BEKENDMAKING. ADVERTENTIËN. trokken van de slagting, door de Sioux-Indianen onder de tegen hen uitgezonden troepen onlangs aangerigt. Intus- schen heeft, naar men aan den Times schrijft, de Conventie één uitnemenden bekeerling gemaakt,, namelijk een gepen sioneerd kolonel voor hare zaak gewonnen, die, als een doorslaand bewijs van zijne opregtheid, zijn sabel had overgegeven, om die tot een snoeimes te laten versmeden. Dit snoeimes werd ter volle vergadering vertoond, en den volgenden dag maakte eene jonge dame in «hervormings- dragt,» dat is, met slobkousen, laarzen en een Turkschen pantalon aan, van de gelegenheid gebruik om over deze zaak eene lezing te houden. Nooit, verklaarde deze her vormster, had zij iets aandoenlijkers bijgewoond. In de St. Mary-church, te Cambridge in Massa- chusetts, had den 9 Julij jl. eene zonderlinge rustverstoring plaats. In die kerk is het gebruik maken van waaijers verboden. Alderman Reardon weigerde echter zich daaraan te onderwerpen. De geestelijke beval hem daarop de kerk te verlaten, en toen hij daaraan geen gehoor gaf, kreeg de agent van politie last hem met geweld er uit te zetten. De agent zoide, dat hij daartoe geen kans zag, tenzij iemand hem behulpzaam was. Daar niemand genegen was aan die uitnoodiging te voldoen, kwam de geestelijke zelf en eene hevige worsteling greep er plaats. Verscheidene dames vielen flaauw, maar de overwinning bleef aan den politie-agent en zijn helper. De Alderman zal de zaak in regten vervolgen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Overtuigd van uwe belangstelling in het onderstaande, verzoek ik vriendelijk de opname daarvan in uw geacht blad. Bij de wet van 3 Oct. 1851 (Staatsblad No. 136) is de Helder aangewezen als los- en laadplaats voor den in- en uitvoer ter zee. Op den 3 Oct. a. s. is het dus de 25jarige herinneringsdug van bovengenoemd Koninklijk besluit, waardoor deze gemeente van de knellende banden van het onvrije Territoir verlost werd en zich van toen af vrij kon ontwikkelen. Onze prachtige haven, die zich tot aan dien dag door een willekeurig verbod tot werkeloosheid gedoemd zag, was op dien dag vrij verklaard, en welke gevolgen dit opleverde, zien wij hieruit, dat deze gemeente, destijds circa 10,000 inwoners tellende, zich meer dan verdubbeld heeft. Geen plaats van eenigen omvang in geheel Nederland die zulks kan aantoonen: wel een bewijs dus van bloei, welvaart en vooruitgang. Wie zich de Helder en vooral het Nieuwediep van 25 jaar vroeger kan herinueren en nu een wandeling door de gemeente maakt, moet zich over die ontwikkeling niet verbazen Wie herinnert zich nog het Stroodorp met zijne keeteu, den tuin van Beets, het land van Vroon, Kuiper, Vlaming, de Oostersloot, enz.? En nog steeds zien wij weilanden tot bouwterrein bestemmen; als padde stoelen verrijzen de woningen en zijn dikwerf reeds verhuurd voor dat er een steen nog van gemetseld is. Naar ik vermeen wel een bewijs van den nog steeds toenemenden vooruitgang dezer gemeente. Onder de nagelaten papieren van wijlen mijn vader, die een groot voorstnnder was van en een werkzaam aandeel had in het verkrijgen van gemeld besluit, vond ik afdrukken van de rekwesten, destijds aan de Tweede Kamer en aan den Koning door veertig burgers dezer gemeente ingediend, alsmede de gedrukte verslagen van de zittingen der Tweede Kaïner, over dit onderwerp gehouden. Ik kwam daaruit te weten hoeveel moeite die veertig mannen zich gedurende 2jaar hebben moeten getroostenhoeveel tegenkanting vnn Amsterdam zoowel als van de regering zich tegen dit ontwerp in den weg stelde; hoe eene commissie uit die veertig zich naar den minister van Financiën begaf en met de meeste bescheidenheid doch met klem op de drukkende, ja doodende bepalingen voor de ontwikkeling dezer gemeente wees, alsmede op de toekomst dezer plaats, ingeval hun verzoek ingewilligd werd. Zij kwamen echter met ontmoedigende