HELDERSCHE ESI \IEITWEDIEPEB EOURANT. 1876. N°. 79. 34 Jaargang. Zondag 2 Julij. Binnenland. Brieven uit de Hoofdstad. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. i t franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 16Ï. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Ï31fcen öonderdnsf vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia en Padatig, te verzen den per mailboot Voorwaarts, geschiedt voor drukwerken den 7 Julij a. s., na aankomst van trein III (Noordholl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 8 Julij, na aankomst van trein I, ten 9.47. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Julij. Gisteren werd bij de directie der Marine alhier aanbe steed: de uitvoering van eenige werkzaamheden aan gebouwen en werkloodsen; bet maken van een regenwater bak; bet leggen van eene bestrating en het verbreeden en herstellen van eene sleephelling van het maritime etablis sement alhier. Ingekomen 13 billetten, als van de heeren: Gebr. Klein voor f 14,000, P. Verliey f 13,700, H. Hip pens f 13,622, J. van der Woude f 13,480, Gebr. de Jong f 13,300, Gebr. Moorman f 13,226, S. Gooien f 13,011, Gebr. Janzen f 13,011, D. de Vries f 12,999, P. Duiuker f 12,910, Gebr. Korff f 12,900, P. Spruit f 12,895 en A. Vos Hz. f 12,837. In eene op gisteren gehouden vergadering der com missie tot het organiseren van Volks voordragten alhier is besloten, ook tegen den volgenden winter de medewerking in te roepen van onderscheidene sprekers en van de plaatselijke vereenigingen voor zang en uiterlijke welsprekendheid. Tot bestuursleden zijn gekozen de boeren D. Dekker, P. J. Duinker, T. Mooij, J. Schuijt en J. Rinner. Op onze wandeling, gisteren avond ondernomen, werden we langs den Kanaalweg en op de beide pleinen, aan zijne uiteinden gelegen, telkens herinnerd aan bet jaarlijksch volksfeest, de kermis, die a. s. Maandag aanvangt. Reeds vroeger hebben we aangekondigd wat ons te dier gelegen heid zou worden aangeboden en onze mededeelingen daar omtrent worden door de hierachter voorkomende annonces, IV. 29 Juni. Amice! Zoo nu en dan zou men toch geneigd zijn, het een onbetaalbaar voorrecht te noemen, als men bewoner van de éérste en de éénige stad des Rijks is, als men het geluk heeft burger en ingezetene te zijn van d'aloude veste aan d'Amstel en het IJ Meesmuil niet over deze kleine snorkerij, die slechts uit een welgeplaatst gevoel van eigenwaarde voortkomt. Bij Ceres en Apollo! de hoofdstad gnf in de laatste dagen zoo iets te hooren en te zien! Nu ik er mij toe zet, u in het kort het een en ander te vertellen van „de feesten" die hier gegeven zijn en nog gegeven worden, begin ik eerst recht te beseffen, hoeveel we achter den rug hebben en hoe noodzakelijk het zijn zal, u niet veel meer dan de hoofdzaken mede te deelen, om niet al te wijdloopig te worden. De ochtend van Zaterdag 24 dezer bracht den aanvang van den zangwedstrijd. Ge herinnert u, hoe ik u vroeger meldde, dat onze Koninklijke Liedertafel Kunst en Vriendschap een grooten prijskamp had uitgeschreven voor vaderlandsche en buitenlandsche mannen- zangvereenigingen, en hoe tot die oproeping voor een vredelievenden strijd van alle kanten mededingers waren komen opdagen. Niet minder dan 22 liedertafels, met ongeveer 1400 zangers, hadden zich ter deelneming aangemeld en verschenen Zaterdags morgens dan ook successivelijk ter Amsterdamsche Beurs, vanwaar men zich in plechtigen optocht, begeleid door muziek en geëscorteerd door eenige cavalerie, naar de lokalen voor den wedstrijd zou begeven. De optocht begaf zich stipt te elf uur op weg en trok in de beste orde voort; ik kau echter niet zeggen, dat die stoet van 1400 heeren, allen op eeutonige wijs iu zwarte rokken met witte dassen en witte handschoenen gedoscht, een aangenamen indruk maakte. Het denkbeeld aan eeu reusachtige begrafenis lag te veel voor de hand, uitgenomen de muziek en de vaaiidels. Onder de laatste» zag ik ware pracht-exemplarenmen schijnt er iu den vreemde heel wat meer werk van te maken dan bij ons. De nationale karaktertrekken waren overigens bij deze gelegenheid uitmuntend te vergelijken