8 HELDERSCHË EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°, 87. .a. Vrijdag 21 Julij. 34Jaargang. BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatordag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. v p 0 franco per post - 1.65. Rlken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De Burgemèester der gemeente Anna Paulowna maakt békend, dat de VOLJA ARS-PATENTBLAÜEN, voof het dienstjaar 1876/77, aan de Secretarie der geibéélite te bekömen zijn van Donderdag den 20 Ju lij tot Dingsdag den 1 Augustus 1876, van des morgens 9 tot 1 ure, de invallende Zondagen uitgezonderd. Anna Paulowna, den 19 Julij 1876. De Burgemeester voornóemd, C. E. PER K. Zitting van Dingsdag den 18 Julij 1876. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de heereu van Veen en Hugen- holtz, met kennisgeving van verhindering. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel den geloofsbrief van het onlangs gekozen raadslid, den heer H. Bitter. Op verlangen der vergade ring benoemt de Voorzitter eeoe Commissie van drie leden tot onderzoek van dat stuk. Daértóe worden benoeind de heeren Werendlijn Smit, Maalstced eü van der Meulen. Terwijl de Com missie zich naar eene andere zhal begeéft, wordt de zitting geschorst. Bij de heropeuing der zitting brengt de Commissie, bij monde van den heer Werendlijn Smit, rapport uit. Zij verklaart, den geloofsbrief in orde te hebben bevonden en stelt voor de toelating van den gekozene tot lid van den Gemeenteraad. De heer Bfctaksma zegt, zich niet te kunnen vereenigen met het rapport dér Commiséié. Hij méént, dat dc heer Bitter, wegens het ver- vullén èéner betrekking, afgescheiden 'van de armcnpraclijk, geen lid van dén Rund kan zijn. Ih steiüriiing gebi'agt, wordt met 11 tegen 8 étemihen besloten tot toelating vah de» lieer Bitter als lid van den Gemeehleraad. Tegen stemden de heeren Braaksma, Janzen en Groen. Db Voorzitter herinnert, dat bezwaren tegen dit raadsbesluit binnen acht dagen schriftelijk bij II.II. Gedep. Staten kunhen worden ingediend. Door B. en vV. worden ter tafel gebragt de rekeningen en ver antwoordingen van de Gemeente, van het Algemeen Weeshuis, van het Bufgterlijk Arttibéstüur en van de dd. Artillerie-Schutterij, allen over het dienstjaar 1875. Die rekeningen sluiten met deze eindcijfers: Rekening van de GemeenteOntvangsten f 182,794.7 Uitgaven 158,152.63| Goed slot f 24,642.09 Van het Algemeten Weeshuis: Ontvangsten f 16,545.08 Uitgaven 14,368.951 Goed slot f 2,176.12| Van hét Burgerlijk AhnbesttiurOntvangsten f 10,227.77 Uitgaven 8,822.10 Goed slot f 1,405.67 Vah de dd. Art.-SbhuttenjOntvangsten f 1,417.32 Uitgaven u 1,187.95 Goed slot f 229.37 Tot het onderzoek dier stukken splitst zich de Raad in drie afdéelingeu, elke onder presidium van een der leden van het Dag. Best., volgenderwijze: lste afdeeling de heerenMaalsteed, van der Meulen, de Lange, Groen en Jelgersma. 2de afdeeling de heeren: Werendlijn Smit, Giltjes, Ilugenholtz en van Vfeén. 3de afdeeling de heerenBraakéma, Berghüijs, Janzen en vah Kèlckhóven. Tot hulponderwijzers aan de gemeentë-schólen worden bfenoemd de heeren: J. Pels Kz., te Kesteren en G. Stevelife, te Frariëfcér, de eerste voor school No. 1, laatstgenoemde voor school No. 5. Op beiden werden 13 stemmen uitgebragt; 1 briefje in blanco. De Voorzitter deelt mede, dat zich voor de vacante betrekking van apotheker en directeur van het Ziekenhuis hebben aangemeld 11 sollicitanten, waarvan door H.H. Commissarissen van die inrigtingen wordeu aanbevolen de heeren: G. Stompedissél, gepens. apoth. lste kl. van de landmagt in Néd.