tijding terug. In plaats van zich daar nu mede tevreden te stellen, werd er een rekwest aan de Tweede Kamer ingediend van belangrijken inhouddit verzoekschrift, ondersteund en bepleit door de heeren Sloet tot Oldhuis en de Moraaz, leden der Kamer, vond door de tegenwerking en intrigues van Amsterdam zoowel als van de regering geen andere ontvangst dan dat het werd uitgesteld. Daarop volgde een adres aan den Koning, waarvan afschrift aan de leden der Tweede Kamer werd gezonden en nu stonden er leden uit verschillende provinciën op, om de onregt- vaardige handelwijze der regering te bestrijden; zoodat eindelijk de zaak, in plaats van eene locale of provinciale, eene nationale werd en de regering moest toegeven. Wel was het een vreugdedag- toen deze uitslag bekend werd en teregt werd er feest gevierd. Mijn doel is om op 3 Oct. a. s. hulde te brengen aan de over geblevenen dier veertig wakkere burgers dezer gemeente, waarvan er op dit oogenblik nog twaalf in deze gemeente in leven zijn; op dien dag te bewijzen hoe wij het goede, aan deze plaats gedaan, op prijs stellen, en om daardocr aanleiding te geven dat, wanneer zich weder eens moeijelijke vraagstukken voor deze gemeente opdoen, die eeudragtige zamenwerking, die deze veertig gedurende 2£ jaar nevens en met elkander heeft doen werken, zich wederom moge toonen, ten einde in deze gemeente achteruitgang te weren en de besten diging van bloei en welvaart te bevorderen. In één woord mijn doel is den dag van 3 Oct, a. s. feestelijk te vieren, als zijnde het op dien dag 25 jaar geleden, dat deze gemeente tot vrije los- en laadplaats werd aangewezen, aan welk besluit wij de geheele welvaart en den bloei dezer gemeente te danken hebben. Mogten mijne medeburgers (ieder in zijn rang en betrekking, arm en rijk heeft er belang bij gehad) met dit plan ingenomen zijn, dat zich alsdan, evenals bij vorige nationale feesten, ui* ous, burgers, eene commissie vorrae om dit echt plaatselijk feest te regelen. Tot medewerking zal men gaarne bereid vinden II. JANZEN Ez. Mijnheer de Redacteur! Verpligt mij met eene plaats in uw veelgelezen blad, dat steeds met eene prijzenswaardige vrijgevigheid openstaat voor de bespre king der gemeente-belangen. Gaarne wil ik met een enkel woord terugkomen op den inhoud van 't stukje, geteekend X., gedateerd 25 Julij 11., en opgenomen in uw blad van 28 daaraanvolgende. Schrijver begint daarin met te zeggen, dat zich in de gemeenteraadszitting een curieus feit heeft voorgedaan. Wij noemen dat een ernstig feit. X. wil de oplossing zoeken, doch is onzes inziens daarin niet geslaagd, en zelve is hij niet geheel vrij te pleiten van minder duidelijke voorstellingen en gevolgtrekkingen. Van belang achten we echter de mededeeling, dat de heer Bitter alleen in zijne geloofsbrieven heeft medegedeeld, dat hij de openbare betrekking bekleedt van plaatselijk heelmeester, terwijl hij daarbij van zijne andere betrekkingen bij het gemeente bestuur heeft gezwegen. De opgave dus van slechts ééne betrekking achten we onjuist; de oorzaak van die onjuistheid kunnen we slechts veronderstellen, doch we vermeenen, dat de daardoor ont stane vermoedens bezwaarlijk zijn weg te nemen. X. merkte teregt op, dat de heer B. niet arm en-geneesheer alleen is, doch dat hij ook is belast met de visitatie (ook niet de behandeling) der publieke vrouwen. Hij deed verder uitkomen, dat voor die visitatie door belanghebbenden afzonderlijk betaald wordt; hieromtrent zou men kunnen vragen of zulks overeenkomstig de verordeningen geschiedt. Indertijd toch is aan den heer B. een hooger tractcment toegelegd, dun aan de overige armen-geneesheeren is toegekend; niet alleen voor de waarneming der armen-heelkundige practijk, maar ook voor de overige bemoeijingeu, waarvan in deze sprake is, en waarop de koninklijke besluiten van 1861 en 1871 van toepassing zijn. X. zegt verder: „Wat derhalve de drie raadsleden