en verloochenden zich volstrekt niet: de Hollanders ernstig en teruggetrokken, de Duitschers en Belgen gemiithlicli en joviaal; de laatsten vooral schenen zich kostelijk te amuseeren en hun gulhartig gelaat schitterde van genoegen in den glans van het koesterende Juin-zonnetje. De wedstrijd werd op twee plaatsen tegelijk gehouden: in de zaal van het Park en in het lokaal Plan- cius, beiden in de Plantage. Nadat alle zangers zich vooraf in de Parkzaal vereenigd hadden, werden ze daar verwelkomd met een hartelijken groet van onzen burgemeester, die verklaarde dat Amsterdam trotsch was op de komst van zooveel verdienstelijke mannen en al het mogelijke zou doen om het hun aangenaam te maken. Vervolgens werd de eerewijn aangeboden en begaven de zangers zich naar de voor hen bestemde afdeelingen. De jury, die bij den wedstrijd uitspraak zou doen, bestond uit verscheidene Nederlandsche en vreemde meesters van goeden naam, wier erkende verdienste een juist en onpartijdig oordeel waarborgde. Een groot publiek was opgekomen om van de vreedzame worsteling getuige te zijn en volgde piet ingespannen aandacht de uitvoering der verschillende zang waarop we de aandacht onzer lezers vestigen, voor zooveel noodig uitgebreid en aangevuld. Naar 't zich laat aanzien, belooft het volksfeest dit jaar vooral niet minder belangrijk dan vroeger te zijn, terwijl voor eene goede plaatsing der tenten en kramen blijkbaar de meeste zorg is gedragen. De jeugd amuseert zich reeds bij 't zien der aanstalten; de ouderen zullen zich zeker mede niet onbetuigd laten, als het sein tot opening der feestelijkheden is gegeven. Gisteren nacht is in de Paleissteeg bij de weduwe Selderbeek een brutale diefstal gepleegd. Het raam aan de straat is opengemaakt en een aanzienlijk aantal kleeding- stukken weggenomen; de politie doet onderzoek. De Luitenant-Generaal Kroesen, eene Nederlandsche stoomboot, van Atsjin naar Batavia op weg zijnde, heeft in Straat Sunda schipbreuk geleden. De mail en omstreeks 25 der opvarenden zijn omgekomen. Het verzoek om gratie, door Jut voor zijne tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeelde vrouw ingediend, is afgewezen. De kerkeraad der Herv. gemeente te Paramaribo beeft tot predikant beroepen dr. J. C. Zaalberg Pzn., te 's Hage. Aangenomen bet beroep naar St. Pancras door den candidaat P. H. Versteeg. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: bet verrigten van werkzaamheden aan den Stuifdijk op de Hors van het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerken in Noordholland. Minste inschrijver de beer K. IL Plavier, te Texel, voor f 3847. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Anna Pauluwna, tusschen de heeren J. A. ZurMühlen en B. A. Kaan, verkreeg eerstgenoemde 26 en laatstge noemde 20 stemmen, dus werd eerstgenoemde gekozen. Te Purmerend is tot lid der Staten van Noordbolland, in de plaats van wijlen den heer C. Hartog, verkozen de beer S. Appel, te Rijp. Op Jt Zendingsfeest, dat Woensdag a. s. nabij Velsen, op Beeckesteijn, zal genenden worden, zullen de volgende sprekers optreden: J. P. G. Westhoff, pred. te Amsterdam stukken. De namen der bekroonde liedertafels zijn reeds algemeen bekend en ik zal er u dus niet nogmaals een opsomming van geven. Maar ik wensch toch met een enkel woord te constateeren welk een machtige, overweldigende indruk is teweeggebracht door den zang van Socictc Royale des Arti sans Rcunis, van Brussel, die Zaterdag avond met den Köllner Sangcrkreis den strijd aanbood om den eersten prijs van uitmuntendheid, bestaande in de gouden medaille, uitgeloofd door Prins Hendrik, en den prijs met duizend gulden. De Brusselsclie handwerkslieden droegen schitterend de eerepalm weg. En terecht! Welk een zang, welk een meesterschap in de kunst bij deze dilettanten. Zondag avond lieten ze zich nogmaals in het Paleis voor Volksvlijt hooren. Ge weet hoe ongeschikt dat gebouw voor zanguitvoeringen ismaar de Brusselaars schenen met elk bezwaar den spot te drijven: alle nuances, van het breede forto tot het fluisterend pianissimo, wisten ze volkomen tot haar recht te brengen. Het publiek was