ATTENTIE. Frankrijk. Te Brives, in hét departement Correzé, is jl. Zondag morgen een groot, zoo goed als nieuw huis plotseling in elkander gestort, ongeveer 20 menschen onder het puin begravende. Voor zoover bekend is, zijn daarvan 4 vrouwen omgekomen. Engeland. De Britsche admiraliteit heeft besloten op de werven aan de Clyde 6 stalen korvetten te doen bouwen, die binnen 2 jaren gereed moeten zijn. Deze schepen, sterk bewapend en gebouwd op eene snelheid van 20 Eng. mijlen in 't uur, zijn bestemd tot kruisdienst in de wateren van Indië, China en Polynesië. In oorlogstijd zal hunne snel heid hun ook te stade komen tot 't achterhalen en ver nielen van torpedo-booten. Zij zullen 2300 ton meten. De enorme rijzing van den prijs der zijde (200 pCt. binnen een jaar) deed den heer Neile in den Times aan behoeftige dames den raad geven, zich eene bron van inkomsten te openen door 't kweeken van zijdewormen, die in Engeland (vooral wanneer ze uit Australië zijn ingevoerd) zeer wel gedijen. Die raad is goed, doch stuit af op één bezwaar: de schaarschheid van moerbeziën- boomen in Engeland, en de moeijelijkheden om dezen uiterst langzaam groeijenden boom in genoegzamen getale aan te planten. In Australië belooft de zijdecultuur in de toekomst schoone resultaten. Gansche plantages van moer- beziën-boomen worden daar aangelegd. Een minder aangename ontvangst werd voor eenige dagen een luchtreiziger in Engeland bereid. Bij het neer dalen in eene weide wekte de verschijning van den ballon de woede op van een stier. Hij vloog op het schuitje aan, maar gelukkig had de luchtreiziger juist nog tijd wat ballast uit te werpen en weêr van den grond te geraken. Nu vloog het dier op het touw van den dreg en 't had weinig ge scheeld, of de man was door den schok uit het schuitje geslagen. Iets verder bereikte hij een veiliger punt om den vasten grond te betreden. Sedert de Daily News zulk een aangrijpend tooneel heeft opgehangen van de in Bulgarije door de geregelde Turksche troepen zoowel als door de woeste baschi-bozouks bedreven gruwelen, en voortgaat het strenge onderzoek van zijn correspondent wereldkundig te maken; sedert de Amerikaansche commissaris, deheerSchuyler, zijn voorloopig rapport heeft in het licht gegeven, is in Engeland de ver ontwaardiging van het publiek ten top gestegen. De Protestantsche geestelijkheid stelt zich aan het hoofd der beweging en eiken dag worden volksvergaderingen gehouden, waarop ook door conservative notabelen de Engelsche regering in staat van beschuldiging wordt gesteld. Men wijst er op, hoe die aan de Spaansche tijden herinnerende onmensche- lijke wreedheden begaan zijn, terwijl de gezanten der groote mogendheden nota's wisselden met de Porte en bij den grootvizier dineerden, misschien wel onder een kop Mokka lachten over de buitensporige verbeeldingskracht der correspondenten. Ja, dat de lijken dier ongelukkige vrouwen en kinderen, mannen en grijsaards, onteerd en geschonden, gewelddadig vermoord, onbegraven lagen te vergaan, toen Disraeli op zoo geestige wijze Engelands beschermelingen, de Turken, verdedigde door te verklaren, «dat de Turken de gewoonte hebben om aan hun ver houding tot de menschen, die in hunne handen vallen, spoediger dan door gevangenneming geschied, een einde te maken.» Van den heer Schuyler, den Amerikaanschen regerings commissaris, wordt in de Engelsche bladen een «voorloopig rapport» gepubliceerd omtrent door de Turken gepleegde