EENE DIENSTBODE. Buitenland. ADVERTENTIËN. De Riouw, na voleindigde reparatie te Singapore den 15 April in de station der noordkust teruggekeerd, werd bestemd om het voormalig kruisgebied van de Schouwen te bewaken. De Palembang bewaakte het westelijk gedeelte van de station. Den 17 April werden aan de westzijde der baai van Krung- Ryah door dat stoomschip 5 praauwen beraagtigd, die bij de aan komst van het vaartuig hare lading, bestaan hebbende uit rijst, gambier en tabak, reeds grootendeels aan den wal gelost hadden. Geene gelegenheid tot opbrenging bestaande, werden die praauwen, waarvan de opvarenden zich door de vlugt gered hadden, verbrand. Station der oostkust. De verrigtingen der schepen op dat ge deelte der kust gedurende de maand April bepaalden zich in hoofd zaak tot het volgende: De Merapi vertoefde bijna voortdurend ter reede van Edi. De Timor vertrok den 1 April om de zuid, ter bewaking van de kust tusschen Tandjong-Perlak en Padawa, en om te trachten de landing te beletten van Toekoe Paja, den Vorst van Tandjoeng- Semantoh. Den 8 April deed dat stoomschip met den assistent-resident een togt naar de Soengei-You, ten einde aldaar van den Vorst de uit levering te eischen van zekeren Abdul-Karim, een Duitscher van geboorte, beschuldigd van een moord te Pinang gepleegd te hebben. De Timor keerde den 10 April ter rcede van Edi terug met de mededeeling der toezegging van Toekoe Tjie, dat de opgeëischtc persoon zou worden opgespoord en binnen 10 dagen uitgeleverd. Nog vóór het verstrijken van den bepaalden termijn werd het lijk van Abdul-Karim te Edi aangebragt, waar zijne iudentiteit bevestigd werd door personen, die hem te voren gekend hadden. Na den steenkolenvoorraad te Edi aangevuld te hebben, vertrok de Timor naar Arakoendoer, ten einde aldaar de Bomraelerwaard te vervangen. De Amboina, tot den 5 April gestationeerd voor de Arakoendoer- rivier en den 5 April aldaar vervangen door de Bommelerwaard, ging te Edi steenkolen laden en vertrok den 8 April met den controleur Pluygers naar Passei en Kerti, om berigten in te winnen omtrent Abdul Rachman en diens invloed onder de bevolking der oostkust. Den 13 April na volbragte zending ter reede van Atsjin terug gekeerd, ging de Amboina post vatten voor de Simpang-Olim- rivier, waar zij tot den 17 April verblijf hield. Te Edi ecnige reparatiën aan de machine bewerkstelligd hebbende, vertrok het stoomschip den 27 April naar Perlak, derwaarts over voerende den controleur Pluygers, aan wien de beëindiging was opgedragen van eenige aldaar .aanhangige geschillen, die dreigden aanleiding te geven tot een binnenlandschen krijg. De Bommelerwaard vertrok den 5 April van Edi ter bewaking van de mondingen der Simpang-Olim- en Arakoendoer-rivieren, waar het den 13 April door de Timor werd vervangeu. Den 13 April ter reede van Edi teruggekeerd, werd de Bommeler waard onmiddelijk belast met eene zending naar Pedawar-Besar, waar de bevolkiug tegen den Vorst in verzet was gekomen. Na den afloop dier zending vertrok dat stoomschip den 20 April naar de Djaraboe-Ajer-rivier, zonder dat aldaar iets meldens waardigs voorviel. De gouvernements-stoomer Siak bleef gestationeerd op de Sirapang- Olira-rivier tot den 21 April, op welken datum dat vaartuig naar de monding stoomde, om een naauwkeurig onderzoek in te stellen naar de gevolgen van een brand, uitgebroken ter hoogte vau den stoomketel, welke, hoewel spoedig ontdekt en gebluscht, eene niet onbelangrijke -schade aan het schip scheen te hebben loegebragt. De diensten, verrigt door de vier gewapende booten, tot de station behoorende, waren van gelijken aard als in een vorig ver slag dienaangaande vermeld werd. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Sept. a. s. is benoemd tot officier van justitie bij de arrondis8ements-regtbank te Sneek, de heer rar. II. van Manen, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Hoorn. Tot griffier bij de arrond.-regtb. te Alkmaar is benoemd de heer mr. M. A. Kluppel, thaus griffier bij het kautongeregt aldaar. Aan den heer A. B. Mentz wordt, op zijn verzoek, met ingang van den 1 Sept. a. s eervol ontslag verleend als burgemeester van Terschelling, en benoemd tot burgem. van Terschelling de heer D. Reedeker; met dien datum wordt aau den heer C. Kaas- kooper op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgera. van Oosthuizen, en benoemd tot burgem. van Oosthuizen de heer J. P. M. Oostermau; tot burgem. van Huissen de heer P. J. Masion. De heer D. T. van der Zwaag, thans rijks-ontvanger te Belling- wolde, is als zoodanig benoemd te Monnikendam. Aan den luit. ter zee 1ste kl. R. D. Crommelin is met den 20 dezer, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. De luit. ter zee 1ste kl. J. P. Mercier, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Iudië en vandaar den 9 dezer terug gekomen, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. J. Bollaan wordt met den 21 dezer geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluisde off. vau adm. 3de kl. F. H. M. Rant en de scheepsklerken J. D. Ising, M. I. Rambonnet en A. A. Kleijnhens, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 9 dezer teruggekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 2de kl. W. C. J. van der Grijp wordt van 's Rijks hospitaal te Utrecht verplaatst naar de infirmerie alhier. Het Staatsblad No. 171 beval het koninklijk besluit van 10 Aug. 1876, tot vaststelling van een voorloopig reglement voor de scheep vaart, ter beveiliging van de beweegbare brug tegenover de Een- hoornsluis in het Westelijk dok te Amsterdam, in den Staatsspoorweg- van Nieuwediep naar Amsterdam. België. Er is weder eene misdadige poging tot schandelijk bedrog aan het licht gekomen, die aan de ramp van Bremen her innert. Het Italiaansche schip Angelo Parodi was gereed om van Antwerpen naar Civita-Vecchia en Triest te vertrekken. Een koopman in vlas te Aalst en eene firma te Brussel hadden kisten met geweven goederen in het schip gebragt en die voor een hoogst aanzienlijk bedrag laten assureeren. De assuradeur, de heer W. van Bom- bergen, wilde echter den inhoud der kisten laten onder zoeken. De afzenders trachtten dat te vergeefs te beletten en het bleek, dat in de kisten slechts zeer grove weefsels van naauwelijks een zesde der waarde aangegeven waren. Later hoorde men, dat de afzenders beproefd hadden ook in andere steden op diezelfde kisten groote sommen te verzekeren. Er werd een geregtelijk onderzoek ingesteld en, zegt de Précurseur, elk man van zaken is overtuigd, dat men hier te doen heeft met de schandelijkste poging tot opligterij, waarin tal van medepligtigen betrokken zijn en die slechts verklaarbaar is, wanneer men de zekerheid heeft gehad, dat de Angelo Parodi vergaan zou. De zoon van den reeder, die als tweede stuurman dienst deed, maar inderdaad op het schip alles had te zeggen, heeft de vlugt genomen. Ook verzekert men, dat er ontvlambare stoffen in het schip ontdekt zijn. Frankrijk. Verscheidene bladen verhalen, dat eenFransch ingenieur zich voorstelt op het Trocadero te Parijs een electrischen lichttoren op te rigten, welke gedurende de tentoonstelling van 1878 tevens als observatorium zou kunnen dienst doen. Hij zou niet minder dan ruim 187 meter hoog wezen en van boven tot beneden, tot de fondamenten toe, uit ijzer bestaan en den vorm hebben van een parallelopipedum, met een omtrek van 36 meter aan den voet en van 8 meter aan den top. Aan de hoeken van het gevaarte zouden kleine vierkante torens worden aangebragt, waarvan