Jl. Maandag beproefde het ramschip «Guinea» in het schulpengat te varen over een rij «slapende» torpedo's, door de torpedo-compagnie aldaar verankerd. De torpedo's waren met den bovenkant een meter beneden de wateroppervlakte. Naar men verneemt was het resultaat gunstig voor de ver dediging, daar men op het station aan den wal waarnam, dat de watermijnen, die aangevaren waren, als zij geladen waren geweest, zeker zouden gesprongen zijn. De 35ste verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhel- mina Frederika Anna Elizabeth Maria, Vorstin von Wied, dochter van Z. K. H. Prins Frederik, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Het afbrengen van de König Wilhelm heeft men opgegeven. Het schip zal nu worden verkocht. Men verzoekt ons te berigten, dat Zondag a. s., den 9 Julij, geen dienst zal worden gehouden in de Doops gezinde kerk alhier. Wij vernemen, dat ds. Clement, pred. te Ellecom, op Zondag a. s. hoopt te gedenken aan den dag, waarop hij voor veertig jaren de Evangeliebediening aanvaard heeft. Van af den 4 Julij 1836 was hij werkzaam te Warder, aan den Helder en het Nieuwediep, te Arnhem voor het garnizoen, bij het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bron beek, en sinds den 9 April 1865 te Ellecom en de Middachtersteeg. Jl. Maandag heeft Prins Frederik den Duitschcn Keizer te Ems een bezoek gebragt en met dezen aan den maaltijd aangezeten. Uit het verslag van den secretaris der Noordholland- sche Vereeniging tot afwering van epidemische ziekten en tot hulpbetoon tijdens epidemiën, «Het Witte Kruis,» blijkt, dat in de eerste hoofdbestuurs-vergadering in Dec. 1875 werden gekozen: tot voorzitter mr. J. L. de Leao Laguna, tot onder-voorzitter dr. van Hengel, tot secretaris dr. Allebé, tot penningmeester de heer M. A. Perk, tot magazijn meester dr. Jb. van Geuns; dat de Vereeniging thans uit elf afdeelingen, waarvan Hilversum de oudste en Zand- voort de jongste is, bestaat. Het ledental bedroeg 637, dat der donateurs 62, van donatrices 10. Voorts wordt gezegd, dat Amsterdam met kracht en niet onbevredigen- den uitslag gewerkt heeft, om een aanzienlijk ledental te winnen. (Amst. Crt.) Men meldt ons van Texel, dd. 4 dezer: «Een treurig ongeluk trof hier eenige personen, die den laatsten kermisdag wilden vieren. Door een onvoorzien toeval stortte hun rijtuig om, waardoor allen meer of min ernstige verwondingen bekwamen. Voor eenigen was geneeskundige hulp noodig.» «In den wolhandel begint meer leven te komen; men biedt voor gewasschen wol f 1.45 en voor ongewasschen (vet) f 1.05 per kilogram. De boeren geven voor die prijzen nog niet af.» De gvmnastiek-uitvoering van het Nederlandsch Gymnastiekverbond zal dit jaar, in Augustus, te Alkmaar plaats hebben. Het gemeentebestuur heeft eenigen gelde- lijken steun toegezegd. De gemeenteraad van Hoorn heeft jl. Dingsdag naar aanleiding van een adres, door vele ingezetenen tot den raad gerigt, besloten een wekelijksche markt in te stellen, op Vrijdag te houden, voor koeijen, kalveren, schapen, varkens en pluimgedierte. De verkiezingen door de classicale vergadering van Hoorn vielen alle uit in modernen geest. Tot lid van het provinciaal kerkbestuur werd gekozen de heer A. Maagh Kniphuisen, pred. te Abbekerk, tot diens secundus de heer P. J. de Roode, pred. te Hoogkarspel. Tot praeses van het classicaal bestuur de heer E. Cats Wor, pred. te Enk huizen, secundus de heer H. D. du Saar, pred. te Medem- blik. De scriba D. J. van Aalst, pred. te Hoorn, werd als zoodanig herkozen, als secundus werd gekozen de heer J. A. van Ketel, pred. te