HËLDERSCHE liV IVIEIIWEDIEPER COIIRAKT. 1876. N°. 134. Woensdag 8 November. 34 Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdtg, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. i ii franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indlë. Laatste ligiing 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Bataviate verzenden per mailboot Holland, geschiedt voor drukwerken den 10 November a. s., na aankomst van trein Hl (Noord- hollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 11 November, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. Met deze mailboot heeft er geen verzending via Napels en Padang plaats. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 November. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen berigt is Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Marie, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee C. J. Smith, in den namiddag van den 4 dezer van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar de Levant. In de jongstgehouden vergadering van de Vereeniging tot beoefening der Krijgswetenschap heeft de heer C. J. Smith eene lezing gehouden over de verdediging der noorder- en zuiderfrontieren door de Marine, in verband met de kust- batterijen, torpedo's en touwversperringen. Spreker wees daarbij op 't verschil tusschen beide frontierenvóór Helle voetsluis kan men op de buitenbanken met ligte schepen aan alle zijden aanvallen, terwijl zich op de Noorderhaaks geen vaartuig kan wagen, hoewel op de Zuiderhaaks eenige bruikbare vaargeulen worden aangetroffen, waarvan onze schepen zouden kunnen gebruik maken. Bij een blik op de vreemde mogendheden, noemde spreker Turkije als de derde in rang; dit Rijk bezit eene sterke gepantserde vloot, gebouwd, zeide spreker, voor Hollandscb geld en wij mogen ons gelukkig achten, dat het den gezanten van Atsjin voor drie jaren niet is gelukt, den Sultan tot hulp over te halen, want een paar Turksche pantsers zouden onze geheele vloot voor Atsjin vernield hebben. Spreker haalde dit aan als een staaltje van de eigenaardige wijze, waarop de Hollanders hun geld soms beleggen. Een fort op de Laan acht spreker gevaarlijk èn voor het fort èn voor het vaarwater, 't Is nog niet lang geleden dat het Noordergat goed bevaarbaar was; thans kunnen alleen visschersvaartuigen er door. De Noorderhaaks ver plaatst zich dus in oostelijke rigting en spreker acht het nu gevaarlijk, die verplaatsing te belemmeren of een fort te plaatsen in de rigting waarin het zand zich beweegt. Na weinige jaren lag dit fort dan misschien ver van 't vaarwater op het drooge. Men zou evenwel eenige drijvende batterijen kunnen plaatBen, bijv. twee op de Laan en o. a. ook een bij den binnendrempel van het Schulpengat binnen den ton de Zwemmer. De kustbatterijen moeten sterk en doelmatig bewapend worden. Spreker wil o. a. kanonnen van 35 cM. op enkele punten en ook veel mortieren. Hij hield aan 't slot vol, dat wij ons met hoop op goed gevolg kunnen verdedigen, mits in vredestijd het noodige tot stand gebragt worde. Naar wij vernemen heeft de commissie, die het plan heeft beraamd tot stichting eener Floralia alhier, zich de 9) MOOI PLEUNTJE. Een NoordliollandscRe DorpsRistorie, door Jar» van der Hout. 1 noodige inlichtingen weten te verschaffen van elders, waar men met goed gevolg die nuttige zaak heeft in 't leven geroepen. Te Arnhem o. a. is, blijkens die gegevens, met uitnemend succès gewerkt. In den winter reeds werden de voorbereidende maatregelen getroffen en in 't laatst van Maart des vorigen jaars geschiedde de inschrijving van hen, die plantjes tegen een bepaalden lagen prijs wenschten te bekomen. In Mei daaraanvolgende had de afgifte der planten plaats, waarbij ieder zich tegen zeer geringen prijs kon voorzien van eene beknopte handleiding tot het kweeken van bloemen. De inzending der gekweekte bloemen geschiedde in Sept.gedurende verscheidene dagen waren die tentoongesteld, terwijl inmiddels eene jury, uit des kundigen zamengesteld, beoordeelde aan wie eene bekrooning kon worden toegewezen. Gedurende een viertal dagen kon men de tentoonstelling bezoeken, terwijl op eenige uren muziekuitvoeringen plaats hadden. Op plegtige wijze werden aan de bekroonden de prijzen, in kleine geldsommen bestaande, uitgereikt, waaraan werden toegevoegd diploma's geschikt tot wandversiering. Na de tentoonstelling hadden de inzenders weder de vrije beschikking over hunne bloemen. Van de feestelijkheden werd door bet publiek uit de ver schillende standen druk gebruik gemaakt. Bovenstaande mededeelingen, ons welwillend verstrekt, achtten we niet ongeschikt ter vermelding op 't oogenblik dat ten onzent pogingen worden aangewend om eene