde zich over zijne ijdele ontroering wreken en, over Hermalle naar Luik gaande, deed hij in den trein het vreeselijk verhaal, dat van genoemde stad uit door de bladen de ronde deed. Het ongelukkigste was de stations chef te Hermalle er aan toe, die door de bevolking van het plaatsje letterlijk belegerd werd. Te Chappelle-a-Oie in België heeft, bij gelegenheid der kermis, een wedstrijd tusschen vrouwen plaats gehad, wie de meeste koffij drinken kon. Van een aantal jonge meisjes leegde er een 27, eene andere 22 en eene derde 17 kopjes. Engeland, Te Gibraltar heeft Pinkstermaandag een hevige vecht partij plaats gehad tusschen de inwoners en Duitsche matrozen, behoorende tot de ekwipage van de gepantserde schepen Kaiser, Deutschland, Kronprinz en Friedrich Carl, van het Duitsche eskader naar de Levant bestemd. Uit Gibraltar waren tal van lieden naar de feesten en stieren gevechten te Algeciras getrokken en eene groote menigte bootslieden en kaaiwerkers wachtten de feestelingen, die met stoombooten van Algeciras terugkwamen, af. De Duitsche matrozen hadden dien dag verlof gehad en schijnen een ruim gebruik te hebben gemaakt van sterken drank. Hoe de twist ontstaan is, is niet regt duidelijk, doch spoedig ontstond een algemeen gevecht, waaraan mannen en vrouwen deelnamen; verscheidene personen werden in het water geworpen of gedrongen, messen werden getrokken, maar gelukkig niet gebruikt; daarentegen werden steenworpen en stokslagen in ruime mate toegediend, zoodat beide partijen geduchte kneuzingen ontvingen. De marine-politie slaagde er niet in de orde te herstellen, maar werd vrij erg mishandeld. Eindelijk gelukte het den majoor Morgan, aan 't hoofd zijner fuseliers, de rust te herstellen. Er wordt een streng onder zoek naar het gebeurde ingesteld. Duitschland. Keizer Wilhelm heeft de uitgestelde reis naar Ems aanvaard. Men mag verwachten, dat Duitschland thans zijne partij gekozen heeft en weet, wat het wil. Of van uit Ems nieuw licht zal opgaan over den nog altijd ver borgen staat der verwikkelingen, welke in het Oosten zijn geboren, valt moeijelijk vooraf te bepalen. Te Ems werd de Keizer aan het station door Keizer Alexander verwelkomd, waarna beiden, te midden eener digte en jubelende menigte, naar het verblijf van den Russischen Keizer reden. Bismarck vertoeft te Kissingen met zijne vrouw en dochters, benevens zijn zoon, graaf Herbert; deze laatste heeft verlof gekregen als attaché bij het Duitsche gezant schap te Bern. Torkije. Te Konstantinopel heeft weder een ontzettende moord plaats gehad. De ministers waren gisteren nacht bij Midhat- Pacha vergaderd, toen een onlangs afgezet officier, met een revolver gewapend, binnentrad, de ministers van Oorlog en van Buitenlandsche Zaken doodde en dien van Marine zwaar verwondde. Verder werden een adjudant van den grootvizier en een knecht van den minister Midhat-Pacha gedood. De moordenaar is gevangen genomen. Men beschouwt de daad als een uitvloeisel van persoonlijke wraak, door het afzetten van Sultan Abdul-Aziz. In de dagbladen van Konstantinopel is openbaar gemaakt de reeds vermelde brief, dien de ex-Sultan aan den nieuwen Sultan geschreven heeft. Dit stuk luidt als volgt«Abdul- Aziz aan Sultan Murad. Ik beveel mij aan, eerst in de handen Gods, dan in de genade Uwer Majesteit. Bij gele genheid van uwe troonsbestijging veroorloof ik mij u mijne hartelijke gelukwenschingen aan te bieden en tevens mijn diep leedwezen uit te drukken, dat het mij in weerwil van alle pogingen, niet gelukt is het geluk der natie te grond vesten. Moge het streven van Uwe Majesteit een beteren uitslag hebben! Ik hoop dat gij niet zult vergeten, dat ik veel voor de grootheid van den Staat gedaan heb, en ik bid u te bedenken, dat ik in den tegenwoordigen treurigen toestand gebragt ben geworden, door diegenen, welke ik vroeger gewapend en met hooge eer bekleed heb. Meusche- lijkheid en groothartigheid gebieden, de ongelukkigen en de lijdenden te ondersteunen; derkalve bid ik Uwe Majesteit mij hoogst genadig te zullen veroorloven mijn tegenwoor dige verblijfplaats te mogen verlaten. Het opperste gezag en de souvereiniteit sta ik af aan de familie van Abdul- Medjid, Abdul-Aziz.» In Murad's antwoord dankt deze voor de gelukwenschingen, door zijnen voorganger hem aangeboden, doch hij voegt er bij, dat de omstandigheden niet toelaten, aan den wensch van Abdul-Aziz, wat het vertrekken uit de residentie betreft, te voldoen. De Sliah van Perzië heeft de mededeeling van Murads

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2