Geweer 100 pas. Eenige prijs J. A. Meijer, sergeant der Art.—Schutterij, met 51 punten. Heden avond geschiedt de prijsuitdeeling, bij gelegen heid van het Vauxhall, door het bestuur van het Muziek korps der Artillerie-Schutterij en de Vereeniging "Willem Teil aan de leden van beide Vereenigingen aangeboden. De fraaije prijzen (ook die der dames, welke aan het concours van heden avond deel zullen nemen) zullen tentoongesteld zijn in de groote zaal, die bij deze gelegen heid door de zorgen der feestcommissie versierd zal zijn, terwijl het park Tivoli schitterend verlicht zal worden. Ook het vuurwerk belooft iets goeds. In één woord, den leden van beide Vereenigingen wacht een hoogst genot vollen avond. De monitor Adder*, kommandant luit. ter zee 1ste kl. C. J. Marinkelle, zal na eenige reparatie van Hellevoet- sluis naar hier vertrekken, om bij de torpedodienst proeven te helpen nemen. Tevens zal deze monitor worden voorzien van een «exchancer,» een lucht ver verscher, die zich van anderen onderscheidt door de eigenschap, dat hij bedorven lucht wegruimt. Gisteren middag was men bezig de vrij groote kap eener woning achter de rasters op te winden, toen een der dommekrachten zwikte, waardoor de kap met een vervaarlijk geweld nederstortte en voor een groot deel over den voorgevel heenstreek. Behalve den schrik der omstanders en werklieden, maar vooral van de bewoners van het perceel, hadden er bij dit ongeval geene onge lukken plaats. De totale opbrengst van den spoorweg Helder UitgeestZaandam bedroeg over Maart jl. f 23,521.23 en over April f 30,320.77. Z. M. heeft de uitnemende stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers, directeur kapitein Dunckler, den titel verleend van Koninklijke Militaire Kapel.» Door Z. M. de Koning is een prachtige gouden eerekrans geschonken, ten einde op het te Atsjin veroverde en naar het Militair Invalidengesticht Bronbeek vervoerde geschut gehecht te worden. Het stelt een krans voor van eikenloofj waarboven de vorstelijke kroon prijkt: in het rond zijn de verschillende insignes der Nederlandsche ridderorden en van de medailles ter herinnering aan de Indische expeditiën aangebragt, terwijl de zilveren banden, om het gouden eikenloof geslingerd, de namen dragen van de plaatsen, waarheen die expeditiën plaats hadden. De eerekrans rust op een metalen blad, waarop in zilveren letters de volgende woorden vermeld staan: «Geschenk van Z. M. Koning Willem III ter vereering van allen, die hun leven voor Koning en vaderland veil hadden in onze overzeesche bezittingen en ter herinnering aan den onbezweken, volhardenden moed onzer zoo dappere land en zeemagt te Atsjin 1875.» De minister van Justitie heeft aan den onbezoldigden rijksveldwachter J. van der Linden, te Zandvoort, en aan H. van Honschoten, te Bloemendaal, zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven over liuune wakkerheid en kloekmoedigheid, betoond bij de gevaarvolle aanhouding van een uit de gevangenis te Meaux (Frankrijk) ontvlugt en als hoogst gevaarlijk gesignaleerd misdadiger, die zich ook hier te lande had schuldig gemaakt aan onderscheidene zware diefstallen. Ter voorkoming van dwaling ten opzigte van het verzenden van visitekaartjes wordt berigt, dat alleen bij verzending zonder couvert of kruisband, dus met het adres aan de keerzijde, de kaartjes eene lengte van minstens 9, eene breedte van minstens 6 centimeter en de stevigheid van briefkaarten moeten hebben. Beroepen bij de Evang. Lutli. gem. te Doetinchern de heer O. H. Kindermann, predikant alhier. Aangenomen het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Alkmaar door den proponent A. Brummelkamp. Volgens berigt van den burgemeester van Wieringen, dd. 6 dezer, is aldaar gestrand het schip Jansjen, kapt. Niggebrugge, van Zwolle met beenderen naar Engeland. Een te Wieringen te huis behoorende tjalk, geladen met steenkolen, is jl. Vrijdag nacht in het Krabbersgat bij Enkhuizen door een stoomboot aangevaren en gezonken. De opvarenden, vader en zoon, die te bed lagen, zijn met moeite door de bemanning eener in de nabijheid zijnde tjalk gered. Men schrijft ons van Noordscharwoude, dat de vooruitzigten voor de landbouwers zeer gunstig zijn te achten. Het graan, zoo ook kool, koolrapen en uijen staan uitmuntend en