bare lagere scbool te Abbekerk en Lambertscbaag liet genot van een uitstapje naar Amsterdam, met daaraan verbonden bezoek aan het Kon. Zoöl. Genootschap bereid. Onder het geleide van de twee onderwijzers en van eene commissie van vier heeren, die voor dit doel hun rijtuigen welwillend beschikbaar hadden gesteld, ging, na een genotvollen rijtoer door een van de welvarendste streken van Noordholland, de reis over Purmerend naar Amsterdam, waar, op eene wandeling door de stad, de voornaamste merkwaardigheden bezigtigd en vervolgens eenigehoogst aangename en leerzame uren in de diergaarde doorgebragt werden. Uiterst voldaan en in opgeruimde stemming keerde het jonge volkje des avonds, met hunne geleiders, in de gemeente terug. Het bestuur der afdeeling van de Vereeniging «Volks onderwijs» aldaar, die zich, vooral ook plaatselijk, de aanmoediging en bevordering van het schoolbezoek ten doel stelt, zag zich door de ruime bijdragen van inwoners der gemeente, op wier medewerking voor dit doel een beroep was gedaan, in staat gesteld, den dag zooveel mogelijk tot een feestdag voor de geheele schooljeugd te maken. Gelijk tijdig toch met het bezoek van de hoogste klasse aan Amsterdam, werd voor de twee laagste klassen een feest in de school ingerigt, waar de kinderen, na het houden van een feestelijken omgang door de gemeente, door afwisselende spelen, de trekking van eene tombola zonder nieten en het genot der hun aangeboden ververschingen, in de prettigste stemming werden gebragt. De commissie, die een en ander regelde, ondervond belangrijke medewer king van de heeren Gebr. Goedkoop, ondernemers van de schroefstoombootdienst tusschen Purmerend en Amsterdam, die tegen veel verminderden prijs den overtogt met hunne boot hadden toegestaan, en van het bestuur van Natura Artis Magistra, waar op de billijkste voorwaarden aan de schooljeugd toegang werd verleend. In een ingezonden stuk in de KI. Crt. wenscht dr. J. J. Kerbert, te Arnhem, dat van regeringswege verpligtend worde gesteld, de volgende wijze van begraven: a. het begraven in gemetselde en met portland—cement bestreken grafkuilenb. het neerleggen der dooden in goed geglaseerde steenen- of glazen lijkkisten, hermetisch gesloten door deksels van dezelfde stof. Al het overige, hetzij verbranden of het conserveren der lijken, kan dan ter keuze worden overgelaten van belang hebbenden. Yan 20 tot 28 Junij jl. heeft de commissie, inge volge art. 56 van de wet op het middelbaar onderwijs daarmede belast, het eindexamen afgenomen aan leerlingen van de Tuinbouwschool der Kon. Ned. Tuinbouw-Maat- schappij «Linnaeus,» te Watergraafsmeer. Diploma van bekwaamheid is o. a. uitgereikt aan den heer E. M. van der Sluijs, van Rustenburg bij Alkmaar. Jl. Donderdag behandelde de Leidsche gemeenteraad de zaak der drinkwaterleiding. De uitslag der beraad slagingen was, dat voorloopig concessie verleend werd aan de heeren mr. W. van der Vliet, te Amsterdam, en mr. Ch. Bosch Reitz, alhier. Later zal de Raad nog over de zaak definitief te beslissen hebben. De gewezen politie-agent H. Werson, te 's Hage, indertijd wegens moedwilligen manslag veroordeeld, heeft van den Koning zoodanige vermindering van straf gekregen, dat hij met 1 Aug. a. s. op vrije voeten zal worden gesteld. Te Delft is een buitengewoon zware koe te zien bij den kastelein v. d. Arend, op de Beestenmarkt. Deze colossus weegt niet minder dan 2000 kilogrammen en is niettegenstaande zijn enormen omvang goed geproportioneerd. Dr. M. Cohen Stuart, te Utrecht, heeft van den kerke- raad der Hollandsche Hervormde gemeente te New-York een openlijke en hartelijke dankbetuiging ontvangen voor n^——gggHifSSSB keert niet terug, hij is maar alleen, en als