Buitenland. al de gemakken, die deze dienst oplevert en eindigt die aanbeveling met deze woorden: «Een aangenamer overtogt kan men naauwelijks wenschen; van 's avonds 8 tot 's morgens 6 uur aan boord met «onge stoorde nachtrust,» kan men Engelands hoofdstad van Keulen uit in achttien uur bereiken.» Jl. Dingsdag morgen is brand ontstaan in het logement «La belle Veu,» te Vlissingen. Met behulp van eenige brandspuiten was men den brand, die een ernstig aanzien had, spoedig meester. Naar men meent, is de brand ont staan op eene logeerkamer, waar eene logeergast in bed had liggen rooken en in slaap gevallen was. Ds. B. G. Clement, predikant te Ellekom, vierde jl. Zondag zijne 40jarige ambstbediening. Gedurende 20 jaren was de jubilaris bij de Hervormde gemeente te Helder werkzaam. Uit Zwolle berigt men aan het Hbl., dat tijdens het onweder van jl. Vrijdag aan het Katerveer de veerpont midden op de rivier was, beladen met 4 bespannen wagens en eenige personen. De bliksem trof den ketting en sloeg langs dezen in het water. De 4 veerknechts, die aan den ketting trokken, werden neergeworpen, doch kregen geen letsel, evenmin als de andere personen en paarden. Het was gelukkig dat deze door den schrik onbewegelijk bleven staan, anders ware door de verwarring misschien groot onheil gebeurd. Jl. Dingsdag is te Deventer het 99ste congres van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid geopend. Maandag avond waren de vertegenwoordigd s der verschil lende afdeelingen door het bestuur der afdeeling Deventer verwelkomd. In de buiten-societeit de Vereeniging, in de Worp, werd hun na die receptie een genoegelijke avond bereid, een oud en goed gebruik, dat de hartelijkheid onder de leden van het congres bevordert. Dingsdag opende dr. A. Vrolik, voorzitter van het hoofdbestuur, de vergadering met eene toepasselijke rede. Hij wees op de groote beteekenis van den arbeid in den uitgebreidsten zin, over de verslindende kracht van bet militairisme, en deed zeer eigenaardig een blik slaan op den enorraen vooruitgang van Twenthe. Zeer treurig was de toestand naar alle rigtingen in den vreemde, doch ge lukkig getuigde de toestand der Maatschappij van leven en vooruitgang. Een krachtige opwekking, om met behoed zaamheid en energie voort te schrijden op den weg van ontwikkeling, was het slot zijner rede. Verschillende huishoudelijke zaken kwamen in deze eerste zitting in behandeling. Zoo heeft zich de commissie van raadgeving, uithoofde van geringe belangstelling, ontbonden. Voor het ontworpen museum van kunst en nijverheid toe gepast is tot dusver aan bijdragen in eens f 10,145.75 en per jaar f 288.50 toegezegd; het aantal leden der Maatschappij is 2004, dat der departementen 81. De subsidie voor kunst matige oestercultuur is ditmaal niet uitgereikt; ook de premiën werden niet toegekend. De Maatschappij zal aan haren beschermheer, Z. M. den Koning, haren dank betuigen voor zijne pogingen tot bevordering van het onderwijs in de houtteelt. Zij staat f 1000 toe ten behoeve van de voorgenomen expeditie naar Sumatra. Eenige wetsbepalingen werden veranderd. De wolproductie levert in het Noorden des lands alom bevredigende uitkomsten op. Vachten wol van 10 KG. per schaap zijn geen zeldzaamheid. De verzending naar het buitenland is aan de orde, per KG. besteedt men voor de lste kwal. van f 1.75 tot f 2.Door de schapenhouders in Drenthe, Friesland en Groningen wordt voor duizenden guldens in dit artikel afgeleverd. Het eerste nieuwe handelshooi van 't Kampereiland is afgeleverd voor f21.de 1000/2 KG. Oud hooi is voor de pers zeer gezocht en geldt f 16.a f 18. Blijkens de jongste bij de