Groothuizen. Als lid werd benoemd de heer A. K. van Slogteren, ouderling te Enk huizen, als diens secundus de heer J. Vermande, ouderling te Hoorn. Eindelijk werd in de plaats van den vertrek- lcenden secundus A. M. E. Jungrie benoemd de heer G. J. van der Roer, pred. te Oostwoud. Voornamelijk de voorgestelde nieuwe redactie van art. 38 gaf aanleiding tot uitvoerige discussie. Om het regt der ouderlingen te handhaven, werd eene wijziging aangenomen, volgens welke «door den predikant en de ouderlingen een onderzoek wordt ingesteld naar de kennis.» Bezwaar werd gemaakt tegen de voorgestelde woorden, dat de aannemelingen moeten verklaren «het Evangelie van Jezus Christus met een opregt geloof aan te nemen.» Immers, deze woorden, ofschoon er een nog sterker over gehaald extract uit de belijdenis, zullen, wegens hunne dubbelzinnigheid, vroeg of laat weer tot de thans bestaande moeijelijkheden aanleiding geven. Daarna werd voorgesteld voor deze woorden te lezen «indien de leerlingen ernstig en opregt te kennen geven om tot de gemeente toe te treden.» Daarin is genoegzame waarborg gegeven, maar ook de eenige zuivere bewoordingen voor eene Protestantsche gemeente. Toch waren nog te velen aan eene geloofsbelijdenis, zij het ook in modernen geest, gehecht, en meenden anderen, gedachtig aan het «le mieux est Vennemi du Men,» de voorgestelde woorden te moeten behouden, zoodat de nieuwe redactie van art. 38 met eene vrij groote meerderheid werd aangenomen. Meer algemeene instemming vond de aanvulling van art. 22, hoewel de redactie «de voorgeschreven vragen» veel tegenkanting ontmoette. Overigens werd op de voorstellen der Synode gunstig geadviseerd. Hoorn staat op 11 en 12 dezer groote drukte te wachten door het tweedaagsch zangersfeest, door de lieder tafel «Sappho» bij gelegenheid van haar 25jarig bestaan te geven. De medewerking van nog 6 andere liedertafels en het orchest van den heer Stumpff beloven een zelden ge smaakt wordend genot, en al zijn wij nog afgesloten van het wereldvertier, vleit men zich evenwel met een talrijk bezoek. Wie bij zulke gelegenheden onze grijze veste bezocht, weet wel, dat men daar goed den slag heeft van feest te vieren en het zijn bezoekers regt aangenaam weet te maken. Het is alsdan daar waarlijk geen doode of doodsche stad. Jl. Maandag vierde de heer van Amstel, hoofd onderwijzer op de openbare school voor lager onderwijs te Broek op Langendijk, zijn 40jarig jubilé, onder talrijke en treffende bewijzen van belangstelling, zoowel van de zijde der schoolgaande kinderen als van hunne ouders, van de onderwijzers in den omtrek en van verschillende school- autoriteiten. De verdienstelijke onderwijzer stelt deze blijken van waardering zijner werkzaamheid te meer op prijs, nu door de oprigting der bijzondere school voor voor Christelijk nationaal onderwijs zijne werkkring aan merkelijk is ingekrompen. De gewassen in den Wijkermeer—polder beloven, meer nog dan verleden jaar, een goeden oogst. Een aantal bunders, voor het eerst met vlas bezaaid, staan zeer welig. Het karweizaad schijnt nog al iets te wenschen over te laten. Het 13de Christelijk Nationaal Zendingsfeest werd jl. Woensdag op het landgoed Beeckesteyn nabij Velsen, toebehoorende aan den heer Boreel van Hoogelanden, ge houden. Elk, die deze plaats kent, weet, hoe uitnemend zij daarvoor geschikt is. De schaduw van het prachtige hooge geboomte en de ruime grasperken boden alles aan wat voor eene bijeenkomst als deze wenschelijk is. Zij, die aan den morgen van den dag vreesden, dat men onder het lommer meer beschutting tegen