Floralia tot stand te brengen. De inteekenlijst bevat reeds een aantal inschrijvingen. Spaarbank voor den Helder, 3de kwartaal 1876: Saldo op 1 Julij 1876 f 59530.451 Ingebragt en renten gedur. het 3de kw. 1876 - 8540.82 (Slot.) VII. Een kruis met rozen. Weer was het winter geworden en weer bedekte de sneeuw de velden, toen eene jonge, in lompen gehulde vrouw, met een kind in de armen, den weg langs ging die naar het dorp voerde, waar de huizinge van de Staphorst stond. De vrouw was zwak en uitgeput en somwijlen stond zij stil om nieuwe krachten te garen, tot de koude haar weder voortdreef. De sneeuw glinsterde als kristal in de stralen der avondzon, die bloedrood onderging en kraakte als glas ouder den zwaren voetstap der vrouw. Toen zij aan de lage woning genaderd was, waarin Jasper Felders gestorven was, werd haar tred vlugger eo met den glimlach der hoop op het gelaat klopte zij aan de deur. Er volgde geen antwoord. Zij klopte op nieuw, twee, driemaal; te vergeefs. Toen zij den klink wilde oplichten, vond zij de deur gesloten. Het huisje was onbewoond; wellicht was de laatste bewoonster gestorven. Kermend van vermoeienis en zwakte zette de vrouw haar weg voort. Het wichtje in haar arm beefde van de koude en schreide om voedsel. En nog eens bood ze het kind de borst die geen lafenis meer bevatte; het kind bleef schreien. De avond viel en de opkomende wind deed de koude toenemen. Vruchteloos bedekte de jonge moeder het kind met den dunnen doek, dien ze zelve ter beschutting had omgeslagen, ze voelde dat ze het niet kon verwarmen en dat de kraohten haar ontzonken. Te nauwer- f 68071.271 Uitbetaald gedurende het 3de kwart. 1876 - 5890.68 Saldo op 1 Oct. 1876 f 62180.59i Aantal deelhebbers op 1 Julij 1876 512. 1 Oct. 1876 523. Z. M. heeft opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Midwoud, zoo als het thans bestaat; de kantoren van Nibbixwoud en Sijbekarspel toegevoegd aan het kantoor te Spanbroek, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis Klaassen. De kantoren van Midwoud, Twisk, Opperdoes en Abbekerk zijn toegevoegd aan het kantoor te Medemblik, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis Goetzee. De toestand van den heer J. L. Nierstrasz is, naar het Dblverneemt, de laatste dagen aanmerkelijk vooruitgaande. De jeugdige honigsnoeper, van wien eenigen tijd geleden gewag werd gemaakt, is tot drie maanden cellulaire gevangenis veroordeeld. Het Spinoza-comité meldt, dat het zich aanvankelijk niet te beklagen heeft over den uitslag zijner pogingen, om bijdragen voor het op te rigten standbeeld te bekomen. In Nederland is tot dusver ingeschreven voor f 4169.50; in het buitenland voor f 4575. Groot-Brittannië en Ierland heeft bijgedragen f 1225, Zweden f 965, Duitschland f 890, Frankrijk f 715, Rusland f 500, Italië f 200, Zwitserland f 80. Wat de Nederlandsche steden betreft: te Rotterdam is f 665, 's Hage f' 460 en te Amsterdam f 240 bijeengebragt. nood vermocht zij het wichtje te torschen dat in hare armen lag. Toen zette ze zich een wijle te rusten op een omgehouwen boom stam, ter zijde van den weg, en ze sloot de oogen, moede en onmachtig. Nog eenmaal zag zij rond zich heen; daar bespeurde zij in de verte een licht, en daar naast nog een en nog eenmen ontstak licht op de Staphorst. Dat gezicht scheen de jonge vrouw nieuwen moed in te boezemen, en zij deed een poging om op te staau en haar tocht te hervatten. Maar met een kreet van smart zonk ze weer neder. Toen sloot ze opnieuw de oogen en ze bad, lang en vurig. En zij vleide het hoofd voorover op haar kind, tot ze van de koude niets meer voelde, niets meer Den volgenden dag was het Zondag en de plechtige kerkkloks- toonen riepen op dien winterochtend met zeldzaam heldere stem de menigte terapelwaarts, om God te danken voor de zegeningen van de afgeloopen week. Twee mannen, die het eerst het kerkpad langs kwamen, bleven bij den boomstam staan, waarop de slapende vrouw voorover gebogen op haar kind leunde. De klokketoonen hadden haar niet gewekt. Een bedelaarster! sprak de eene kerkganger, die wilde door- loopen om zijn plaats niet te missen. God zegene ons, Ariaan, een doode! antwoordde de ander, die de hand op het hoofd der vrouw had gelegd. Beiden lichtten zy te zamen de vrouw van den grond op. Zij was doodgevroren, met het kind in hare armen, zoodat men ze niet scheiden kon. Toen een der mannen het gelaat der vrouw ophief, klonk eruit beiden mond een schreeuw van ontzetting: Gerechte hemel! Het is Pleuntje.... Pleuntje van de Staphorst^ Het Ambtenaarsblad ontvangt de mededeeling, dat de regering voornemens zou zijn, eene serieuse verbetering te brengen in het lot der ambtenaren. Hunne bezoldiging zou nl. zooveel