Binnenland. Buitenland. «In de marine-droogdokken. Dat weten wij al lang, is dat alles «Nu, nu heb ik gehoord «Weer van een vletterman?» «Dat hier in het Nieuwediep het plan om een droogdok te maken, dat vroeger is blijven liggen, omdat men vreesde voor de concurrentie met de marine-dokken, zal worden uitgevoerd «Als 't waar is, zou 't goed zijn voor de plaats, zeide de eigenaar van bouwgrond. «Voor den handelhernam de spreker die in zeilen doet. «In elk geval zoude daardoor aan 't Nieuwediep een nieuwe bron van inkomsten en voordeelen geopend worden, die geen kanaal zoude kunnen verminderen.» «Heerenzei de zeeman, «of dat gerucht waar is, weet ik niet, en ik ben een vijand van eiken leugen en van alle kletspraatjes, maar als de «pers» nu zorgen wil, dat dat «drooge dok te Nieuwediep» morgen in de cou ranten staat, dan zou ik genegen zijn om hem veel te vergeven. Het idee komt dan onder de menschen, en misschien valt het in goede aarde.» «Zou ik dan maar niet meteen zeggen dat, naar men verneemt, de aandeelen reeds geplaatst zijn!» «Niet overdrijven, edele «pers,» leer dit van mij, als gij eenmaal praatjes noodig hebt, neem er dan zoo weinig mogelijk van. Goeden avond, heeren!» VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL, op VRIJDAG 27 OCTOBER 1876, 's morgens 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Vaststelling Supletoir Kohier. Hoofdelijken Omslag. Benoeming hoofdonderwijzer. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 October. De buitengewone vergadering van de Rederijkerskamer Olympia, die jl. Woensdag om bijzondere redenen niet kon plaats hebben, zal nu worden gehouden op Dingsdag a. s. den 24 dezer. Het is thans bekend geworden, dat Z. M. de Koning het voornemen heeft bij de opening van het Noordzee— kanaal op 1 Nov. a. s. tegenwoordig te zijn. Voor het examen in de wiskunde zijn jl. Donderdag te Haarlem o. a. toegelaten: De hh. D. J. van Aken, van Haarlemmermeer, B. D. Best, van Enkhuizen, M. H. Hillenius, van Texel en P. Vlaanderen, van Hoorn. Nederland zal, volgens eene correspondentie uit Phila- delphia aan de H. Crt., op een 200 medailles mogen rekenen. Van de 14 natiën, die schilderijen inzonden, staat Neder land als de derde op de lijst, wat het aantal bekrooningen betreft. In verhouding tot het aantal ingezonden schilderijen is Nederland echter het meest van allen bekroond. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Zierikzee ds. P. van der Veen, Ilerv. pred. te St. Maarten. Volgens opgave van den minister van Financiën heeft de Atsjin-oorlog Nederland in de jaren 1873,1874 en 1875 f 45,600,000 gekost. Alles wat als indirect gevolg van den oorlog ten laste van de oorlogs- en marinebegrooting is gebragt, is daar niet onder gerekend. Men schrijft ons van Texel, dd. 20 dezer: «De Koning van Zweden en Noorwegen heeft tot ridder der orde van St. Olaf benoemd zijn vice-consul, den heer Coninck Westenberg alhier, en heeft door dien heer doen uitreiken eene som van f 200 aan de zeelieden, die aan de redding der bemanning van de Noorsche bark Laurdal, kapt. Gramnaes, gestrand in Maart jl. in de Eijerlandsche gronden, hebben deelgenomen.» Door kerkvoogden en notabelen van Noordschar- woude is, in hunne vergadering van den 11 dezer, met algemeene stemmen het besluit genomen, om ter opluistering van de openbare godsdienstoefening, eene som van f 6000 beschikbaar te stellen tot liet plaatsen van een orgel in de kerk, terwijl zij tevens op dezelfde eenstemmige wijze het predikants—tractement aldaar met f 200 en dat van den koster en voorzanger met f 70 hebben verhoogd. Men schrijft ons van Kolhorn, dd. 20 dezer: «De Vereeniging «Tot Nut en gezellig Verkeer» mogt Dingsdag jl. haar zilveren feest vieren. Onder leiding van haren voorzitter, den heer K. Breebaart, gesteund door haren secretaris, den heer C. Bood, die beiden twintig jaar lang die betrekking mogten bekleeden, bood zij aan hare leden en geïnviteerden een zeer genoegelijken avond. De Harmonie-kapel van Schagen luisterde met haar schoone muziek het