Buitenland. Men schrijft ons van Alkmaar, dil. 25 dezer: «Wie heden morgen vóór 7 ure zich op den Voormeer alhier bevond, had daar de stoomboot «Alkmaar Packet» onder stoom zien liggen, versierd met een aantal vlaggen, gereed om een aantal feestvierenden (ongeveer 160 personen) naar Amsterdam te brengen, teneinde aldaar den dag in Aj-tis door te brengen, 't Waren de heer W. F. Stoel en zijne echtgenoote, die de boot hadden afgehuurd, om al zijne bedienden en knechts met hunne vrouwtjes, een ge- noegelijken dag te bereiden, teneinde op die wijze blijken te geven van de groote waarde die door hem wordt gehecht aan den 27 Julij 1876, zijnde de dag waarop ze vóór 25 jaren in den echt werden vereenigd. Voorzien van alles wat kan strekken tot opwekking dei® feestvreugde, zoowel wat den mensch betreft, alsdat wat zijn aesthetïsch gevoel aangaat (onder dit laatste reken ik een aantal muzikanten), stoomde de boot, onder het aanheffen van nationale liederen der vrolijk gestemde passagiers voorwaarts, om de Ainstel- stad te bex-eïken, waar voorzeker een genot zal worden gesmaakt, dat, door velen hunner niet gekend, nooit uit hunne herinnering zal kunnen worden gewischt. De heer Stoel, die (zoovele bewijzen zijn er aanwezig) 't voorwaarts op industriëel gebied ernstig meent en daarin zoo uitstekend slaagt, toont door deze daad dat hij zijne werklieden hoog waardeert en dat ze voor hem méér zijn dan eenvoudige, werkmachines, die men slechts heeft te betalen naar de hoeveelheid kracht die ze produceren. Zal de geachte jubilaris in deze dagen vele welgemeende blijken van sym pathie in zijne feestvreugde ontvangen, zeker is het, dat zijne ondergeschikten niet minder hartelijk zullen instemmen met den wensch, dat het hem steeds moge welgaandat hij nog lang in zijn nuttig en werkzaam leven moge gespaard blijven voor de zijnen niet alleen, maar ook voor de gemeente Alkmaar, waarvan hij een der uitstekendste ingezetenen mag worden genoemd.» In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal binnen kort «de kanonnenkoning» l'/iomme Obus) optreden, die zich als een kogel uit een kanon laat schieten en in zijne vaart eene trapeze grijpt. Het Zondagsblad der KI. Crt. gevoelt zich geroepen tot een ernstig protest tegen sommige beweringen van den heer Rutgers van Rozenburg in zijn opstel over de droog making der Zuiderzee. Indien 't alleen de pedante, be schermende toon was, die haar ergerde, zij zou er de schouders over ophalen, maar de scheve voorstelling, die hij van de zaak geeft en het kwaad, dat dergelijk geschrijf kan stichten, eischen dringend, dat men er bij stilstaat. Het blad begrijpt niet, waar de heer R. de dwaze bewering vandaan haalt, dat zij, die de regering aan hare belofte ten opzigte der droogmaking herinnerden, dit deden, omdat zij op een der eerstvolgende begrootingen reeds de opbrengst van de gronden der twaalfde provincie verwachtten. Geen sterveling heeft gemeend, dat de Zuiderzee in een of twee jaren droog te maken is. Een kind weet, dat Jt een werk van jarenlange inspanning zal zijn. Van de half krank zinnige opgewondenheid, die de heer R. bij de bevolking van Nederland heeft bespeurd in zake de Zuiderzeekwestie, heeft het Zondagsblad niets kunnen bemerken. De zaak is tot dusver behandeld met de kalmte, die een zoo belangrijk onderwerp vereischt. De heer R. toont met het Neder- landsche volkskarakter volslagen onbekend te zijn, wanneer hij onderstelt, dat men, zoo al de eerste stap tot de onder neming wordt gedaan, noode tot den tweeden zal te bewegen