HELDERSCHE liV 1VIEIIWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 123. Vrijdag 13 October. 34 Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. GEMEENTERAAD. BEKENDMAKING. Binnenland. „Wij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. 0 00 franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 16:1. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. S31ken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia en Padang, te ver zenden per mailboot Koning der Nederlanden, geschiedt voor drukwerken den 13 October, na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 14 October, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. Met bovengenoemde mailboot geschiedt gcene verzen ding via Napels. Zitting van Dingsdag den 10 October 1876. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig met kennisgeving de beeren de Lange, Maalsteed en Werendlijn Smit. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld de behandeling der begrooting voor de dienst van 1877, waaromtrent een onderzoek in de afdeelingen heeft plaats gehad. Tot rapporteurs werden benoemd de heeren Maalsteed, Giltjes en Braaksma; door laatstgenoemde wordt het eindrapport gelezen. Het bevat de verzekering dat de aangeboden begrooting met zorg is onderzochtdat geene bezwaren daartegen zijn geopperd; dat enkele verhoogingen van jaarwedden, de alge- meene goedkeuring hebben weggedragenen dat alzoo wordt voor gesteld tot goedkeuring over te gaan. liet rapport bevatte mede de verzekering, dat tegen de begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur en van het AlgemceD Weeshuis geene bezwaren werden geopperd. Tegen de begrooting voor de dd. Schutterij werd het jaarlijks voorkomend bezwaar te berde gebragt omtrent de trac- tementen der hoornblazers, die weder op f 52 voor ieder zijn geraamd en algemeen tot een niet hooger bedrag dan f 40 voor ieder konden worden toegestaan. Nadat de Voorzitter, namens de vergadering, had dank gebragt aan de Commissie van rapporteurs, werd overgegaan tot de vast stelling der verschillende hoofdstukken van de gemeente-begrooting en werden de daartoe strekkende concept-besluiten goedgekeurd. Onder de posten van ontvangst is opgenomen de hoofdelijke omslag tot een bedrag van hoogstens f 20,000. Bij de goedkeuring der raadsbesluiten tot heffing van plaatselijke accijnsen herinnert de Voorzitter er aan, dat de wet niet meer toelaat met die plaatselijke verbruiksbelastingen voort te gaan. Het uitzigt bestaat echter, dat de minister van Binnenl. Zaken een wetsontwerp bij de Kamers zal indienen, waarbij aan gemeenten als de onze, die de plaatselijke accijnsen niet kunnen ontberen, zal worden toegestaan met die heffing alsnog voort te gaan. Naar aanleiding van het adres, door den hoofdonderwijzer D. Dekker ingediend, houdende verzoek tot verhooging zijner subsidie, bepaaldelijk in het belang eener meisjesschool, wordt besloten tot het verleenen eefier subsidie van f 600, onder nader te stellen voorwaarden, voorloopig voor den tijd van 3 jaren. De onderscheidene begrootingen worden achtereenvolgens goed gekeurd en vastgesteld (die van de Schutterij behoudens nadere goedkeuring door HH. Gedep. Staten) tot het navolgend bedrag, in ontvangst en uitgaaf gelijk: van de Gemeentef 182,088.44 w het Burgerlijk Armbestuur9,650. Algemeen Weeshuis 15,772.62^ n de dd. Artillerie-Schutterij. 1,650. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten verlenging voor den tijd van drie jaren aan te vragen van de concessie voor het houden eener Bank van Leening. De Voorzitter verzekert daarbij, dat het Dag. Bestuur steeds zeer tevreden is over de rigtige administratie en de bewaring der panden door den concessionaris, den heer M. L. van Gelder. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des Voor zitters, dat de heeren mr. D. P. H. Aherson, D. de Lange en L. Jclgersraa door den Commissaris des Konings zijn herbenoemd tot zetters van 's Rijks belastingen. Er wordt gelezen eene missive van den heer kommandant en de heeren officieren der dd. Artillerie-Schutterij alhier, houdende dankbetuiging voor de verleende toelage, ad f 150, ten behoeve van het muziekkorps dier Schutterij. In die missive wordt uit gedrukt de verzekering, dat in het volgend zomersaizoen zal wor den gevolg gegeven aan den wensch naar meerdere openbare muziek-uitvoeringen. Het verlangen wordt evenwel geopenbaard naar het bezit eener muziektent. De danbetuiging en de toe zegging, in de missive vervat, worden voor kennisgeving aange nomen, terwijl de Voorzitter verzekert, dat het Dag. Bestuur zal trachten op eene minkostbare wijze te voorzien in de behoefte aan een muziektent. De Voorzitter deelt mede, dat in de vorige week deze gemeente is bezocht door Z. Exc. den Commissaris des Konings, vergezeld van een der leden van Gedep. Staten en een hoofd-ambtenaar van de provinciale griffie; dat Z. Exc. zijne tevredenheid heeft betuigd over den toestand der gemeente, o. a. ook gebleken bij 't bezoeken van onderscheidene gemeentelijke inrigtingeu. De Voorzitter verzekert, dat hij de belangen der gemeente aan den heer Commissaris des Konings heeft voorgedragen met het oog op de groote behoefte aan voortdurende heffing van verbruiksbelastingen. Z. Exc. beloofde, het verzoek van deze gemeente bij de Hooge Regering te zullen ondersteunen. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat de voorbereidende maatregelen voor de zoozeer gewenschte verlichting bij avond van de Keizerstraat zijn genomen, doch dat die zaak nog wacht op de voltooijing der voetstraten, werd de zitting door hem voor gesloten verklaard. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulowna brengen ter algemeene kennis, dat van den Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij het berigt is ontvangen dat bij de openbare overwegen, door treksluitboomen afgesloten en gelegen binnen deze gemeente aan den Spoorweg en aan den Zwarteweg, als waarschuwingsmiddel aanwezig is een helder klinkende bel, die driemaal moet worden geluid, eén minuut vóór het neerlaten der valboomen. Geschiedende deze bekendmaking naar aanleiding van art. 18 der Wet van 27 October 1875 (Staatsblad No. 183). Anna Paulowna, den 10 October 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 12 October. Zr. Ms. oorlogschepen Zilveren Kruis en Leeuwarden zijn gisteren alhier en de Prinses Marie te Brouwershaven van Cura^ao teruggekeerd. De etat-majors van genoemde schepen zijn als volgt zamengesteld Zilveren KruisW. C. Klis, kapt. ter zee, kommandant; F. H. baron van Verschuer, luit. ter zee 1ste kl., adjudant; F. K. Engelbrecht, luit. ter zee 1ste kl., 1ste officier; W. van Hassel, W. C. P. E. de Klopper, L. Dapper, jhr. H. M. Speelman, luits. ter zee 2de kl.; J. A. Borel, P. S. R. Wolterbeek, J. M. Baak, F. C. E. L. Koster, H. J. vanBisselick, P. H.Brocx, G. J. Buijs, jhr. J. F. Coertzen de Cock, R. Reinders, adelborsten 1ste kl.C. M. E. R. C. von Bosen, 2de luit. der mariniers; H. C. Steenbergen, off. v. gez. 1ste kl.; J. C. L. K. van Wely, off. v. adm. lste kl.; C. L. Vernée en A. P. W. Immink, scheepsklerken. Leeuwarden: B. D. van Trojen, kapt. ter zee, komman dant; R. Wijmans, luit. ter zee 1ste kl., 1ste officier; J. Dalen, W. A. Kok, A. C. van der Sande Lacoste, F. B. 