een en nl verrukking en scheen iets van den geestdrift te gevoelen, die zich bij de zangers bespeuren liet. Ik wenschte wel om wat liefs dat al onze Neder landsche werklieden daarbij tegenwoordig waren geweestmisschien zouden ze naijverig zijn geworden op hetgeen hunne Belgische genooten uit eigen kracht tot stand brachtenmisschien zouden ze zich hebben voorgenomen, een poging te doen tot ontginning van een veld. dat ten onzent in vele opzichten nog geheel braak ligt. De Nederlandsche volkszangmaar laat ik u niet noodeloos ergeren!De Brusselaars hadden Zondag het leeuwendeel van den avond en het was geen louter belcefdheidsbewijs waarmede de directeur dezer artisans begroet werd door het applaudissement van het talrijk publiek en de fanfares van het orkest, toen hij op de tribune verscheen om de behaalde onderscheiding in ontvangst le nemen. Al ware het alleen om de onbeschrijfelijke schoone voor dracht, waarmede de Belgische zangers ons Nederlandsche volkslied ten gehoore brachten, dan zou de medaille met f 1000 ruim verdiend zijn Mij dunkt, zij hebben hun naam ten onzent voor goed gevestigd. Maandag avond was er ter gelegenheid der zangersfeesten een concert van Dunckler's kapel in het Park, bijgewoond door een ontzachlijk publiek van tusschen de zeven en achtduizend meuschen; en gisteren avond werden de welgeslaagde pogingen van Kunst en Vriendschap besloten met allerlei muziek en zang in het Paleis voor Volksvlijt, tegen kleine eutrée; voorts gratis muziek-uitvoe- ringen aan den Amstel, en ten slotte een reusachtig vuurwerk. Geen groolje bleef aan 't spinnewiel! En voorzeker heeft heel Amsterdam hulde gebracht aan de prachtige wijze, waarop de liedertafel Kunst en Vriendschap een zangersfeest tot een volksfeest weet te organiseeren. Na de beoefening der kunst eischt de bevordering der wetenschap hare rechten. Na de zangers volgen de oeconoraen. Maandag ochtend, midden onder den nagalm van twee drukke feestdagen, zijn hier de zittingen van het 30ste Landhuishoudkundig Congres aangevangen. Maar eilacy! Welke kwade geest mag toch wel het Congres- bestuur op het denkbeeld gebracht hebben om als plaats van bijeen komst voor de 30ste vergadering de hoofdstad des Rijks te kiezen? En dat nog wel terwijl de stad zich bevindt in de drukte der feesten, die zich natuurlijk mededeelt aan de leden van het Congres, en aan hunne kalme, bezadigde beraadslagingen natuurlijk eenigen afbreuk moest doen. Dat de keuze van Amsterdam niet gelukkig was, (openingsrede); C. Albcrs, zendeling (de Indische kerk en de Europesche of Indo-Europesche maatschappij); J. van Andel, pred. te Wijhe (de zending en de wederkomst van Jezus Christus); T. de Bruin, van Leiderdorp (de groote beteokenis der inwendige zending voor het koningrijk Gods); II. W. Creutzberg, pred. te Schiedam (de zending in Groenland, een voorbeeld voor de zending in 't algemeen); dr. J. A. Gerth van Wijk, pred. te ?s Hage (de zending in eigen omgeving); E. E. Gewin, pred. te Abcoude (het werk en de zegen der bijbelverspreiding); D. P. M. Huet, pred. te Nunspeet (de. zending en het geestelijk leven); T. M. Looman, van Amsterdam (verslag der Zendings- vereenigingen)A. Meijer, van Rotterdam (de zending en het lager onderwijs); T. H. Nahuijs, pred. te Zeist (de zending in Britsch-Columbia): dr. J. J. P. Yaleton, pred. te Bloemendaal (de profetie en het Godsrijk); G. J. Vos Flz., pred. te Rotterdam (Christelijke vrijheid); dr. Ph. J. Hoedenlaker, pred. te Amsterdam (eerste afscheids rede) P. Wagemaker, pred. te Rotterdam (tweede af scheidsrede) E. C. Segers, pred. te Leiden (slotrede). Van 12 tot 1| ure is er pauze. Daarna brengt op spreekplaats No. 1 de heer Looman zijn verslag uit. Den avond voor het feest wordt er ten 7 ure op spreek plaats No. 1 een bidstond gehouden. Men verneemt, dat er plan bestaat, om aan den morgen van den feestdag, ten 8| ure, op dezelfde plaats nog een bidstond te houden. Aan den uitslag der bekrooningen der Landbouw kundige Tentoonstelling te Amsterdam ontleenen wij liet volgende Afd. fokvee. Springstieren (Ned. ras), 2de prijs (f 30) H. J. de Haart, Oosterbloklcer; prijs