zijn, of halverwege zal blijven steken. De Nederlanders ondernemen niet snel, niet ondoordacht; maar zijn ze er eenmaal toe besloten, dan is geen natie taaijer en volhar- dender. Die hulde brengen zelfs zij ons land, die anders geneigd zijn er met minachting van te spreken. Het blad vraagt dan ook den schrijver, waar een groote onderne ming te vinden is, waartoe de regering onder goedkeuring der natie is overgegaan, die zij, uit apathie of gebrek aan energie, halverwege in den steek heeft gelaten. De ge schiedenis van de doorgraving van Holland heeft bewezen, dat wij in dit opzigt nog den roem onzer vaderen hand haven. Ondankbaar is het van den heer R., dat hij die woorden heeft durven neerschrijven. De wedstrijd van de Kon. Nederl. Zeil- en Roeiver- eeniging zal Zaturdag den 12 Aug. a. s. op het IJ voor Amsterdam, die voor zeil vaartuigen op de Zuiderzee, Zondag 13 dier maand plaats hebben. 't Zal zeker menigeen genoegen doen te vernemen, dat de arme steenrijders' te Amsterdam, wier paard zóó verminkt werd, dat het afgemaakt moest worden, reeds voor hun verlies schadeloos gesteld zijn. Een inwoner dier stad gaf hun een ander paard ten geschenke. We zijn thans in een saizoen, zegt de Amst Crt., waarin bijna nooit volkomen duisternis over onze goede stad ligt; met andere woorden: de nachten zijn bijzonder kort. Nu zou men meenen, dat dit de slechtste tijd voor de heeren dieven zijn moest. Dwaling! Het volgende, dat, we erkennen het, klinkt als een sprookje, maar voor de waarheid waarvan we nogtans instaan, bewijst de dwaling. In den heerlijken en onbewolkten nacht van Zaturdag op Zondag is in een perceel naast het Huis met de Hoofden, op de Keizersgracht, in 't hartje dus van Amsterdam, inge broken. Men is bezig uit dat perceel te verhuizen. Dat scheen den dieven bekend. Na eerst een vergeefsche poging te hebben gedaan om het benedenraam op te schuiven, hebben zij eenvoudig een ruit stuk geslagen of uitgesneden en zich aldus den toegang verschaft. Dan, blijkbaar waren de spiegels, en wat verder nog in het benedenhuis aanwezig was, niet van hun gading, want zij hebben zich vergenoegd met den sleutel meê te nemen der benedendeur, die zij zijn uitgegaan en open hebben gelaten. Inbraak naast het Huis met de Hoofden! Is dat niet het nee plus ultra van cynisme en onbeschaamdheid Indien één plekje te Amsterdam veilig mogt keeter., dan moest het dat zijn, waar, volgens de legende, zeven inbrekers hun hoofd hebben verloren door de onversaagdheid van een wakkere dienstmeid. Dat onze autoriteiten die legende, tot schrik van alle steellustige medeburgers, op de muren laten aanplakken! Bij afwezigheid van den sterken arm en een toeziend oog, en in afwachting van de lang beloofde, veelbesproken en niet-verschijnende verbetering en hervor ming van onze nachtpolitie, kan dat alligt tot iets leiden. Men meldt uit Haarlem: «De verwachtingen omtrent de te veld staande zand- of duinaardappelen zijn dit jaar niet gunstig, ten gevolge van de lang aanhoudende droogte. Het beschot zal zeer middelmatig, doch tevens zullen de prijzen lang zijn, vooral omdat men de aardappelen uit andere streken voor kleinere sommen kan bekomen.» Welligt weten onze lezers niet, zegt het Dagblad, dat er eene Nederlandsche Dansonderwijzers-Vereeniging bestaat. Toch is dit zoo cn houdt die Vereeniging niet alleen algemeene vergaderingen, maar strekt zij hare be- moeijingen zelfs tot buiten de grenzen der danszaal uit. Dezer dagen toch werd, op zulk eene algemeene bijeen komst van professturs de danse et de