Buitenland. Te Amsterdam is zekere J. C. Bontekoe, als ver dacht van bedriegelijke opligting, gevangen genomen. De man was directeur van onderscheidene zoogenaamde ver- eenigingen tot verdeeling van goederen. Er waren wel een aantal leden, maar de vereenigingen bestonden eigenlijk niet, en de goederen zullen ook ver te zoeken geweest zijn. Eenige gemeentescholen te Leiden zijn jl. Donderdag wegens de drukkende warmte, 86 graden Fahrenhéit, gesloten. Jl. Donderdag is te 's Hage o. a. aanbesteed: het maken eener geleiding onder de draaibrug van het Noordzee kanaal te Zaandam, ten dienste der Staatspoorweg. Eenige inschrijvers gebrs. Eigee, te Haarlem, voor f 8200. Een zee-milicien, behoorende tot de equipage van Zr. Ms. monitor Heiligerlee, te Hellevoetsluis liggende, is jl. Woensdag nacht, terwijl hij voor dien bodem op post stond, te water geraakt en verdronken. Vermoedelijk was hij door den slaap bevangen. Het vierde Zuider-Zendingsfeest werd jl. Dingsdag te Biezelinge, op Zuid-Beveland, gehouden. Er waren veel menscheu, en de orde werd niet gestoord. Ten einde bij gelegenheid der maskeradefeesten te Utrecht aan Karei den Stoute en zijn gevolg gelegenheid te geven in werkelijkheid hunnen intogt te Zutphen te doen, is door de directiën van den Nederl. Rijn— en van den Nederl. Staatsspoorweg aan het studentencorps kosteloos een extra trein aangeboden van Utrecht via Arnhem naar Zutphen en terug. Alle studenten (gemaskerden en onge- maskerden, leden van het studentencorps) hebben tot dien trein toegang. Die trein zal Zondag 2 Julij te 12 ure van Utrecht vertrekken. Op den tcrugtogt zullen de studenten te Arnhem dineren. De paardenmarkt te Beusichem van jl. Woensdag handhaafde zijn ouden roem. Men zag de prachtigste exemplaren aan de lijn en in de stallen en sommigen werden voor fabelachtige prijzen verkocht. Voor een span paarden is te vergeefs f 2000 en voor een ander paard f 1200 geboden, terwijl een Isabella-paard voor f 1412.50 werd gegund en een ander prachtig dier van dezelfde kleur voor den ongehoorden prijs van f 2400 verkocht is. Jl. Donderdag zijn, onder geleide van den kapitein ingenieur W. Badon Ghyben, de officieren der genie, die laatstelijk aan de Applicatieschool te Breda gedetacheerd waren, naar Holland vertrokken, ten einde de voornaamste werken in de nieuwe waterlinie, benevens de stelling van den Helder en de infirmerie te Leiden te bezoeken. Te Leeuwarden, Winschoten en Amsterdam zijn reeds jongens met zwemmen verdronken. De regtbank te Winschoten bekrachtigde jl. Donderdag morgen den eisch van het openbaar ministerie ten aanzien van den ruim 8jarigen jongen, die jl. Zaturdag wegens onderscheidene diefstallen teregt stondhij zal mitsdien, voor den tijd van 7 jaren worden opgezonden naar het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar. Het fregat Noach IV, en liggende aan de Boompjes te Rotterdam, is omgeslagen met de masten in de boomen. Vermoedelijk is het vaartuig niet met de noodige voorzig- tigheid gelost, waardoor het want topzwaar is geworden. Persoonlijke nngAlnlrkpn liphben er niet Hij plaats gehad. In de vergadering van den geneeskundigen raad voor Overijssel en Drenthe, jl. Maandag te Assen gehouden, is veel gesproken over de krankzinnigengestichten hier te lande, 't Bleek uit die discussiën, dat er in alle gestichten dat ik het ranselen als beginsel, als methode van opvoeding, ver dedigen wil. Maar is lichamelijke tuchtiging altijd onvermijdelijk Of liever nog: kan men er eiken onderwijzer een grief van maken, dat hij zijn drift niet altijd meester is? Juist in de dagen dat de onderwijswereld hier over