HELDERSCHE Ei\ N1EUWEDIEPER COURAXT. 1876. N°. 96. 34 Jaargang. Vrijdag 11 Augustus. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt IJingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. w bw franeo per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Centa, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. fcllKen llonderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Uittreksel uit liet Verslag van den toestand der provincie Noordiiolland, gedaan aan de Provinciale Staten van dat gewest, door de Gedeputeerde Staten, in de zomervergadering vau het jaar 1876. (Vervolg.) Het hoofdstuk over „Armwezen" vangt volgender wijze aan „He meeste gemeentebesturen deelen mede, dat de toestand van het armwezen, evenals in 1874, vrij gunstig was; enkele zelfs dat er vooruitgang was te bespeuren. De gezondheidstoestand der vol wassenen was dau ook over het algemeen goed, en er was, vooral in de groote gemeenten, ruim gelegenheid om werk te vinden. Wel was de winter van langen duur, doch slechts in weinige gemeenten werkte dit nndcelig op liet, cijfer der bedeelden." Als gestichten tot verpleging van bekoeftigen worden genoemd a. De Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee, op 7 October met 5 verpleegden geopend. De jaarlijksche bijdragen bedroegen tot uit. December f 1573.40. b. Gesticht tot opneming van bekoeftigen te Barsingerhorn, waarvan de bouw in 1874 is aangevangen en dat bestemd is het bestaaude armenhuis te vervangen. De kosten van aanbouw zijn ongeveer f 19500, en worden gedrageu door het algemeen burgerlyk armbestuur met eene bijdrage van f 6000, van het weezeu-armbestuur. Als instellingen ter voorkoming van armoede worden genoemd de banken van leening. Die te Alkmaar is met 1 Sept. 1874 gesloten en in 1875 zijn slechts de nog aanwezige panden gelost of verkocht. Mede is tot opheffing besloten der banken van leening te Zaandam, Edam en Naarden, respect, met ingang van 1 Maart, I Mei en 1 Jan. 1875. Banken van leening, gehouden door administratiën van weldadig heid bestaan te Amsterdam, Enkhuizen, Haarlem, Hoorn en Texel; de zoodanige, die verpacht zijn, vindt men te Helder, Hilversum en Uithoorn. Het gemiddeld bedrag der voorschotten op elk pand was in 1874 f 3.52, in 1875 f 3.871. Spaarbanken zijn opgerigt in 1871 te Abbekerk, Assendelft, Berkhout, de III Egmonden, Oosthuizen, Oudendijk en Wieringen, in 1872 te Texel, in 1873 te Schagen, in 1874 twee te Barsingerhorn eu in 1875 te Andijk. In de provincie bestaan thans te zamen 40 spaarbanken met 36118 deelnemers: de inbreng bedroeg in het afgeloopen jaar f 1,833,396.37. de uitbetaling f 1,280,532.33^. Spaarkassen bestaan er drie (die te Schagen is in 1873 opge heven) en wel te Amsterdam met 338, te Medemblik met 9, te Purmerend met 51 deelnemers in 1875. Te Zijpe is in 1875 een zieken- en begrafenisbus opgerigt. Hulpbanken bestaan te Alkmaar, Andijk, Enkhuizen, Haarlem, Hoorn, Koog a/d Zaan en Zaandam ieder 1, te Amsterdam 4. Het getal der voorschotten gezamelijk was 1933, het bedrag gemiddeld f 82,97, in 't geheel 160.383, Rijksmiddelen. Volgens de laatste opmetingen bedraagt de geheele oppervlakte der provincie, met uitzondering van de drooggemaakte gronden die aan Zaandam zijn toegevoegd en waarvan de juiste grootte nog niet bekend is, 273.755 hectaren, tegen 271.455 hectaren in 1874. De gemeenten Westzaan, Assendelft, Spaarndam, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, Beverwijk en Velzen zijn door land aanwinning eenigermate uitgebreid. Het belastbaar inkomen der gebouwde eigendommen bedroeg in 't afgeloopen jaar f 8.534.108, dat der ongebouwde f4.371.563,55 de opbrengst der belasting was, met inbegrip der rijksopcenten gebouwde eigendommen 1.084.967,30, der ongebouwde f 682.568.61. De opbrengst der personeele belasting over 187 4/75 was f2.059.685,97. De geheele opbrengst der directe belastingen was f 5.142.350,17, tegen f 5.061.341,72^ in het voorgaande