regering ontvangen officiële mededeelingen uit Zwitserland aangaande den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 4 Julij, had men het heugelijke feit te constateren, dat het gevaar der long ziekte gelukkig afgewend en die ziekte geheel verdwenen was. Ook het mond- en klaauwzeer was aanmerkelijk ver mindert; het heerschte nog maar in 8 stallen, en dus ver was het vee op de Alpen en in de weiden geheel daarvan bevrijd gebleven, iets dat in dit jaargetijde sedert jai-en niet had plaats gehad. Voor het overige waren in zes kantons 5 gevallen van kwaden droes, 4 van miltvuur en 4 van hondsdolheid voorgekomen. Volgens een telegram uit New-York van jl. Maandag is het stoomschip St. Clair op het Bovenmeer verbrand en zijn daarbij 27 menschen omgekomen. The great JLondon serio comic Favorit. Heuscb, mevrouw, zoo staat 't op 't affiche, en u moet haar bepaald gaan zien! Ik bid u, lach niet en maak er mij geen verwijt van, dat ik tracht u over te halen eene artiste te gaan bewonderen in een houten loods, tusschen de treurige overblijfsels van eene alledaagsche Hollandsche kermis. Wat ze eigenlijk doet, mevrouw, wat ze eigenlijk uitvoert? Neen, ze clog-, boot- of stepdanst niet, ze laat u geen kippenvel krijgen door een salto mortale en ze perst u geen lach—tranen af als de mesjogene Meijer; neen, mevrouw, ze komt op in een zedig kleedje en ze zingt een eenvou dig lied, maar een lied, mevrouw, dat u tot 't harte spreekt, een lied, dat u wegsleept en u verplaatst op 't ranke vaartuig, waar eene zorgvuldige moeder, beloio, neêrzit en een kind drukt aan haar bossom of snoiu; zij laat u spele varen op 't zilte nat, maar zij laat u ook 't harte ineen krimpen bij den verschrikkelijken kreet: Firel Er is brand in 't schip. Vreeselijke kreet voor de rampzalige, wan hopende moeder. Kies, radelooze vrouw, kies thans met uw arm, lief kind den dood in 't eene element of in 't andere. Geen uitweg! geen redding! Geen hoop meer? Ja, bij Hem die heerscht en magt heeft over alles wat adem haalt en leeft. Uw gebed was niet ijdel«a sail, Ihey see ush en de redding is nabij, en dankbaar valt de zwaar beproefde vrouw, de liefdevolle moeder, met het pand harer liefde nogmaals neder en zingt den Algoede een dankgebed. Werkelijk, mevrouw, Kate Bella is eene declamatorische zangeres, die u tot bewondering dwingt, en als ze straks na haar gracieus verdwijnen even lieftallig terugkomt in een Spaansch costuum en gewapend met een Tambourin u haar Esmeraldan voordraagt, of haar vivandièrezingt, dan, mevrouw, zal ik de vrijheid nemen mijne facie naai de uwe te wenden en in 't publiek uw goedkeurend hoofdknikje opvangen en van uw gelaat de teekenen van genoegen aflezen. HijmanHijmange moogt David, Meijabeer en tutti quanti tot de uwen rekenen, Kate Bella is toch een van de onzen. Niet waar, mevrouw, dank zij de welgekozen of liever flink veroverde plaats en dank het genotene, blijven we nog eenigen tijd in dezen muzentempel, waarvan de bast zoo ruw, de pit zoo smakelijk is, en we zullen althans over te weinig variatie niet te klagen hebben. We noemen o. a. de leden van de Webb-troupe, bestaande in big, middling en liitle Webbs. Hunne dansen.... pardon, mevrouw, u bedoelt hun gewrichtdraaijende, geluidgevende, been- vermoeijende, schoen verslijtende voetgymnastiek; o zeker, 't is aardig, maar noch slechts als toegift te beschouwen in vergelijking bij de soli, duos, trios en quartetten, die deze family ons voordischt en waarbij zelfs cavallerie, gevechten en het verschijnen van hooge personaadjes niet ontbreken. En als straks Jo, Jo, the little pegenini (sic!), verschijnt en u zijn negerdans