HËLDERSOHË i:V NIËIJWËOIËPËR COURANT. 1876. N°. 74. 34 Jaargang. Woensdag 21 Junij. „Wij huldigen het goede." Verachijut Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. franco por post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. lïureau: MOLENPLEIN N°. I6S. Prijs der Adrertentiën: Van 14 regeli 60 Canti, elke regel meer 15 Centi. Groote letters of vignetten worden naar plaatiruimt berekend. fillken donderdag vertrekt de mail naar Oo.it-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL op VRIJDAG 23 JUNIJ 1876, 's morgens 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Rekwest Stoomboot-Directie. Definitive vaststelling Kohier Hoofdelijken Omslag. Rapport Commissie herziening Strafverordeningen. Binnenland. HELDEK en NIEUWEDIEP, 20 Junij. Gisteren heeft alhier plaats gehad de aangekondigde herbesteding van het fort Kijkduin (Raming f 618,000). Er was ingekomen slechts één inschrijvings-billet, als van den heer A. S. Schaafsma, te Harlingen, voor f 759,000, dat is f 141,000 boven de begrooting. Bij de eerste aan besteding was het laagst ingeschreven door den heer Bekker, voor f 683,000, terwijl toen de heer Schaafsma de som van f 765,700 als inschrijvingssom op zijn billet had ingevuld. De uitslag dezer herbesteding is aan de goedkeuring van Z. Exc. den minister van Oorlog onderworpen. De kapt. der genie van Marle heeft zijne betrekking alhier aanvaard. De officieren, met bijbehoorende manschappen en paarden, die gedurende eenige dagen in dit deel der pro vincie zich geoefend hebben in het doen van verkenningen, zijn jl. Zaturdag weder van hier vertrokken. Gisteren heeft alhier plaats gehad de jaarlijksche inspectie der milicien-verlofgangers, die in deze gemeente verblijf houden. Gisteren is van hier vertrokken het barkschip Waal- stroom, kapt. H. B. Manje, bestemd naar de Delagoabaai. Het schip heeft ingeladen het materieel voor den spoorweg van die baai naar de grens van de Zuid-Afrikaansche republiek, het terrein waar de heer Burgers, die onlangs ons vaderland bezocht, zijne kolonie zal exploiteeren. Verder gaan met dit schip zes passagiers voor het daarstellen van bewusten spoorweg. De regering stelt voor, het schoolgeld voor de landbouwschool te Wageningen op een minimum van f 40 en een maximum van f 100 te stellen. Volgens de tegen woordige wet, bedraagt het minimum voor rijkslandbouw scholen f 100. In het tijdperk van vier weken, 14 Mei tot 10 Junij, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast: in Noordbrabant 1 rund, in Zuidholland 116, in Noordholland 6, in Utrecht 10, in Friesland 21, in het Rijk 154 runderen. In het vorige tijdperk van 4 weken waren 188 runderen door die ziekte aangetast. Het brievenvervoer hier te lande is in 1875 met 1,371,971 stuks vermeerderd en gestegen tot 35,411,269 gefrankeerde en 470,326 ongefrankeerde. Het brievenvervoer is 4 pCt. toegenomen. Het getal ongefrankeerde brieven verminderde 17 pCt. Op elke 100 brieven waren 98.7 gefrankeerd en 1.3 ongefrankeerd. Ook de buitenlandsche correspondentie is toegenomen met 554,766 brieven. De verzonden briefkaarten vermeerderden met 1,241,521; dit is thans gestegen tot 7,555,037. Het getal verzonden dag- en weekbladen vermeerderde met 2,148,641. Men schrijft ons van Schagen, dd. 19 dezer: «In den jare 1603 wierde Schagen gepriviligeert bij «haar Ed. Mogende, om te hebbene en vrye Paardenmarkt, «die altijd moet gehouden worden op den 17 Junij.» Aldus luidt eene aanteekening van Dirk Barger van Schoorel, in diens «Chronyk van de gansehe oude Heer- olijkheid