HELRERSCHE liV NIEIIWEDIEPER COÜRAXT. 1876. N°. 125. Woensdag 18 October. 34 Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. Binnenland. ,,W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdsg, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. w w franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. lülken Donderdag: vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter kennisse van «4? daarbij belanghebbende ingezetenen, dat op Vrijdag den 17 November 1876, des voormiddags tusschen elf en twaalf ure, aan het raadhuis der gemeente eene vergadering van Kiesgeregtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de drie leden der alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken, die met het einde van dit jaar aan de beurt van aftreding zijn. De lijst der Kiezers is op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen bij het Gemeentebestuur worden ingeleverd. Van deze vergadering worden geene afzonderlijke kennisgevingen verzonden. Voorts wordt in herinnering gebragt dat men om kiezer te zijn: 1. Nederlander, meerderjarig, ingezeten der gemeente, en in het volle genot der burgerlijke en burgcrsckapsregten moet zijn. 2. Ter zake van een bedrijf van handel of fabriekwezeu in het patentregt, moet zijn aangeslagen tot een bedrag van minstens zeven gulden. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 14 October 1876. L. VERIIEY, Secretaris. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 8 der wet van den 2 Junij 1875 (Staatsblad No. 95), ter kennisse van het publiek, dat aan K. W. BTJHR- MANN, alhier, vergunning is verleend tot uitoefening eener smederij voor IJzer- en Koperwaren, achter het huis Wijk I, No. 462, Sectie A, No. 3857, in de Koningstraat. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 14 October 1876. L. VERIiEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Oclober. Wij zijn verzocht mede te deelen, dat de Rederijkers kamer Olympia morgen, Woensdag, de eerste vergadering zal houden met dames in dit saizoen, en verder, dat door den spoed, waarmede de programma's moesten worden af gedrukt, de zetter een tweetal zinstorende fouten niet heeft verbeterd, nl.: Er staat in het 1ste tafereel: De Atholoog, dit moet zijn: De Astroloogen dan in het 2de tafereel: Een dertigjarig man, dit moet zijn: Een zestigjarig man.» Naar men verneemt wordt Z. K. H. de Prins van Oranje deze week te 's Hage terugverwacht. (V.) Z. K. H. Prins Frederik heeft op nieuw een bewijs gegeven van zijne hooge ingenomenheid met de orde der vrijmetselaren door ter herinnering aan Hd. 60jarig jubilé als grootmeester-nationaal te schenkenf 3000 aan de Louisa-stichting en f 3000 aan het tot ondersteuning der pogingen tot verdediging, handhaving en verspreiding van de beginselen der vrijmetselaarsorde. Het barkschip aVier Gebroeders,» gezagvoerder C. van der Zee, bestemd naar Soerabaija, zal, geladen met stukgoederen, op 1 Nov. door het Noordzeekanaal zee kiezen. Er is sprake van, dat Z. M. de Koning daarbij tegenwoordig zal zijn. (N.Rott.Crt.) Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Naarden ds. W. van den Bosch, te Oosterend op Texel. De uitslag der stemming gehouden bij het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap is geweest, dat o. a. zijn aan genomen deze voorstellen: a. Vanwege het Genootschap worde zamengesteld een plan voor een goed ingerigt school gebouw, afzonderlijk voor inrigtingen van kleineren en van grooteren omvang, zamengesteld uit rapporten, verkregen door bespreking van dit onderwerp in provinciale ver gaderingen. En b. Door het hoofdbestuur zullen pogingen worden aangewend te bewerken, dat op het stuk der grond belasting geen prerogatief worde toegekend aan het kerkelijk boven het neutraal bijzonder onderwijs. Dit laatste besluit strekt tot ondersteuning van een adres, door eenige hoofd onderwijzers te Rotterdam bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. Men schrijft ons van Schagen dd. 17 dezer: «De werkzaamheden der demping van de gracht tusschen de Hooge- en Lagezijde alhier zijn genoegzaam geëindigd, het terrein is aan weerszijden met flinke hoornen beplant, die, wanneer men zich het lommer er bij denkt, een prachtig effect maken; de laatste hand wordt hier en daar aan het bijwerken der stoepen gelegd, en nog in den loop dezer week zal het werk, ben ik goed ingelicht, worden •afgeschouwd.» Zondag a. s. zal de voltooijing van het werk worden gevierd met een daarop, des avonds, te geven volksconcert door onze Harmonie-kapel. De muziektent zal worden geïllumineerd; ook is er gefluister van verlichting door particulieren en meerdere «feestelijkhedeniets