f§ HELDERSCHE J§ Ei\ NIEUWEDIEPER COURANT. 1878. N°. 83. Woensdag 12 Julij. 34 Jaargang. binnenland. „W ij huldigen het goed e." Veraohijut Dingadag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementiprija per kwartaal180. w w franco per post - 1.65. n—mbbu hu v^egsggagig KI ken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. H ERIJ KL. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulnwna brengen ter openbare kennis, dat er voor de ingezetenen dezer gemeente op Vrijdag den 14 Julij e. k., des namiddags van 12 tot 3 ure, in de Herberg van P. NEUVEL, in de Stations- buurt, eene zitting zal worden gehouden voor den herijk der lengtematen, der inhoudsmaten voor natte waren en der gewichten. De inhoudsmaten voor drooge waren zijn dit. jaar niet aan den herijk ouderworpen. Anna Paulowna, den 7 Julij 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Til J. WALLER, Wethouder, 1° Burgemeester. A. J. DE JONGII, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Julij. Bij een telegram van 27 Junij jl., Zaturdag bij het departement van Koloniën ontvangen, berigt de gouverneur- generaal van Nederl.-Indië, dat eenige passagiers van het verongelukte stoomschip Luitenant-Generaal Kroesen, van wie in een telegram van 25 Junij werd gezegd, dat zij omgekomen waren, nog zijn gered, onwel: de lieer Edeling, de kapt. Roosemaad, mevr. Bosch met een kind, en ver- moeijdelijk ook de majoor Boom. (Uit dit nader berigt is af te leiden, dat in liet vorige telegram niet had moeten vermeld worden a wed uwe Boschmeester Weghake,» maar «weduwe Bosch, mr. Weghake»), Omtrent het verongelukken van dit stoomschip meldt een ander berigt, dat het schip in «Lagoendiestraat» op een blinde klip stootte, welke niet op de kaart was aangewezen. Het brak midden door en zonk onmiddelijk, 49 man der ekwipage en 156 passagiers verloren daarbij het leven. Met het Engelsch stoomschip Rotterdam is jl. Zondag alhier van Glasgow aangebragt de equipage van liet stoom schip Prinses Amalia der Stoomv.—Maatschappij Nederland. Jl. Zaturdag had alhier de feestelijke opening plaats van het nieuw opgerigte verplaatsbare Zoölogische Station. Een zestiental leden der Nederlandsche Dierkundige Ver- eeniging namen aan de inwijding deel, welke werd vooraf gegaan door een zeetogtje, zoowel om de sleepnetten als de pelagische netten aan eene eerste proefneming te onder werpen. De heer van Bemmelen opende de bijeenkomst, waarna prof. C. K. Hoffman, uit Leiden, de geschiedenis van de eigenlijke oprigting met korte woorden schetste en ten slotte den wensch uitte dat spoedig belangrijke bijdragen mogten worden geleverd ter bevorderihg van den bloei der natuurwetenschappen in ons vaderland. Jl. Zondag vereenigden zich de leden der Dierkundige Vereeniging tot het houden van dè wetenschappelijke zomer vergadering. Even als vorige jaren hebben de ondernemers van publieke vermakelijkheden, enz. ter gelegenheid van de kermis niet vergeten de verpleegden in het Algemeen Weeshuis op kostelooze wijze genot te bereiden. In de vorige week werden zij achtereenvolgens genoodigd bij voorstellingen van de lieeren Spriet en Blanus, lieden zullen ze onthaald worden door den lieer Koppen in zijne beignets-kraam op het Molenplein en de tooneelvoorstel- ling van don heer Driessens bijwonen, terwijl de heer van dei- Kam ze deze week in zijne poffertjeskraam op het West plein heeft genoodigd. Het jaarlijksch volksfeest alhier is haar einde voor ditmaal nabij. Zonder ongunstige omstandigheden,' wat betreft de volksgezondheid, mogen we over een fiOtal weken hare