den regen dan tegen de zonnestralen zou moeten zoeken, werden tegen 12 ure van die vrees ontslagen, door het doorbreken der zon, die met hare lichteffecten de boschrijke plek zoo schoon maken kwam als zij wezen kon. Het was een uitgezochte dag. Geen vermoeijende warmte maakte het sommigen onmogelijk het regte genot er van te hebben. De uitgenoodigde sprekers waren allen tegenwoordig en aan een talrijk gehoor ont brak het geen hunner. De treinen hadden duizenden ter bijwoning van het feest aangebragt. Het feest liep in de uitnemendste orde af, dank zij de goede maatregelen, door de hoofdcommissie genomen. In de cantines was ruimschoots gelegenheid tot verversching. Zij, die luisteren wilden naar de zang van den heer Somet, die de door hem vertaalde liederen van Sankey ten gehoore bragt, hadden daartoe op het terrein waar die ververschings- tenten stonden de gelegenheid. Jl. Dingsdag was het 50 jaar geleden, dat de gunstig bekende dichter, de heer W. J. van Zeggelen, aan de zaak der firma Giunta d'Albani te 's Hage werd verbonden. Bij deze gelegenheid ontving hij van velen bewijzen van toegenegenheid en hoogachting, terwijl hij door Z. M. den Koning benoemd werd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Jl. Dingsdag nacht is te Maassluis de tweede haring jager, met ongeveer 220 ton haring aan boord, aangekomen. Kapt. de Pauw zal welligt zijn verloren gewaanden ballon «de Atlas» nog terugbekomen, misschien echter beschadigd, daar 't luchtschip op de Westplaat gestrand is, bij het verongelukte stoomschip Groningen. Schoonhoven heeft in den loop van 1875 niet minder dan 250,000 KG. koek afgeleverd. Dit cijfer wordt echter nog overtroffen door dat van het gefabriceerde goudsmids- werk, daar het in dat jaar aan het Schoonhovensche ijk- kantoor werd gekeurd 119,040 KG. goud en 2,516,290 KG. zilver, te zaraen aan belasting afwerpende f39,147.99. (D.) Eerlang zal te Breda een zonderlinge, maar nuttige wedstrijd plaats hebben, namelijk een schoenmakerswedstrijd, uitgeschreven door de aldaar gevestigde schoenmakersbazen- vereeniging St. Chrispyn, en waaraan alle schoenmakers knechts uit Noordbrabant verzocht worden deel te nemen, onder verpligting hiervan vóór 15 Aug. a. s. kennis te geven. In aanmerking komen: 1ste kl.: heerenlaarzen, bottines, enz.; 2de kl.: dameslaarsjes, schoentjes en muilen; 3de klasse: leestklaar lieeren- en dameswerk, strikken, rosetten; 4de klasse: liefhebberijwerken, leesten, gereed schappen, verbeteringen of nieuwe uitvindingen op de schoenmakers-industrie. De opening van den wedstrijd heeft plaats 2 Oct., de sluiting den 15den dier maand. Gedurende dien tijd zal eene tentoonstelling van het inge- zondene worden gehouden en er zullen verguld-zilveren en zilveren medailles, benevens eervolle vermeldingen worden uitgereikt. Zwolle is letterlijk overstroomd met parasols, mar quises, en-tout-cas, en zooals men die dingen blieft te noemen. De parapluiekoopman d. L. toch heeft opruiming gehouden van eenige honderden zonneschermen van allerlei kleur en vorm, en de aardigheid gehad, ze jl. Zondag en Dingsdag tot eiken prijs te verkoopen. Voor enkele centen was men klaar. Als men nu door de straten loopt, ziet men zeer vele meisjes uit de mingegoede klasse, zelfs jongens zich in de etiquette oefenen en met zekere deftigheid wandelen, om het even of er zon of geen zon, regen of wind is. De animo der kinderen om «zoo'n ding» te hebben, was zoo groot dat een arme vrouw, welke 10 centen bezat, een fraai exemplaar wilde koopen voor een kwartje onder deze voorwaarden: contant 10 cent, lOcent