's Jacob en H. J. E. van Gogh, luits. ter zee 2de kl.; A. C. van der Moolen, C. E. Hummel, J. M. Wijers, W. Voormolen, G. P. Posthuma, A. L. Boelen en O. J. E. baron van Wassenaer tot Catwyck, adelborsten 1ste kl.; H. van Stockum, off. van gez. 1ste kl.; A. J. Looijen, off van adm. 1ste kl.; M. P. H. Krol en H. J. Verveen, scheepsklerken. Prinses Marie: Jhr. E. P. E. de Stuers, kapt.-luit. ter zee, kommandant; A. de Bruijne, luit. ter zee 1ste kl., lste officier; C. Hoffman, A. G. J. Kroef, J. Cardinaal, luits. ter zee 2de kl.; J. W. A. F. v. d. Berg en H. Backer, adelborsten lste kl.; IJ. Bakker, off. van gez. 2de kl. en P. F. van Wage, off. van adm. 2de kl. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 27 Sept. jl., is de divisie, bestemd geweest tot oefening in de wateren van Cura9ao, met het tijdstip, waarop zij in Nederland is terug gekeerd, ontbonden en de kapt. ter zee W. C. Klis eervol van het bevel daarover ontheven. Jl. Dingsdag avond werd in Tivoli de reeks der volksvoordragten voor dezen winter geopend. Een talrijk publiek vulde al vroegtijdig de zaal. De heer W. Thie Fz. hield eene rede over de vrijheid. De heer W. van Voorst droeg voor: De ledige stoel, van A. J. de Buil; Bij de wiege, van J. van Beers; De reuzen en de dwergenHymne en Als je 't maar weet, mijnheer! alle drie van J. J. A. Gouverneur. Bovendien gaf de heer van Voorst drie zangstukjes, waarbij hij zelf accompagneerde. De aankondiging van deze volksvoordragt had door eene afwijking van den gewonen vorm bij velen opzien verwekt. De commissie kondigde tevens een concert aan. Onder de leiding van den heer L. A. Schouten werden dan ook achtereenvolgens, blijkbaar tot groot genoegen der aan wezigen, de navolgende muzieknummers ten gehoore gebragt: L'espérance—marsch, van L. A. Schouten; Les trois Mous- quetaires, van Blanchiman; Aria uit Lucie di Lammermoor, van Donizetti; en Potpourri, van L. A. Schouten. Heeft de commissie, die deze volksbijeenkomsten regelt, met het organiseeren van dit muziekaal gedeelte eene proef genomen of zulke uitvoeringen in den smaak van 't publiek vallen, wij meenen te mogen verzekeren, dat algemeen veel genoegen werd gevonden in de uitvoering dier schoone stukken en we gelooven, dat eene herhaling daarvan door zeer velen wordt gewensclit. De belangrijkheid der volks bijeenkomsten zal daardoor zeer zeker winnen. De Rederijkerskamer Olympia zal Dingsdag den 18 dezer haar eerste wintervergadering met dames houden in dit saisoen. Wanneer koopvaardijschepen in particuliere dokken geen plaats konden vinden of door zware averij niet verdér konden gaan, werden zij tot dusver in 's Rijks marine-dokker. alhier en te Hellevoetsluis geduld. Onlangs echter is de oprigting van een particulier droogdok alhier afgestuit op de vrees, dat de koopvaardijschepen dan toch in de marine- dokken zouden worden toegelaten. Op grond hiervan heeft nu de minister van Marine, o. a. aan de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, medegedeeld, dat het onherroepelijk voornemen bestaat om de marine-dokken nog slechts in geval van nood ter beschikking van de koopvaardijvloot te stellen in afwachting dat het tot de oprigting van een par ticulier dok kome, alhier of te Amsterdam, terwijl met 31 Dec. 1878 de marine-dokken in elk geval voor koop vaardijschepen gesloten zullen zijn. De Kamer boven genoemd