jaar. Al de rijksmiddelen in 1875 leverden een bedrag van f 21.415.837,77, In 1874 was die opbrengst circa een half millioen hooger. Waterstaat. De gezamenlijke werken aan 't Noordzee-kanaal werden in 1875 voortgezet met 330 tot 1575 werklieden, 19 tot 32 paarden, 3 locomotieven, 100 wagens, 7 tot 14 stooinbagger- vaartuigen, 60 tot 90 grondschouwen, 2 lot 6 sleepstoombooten, voorts met 3 tot 9 ploegen, te zamen 33 tot 68 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen werkende. Verschillende werken zijn van rijkswege uitgevoerd tol onderhoud en verbetering der haven het Nieuwediep. Het gewoon onderhoud, aanbesteed voor 3 jaren, kostte f 24829. De gemiddelde diepte van deze haven bedroeg in 1875 9.33 M. beneden laagwater, dat i.iO M. beneden hel aangenomen peil van volzee, of 0.84 M. onder A. P. heeft. Sedert het jaar te voren is de haven 0.13 M. verdiept. De noordelijke dam der haven te Barsingerhorn is ter lengte van 200 M. verhoogd tot 0.80 M. boven A. P. De kosten hiervan beliepen met het gewoon onderhoud f 370. Door de sluis werden naar binnen geschut 212 vaartuigen, waarvan 143 geladen met turf; naar buiten zijn geschut 20 tjalken met vlas geladen, 30 visch- schuiten en 280 bootjes. Aan de haven te Medemblik werd de verouderde havenbeschoeijing over eene lengte van 60 M. door bazaltmuur vervangen. Het ltijk besteedde daaraan en aan 't gewoon onderhoud f 3908, terwijl door de gemeente voor 't uitdiepen der buitenhaven f 2900 werd uitge geven. Door 472 binnenschepen werd van deze haven gebruik gemaakt. Aan havengeld werd ontvaugen f 376,10. De gemeente Enkhuizen besteedde f 4130 aan verbetering der havenwerken, waarvan f 2600 tot het diephouden der haven. Ruim 6000 binnenschepen maakten in 1875 van die haven gebruik en II stoombooten. Aan havengeld werd ontvangen de som van f 200. Met de verbetering van het Krabbersgat voor Enkhuizen werd van rijkswege voortgegaan. De herstellingen aan de leidammen kostten f .1500, terwijl aan de overige werken eene som van f 76,800 werd ten koste gelegd. Yan Broekerhaveu werd door 1357 vaartuigeu gebruik gemaakt aan havengeld werd ontvangeu f 305.50. De haven te Hoorn werd door de gemeente op de vereischte diepte gehouden; zij werd in 1875 bezocht door 5 geabonneerde stoombooten en 7 geabonneerde schepen met allerlei goederen geladen, door 1662 drooge vaartuigen en 1488 vischscb uiten. Aan haven- vuur- en moddergeld werd ontvangen f 1610.82. Aan 't onderhoud der havenwerken te Terschelling werd van rijks wege weder f 9600 te koste gelegd. Van deze haven werd gebruik gemaakt door 17 rijksvaartuigen, 5 buitenschepen, 46 binnen- en 299 visschersvaartuigen. Aan havengeld is ontvangen f 375,74^-. Volgens aanbesteding werd in 1875 aan de havenwerken en zeeweringen op Vlieland f 28700 besteed. De gemiddelde diepte der haven was 1.70 M. onder volzee. De steenglooijing en het plankierwerk werd over eene lengte van 50 M. verbeterd en gedeel telijk vernieuwd. Door 23 binnen- en 21 visschersvaartuigen werd van deze haven gebruik gemaakt. De havengelden bedroegen f 62,97-è. De haven beoosten het Oude Schild op Texel vorderde eene uitgaaf van f 3643; zij verkeert in goeden staat en werd in 1875 bezocht door 172 binnenvaartuigen, door de stoomboot Ada van Holland, 27 tjalken, 11 kaagschepen, 4 visschervaartuigen, 93 haring schuiten en 1 jagt. Wordt vervolgd.) HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Augustus. Het vauxhall, door het bestuur van het Muziekkorps der Artillerie Schutterij en der Schietvereeniging Willem Teil aan de leden Dingsdag 11. aangeboden, is in alle opzigten geslaagd. Het park Tivoli, a giorno verlicht en versierd met een prachtigen transparant, maakte een schilderachtig effect in den heerlijken avondstond. Het Muziekkorps der Schutterij verhoogde dit genot door een keurig programma. Na de eerste afdeeling van het concert volgde de prijs- uitdeeling aan de overwinnaars van het