HELDERSCHE EK KIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 124. 34 Jaargang. Zondag 15 October. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 531ken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Oclober. De opgave der winterdienst op de Holl. IJzeren Spoor, aanvangende Zondag a. s., behelst voor deze gemeente geen noemenswaardige verandering. Vertrek der treinen: G uur 20 min., 8.40, 1.55 en 6.30. Aankomst: 9 uur 47 min., 12.31, 7.39 en 10.58. Des Vrijdags en Zaturdags vertrekt te 11.52 een markttrein, die te 3.29 hier weder aankomt. Voor de winterdienst der stoombooten van Amsterdam en Texel, verwijzen wij naar de annonces hierachter. Aan boord van een Noordsche bark, in reparatie op de werf «de Lastdrager»zijn gisteren twee werklieden uit het want gevallen en hebben zich vrij ernstig bezeerd. Het hevig onweder van gisteren avond heeft hier voor zooverre ons bekend is geen onheilen veroorzaakt. We maken onze lezers opmerkzaam op de hierachter voorkomende annonce, betreffende de feestviering der sociëteit Mars, op Dingsdag a. s. Het programma, waarvan ons inzage werd vergund, belooft waarlijk iets goeds. Onder de sprekers merkten we op de heeren W. Metz Tz., J. K. G. Muller en J. Zwanenburg, allen van Texel. Met de mailboot Koning der Nederlanden vertrekt heden naar Oost-Indië de off. van gezondheid van Viersen, die geruimen tijd alhier in garnizoen is geweest. De machinist bij de Marine J. C. Baartmans heeft met goed gevolg examen afgelegd voor het vaste korps. H. K. H. de Kroonprinses van Denemarken, klein dochter van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, is jl. Zondag van een zoon bevallen. De Standaard verneemt, dat op de landswerf te Amsterdem een stoomkanonneerboot zal worden gereed gemaakt om als wachtschip te Vlissingen te worden gesta tioneerd. Zulk een vaartuig, hoewel niet groot, zal toch met zijn krachtige machines en zijn zwaar stuk geschut beter dan de schoener «Frans Naerebout» voor die taak berekend zijn. De minister van Oorlog heeft bij circulaire de korps en regimentskommandanten der verschillende wapens aange schreven, om hem den toestand der kazernen mede te deelen, de gebreken aan te wijzen en de opgaven te doen waarmede de kazernen voor den soldaat, op de doelmatig ste wijze zouden kunnen worden verbeterd. Blijkens nadere berigten wordt met het bakken van tarwebrood om den anderen dag in de garnizoensbakkerijen bij wijze van proef voortgegaan; tegen 15 November e. k. wordt daaromtrent rapport uitgebragt. Aangenomen het beroep naar Andijk door ds. H. G. Kist, pred. te Ammerstol. In het tijdperk van vier weken, 330 Sept. jl., zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aange tast: in Noordbrabant 2, in Zuidholland 42 en in Friesland 14 runderen; totaal 58 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 69 runderen door die ziekte aangetast. De brigadier-titulair der rijksveldwacht vanWingerden, te Texel, is jl. Donderdag naar zijne nieuwe standplaats te Velzen vertrokken. Met leedwezen zag men dien ambte naar vertrekken, daar hij zich aldaar vele vrienden had verworven. De hh. J. R. G. Ooninck Westenberg, T. M. Zijm, G. J. van Kerkwijk, H. Kruse en C. Keijser Pz. hebben zich tot eene commissie vereenigd, ter oprigting eener alge- meene bewaarschool te Texel. Wie zich jl. Zondag op Terschelling bevond, kon getuige geweest zijn van een bijzondere levendigheid onder de bewoners, die zich bijna allen naar de haven hadden begeven. De algemeen geachte P. T. Krul nadei*de uit zee met liet onlangs gestrande schip Merwede, dat