maintiengehandeld «over het groeten en de uiterlijke beleefdheid» en meer in 't bijzonder over de vraag: «of het niet wenschelijk zou zijn, dat het op straat afnemen van den hoed werd afgeschaft.» Langdurig schijnt het debat daarover te zijn geweest; althans het moest worden verdaagd tot de volgende ver gadering, die Rotterdam binnen zijne muren zal ontvangen. Inderdaad jammer, dat de tijd niet voldoende was om de beslissing te doen nemen, want een der leden had reeds te kennen gegeven, «dat hij uit goede bronnen had ver nomen, dat door hooggeplaatste personen bereids de wensch was geuit, dat er een bond (natuurlijk!^ werd opgerigt, tot afschaffing van die zoo lastige gewoonte.» Een anti-hoeden-afnemen-verbond! Op drie kamers na zijn al de apartementen iD het Scheveningsche badhotel verhuurd en bezet. Het baden in open zee neemt met den dag toe. Den 22 dezer zijn aan het zeestrand bij Scheveningen proeven genomen met den mist of zeehoorn, nieuw kaliber, volgens de uitvinding van den heer Lefèbx-e, zooals hij thans in den handel zal gebi'agt worden. De proeven hebben de volgende uitkomsten opgeleverd: Tegenwind. De misthoorn thans in gebruik bij den zee man circa 84 meter. Tegenwind. De misthoorn, nieuw kaliber: circa 650 meter. Voor den wind. De mist hoorn thans in gebruik bij den zeemaix: circa 140 ixxeter. Voor 'den wind. De misthoorn nieuwe vinding: circa 1050 k 1100 nxetex*. Z. KK. H. de Kroonprins van Duitschland deed blijken van zijne hooge belangstelling in deze proefnemingen. De 30ste algemeene vergadering der «Hollandsche Maatschappij van Landbouw» zal gehouden worden op Maandag 18 Sept. e. k. des voor-middags te 12 uren, in het verkooplokaal te Rotterdam. Onder de onderwerpen, op die vergadering te behandelen, komen o. a. voor de volgende voorstellen der afdeelingexx: Assendelft, tot 't in stellen van een ondex-zoek naar de inrigting en x-esultaten der kaasfhbrieken in Engeland; Haarlem en omstreken, om bij wijze van proef de tentooxxstelling, die de Maatschappij gewoonlijk in Sept. houdt, in 1877 te doen plaats hebben in de eerste helft van Julij, evenals in het buitenland, en om die tentoonstelling alleen te doen bestaan uit paarden, vee, werktuigen en pluimgedierte; Haarlemmermeer, tot het uitschrijven in 1877 van een wedstrijd met stoom- doi-schwerktuigenHoorn en omstreken om een prijsvraag uit te schrijven tot oplossing van de verwerping of 't te vroeg werpen van de kalverenMaasland en omstreken voor een prijsvi'aag over de middelen tot geheele vernieti ging van het beei-moes; Sloten, beraming der middelen tot l't geven van lager landbouw-onderwijsVianen en om streken, prijsvraag voor een doelmatig werktuig om de «elodea canadensis» uit slooten en vaarten te verwijderen; Waddinxveen, Zevenhuizen en omstreken, aandrang tot wijziging der wet op 't veeartsenijkundig staatstoezigt Westland, om aan te dringen, dat bij 't afnemen van de onderwijs-examens en de vereischten voor een aanteeke- ning voor landbouw-onderwijs overeenstemming worde gebragt. Verder zullen behandeld worden drie voorstellen van het hoofdbestuura. om de beschikking te erlangen over eenige gelden ad f 500, ten einde uitvindingen, nieuwe werktuigen, voor het eerst ingevoerde gewassen en andere zaken, die bewezen hebben voor land- en tuinbouw nuttig te zijn, te kunnen steunen en bekroonen; b. om voor de internationale tentoonstelling van tuinbouw, in 1877 te Amsterdam te houden, een geldelijke bijdrage toe te kennen van f 300 en in dat jaar geen voorjaars-tuinbouwtentoon stellingen te doexx