deze zaak in rep en roer was, werd mij medegedeeld, dat op ons Gymnasium een der docenten, in een uitbarsting van woede, een leerling, die hem op de onhebbelijkste wijs had getergd, een klap om de ooren moet hebben toegediend, waardoor de jongen met het hoofd tegen een bank is geslagen en een zeer ernstige verwonding bekwam. Men heeft dit voorval, dat mij van betrouwbare zijde is medege deeld, om den betrokken persoon zooveel mogelijk in den doofpot gestopt, en ik vermeld het dan ook alleen als bewijs dat, in weerwil van alle reglementen, zulke gevallen zich altijd zullen voordoen. Voorzeker, men straffe overtreding der instructie met schorsing of geldboete, maar spare den delinquent, die toch geen boef of misdadiger is, tegenover zijn leerlingen en tegenover het publiek. De toekomst der beide betrokken onderwijzers is nu zoo goed als vernietigd; en toch heeft een lid der Plaatselijke Schoolcom missie mij verzekerd, dat in een hunner, den heer B., de stof voor een uitnemend hoofdonderwijzer stak. 't Is mogelijk, dat de beslissing van den Raad goed werken zal, maar ik vrees er hard voor, dat de jongens, beveiligd tegen een oorveeg, nu voortaan op andere wijze de ongenade zullen moeten ervaren van den man, dien ze zich zullen gaan verbeelden thans straffeloos te mogen martelen. Sedert de koene luchtreiziger De Pauw hier tweemaal in zijn reuzen-ballon over de hoofden der hem nastarende Amsterdammers is heengezweefd, heerscht er op het gebied der publieke vermake lijkheden, en eigenlijk op ieder gebied, reeds een volle zomerstilte. Gelukkig komt daarin eene gewensclite afwisseling door de Lieder- tafelfeesten, waarover ik u onlangs schreef, en die overmorgen aanvangen, en vervolgens door de feesten van het 30ste Landhuis- houdkundig Congres, dat voor het eerst hier in de hoofdstad en wel van 26 Juni tot 1 Juli gehouden wordt. Alles is prachtig geprogrammeerd, als ik dit woord eens mag gebruiken. Vooral de tentoonstelling voor landbouwkundig onderwijs in het Park, en die van paarden, fokvee en pluimgedierte op de Veemarkt beloven interessant te zijn. Voorts hebben we een harddraverij, concerten, matinees, vuurwerk, een tochtje door het Noordzeekauaal voor de Congresleden, en zoo al meer. Ook op Tooneelgebiedvolle zomerstilte! Het laatste nieuws is dat Flik en Flok weder door /,het Ned. Tooneel" is afgecom- mandcerd en men nu weder uit het magazijn van Bumas een kermisstuk zal halen, nadat de voorstellingen officieel zullen geopend zijn met een stuk van Geil/el. Dumas en Geibel, een Duitscher en een Pranschman, de uitverkorenen van „het Nederlandsch Tooneel"! Mij dunktMaar ik zal mij wel wachten, mij bij een hitte van 80 graden over deze dingen nog warm te maken. Laat ons in afwachting leven van wat er komen zal. Adieu, Amice t. t. AMSTELAAÏ1. hier te lande overbevolking is en vooral ook in dat te Meerenberg. 't Is inzonderheid de klasse der betalenden, die hier al het ongerijf der overbevolking ondervindt. Een der doctoren begrootte het getal ongelukkigen, die niet geplaatst kunnen worden, op 2000 ;1 3000. Ook werd gecon stateerd, dat in alle gestichten veel ontbreekt om de onge lukkigen op de beste wijze te verplegen. Verder werd gesproken over het gebrek aan genees kundige hulp hier te lande. De statistiek toont aan, dat op elke 100 overledenen 52 sterven zonder geneeskundige hulp. In Zuidholland is dit cijfer nog geen 14, maar in Overijssel en Drenthe klimt het hier en daar tot 200 4 300. Aan een particulier schrijven uit Batavia, dd. 17 Mei, is het volgende ontleend: «Zooals gij welligt gelezen hebt, heeft de Italiaansche regering moeite gedaan