veelbelovend. De landbouwers, die een jaar geleden zoo belangrijke schade door den hagelslag ondervonden, komen daardoor tot verhaal. Toch zijn er enkelen, die nog wel eens zoo'n hagelbuitje terugwenschen, omdat zij uit de toenmaals over Langedijk gehouden collecte ruimschoots vergoed werden voor hunne geledene schade. Men schrijft ons van Winkel, dd. 4 dezer: «De gemeenteraad alhier heeft het tractement van den hoofdonderwijzer met f 100 verhoogd en alzoo op f 1100 gebragt. Waarlijk verdient het gemeentebestuur van Winkel lof voor dit besluit: dringt vaak de nood om de tractementen der hulponderwijzers te verhoogen, zoodat jongelingen van 18 jaar onmiddelijk f 600 en meer verdienen, met de hoofd onderwijzers is dit volstrekt niet het geval, daar de markt overvol en het aanbod groot is. Hiermede heeft de Raad echter geene rekening gehouden teregt begreep hij, dat als een hoofdonderwijzer in eene gemeente fatsoenlijk in zijn stand wil leven, een inkomen van f 1000 waarlijk geen weelde is; ieder burger uit de klasse, waaronder de onderwijzer zich mag scharen, en die weet wat een huishouding kost, kan daarover oordeelen. Dat menig gemeenteraad het loffelijk voorbeeld van Winkel moge volgen!» De vlasteélt, die sedert eenige jaren in de Streek ingang heeft gevonden, heeft tot dusver meestal goede resultaten opgeleverd en vindt daarom telkens meer uitbreiding. De uitvoer, die meestal over Hoorn geschiedt, is dit jaar vrij groot. De overige gewassen staan in den omtrek vrij goed, behalve de vruchtboomen; deze hebben te veel van de nachtvorsten geleden. Te Purmerend heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit een tiental leden, met het plan om ter op luistering van de tentoonstelling, uitgaande van de Maat schappij van Landbouw, afdeeling Beemster c. a., op den 30 dezer (in plaats van den 23 dezer) te houden eene harddraverij door paarden van zessen klaar en bereden onder den man. Behalve de bijdragen van ingezetenen, heeft de gemeenteraad de som van f 200 tot dat doel beschikbaar gesteld. Iemand, die zich den Kanon-Koning noemt, zegt het Hbl., heeft jl. Zaturdag in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijne «werkzaamheden» verrigt. De man werkte op de gewone wijze u la L>-olard aan de trapeze en kroop ten slotte in een buis van zink, die voor een kanon doorgaat. Een knaapje trok aan een touw, een schot deed zich hooren, men zag rook en uit de buis vloog de kunstenmaker naar een trapéze, dat schuins boven hem hing. Het publiek was niet karig met toejuichingende Koning van het kanon maakte zijn compliment, en de «werkzaamheden,» die zeer pleiten voor de lenigheid van den vorst en voor zijne zeer geringe angstvalligheid, waren geëindigd. Liefhebbers van een «vliegenden man» en van een weggeschoten Koning, moeten vooral naar het Paleisgaan, waar Zijne Majesteit nog herhaaldelijk audiëntie verleent. Te Amsterdam sprong de heer Samuel Isaac Jas, wonende op den Zwanenburgwal, jl. Zaturdag middag geheel gekleed bij de Staalstraat te water, om 5 kinderen te redden, die door het besturen van eene kar door een 9jarigen knaap met de kar in het water waren gevallen. De heer Jas redde de kleinen. Is 't Oera Linda Bok van de 13de of de 19de eeuw? De Ned. Spectator deelt het mede. De heer Fred. Muller, te Amsterdam, die een blad van het handschrift als oudheid kundige onderzocht, en de heer P. Smidt van Gelder, de chef der beroemde papierfabrieken te Wonnerveer en Apeldoorn, die het papier op zichzelf aan een naauwkeurig onderzoek onderwierp, komen beiden, terwijl zij onbekend waren met elkanders nasporingen, tot dezelfde conclusie: dat het papier en het handschrift niet ouder dan 1800 kunnen, en waarschijnlijk zelfs niet ouder dan 25 jaren zullen zijn. Het papier is vermoedelijk uit de fabriek van de heeren Tielens en Schrammen, te Maastricht, zegt de heer van Gelder, en, daarnaar gevraagd, gaf een zijner meesterknechts onwetend van 't doel dezelfde firma op als de waarschijnlijke papierleveranciers. Thans wordt nog een scheikundig onderzoek ingesteld. Den 27 dezer zal ds. Zaalberg zijne afscheids-predikatie te '8 Hage houden vóór zijn vertrek naar Paramaribo. Ds. van Dissel, kortelings van daar in Nederland teruggekeerd, zal den nieuwbenoemde bevestigen. De kantonregter te 's