Daan hem morgen op straat tegenkwam zou hij het den steenhouwer gevoelig betaald kunnen zetten. En het regent ook zoo bar! Hein zoekt een schuil plaats in zijn huisje bij de brug, vlak tegenover den mooijen goudsmidswinkel; steekt een verseh pijpje op, en haalt de deur van zijn kluisje op een kier dicht. Dat 's beter dan op straat!Al dampende dommelt onze werkman-nachtwacht, moede en koud als hij is, zachtjes in Den volgenden avond melden de couranten het nieuwtje, dat er 's nachts is ingebroken en gestolen in den mooien goudsmids winkel van X. en Zoon, in weerwil dat er vlak tegenover het magazijn een nachtwachtshuisje staat. Hein krijgt op het appèl van zijn chef een ernstige berisping. Dat maakt hem kregel. Zijn kameraden op den winkel verwijten hem zijn slecht toezicht en bespotten hem. Hij zet er een borrel op en maakt ruzie, die zoo hoog loopt dat een paar politieagenten zich er mee bemoeien, doch door onzen wacht met een vuistslag worden begroet. En weer een dag later berichten de couranten, dat er een man is opgebracht wegens ernstig verzet tegen de politie en dat die man deel uitmaakte van de.... nachtpolitie! Ik fantaseer niet, Amice Ge zult u ongetwijfeld herinneren dat dergelijke bedroevende dingen werkelijk geschied zijn. Arme Amsterdamsche nachtwachts! Waarom moeten ze een bespotting, een ergernis zijn voor de gansche burgerij Zij kunnen het waarlijk niet helpen dat zij maar ten halve hun plicht kunnen vervullen als ze 's avonds om 10 uur, wanneer hun kameraads ter ruste gaan, moêgewerkt en met loome leden op het appèl komen. En als de nachtdienst weer vervuld is, wat loon hebben ze dan? Och, 't is zoo weinig, zoo bitter weinig! Vijf en zestig centen in den zomer, van 10 tot 5 ure; en vier en twintig stuivers in den langen, barren winternacht, wanneer ze tot 's morgens zeven uur de wacht moeten houden. O, Amsterdam, het is een schande dat ge dergelijke dingen binnen uw veste duldt! Zal dan alleen een vreeselijke moord, een stoute inbraak, een enorme diefstal daarin verandering kunnen brengen? Zal men werkelijk het kalf laten verdrinken in den ongedempten put? Het is met de brandweer evenzoo gegaan. Eerst toen er vijf menschen op klaarlichten dag in één huis omkwamen, besloot men door te tasten en werden de oude spuitgasten opgeruimd. Zoo ruime men ook de nachtwachts opde stramme, moede werklieden, en vervange ze door een corps van flinke nacht-politie-agenten, die voor hun taak berekend zijn. Maar ik zit niet in den gemeenteraad. Als ik in den gemeenteraad zat! Ik geloof niet dat ik zou stemmen voor inwilliging van het verzoek der nachtwachts, vermeld in hun adres dat gis teren in den Baad is voorgelezen, om een uniform als die der politie-ageuten of des noods slechts een of ander onderschei zijn ijverige bemoeijingen ten behoeve van den aankoop van het huis, waar de Nederlander te New-York in zijn moedertaal het Evangelie zal kunnen hooren verkondigen, en dat het hoofdkwartier zal zijn, waaruit zooveel mogelijk aan Hollanders hulp, raad en voorlichting zal worden ver strekt, zoo zij dit mogten verlangen. Uit Tilburg meldt men dd. 13 dezer: «De Europesche wolmarkt ondergaat zoodanige daling, dat de fabrieken alhier er de gevolgen reeds nu op krachtige wijze van ondervinden. De drukking op het fabriekwezen is ongehoord en, evenals in vele zaken in dezen tijd een pijnlijke stilstand of teruggang is, lijdt onze fabriekstad veel onder den invloed van dezen stand van zaken.» De Midd. Ct. zegt: In den toestand van het droogdok is jl. Donderdag geen verandering gekomen. Men is bezig, door middel van duikingen onder water, te trachten de afsluiting tusschen het voor- en achterdok meer afdoende te maken. Omtrent, de oorzaken