gruwelen, dat niet alleen wat de correspondent van Daily News vroeger aan zijn blad heeft geschreven, bevestigt, maar nog vreeselijker bijzonderheden mededeelt. De heer Schuyler noemt de namen van 65 steden en dorpen, die door de Turken verwoest zijn en verhaalt o. a. «De troepen begonnen steeds met de vernietiging van de kerken en de scholen, die ze door kruid in de lucht lieten springen of door petroleum verbrandden. Binnen enkele dagen werden 15,000 ongewapende mannen, vrouwen en kinderen vermoord. De wijze, waarop de troepen dit deden, kan blijken uit enkele bijzonderheden. Perustitsa, een stad met ongeveer 4000 inwoners, nam geen deel aan den opstand. Bevreesd geworden door de houding der Turken in de naburige dorpen, zonden de inwoners een deputatie naar Aziz-pacha om geregelde troepen te vragen tot hun bescherming. Deze werden geweigerd, doch Aziz-pacha schreef, dat zij, als ze aan gevallen werden, zich moesten verdedigen. Toen de bachi- bozouks derhalve de stad aanvielen, verschansten de Chris tenen zich in de hoofdkerk en verdedigden zich vijf dagen lang. Toen de geregelde troepen onder Basheid-pacha aankwamen, legden ze de wapenen neder, doch in plaats van door hen beschermd te worden, begon het bloedbad nu. Duizend personen werden gedood, de vrouwen na onteerd te zijn. De bachi-bozouks werden aangevoerd door Ahmed Aya, die door de regering daarvoor beloond werd met een zilveren medaille. Kleisura, een stad tweemaal zoo groot als de vorige, welker welvarende bevolking attar van rozen vervaardigt, werd op dezelfde schandelijke wijze verdelgd door de bachi- bozouks onder Tussum-bey, die hiervoor door de regering tot ridder van de Mejidié benoemd werd. Panagurishta werd door geregelde troepen en bachi- bozouks aangevallen. Geen opeisching werd gedaan en na een korten tegenstand werd de stad ingenomen. Vele Christenen uit de naburige dorpen hadden in de stad de wijk genomen. Drieduizend personen, schier allen vrouwen en kinderen, werden vermoord. In de kerken werden velen levend verbrand. Vierhonderd, gebouwen werden in de asch gelegd, waaronder de kerken en scholen. Aan oude mannen werden de oogen uitgestoken en de handen afgekapt, waarna men hen aan hun lot overliet. Kleine kinderen moesten de afgehouwen hoofden van andere kinderen voor de troepen uitdragen. Het moorden en de verdere gruwelen werden drie dagen voortgezet. De bedrijvers van deze misdaden waren meest geregelde troepen onder Hifiz- pacha.» Van dergelijke ontzettende misdaden is het verhaal vol. Er is geene uitdrukking te sterk om deze Turksche monsters te verwenschen. Ook Victor Hugo doet thans zijn stem hooren ten gunste van de gemartelde Bulgaren. In een brief aan Le Rappel, in 's dichters gewonen stijl vervat, protesteert hij er tegen, dat een geheel beschaafd volk wordt vermoord door eene regering van wilde beesten en geeft hij als red middel aan: de vestiging van eene Europesche republiek met Parijs als hoofdstad. De spoorwegbrug over de Tay, te Dundee, zal weldra voltooid zijn. Hare lengte bedraagt 10,321 voet; zij is de grootste van de wereld over een stroomend water, kost 220,000 p. st. en heeft den vorm van een S. Oostenrijk. Volgens IVeener bladen is het beroemde schilderstuk van Gainsborougli, «de hertogin van Devonshire,» dat eenige maanden geleden uit een kabinet in de Bondstreet te Londen werd gestolen, te Weenen gevonden in het bezit van een bekenden dief. De belooning van 1000 p. st., door