mogelijk geregeld worden naar de bijzondere omstandigheden, waarin zij verkeeren. Zoo zou het verschil in huishuur in de onderscheidene deelen des lands in aan merking komen, alsmede de uiteenloopende prijs der voedings middelen, van het onderwijs, enz. Tot zetters voor 's Rijks belastingen zijn benoemd te Barsingerhorn de heeren G. Plevier en D. Smit Jz. te Beets de heeren J. van der Molen Az. en J. Spaanders Lz. In het tijdperk van 4 weken, 128 Oct. jl., zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aange tast: in Gelderland 1 rund, in Zuidholland 19, in Fries land 24, totaal 44 runderen. In het vorig tijdperk van 4 weken was dit getal 58. Jl. Vrijdag avond hield de vereeniging «Tonegedo» te Anna Paulowna hare laatste vergadering. Met algemeene stemmen werd besloten, van die vereeniging een departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te maken. Jl. Vrijdag avond is te Amsterdam eene drukbezochte bijeenkomst gehouden, uitgeschreven door de Vereeniging tot handhaving van het liberale beginsel in de Ned. Herv. gemeente aldaar. Het doel was, de vrijzinnige gemeente leden aan te sporen, ten krachtigste te protesteren tegen het door de Synode genomen besluit betreffende de beves tigingsvragen. Op algemeene teekening der adressen, dooi de vergadering van moderne predikanten opgesteld, werd aangedrongen. Na eenig debat werd bepaald, dat op speciaal verzoek de bepaling, dat alleen mannen zouden teekenen, zou worden ingetrokken. Als een interessante bijzonderheid ten aanzien der prachtige Kanaalfeesten, dezer dagen te Amsterdam gegeven, wordt medegedeeld dat deze geheel door directeuren uit eigen middelen zijn betaald. (Amst. Crt.) Jl. Donderdag stonden voor de regtbank te Haarlem drie vrouwen teregt, twee gewezen dienstboden uit het gesticht Meerenberg, en de derde koopvrouw aldaar, de beide eersten wegens diefstal van onderkleederen en bedde- lakens, die haar voor de patiënten waren gegevende derde wegens het desbewust koopen en helen van die goederen. Een der dienstboden behield de goederen voor zichzelf en was bezig er zich een uitzet van te maken; de andere verkocht de stukken aan de derde beklaagde. Tegen de eerste werd 9 maanden, tegen de tweede (reeds vroeger wegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld) een jaar, en tegen de derde 2 jaar cellulaire gevangenisstraf geëischt. Uitspraak Donderdag a. s. Te 's Hage is men, volgens een brief uit de Hofstad in de Arnh. Crt., zoo ingenomen tegen het Liernurstelsel, dat het bij de benoeming van een gemeente-architect vol doende waSj dat een lid van den Raad verklapte, dat No. 1 van de voordragt een voorstander van het Liei'nurstelsel was, om No. 2 te doen benoemen. Dit zal nu te 's Hage waarschijnlijk het spoelstelsel bezorgen, dat bij weinig des kundigen bijval, bij velen strenge veroordeeling vindt. Verder leest men in den aangehaalden brief nog het volgende: «Dikwijls heeft het mij verwonderd, dat het Liernurstelsel, inderdaad het eenige rationeele rioolstelsel dat bestaat, zooveel tegenstand ondervindt, maar ik houd Eeeds had zich een groep nieuwsgierigen om het tooneel ver zameld. Maar als door een tooverslag opende zich eensklaps de kriDg, om een oud man door te laten, die op het gerucht der ontdekking van een doode vrouw op den weg haastig was toegesneld. Toen hij een blik op het lijk had geworpen, en op de armen die het doode kind omsloten, stiet hij een ruwen schaterlach uit Bram Staphorst was krankzinnig Drie dagen later werden moeder en kind in een en dezelfde kist op een schaduwrijk plekje van den stillen Godsakker ter aarde besteld. Zij had haar schande met den dood geboet en een deel nemende, medelijdende schare van dorpelingen volgde de lijkbaar van de arme zondaresse, die veel vergeven was omdat zij veel ge leden had. Op haar groeve prijkt een kruis. En telken jare, als de lente bloesems de velden tooien en de eerste zwaluwen daarover heen zweven, prijkt een kruis met een krans van voorjaarsbloemen. Zoo huldigt Maurits in den vreemde de nagedachtenis van haar die hem zoo lief was. Maar eiken Zondag morgen wanneer de kerkklok de dorpelingen tot het gebed roept, vindt ge bij Pleuntjes graf een man, die in eerbiedige stilte zich daar een wijle afzondert, om bij die groeve te bidden alvorens hij zijn plaats in de kerk gaat bezetten. Zijn gebogen gestalte en zijn grauwe haren doen hem ouder schijnen dan hij is; maar het lijden heeft hem vroeg oud gemaakt. Kees Felders slaat geen Zondag ochtend over. Dat heeft hij moeder Staphorst beloofd, toen hij aan haar sterfbed stond en zij met den naam van haar Pleuntje op de lippen ontsliep. God zegene er hem voor!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1