plaats hebben, opdat alle beschikbare krachten en middelen zooveel mogelijk ten bate der inter nationale tentoonstelling kunnen worden aangewenden c. om reeds nu te beslixiten omtrent eexxe inzending voor de in het jaar 1878 te houden wereldtentoonstelling te Parijs, opdat de Maatschappij tijdig genoeg gereed kunne zijn. De 15de algemeene vei'gadering van de Maatschappij ter bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland zal den 19 Sept. a. s. te Rotterdam gehouden worden. Als een bewijs, hoe vlug sommige onzer vlasbouwers zich toeleggen op vroegtijdige bereiding van hun vlas, kan dienen dat de heer Bastiaan de Witt te Eikerzee, eiland Schouwen, reeds jl. Dingsdag aan een firma te Rotterdam monsters van zijn nieuw gewas heeft doen toekomen, welke redexx geven om een goed gewas van gezonde sterke kwaliteit en schoone kleur uit dat gewest te verwachten. De vooruitzigtexx omtrent een overvloedigen oogst te Wageningen zijn grootendeels vervlogen. Het langduiige drooge weer heeft al zijn nadeeligen invloed op bijna alles doen gevoelen. Zoo heeft het vee in de binnen weiden op vele plaatseix gebrek aan drinkwater, doch gras is daar ixog al tamelijk; de buitexxdijks gelegen weiden hebben zich nog niet kunnen verbeteren, sommige zien er om zoo te zeggen als bouwland uit. De veldvruchten op de kleigronden houden zich goed, doch op het zand ziet alles er dor uit. Vroege aardappelen zijn goed en leveren nog al op; de late doen ook nog een goeden oogst verwachten. Tuin vruchten zijn er bijna niet meer. Met het snijden van koolzaad en wintergerst is in het laatst der vorige week in het Oldambt vrij algemeen op het hooge land hier en daar een begin gemaaktnu is men algemeen daarmede bezig. Het weder der eerstvolgende dagen zal op de kwaliteit van den oogst van beide artikelen dus van grooten invloed zijn. Jl. Dingsdag en Woexxsdag heeft het nog al wat geregend, en Vrijdag liet het weder niets te wenschen over. Bleef het zoo, dan zoixden Dingsdag waarschijnlijk reeds enkele partijtjes koolzaad ter markt zijn, en kan tegen Dingsdag a. s. een vrij belangrijke aan voer worden te gernoet gezien, terwijl men zich met het aan de markt brengen van gex-st op de tegenwoordige prijzen waarschijnlijk minder zal Ixaasten, te meer daar ik denk dat de opbrengst wat kwantiteit aangaat niet zal meevallen, het koolzaad daax-entegen een groot beschot zal oplevex-en. Bij onderscheidene veehouders in Fxiesland vertoont zich even als texx vorige jare weer de made onder de lam meren, een insect, dat door de huid der dieren heen vreet en eindelijk tot de ingewanden doordringt, waarop de dood moet volgen. Een vreemde zaak is te Bergum tegenwooi'dig aan de orde van den dag. Sedert eenige jaren is zekere boerderij aldaar geheel van de wijs, en wel sedert de tegenwoordige eigenares haar in bezit heeft. De weide schijnt bedorven te worden. De kocijen verliezen de melk, woi-den ziek en kwijnen weg. Een vrij lang op stal gehouden koe kalfde, was gezond en gaf overvloedig molk; maar naauwelijks was het beest eenige dagen in de weide, of 't werd even als alle anderen ziek en pijnlijk, en 't melkgeven was zoo goed als over. De weinige melk die men nog van de koeijen krijgt, heeft hoegenaamd geen rooin, zoodat, al karnt men ook een dag achtereen, daarvan geen boter kan gemaakt worden. Ook de paarden, schapen en varkens worden ziek, zelfs de katten. Men verdiept zich in gissingen aangaande dit verschijnsel. Sommigen beweren, dat er een middel bestaat om, door het strooijen van zekere zelfstan digheid