den heer Agnew uitgeloofd, valt ten deel aan een agent der geheime politie te Weenen. Italië. De Marokkaansche gezant is, volgens de Gazette d'Italia, onlangs op zijne reis van Florence naar Turijn bestol en gewordenuit zijn valies is namelijk eene som van 60,000 fr. ontvreemd. Bij de aankomst te Turijn is zulks terstond door een attaché ontdekt, een onderzoek werd ingesteld en de hoofdconducteur in het bezit gevonden van 300 gouden Napoleons, eene andere som werd bij een anderen conducteur aangetroffen. De eerste werd onmiddellijk naar het bureau van politie gebragt, waar hij in een onbewaakt oogenblik uit het venster der tweede verdieping op straat sprong. Afgrijselijk verminkt, doch nog levend, is hij opgenomen. Het gezantschap heeft Victor Emmanuel namens Sultan Muley-Hassan de volgende geschenken overgebragt: 15 paar pantoffels, 16 écharpes, eenige stukken zijde met goud doorweven, 12 paardendekken, 14 geborduurde kussens, 4 paarden, 2 tijgers en 2 leeuwen. Turkije. Over de Turksche gruwelen in Bulgarije, heeft de opper bevelhebber der Turksche vloot, Hobart Pacha, een geboren Engelschman, een kalm woord aan de Pall Mali Gazette gerigt. Hij keurt alle gruweldaden af, doch herinnert, dat dergelijke schanddaden in eiken burgeroorlog voorkomen en in Bulgarije niet door geregelde troepen maar alleen door de Baschibezouks en Cirkassiërs gepleegd werden, nadat de opstand in Bulgarije aangestookt was door «de gewetenlooze buitenlandsche politiek van een magtigen nabuur» en de eerste gruwelen door de christenen zeiven gepleegd waren. Niemand heeft geprotesteerd en een heiligen oorlog gepredikt tegen Rusland, toen het in Polen zoo schandelijk huis hield, tegen de Engelsche officieren in Indië, die honderden inboorlingen voor hunne kanonnen bonden; tegen Spanje wegens de gruwelen in den laatsten burgeroorlog of tegen de christenen in de Iierzegowina, die de hoofden van Turken op hunne speren droegen en alles ver nielden en verbrandden, wat aan Mahomedanen toebehoorde. Hobart Pacha waarschuwt, het fanatisme der Mahomedanen niet aan te vuren, waardoor in Europa en Azië oorlog zou kunnen ontstaan. Ook de Kölnische Zeitung herinnert aan de door Russen gepleegde gruwelen in Polen en den Kaukasus en aan hetgeen die lieve Slavische broeders en beschermelingen der Russen, die helden van de Zwarte Bergen, thans doen, om te doen uitkomen dat voor de oorlogzuchtige Russen humaniteit slechts een dek mantel is om hun Panslavistische politiek ten uitvoer te leggen. Niet door Turkije, maar door Rusland dreigt het gevaar. Eindelijk doet de Londensche Standaard opmerken, dat hef in de eerste plaats de pligt is van Engeland en alle beschaafde landen, den Europeschen vrede te hand haven. Het is prijzenswaardig te beproeven aan de Turksche provinciën een goede regering te verschaffen; maar om de slechte Turksche regering te straffen, moeten die provinciën niet aan een nog grooter tyrannie overgeleverd worden. Den Rus naar Konstantinopel te roepen, omdat de Turk zich aan gruweldaden in Bulgarije schuldig maakte, is eene slechte politiek en eene nog veel slechtere humaniteit. Uit Konstantinopel wordt berigt, dat jl. Donderdag in een gehouden ministerraad, die door de grootwaardig- heidbekleeders des Rijks werd bijgewoond, Abdul-Hamid tot Sultan is uitgeroepen ter vervanging van Murad V. Vermoedelijk is dit berigt juist, en dat het gevolgd zal kunnen worden door de tijding van het «plotseling