van de Vereen. Holl. Noorderkwartier (f 100) J. Wit, Midwoud. Melkg. koeijen (zuiver Ned. ras), 1ste pr. (f 80) dezelfde. Idem schotten (id.), 2de pr. (f 30) Jb. Clay, Berkhout. Kuispinken of hokkelingen (id.), 2de pr. (f 15) jhr. J. H. v. Foreest v. d. Palm, Anna Paulowna. Springrainmen (Eng. ras), 1ste pr. (f 25) K. Rezelman, Winkel. Melkgevende fokschapen bleet al dadelijk bij de opening van het Congresmen had gerekend op 2500 a 3000 belangstellenden en er daagden nauwelijks honderd op. Ware men in de een of andere provincie-stad in eene landelijke streek, meer in het centrum des lands, samengekomen, de uitslag ware allicht beter geweest. Maar enfin, het ligt er nu eenmaal toe. De Congresleden dan, voor zoover zij waren opgekomen, werden Maandag ochtend iu Artis op hartelijke wijze verwelkomd door den wethouder Heijnsius (de burgemeester is naar Brussel) en daarna begon men onmiddelijk met de samenstelling der afdeelingeu, om zich vervolgens naar het Park te. begeven, waar de tentoonstelling van hulpmiddelen voor landbouwkundig onderwijs en onderzoek den Congresleden wachtte. Professor Gunniug, een specialiteit op het gebied van landbouwkundige chemie, sprak een woord tot opening van deze tentoonstelling, die tot den 5den Juli in het Park gehouden wordt. Over het geheel genomen komt het mij voor, dat deze expositie een zeer geprouonceerd Duitsch karakter draagt niet alleen, maar dat bovendien, zoo de Duitsche inzendingen ontbraken, er bitter weinig belangrijks zou zijn overgebleven. Prof. Gunning liet dan ook in zijn opening-speech tamelijk wel uitkomen en ook het feit dat er wel vier of vijf Duitschers in de jury der beoordeeling zitting hebben, is bewijs genoeg hoe het er mee geschapen staat. Maar voor het overige, de tentoonstelling is wel een bezoek waard en onze landbouwers kunnen er nog wel het een en ander bekijken dat de moeite loont, al zal men nu juist niet alle 815 nommers van den catalogus met gelijke belangstelling in oogenschouw nemen. Interessant vooral vond ik een collectie voorwerpen, waaruit men zich een denkbeeld kan vormen omtrent de inrichting van een proefstation, dat wil zeggen van zoodanige inrichting waar de iandbouw-leerlingen, onder leiding van hun onderwijzers zich kunnen oefenen in het doen van allerlei proefnemingen betreffende dc kwaliteit van gewassen, vruchten, enz., de meerdere of mindere waarde van meststoffen en dergelijke wetenschappelijke onderzoekingen meer. Verder treft men er een verzameling planten aan, gekweekt in water dat met minerale voedingsstoffen bedeeld is; voorts twee honderd modellen van ploegen, van de oudste tijden tot op lieden; een meuigte kaarten, platen, teekeningen, enz. die op den landbouw betrekking hebben, een Deensche boterkneder, enz. enz. Zooals ge ziet, het lokt wel uit om eens een kijkje te nemen; een paar ver gevorderde leerlingen vau onze Koninklijke Tuinbouwmaatscbappij linnaeus geven overigens aan belangstellenden gaarne alle gewenschte inlichtingen en voor een entree van 50 cents is er tamelijk wat te zien. Dinsdag begonnen de bijeenkomsten in de afdeeliugen en de algemeene vergaderingen. Wie ze bijwoonde kreeg geen heel hoogen duuk van de belangstelling onzer landgenooten in de nieuwerwetsche wetenschap, die meu landhuishoudkunde noemt. De vergaderingen waren zeer slecht bezocht en de disöussiën over het algemeen mat en stijf. Ge zult dan ook niet van mij verlangen dat ik u een dorre opgaaf verstrek van al de antwoorden die men in iedere afdeeliug op al de gestelde „vraagpunten" verkreeg, welke antwoorden, als gewoonlijk bij dergelijke lichamen, zich bepalen totbet uitspreken van de „wenschelijkheid" van het een of ander, dat allicht reeds lang door iedereen als „wenschelijk" wordt beschouwd. Belangrijke mededeelingen zijn er in de bijeenkomsten niet gedaan, men gaf eenvoudig óver en weer zijn denkbeelden over dit of dat punt ten beste. Op de eerste algemeene vergadering beoogde de voorzitter, de hoer Iloeufft van Velsen, het nut dat de congressen tot dusver reeds hadden afgeworpen en deelde hij mede, dat het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1