concours. Genoemde heeren werden door den president hartelijk toegesproken en met de behaalde overwinningen geluk gewenscht. Daarna had de schietwedstrijd der dames plaats, waarvan de uitslag was als volgt: 1ste prijs mejufvrouw Anna Kikkert; 2de prijs mejufvrouw Overbeek; 3de prijs mevrouw Luijmes. Nadat de prijzen onder eene flinke toespraak van den pre sident aan de dames overwinnaressen waren uitgereikt en het Muziekkorps de tweede afdeeling had uitgevoerd, volgde het vuurwerk, dat inderdaad prachtig en verrassend was en waarvoor aan den pyrotechnicus, den heer F. H. de Goeij, lid der vereeniging Willem Teil en sergeant der Artillerie Schutterij, een woord van lof en hulde toekomt. Alle stukken liepen goed van stapel en een daverend applaus van de zijde der aanwezigen, gaf de algemeene tevredenheid dui delijk te kennen. Nadat door den president van Willem Teil de diploma's aan de dames en heeren bekroonden waren uitgereikt, bragt ZEd. dank aan allen die tot het welslagen van dit feest het hunne hadden toegebragt. Een vrolijk bal besloot dezen feestelijken avond, 't Zal niet ongepast zijn als wij hier nog kortelijk vermelden, dat de prijzen van het concours meestal door vereenigingen, leden en particu lieren aan Willem Teil waren aangeboden, dat de trophéen, bloemen en verder decoratief door verschillende geachte ingezetenen in bruikleen waren afgestaan en dat het deco reeren, zoowel in als buiten de zalen, alles door leden van beide vereenigingen is in orde gebragt. Hulde aan de feest commissie, die ook hier wederom getoond heeft dat eendragt magt maakt. De uitstekende orde, die er gedurende den ganschen avond heerschte, was een duidelijk bewijs van de flinke organisatie en bragt veel bij tot verhooging van het genot en den goeden afloop van het geheel. Nog zij vermeld, dat de heer mr. D. P. H. Aberson, en na ZEG. nog andere heeren het woord gevoerd hebben. Eerstgenoemde sprak over den goeden geest, die er heerschte onder de leden van W. T., die gepaard met de noodige bekwaamheid in het hanteren van de wapens, stellig ten dienste en tot heil van 't vaderland was. De andere sprekers gaven een woord ten beste over de vele zorgen en moeite van Tells president en over den goeden afloop van liet concours en het feest. De torpedo-compagnie, onder bevel van den kapt. van Iiontum en de verdere officieren van Pelt, 1ste luit. en Sodekamp, 2de luit., tijdelijk alhier gedetacheerd, is weder naar hare garnizoensplaats den Briel teruggekeerd. Circa 1200 personen hebben gisteren uit verschillende Noordliollandsclie gemeenten gebruik gemaakt van den volkstrein, om aan Rotterdam en den Haag een bezoek te brengen. Het onlangs bij de roode ton gestrande kofschip Jansje, kapt. Niggebrugge, is jl. Dingsdag vlot gekomen. Men bergt de lading en hoopt het vaartuig in de haven van Texel te brengen. Naar men verneemt bestaat er plan om in de vol gende maand door de afdeeling Texel der Hollandsche Maatschappij van Landbouw weder eene veetentoonstelling te houden, 't Feest zal besloten worden door eene muziek uitvoering van het gezelschap Serapre Crescendo aldaar, dat onder de leiding van den muziek-on der wijzer M. P. Polak, van hier, in den korten tijd van zijn bestaan reeds flinke vorderingen heeft gemaakt. Men meldt ons van Texel, dd. 10 dezer: «Onze visschers hebben zich wat uitgesloofd, door alhier aan te brengen zekere Jansjen, van Zwolle. Deze Jansjen dan geraakte, zooals het lot helaas! van vele harer natuur- genooten, aan den grond; daar zat Jansjen nu op een gevaarlijke plaats, en niettegenstaande de vriendelijke invitatie der Wieringers (die haar onderwijl ontkleedde en aftuigde) weigerde Jansjen mede te gaan hare positie was nu niet beter, naakt en bloot geheel alleen op een gevaarlijke plaats. De Texelaars maakte Jansjen daarop een visite en dit ging beter. Jansjen besloot mede te gaan en arriveerde gisteren in onze haven. Eene korte visite zal ons evenwel aangenaam