om het lijk van generaal Bixio, die hier tijdens de 2de expeditie naar Atsjin gestorven is en op het eiland Poeloe Toean begraven werd, terug te vinden. De Atsjinezen, die dachten dat wij daar een schat verborgen •hadden, groeven het lijk op een namen het overschot mede naar Lampagger, alwaar zij liet, teleurgesteld in hunne verwachting, weder in den grond stopten. De kommandant van Lampagger liet er, toen de landstreek in ons bezit was, onderzoek naar doen en met goed succes; maar op een dezer togten zijn 6 manschappen door de bergbewoners vermoord en eenigen verwond. Nu eenige dagen geleden is hetzelfde Lampagger door de bergbewoners overrompeld, waarbij wij aan dooden 2 officieren (van der Roemer en Hoyuck van Papendrecht), 6 soldaten en 2 vrouwen en aan gewonden 19 soldaten en 4 vrouwen bekwamen, 's Morgens te 7 uren van den 3 Mei ontving daarvan de kommandant het berigt en onmiddellijk werd de luitenant W. J. F. J. van Bommel van Vloten, benevens een officier van gez. met 40 manschappen ter versterking afgezonden. Het schouwspel, dat zich bij hunne aankomst aldaar ver toonde, was hartverscheurend. Midden in de benting lagen 11 Atsjinezen door en op elkander in een groote plas bloed, terwijl in de officierskamer de dooden der onzen lagen, en de voorgalerij vol met gewonden, die klagend en jammerend naar liulp uitzagen. Het detachement kwam aldaar ten 8f uur aan en eerst 's namiddags te 3 uur was de laatste gewondene verbonden. Er zijn thans 3 compagniën heengezonden om de bevolking te tuchtigen, de kampongs te verbranden en eene nieuwe benting op te rigten.» Hoe schoon ook de vruchtboomen gebloeid hebben, zal de opbrengst ver beneden de verwachting blijven. Zoowel peren- als appelboomen, perziken, pruimen en abrikozen, dragen weinig vruchten. Ook kersen, morellen en moerbeziën zullen er weinig zijn. De begonnen pluk van aardbeziën is middelmatig. De wijnstok is ten achteren, doch kan nog rijpe vruchten dragen, indien de zomer ver goeding geeft voor een lente, die, in plaats van malscli weêr en groeizaamheid, langdurige koude en nachtvorsten voortbragt. Eerst nu, bij het einde van de lente, luidden de berigten omtrent den tuin- en landbouw met iederen dag gunstiger. Uit het Westland althans begint het vervoer van aardappelen toe te nemen, waarvan Engeland ook dit jaar een ruim deel ontvangt. Goede rekening inzonderheid is voor Engeland met zoogenaamde -Amerikanen, een grooten, vroegrijpen aardappel, temaken; ook de verzending van asperges gaat naar wensch. De zeer duur gehouden oude aardappelen zullen weldra, door algemeene verzending van nieuwe, niet meer gevraagd worden. Over het algemeen staan de granen niet onbevredigend het koolzaad is tamelijk beladen en het vlas staat uit muntend. Na een hangen tijd van vrees voor kale weilanden of droevigen hooibouw, brengen de eerste thans voldoende gras voort en behoeven de landlieden niet bekommerd te zijn voor den laatste. Het is te voorzien dat de hooiberg overal voldoende zal gevuld worden; aan gunstig weerom geurig hooi binnen te halen ontbreekt het thans niet. (L. O.) Te Parijs was de hitte jl. Woensdag 30 graden Celsius in den schaduw. Onlangs werd melding gemaakt van de voorspelling van een Engelsch zee-officier S. Sarby, die tusschen den 20 en 24 Junij hevige stormen voorspelde. Nu zag het er hier te lande alles behalve stormachtig uit, zoodat velen reeds den draak met den valschen profeet staken, 't Blijkt echter, dat zijne berekening volstrekt niet zoo verkeerd is uitgevallen als men aanvankelijk meende. Niet alleen hebben dezer dagen in 't noorden van Engeland hevige stormen