feest op, gevolgd door voordragten en uitvoering van zangstukken. Menig hartelijk woord bewees belangstelling voor het schoone feest en sprak van de vele verwachtingen, die nog altijd van deze Vereeniging mogen worden gekoesterd.» Sedert eergisteren namiddag, zegt de Amst. Crt., waait de wind uit den vredehoek. De prijzen der fondsen zijn dientengevolge dadelijk verbeterd, en wanneer geen ongun stige tijdingen de rijzende beweging komen storen, dan zal weldra de status quo ante lapsum voor een deel hersteld zijn. Van de onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland verwacht men den door vredevrienden gewenschten uitslag. De Keizer van Rusland handhaaft, zoo wordt bij herhaling verzekerd, onwrikbaar zijn besluit, in de onderwerpelijke zaak zich niet van zijne bondgenooten af te zonderen, en dit is van groot gewigt. Voorts meldt de Nordd. Allg. Zeit. uit een goede St. Peterburgsche bron, dat de groot vorst—troonopvolger van Rusland eerstdaags van Livadia naar Weenen, Berlijn en Londen vertrekken zal, om per soonlijk pogingen te doen tot het verkrijgen van eenstemmig handelen. Lord Loftus, de Britsche gezant bij het Russische hof, zou, blijkens een telegram uit St.-Petersburg van eer gisteren, onverwijld naar Livadia vertrekken, en dit wordt in Ruslands hoofdstad beschouwd als een teeken van de mogelijkheid eener schikking tusschen de twee mogendheden. Jl. Woensdag heeft zich te Amsterdam een com missionair in effecten van het leven beroofd. Te Amsterdam overleed gisteren plotseling de alom ge achte heer jhr. inr. J. de Bosch Kemper, oud-hoogleeraar aan het Athenaeum aldaar en oud-lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Hij bereikte den ouderdom van 69 jaar. Te Amsterdam heeft dezer dagen eene hoogst belang rijke zamenkomst plaats gehad van 194 predikanten, die tot de moderne rigting behooren. Zij en allen welke die rigting zijn toegedaan worden bedreigd uit het Hervormd kerkgenootschap te worden gesloten, nu door de Synode van dat genootschap het toestemmend antwoord op belijdenis vragen verpligtend is gesteld. Door een aantal predikanten is nu een adres aan de Synode gerigt, waarin deze er ernstig op gewezen wordt, dat adressanten onmogelijk de belijdenisvragen kunnen voorstellen, als door de Synode verbindend zijn gemaakt, waardoor de belijdenis van zekere dogmatiek als voorwaarde van het lidmaatschap wordt ge steld. Een ander gedeelte der predikanten protesteerde slechts tegen den geloofsdwang, uit de synodale besluiten voortspruitende. De adressanten wenschen de bijeenroeping van eene buitengewone Synode, ter voorkoming van de moeijelijk- lieden, die tegen Paschen, den gewonen tijd der bevestiging, door het besluit der Synode geboren zullen worden. De voormalige Botermarkt te Amsterdam, thans Reinbrandtplein, begint langzamerhand zijn voltooijing tot square te naderen. Nadat voor geruimen tijd hier en daar grasperken zijn aangelegd, zijn daarin nu duizenden bloem bollen in den grond gebragt, en heeft men thans een aan vang gemaakt met het planten van boomen, waarvan gisteren morgen reeds een achttal in den grond stonden, en die binneneenige dagenaanzienlijkvermeerderdzullen worden. Jl. Donderdag is te Amsterdam een der knapen van het opleidingschip Admiraal van Wassenaer, Pieter Bonter, van Alkmaar, in het Oosterdok aldaar gevallen en verdronken. De vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier zal eene vergadering houden op Woensdag 1 Nov. e. k. in het hotel «de Toelast» te Alkmaar. Onder de punten van beschrijving komen voor: Rapporten op prijsuitlovingen voor schaapskudde, runtler- kudde, karnwedstrijd en drainage. Behandeling der ontwerp-statuten en huishoudelijk reglement. Prijsuitlovingen voor het volgend jaar: a. Voor den zwart bonten stier van Nedcrlandsch ras, geboren in 1876, die bij uitmuntendheid, de meeste en beste kenmerken bezit van veel melkgevend ras. Voor de zwartbonte kruispink van Nederlandsch ras, geboren in 1876, die bij uitmuntend heid, de meeste en beste kenmerken bezit van veel