van de doorbraak, ver keert men nog in het onzekere, nieuwe grondafscheuringen hebben niet plaats gehad. Een der Duitsche zusters (soeur supérieur) van het R. C. Weeshuis te Vlissingen heeft zich in den Fransch— Duitschen oorlog, door het verplegen van gewonde soldaten op het slagveld, zoodanig weten te onderscheiden, dat zij van den Duitschen Keizer het IJzeren Kruis ontving, terwijl haar vanwege de Keizerin een massief gouden Christusbeeld werd vereerd. Naar men verneemt, heeft die edele vrouw andermaal het voornemen opgevat, om op de slagvelden van Servië- Turkije den armen verminkten soldaat hulp en bijstand te gaan verleenen. Woensdag morgen vertrok van Zïerikzee de monitor Tijger, die den vorigen namiddag in de haven gekomen was, naar de reede, om zich te vereenigen met de Heiligerlee en de Adder, die in de nabijheid der gemeente Bqrgh tot Oct. a. s. ernst-exercitiën zullen houden. De schijf is geplaatst op de Neeltjes-Jan-Roggenplaat. Het stelsel van bons zal ook te Parijs op de pers worden toegepast. «Le Billet de Banque» is de titel van een dagblad, hetwelk aldaar dezer dagen het licht zal zien en in een der nummers van de oplaag steeds een bank- billet van 100 fr. zal bevatten. Zeker zal de redactie van dat blad zich niet behoeven af te sloven om haar lezers interessante, degelijke lectuur te bezorgen. Al was het blad zoo dor en zoo droog als alsnomina odiosa suntdan nog zou het tal van koopers vinden. De bekende kapitein Boyton zal, volgens een blad uit den Elzas, een reis om de wereld maken, niet in 80 dagen maar in 5 jaren en altijd zwemmend. Krachtens zijn over eenkomsten zal de kapitein eerst Genua aandoen, vervolgens Weenen, St. Petersburg en Moscou, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk, Spanje en Portugal en terug over Italië. Hij zal Turkije bezoeken, zuidelijk Rusland, het Suez-kanaal doorzwemmen naar Alexandrië, Bombay, Madras, Calcutta, Java, Australië, Siam, China, Japan, San Francisco, om over Panama, langs de kusten te New- York aan te komen. Bij afwisseling om de maand zal de zwem-matador een Berlijnsche reporter meênemen op zijn uitspanningstogtje. De financiële toestand in Pruissen verbetert er nog niet op; op de 4°/D leening van 100 millioen gulden, welke de Pruissische regering uitschreef, is slechts voor 25 millioen geteekend. Don Carlos «met zijn gevolg» is te Philadelphia aangekomen. Te New-York is een aquarium, waarin walvisschen zijn te zien. Twee van deze dieren, die trachtten te ont snappen, zijn bij die pogingen om het leven gekomen. dingsteeken aan pet of jas, omdat zebij de burgerij zoo weinig in tel zijnMaar ik geloof, dat ik zeker een week of wat geleden een voorstel zou hebben ingediend om den 11 den Juli recht fees telijk te vieren met vlaggen, groen en lampions, ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der Duinwater-Maatschappij. Ieder, die weet welk een zegen het duinwater voor Amsterdam is, zal zich met mij verbaasd hebben, dat die dag zoo onopgemerkt is voorbij gegaan. Alleen de directie der Maatschappij heeft aan haar perso neel en eenige geuoodigden een huiselijk feest aangeboden bij de werken boven HaarlemMaar Amsterdam heeft zich onbegrij pelijk genoeg! volkomen onbetuigd gelaten. Alleen aau het gebouw waarin de bureaux der feestvierende Maatschappij gevestigd zijn, zag ik de driekleur vroolijk wapperen. Eén ding weet ik weldat het aan vlaggen en loof en lichtglans niet mangelen zal, als het vurig afgesmeekte wonder gebeurt, dat het ramtorenschip de Koning der Nederlanden werkelijk uit het IJ door het Noordzeekanaal in zee geraakt. Zooals de dagbladen u gemeld hebben, zou de proefneming den 5den Augustus plaats hebben. Doch uit goede bron heb ik