verschijning wel weder te gemoet zien. De Kamjrer— gemeenteraad moge ook al het besluit hebben genomen om dit volksvermaak af te schaften; de redenen die daar bestonden: geringe opkomst van kooplieden en inrigtingen tot ont spanning en daardoor ook min talrijke deelneming van 't publiek die redenen bestaan hier blijkbaar niet. En dus zullen onze wetgevers nog wel niet besluiten tot afschaffing: kennelijk bestaat er ten onzent sympathie voor de kermis. Opmerkelijk is het ook, dat van jaar tot jaar meer vreem delingen aan ons volksvermaak komen deelnemen, dank zij de verbeterde communicatie door spoorweg- en stoomboot- dienst. Zondag namiddag, avond en nacht heerschte er dan ook groote drukte en was het aantal personen, dat zich langs gracht en plein bewoog, ontzaggelijk groot. De lokalen, voor uitspanning bestemd, werden bovendien zeer druk bezocht. De orde zagen we niet verstoordrustig konden de burgers hunne wandeling tot laat in den avond voortzetten; de vrolijke kermisvierders, vaak met een geraasmakend instru ment en een «pierewaaijer» gewapend, stoorden andere meer rustige beschouwers niet. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 1«3. Dc schouwburgen gaan steeds voort, iederen avond een talrijk publiek te lukken. Gisteren avond bragten we een bezoek in den schouwburg onder directie van den heer Driessens, waar het drama: «De. kinderen van Eduard IV en ElisabethKoningin van Engelandwerd opgevoerd. Blijkbaar werd het talrijk auditorium geboeid door de schoone uitvoering van dit stuk, dat ons verplaatste in de tweede helft der 15de eeuw, een tijd rijk aan droevige tooneelen. De hoofdrol werd door mej. Beersmans op uit nemende wijze vervuld. Naar wij vernemen is door den brigadier-majoor der rijksveldwacht J. Keijzer, proces-verbaal opgemaakt tegen den ondernemer van het theater van kunstverrigtingen, Coppejans, wegens het doen uitvoeren van halsbrekende toeren door een kind van beneden de 12 jaren. De meting van de duinen langs de Noordzee in 1875 gaf de volgende uitkomst: In Zuidholland: De afstand van den strandpaal tot den duinvoet bedroeg 25.65 Altot de hoogwaterlijn zeewaarts 18 M., tot de laagwaterlijn zeewaarts 113 M.de gemid delde hoogte van den duinvoet boven volzee 1.73 AL In vergelijking met de gemiddelde uitkomst der strand- metingen in 1874 was: de duinvoet aangewonnen 0.30M.; de hoogwaterlijn zeewaarts verplaatst 4 AL; de laagwater lijn zeewaarts verplaatst 20 M.; de duinvoet verlaagd 0.14 M. De strandmeting vergeleken met die van 1857 toont aan, dat de duinvoet is afgenomen 4. 40 AL, de hoogwater lijn duinwaarts is verplaatst 5 AI., de laagwaterlijn zee waarts is verplaatst 3 AL, de duin voet is verlaagd 0.33 M. In Noordholland: De afstand van den strandpaal tot den duinvoet bedroeg 38.91 M.; de afstand van den strandpaal tot de hoogwaterlijn zeewaarts 4.58 Al.; de afstand van den strandpaal tot de laagwaterlijn zeewaarts 62.10 M; de gemiddelde hoogte van den duinvoet boven volzee 1.67 AL In vergelijking met de gemiddelde uitkomsten der strand meting over 1874, was: de duinvoet aangewonnen 1.22 AL; de hoogwaterlijn landwaarts verplaatst 0.93 AL; de laag waterlijn zeewaarts verplaatst 0.66 Al.; de hoogte van den duinvoet verlaagd 0.43 M. De strandmeting, vergeleken met die van 1843, toont aan, dat de duin voet is afgenomen 8.92 M.; de hoogwater lijn zeewaarts is verplaatst 5.09 M.; de laagwaterlijn zeewaarts is verplaatst 4.93 M. Het volgend Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal in Gelderland of Overijssel worden gehouden. De heer F. Haitsma Alulier, burgemeester