over lijden» van zijnen afgezetten voorganger en broeder, behoort volstrekt niet tot de onwaarschijnlijkheden. Thans, nu Abdul-Hamid-effendi den troon beklimt of beklommen heeft, zal de wereld er minder belang in stellen te weten hoe het met Mehemed-Murad-effendi gaat, en hoe de artsen over hem denken. Hij moge al dan niet aan geestverzwak king, delirium tremens, hersen verweeking, of aan vele ziekten ook, lijden, hij is geen souverein meer, en dus hebben op diplomatiek en politiek terrein de bulletins over zijnen toe stand hunne waarde verloren, tenzij hij herstelle en den een of anderen dag zich als pretendent opwerpe. Amerika. De president der Vereenigde Staten heeft van den bisschop van Minnesota, den heer Whippler, een uitvoerig schrijven ontvangen, waarin deze op flinke wijze opkomt tegen de behandeling der Indianen in 't algemeen en der Sioux— Indianen in 't bijzonder. Eene natie, zegt hij, die woord breuk en onregt zaait, zal bloed oogsten. De Amerikaansche natie had, te regt of te onregte doet niet ter zake, haar woord aan de Sioux verpand, dat geen blanke ooit hun gebied zou betreden, maar dat woord is niet gestand gedaan en dit staat gelijk met meineed met voorbedachten rade. Generaal Sherman zelf heeft erkend, dat de over eenkomst is verbroken niet door den wilde, maar door de beschaafde natie. De bisschop eindigt zijn brief met den president er op te wijzen hoe de Engelsche regering hare Indiaansche onderdanen behandelt en welk gunstig resultaat ze hierdoor heeft verkregen. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 2 Sept. vau hier vertrokken. Prinses Amalia. 2Julij le Glasgow in repar. gekom. Prins van Oranje.' 20 Aug. van Batavia vertrokken. c o n r a d. 5 Aug. van hier vertrokken. 29 Aug. Aden aangek, en vertr. Koning der Nederlanden. 22 Julij van Batavia vertrokken. 1 Sept. van Gibraltar vertrokken. Voorwaarts. 8 Julij van hier vertrokken. 19 Aug. te Batavia aangekomen. Madura. 22 Julij van hier vertrokken. 17 Aug. Aden aangek, en vertr. Holland. HAug.v.Batavia, 17Padang vertr. C e l e b e s. 19 Aug. van hier vertrokken. 26 Aug. S Stad Amsterdam. 30Julij alhier aang., vertr. 3üSept. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag raiddag. ONDERTROUWD; R. Spoelstra, stoker en A. M. Steutel. O. Meerens, timmerman en G. Goedhardt, weduwe H. B. Puinbrock. D. Goedhard, ballaster en J. Mens. H. J. van Lier, smid en H. H. Dortmundt, weduwe L. Damsteek. G. D. van Werdt, officier van adminstratie en C. J. de Winter. J. Louwrens, fourier der artillerie en J. Pheiffer. A. Ruis, kleermaker en A. Krijnen, weduwe P. Hen. GETROUWDGeene. BEVALLENM. Brcet, geb. Haremaker, D. J. de Jager, geb. Kuik, D. A. Seijbel, geb. Hagenaar, Z. P. C. Pool, geb. Bontes, Z. D. Kuijk, geb. Duinker, D. OVERLEDENE. G. Kloosterhuis, 4 jaren. Marktberigten. AMSTERDAM, 31 Augustus. Tarwe. Op levering Nov. geen koers; Maart f 285. Rogge. Op levering weinig veranderd; Oet. f 181, 180. Raapolie. Sept. f 38$; Mei f 39f, f. 1 September. Tarwe. Bonte Poolsche f 320 c. z. k. Op levering onveranderd; Nov. f 276; Maart f 285. Rogge. Tot vorige prijzen; Nicolajeff f 185, 183 bij partij; Taganrog f 1S3 v. b., Pctersb. f 184. Op levering iets lager ver kocht; Oct. f' 180, 179; Maart f 189, 188. Koolzaad. Per 2000 KG. in Oct. f 402; April f 417. Raapolie. Per 100 KG.: Vliegend f 38; 1 Sept. f 37], 38 Sept./l)cc. f 38$, -JMei f 39}, 40. Lijnolie. Per 100 KG.: Vliegend f 27?; 1 Sept. f 261, Sept./I)ec. f 26}, 3; Maart/Mei f 27|, f. HOORN, 31 Augustus. Kaas. Aaugevoerd 223 stapels, wegende 54703 kilogrammen. Hoogste prijs f 38.50. DELET, 31 Augustus. Boter, f 67 a 74,naar kwaliteit. DORDRECHT, 31 Augustus. Tarwe. Puike nieuwe jarige Zeeuws., Vlaams, en Overm. f 9,80 a 10,60, goede dito f 9,30 a 9,90, mindere en blaauwe f a -,Zomer f -,a Rogge. Nieuwe Zeeuws, en Vlaams, f 7,80 a 8,20, Overm. 