HËLDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 119. Woensdag 4 October. 34 Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. „W ij li n 1 <1 i g e n li e t goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. t g g franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Ellken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligiing 's avonds 6 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL op Vrijdag den 6 October 1876, 's morgens 10 ure. Punten van behandeling: Vaststelling Begrooting dienst 1877. Aanbieding Begrooting Weeshuis. Algemeen Armbestuur- Verordening rijden op wegen. honden. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 October. Heden morgen ten 4 ure vertrokken van hier de sleepbooten Amsterdam en Archimedes naar Velzen, om het ram- torenschip Koning der Nederlanden uit het Noordzeekanaal naar hier te sleepen. Ook de oorlogsvaartuigen Schorpioen, Guinea en Adder vertrokken derwaarts. Heden bragt Z. Exc. de commissaris des Konings een bezoek aan deze gemeente. De kommandant en verdere officieren der schutterij maakten 's voormiddags hunne opwachting bij Z. Exc. De terugkomst van Z. IC. II. den Prins van Oranje hier te lande zal niet lang meer op zich doen wachten en denkelijk nog geschieden vóór dat het jagtsaizoen zal zijn afgeloopen. (R. Ct.) In een artikel, onder het opschrift«Boekgeschenken, medailles, ridderlinten,» voorkomende in Ons Onderwijs,» orgaan van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, wordt de meening van dr. van Vloten, ten aanzien van deze onderscheidingsteekenen, aan onderwijzers te verleenen, bestreden. Dr. van Vloten wilde dat de onderwijzers, en in de eerste plaats het Onderwijzers-Genootschap, zichtegen dergelijke onderscheidingen zouden verklaren. De schrijver van het artikel in het onderwijsblad wil de onderscheidings teekenen behouden, maar dan ook alleen voor gevallen als de volgende: wanneer van den onderwijzer eene kracht is uitgegaan, die het schoolwezen heeft hervormd of het onderwijs in het algemeen heeft bevorderd; als door hem de schoollitteratuur inderdaad is verrijkt en hij op dat gebied een nieuw tijdperk heeft doen aanbreken; wanneer door hem een nieuwe methode van onderwijs is ingevoerd, waardoor geheel de vaderlandsche jeugd is gebaat; in één woord: als hij op paedagogisch gebied talenten ontwikkeld en voortbrengselen geleverd heeft gelijk anderen dit op staat- of wetenschappelijk- of kunstgebied deden. Maar dan voegt ook hem, even als den grooten mannen op dat gebied, eene onderscheiding aan de hunne gelijk. Het eerelint in zulk geval af te wijzen, zou, zoo meent de schrijver, van kleingeestige arrogantie getuigen. Men loopt echter vooreerst nog geen gevaar, zegt hij, om tusschen aannemen en weigeren te kiezen. Het wil er over 't alge meen nog niet in, dat de onderwijzer is als ieder ander menschmen meent dat, als het op onderscheiden aankomt, men het bij hem wel met wat minder af kan en het wat al te kras zou zijn, een schoolmeester zoo maar tot ridder te maken. Onder de stellingen aan 't slot van dit betoog komen deze voor: «Voor langdurige en trouwe dienst komt van Staatswege voor den onderwijzer geen bijzondere onder scheiding te pas. Medailles en boekgeschenken van Staats wege vervallen geheel en de weigering bij de aanbieding wordt door een regtmatig gevoel van eigenwaarde geboden.» -r Het wrak, de geborgen tuigage eu lading van het te Terschelling gestrande Nederl. schip Merwede, kapt. Glim- minga, van Riga naar Dordrecht, hebben 25 September in veiling te zamen f 20,400 opgebragt, waarvan p. m. f16,000 voor het hout, en f 700 voor het wrak. De vastgestelde begrooting te Anna Paulowna voor 1877 sluit in ontvangst en in uitgaaf met een bedrag van f 11,961.554- Onder de ontvangsten komen voorf 401.10| als nog beschikbaar batig saldo der laatst gesloten rekening, f 450 wegens inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen, f 11,067.45 als opbrengst van belastingen en heffingen, waaronder f 2650 wegens den lioofdelijken omslag, f 175 wegens belasting op de honden, f 550 wegens schoolgelden. De kosten van het onderwijs zijn geraamd op f 4820, die van het armwezen op f 1810. Voor renten en aflossing van schulden is f 1769.60 uitgetrokken. Den 7 Julij jl. ontving de burgemeester van St.- Pancras per post een brief van een kolonist te Yeenbuizen, die verzocht, hem f 25 te zenden en hem tevens dreigde, bij niet toezending de roode haan op zijn huis te doen vliegen. De schrijver van dien brief, Jan Slisker, oud 36 jaren, geboren te Warmenhuizen, stond deswege jl. Yrijdag teregt in de crimineele zitting van het hof te Leeuwarden. Het bleek dat hij iemand was van een goeie afkomst. Hij was schoolkameraad geweest van den burgemeester te St.