muntendheid, de meeste en beste kenmerken bezit van veel melkgevend ras. Een prijs van f 50 voor den zwart bonten kuispink van Nederlandsch ras, geboren in 1876, die, bij uitmuntendheid, de meeste en beste kenmerken bezit van veel melkgevend ras. Een prijs van f 50 voor den besten ram, gefokt in Nederland, geboren in 1876, onverschillig van welk ras. Een prijs van f 50 voor de vier beste ooijen, gefokt in Nederland, onverschillig van welk ras. De inzending moet geschieden door den fokker op de tentoonstelling der H. M. v. L. in Sept. 1877 te Alkmaar. Aan het bestuur te verleenen een crediet van f 200, om vergelijkende proeven te doen nemen met verschillende mestspeciën, en om een of meer afgevaardigden te zenden naar de internationale tentoonstelling van zuivelbereiding te Hamburg, ten einde een naauwkeurig rapport te verkrijgen. Uit te schrijven in 1877 een wedstrijd met graan- maaimachines. Tot leden van het bestuur zijn benoemd de hh.K.Rezelman, te Winkel; Th. J. Waller, te Anna Paulowna; J. Ilulle- man, te Twisk; J. A. Haarselhorst, te Obdam; W. Sluis, te Beemster; K. Winkel, te Sijbecarspel. Tot tweeden voorzitter de lieer K. Rezelman, te Winkel, en tot secretaris- penningmeester de heer J. Zijp Kz., te Abbekerk, terwijl als plaats voor de volgende algemeene vergadering, in Maart 1877, Spanbroek werd aangewezen. Bij de omvraag werd, op voorstel van een der leden, nog besloten, om in het voorjaar van 1879 opnieuw eene keuring van schapen en runderkudden uit te schrijven en daarvoor een gouden medaille met eere-diploraa uit te loven. De heer S. Appel vierde jl. Dingsdag zijn 25jarig jubilé als gemeente-secretaris te de Rijp. In eene officiëele raadsvergadering werd den jubilaris een fraai geschenk aangeboden. Volgens het Vad., heeft de verzamelaar van oudheden, Goldschmidt te Frankfort a/M, aan het gemeentebestuur van Gouda f 100,000 geboden voor den onlangs aldaar gevonden beker, door Jacoba van Beijeren aan het St. Joris- Gild aldaar geschonken. Het bestuur (de kerkeraad) van het Protestantsch weeshuis te Zeist heeft op de aanvraag om dit gebouw voor de op te rigten pupillenschool aan het Rijk te verhuren of te verkoopen, met het oog op den verbeterden financiëlen toestand van het weeshuis, met algemeene stemmen besloten dit aanbod van de hand te wijzen. (Vad.) Te Boxmeer is iemand, die 6 dagen in de gevangenis had moeten doorbrengen, weder gearresteerd, omdat hij bij 't verlaten van zijn gedwongen verblijf, een wollen deken had meegenomen. Uit Doesborgh verhaalt de N. A. Ct. dd. 4 Nov. het volgende: Men zegt, dat bij de alhier gehouden najaarsmarkt, op Woensdag 1 dezer, een incident plaats had, dat voor anderen tot leering strekken kan. Een boer verkocht een eenwinter (kleine koe) voor den prijs van f 50. Bij de levering werd bij betaald met vijf gouden tientjes. In een winkel een van deze willende uitgeven, maakte de winkelier de opmerking, dat hij het voor 1 cent niet doen kon. De boer ontwaarde met schrik, dat hij vijf nieuwe koperen centen voor zijne koe ontvangen had. Koopman en koe waren gevlogen en zullen moeijelijk te ontdekken zijn, daar de boer geene nadere aanwijzing doen kan. Zeker is er voor vijf cent nog nimmer een koe ge leverd. Als tegenhanger dient, dat heden in een bakkers winkel door eene boerin voor 12 centen brood werd gekocht. De eerlijke bakkersvrouw maakte haar attent, dat zij een goud tientje voor een cent wilde geven. Dankbaar stak de boerin het goudstuk weer in haar zak. Als een merkwaardigheid dient, dat de vrouw van een ingezeten der gemeente Dalfsen, bevallen is van vier zonen, waarvan één levenloos geboren. Te Almelo is een jongentje van 10 jaar overleden tengevolge van het misbruik van sterken drank, hetwelk men hem den vorigen dag op een bruiloft had toegediend. Hoewel men de hulp van twee geneesheeren had ingeroepen, mogt het niet gelukken hem in het leven te behouden. Belangrijke waarschuwing voor veehouders. Dezer dagen werd bij een veehouder een uitmuntende koe kwijnende en stierf kort daarna. Veronderstellende dat het beest iets schadelijks had gegeten, werd het geopend, waarvan de uitslag was dat men in de maag of zouter vond 630, zegge zes honderd dertig, groote en kleine spelden en naalden, benevens een groote stopnaald die dwars in de maag zat; op sommige plaatsen