1 7,60 a 8,—. Boekweit. Jarige Peel f Eransche f Gerst. Zeeuws, en Vlaams. Winter zakm. f 6,50 a 6,80, gest f 6,90 a -,Overm. en Flakk. f 6,30 a 6,70, Zeeuws, en Vlaams. Zomer zakm. f 5,80 a 6,10, gest. f 6,10 a Overm. en Flakk. f 5,50 a 5,90. Spelt, f 3,50 a 3,80. Haver. Nieuwe Inl. Voer f 3,60 a 4,20, dito Dikke f 4,70 a 5,30. Koolzaad. Bij vorige week 1 lager; puik Overm. zakgoed 66, minder dito van 63 tot 65, puik Zeeuwsch dito tot 67 verkocht, 4jarig Zeeuwsch tot 66 gedaan, geveild 2 en 3jarig Vlaamsch, Zeeuwsch en Overm. gestort tot 70, 3 en 4jarig Oveim. gestort tot 67, was 66 waard. Per 2000 KG. op 800 KG. Olie per Oet. f 400 nominaal. Raapolie. Dadelijk in eenen doen, Najaar iets vaster. Vliegend f 3SL 38$; 6/w. f 39$; Sept. f 38$ gedaan; Najaar f 39 en Mei f 40$ nominaal Lijnolie. Onveranderd, termijnen flaauwer. Vliegend f 28$, 28; 6/w. f 26$ gedaan; Najaar f 28: Jan./Mei f 271; Maart/Mei f 27te koop. SCHIEDAM, 1 September. Jenever f 16,Amst. proef f 17,25, Moutwijn f 10,50 per N. vat. DOKKUM, 30 Augustus. Vlas. De aanvoer was weder gering; hetgeen echter aaugevoerd werd vond afnemers tot ruim vorigè weeks prijzen. Van nieuw waren verscheidene monsterbundels aangevoerd, waarvoor om 't nieuwtje iets meer betaald werd. LONDEN, 31 Augustus. Vee. 1400 Runderen, 14000 Schapenen Lammeren, 800 Kal veren enVarkens. Prijs der Runderen 6/0, Schapen 7/0, Kalveren 5/10 en Varkens 6/6 per steen. BELFAST, 28 Augustus. Vlas. Er waren circa 2 tons nieuw machinaal ter markt van 8/- a 9/10$ per steen; kwal. ordinair en sterk, met goede vraag. DUNDEE, 22 Augustus. Vlas. Aan de markt is niet de minste beweging merkbaar; de kleine verkoopen die plaats vinden zijn meerendeels voor dringende behoefte bestemd, de verbruikers zijn ten eenenraale ongenegen om voor toekomstige behoefte te koopen; de prijzen zijn min of meer onregelmatig, daar hot meeste der aangeboden waar van inferieure kwaliteit is, doch de loop der beweging is ten gunste der koopers. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Aug. 2 Sept. PrinsHendrik. M.C.Braat. Padangenz.viaSuez. 28 Gerr.Wilhelmina.E.W.Spier. Macassar. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— oj Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Angenieta. G. Visser. Ekenaess. Hout. van Vliet Co. Reijutje. T.L.T.Teensma. Sundswall. Brouwershaven.P.J.L.Teensma. Scotia. B. A. Thoresen. Kongsham. Willem. P. T. Teensma. Nerva. AnnaMargar. J. Coerkamp. Sundswall. Vesta. C. C. Ruige. Riga. Zur Mühleu Co. TheodorParker.C.O.Rebetsky. Sundswall. Blikman&Co. 1 Jstroom. S. de Vries. Riga. Boomerang. N. Samudson. Amous&Co. Maria. J. E. Visser. Borgo. Lina&Johanna.H.O. van Wijk. Herman deRuiter.L.H.Draijer. Boni. J.C.E.Metus. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 0 iO 1 o. vx ei Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vocliligli. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 wtz. lOk. 746.81 -14.53 15.4 - 3.3 0.70 Golvend 2 8 w. 8„ 753.15 - 7.70 15.2 - 1.4 0.77 2 12 wtn. 8 754.42 - 6.43 15.0 - 3.6 0.72 WeêrsgesteldheidISept. 