van de Rijp en Graft, is gekozen tot lid van den gemeenteraad van eerstgenoemde gemeente met 32 van de 40 uitgebragte stemmen. De 17de uitvoering van liet Nederlandsch Gymnas tiek—Verbond zal op Zondag 13 Aug. a. s. te Alkmaar worden gehouden. Het volledige programma is den gym nasten nog niet toegezonden. Voorloopig wordt echter reeds medegedeeld, dat hoofdzakelijk door de welwillendheid van 't gemeentebestuur van Alkmaar de uitvoering mogelijk is gemaakt. Niet alleen zijn het Doelenveld, de muziek der schutterij en eenige materialen voor het terrein kosteloos ter beschikking gesteld, maar ontving het Verhond boven dien de toezegging eener geldelijke ondersteuning van f 100. De uitvoering wordt voorafgegaan door een optogt en ge volgd door een diner, concert en bal. Hoe vermoeijend zulk een dag zelfs voor gymnasten ook schijnen moge, zij zijn daar blijkbaar tegen gehard, want daags daarna zullen zij eene wandeling naar Heilo, Bergen en verdere om streken van Alkmaar doen. De gemeenteraad van Hoorn heeft, naar aanleiding van een door de afdeeling Hoorn en omstreken der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw ondersteund adres van ingezetenen, besloten, met instandhouding van alle bestaande markten, des Vrijdags van elke week ook nog te houden eene markt voor koeijen, kalveren, schapen, varkens en pluimgedierte. Deze markt is vooral hierom wenschelijk, omdat het daarop verkochte vee nog des Alaandags daaraanvolgende kan worden aangevoerd op de Londensche markt. De inschrijving voor de Nieuwe Noordsche Compagnie te Enkhuizen, ter uitoefening van de robben- en walvisch- vangst, is niet volteekend. Ofschoon deze ongunstige afloop niet bemoedigend is, bestaat toch bij de oprigters het voor nemen om de zaak nog niet op te geven en haar zoo mogelijk eerlang tot stand te doen komen. Het vlas in de drooggemaakte IJpolders is voor het, grootste deel verkocht. De opbrengst was f 400 a 500 per hectare. De hoedanigheid is zeer medegevallen, zoodat men over het algemeen weinig ooren heeft naar het bod van f 400, dat nu reeds gedaan wordt voor liet nog te zaaijen j vlas van het volgend jaar. De inrigting voor spraakgebrekkige en achterlijke i kinderen, onder bestuur van den heer F. IJntes Kingma, Prijs der Advertentiën: Van 1regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. te Amsterdam, kan weer, onder een aantal gelukkig geslaagde genezingen, wijzen op een paar gevallen van niet gewonen aard. Een patiënt van dr. A. A. Gouwe, te Alkmaar, had volstrekt geen «timbre» in de spraak, doch na vijf maanden verblijf op de inrigting was hij van dat gebrek bevrijd. Een leerling van den lieer Hinso, te Amsterdam, heeft er in betrekkelijk korten tijd de l leeren spreken, die hij bijzonder radbraakte. Naar men verneemt, heeft de geneeskundige inspec teur, die een onderzoek heeft ingesteld omtrent het onlangs vermelde, te Bussum voorgekomen geval van cholera, verklaard, dat hier slechts sprake is van een, hoewel vrij ernstig, geval van cholera noslras. Tot op dit oogenblik is dit geval zonder doodelijken afloop gebleven, terwijl voorts tot nu toe geene nieuwe gevallen zijn voorgekomen. De commissaris en aanteekenaar van de veereu op Texel enz. te Amsterdam is uit zijne betrekking ontslagen en in zijne plaats is benoemd Jacobus Beckering, die als zoodanig is beëedigd en zijne betrekking heefd aanvaard. (Hibd.) Te Haarlem is jl. Zaturdag een vierjarig zoontje van den werkman Otter, in de Witte Heerensteeg, in een waschtobbe verdronken. De heer dc Pauw is jl. Zaturdag namiddag, ongeveer 4| ure, met