hij na een onvermoeiden arbeid van acht dagen en even zoovele nachten van het strand had weten te brengen. De uitslag der verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Zijpe is als volgtUitgebragt 112 stemmen. Herstemming tusschen de heeren A. Zijp, die 28 en St. de Wit, die 27 stemmen bekwam. Gedurende het onweder, dat gisteren nacht ook te Uitgeest hevig woedde, zijn in de nabijheid dier plaats drie koeijen in de weide door den bliksem doodgeslagen. De schade, door de stranding van de zandpompen voor den mond van het Noordzeekanaal aan de Engelsche maatschappij toegebragt, wordt begroot op p. m. f 50,000. Gisteren morgen vertrok weder een schip van Amsterdam door het Noordzeekanaal. Het was de Nederlandsche schoener Cornelia Geertruida, gezagvoerder Wielena, bestemd naar Suriname. Ter beurze werd dezer dagen voor bet eerst eene charter partij vertoond «van Bombay op Nieuwediep of Velzen.» Als zeker wordt aan de Amst. Crt. medegedeeld, dat het maken der havenwerken bij Batavia niet, gelijk de N. Rott. Crt. gemeld heeft, gegund is aan de heeren Lee en van Hattum, maar dat die werken voor rekening van het gouvernement zullen worden uitgevoerd. Voor de Fransche taal is te Haarlem met goed geëxamineerd de heer H. J. Knobliout, van Schagen. Jl. Woensdag avond is door de afdeeling Sloten der Holl. Maatschappij van Landbouw besloten, het bestuur te magtigen om, in overleg met de hoofdonderwijzers, naast de bestaande avondschool dezen winter een cursus te openen, waar uitsluitend landbouwonderwijs zal gegeven worden aan die leerlingen, welke daartoe genoeg ontwikkeld zijn. Te 's Hage is aanbesteedde bovenbouw voor konink lijke stallen, koetshuizen, manége, enz. in den Prinsessen- tuin. Ingekomen 15 billetten; minste inschrijver de heer B. P. Schippers aldaar hd f 354,000. Dezer dagen overleed te 's Hage jhr. A. Klerck, tot voor weinige maanden secretaris-generaal bij het departement van Marine. De overledene, in 1820 te Luik geboren, trad in 1834 als adelborst in zeedienst en verliet de dienst in 1861 als kapt.—luit. ter zee. Volgens het Dbl. is de premie van f 1000, door de familie van wijlen mevr. van der Kouwen indertijd uitge loofd voor de ontdekking van de plegers van den dubbelen moord, door de heeren rar. van Mannen, advocaat- generaal, en mr. Patijn, officier van justitie te 's Hage, verdeeld als volgt: aan G. F. van Schalen, spekslager te 's Hage, f 500; J. C. H. Jenck, directeur van 't Nederlandsch hoofdbureau van informatie, f 250J. Roelfs, magnetiseur, f 150; Th. Manders, agent van politie, f 100; de drie laatsten te Rotterdam. Jl. Zaturdag is te 's Bosch een geheel huisgezin, kort na het gebruiken van het middagmaal, dermate onge steld geworden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Spoedig bleek het, dat de spijzen geroerd waren met een van die soort van lepels, welke bij het gebruik de metaallaag verliezen en verder bestaan uit eene compositie van koper. Gelukkig is het bij de betrokken personen bij eene ligte ongesteldheid gebleven. Te Oostburg is jl. Dingsdag een gruwelijke moord gepleegd. Zekere Izaak Timmermans kreeg twist met zijne vrouw, Adriana Lievense, en bragt haar met een mes eenige steken toe, tengevolge waarvan zij onmiddellijk stierf. Hij bevindt zich in verzekerde bewaring. Herhaaldelijk werd dit jaar geklaagd over den slechten toestand der bijenkorven. Misschien echter is de oorzaak daarvan niet zoo geheel aan de weersgesteldheid te wijten als men wel meent; immers te Arnhem is een herdersknaap gevankelijk binnengebragt, die 39 van de 42 