vertoont, dan wordt het u, mevrouw, in spijt uwer sterke zenuwen, tureluursch voor de oogen door de wendingen, duikelingen en kronkelingen van dezen gom-elastieken man in spe. Sinds de verschij ning van de Zweedsche nachtegaal Jenny Lind zijn er een aantal als surrogaat ter markt gebragt. Of ze allen even zoete toonen kweelen, ik weet het niet, mevrouw, maar fröken Clausen is toch geen onaardige verschijning, en onze jeunesse dorée apprecieert dit pyramidaal, que 1'on se souvienne «o skrcek, o skrcek!» Aan den voet van het programma staat de naam van een man, mevrouw, die eigenlijk een eereplaats bovenaan verdiende. Zijn nom de plume, neen, zijn nom de piano is Henry. Die tokkel-automaat zit met Jobs geduld uren achtereen en wordt als 't ware genegeerd, althans hij trekt zich 't applaus al bitter weinig aan. Stil en bedaai'd zit hij voor 't clave-cimbaal en speelt, soms lezende, dikwijls radende, veeltijds fantaiseerende wat men op 't tooneel vertoont. De eenige variatie, die hij ondervindt, is de verbastering van zijn naam. Van Henry maakt men Harry, vervolgens wordt dit met de overige klinkers gevariëerd in Herry, Hirrv, Horry. En toch is Henry de man, die zorgt dat 't geen Hurry wordt, want Wo du nicht bist Herr Pianist, Da schweigen alle Floten. Verslag der verrigtingen van Zr. Ms. zeemagt in de wateren van Atsjin; vervolg. De Bandjermassin vertrok den G April naar Singapore om aldaar eenige noodzakelijke herstellingen te ondergaan. Den 7 April keerde de Aart van Nes ter reede van Atsjin terug. Den 2S Maart tc voren naar de wesikust vertrokken tot hand having der blokkade van Koningspunt tot Kloeang, had dat vaar tuig herhaaldelijk de verschillende tussehenliggende baaijen onder zocht. Herhaaldelijk was men daarbij slaags geweest me< de ben- tings, die in vrij grooten getale aan de Riouwbaai en de baai van Loeong zijn opgerigt. Hoewel steeds tijdelijk tot zwijgen gebragt, werd bij een nieuw bezoek, voornamelijk in de laatstgenoemde baai, het vuur voort durend op nieuw door den vijand geopend zoodra het stoomschip genoegzaam binnen het bereik van het geschut genaderd was. In den morgen van 14 April ankerde de Deli ter reede van Atsjin. Den 14 Maart met den controleur 11. W. Tadema vertrokken ter voldoening van eene zending bij de hoofden der verschillende Rijken op de westkust, had die bodem achtereenvolgens Pattij, Telloe-Kloempang, Rigas, Malaboe, Soesoeh, Tampat Toean en Troemon bezocht. Naar aanleiding van ontvangen mededeeling, dat een groot gedeelte der bevolking van het vroeger getuchtigde Mukki genegen was tot onderwerping, was ook die plaats aangedaan, waar bij monde van twee der invloedrijkste hoofden, daartoe aan boord gekomen, de goede gezindheid der bevolking betuigd werd. Deu 29sten te Singkcl aangekomen om aldaar steenkolen in te nemen, vertoefde de Deli daar tot den 4 April en keerde als toen van daar naar Atsjin terug, op de terugreis de meeste der voren genoemde plaatsen nogmaals bezoekende. De Aart van Nes stoomde den 14 April tot voor de Koeala- Gigieng, ten einde aldaar de Sambas te vervangen. De Bromo, den 28 Maart naar de westkust vertrokken, keerde den 17 April ter reede van Atsjin terug. Station der noordkust. De Citadel van Antwerpen vertoefde gedurende de maand Maart beurtelings voor Gighen en Pedir, ter controle van den in- en uitvoer aldaar, en vatte den 30sten post voor Endjoeng. De Sumatra, gedurende de afwezigheid van de Citadel van Antwerpen gestationeerd voor Gighen, deed vervolgeus een togt naar Patongan, Kloempang-Doea en Telok-Samowe. Te Gighen teruggekeerd en aldaar den steenkolenvoorraad aan gevuld hebbende, vertrok de Sumatra