-Iüdië, te Amsterdam, H. J. de Ridder, te Leiden en J. J. Boom, te ZutphenNadat de Voorzitter om trent die candidaten eenige inlichtingen had verstrekt, werd over gegaan tot stemming. Met 12 stemmen werd de heer Stompedissel gekozen; 1 stem was uitgebragt op den heer de Ridder, 1 briefje in blanco. Ter vervulling der vacature in 't bestuur over 't Ziekenhuis en de Gemeente-Apotheek, ontstaan door het overlijden van den heer P. C. de Winter, Wordt eene keuze gedaan, nadat vooraf ter aan beveling de namen zijn genoemd van de heeren S. Braaksma en J. Venster. De stemming wijst den heer Braaksma als den benoemde aan; hij verkreeg 9 stemmen, terwijl op den heer Venster 5 stem men waren uitgebragt. De gekozene verklaart zich bereid, die betrekking te vervullen. De Voorzitter herinnert, dat in eeue vorige zitting een besluit is genomen tot verhooging der jaarwedden van de hulponderwijzers aan de gemeente-scholen, en dat het doel van dat besluit is geweest Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiên: Vin 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden nair plaatsrnimte berekend. in de behoefte aan personeel te voorzien en het lot dier ambtenaren eenigszins te verbeteren. Tegen dit besluit is de heer Districts schoolopziener bij H.H. Gedep. Staten in verzet gekomen, vooral met het oog op de wenschclijkheid, dat bij het toekennen van verhooging niet alleen zou worden gelet op diensttijd en verkregen hoofdonderwijzers-acte, maar vooral ook op betoonden lust, ijver en geschiktheid voor 't waarnemen der betrekking. De Voorzitter doet uitkomen, dat de Raad bij 't nemen va!» zijn besluit in deze van de onderstelling is uitgegaan, dat alle hulponderwijzers hun pligt naar behooren vervullen. Mogten zij hierin te kort schieten, dan zouden andere rtjiddelen moeten aangewend worden om pligt- verzuim te straffeu. Achtereenvolgens worden gelezen: a. Missive van deu heer Districts-Schoolopziener, door H.H. Gedep. Staten in handen ge steld van B. en W.b. Missive van de Plaatselijke Schoolcommissie, mede ter gunste van beperkende bepalingen; en c. Antwoord van B. en VV. aan den heer Commissaris des Konings op de aan- en opmerkingen van dén Schoolopziener. Bij het schrijven der PI. Schoolcortimissie was nog gevoegd een adres van de hoofd onderwijzers aan de gemeente-scholen, houdende mede betoog van de wenschelijkheid om bepalingen vast te stellen, waarbij het toe kennen van verhooging der jaarwedde werd afhankelijk gesteld van betoonden lust, ijver en geschiktheid. Uitvoerig en zaakrijk was het antwoord van het Dag. Bestuur. Duidelijk werd daarin medegedeeld, hoe van den aanvang af deze zaak zich heeft toegedragen; hoe daarbij de medewerking van den Schoolopziener en van de PI. Schoolcommissie niet is versmaad; hoe de zeer omslagtige onderscheidingen, door den Schoolopziener voorgesteld, door B. en VV., in overleg met afgevaardigden der Schoolcommissie, zijn ter zijde gelegd; hoe het bevreemd heeft.dat de hoofdonderwijzers zich met hunne bezwaren niet tot den Raad hebben gewend; en eindelijk wordt er op gewezen, dat de hulp onderwijzers allen bij adres hun dank hebben betuigd voor de vastgestelde bepalingen. Aan 't slot van dat stuk wordt op nog eene andere aanmerking van den heer Schoolopziener geantwoord, hierop doelende, dat ook bij de vergrooting der gemeenie-schóol No. 3 zijn advies niet is ingewonnen. B. en W. verdedigen zich tegen deze aanmerking en verzekeren, dat wel degelijk de plannen tot verbouwing zijn in handen gesteld van den Schoolopziener. Met eenparige stcraihcn besluit de vergadering om hét raadsbesluit tot verhooging Van de jaarwedden der hulponderwijzers te handhaven. Hiervan zal kennisgeving Worden gèzondéti aan de Plnnfèélijke Schoolcommissie. Ter benoeming van Zetters Voor 's Rijks dïreéte belasiitigen worden de volgende dubbeltallen vastgesteldD. de Laftgfe en H. J. JanzeiiL. Jelgersma en W. C. M. van Bruggen; mr. D. P. H. Aberson en C. Giltjes. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen a. dat door Z. M. den Koning aan deze gemeente vrijstelling is verleend tot 1 Julij 1881 van de bepaling der wet op het middel baar onderwijs, bevattende het voorschrift tot oprigting van burgerscholen in gemeenten boven de 10,000 zielen b. dat het station van den Noordhollandschen Staatsspoorweg alhier door Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken is verklaard te zijn een hoofdstation; c. dat de door den Raad op nieuw vèétgeétclde strafverorde ningen door H.H. Gedep. Staten zijn goedgekeurd, behoudens een paar kleine wijzigingen, waaromtrent in de volgende zitting voor stellen zullen worden gedaan; en d. dat door den Voorzitter herhaaldelijk onderzoek is gedaan naar de al of niet gegrondheid der klagten omtrent den overlast, veroorzaakt voor de buren, door 't geven van dansonderwijs door den heer KalfF in een lokaal aan de Loodsgracht. 't Is den Voor zitter gebleken, düt, behoudens de inrigting gedurende de kermis tot amuseraêntszaftl, in den regel tweemaal "s weeks aldaar wordt les gegeven in de danskunst, en dat dit géén aanleiding kan geven tot het nemen van maatregelen daartegen. De Voorzitter deelt méde, dat van onderscheidene zijden klagten zijn ingekomen omtrent den overlast, veroorzaakt door het druk gebruik, dat 's avonds laat wordt gemaakt van de kegelbaan in den tuin van 't Centrum. Voor de bewoners der aangrenzende straten is dit zeer lastig, vooral wanneer, gelijk vaak het geval is, tot 12 ure 's nachts met kegelen wordt volgehouden. Na eenige discussie, waarbij onderscheidene leden toonen het geopperd bezwaar te dééleh, wordt besloten den heer P. Dijker te verzoeken, dat 's avonds na 1ÓJ ufe niét meer gebruik worde gemaakt van die badn; dat door hè't aanbrengen van run het gedrtiisch worde getemperd, en dat, ingeval aan den uitgedrukten wenséh geen gevolg wordt gegeven, eene verordening zal worden in 't leven geroepen, waarbij het gebruik van de kegelbaan na 10| ure, op verbeurte van boete, wordt verboden. Voor kennisgeving wordt aangenomen de- mededeeling des Voor zitters, dat op 28 dezer de aanbesteding zal plaats hebben van den onderbouw van eene nieuwe brug over 't Heldersch kanaal nabij het Postkantoor. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente-school No. 2 te Huisduinen tijdelijk vergroot moet worden. Het aantal kinderen is toegenomen, tengevolge van de aanwezigheid van vele werkliedén daar in de nabijheid. In die behoefte kan worden voorzien door 't naastgelegen braudspuithuis aan de school te trekken, de brand spuit tijdelijk te verplaatsen en eenige banken en tafels aan te brengen. De daarvoor benoodigde som van f 340 wordt met een- parige stemmen toegestaan. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling, dat bij de laatstgehouden verificatie van de boeken en de kas des gemeente ontvangers een en ander in volkomen orde is bevonden, in kas zijnde de som van f 36,773.99£. Op voorstel des Voorzitters verleent de vergadering raagtiging om de koiten voor de bestratingen in de Nieuwstad, waarmede reeds een aanvang is gemaakt, te verantwoorden bij suppletoire begrooting voor 1876. Bij de gewone rondvraag verlangt niemand het woord te voeren de zitting wordt daarop door den Voorzitter voor gesloten verklaard. HELDER en NIEÜWEDIEP, 20 Julij. Ten vervolge op de berigten in de Staatscourant van 5 en 9/10 dezer kan thans worden medegedeeld, dat bij het departement van Koloniën is ontvangen een telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, van den 3 dezer, meldende, dat van de opvarenden van liet veronge lukte stoomschip Luitenant-Generaal Króesen de helft is gered, waaronder ook de majoor Boom. Volgens een door Zr. Ms. consul te San Paulo de Loando aan de Afrikaansche Handelsvereeniging te Rot terdam, den 16 dezer uit St. Vincent gezonden telegram, had het schroefstoomschip Aruba, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. jhr. J. A. Roëll, óp