bewogen heeft tegeu de toelating te stemmen, blijkt uit een en ander niet duide lijk." Mij dunkt, dat dit wel allerduidelijkst blijkt. De drie heeren hebben als raadsleden hun pligt gedaanzij hebben o. a. in art. 23 letter l geen doode letter willen zien en hebben van hun regt gebruik gemaakt om tegen de toelating te stemmen van iemand, die eene betrekking bekleedt, onvereenigbaar met bet lidmaatschap van den Baad. Jammer dat dit door de overige leden niet helder en duidelijk werd ingezien. Eindelijk doet X. nog de vraag: Hoe is het mogelijk, dat men eene aanhangige zaak, zonder eenige toelichting van hen die het weten kunnen (en weten moeten), door eene eenvoudige stemming tracht af te doen Nnif is daarom de opmerking des Voorzitters, dat men tegen dit raadsbesluit binnen 8 dagen bij H1I. Gedep. Staten in verzet kan komen. Steller dezes houdt zich ten zeerste aanbevolen voor het ontvan gen van meerdere inlichtingen. Gekozen zijnde tot raadslid, dat men dan toch beginne met gevolg te geven aan de letter en den geest der gemeentewet, en niet verzwijge, wat wel degelijk moest behooren tot den inhoud van den ingezonden geloofsbrief, opdat de zaak, waaromtrent twijfel bestaat, grondig onderzocht eu daarna beslist kon worden. VER1TAS. De Redactie vermeent dat over bovengenoemde zaak nu genoeg geschreven is; wanneer de inzenders wenschen dat de heer Bitter niet toegelaten worde als lid van den Raad, dan dienen zij zich te wenden tot HH. Gedeputeerde Staten. Anders is het vechten tegen windmolens. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. PRINS Hendrik. 1 Julij van Batavia vertrokken. 30 Julij Napels aang. en vertr. Prinses Amalia. 2Julij te Glasgow in repar. gekom. Prins van Oranje. 10 Junij van hier vertrokken. 29Junij Suez aang. en vertr. CöNBAD. 9 Junij alhier aangek., vertr.5Aug. Koning der Nederlanden. 13 Mei van hier vertrokken. 21 Junij te Batavia aangekomen Voorwaart 8. 8 Julij van hier vertrokken. 27 Julij Suez aang. en vertr. M A D u R A. 22 Julij van hier vertrokken. 29 Julij Kaap Roca gepasseerd. Holland. 27 Mei van hier vertrokken. 14 Julij te Batavia aangekomen. B o R N E o. 19 Julij alhier aangekomen. C E L E b E s. 23J ulij alhier aangek., ver tr.l 9Aug. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD; J. den Hartog, administrateur, weduwnaar van A. Stooker en J. den Hartog, weduwe van J. van Donk. J. Kroon, zeeman en J. M. Horstman. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: J. O. Rietveld, geb. Leewens, Z. G. Vennik, geb. Stoffels, Z. M. Labout, geb. de Wijn, D. T. Claasen, geb. de Wijn, D. P. M. Keet, geb. Eijgenhuijs, Z. OVERLEDENE. van der Werf, 34 jaren. J. L. Pauwels, 3 maanden. T. Rozendaal, bijna 6 maanden. E. II. Nieboff, 63 jaren. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemmint'. 9 Junij. Conrad. J.deRidder.Padangenz.viaSuez, 14 Julij. Ferdinand&Louis. J.H.Otto. Tjilatjap. 14 Julij. Johnnnes. M.H.Visser. Soerabaija. 22 Julij. Pres.Trakranen. K. Hoekstra. Samarang. 28 Julij. 30 Julij. Nelly.* P. J. Klijn. Macassar. 31 Julij. 31 JamesMuir.5* J. Kerkwood. Philadelpbia. *Liggen ter reede. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 1 Aug. Skiddard. A. Borland. Duink.&Goedk.Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lady Aline. J. B. Thompson. Seaham. Steenk. Duiuk.&Goedk. Lady Anne. A. Rackley. Newcastle. ZurMiihlen&Co. Paragon. J. Watson. Guijers. J. Grieve. Duink.&Goedk. Trevethick. P. Swan. v. Giju Co. BrotherlyLovc.C.Borrough. Shields. Hoogl.&v.Herw. StadAmsterdam.G.J.Boon. Londen. Ballast. ZurMühlen&Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Julij. Aug. Uren. Windrigting en Kracht Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 12 zzw. lOk. 763.29 f 2.99 19.1 - 0.8 0.67 Golvend 31 12 otz. 2„ 755.07 - 5.27 25.0 f 5.1 0.54 Slecht. 1 8 zw. 14, 760.33 - 0.02 15.2 - 3.0 0.66 Golvend 1 12 zw. 13„ 761.85 f 1.50 16.7 - 3.4 0.56 PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. stuks Paarden. 