bijenkorven in den omtrek van zijn woonplaats had leêggesnoept. Naar men meldt, heeft baron Schimmelpenninck van der Oye, te Voorst, een streng verbod uitgevaardigd tegen het uithalen, verstoren of vernielen van vogelnesten op zijn landgoed «den Poll,» dat een uitgestrektheid van pl. m. 1000 hectaren beslaat. Dat verbod wordt streng gehandhaafd en heeft reeds goede vruchten afgeworpen, daar de vogels een verdelgingsoorlog tegen de millioenen rupsen met succes voeren. Jl. Donderdag is te Zwolle een fatsoenlijk jongmensch uit Genemuiden, voor het afleggen van een valschen eed, tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Dr. Parkins, een Engelsch geneesheer, heeft in een werk, Climate and Plthisis, uiteengezet, hoe onjuist de meening is, dat teringlijders in zuidelijke landen genezing zullen vinden. Vooral Engelschen maken, zoo hun middelen het eenigszins veroorloven, van de gelegenheid gebruik om de mistige dagen van hun land te ontvlieden en het land op te zoeken waar de hemel blaauw, de zon warm is, om erte sterven. P. heeft aangetoond, dat in alle landen, zuidelijker dan Engeland gelegen, de tering veel meer voor komt en een veel sneller verloop heeft dan in Engeland zelf. Warmte, groote afwisselingen in de temperatuur, uitwasemingen van den bodem, omstandigheden, die alle nadeeligen invloed op teringlijders uitoefenen, vindt men in de hooggeprezen streken van Zuid-Europa, Algiers en Madera. De landen, waar tering onder de inlaudsche bevolking onbekend is, zijn in Europa Lapland en IJsland zeldzaam is deze ziekte in Zweden, Noord-Rusland, Dene marken en ook in Canada, welke landen, wat het klimaat aangaat, lijnregt staan tegenover dat van de plaatsen, waar jaarlijks duizenden lijders herstel zoeken en een graf vinden j (Mentoni, Nice, Napels, Rome). De sterfte verhouding van teringlijders tot die, welke aan andere ziekten bezwijken, i is in Napels 1 op 2.33, in Rome 1 op 3.4, in Londen 1 op 8.33. Aan te raden om voor herstel van gezondheid te gaan naar IJsland of Lapland zou zeker heel wat gewaagd ;ijn, omdat het klimaat den lijder toch noodzaken zou het grootste gedeelte van den tijd van zijn verblijf aldaar binnenshuis te slijten, zonder daar de verpleging en de gemakken, die hij te huis had kunnen hebben, te vinden. P. besluit dus dat 't het beste is, om te trachten door doelmatige behandeling de tering te huis te stuiten of zoo mogelijk te genezen, en niet meer toe te geven aan de meening van nog zeer velen in onzen tijd, dat het over plaatsen van den teringlijder naar een warm klimaat hem genezen zal, welke opvatting hij waanzinnig noemt. Meer kans op herstel heeft de teringlijder te Davos, waar over het algemeen de koude tamelijk streng is. In Engeland wordt met uitmuntend succes een machine verkocht om kousen te stoppen. De machine gaat vlug, werkt met 18 naalden, stopt even gemakkelijk een groot als een klein gat en kost slechts 2 pd. 10 sh. of ongeveer f 30. Naar men verneemt, zal deze ook binnen kort hier te lande in den handel gebragt worden. De Russin, die eenige weken geleden te Bern een moordaanslag pleegde op den Russischen gezant aldaar, Prins Gortschakoff, een zoon van den Russischen rijks kanselier, zal weldra voor het hof te Bern teregtstaan. Men had haar eerst als waanzinnig beschouwd en naar een gesticht gebragt, waar zij getracht heeft brand te stichten. Zij beweert, dat hare poging tot moord zoowel als tot brandstichting geen ander doel had dan voor den regter te komen, om alzoo openbaarheid te geven aan de grieven, die zij en hare familie tegen de Russische regering meenen te kunnen inbrengen. Benoeming-en, enz. Benoemd tot subst.