den 14 Maart, om gedurende eenige dagen post te vatten bij Oedjong-Rayat en voorts ter bewaking van Merdoe, ter tijdelijke vervanging van het stoomschip Schouwen aldaar. Tijdens de afwezigheid van de Riouw, welk vaartuig naar Singa pore is vertrokken, tot het ondergaan van eenige noodzakelijke herstellingen, werd ook het meer westelijk gedeelte van het station door de Sumatra bekruist. De Schouwen bekruiste de kust tusschen Endjoeng en den hoek van Rayah. Op den 1 Maart werd in de nabijheid van Merdoe eene met pinangnoten geladen praauw ouder een hevig vuur des vijauds door twee gewapende sloepen van dat stoomschip van het strand gehaald en buitgemaakt. In den nacht van den 26slen werd audermaal eene groote praauw, met pinang geladen, door de gewapende sloepen bemagtigd. De Palembang bekruiste het westelijk gedeelte van het station. Den 19 Maart uit de baai van Krung-Rayah stoomende, ont dekte dat vaartuig twee praaüwen onder den wal beoosten den oosthoek der baai. Beide praauwen bij de nadering van het schip op den wal gehaald en door de opvarenden in overhaaste vlugt. verlaten, werden door de afgezonden gewapende sloepen zonder tegenstand buitgemaakt. Station der oostkust. Omtrent de verrigtingen der schepen op dat gedeelte der Atsjinesche kusten werd het navolgende ge rapporteerd De Merapi vertoefde voortdurend ter reede van Edi tot den 31 Maart, op welken datum door dien bodem een togt naar de Djoloh-rivier werd gemaakt. De Titnor vertrok den 4 Maart naar Soengei-Rayah, aan boord hebbende den assistent-resident, wiens tegenwoordigheid daar ter plaatse wenschelijk werd geacht tot beëindiging van oneenigheden tusschen dat Rijk en Perlak. Den Oden te Edi teruggekeerd, begaf de Timor zich den lOden naar de Arakoendoer, ter vervanging van de Bommelerwaard, daar gestationeerd blijvende tot den 25sten, om wijders, na te Edi den steenkolenvoorraad aangevuld te hebben, post te vatten voor Padawa-besar. De Bommelerwaard tot 10 Maart gestationeerd voor de Arakoen- doer-rivier en aldaar door de Timor vervangen, bezette wijders den post voor de Simpang-Olim. De Amboina deed tot den 3 Maart de dienst ter reede van Edi, en vertrok toen naar het station Simpang-Olim, waar het den 20sten door de Bommelerwaard werd vervangen. Gedurende het verblijf der Amboina aldaar had de sloepentogt plaats, vermeld in het vorig verslag. Na te Edi den kolenvoorraad aangevuld te hebben, ging het stoomschip den 25 Maart post vatten voor de Arakoendoer. De gouvernements-stoomers Boni en Siak bleven gestationeerd respectivelijk op de Arakoendoer- en de Simpang-Olim-rivier, zonder aldaar door den vijand verontrust te worden. Aan de vier gewapende booten, tot het station behoorende, bleven gelijke diensten als in de vorige maand opgedragen. Benoemingen, enz. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de heer C. G. Bijleveld, regter in de arrond.-regtbank te Arnhem. Aan de Rijks-Landbouwschool zijn benoemd: tot leeraars de hecrcn J. van Dam, dr. O. Pilsch, dr. J. J. van Renesse, dr. J. Ritzcma Bos, H. G. Stumpf, allen te Wageniugeu eu G. J. Vos Az., te Amsterdam: en tot tijdelijk leeraar de heeren C. Honigh, J. Goossen eu mr. J. II. VVunder, allen te Wageniugeu. Tot 2de luits. zijn benoemd: bij het 7de rcg. inf. de kadet L. Ch. van den Brandeler, van de K. M. Academie; de sergeanten R. II. Luber en J. Ditraar van het instr.-batt., P. G. Weuringh van het 6de reg., J. C. Koopman van het instr.-batt., L. W. A. Medenbach van het 4de reg. en G. A. Gennct van het reg. gren. en jagers; bij het 2de reg. inf. de serg. J. M. .T Jonker van het 7de: bij het 4de reg. de serg.