van het Dorp Schagen,» in welks boekske de auteur daaromtrent op eene andere plaats'nog zegt: «Ook «heeft men daar eene schoone paardemarkt, van vetto en «magere paarden, met een groote toevloet van Menschen «uit het gansehe Noorderkwartier, dewijle dezelve door «het geheele Land vermaart en bekend is.» Bijna drie eeuwen zijn verloopen sinds het privilegie werd geschonken, en nog steeds handhaaft onze paarden markt schitterend zijn ouden roem. Op die van heden zijn weder tal van paarden, waaronder schoone exemplaren, aangevoerd, terwijl, onder begunstiging van heerlijk zomer weder, duizende bezoekers dank zij «de spoor,» thans ook uit andere streken dan «het Noorderkwartier» onze koffijhuizen, danslokalen, straten en marktveld vullen. Onze kermis, waarvan de paardenmarkt als 't ware de introductie is, munt uit door veelheid en verscheidenheid. Een groot gedeelte der Hooge- en Lagezijde, benevens de geheele oostzijde van het Marktplein, is bezet met kramen, die elk «wat wils» bieden. Dan hebben we, om van het mindere tot het meerdere te komen, onze goede oude kennissen Judels en Bouwmeester; verder Coppejans, met eene «paradetent,» vrij goede muziek en een programma, dat taalkundige raadsels bevat; wijders Dobbelaar, meteen keurig panorama; Xhaflaire, met een heuschen reus en dito dwerg, benevens eene tent met spiegels, waarin het gelaat de wonderlijkste proportiën aanneemt; vervolgens eene «electriseerende dame;» tot geruststelling van andere dames diene echter, dat zij 't meer op de spieren, dan op de harten der bezoekers gemunt heeft; en eindelijk een prachtige caroussel, de afgod der kinderen, doch een straf voor in de nabijheid wonende ouderen van dagen, vanwege de eeuwigdurende draaiorgel-muziek. Doch voor laatstgenoemde beproeving zal ons vergoeding worden geschonken door concerten en matiné's, te geven door do kapel uwer schutterij, het orchest van Judels, de muzikale artisten van Coppejans en onze lmrmonie-kapel. Heb ik ditmaal over wat veel plaatsruimte beschikt, gelieve dit echter te vergeven, bij de openhartige bekentenis, dat uw correspondent alleen een weinig in bijzonderheden is getreden, om, als Schager, de lezers van uw blad op te wekken onze plaats «met een bezoek te vereeren.» Wij, Schagers namelijk, houden bijzonder veel van «menschen van buiten,» vooral wanneer ze komen feestvieren.» Te Callantsoog zijn op het strand twee lijken van Scheveningsche visschers aangespoeld. Men vermoedt, dat het eene is dat van den schipper W. van der Zwan en het andere dat van een der matrozen, Klaas Pronk, behoord hebbende tot de bemanning der eenige weken geleden in het Schulpengat omgeslagen bomschuit, genaamd de Vrouw Ida, van den reeder en vischhandelaar A. Knoester, te Sche veilingen. Bestuurderessen der Vereeniging «Tot Nut der Armen,» in de Rijp, ontvingen weder de som van f 100 van de beschermvrouw der Vereeniging, H. M. de Koningin der Nederlanden. Aan den heer W. C. Timmerman, te Amsterdam, is concessie verleend tot indijking en droogmaking der plassen beoosten de Vecht, ter oppervlakte van ongeveer 5200 hectaren. Door de bijzondere bezwaren, aan de indijking verbonden, is deze concessie niet van gewigt ontbloot. Jl. Zaturdag morgen werd aan de brug te Sloten een landbouwer uit de Haarlemmermeer zoodanig door eens anders paard tegen het hoofd geslagen, dat hij voor dood ter aarde stortte. Vrij spoedig kwam hij evenwel tot bewustzijn en bleek het, dat hij vreeselijk gewond was. Na op de Badhoeve verbonden te zijn, is hij naar zijne woning vervoerd. Bij