heeft besloten den minister te antwoorden, dat zij tegen het voornemen geen bezwaar heeft, in het ver trouwen dat de termijn, zoo noodig, wel zal worden verlengd wanneer intusschen door particulieren de hand aan het werk is geslagen. Ook bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam is de bovenbedoelde kennisgeving van den minister van Marine ontvangen. Naar men verneemt zijn de volgende, op 22 Ju-lij jl. benoemde adelborsten 3de kl., ingevolge de uitkomsten van het nader examen, dat na hun aankomst aan het Instituut is afgenomen, nu reeds dadelijk tot den tweeden cursus overgegaan: F. J. Stam, J. B. Mulder, S. Woldringh, B. Nierstrasz tot Tienhoven, J. H. Commijs, G. C. D. baron van Hardenbroek, J. Beeckman, M. W. L. Olivier, W. T. de Boov, G. L. Goedhart, E. Zegers Rijser, H. T. van Sti- priaan Luiscius, G. Witsen Elias, J. G. A. Goedhart, L. J. van der Mandele, D. A. van Drooge, H. Hoven, E. E. Dullemond, H. Herman, J. J. van Laar, L. A. van Asperen van de Velde, J. C. Küller, jhr. H. L. Wichers en J. C. P. Kraijenhoff van de Leur. De Regering heeft van den voorzitter der Neder- landsclie hoofdcommissie voor de internationale tentoon stelling te Philadelphia eene opgaaf ontvangen van namen van Nederlandsche inzenders, aan wie medailles zijn toe gewezen, met opmerking, dat zij als voorloopig is aan te merken en zoodra mogelijk zal worden aangevuld. Wij ontleenen hieraan de volgende: Groep IV. Dierlijke en plantaardige voortbrengselen: D. Jongejans, Assendelft; J. Breebaart Kzn., Winkel; D. Breebaart Kzn., Winkel; J. Duijvis, Koog aan de Zaan; D. Goede, Alkmaar; M. en K. de Jong, firma K. H. de Jong, Hoorn; M. Grootes Pz., firma D. en M. Grootes Gebrs., Westzaan. Uit Haringcarspel meldt men, dd. 8 dezer: «De aanhoudende regens hebben in verscheidene polders dezer gemeente een treurigen toestand doen geboren worden. Vele van de nog te veld staande gewassen zijn als verloren te beschouwen, daar zij reeds sedert eenige weken geheel in 't water staanhet vee kan hier en daar te naauwernood voedsel vinden, zonder door 't water te waden. In den polder Waarland worden de kinderen geregeld met schuitjes ter school gebragt en de helft der leerlingen kan ook niet eens van dat vervoermiddel gebruik maken, zoodat ook het onderwijs groote schade lijdt. Dezer dagen werd in eene vergadering van 't bestnur van dien polder besloten, naar middelen uit te zien om aan dien treurigen toestand, welke daar jaarlijks wederkeert, een einde te maken; en tengevolge daarvan zullen in den loop dezer week de ingelanden van den polder bijeenkomen om te beslissen over de vraag, of men verbetering zal aanbrengen door 't oprigten van een tweeden windwatermolen, dan wel door 't stichten van een stoomgemaal.» Jl. Dingsdag werd te Alkmaar in het koffijhuis «de Roode Leeuw,» bij enkele inschrijving publiek aanbesteed het bouwen van eene pastorie voor de R.-C. gemeente. Minste inschrijver de heer J. J. Tesselaar, voor f 27,272. In de maand Sept. jl. zijn ter markt aangevoerd: Te Purmerend: 126 stukspaarden, 1317 koeijen, 531 vette en 162 nuchtere kalveren, 8877 schapen, 356 varkens, 1291 biggen, 192,773 KG. kaas en 3950 KG. boter. Te Alkmaar: 506 paarden, 100 koeijen en ossen, 677 vette en 90 nuchtere kalveren, 8209 schapen, 498 vette en 1132 magere varkens, 1012 biggen, 52 bokken en geiten, 1763 hectol. tarwe, 1457 hectol. rogge, 2177 hectol. gerst, en 5705 hectol. haver; voorts 2372 stapels kaas, wegende 484,720 KG., en 4939,20 KG. boter.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1