melk gevend ras. Voor den besten ram, gefokt in Nederland, geboren in 1876, onverschillig van welk ras, en voor de 4 beste ooijen, gefokt in Nederland, geboren in 1876, onverschillig van welk ras. Proefneming met verschillende soorten van mest. Voorstel tot het zenden van afgevaardigden, naar de internationale tentoonstelling van Zuivelbereiding te Hamburg in Februarij 1877. Bespreking voor het houden van een wedstrijd in het volgend jaar. (Art. 12 der wet). Onder de gemeente Berg-Ambacht heeft een krank zinnige knaap, in toom, zijnen vader zoodanig aan het hoofd verwond, dat deze weinige uren later een lijk was. In verschillende dagbladen circuleert een berigt van het overlijden van zekeren Boers, te Streefkerk, die volgens de Schoonhovensche Crt. de laatst overgeblevene zou zijn van de Nederlanders, die deelnamen aan den veldtogt van Napoleon I tegen Rusland. Tot rectificatie van dat berigt moge dienen, dat in Rheden nog leeft de 89jarige Engel Hagen, die eveneens dien veldtogt heeft medegemaakt en, nog tamelijk gezond en krachtig, veel weet te verhalen uit de dagen «toen hij gebraden peren plukte van de brandende boomen te Smolensko.» Ook andere personen worden genoemd, o. a.J. W. Kramer, te Vollendam, G. Vrar.ken en L. Aarts, te Weert. Te Utrecht vond gisteren een werkman in zijn boterham een zilveren ring met de teekenen daarin gegrift van geloof, hoop en liefde. Te Arnhem moet Woensdag avond eene vrouw in eene bete roggebroods gestikt zijn. Het geregtshof te Arnhem heeft jl. Donderdag uit spraak gedaan in de zaak van H. Raaijman, beschuldigd van diefstal van een paard, en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren, in eenzame opsluiting te onder gaan, alsmede in de kosten van het regtsgeding. Blijkens een telegram uit Indië wordt de gouver- nements-koffijoogst thans begroot op het hoogst aanzienlijk bedrag van 1,200,000 pikols. «Ons is ter oore gekomen, dat de onderwijzers der openbare lagere scholen hebben gelast, den gebruikelijken titel van «Meester,» waarmee de leerlingen hen en het hulppersoneel plegen aan te spreken, te vervangen door dien van «Mijnheer,» en dat dit gebod zoo streng wordt gehandhaafd, dat de leerlingen, die zich aan overtreding daarvan schuldig maken, daarvoor met zoogenaamd straf werk moeten boeten. «Vooral deze laatste omstandigheid geeft ons aanleiding, tot u de uitnoodiging te rigten, ons met bekwamen spoed uw antwoord toe te zenden op deze beide vragen: «1. Is aan de leerlingen uwer school door u of met uw medeweten gelast, u en het hulppersoneel niet meer met den gebruikelijken titel van «Meester,» maar met dien van «Mijnheer» aan te spreken? «2. Zoo ja, is de opvolging van dat gebod met straf bedreigd en zijn er onder uw leerlingen, die, te dier zake, reeds dusdanig werk hebben moeten maken?» B. en W. van Groningen zouden naar men aan de Standaard meldt zich genoopt hebben gezien, boven staande circulaire te rigten tot de schoolmeesters, d. w. z. tot de heeren hoofdonderwijzers aan de openbare lagere scholen in hunne gemeente. Berigten uit Atsjin. Blijkens een gisteren bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouv.-generaal van N.-Indië, dd. 11 dezer, heeft de gen.-majoor Wiggers van Kerchem den 7 te voren het navolgende uit Atsjin berigt: Den 27 en 28 Sept. werd gewerkt aan de versterking te Kadjoe (in een vorig telegram Pradjoe genoemd, op 1200 meters ten zuidoosten van Gighen) en het omliggend terrein schoongekapt. De vijand was zeer talrijk en be schoot het bivak. Den 29 Sept. werd de vijand uit den omtrek verdreven, waarbij 9 stukken geschut buitgemaakt en de kampongs verbrand werden. Aan onze zijde werd een verlies van 15 mindere militairen geleden. Den 30 Sept. drong de vijand weder op en werd hij nogmaals verdreven. Daarbij sneuvelde 1 mindere militair, terwijl gewond werden de kapt. Cohen (ligt) en voorts 14 minderen en 2 dwangarbeiders. Aan 's vijands zijde werd Tongkoe Payah (hoofd van Tandjong Semantoh aan de oostkust) ernstig gewond. Op 3 Oct. werd de versterking Kadjoe voltooid