deze gelegenheid kwam de mensch- lievendheid van mr. J. P. Amersfoordt treffend aan den dag. Terstond was hij op de plaats des onheils en deed al het mogelijke om den gewonde eigenhandig de eerste hulp toe te dienen. Tot het laatste oogenblik stond hij den geneesheer krachtdadig ter zijde en reed ten slotte zelf naar 's mans familie, om deze op zijne tehuiskomst voor te bereiden. De te Vlaardingen ontvangen berigten van de Hol- landsche haringvloot blijven ongunstig. Er was nog slechts weinig gevangen, klein van stuk en min van smaak. Uit Bad Ems wordt aan het U. D. van particuliere zijde, dd. 15 dezer, geschreven: «De Keizers van Duitschland en Rusland zijn hier; de laatste zal, zegt men, a. s. Zondag vertrekken. Buiten- j gewone beweging maken die personaadjes niet; als gewone stervelingen bewegen ze zich onder de menigte, 's morgens in en om de Trinkhalle, 's avonds na 7 uur op de prome- 1 nade; de Keizer van Duitschland deftig a quatre épingles die van Rusland doodeenvoudig in 't zwart. Deze ziet er min of meer lijdend uitde eerste loopt regt als een kaars, i is vlug in zijne bewegingen en spreekt telkens dezen of genen aan, waarbij hij 't meest 't woord rigt tot dames. Dat onderhoud is steeds levendig, nu en dan klinkt een gulle lach, 't publiek schaart zich op eenigen afstand rondom de groep en houdt zich kalm en rustig, geen gejuich, maar ook geen dringen of rumoer, de mannen ontblooten 't hoofd, de vrouwen doen hun best om door de sierlijkste buigingen de aandacht tot zich te trek ken. Polizei ziet men niet, ten minste ze laat zich niet gelden. Dezen avond waren beide Vorsten op de pro menade. Alexander, geheel alleen, scheen Wilhelm te zoeken; een der kamerheeren berigtte dit en Wilhelm keerde terug; bij de ontmoeting liet Alexander aan Wil- helm een telegram lezen, waarvan deze geruimen tijd aandachtig kennis nam. 't Talrijke publiek trok zich 1 op grooten afstand terug; er heerschte eene doodelijke stilte; 't was alsof men als bij intuïtie gevoelde, dat daar iets gewigtigs zou besproken worden. Korten tijd liepen de Keizers stilzwijgend naast elkander voort en traden toen de Curzaal binnen, waarin concert was. Onder 't publiek werd gemompeld van belangrijke tijdingen uit Turkije.» Men schrijft aan het U. D. •Onderscheidene liberale leden der Herv. gemeente te Harlingen, die niet aan een naam hangen en geen deel meer nemen aan de kerkelijke gemeenschap, nu er niets dan orthodoxe predikers meer zijn, laten zich bij de Herv. gemeente afschrijven, vragen bewijs van lidmaatschap en doen zich inschrijven bij de Evang. Luth. gemeente. Wanneer aan de heerschende neiging bij velen om dit voorbeeld te volgen, gevolg gegeven wordt, dan konden welligt de leden der versterkte Evang. Luth. gemeente, uit de Herv. predikanten een leeraar en voorganger kiezen, als opvolger van den eerlang vertrekkenden ds. Gonlag. De synode toch van het Luth. kerkgenootschap beraad slaagde in hare dezer dagen gehouden vergadering over de kwestie, hoe de overgang van predikanten van andere genootschappen gemakkelijker kan gemaakt worden, dan dit tot nu toe 't geval was. Alle mansleden hebben bij het kiezen van predikanten eene stem, en daar er bij het Evang. Luth. kerkgenootschap tegenwoordig geene keuze is van liberale kandidaten, zou het kiezen van een Herv. predikant wel zaak zijn.» Men schrijft uit Antwerpen aan de N. M. Crt. «Op den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden wapperde de Nederlandsche vlag van het Nederlandsche loodskantoor alhier; een troep volk, aan