12u. Digtbewolkt, winderig 23ept. 8 u. Zwaar- en losbewolkt, winderig. 28ept. 12 u. Idem. ALKMAARSCHEMARKTVAN GISTEREN. per mud 282 m.Tarwe fl0,25al0,50 241 m.Rogge 8,25a 9,25 m.Gerst 5,60a 6,65 (Chcv.) 7,a 8,- 729 m.Haver 4,25a 5,75 m.Paardenb. a m.Br.Boonen a 20 in.Kanariezaad,, 14,a ,Qfi m.Mosterdz.(r),, 22,a23, m. (g)// 18,—a22,— 11 m.BIMaanzaad,, 17,al8, ra.Lijnzaad a per 50 KG. 7 m. Kar weizaad f 24,50a per mud m.Grn.Erwten// 11,al7, .n7 m.Graauwe,/ a *u' m.Vale 10,—al6,— m.Witte a 465 stap.Kaas, weg. 95235 KG. per50KG. Kleine Hooif Gras f40, Commissie/, „43, Middelb. „44, prijs f 20, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 9 Paarden b.'tj. f 85,-a475,- 11 Koeijen 136,-a2l0,- 10 Nucht.Kalver.,, 12,al8, 214 Schapen 21,a38,-- Lammeren a per stuk 121 Mag.Varkens f 18,—a30, 123 Bigg.ben.10w.,, 8,al2, 12 Bokk.&Geiten 4,a 9, KleineBokken a Boter f 0,95 al,per 0.630 KG. IIOORNSCHE MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF, per mud 7 m.Tarwe m.Rogge 28 m.Gerst 22 m.Haver f 10, alO,50 m.WittcErwt. 16, m. Groene m.Graauwe,, m.Vale m.Br.Boonen 6,—a 6,75 5 a 6,— 25 st.Paarden st. Koeijen 1400st Schapen st.Lainmeren 8 st. Kalveren 50 st.Varkens 13,50a per stuk 65,a275,— a 20,—a36,— a 8 a23, 15,—a25,— Handel vlug 7 st.Zeugen 2S0 st.Biggen 300 st.Kippen per stuk f40,—a65,— 0,50a 2,— per 100 15000st.KipEijeren/, 3,50a 3,60 st.Eend-Eijer. 1200kopBoter m. Aardappel. GOOOra.Peren 3000m.Appelen per kop 0,80a 0,85 per mud 3,50a 3,60 3,80a 4,— per 100 KG. 17000KGroodAalb„ 17,—al7,50 KG.zw.Aalb. a KG.Hazelnot. a LATEBE BljBIGTElV. De 1ste luit. van het korps mariniers J. L. Cadet, die sedert eenigen tijd de werkzaamheden aan 's Rijks geweerwinkel te Delft heeft gevolgd, is met ingang van 1 Sept. gedetacheerd bij de Marinewerf te Amsterdam er. zal inet 1 Nov. a. s. de dienst der draagbare wapenen bij die inrigting van den thans daarmede belasten eersten luit. J. H. van Wely overnemen, die naar hier is verplaatst. Onder Giessen-Nieuwkerk heeft tusschen 2 boeren zonen een hevige twist plaat3 gehad, waarbij een hunner zoodanig gestoken werd, dat hij tengevolge daarvan over leden is. Volgens de laatste berekeningen loopen te New-York 37,300 handwerkslieden ledig. Buiten de gewone losse daglooners, lijden de volgende het meest: Van de scheeps timmerlieden (8000 in getal) is de helft, van de machinisten een derde, van de metselaars twee derden, van de smeden de helft en van de schrijnwerkers is bijna de helft tot lecïio- loopen gedoemd. De bekwame ambachtslieden gevoelen hel; meest van den druk nu de welgestelden zoo weinig kunnen uitgaven voor meubels, equipages, huizen enz. Het natuur lijk gevolg is dat er bitter armoed geleden .wordt door duizenden, zonder dat er eenig vooruitzigt op beterschap is. De sterfte is dan ook groot; zij bedroeg in de week eindigende met den 8 Julij 47:65 per 1000 en van 1 April tot 15 Julij stierven in New-York 11 menschen van honger. Op het platte land is de toestand niet beter; in de Land bouwdistricten loopen de velaarbeiders bij honderden ledig; in Iowa en in Illinois zouden sommigen^zelfs tot een soort van zwervend leven geraakt zijn en overlast veroorzaken. De ondergeteekende berigt, dat hij van af MAANDAG a. s. ELKEN DAG zal varen, te zes uur 's morgens van AanVA p F AÏJ Ij W WA en des middags één uur van DESf HELDEB. Beider, 3 September 1876. G. J. V O LD EK.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3