Hage heeft jl. Vrijdag niet minder dan 80 personen veroordeeld wegens het zich bevinden in kennelijkcn etaat van dronkenschap op de openbare straat. Onder de delinkwenten waren er, die 6, 8, 10, 19, een zelfs die 24 maal de verordening over treden hadden. Het Haagsche Dagblad verneemt, dat het bekende Nederl. schip Midas den 3 dezer, door de regering van Venezuela, die het in beslag genomen had, is overgegeven aan den heer Cappé, Nederl. consul te St. Thomas. Het lijk van den heer v. F., die dezer dagen te Scheveningen zoo noodlottig het leven verloor, is, naar men verneemt, bij Wijk aan Zee op het strand geworpen. Naar aanleiding van het onlangs medegedeelde om trent de boerderij, waar het vee ziek werd en de melk geen boter opleverde, waarschuwt een der lezers van de Maasbode tegen de «loodwitmest,» waarmede men vaak het vee vergiftigt. De 17jarige dochter van den heer Coppejans, die op de kermis te Gouda in brand geraakte, is aan de gevolgen bezweken. Terwijl jl. Vrijdag door de militairen op het schiet- terrein te Gouda werd schijfgeschoten, stond een ander gedeelte van het garnizoen, op het als veilig beschouwd terrein, onder kommando van den lsten luit. Ante te exerceeren. Een kogel, die vermoedelijk tegen een hard voorwerp is gekomen en daardoor afgeweken schijnt te zijn. trof genoemden luitenant in het been, zoodat hij per vigelante huiswaarts moest worden gebragt; hij was eerst sedert een paar dagen aldaar in garnizoen. Een jongen wierp dezer dagen in de brievenbus aan het gasthuis te Schiedam een brandende lucifer; eenige oogenblikken later sloeg de vlam er uit. Er waren slechts drie brieven in de bus, die gedeeltelijk verbrand zijn; van twee brieven waren de adressen en van de derde de naam van den afzender nog leesbaar. Op de jl. Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 611 paarden aangebragt, de hoogste prijs die besteed werd was f 900; er waren weinig kooplieden aanwezig. Er was levendige vraag in alle soorten. Nabij de hofstede van den heer T. A. de Badts, te Groede, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. een luchtballon neergevallen, bevattende een briefkaart, een vijftal brieven en een papier, houdende verzoek om brief kaart en brieven op het naastbijzijnde postkantoor te be zorgen. Aan dit verzoek is natuurlijk ten spoedigste door den heer de Badts voldaan. Bedoelde ballon is, volgens de briefkaart en brieven, in den avond van jl. Donderdag opgelaten in het kristallen paleis te Londen. Een en ander werd uSent by balloon-post Jl. Donderdag zijn te Tiel de feesten begonnen ter herdenking van het 30jarig bestaan der Geldersche Maat schappij van Landbouw. De vergadering dezer bloeijende Maatschappij werd gepresideerd door Prins Alexander en o. a. ook bijgewoond door den minister van Binnenl. Zaken. De Prins wees er in zijne belangrijke openingsrede o. a. op, dat deze gedenkdag zamenviel met de opening van de Rijks-landbouwschool, die hij met groot welgevallen be groette, en met de ernstige plannen tot droogmaking van I de Zuiderzee. Na afloop der algemeene vergadering werd eene gecombineerde sectie-vergadering gehouden. Voorts werd eene tentoonstelling van landbouw-werktuigen, van paarden en vee gehouden. Van de verschillende behandelde punten melden wij, dat o. a. besloten is de zaak der Landbouwschool te Wageningen krachtig te steunen. Eene vergrooting van het aantal districts-veeartsen werd gewenscht. Nog kan gemeld worden, dat met groote belangstelling onze veestapel is besproken geworden; de oorzaak van 't voortbestaan der longziekte werd geschreven op rekening van de slechte inrigtiug der stallen, vooral in Friesland en Holland. Daarop werd door Prins Alexander 't woord genomen, die, de belangrijkheid van 't kwestieuse punt inziende, voorstelde om onder de punten ter beschrij\ing voor het aanstaande jaar allereerst op te nemen: «De inrigting van de stallen.» Onder toejuichingen vereenigde de vergadering zich daarmede. De heer B. P. Korteweg komt op tegen het berigt in de Arnh. Crt., dat door zijne verloving met mej. Elise Baart het uitzigt, om haar aan ons tooneel zich te zien wijden, voor goed verloren is. De onderstelling, dat die verloving een hinderpaal zou wezen om mej. Baart hare roeping te doen volgen, komt den heer Korteweg voor