zekers echter is niet bekend, alzoo eene surprise waarschijnlijk. Schagen heeft nu ook zijn «Skating Ring,» wel is waar op zeer bescheiden wijze, want de zaal is de welbekende kolfbaan van den heer Knikker, en het eenig beschikbaar paar schaatsen kan slechts beurtelings worden gebruikt, doch Schagen is ook niet Rotterdam. Mijn oordeel echter over deze nieuwigheid is spoedig gezegd. Ik zelf was in mijn jeugd een dol liefhebber van schaatsenrijden; ik heb in dit nationaal volksvermaak, in dat trotseeren der felste koude, in die ontwikkeling van vlugheid en kracht, iets altoos echt mannelijks gevonden, en zeker plaatsgenoot, die, jaren geleden, per schaats op éénen dag de «zeven steden van Noordholland» bezocht, werd door mij, als kind, opregt bewonderd. Zij echter die daar met zeer wanstaltige vierwielige machine's aan de voeten in een zaaltje rond- sukkelen, hebben in mijn oog al evenveel van een echten schaatsenrijder, als de knaap met zijn stokpaard van een kavallerist. 't Zijn er slechts de «zeer vermakelijke» carri- turen van.» De door den gemeente-architect van Alkmaar ont worpen illuminatie op de Steenen Brug, die bij het ont- hullingsfeest tengevolge van den harden wind mislukte, is jl. Zondag avond op last van het gemeentebestuur opge stoken en heeft algemeen voldaan. Het prachtige weder en de muziek der schutterij bragten eene talrijke volksmenigte op de been. Tot dusver heeft men, naar men vernomen heeft, in de omstreken van Hoorn niet veel gemerkt van de gevreesde aardappelziekte. Hier en daar treft men wel eens enkele knollen aan-, die aangetast zijn; dit is echter nog niet zorg- barend. De oogst van de winteraardappelen is over het algemeen redelijk; de soort is buitengewoon goed en de prijzen zijn, gerekend naar de hooge pacht, die van de gronden moet betaald worden, nog al schikkelijk. De burgemeester van Amsterdam heeft jl. Dingsdag aan de onderteekenaars van het bekende adres uit de Kal verstraat geantwoord: «Dat hij, zoodra hij ook van andere zijde op Vrijdag ochtend 15 Sept. vernomen had, hoe enkele huzaren hunnen ontvangen orders overtreden hebben, zoowel aan de militairen, door tusschenkomst van den plaatselijken kommandant, als aan de politie, door tusschenkomst van den hoofdcommissaris van politie, de noodige orders heeft doen geven om in den vervolge zich van soortgelijke excessen te onthouden, en betreurt het voorgevallene. Voor zoover door adressanten eene verdere bestraffing der militairen of politie-agenten mogt gewenscht worden, verwijst hij hen naar den officier van justitie.» De Amst. Crt. schrijft omtrent de moord te Oostburg nader: Zekere J. T. heeft jl. Zaturdag avond zijn vrouw op wreedaardige wijze om het leven gebragt. Het echtpaar had buitenshuis reeds hevigen twist gehad. De vrouw was toen met bloedend gelaat in huis gevlugt, waar haarwoe- dende man haar volgde. Het schijnt, dat daarop de buren, die ook getuigen waren van den twist, geweldig hulpgeschrei hoorden, doch dat niemand uit vrees voor den woestaard binnen durfde gaan. Toen de politie kwam, vond zij de ongelukkige met afgesneden hals. De moordenaar is gear resteerd. Bij het lijk gebragt, heeft hij, naar men zegt, bekend uit jaloerschheid tot den moord gebragt te zijn. Reeds een jaar of vier geleden heeft de man geruimen tijd in voorarrest gezeten onder beschuldiging van moord, doch hij is toen bij gebrek aan voldoende bewijzen, vrij gelaten. Deze gebeurtenis heeft hier veel sensatie gemaakt. De verslagene was 32 jaar oud. Aan het examen voor hulponderwijzers, jl. Vrijdag en Zaturdag te Haarlem gehouden, namen deel 15 candi- daten, van wie 8 afgewezen en 7 toegelaten zijn, te weten de heeren P. Vlaanderen en G. A. J. Geerling, van Hoorn, J. R. van der Meij, van Amsterdam, L. P. Vogelezang, van Alkmaar, J. Passer, van Beemster, P. Smit, van Graft en J. Medemblik, van Volendam. Aan een brief aan de Haarl. Crt. over dc prijsuit- deeling op de tentoonstelling te Philadelphia ontleenen wij het volgende: Voor elk land was een tal van lijsten, waarop de namen der bekroonden geschreven waren, in een driekleurig lintje opgerold, op eene tafel aanwezig. Men scheen bij den aanvang er nog niet meê klaar te zijn, want telkens holden de bedienden met nieuwe rolletjes binnen. Alphabetisch werden de landen opgeroepen. Uit handen van generaal Hawley werd door de verschillende presidenten het hun toegekende deel van den medailles-buit ontvangen. Bij het oproepen van sommige landen gaf het publiek luide zijne sympathie door applaudissement te kennen; bij geen zoo sterk als bij ons geliefd vaderland. Toen al deze bundeltjes gelijk verjaringswenschen