over ééne maand, en de rest nog eene maand later. De koopman vond beter, het zonnescherm maar voor de eerste storting te geven, om geen verwarring in zijne boekhouding te brengen. Het eerste halfjaar van 1876 heeft zich gekenmerkt door verbazenden uitvoer van stroo uit de noordelijke provinciën naar Engeland, Frankrijk en België; p. m. 10 millioen KG. zijn per spoor en scheepsgelegenheid ver zonden. Berekent tot f 16 a 18 de 500 KG., bedraagt dit eene waarde van p. m. f 350,000. De verzendingen gaan nog geregeld door. Reeds zijn in het noorden aankoopen gedaan van het nieuwe gewas. Dezer dagen overleed te Appelscha eene bejaarde weduwe, in de wandeling genaamd «oude Bart,» die, vooral bij de jeugdige schoonen, een goeden naam.... als kaartlegster had en op haar sterfbed had begeerd, bij overlijden, een spel kaarten bij zich in de kist te mogen hebben, aan welk verzoek door de nabestaanden is voldaan. Uit Soerabaija wordt medegedeeld, dat de regering den luit.-kol. Engel in de vorige maand eene zeer vleijende tevredenheids—betuiging heeft gezonden. De regering con stateert: «dat de luit.-kol. der infanterie Engel, na het overlijden van den generaal-majoor Pel, ondanks de zware verantwoordelijkheid welke eensklaps op hem kwam te rusten, geen oogenblik geaarzeld heeft, om de tegen de XXVI Moekims ondernomen operatiën krachtdadig voort te zetten, met het gevolg dat Kwala Gighen en Kotta Pohama weldra konden worden bezet, de geest der troepen uitmuntend bleef, en den vijand het bewijs werd geleverd dat de dood van den bevelhebber op den gang van zaken van geenerlei invloed was» en «dat hetzelfde kloek beleid door genoemden overste betoond werd toen hij, weinige dagen later, op het eerste berigt van den neteligen toestand, waarin zich de kolonel Mekean bevond, tot herstel der gebroken gemeenschap de noodige maatregelen nam, welke door het veroveren der hardnekkig verdedigde kampong Lambaroe volkomen doel hebben getroffen.» Provinciale Staten van Noordholland. Zitting van Dingsdag 4 Julij. De heer Appel is toegelaten als lid van Purmerend. Voorts zijn in handen van commissiën gesteld een aantal voorstellen van Gedep. Staten, o. a. 1. drie adressen om subsidie, met berigt en raad van Gedep Staten, nl. van bestuurders der Ambachtschool voor de arbeidende klasse te Amsterdam om bestendiging en zoo mogelijk verhooging van de subsidie; van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw om subsidie voor de aanstelling vau wandelleeraars. Het advies van Gedep. Stateu strekt tot afwijzing van dit verzoek, daar er geene nieuwe feiten ter aanbeveling worden aangegeven en er alzoo geen reden is om op het vroeger, in Julij 1S7door de Staten genomen besluit terug te komen; van het hoofdbestuur der in 1877 te Amsterdam te houden internationale tuinbouw tentoonstelling om subsidie voor die tentoonstelling. Gedep. Staten stellen voor om, evenals vroeger dergelijke verzoeken ook dit af te wijzen, daar het belang der provincie er niet in zoo groote mate bij is betrokken2. drie adressen van gemeentebesturen, verzoekende toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ul. van Krom menie een verzoek om subsidie voor den bouw eener nieuwe kostelooze gemeenteschool eu het inriglen vau een bestaand gebouw tot onderwijzers- woning. Ged. Staten stellen voor, om vau de daarvoor geraamde kosten, f 17,322, niets voor rekening der gemeente te laten, maar dat die geheel door het Rijk en de provincie, ieder voor de helft, zullen gedragen worden, daar de gemeente ook reeds gesubsidieerd wordt voor de gewone kosten; van Petten