en bezet. Thans was onze noordoostelijke linie tot Kwalla Gighen naar eisch bevestigd. De agerende troepen keerden naar Kotta-Radja terug, aangezien het zeer ongunstige weder verdere operatiën volslagen onmogelijk maakte. Het cholera-hospitaal was ledig; de gezondheidstoestand overigens minder gunstig. Den 4 Oct. kwam de te Pedir geplaatste adsistent- resident, met een hoofd van Gighen, te Kotta-Radja aan. De radja van Gighen was weer in zijn land teruggekeerd. De gezindheid ter Noordkust was bevredigend. Uit een den 27 Sept. jl. van den gouverneur—generaal ontvangen telegram is nog gebleken, dat de kapt. Nuysink, bedoeld in het berigt in de Staatscourant van 1/2 Oct.jl., aan zijne wonde overleden. Benoemingen, enz. ])e kapts. ter zee W. C. Klis, B. D. van Trojen en W. Enslic worden met den lnatsien dezer eervol ontheven van het bevel over de schroefstoomschcpen 1ste kl. Zilveren Kruis en Leeuwarden en het wachtschip alhier, en met 1 Nov. a. s. vervangen door de kapts. ter zee W. K. van Gennep, A. Dronkers en A. Itietveld. De adelborst 1ste kl. 11. Reiuders, behoorende tot de rol van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, wordt, onder intrekking zijner op non-activiteitsstclling, met den 20 dezer overgeplaatst in die van het wachtschip alhier. STATEN-GEiVERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 19 October. Voortzetting der be handeling van het ontwerp op de coöperatieve vcreemgingeu. Het ontwerp betreffende de regeling van liet onderwijs aau de militaire academie te Breda is ingetrokken. Zitting van Vrijdag 20 October. Het ontwerp-wet der coöperatieve vereenigingen is aangenomen met 58 tegen 7 stemmen. Frankrijk. Te Parijs is dezer dagen eene nieuwe opera van Lecocq opgevoerd, onder de telkens herhaalde toejuichingen van het publiek. Kosiki is de naam van deze zeer vermake lijke opera, welke iu Japan speelt en waarin de zeer belangwekkende geschiedenis wordt medegedeeld van eene Japansche Prinses, die een goochelaar boven een Koning de voorkeur geeft en hem huwt tot haar eigen geluk. De Correspondance Havas beweert, dat er onder handelingen tusschen Engeland en Rusland plaats hebben, welker goeden uitslag geheel Europa met vreugde begroeten zou. Men mag, volgens dit blad, met grond hopen, dat zulks het geval zal zijn. De geruchten, volgens welke de oorlog zou uitbarsten, verklaart het blad voor valsch. Frankrijk is in elk geval vast besloten zich onzijdig tc houden en zal alle pogingen tot eene vredelievende oplossing der Oostersche kwestie ondersteunen. Engeland. Er dreigt een groote werkstaking uit te breken in Lancashire. Op een meeting te Manchester van patroons in de katoen-industrie van het Noorden en Noordoosten van Lancashire is besloten de voorstellen der werklieden te verwerpen. Zij zullen den 24 Oct. de fabrieken sluiten en dan zullen er 80,000 werklieden zonder werk zijn. Daitschland. Langs de straten van Berlijn reed jl. Zondag een hoogst zonderling voertuig, nl. een reusachtige laars op 4 wielen. De schacht, waarboven de koetsiersbok prijkte, was ver zilverd, de voet verguld en de hak blaauw geverfd. Het geheel diende als réclame voor de laarzenmakers-firma van Spier en Rosenfeld. LATERE DÜKIKTE1V. Gisteren avond, omstreeks 9 ure, liep de Holl. kof de Trekvogel, van Arendahl naar Harlingen, op de kust aan den Helder. Spoedig kwam assistentie van vletten en na het uitbrengen van een anker gelukte het de kof, die zeker lek gestooten is, vlot te krijgen. Heden morgen vroeg verspreidde zich de mare, dat er een Deensche galjoot in de Noorderhaaks was gestrand. Blazers zijn daarheen om, zoo mogelijk, het volk te redden. De loodsschuit II, schipper de Jong, die heden naar de strandingsplaats zeilde om te assisteeren, verloor, even buiten de haven, zijn mast en moest door een sleepboot naar binnen worden gebragt. Gelukkig zijn daarbij geen ongevallen gebeurd. Te Haarlem is gisteren in het Fransch geëxamineerd en toegelaten de heer H. J. Knobbont, van Schagen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2