twee van elevators voorzien en twee van wenteltrappen met duizend treden elk. De hoofdtoren zou elf verdiepingen tellen. Aan den top zou op een plateau eene belvedère van twintig meter worden opgerigt, waarin de electrische lichttoestel eene plaats vinden zou. Engeland, Lord John Russell is zijn 85ste jaar ingetreden. Op zijn 21ste jaar nam hij zttting in het Lagerhuis en in 1861 werd hij tot pair verheven; 40 jaren lang maakte Russell deel uit van liberale ministeriën. Kapitein Webb, die, toen de heer Cavill het kanaal poogde over te zwemmen, aan boord was van een der schepen, die hem volgden, heeft eenige opmerkingen over de mislukte proefneming van den heer Cavill het licht doen zien. Hij schrijft do mislukking toe aan drie oorzaken. Vooreerst is de heer Cavill niet volmaakt gezond; hij lijdt, naar zijn doctor aan kapitein Webb verzekerd heeft, min of meer aan de lever en aan slechte spijsvertering. In de tweede plaats heeft de heer Cavill een met traan doortrokken boezeroen aangetrokken, waarvan het nadeelde belemmering, door het voordeel: verwarming, niet werd opgewogen. En in de derde plaats schrijft de criticus het mislukken toe aan te overvloedig gebruik van whisky onder het zwemmen. Wat ook voor een oogenblik de opwekkende kracht van geestrijke dranken moge zijn, bij iedere inspanning van eenigszins langen duur werken zij belemmerend. Te Brixham is den 17 dezer aangebragt de bemanning van het schip Flying Seud, welk vaartuig den 13den door het Nederl. schip Voorlichter op de hoogte van St. Albans- hoofd is overzeild. Het is een overbekende zaak, hoe gevaarlijk het voor jongelieden in Engeland is een trouwbelofte, onder welken vorm ook, aan een Engelsche schoone te geven. De schadevergoeding, die de dochter Eva's mag en kan vorderen, wanneer die belofte niet nagekomen wordt, is somtijds een gevoelige les voor ligtzinnige trouwlustigen. Opmerkelijk echter is hef, dat niet alleen jongelieden zich daaraan schuldig maken. Een zeventigjarig Indisch ambtenaar werd in de afgeloopen week. door een twintigjai'ige schoone gedagvaard, en een schadevergoeding van f 25,000 werd haar door een jury toegekend als compensatie voor de schade, geleden door het nief-huwen van den zeventig- jarigen Cupido! Duitschland. Bij de commissie ter oprigting van een Bismarck- monument op het Augustiner-plein te Keulen zijn 24 modellen ingekomen. Zoodra de commissie met haar rapport gereed is, zal het openbaar worden gemaakt en zullen tevens de modellen voor het publiek worden tontoongesteld. Turkije. Uit Belgrado wordt medegedeeld, dat de vredelievende geruchten blijven aanhouden; doch dat vermoedelijk eene ministeriële verandering zal moeten plaats grijpen om eene vredelievende oplossing te verkrijgen. Tevens wordt van daar gemeld, dat een krachtige aanval der Turken op de Servische grensdorpen krachtig is afgeslagen. Stoomvaart-Berig-ten STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins Hendrik. 9 Aug. alhier aang., vertr. 2 Sept. Prinses A malta. 2Julij te Glasgow in repar. gekom. Prins van Oranje. 20 Aug. van Batavia vertrokken. c o n r a d. 5 Aug. van hier vertrokken. 17 Aug. van Napels vertrokken. koning der nederlanden. 22 Julij van Batavia vertrokken. 20 Aug. Napels aangek., 21 vertr. Voorwaarts. 8 Julij van hier vertrokken. 19 Aug. te Batavia aangekomen. M ad u ra. 22 Julij van hier vertrokken. 17 Aug. Aden aangek, en vertr. Holland. 11 Aug. van Batavia vertrokken. 17 Aug. van Padang vertrokken. C e l e b e s. 19 Aug. van hier vertrokken. 21 Aug. te Southampton aangek. Stad Amsterdam. 30 Julij alhier aang., vertr. 16Sept. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENT. van Nieuwenhuijse, geb. Metzelaar, Z. J. van Iwaarden, geb. Holtemans, Z. J. van IJzendoorn, geb. van Pelt, Z. M. Schagen, geb. Dekker, Z. M. Oudkerk, geb. Cohenno, D. B. Snijder, geb. Langedijk, Z. P. Gomes, geb. Janssen, D. P. M. Swennen, geb. den Hartog, D. D. Kamp, geb. llartog, Z. A. Bontes, geb. Krul, Z. J. de Jager, geb. van der Plaat, D. OVERLEDENC. Rezel, 1 jaar. H. B. Specker, 62 jaren. J. Petrus, 5 maanden. A. Roerdomp, 3 maanden. M. Koster, 3 maanden. D. Steemau, 33 jaren. C. K. Spruit, bijna 4 maanden. D. Bruning, 11 uur. K. Krijnen, 4 maanden. J. F. van Borrendam, 66 jaren. A. Krijns, 7 maanden. N. Verfaille, 3 maanden. S. Meijer, 13 dagen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 3 -3 a Windrigting en Kracht Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van dc zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 i. otz. 0.6k. 759.22 - 1.42 22.2 f 2.8 0.6 7 Vink. 21 12 otn. 0.2,/ 759.73 - 0.93 22.8 f 3.4 0.71 22 8 zwtz. 2.5„ 757.64 - 3.03 19.8 f 2.4 0.88 wcingolv 22 12 zw. 7 757.14 - 3.54 21.3 f 2.0 0.77 u Weersgesteldheid: 20Aug. 12u. Ligtbewolkt, sehoonweer. 21Aug. 12 u. Idem. 22Aug. 8 u. Ligtbewolkt, winderig, mooiweer. 22Aug. 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaait. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemmirg. 20 Aug. Oceaan. W. Cramer. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Mjosen. E. Gedde. Drammen. Hout. v. Vliet Co. Odin. N. M. Knudsen. Risöer. Trevethick. P. Swan. Newcastle. Steenk.vanGijnScCo. Londonderry. R. Craig. Seaham. Duink. SsGoedk. Seaham. J. Berwick. Sherburn. R. Benson. Sunderland. Zur MiihlenStCo. Himalaija. II. Johannesen. Taganrog.* Rogge. Meijer St Co. Constance. A. Dobson. *Laatst uit de Slenk, kon wegens de diepgang de plaats van bestemming, Harlingen, niet bereiken. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 33 stuks Paarden. 251 Runderen. 140 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 70 magere dito - 10,a 28,per stuk.(matig) 1836 Schapen. 51 vette Varkens - 0,54 a 0,66 per kilog. (maiig) 20 magere dito - 16,a23,per stuk. (stug) 314 stapels kleiue Kaas, f a per 50 kilogram. 1 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,40 a 1,60 per kilogram. Kip-Eijcren f 3,50 a 3,75 per 100 stuks. Eend-Eijeren- a Ï.ATMBK RKRIGTEK. Te Zwaag, waar veel aardappelen verbouwd worden, heeft men tot dusver niet het minste vernomen van de gevreesde aardappelenziekte. Wel is de opbrengst van de vroege soorten door de droogte niet zoo gunstig als ver leden jaar, maar de kwaliteit is uitmuntend. De latere soorten staan zeer goed, maar verlangen naar regen. Alle soorten van kool-, knol- en wortelgewassen staan goed; boonen in alle soorten zullen een redelijk beschot opleveren. Ondertrouwd: P. BROUWER en M. JONGERLING. Anna Paulowna18 Augustus 1876. Voorspoedig bevallen van een Zoon M. SCHAGEN, geb. DEKKER. Helder20 Augustus 1876. Benige en algemecne kennisgeving. Op den 19 Augustus overleed nnjn hartelijk geliefde Echtgenoot J ACOBUS TIIEODORUS van BORRENDAM, in den ouderdom van 66 jaren. Mevrouw de Wed. van BORRENDAM, geboren Geerling. Op verlangen van den overledene zullen geene uiterlijke kenteekenen van rouw worden aangenomen. Heden overleed op het alleronverwachtst mijn geliefde Dochter CATIIARINA MARIA, in den ouderdom van 19 jaren en 6 maanden. Schagerbrug, 21 Augustus 1876. W. PRINS. C. M. PRINS—BREED. Heden overleed ons jongste Kindje NEELTJE. Nieuwediep21 Augustus 1876. JOHs. VERFAILLE. I. VERFAILLE—SCHILD. Op heden overleed ons jongste Kindje KRIJNTJE PETRONELLA, in den nog jeugdigen ouderdom van slechts achttien dagen. Cocksdorp (Texel), 21 Augustus 1876. J. WITTE. L. WITTE—TANIS. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Mevrouw SMIT, Dijkstraat, No. 384, verlangt ten spoedigste

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3