-Pancras, maar had door luiheid, oneerlijkheid en verzet tegen de openbare magt liet zoover gebragt, dat hij door den Krijgsraad van het schroefstoomschip Djambi in 1864 wegens insubordinatie was veroordeeld tot zes jaren krui- wagenstraf, terwijl bij bij herhaling wegens bedelarij en ook wegens diefstal was veroordeeld. Hij wilde liever in de gevangenis zitten dan in de kolonie veldarbeid verrigten. De advocaat-generaal, mr. B. W. N. Servatius, rekwi- reerde eene veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren. De verdediger, mr. "YV. R. v. d. Weide, advocaat te Dokkum, verzocht, zoo mogelijk, eene straf in eenzame opsluiting. Uitspraak over 8 dagen. De klokopwinder van den Waagtoren te Alkmaar, M. K., kwam jl. Zaturdag avond op vreeselijke wijze om het leven. Toen hij tusschen 6 en 7 ure boven was om zijn gewoon werk te verrigten, geraakte hij door 't een of ander ongeluk in de ruime pijp, waardoor het zware gewigt van het speelwerk naar omlaag hangt en viel zoo van een duizelingwekkende hoogte neer. Zondag morgen vond men zijn lijk. -r- Jl. Zondag morgen verspreidde zich te Hoorn de tijding, dat de stoomboot Hoorn, die ten 7 ure vertrokken was, op de hoogte van Warder was gezonken. Ongeveer ten 9| ure bevestigde zich dat gerucht, daar toen een visschersschuit de opvarenden in de stad bragt. Menschen- leVens zijn bij die ramp dus gelukkig niet te betreuren. De vrachtgoederen, bestaande hoofdzakelijk in kaas en zaad, hebben, hoewel men druk bezig is met er uit te halen wat er uit te halen is, veel geleden. De stoomboot deed dienst als goederenboot tusschen EnkhuizenHoorn Rotterdam. Door den hevigen oostenwind schijnt het water er over te zijn geloopen. In de vijfde vergadering van het te Enkhuizen gevestigd departement van het Aardrijkskundig Genootschap hield de heer W. P. van Vlissingen eene voordragt over de verdeeling der volken naar de mate hunner ontwikke ling. Spreker stond stil bij de beteekenis van de woorden: civilisatie en cultuur, de meest heerschende denkbeelden over den ouderdom der aarde en van het menschelijk geslacht, de afstamming van den mensch en de verwantschap der rassen, waarna door hem eene parallel werd getrokken tusschen cultuur- en natuur-volken, naar aanleiding waar van hij de vraag, of er eene volstrekte grens tusschen beide groepen bestaat, in ontkennenden zin beantwoordde. Bij de opening van den cursus 1876/77 aan het Athenaeum Ulustre te Amsterdam zijn door de verschillende departementen, van Oorlog, Marine en Koloniën, 41 adspi- ranten benoemd tot militair student bij de geneeskundige dienst, te weten: 12 voor de landmagt hier te lande, 6 voor de zeemagt, 22 voor Oost-Indië, en 1 voor de dienst in West-Indië; allen ter opleiding tot officier van gezondheid. Op den 1 dezer zijn zij in dienst gesteld. Het schip Wilhelmina Clara, kapt. Tjebbes, gemeerd liggende in bet Oosterdok te Amsterdam, is jl. Zondag ochtend, ten 6 ure, geheel op zijde gewaaid. De oude waker en zijn vrouw lagen nog te bed, gelukkig in een dekhuis en aan den loefkant, zoodat zij er uit konden kruipen en op den kant van het dekhuis blijven zitten, totdat hulp kwam opdagen. Aan het rondhout is nog al schade ontstaan. De heer, die te Arasterdam door eene jufvrouw met vitriool in 't gezigt werd geworpen, is een inspecteur van politie. Ongeveer twee duizend mensch en waren jl. Zondag namiddag in den tuin van den heer Claus, aan de Willems poort te Amsterdam bijeen om de misbruiken te bespreken, die door militairen en politie zijn begaan bij het onder drukken der jongste ongeregeldheden. De heer K. Ris, befaamd door zijne pamfletten en redevoeringen in het nu geslechte Dalrust, had zich met de leiding der meeting belast. Zeer velen voerden in meestal opgewekte gemoedstem ming het woord en drongen daarbij aan op de wensche- lijkheid en noodzakelijkheid om den hoofdschuldige van het gebeurde te vinden. Verschillende personen waren van het onzinnig gevoelen, dat niemand anders dan de burge meester de hoofdrol in deze gespeeld had, en het resultaat van de discussiën was, dat men den Koning het ontstag zou vragen van jhr. mr. C. J. A. den Tex en dat zijn mede- pligtigen geregtelijk moesten vervolgd worden. Bij accla matie werd besloten in dien geest dadelijk een telegram aan Z. M. te zenden en op het antwoord te wachten. Een der aanwezigen deelde hierbij zijn vermoeden mede, dat op last van de politie het telegram wel niet zou worden ver zonden. De commissaris van politie der 5de sectie, de heer Steenbergen, die ter vergadering tegenwoordig