was de maag geheel door boord. De oorzaak daarvan was dat de eigenaar gewoon was aardappelschillen tot voeder te gebruiken, die, hoe goed ook gereinigd, nooit geheel van gevaarlijke voorwerpen kunnen worden gezuiverd. De eigenaar heeft van dit oogenblik af besloten geen schillen meer als voeder te gebruiken om op die wijze niet meer koeijen te verliezen. Want dat het voeren van aardappelschillen de oorzaak is, wordt bewezen door de slagers, die zelden of nooit vee hebben geslagt afkomstig van veehouders die gewoon|zijn aardappelschillen te voeren, of in de ingewanden vonden zij de vreemdsoortigste voorwerpen, zooals spelden, naalden, stalen pennen, vingerhoeden enz. Ja zelfs werd eens bij een koe, die aan het kwijnen raakte en daarom verkocht werd, een klein aardappelenmesje gevonden, en bij een ander een borduurschaartje. Een zekere waarheid is, dat als dergelijke voorwerpen blijven zitten of een verkeerde rigting nemen, zij onvermijdelijk verkwijning en dood ten gevolge moeten hebben. De volgende wijze om te bepalen, of eijeren versch zijn, is even eenvoudig als gemakkelijk. Men neemt eene kan zuiver water en lost daarin vooraf 125 grammen keukenzout op. Eijeren van denzelfden dag, die in deze oplossing worden gelegd, vallen onmiddellijk op den bodem van den pot, die van den vorigen dag drijven een weinig onder de oppervlakte en de eijeren, die 5 of meer dagen oud zijn, drijven op de oppervlakte als eene kurk. De Koningin van het eiland Madagascar heeft onlangs, namelijk den 8 Aug. jl., eene bekendmaking uitgevaardigd, welke in hoofdzaak het volgende behelst: lk, Ranovalomanjaka, bij de gratie Gods en den wil mijns volks Koningin van Madagascar, verdedigende de wetten van mijn koningrijk. En dit is wat ik aan u, mijne onderdanen, te zeggen heb. God heeft mij dit land en dit koningrijk gegeven, en wat de rum betreft, o mijne onderdanen! gij en ik zijn overeengekomen, dat die drank niet verkocht zal worden in Antananarivo en in de andere districten, waaromtrent we overeenkwamen, dat aldaar geen rum zou verkocht worden. Daarom breng ik u dit nogmaals in herinnering. Want de rum doet kwaad aan uw ligchaam, maakt u arm en uwe vrouwen en kinderen ongelukkig. Zij maakt de wijzen dwaas en de dwazen nog dwazer. Ook maakt ze, dat het volk de wetten van het koningrijk niet vreest. Maar voor namelijk maakt ze mijne onderdanen schuldig tegenover God. Uit dit alles blijkt, dat de rum een slechte zaak is om in Antananarivo te gebruikenwant wanneer het volk des nachts onder den invloed van den drank verkeert, begint het te vechten en elkander met steenen te werpen, en dat alles zonder reden. Daarom vraag ik u, o mijn volk, waarom bemint gij den drank? Maar ik zeg u, dat handel in goede dingen, waarmede gij geld kunt verdienen, mij zeer verheugd maakt, o mijn volk! Dit is derhalve wat ik u te zeggen heb. Wanneer gij handel drijft in rum of anderen daarin laat handelen, hier te Antananarivo, of elders in de bedoelde districten, dan zal ik, overeenkomstig de wetten, die we vroeger hebben gemaakt, u als schuldig beschouwenwant ik ben er niet bevreesd voor, hier in mijn koningrijk wetten te maken, die tot uw welzijn strekken. Daarom zeg ik u, dat, wanneer er menschen zijn, die mijne wetten breken, ik hen zal moeten straften. Is dit niet zoo, o mijn volk? Dit zegt Ranovalomanjaka, Koningin van Madagascar. In Figaro viel het oog op de volgende curieuse advertentie: «De heer met blonde knevels, die Vrijdag avond den overjas van den heer Grison gestolen heeft, wordt verzocht aan het bureau van Figaro de papieren terug te bezorgen, die hij in de zakken gevonden heeft.» Bij het uitgaan van de Italiaansche opera te Parijs vroeg een bezoeker aan zijn buurman welke muziek hij prefereerde, de Italiaansche of de Fransche. Vertel me vooraf, waaraan gij beiden kunt onderscheiden, zeide de ander. Wel dat is zeer eenvoudig. Fransche muziek wordt in :t Fransch gezongen en Italiaansch muziek in 't Italiaansch. Benoemingen, enz. Aan den heer dr. D. Hulst is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als off. van gez. 2de kl. bij de dd. schutterij te Alkmaar en is bij die schutterij benoemd tot off. van gez. 2de kl. de heer dr. J. Ch. M. S. Thomas, thans 2de luit. Aan C. Jansen, raatroos 2de kl. aan boord van het stoomschip Bommelcrwaard, is, als