opgerold en versierd uitgedeeld waren, was spoedig het feest na eenige muziek geëindigd. Elkeen wilde natuurlijk zien wie wel en wie niet van de inzenders den jury-leden had kunnen behagen, maar hoe groot was de verwondering van velen, te aanschouwen, dat hun bundeltje een verzameling bevatte van bekrooningen van alle landen. Nederland toch was met een paar bladen van Zweden en Frankrijk ver- eenigd. Nog sterker was het bij anderen het geval; zoo werd de Luxemburgsclie commissie met een onbeschreven rolletje papier vereerd. Dat men geheel onvoorbereid het feest had aangekondigd, bleek ten duidelijkste. Morgen, antwoordde men, zou alles echter goed worden geregeld. Tevens bleek het, dat de Cent. Commission, die alle rap porten moet onderzoeken, nog met een 4000tal niet gereed wasmedailles voor likeuren en andere spriritualiën werden dus niet bekend. Gelukkiger voor ons land bleken de vereenigde pogingen, door de natiën aangewend, om het getal medailles voor de kunst uitgebreid te krijgen, met een gunstig resultaat bekroond te zijn. De Cent. Comm. heeft de onbillijkheid van vooraf het getal medailles te fixeeren ingezien, zoodat meerdere verdienstelijke schilders ook de vruchten van hun arbeid zullen plukken. Eere dus den heer Heemskerck van Beest, Nederl. jurylid, van wien het geheele plan is uitgegaan en wiens krachtige pogingen dit resultaat mogten teweegbrengen. Zeker is het, eindigt de schrijver, dat Nederland, met zyne sierlijke, belangrijke en keurig geëtaleerde tentoon stelling, wat bekrooningen betreft, met andere landen ver geleken, roemrijk dit internationale strijdperk zal verlaten. Voor het geregtshof te 's Hage stond jl. Zaturdag teregt de acteur J. N. S. S., bestemd voor den geestelijken stand, beschuldigd van het maken van een valschen wissel, groot f 1423.62iHij werd echter nog vóór hij genot had van dit geld door de politie in hechtenis genomen. De beschuldigde genoot een inkomen van f 100 's maands, maar verteerde het in losbandigheid. De advocaat-generaal eischte een tuchthuisstraf van 5 jaren en 6 boeten van f 50. Onder de beschonken Maandag-houders, te 's Hage in arrest genomen, kwam gisteren een vrouw (sic) voor, die voor de 27ste maal wegens dronkenschap op de openbare straat gestraft werd. In de laatste gemeenteraadszitting te Gouda bleek bij eene interpellatie over eene zwemschool, dat burg. en weth. wachten op een voorstel van den raad omtrent die zaak, terwijl de raad wacht op een voorstel van burg. en weth. Op die wijze kan heel Gouda lang wachten. Als bijzonderheid kan worden gemeld ckt Jan Frederik Boers te Streefkerk de laatst overgebleven Nederlander is, die onder Napoleon de togt naar Rusland meemaakte. Bij Smolensko kreeg hij een kogel door zijn been, en voor Moskou ontving hij een sabelhouw op het hoofd en werden hem twee vingers afgeschoten. Dezer dagen ontving hij voor de 250ste maal zijn pensioen. Hij is 88 jaar oud en geniet een goede gezondheid. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat door den heer P. de Hoop, te Nieuwland, van den bouwman Jan Roosendaal, te Meerkerk, is aangekocht een zeldzaam schoon zweedvos, veulen met witten staart en manen, van nog geen 5 maanden oud, voor f 325. In de Zwolsche Crt. is een overzigt opgenomen van hetgeen in 28 der voornaamsten gemeenten wordt betaald aan opcenten op 't personeel en aan hoofdelijken omslag. Per hoofd wordt opgebragt; te Amsterdam f 6.74, Rot terdam f 6.72, Zaandam f 6.09, 's Hage f 6.05, Middelburg f5.58, Dordrecht f5.22, Leeuwarden f 4.80, Leiden f4.13, Alkmaar f 3.92, Utrecht f 3.79, Delft f 3.60, Schiedam f 3.50, Haarlem f 3.50, Amersfoort f 3.06, Gouda f 3.03, Arnhem f 2.79, Maastricht f 2.70, Nijmegen f2.57, Breda f 2.42, 's Bosch f 2.27, Zwolle f 2.02, Groningen f 1.80, Helder f 1.39, Tilburg fl.28, Apeldoorn fl.16, Deventer, Kampen en Zutphen niets. Bij Deventer heerscht de aardappelziekte zóó hevig, dat vele landen het rooijen niet waard zijn. Het verdient opmerking dat die landen, welke gedurende het voorjaar overstroomd waren, het meest geteisterd worden. Op de zandgronden wordt de ziekte weinig waargenomen. Men weet, dat te Leeuwarden in den zomer van het volgende jaar eene historische tentoonstelling van Friesland zal plaats hebben. Uit het thans verschenen programma blijkt, dat die tentoonstelling de volgende afdeelingen zal omvatten: Geologie; topografie; voorwerpen in terpen, veenen, enz. gevonden; regering; regtswezen; krijgswezen; zeewezen; waterwerken; kerk en kerk wezen; armwezen en liefdadige instellingen; onderwijs en wetenschappen; handel en nijver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1