zijn. De verschrikkelijke stank van hare broeijende lading beenen kan nadeelig voor de gezond heid zijn.» Men meldt ons van Schagen, dd. 10 dezer: «In de Schager Courant van heden wordt door de redactie den volke verkondigd, dat de gewone jaarlijksche feestviering alhier zal plaats hebben op den 24 dezer. Dit lezende zou men meenen, dat deze zaak geheel in het reine was. Ik kan u echter verzekeren, dat er nog enkele kleinigheden ontbreken, waardoor het allerwaarschijnlijkst is, dat van het feest op dien datum ten minste niets zal kunnen komen. Er is namelijk nog geen geld, geene commissie, en diensvolgens ook geen plan voor feestviering; ergo nog niets. Wel is op de Zaturdag 11. door de afgetreden commissie belegde vergadering, welke zeer slecht bezocht was, 24 Aug. een geschikten datum geoordeeld, doch bij ontbreken van de genoemde kleinig heden was het niet mogelijk dien bepaald aan te wijzen. Het ware welligt het beste de feestviering nog eeriigen tijd uit te stellen, en deze dan in verband te brengen met de voltooijng van de demping onzer gracht. Men zou dan het «aan de golven ontwoekerd» terrein kunnen versieren, men zou er b. v. een gedeelte van kunnen reserveren voor een bal in de open lucht, enfin men had dan in elk geval aanleiding om het een of ander te arrangeren. Want het door de Schager gegeven program: de traditionele harddraverij op eene ongeschikte baan, en liet gewone vuurwerk, is wel wat mager en afgezaagd; ons feest moet zal 't niet louter voor een beroep op de beurs van den buitenman worden uitgekretenjaarlijks, zoomogelijk, het publiek iets nieuws te genieten geven. En 't is meer malen gebleken dat, bij onderlinge zamen werking, de orga niserende krachten daarvoor ten onzent aanwezig zijn.» Heden herdenkt de heer H. Bloem, pastoor der H. Dominikuskerk te Alkmaar den dag van zijn 25jarig priesterschap. Jl. Zaturdag herdacht de heer D. J. Faber, predi kant te Obdam, zijn 50jarigo ambtsbediening in die ge meente. Groot was de deelneming den algemeen géachtefl jubelaris betoond. Alle ingezetenen, zonder onderscheid van gezindheid, hebben het hunne bijgedragen om dit zoo zeldzaam feest luisterrijk te vieren. Jl. Maandag had te Amsterdam in het Bible—hótel de eerste algemeene vergadering plaats van het Multapa- tiorsbond. Op deze vergadering werd een hoofdbestuur gekozen, de grondwet van het Bond herzien en op nieuw vastgesteld. De overige punten van den beschrijvingsbrief zijn aangehouden tot eene tweede algemeene vergadering, die binnen kort gehouden zal worden. Uit het verslag bleek, dat het Bond op dit oogenblik ongeveer 1000 leden telt. Jl. Dingsdag ochtend werd door eenige werklieden van de firma B. te Dordrecht aan de voorpui van het groote kleederen-magazijn van den heer Hugo Werner, op den Nieuwendijk te Amsterdam, een zware kostbare spiegel ruit van grooten omvang ingezet, toen de ruit door een onvoorzien toeval naar binnen viel, twee personen onder het krakende spiegelglas geraakten en zoo ernstig gekwetst werden, dat zij ter verpleging naar het Binnen-Gasthnis moesten vervoerd worden. Volgens de Standaard, heeft de minister van Binnenl. Zaken van den hoofdingenieur Conrad berigt ontvangen, dat het ramtorenschip Koning der Nederlanden zeer goed de reis door het Noordzeekanaal kan maken. De ministeï heeft daarop aan de directie der Kanaalmaatschappij voor^ gesteld, de bekende mal een tweeden togt te laten doen, daarna het schip bij de Noordzeesluizen vast te meeren en, na nieuwe maan op 19 dezer, op een der giertijden in zee te brengen door de haven waar, volgens het berigt van den heer Conrad, nog eenige moeijelijkheden bestaan. Aan de directie werd voorgesteld daaromtrent in overleg te treden met den heer Brutel de la Rivière, en den minister daarvan berigt te geven. Jl. Zondag, op klaarlichten dag, is eeA brutale dief stal gepleegd te Sloten in eene boerenwoning, waarvan de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1