een verzoek om subsidie voor de jaarwedde van een hulponderwijzer. Gedep. Staten stellen voor, daar van de f 600 die noodig zijn f 100 uit de schoolgelden en f 100 uit de gemeentekas bijgedragen worden, dat het Rijk en de provincie zamen f 400 zullen bijdragen over 1876 en vervolgens; en van Graft een verzoek om subsidie voor den bouw eener school eu het inrigten van een door de gemeente aangekocht gebouw tot onderwijzerswoning. Gedep. Staten stellen voor, dat f 7780, de kosten van dit nieuwe plan (het vroegere was f 11.750) geheel voor het Rijk en de provincie zullen blijven, terwijl de gemeente dan de kosten van aankoop vau het gebouw, f 1250, betaalt. Verslag der verrigthigen van Zr. Ms. zeemagt in de wateren van Atsjinvervolg. De Bandjermasing begaf zich den 25 Maart naar Koeala-Gigieng, ter vervanging van de Bromo, die nog dienzelfden dag ter reede van Atsjin terugkeerde. Eene vijandelijke benting, die onze vestiging te Koeala-Gigieng herhaaldelijk bestookte, was door het geschutvuur van de Bromo zoodanig gehavend, dat in de laatste 4 dagen daaruit niet meer werd gevuurd. De Aart van Nes en Bromo vertrokken den 28 Maart naar de weslkust, eerstgenoemd vaartuig tot handhaving der blokkade op het noordelijk gedeelte, het andere om te kruisen tusschen Kloewang en Wailnh. De Sarabas ging den 2 April de Bandjermasing vervangen voor de Koeala-Gigieng. Station der noordkust. Omtrent de verrigtingen der oorlogsbodems aldaar werden geene nadere berigten ontvangen. Station der oostkust. Ook van daar werden omtrent de verrig tingen der schepen geene nadere bijzonderheden gemeld. Alleen kwam berigt in van een togt der gewapende sloepen van de Amboina op de Djamboe-Atsjin-rivier, waarbij men zich in een vuurgevecht met den vijand gewikkeld zag. Ten einde onderzoek te doen naar het ondersteld bestaan van eene verbinding tusscheu eveugenoemde rivier en die van Simpang- Olim, ging bedoelde sloepenmagt, bestaande uit eene stoom barkas en de officierssloep, den 12 Maart de zoetwaterrivier op, terwijl eene gewapende sloep van de gouvernements-stoomer Siak langs de Koeala-Belas zou beproeven zich met haar te vereenigen. Na ongestoort eenige andere bewoonde plaatsen voorbijgevaren te zijn, werden de sloepen bij eene kampong, die de medegenomen kertische gidskampong Tjot noemde, onverwachts hevig beschoten. Zijne magt veel te gering achtende om aan den wal agressief op te treden, bepaalde de kommandant zich tot de beantwoording van dit vuur, dat na ongeveer een kwartier uur ophield. Op den daarop gevolgden terugkeer naar de riviermonding had men op de meeste der te voren ongedeerd gepasseerde plaatsen vijandelijk geweervuur te doorstaan. Ofschoon de sloepen herhaaldelijk getroffen werden, bekwam de bemanning geen letsel. Benoemingen, enz. Tot regter in de arrondissements-regtbank te Alkmaar is benoemd de heer mr. J. W. van Oosterzee, thans regter in de arrondissements- regtbank te Appingedam. De luit. ter zee 2de kl. R. C. A. L. Jansen wordt met den 21 dezer geplaatst aan boord vau het opleidingschip Admiraal van Wassenaer te Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. II. R. J. J. Thorbecke, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar den 22 Junij teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 1ste kl. B. Léon is op zijn verzoek rnet den 5 dezer eervol uit de zeedienst ontslagen en met ingang van den 6den daaraanvolgende wordt de off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt K. G. E. Sloos bevorderd tot off. van gez. 1ste kl.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2