was, verzekerde dat hij zich met de verzending van telegrammen niet had te bemoeijen, zelfs niet al wilde de geheele ver gadering per luchtballon naar 's Hage gaan, zou hij er niets tegen hebben. Toen de man, die belast was met het bezorgen van het telegram, terugkwam, rapporteerde hij dat de chef van het telegraafbureau aanvankelijk bezwaar had gemaakt tegen de verzending, doch dat hij later ver klaard had, het telegram toch te zullen opzenden, maar dat wegens de drukte op de lijn, niet terstond antwoord kon verwacht worden. De vergadering ging ten 3* ure uiteen, na nog besloten te hebben voortaan alle Zondagen en op verschillende plaatsen der stad bijeen te komen. Wij hopen dat de mannen wijzer zullen zijn en hun rust tijd beter zullen gebruiken, dan door te luisteren naar mallepraat van eenige raddraaijers. (Amst. Crt.) Nieuwsgierig rigtten vele voorbijgangers jl. Zaturdag morgen in de Kalverstraat, te Amsterdam, hun oog naar het huis van de firma Verweegen Kok, zadelmakers. Van tijd tot tijd werden aldaar proeven genomen met de «Sauveteur Leysen,» en daalde een der bedienden van genoemde firma uit het dakvenster naar beneden. De toestel is werkelijk hoogst doelmatig en eenvoudig; hij bestaat uit een touw, van een lengte van 18 meter, aan een der uiteinden van een haak voorzien, uit een metalen teugel en een stoeltje uit riemen zamengesteld, waarop men geheel vrij en gemakkelijk zit. In het neder dalen kan men door den teugel de beweging staken en weder voortzetten naar welgevallen. De prijs van den geheelen toestel, welke zeer goed in een koffer kan gepakt worden, is slechts vijf gulden. (Vad.) Mejufvr. A. H. Jacobs, die onlangs te Groningen met goeden uitslag het doctoraal-examen in de geneeskunde heeft afgelegd, zal zich te Amsterdam metterwoon vestigen, om zich voor het arts-examen verder te bekwamen. Waar schijnlijk zal deze eerste vrouwelijke doctor zich later voor goed te Amsterdam vestigen. De heer van der Pijl, chef van het station Piet Gijzenbrug aan den Holl. spoorweg, is jl. Zondag morgen deerlijk gewond door trein 8, die ten 8.25 van Rotterdam kwam. Deze sneltrein reed door het station, juist terwijl trein 9, (8.25 van Amsterdam) er op het regterspoor stil hield. Denkelijk heeft de chef nog den weg willen over steken naar het station, toen de sneltrein hem verraste, tegen den grond wierp en over het been reed. Hij werd ook nog op andere plaatsen gekneusd en is ten half een ure ongeveer aan de gevolgen bezweken. De machinist stopte toen hij het ongeluk zag aankomen, wat hij echter niet meer kon verhoeden. Twee doctoren, die met den sneltrein reisden, verleenden de eerste hulp. Van de oprigtrag der Maatschappij af was de overledene bij haar in dienst. Een Leidsche dronkaard, beschonken thuis komende en toen nog meer geestrijk vocht willende drinken, heeft in plaats daarvan loog ingezwolgen, teugevolge waarvan hij onder hevige pijnen is overleden. Nabij den Driesprong, even buiten Breda, zijn jl. Vrijdag avond door den laatsten trein, van Tilburg komende, een veertiental ossen overreden, die uit het land geloopen waren en zich op de rails bevonden. De locomotief ont spoorde dientengevolge en zit nog in het zand. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet gebeurd: alleen de stoker is eenigszins gewond. De ossen zijn allen dood; koppen, pooten en stukken vleesch liggen overal verspreid. In het gezin te Prinsenhage, waar, gelijk wij gemeld hebben, vergiftiging door champignons heeft plaats gehad, is nu ook de heer des huizes overleden, terwijl de gouvernante nog zeer bedenkelijk ligt. Uit Rotterdam wordt aan de Middelb. Courant de opheffing der Zouaven-broederschap gemeld. Uit Over-Betuwe schrijft men, dd. 25 Sept. jl., aan de Arnh. Crt.: «De Faam, die de bewoners der Betuwe steeds in een lustoord van rijkdom en overvloed geplaatst heeft, zou dezen zomer ongetwijfeld haar bazuin wat minder hoog gestemd hebben, als zij gezien had hoe dor onze uiter waarden, hoe spichtig onze tabaksplanten, hoe sober onze tuingroenten en hoe klein onze boomvruchten waren. De natuur heeft ons dit jaar haar nat en haar droog telkens in te groote hoeveelheid toegezonden. Eerst hadden wij te veel water en slib, toen te veel droogte en zonneschijn, en later weer lieten de sluizen des hemels te veel en te aanhoudend haar wateren naar beneden schieten. Een magt van klaver, welke nog te veld stond, is daardoor overstuur geraakt en veel koren werd nat geoogst. Het ging niet erg naar den zin der boeren, die trouwens moeijelijk te voldoen zijn. Het versje zal alle eeuwen door van kracht blijven

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1