vernomen, dat men reeds vroeger meent gereed te zijn en op Dinsdag 25 dezer het stoute stuk hoopt te wagen, 't Is voor de Kanaalmaatschappij met haar jammerlijke reputatie een levenskwestie, haar to le or not to le. Als de Koning blijft zitten, dan is het voor goed gedaan en er is veel meer kans voor zitten, dan voor doorgaan. Aan 's Kijks Marinewerf, waar het reusachtige gevaarte zijn besteraming afwacht, wordt met alle kracht gewerkt om het schip voor de proefneming gereed te maken, en er wordt geen moeite ontzien om de proef te doen slagen, 't Vaartuig wordt zoo licht mogelijk gemaaktge schut, ammunitie, enz. enz. krijgt het eerst later in, om het maar niet te bezwaren. De Kanaalmaatschappij van haar kant baggert en peilt en werkt wat zij kan. Het plan bestaat, om een paar dagen voor de groote onderneming met de Koningeerst een boot van gelijken diepgang door het kanaal te laten gaan, om te zien of er hier of daar wellicht ondiepten zijn gebleven. Gaat dit goed, dan kan de Koning volgen. Men is overeengekomen om den tocht van het ramtorenschip zonder eenig buitengewoon vertoon en zonder feestelijkheid te doen plaats hebben; loopt het mis, dan is het éclat minder groot. Doch mocht het schip inderdaad eenmaal buiten de hoofden geraken, dan zullen de vaandelen ontplooid en de bazuinen geblazen worden. Terecht? Ziedaar een pijnlijke vraag, met het oog op de toe komst. Ik denk aan den golfslag, aan de verzanding, aan de „overmacht", aan de „uatuurkrachtenik denk ook aan de milli- oenen die weg zijn en die nog weg zullen gaan en ik word droef, bitter, naargeestig gestemd. Et pour cause! Inmiddels t. t. AM8TELAAR. Uit de Transvaal. Het verschil tusschen de Transvaalschc republiek en het Kaffer-opperhoofd Secocoeni over het grensgebied heeft in den laatsten tijd zulk een dreigend aanzien verkregen, dat president Burgers den volksraad in buitengewone zitting heeft bijeengeroepen en onder diens goedkeuringeen korps van 2000 man onder de wapens heeft gebragt, ten einde Secocoeni en zijn aan hang te keer te gaan. Een van Secocoeni's volgelingen heeft namelijk reeds op het grondgebied der republiek een vijandelijken inval gedaan en in eene kraal nabij Geelhout boom acht aan de republiek getrouwe Kaffers vermoord en het vee weggevoerd. De president der republiek had reeds eenigen tijd te voren in den volksraad de verwachting te kennen gegeven, dat er niets anders zou overblijven dan Secocoeni gewapenderhand tot zijn pligt te brengen. Hij verzocht ook, dat men dien aanvoerder, of wien ook, niet langer zou aanduiden onder de benaming «kapitein» of «Koning.» Hij is een oproerig onderdaan, meer niet, en ieder burger van den Vrijstaat behoorde dus het gebruik van zulke benamingen te vermijden, die aan Secocoeni alleen door zijne aanhangers worden gegeven en in den Vrijstaat niet erkend kunnen worden. Hij vertrouwde intusschen, dat, indien het tot vijandelijkheden moest komen, ieder zijn pligt zou doen. In zijne gunstige verwachting op dat punt is hij niet teleurgesteld; althans blijkens de laatste berigten liet het zich aanzien, dat iedereen medewerkte om den president in staat te stellen, snel en krachtig tegen over Secocoeni door te tasten. Men verwachtte ook, dat de gouvernementen der andere Zuid-Afrikaansche landen het hem niet aan spoedigen bijstand zouden laten ontbreken. Volgens de Pall Mali Gazette is president Burgers tegen een federatie der Zuid-Afrikaansche staten. Hij heeft ver klaard, indien de meerderheid der bevolking van den Trans vaal zich voor dien bond uitsprak, liever terstond te willen aftreden dan zijne toestemming tot een zoo verkeerden maatregel te geven. Den 12 Mei waren weder een twaalftal Hollanders te Pretoria