-tit. J. H de Wildt van het 7de; bij het lste reg. vest.-art. de kadet J. J. P. Slinkers, van de K. M. Academie en de serg. 11. J Rijfkogel, van het korps; bij het 3de reg. vest.-art. de serg. A. N. J. Eabius, van het lste reg. STATEN-GEAERAAL. Tweede Hamer. Bij de Kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot verhoogiug van de militaire pensioenen bij de landmagt en verhooging'van deze pensioenen wegens verblijf in Indische militaire dienst. Voor opper- en hoofdofficieren geldt de verhooging tot op de helft vnn het activiteits-tractement; voor de kapts. bedraagt zij f 200; voor 1ste luits. f 100 cn voor 2de luits. f 50. Voorts worden ook ver hoogingen voorgesteld voor de mindere rangen. Voor de Indische dienst wordt aan alle officieren f 75, en aan de onderofficieren f 15 per jaar toegekend, overeenkomstig met hetgeen voor de zeemagt is vastgesteld. Nog onderscheidene andere bepalingen, in gelijken geest van ver hooging, zijn voor de mindere rangen gemaakt. Het globale meerder pensioen zal bedragen over allen f 185,000 boven het tegenwoordige bedrag, maar verdeeld over tien jaren. Frankrijk. De Gazette des Tribunaux doet het volgende verhaal van een onlangs voorgevallen allerzonderlingsten zelfmoord. Een landbouwer, in den omtrek van Lafayette, Indiana, James Moore genaamd, hield zich sedert lang met allerlei uitvindingen bezig. Op een Zaturdag begaf hij zich naar genoemde plaats en huurde er eene kamer, te kennen gevende, dat hij er waarschijnlijk eene week zou blijven, daar hij eene nieuwe uitvinding moest voltooijen, waaraan hij geheel alleen wilde arbeiden. Hij deed planken, eene zaag en een bijl brengen en sloot zich op. Toen hij niet weder te voorschijn kwam, brak men de deur open en vond, dat hij zich zeiven door middel van een valbijl had ont hoofd. De guillotine was naar het bekende stelsel vervaar digd. De bijl, tusschen twee gleuven neergevallen, was aan de dwarsplank opgehouden geweest door een stevig touw, aan welks einde eene brandende kaars was geplaatst, welker vlam, tot op eene bepaalde hoogte neêrgebrand, het touw had verteerd. Op de plaats, waar het hoofd moest vallen, had Moore eene geopende doos geplaatst en op den bodem daarvan eene laag met chloroform gedrenkt katoen. Zelf had hij zich het bovenlijf en de beenen vast weten te snoeren met riemen, welker uiteinden hij in den vloer had geschroefd. Het werktuig had zijne dienst maar al te goed verrigt. De ongelukkige uitvinder laat eene weduwe en drie kinderen na. Doitscbland. De Provinzial Correspondenz zegt aan het slot van een artikel, betreffende de te Reichstadt gehouden bijeen komst van de Keizers van Oostenrijk en Rusland«De indruk des vredes, dien de berigten uit Reichstadt het allereerst te Weenen teweegbragten, heeft zich weldra aller- wege doen gevoelen en het vertrouwen versterkt, dat de gemeenschappelijke pogingen tot het handhaven van de vrede, welke in het verbond der drie Keizers een hechten grondslag bezitten, ook de moeijelijkheden van den tegen- woordigen toestand zullen te boven komen. De Berlijnsche Börsen-Courier deelt, bij gebrek van werkelijk nieuws, mede dat kapt. Boy ton van plan is om, na het afdoen van eenige verpligtingen die hem naar Zwit serland en Weenen roepen, van laatstgemelde plaats regt- streeks naar het Servische leger te vertrekken. Hij wil zich daar, met zijn zwempak, ter beschikking stellen van den Servischen opperbevelhebber, en hem voor stellen, om, met nog een 20tal op dezelfde wijze uitgeruste lieden, de Turksche oorlogschepen in de haven van Kleck en elders, door middel van torpedo's, in de lucht te doen vliegen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2