beleedigend te zijn èn voor hem èn voor haar. Te Leeuwarden is overleden de gepensioneerde vice— admiraal J. Andreae, ridder van de beide Nederlandsche orden, en gedurende eenige jarenl id van de Tweede Kamer. Te Luik heeft jl. Vrijdag nacht een hevige brand gewoed, waarbij o. ra. een viertal paarden en veertig duizend aan een wapensmid toebehoorende geweren verbrand zijn. Een groot aantal van deze waren geladen, maar gelukkig met de trompen tegen een muur gekeerd. De stoomboot Phoenix heeft bij Kopenhagen den Duitschen schoener Bethlehem aangevaren, zoodat deze gezonken is. Men vermoedt, dat deze Phoenix onze oude bekende uit Middelburg is. Uit Oostenrijk-Hongarije wordt gemeld, dat de graanoogst onder begunstiging van het voortreffelijkste weder is binnengehaald. Er komt schier ruimte te kort om den rijken voorraad te bergen. Het Thüringer Thiërschützverein bevat de volgende open brief over de waarde van een vogelnest: «Waarde landman! Uw jongen neemt uit verveling een vogelnest van musschen, roodstaartjes of welke andere vogeltjes met eijeren of met jongen weg. Er zijn vijf eijeren of jongen in 't nestje. Ieder dier jongen verbruikt dagelijks gemid deld 50 rupsen en andere insecten, welke de ouden uit de buurt aanbrengendat maakt per dag 250 stuksde voe ding duurt gemiddeld 4 a 5 weken, of laat ons aannemen 30 dagen, dat maakt voor dat nestje 7500 stuks. Ieder rups vreet dagelijks zijn eigen gewigt aan bladeren en bloesems. Aangenomen zij vreet 30 dagen dagelijks maar één bloesem, die een vrucht had gegeven, zoo vreet zij in 30 dagen 30 vruchten in bloei, en die 7500 rupsen te zamen 225,000 stuks van dergelijke bloesems. Had uw jongen dat nest met rust gelaten, dan hadt gij of uwe buren 225,000 appelen, peren of pruimen meer geoogst. Maar als nu die rups, zoo als ze dat uit liefhebberij vaak doet, 10, 20, 30 bloesems per dag opvreet, of als wegens het afgevreten loof de bloesems geen voedsel meer hebben en verwelkt afvallen, zoo wordt uw verlies en dat uwer buren nog veel aanzienlijker. Zoo kunt ge gemakkelijk berekenen, wat een vogelnest u waard is, en ook wat uw lieveling verdient als hij het nest verropt of eijeren uithaalt.» Men leest in het Album der Natuur onder het opschrift: «De kaarsenboom» Deze zonderlinge boom is tot dusver alleen bekend aan de Chagres-rivier en de landengte van Panama. Hij werd in 1866 ontdekt en naar Engeland overgebragt door dr. Siemann. Deze zegt er van: Wanneer men in een bosch van deze boomen treedt, zoude men wanen verplaatst te zijn in den winkel van een kaarsenfabrikant. Van alle takken hangen lange, rolronde vruchten af van eene gele was-kleur, die volkomen op kaarsen gelijken, hetgeen hem dan ook «palo de velas» (kaarsenboom) heeft doen noemen. De vruchten zijn ge woonlijk 2 tot 3 voet lang en 1 duim dik. Men kent van dezen boom 2 soorten, Parmentiera pendulaswaarvan de vruchten door de Mexikanen gegeten worden en Parmentiera cerijera, die tot voedsel voor de talrijke troepen van runderen en schapen dient.» Berig-ten uit Atsjin. Bij het departement van Koloniën is per telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indie het navolgende berigt uit Atsjin, dd. 22 Julij 1876, ontvangen: «Nadat door de agerende colonnes op 13 Julij de moeijelijke overtogt over de diepe, 47 meter breede Koeroeng Raba en daarmede de omtrekking van den vijand volbragt was, zijn zij over Leboe, waar de verblijfplaats van Toekoe Tjihik werd verbrand, voortgerukt naar de Koeroeng- Raba-baai en hebben zij zich gelegerd in de nabijgelegen kampong Moesan. Aldaar bleven 3 kompagniën ter bescher ming van en tot het helpen aan den bouw eener nieuwe versterking achter, terwijl de overige drie kompagniën den 14 Julij terugkeerden naar Boekit Seboen en den volgenden 1 dag naar Kotta-Radja. Twee patrouilles eene uit Pango, de andere uit Boekit Daroe werden door den overmagtigen vijand aangevallen; de eerste leed een verlies van 10 dooden j en 6 gewonden, de tweede verloor 5 man. Overigens was de vijand rustig. De gezondheidstoestand was minder gunstig. Te Pedïr werd, in tegenwoordigheid van den Radja, het politiek gezag ter noordkust door den assistent— resident de Scheemaker van den stations-kommandant overgenomen.»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2