blijk van 's Konings goedkeuring en tevreden heid wegens de redding van drie met eene boot omgeslagen personen, behoorende tot de bemanning van genoemd schip, op 4 Aug. jl., ter oostkust van Atsjin, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Dingsdag 7 November. De Kamer heeft heden avond hare werkzaamheden hervat. De wetsontwerpen, die laatstelijk door de Tweede Kamer zijn hangenomen, zijn naar de af deelingen verzonden. Provinciale Staten van Noordholland. Zitting van Dingsdag 7 November. Verslag is uitgebragt omtrent het voorstel tot aankoop van gronden voor de verlenging van den oostdijk bij Naarden. Ingekomen zijn: een voorstel tot het geven van eene bestemming aan het saldo, op de begrooting van Meereuberg voor 1877 tot nadere beschikking van de Staten uitgetrokkeneene missive van Gedep. Staten betreffende de nadere regeling van den provincialen waterstaat; aanvragen om subsidie voor de stoombootdienst tusschen Texel en het Nieuwediep, en voor de in 1877 te Amsterdam te houden internationale tuinbouwtentoonstelling; eene missive van Gedep. Staten betreffende het verzoek om splitsing van den Uit- geester- en Heemskerkerbroek; voordragten tot wijziging van de reglementen voor den Vijfhuizerpolder en de vereenigde groote en kleine polders onder Zuid-Schalkwijk; ontwerp-reglementen voor den Marker- en Oostwouderpolder, den Noordpolder beoosten Muiden, de vereenigde Nauernasche-, Westzaner- en Zaandammer polders en den Over-Amstelschenpolderen verzoeken om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve der gemeenten Westzaau, Kortenhoef, Ransdorp, Nieuwendam, Krommenie voor de gewone kosten, en der gemeenten Texel, Wieringen, Krommenie en Terschelling voor de buiteugewoue kosten van dat onderwijs. Deze stukken zijn in handen van verschillende commissiën gesteld. Aan Gedep. Staten is gerenvoyeerd ter instructie een adres van J. R. M. Wiegel, om subsidie voor de droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Legmeerplassen, en een adres van de gemeentebesturen van 's Gravelaud en Hilversum, om subsidie voor de verbetering van een weg in die gemeenten. Door het bestuur der Ambachtsschool van de Maatschappij van den Werkenden Stand te Amsterdam is aangeboden een, door de leerlingen dier school vervaardigde presidents-hamer ten gebruike in de Staten-vergaderingen. Ingekomen is nog een adres en missive van JB. en W. van Scher- merhoru betreffende de wegsverbetering in die gemeente. De volgende bijeenkomst is bepaald op Donderdag a. s., des middags ten 12 ure. Buitenland. Frankrijk. Twee Engelschen, Thomas Veenok en Peter Bless, hebben een hanengevecht doen houden te Parijs. Toen de politie tusschenbeide kwam om aan dat wreede schouwspel een einde te maken, had Star (zoo heette de eene haan) Trog (dus noemde men den anderen) bijna de oogen uitgestoken. Markies de Prècalse, een Fransch edelman, 83 jaar oud, zal dezer dagen te Parijs in het huwelijk treden met mej. Yalentine Hubert, een dame van 18 lentes. Engeland. Sinds lang was bekend, dat de bemanning van 't Engelsche schip San Rafael op een eilandje nabij Vuurland jammerlijk van honger omgekomen was. Door 't Britsche departement van Koloniën werden dezer dagen nadere bijzonderheden omtrent dit geval openbaar gemaakt. 't Hoste-eiland is een barre rots, door eene diepe zee engte van Vuurlands desolate westkust gescheiden. Op dit eilandje ontdekte, in Februarij jl., een Vuurlander een uitgespannen lap zeildoek. Hij durfde alleen niet te gaan onderzoeken wat dit te beteekenen had; hij besloot met eenige makkers te gaan zien, doch kon eerst na drie weken terug- keeren. Toen vonden de wilden onder 't zeil twee stervende Engelschen en zeven lijken. De wilden deden wat zij konden om hulp te verleenenzij staken een vuur aan en braadden een vogel. Doch 't was te laat. De twee geheel uitgeputte schipbreukelingen konden of wilden niet meer vervoerd worden, en bezweken kort daarna. De Vuurlanders vertrokken met hun kano's, en weken lang lagen de negen lijken onbegraven op de barre rots. 