gestoken door Antwerpsche kiezers-waanzin, en denkende, dat de vlag was uitgestoken om de overwinning der cleri- calen te vieren, heeft ze naar beneden gehaald, in stukken gescheurd en verscheidene glazen-in het gebouw ingeworpen.» Het gerucht, waarvan de Arnh. Crt. onlangs melding maakte, dat het Oera Linda Bok zou zijn geschreven door Piet Paaltjens, is onjuist. Ds. Haverschmidt verklaart in de Zutph. Crt., het boek niet geschreven, zelfs niet gelezen te hebben. Betreffende de zaak van ds. Herderschée, predikant te Nijmegen, wordt medegedeeld, dat hij van het vonnis tot schorsing voor den tijd van zes weken, door het klas sikaal bestuur van Nijmegen over hem geveld, wegens het zich niet houden aan de voorgeschreven vragen bij de aanneming, in hooger beroep is gekomen bij het provinciaal kerkbestuur van Gelderland. 't Wag. Weekbl. is dankbaar en voldaan, maar nog niet verzadigd door de zamenkomsten in 't Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Nog niet lang geleden scheen 't, of de godsdienst buiten de maatschappij zou gebannen worden. En nu komt de godsdienst, de achterdeur uitge wezen, weder door de voordeur in. Er openbaart zich een geest van beslist kerkelijk leven, grooter dan we 't ooit gekend hebben. De nu te Amsterdam, gelijk vroeger elders, gehouden bijeenkomsten, door vele honderden uit alle oorden des lands zamengestroomd, bijgewoond, zijn een bemoedigend teeken des tijds, eene openbaring van de kracht des geestelijken levens, dat wel tijdelijk onderdrukt kan worden, maar om zich daarna op nieuw luide te doen gelden. Er zijn er, wie 't aanstoot gegeven heeft, dat in 't Paleis voor Volksvlijt, een gebouw aan de dienst der wereld gewijd, de zamenkomsten gehouden werden, 't Wag. Weekbl. kreeg een anderen indruk, 't Was een indruk wekkend gezigt, die vele honderden daar nedergebogen te zien voor Gods troon, waar anders de kinderen dezer we reld aan de dienst der zinnen offeren. Toen t Paleis werd opgetrokken moet da Costa geprofeteerd hebben: «laat ze begaan, ze bouwen 't voor ons!» Die profetie is aanvan kelijk in vervulling getreden op 30 en 31 Mei en 1 Junij dezes jaars. Waarlijk, 't bestuur der zamenkomsten deed goed, dit Paleis voor de dienst des Heeren bij voorbaat in gebruik te nemen. Wie had voor 't vierde eener eeuw durven hopen, dat op zulk een plaats in 't openbaar de geloovigen voor zulk een doel zouden zamenkomen! Ook hierin ziet 't Wag. Weekbl. een teeken des tijds, dat goede hoop geeft. De officier van justitie te Zutphen vestigt de aan dacht op de handelwijze van Johannes Koch, commissionair, wonende te Amsterdam, zich noemende directeur van de Vereeniging de Eendragt, vroeger te Rotterdam, thans te Amsterdam gevestigd, daarin bestaande, dat hij, door tusschenkomst van agenten in de verschillende provinciën, bij het min nadenkend publiek de hoop opwekt, om tegen eene wekelijksche bijdrage aan hem van vijf centen gedu rende één jaar, in het bezit te geraken van de prachtigste meubelen, huissieraden en luxe-artikelen, ter waarde van f 1.25 tot f 90, terwijl de ondervinding geleerd heeft, dat, na het verstrijken van het jaar, aan de contribuanten, in plaats van de voorgespiegelde prachtige meubelen, enz., slechts worden uitgereikt bloemenhangers, vazen, handdoek rekjes en dergelijke voorwerpen van zeer geringe waarde, de meeste beneden die van f 1.25. Jl. Zaturdag nacht is de fabriek van Zweedsche lucifers der firma A. C. Hoogendijk Co., te Apeldoorn, een prooi der vlammen geworden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1