in de weide, 't vee een hartziekte te doen krijgen dat de ziekte in 't hart zit, is gebleken bij 't openen van eexx rund. Mogt er een onverlaat zijn, die dit middel bezigt, om wraak uit te oefenen of schade te berokken aan de weduwe en daartoe het leven en de gezondheid van onschuldige dieren niet ontziet, hij diende voor altijd onschadelijk gemaakt te worden. Volgens de Sport, nadert het rijk der Chignons zijn einde. Binnenkort kan een omwenteling te gemoet worden gezien in het kapsel der daxxxes. In hoogere kringen begint men zich reeds tevreden te stellen met eigen haai', dat kort geknipt gedragen wox'dt als in de dagen var. het eex-ste Keizerrijk, zooals men dat op de portretten van Mad. Recamier en Koningin Hortense aantreft. De kappers willen er echter nog niet aan, omdat zij begrijpen, dat hun gouden dagen dan vooreerst voorbij zijn, want 't zal een geruimen tijd duren, eer men weder in die dwaze en kostbare dragt vervalt. In het laatste nommer van het tijdschrift Art Médical wordt het xxadeel der zuigflesschen aangetoond, en het gebx-uik er van sterk afgekeurd. Alle geneesheex-en zijn het daarin met elkander eens, dat men bij gebrek aan de moedermelk of eeix goede min, zijn toevlugt zou moeten nemen tot een houten of beenen lepel, om de kleinen te voeden. Men kan dan meteen toezien, dat de melk goed wordt toegediend, en dit is geheel niet onverschillig. Een groot nadeel der zuigflesschen is vooral, dat de melk door het voortdurend schommelen vex-zuurt en daardoor voor het kind allerlei ziekten tengevolge heeft, die in sommige gevallen hen nadeelig op de gezondheid wei-ken; ja zelfs den dood tengevolge kunnen hebben. De bestuurders der Brusselsche tentoonstelling voor hygiëne en sauvètage, hebben op het programma de vraag gesteld: welke zijnde oorzaken van de buitengewone sterfte onder jonge kinderen? Ook willen zij bespreken op welke wijze het best de kin deren kunstmatig kunnen gevoed worden. Dat zal natuurlijk een discussie uitlokken tusschen de grootste geleerden, die veel nieuws zal verspreiden over de doelmatigste voeding van jonge kinderen. D§ Prager Zeitung beweert, dat te Praag twee tot dusver onbekende groote stukken van Rubens gevonden zijn, vooi-stellende de zegepraal der godsdienst. Benoemingen, enz. Tot ridder der orde van dcu Nederl. Leeuw is benoemd de heer A, P. van Beusekom, luit.-kol. kommaudant van het 9de bat. rustende schutterij en voorzitter van den Bond van officieren der schutterij in Noordbrabant. België. De Keizer en de Keizerin van Brazilië zijnjl. Maandag avond uit Engeland te Brussel aangekomen en hebben onmiddellijk daarop een bezoek ontvangen van den Koning en de Koningin. De Belgische bladen melden, dat den 11 Sept. a. s. te Brussel een internationaal Aardrijkskundig Congres zal bijeenkomen, waartoe Koning Leopold alle regeringen heeft uitgenoodigd afgevaardigden te zenden. Hot doel is: een wetenschappelijke!! onderzoekingstogt naar Midden—Afrika te beramen. Frankrijk. Te Parijs heeft het jl. Vrijdag, Zaturdag en Zondag gehageld. Jl. Woensdag stond voor het hof te Caen te regt een 19jarige kuiper Sidoine, beschuldigd van in een restauratie te hebben gegeten, wetende dat hij geen geld had om te betalen. Het hof bevestigde het vonnis in eerste instantie gewezen, toen plotseling Sidoine zijn klomp van den voet trok en die met de grootste kracht naar den president wierp. Gelukkig ging zij tusschen 2 regters door en kwam met een zwaren slag tegen de deur. Sidoine bukte zich

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2