zijn ballon «dé Nederlanden» te 's IIagë opge stegen eri ten 6 ure te Haarlemmermeer neergekomen. Twee lieeren liefhebbers hébben de réis medegemaakt. De Brusselsche correspondent van het Dagblad meldt per telegraaf, dat Z. K. II. de Kroonprins van Duifsclilahd gisteren ter tentoonstelling van gezondhèidsleèr en reddings middelen te Brdssel door een der Duitsbhe exposauten werd uitgenoodigd, de ambulances te bezigfigen. «Ik heb er, helaas! reeds te veel gezien,» antwoordde Z. K. II.; «ik geef er de voorkeur aan, de werken des vredes te aanschouwen.» Te Rotterdam is een zwemmer door een Newfound- landschen hónd, die lvem met geweld uit het water wilde redden, zoo gebeten, dat hij aan de gevolgen overlèdén is. In de algeloópen week is hét vervoer van vette varkens uit den Thieler- en Bommëlerwaard langs Utrecht naar Engeland zeer belangrijk geweëst; de prijzen waren zeer hoog en liepen zelfs van 50 tot 55 cents liet kilogram. Het gewone «Kersenfeest» voor de schoolgaande kinderen te Nijmegen heeft jl. Vrijdag plaatsgehad. Honderdén kinderen deden zich in den bekenden boomgaard té Léht te goed. De stedelijke schutterij-muziek luisterde ook' nu 't kinderfeest op. Voor eenige dagen zijn te Zutphen ee"n tweetal paardèn verkocht voor f 4100; te weten een voor f 1900 en voor f 2S00 béide voskleurig, doch geen span. Dëzè'prijéön zijn zeer hoog; de kleur is thans de modekleur. Sommige landbouwers te Deventer, die des niörgens hun koeijen op de stadsweide wilden gaan melken, waren sedert geruimen tijd met bijna ledige emmers teruggekomen, en hadden ontdekt dat hun koeijen, vóór dat zij kwanïèVi, reeds gedeeltelijk waren uitgemolken, waarvan zij de politie in kennis stelden. Nadat twee agenten van politie gedurende den geheelen nacht van Zondag in de stadsweide op sur veillance lagen, betrapten zij nu tegen den morgen op heeter daad 4 jongens van 7 tot 11 jaren, die bezig waren de koeijen uit te melken en de melk uit te drinken. Tegen de knapen is proces-verbaal opgemaakt. De heer W. A. Scholten, te Groningen, heeft uit Breinen inlichtingen gevraagd omtrent het berigt, dat daar een Colorado-kever in eene lading Amerikaansche aard appelen zou zijn gevonden. Het feit wordt, in het ant woord, onloochenbaar genoemdna een reis van 14 dagen zónder voedsel is het insect evenwel in leven gebleven en heeft nu, met frisch aardappelloof gevoed, eene menigte eijoron gelegd. Onder scherp politie-toezigt is de gévreesdé vreemdelinge naar Berlijn overgebragt. De brief eindigt met deze weinig bemoedigende voorspelling: «Het levende exemplaar zal moeijelijk uit het binnenland van Amerika herkomstig kunnen zijn, maar de kever zal eenvoudig te New—York aan boord zijn gekomen, want het is bewezen, dat deze insecten reeds op de New-Yorker ladingsplaatsen worden aangetroffen. Aangezien nu bedoeld exemplaar een ruim 14daagsch vervoer heeft uitgestaan, werd ons de ineening niet verzwegen, dat het, ondanks alle voorzigtig- heid, enkel een vraag van tijd kan zijn, dat wij dezen kever ook hier krijgen.» Aan de Haagsche Kroniek der Gron. Crt. ontleenen wij o. a. de volgende regelen: «Omtrent de komst van den Duitschen Keizer loopen thans verschillende geruchten. Ik kan u echter mededeelen, dat daarvan niets zal komen. Aanvankelijk bestond bij i Keizer Wilhelm het voornemen om zich op het laatst dezer j maand hierheen te beguven, ten einde het groot vrijmetse- i laarsfeest op den 27 dezer (het gouden jubilé van den groot- I meester-nationaal, Prins Frederik) bij te wonen. Van dit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1