zijne reis naar Paramaribo, den 26 Junij jl. die Portugesche kolonie ver laten en was aan boord alles wel. Den 4 Junij jl. is aan boord van het étoomschip Kijkduin, onder het houden eéner groote parade, aan den matroos lste klasse, vaste corps, J. Schouten, voor öOjarige trouwe en eerlijke dienst, de gouden medaille met daaraan verbonden gratificatie van f 100 uitgereikt. De stoonlkanonneerboot Das, gebouwd aan de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen tè Amsterdam, is eergisteren door het Noordzeekanaal tot buitéh de hoofden in zee gestoomd. Deze proèftogt geschiedde van af Amsterdam tot in volzee in 3 uur tijds; de terugtogt van iaf de Nöordzee- sluis tot aan het Oosterhoofd \Verd in 2 utir volbragt, waarbij men nóg in aanmerking móet nèmën dat gedurig moest worden gestopt, uithoofde Van de in den weg liggende baggermolens en prameh. De próefnertlingen op torpedo-gebie'd, zoo Schrijft men van hier aan het Vad., zijn ter reede van Texel nog ih vóllen gahg. Jl. Zaturdag werden dó proófnëmlhgën met d'èfenslve tórpédo's door hét ramschip Guihea Vervólgd. Dó torpedo's, bij Kijkdriin verankerd, lagen riii óp p. m. 3 meter onder de laagvvaterlijn. De Guinea ging er eénigó malen met een 6 h, 7 mijls vaart oVerheen, zohder onklaar te geraken. Het resultaat dezer overvaringen was, dat het Söhulpengat kan afgesloten worden met torpedo's, die voor vijandëlijke bodems van 50 decimeters diepgang gevaarlijk zijn, dóch voor onze eigene schepen niet de minste belemmering opleveren. De proefnemingen zijn tot nu toe door het prachtigste weder begunstigd. Sedërt het leggen der torpedo's bij Kijkduin heeft het nog niet noemenswaardig gewaaid, zoodat de verankering weinig of niets te lijden heeft gehad; Zoo Wel landmagt als marine hebben zich dit jaar beijverd om iets bruikbaars te verkrijgen, en de tijd is waarschijnlijk niet ver af, dat Nederland in het bezit zal zijn van een torpedo-materiëel, hetwelk voor dat van grootere natiën niet behoeft onder te doen, ja misschien het zelfs overtreft. De schietclub Willem Teil alhier zal op Zondag 6 Augustus e. k. een schietwedstrijd houden op de schietbanen in het fort Admiraal Dirks. Er zal geschoten worden met het pistool en met het geweer. Vrije banen zullen worden opengesteld, waardoor ook voor niet-leden gelegenheid tót mededinging wordt opengesteld. Dit concours zal worden opgeluisterd door uitvoeringen van het muziekkorps der artillerie-schutterij onder directie van den kapelmeestër M. P. Polak. Een zestal prijzen, benevens een tozenprijs, zullen worden uitgeloofd. De uitreiking der prijzen zal niet op den dag van het concours zeiven, maar op Dingsdag 8 Augustus des avonds in het lokaal Tivoli plaatshebben. Te dier gelegenheid zal in gemeld lokaal een schietwedstrijd ook voor dames plaats hebben; een beperkt getal dames, door loting aan te wijzen, zal aan dat concours kunnen deelnemen, terwijl ook daarvoor prijzen zullen uitgeloofd worden. Voor niet-leden met hunne dames zal de gelegen heid worden opengesteld om aan de nader in een programma te omschrijven festiviteiten deeltenemen. Bij gunstig weder zal de tuin van Tivoli verlicht en eenig vuurwerk ontstoken worden, terwijl het genoemde muziekkorps uitvoeringen zal geven. De Pransche bladen deelen mede, dat bij den schiet wedstrijd, die te Lausanne wordt gehouden, door Z. M. den Koning der Nederlanden een prijs is uitgeloofd, bestaande in een beker van zeer fraaije bewerking, ter waarde van 20,000 francs. Bij den Raad van State is gisteren ingekomen 's Ko nings beslissing in de zaak van den oud-minister van Marine Brocx, verzoekende hoven zijn ministers-pensioen eenjaar- lijksche toelage van f 250, wegens verblijf in Indië als zeeofficier. Het Koninklijk besluit, waarbij hem een burgerlijk pen-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1