't Waren de lijken van den gezagvoerder, zijne vrouw en zeven manschappen van 't verongelukte schip. Uit gevonden aantcekeningen van den kapt. blijkt, dat de ongelukkigen tusschen de veertig en vijftig dagen op de rots hebben doorgebragt, alvorens de langzame dood een einde maakte aan hun lijden door koü en honger. Zij hadden eenigen mondkost, doch deze kan hun slechts korten tijd gestrekt hebben. Hunne eenige dekking tegen 't ruwe klimaat moet de lap zeildoek geweest zijn. De Dailv News ontvangt van zijn correspondent op Madera het volgende berigt over de Transvaalsche Republiek, dat met de mailstoomboot de Nubian, die den 5den November te Madera aankwam, aangebragt schijnt. «Secocoeni had een fort, dat door president Burgers opge- rigt was, aangevallen, den bevel voerenden officier gevangen genomen en 48 stuks vee buit gemaakt. Het berigt over de gruwelen door Schlickman gepleegd was bevestigd. Daitschland. De Rijksdag heeft jl. Maandag bij de derde lezing het uitleveringstractaat met Luxemburg goedgekeurd. Bij de tweede beraadslaging over den post voor buiten- landsche zaken bragt de heer Jörg de Oostersche kwestie ter sprake. De staatsminister von Bülow verklaarde, dat de regering op dit oogenblik onmogelijk over deze hangende kwestie narigt geven kon. Men kende de politiek des Keizers: eene politiek des vredes, eene politiek die ver mijdt zich in vreemde aangelegenheden te mengen. Tot dusver had de loop der dingen in Turkije Duitschland niet onmiddellijk betroffen. Dit zou ook vooreerst wel niet anders worden. Met het oog op den wapenstilstand kon men de toekomst rustig te gemoet zien. De politiek van Duitschland tegenover alle bevriende mogendheden steunt op vriendschap, achting en vertrouwen. Deze politiek zou de regering handhaven. Wanneer de natie en hare ver tegenwoordigers met yol vertrouwentegenover de regering staan, dan zal deze der volksvertegenwoordiging dé noodige mededeelingen omtrent den stand van zaken niet onthouden. De politiek van Duitschland is steeds eene vredelievende. Duitschland zal immer een bolwerk blijven van den vrede; en dat bolwerk zal zóó vast zijn, dat de regering het ver trouwen der volks-vertegenwoordiging vorderen kan en verdient. Volgens particuliere telegrammen, die jl. Dingsdag ter Berlijnsche beurze vertoond werden, zou Strousberg, te Moskou, veroordeeld zijn om binnen veertien dagen Rusland te verlaten. In het jongst verschenen nommer van den Reichs- Anzeiger wordt een mededeeling gelezen, welke inderdaad van zeer zeldzamen aard mag worden genoemd, zegt de Bank und Handelszeitung: Een jeugdige dienstmaagd, Sophie Adolphine Ahlschlager, is door den Keizer gedecoreerd met de medaille van verdiensten, te dragen aan een lint van bijzondere kleur, tot belooning voor haar moedige daad. Zij heeft met buitengewone opoffering en verachting van levensgevaar vijf jeugdige kinderen gered uit een woning, waarvan dat gedeelte in lichtelaaije vlam stond, waar de slaapkamer der kinderen zich bevond. Te Hamburg is den 29 Oct. een huis van drie ver diepingen ingestort. Het stond in de Reichenstrasse en zou met andere huizen wegens verbreeding van de straat met den 1 Nov. worden afgebroken. Er bevonden zich op het oogenblik van de ramp ongeveer 20 personen in dat huis, die onder de neervallende balken en steenen werden begraven. De lijken werden bij de opruiming onder het puin weggehaald, terwijl 11 personen meer of minder zwaar gekwetst en onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gekomen zijn. Oostenrijk. De Politische Correspondenz meldt uit Konstantinopel, dat jl. Maandag de gezanten het eens zijn geworden over de instructiën aan de ter vaststelling der demar catie-lijn vertrekkende commissarissen. Het blad meent, dat dit feit doet vertrouwen, dat de demarcatie-lijn geene verdere moeijelijkheid zal baren. Rusland en Turkije schijnen, wat de plaats eener Conferentie aangaat, die liever niet te Konstantinopel door de gezanten der mogend heden gehouden te hebben, terwijl de andere mogendheden meer gezind zijn de Conferentie, zoo zij plaats vindt, te Konstantinopel te houden. Te Weenen bood onlaDgs een arme vrouw aan 't kantoor van een loterij-collecteur twee loten te koop aan. Het is aan dat kantoor gewoonte om van alle loten, die worden aangeboden, te onderzoeken of zij niet reeds uit geloot zijn. Ook in dit geval werd nagezien of de loten niet reeds getrokken waren. Werkelijk was dit met een van beiden het geval, waarop reeds voor jaren een prijs van f 25,000 gevallen was.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2