181 n Runderen. 198 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (stug) 67 magere dito - 10,a 22,per stuk. (stug) 1369' a Schapen. 66 vette Varkens - 0,52 a 0,65 perkilog. (vlug) 12 magere dito - 16,a28,per stuk. (stug) 248 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 2 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,40 a 1,55 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,25 a 3,50 per 100 stuks. Eend-Eijercn- a ATERE MHKiaeTEM-. Alhier is binnengekomen het stoomschip Stad Amsterdam, van Londen, hetwelk is ingehuurd door de Maatschappij Nederland voor eene reis naar Batavia, in plaats van het stoomschip Prinses Amalia, te Glasgow reparerende. Naar men verneemt, zal het ministerie van Oorlog «de verbetering van het fort Kijkduin» niet ten derde male doen herbesteden, maar dat belangrijke werk langs een anderen weg doen uitvoeren. Het zonderlinge, dat telkens slechts één eenig aannemer voor dat werk heeft ingeschreven, moet het betrokken ministerie er toe hebben geleid om een weg in te slaan, die voor den vervolge de ambitie bij heeren aannemers, voor dergelijke openbare inschrijvingen, meer algemeen zal maken. Bij koninklijk besluit van 23 Julij is ingesteld een korps van vaste opzigters van den waterstaat en zulks met intrekking van vroegere daarop betrekkelijke bepalingen. Het korps zal verdeeld zijn in vier klassen, op belooningen als volgt: 25 opzigters van de 1ste kl. op f 1500 'sjaars; 25 2de kl. op f 1300; 25 3de kl. op f 1200 en 25 4de kl. op f 1000. Volgens de laatste berigten uit de hoofdstad, zijn de pogingen met de mal door het Noordzeekanaal niet naar wensch gelukt en zal het nog wel eenigen tijd aanhouden eer men er toe overgaat om met het ramtorenschip zelve de proef te nemen. Door het Admiraliteitshof te Londen is uitspraak gedaan in de zaak der aanvaring tusschen het Engelsche stoomschip Savernake en het Nederlandsche stoomschip Vesuvius, den 7 April 11. bij Hastings, tengevolge waarvan laatstgenoemde gezonken is. Het oordeel van het Hof was, dat de gezagvoerders van beide schepen schuld aan de aanvaring hebben. Uit Dalekarnie (provincie van Zweden) wordt gemeld, dat aldaar dezer dagen op verschillende plaatsen een ontzettende mierenregen is gevallen. De Burgemeester der gemeeute Helder brengt ter openbare kennis, dat ten dienste van de schietoefeningen uit de verschillende forten en batterijen, de navolgende vier tonnen zijn gelegd in de Texelsche 1. In het Schulpengat twee witte tonnen in de witte tonnenlijn tusschen het 2de en 3de steenen hoofd bewesten Kaaphoofd. 2. Twee met zwarte en witte ruiten beschilderde tonnen in het Westgat of Weststroom in 340 decimeter water in de volgende peilingen Vuurtoren Z.t.W. schouten Kaap en Ruigebeen nagenoeg en één in de Mastbok even vrij bezuiden het gebouw van het Roocle Kruis. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 1 Augustus 1876. STAKMAN BOS3E. Ondertrouwd den 28 Julij 1876: K. KLINKERS EN ELIZABETH JOHANNA DIEPENBROEK. Callantsoog, 28 Julij 1876. Ondertrouwd JACOBUS DEN HARTOG, Administrateur der Marine, EN JOHANNA DEN HARTOG. Nieuwediep29 Julij 1876. Ondertrouwd P. DEKKER EN J. C. BURGERS. Helder1 Augustus 1876. GEEUT RECEPTIE. Bevallen van een welgeschapen Dochter T. CLAASEN, geb. DE WIJN. Nieuwediep31 Julij 1876. Weersgesteldheid: 30Julijl2u. Helder, mooiweer, winderig. 3iJulijl2u. Digtbewolkt, winderig. lAug. 8 u. Helder, ligtbewolkt, winderig. lAug. 12 u. Ligtbewolkt, winderig. Heden werd ons door den dood van 't ouderhart afgerukt ons geliefd eenigst Zoontje MICHIEL, in den aanvalligen leeftijd van drie jaren en vijf maanden. Zwaar treft ons dit verlies, maar wij hopen in Gods wijzen en heiligen wil te berusten, j Texel28 Julij 1876. CORNELIS ZEGEL. CORNELIA ZEGEL—VEEN. Algemecne kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3