aangekomen, nl. de heeren Duuring (schei- en wijnbouwkundige), Spandaw, Baud, van Hoorn, van Hasselt, Bijlevelt (tabakshandelaar). Ezerusan, Plezier, van Vloten (architect), Borel, van Rijn, Tiraans en Vis. Nog anderen worden verwacht. Benoeniing'en, enz. Aan de heeren E. P. Kuijper en C. P. Dekker, handelende onder de firma Hooglandt van Herwerden, alhier, is, tot wederopzegging vergunning verleend voor eene stoomsleepdienst op de Zuiderzee en in de zeegaten en havens van Noordholland en Friesland. Herbenoemd zijn tot kantouregter te Medemblik de heer C. Wam- sinck en tc Beverwijk de heer C. H. Moens. Z. K. H. Frederik Willem Victor Albert, Prins van Pruissen, is benoemd tot riddergrootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den kapt. ter zee A. N. L. Koops en den kapt.-luit. ter zee W. L. A. Gericke. Provinciale Staten van Noordholland. Zitting van Donderdag 13 Julij. Vastgesteld de begrooting van het provinciaal bestuur, voor zoover het Rijksbestuur is voor 1877, en de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1877, laatstgemelde nadat een amen dement tot wijziging was aangenomen. Besloten is tot het heffen der navolgende opcenten7 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen; 8 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigen dommen 4 opcenten op de hoofdsom der belasting op het perso neel; 2 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel over de eerste vier maanden van 1877. Daarna is de zomervergadering der Staten gesloten. Buitenland. Frankrijk. De heer Louis Blanc heeft den minister van Buitenl. Zaken geïnterpelleerd over de politiek der regering aangaande de Oostersche kwestie. De minister heeft geantwoord, dat hij eene discussie over die kwestie ontijdig achtte. Frankrijk houdt zich uitsluitend bezig met zijn eigen herstel. Hij achtte hef wenschelijk, dat Frankrijk door geen gebeur tenissen in het buitenland in dat werk gestoord werd en rekende het den pligt der regering om zooveel mogelijk alle geschillen uit den weg te ruimen, die den vrede zouden kunnen bedreigen. Frankrijk zal medewerken om de over eenstemming tusschen de mogendheden te bevorderen. Deze zamenwerking heeft tot grondslag de non-interventie en een gemeenschappelijk overleg, dat door vertrouwelijke onder handelingen zal worden tot stand gebragt. Engeland, Het bouwen van zeilschepen, dat eenige jaren geleden in Engeland gaandeweg sterk afnam, tengevolge van de uitbreiding der stoomvaart, is thans weder toenemende. In 1870 bedroeg de tonnen last der nieuwe schepen 100,000 en in 1872 nog maar 55,000. In 1874 echter waren weder tot een gezamenlijk bedrag van 187,000 tonnenlast nieuwe zeilschepen van stapel geloopen. Men schrijft deze gunstige reactie in den scheepsbouw toe, eensdeels aan de vele onge lukken met ijzeren schepen, in de laatste jaren voorgevallen, anderdeels aan de krisis, waarin de ijzerindustrie thans overal verkeert. Turkije. Volgens een telegram staan de vijandelijkheden tusschen de Turken en de Serviërs voor het oogenblik stil, althans naar de zijde van Widdin, en maken de beide partijen daarvan gebruik om zich te versterken. Waaraan die stil stand is toe te schrijven, blijkt niet; alleen meldt men, dat de Servische opperbevelhebber, generaal Tschern ayeff, ge noodzaakt is geworden, zijnen marsch naar het zuiden te staken; doch ook daarvoor wordt geen reden opgegeven. Voor liet overige kan ook nu nog niets met zekerheid omtrent den stand van zaken gezegd worden. Alleen schijnt dit zeker te zijn, dat de Turken tot dusver niet op Ser visch grondgebied zijn doorgedrongen. De berigten van den eenen dag zijn met die van den volgenden, of zelfs

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2