gewoed, maarjl. Donderdag avond heerschte er te Parijs een orkaanachtige storm, zóó zelfs, dat de gewone beurszaken op de boulevards niet konden worden gedaan. Door de Engelsche regering is de navolgende waar schuwing aan de Britsche visschers gerigt: «Er zijn klagten bij Harer Majesteits regering ingekomen, dat de bemanning van sommige visschers vaartuigen zich op de Nederlandsche kusten schuldig gemaakt heeft aan het zeilen door de netten, het afsnijden van deze en het mis handelen van Nederlandsche visschers. Hierbij wordt kennis gegeven, dat alle pogingen door Harer Majesteits regering aangewend zullen worden, om de Nederlandsche autoriteiten bij te staan, die misdrijven te beletten en de schuldigen geregtelijk te doen vervolgen. Britsche visschers worden daarom bij dezen gewaarschuwd, dat ingeval van herhaling der mishandelingen, waarover geklaagd is, de schuldigen niet alléén gevangen genomen en geregtelijk vervolgd zullen worden door de bevoegde magt in Nederland, wanneer het feit gepleegd wordt binnen de Nederlandsche wateren, maar bovendien waar ook de mishandelingen plaats mogen hebben, strafbaar zijn in Engeland volgens art. 267 van The Merchant Shipping Act 1854, luidende: «Alle over tredingen tegen den eigendom of tegen personen, plaats hebbende hetzij aan land of op zee, wóar ook, buiten Harer Majesteit gebied, door een gezagvoerder, stuurman, matroos of leerling, die tijdens de overtreding plaats had in dienst was van eenig Britsch vaartuig of binnen drie maanden geleden in dienst was op een vaartuig onder Britsche vlag, zullen aangemerkt, onderzocht, vervolgd en gestraft worden alsof de misdrijven binnen het regtsgebied der admiraliteit van Engeland plaats had, en de kosten der geregtelijke vervolging, vallende op dergelijke misdrijven, zullen ver haald worden op dezelfde wijze als overtredingen, plaats hebbende binnen het regtsgebied der admiraliteit van Engeland.» Was geteekend: C. Cecil Trevor, Assistant Secretary Board of Trade Harbour Department. May 1876. Naar men uit Bern aan het Journal de Genève meldt, hebben de overstroomingen opgehouden en is het spoorwegverkeer, dat op onderscheidene plaatsen van Oost- Zwitserland gestremd was, genoegzaam hersteld. De Shah van Perzië zal wederom Europa bezoeken, doch niet onder zijn wijdschen titel van Koning der Koningen. Zijn Perzische Majesteit zal incognito reizen en zal daartoe van den naam van «Hertog van Trabiz» gebruik maken. Waar men al geld mede verdient! Men snijdt tegenwoordig de grasbloempjes in de weilanden af, omdat men ze in Duitschland voor het vervaardigen van manu facturen schijnt te kunnen gebruiken. Als 't waar is wat gemeld wordt, kunnen geoefende snijders er een daggeld van f 10 tot f 12 mede verdienen. Benoemingen, enz. De off. vau gez. 2de kl. G. P. J. Theunissen, dienende aan boord van liet wachtschip alhier, wordt met den 1 J ulij a. s. overgeplaatst in de rol van bet wachtschip te Hellevoetsluis. De off van gez. 2de kl. S. F. Kruijt, gepluatst bij het hospitaal der marine alhier, wordt niet den 1 Julij a. s. overgeplaatst in de rol van het wachtschip alhier, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van het oefeningsvaartuig Pro Patria. STATEX-GEAERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 22 Junij. Al de heden aan de orde gestelde ontwerpen, waaronder dat tot verlenging der termijnen van oplevering der werken door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, zyu aangenomen Zaturdag z^jn aan de orde de ontwerpen betref fende de kerkfabrieken, het cassalieproces en de oorlogs- en vestiug- begrooiing. Reeds zijn jl. Vrijdag ingekomen alle ontwerpen, dien dag door de Tweede Kamer aangenomen. De eindverslagen zijn uitgebragt over verschillende ontwerpen, die aan de orde gesteld zijn na afloop van die voor heden. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 23 Junij. De elf wetsontwerpen, nog onder de loopcude zaken gerangschikt, zijn alle afgehandeld eu meerendeels unaniem aangenomen. De minister van Kolouiën heeft de hoop uitgedrukt op goeden uitslag van den oorlog met Atsjin. De tuestand is niet zoo ongunstig als wel eens wordt voorgesteld zelfs in vergelijking met het vorig jaar gunstiger. Hij bragl hulde aan het N.-I. leger en meende dat de Kamer en de natie ver trouwen mogen stellen in de energie vau den laudvoogd van Indië, die ongetwijfeld den oorlog inet kracht zal ten einde brengen. De heer Fabius hoopt dat spoedig aan deze ramp en ellende voor Indië en Nederland een eind kome. Wil men hoop op beëindiging, dan moet er een man opstaan, die niet veel schrijft of pruat of uitstelt, maar handelt en doortast. De Kamer is, na in comité de huishoudelijke raming te hebben afgedaan, uiteengegaan. Engeland. In het Lagerhuis is eene motie, om het geeselen bij de Marine af te schaffen, met 120 tegen 62 stemmen verworpen. De Pall Mali Gazette bevat onder den titel A Dutch Burke een artikel over Groen van Prinsterer. In den aanvang van dit artikel komt de volgende opmer king omtrent ons volk voor, die wij intusschen niet gaaf onderschrijven. «Het Nederlandsche volk bestaat uit rustige, fatsoenlijke menschen, die geen hooger ideaal kennen dan dat ieder zit onder zijn wijngaard en zijn vijgenboom, gelijk de profeet het uitdrukt. De poging om de conventionele maatstaf der middelmatigheid, die in het midden des volks is geplaatst, te overschrijden wordt door geen Hollander geduld. Dit geeft hem een gevoel van onveiligheid, en daarom beschouwt hij een groot man als iets, dat zoo lang mogelijk geïgno reerd moet worden. Wanneer hij ten slotte gedwongen is de wapenen op te vatten tot zelfbehoud, dan draagt hij zorg die te rigten niet enkel tegen de beginselen, maar ook tegen den persoon van zijn tegenstander.» Een keukenmeid te Cupar (Schotland) verliet plot seling haar dienst. Het schijnt evenwel, dat de Scbotsche meesters en meesteressen zich die tyrannieke hebbelijkheid van dienstboden niet zoo gemakkelijk laten aanleunen als de Nederlandsche, althans de keukenmeid werd door haar meester voor den regter gedaagd en aangesproken om f 30 schadeloosstelling, wegens het verlaten van hare betrekking zonder gegronde reden. De keukenmeid had natuurlijk wel drie redenen voor één: 1. werd Zondags avondsin de keuken den bijbel gelezen; 2 mogt zij haar vrijer niet ontvangen; en 3. mogt zij 's Zondags niet uitgaan. De sheriff zeide bij zijn vonnis, dat hij niet behoefde te be slissen, of het lezen van den bijbel op Zondag avond eene gewoonte was, die men al of niet behoorde te volgen. Wat de vrijers betrof, meende hij, dat alleen op een behoorlijk uur door dienstbaren bezoekers konden worden afgewacht. Over de kwestie van den uitgangsdag bewaarde hij het stilzwijgen, maar was beslist in zijn oordeel, dat de meid geen voldoende reden had voor 't verlaten van hare dienst, en veroordeelde haar tot betaling van f 6 schadevergoeding en f 4.20 kosten. Dit vonnis, zegt de Pall Mali, zal in 't gansch Veree- nigd Koningrijk een diepen indruk maken in de dienstboden wereld. Het maakt toch inbreuk op de wet, de ongeschreven wet, dat de keukenmeid oppermagtige heerscheres is in de keuken, zoodat men er zelfs, zonder haar verlof, geen psalm mag zingen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2