-off. van justitie bij de arrond.-regtbank te Hoorn mr. J. H. de Ranitz, thans in die betrekking werkzaam te Appingadam. Tot zetters der dir. bel. zijn alsnog benoemdte Enkhuizen S. Schuijl Pz..; te Ilpendam K. de Waal; te Noordseharwoude D. de Geus Dz.te Wijk aan Zee en Duin N. de Wolff; te Zijpe C. Paarlberg. De luits. ter zee 1ste kl. II. van Broekhuyzen, laatst behoord hebbende tot het escader in O.-Indië en vandaar teruggekeerd en F. 11. baron van Versehner, dienende aan boord van het schroef- stooraschip Zilveren Kruis, worden respectivelijk den 8 en 15 dezer op non-activiteit gesteld, zoomede de kapt.-luit. ter zee P. Swaan, laatst behoord hebbende tot het eskader in O.-I. en teruggekeerd, met den 8 dezer. De off. van gez. 1ste kl. L. P. Gijsberti Ilodenpijl wordt met den 1 Nov. a. s. geplaatst bij het Marine-hospitaal alhier. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 12 Octoher. Na sluiting der algemeene discussie is op art. 1 van het ontwerp op de vennootschappen met veranderlijk kapitaal een araendement van den heer Bredius aan genomen met 39 tegen 26 stemmen, om in plaats van dien titel te lezencoöperatieve vereenigingen. Daarop is het debat geschorst tot Vrijdag. De heer Verniers van der Loeff heeft een amende ment aangekondigd, om alsnu op de coöperatieve vereenigingen de wet van 1855 toepasselijk te verklaren, dat de minister reeds nu bestreden heeft. Zitting van Vrijdag 13 October. De behandeling van het ontwerp op de coöperatieve vereenigingen is geschorst op voorstel van den heer Kappeyne, ten einde in de afdeelingen te kunnen onderzoeken het door den minister nieuw voorgesteld art. 2. Dit bevat eene definitie van de coöperatieve vereenigingen, waartegen vele bezwaren rezen en die de minister zich bereid verklaarde nader te overwegen. Vooraf had de heer Verniers van der Loeff zijn amendement om, met intrekking van de verdere artikelen van het ontwerp, de wet van 1855 op de coöperatieve vereenigingen van toepassing te verklaren, ingetrokken, nadat de minister uit drukkelijk verklaard had bij aanneming daarvan niet tot de tot standkoming der wet verder te zullen kunnen medewerken. De in de zitting van Woensdag ingekomen wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen, over 1877 te heffen, zijn in druk rondgedeeld. Worden de voorgestelde wetsontwerpen tot wet verheven, dan zullen over 1877 de provinciale belastingen tot een gelijk bedrag als voor het loopende jaar worden geheven in de provinciën Noordbrabant, Gelderland, Zuidholland, Zeeland, Utrecht, Groningen, Drenthe en Limburg. In Noordholland wordt het getal opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigendommen met één en dat der opcenten op de personeele belasting met twee ver minderd, als gevolg van de terugneming in beheer en onderhoud bij het Eijk tot 1 Augustus 1876 van werken, krachtens het koninklijk besluit van 1819 door de provincie beheerd en onder houden, waardoor de begrooting der proviucie met eene uitgauf van ruim f 14,000 is ontlast. In Friesland wordt het getal opcenten op de grondbelasting met anderhalf vermeerderd, om de provincie in staat te stellen de rente en aflossing te voldoen van eene geld- leening, groot f 97,000, aangegaan ter bestrijding van buitengewone uitgaven. Het getal opcenten in Overyssel, dat in 1875 met één verminderd werd, wordt voor 1877 zoowel voor de grond- als voor de personeele belasting met drie vermeerderd tot behoud van het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1