HËLDËRSEHE Ëi\ NIEIIWEDEEPER COURAXT. 1876. F. 136. 34 Jaargang. Zondag 12 November. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. AANBESTEDING. BEKENDMAKING. Binnenland. „Wij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdtg, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. w B franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN V. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag: vertrekt de mal Oost-Indiê. Laatste ligting 's avonds 6 uur. PROVINCIE NOORDHOLLAND. Op Donderdag den 23sten November 1876, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noordholland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed Het driejarig onderhoud van de haven beoosten het Oude Schild op Texel, loopende van 1 Januarij 1877 tot 31 December 1879. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemd, aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den O. Z. Achter burgwal tegenover het Walepleiutje, te Amsterdam en ter Secretarie van de gemeente Texel. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlembij den Ingenieur J. M. F. WELLAN te Alkmaar en bij deu Opzigter W. Ph. DE KRUIJFF te Helder. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RA AD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 14 NOVEMBER aanstaande, des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 11 November 1876. bij afwezen, de Wethouder J. GRAAT. pdnten ter behandeling: 1. Benoeming van leden der Commissie voor de Gemeentewerken. 2. Verzoek om ontslag van Hulponderwijzers. 3. Adres om subsidie voor de stichting „Floralia." 4. Wijziging van het besluit jaarwedden Onderwijzers. 5. Mededeeling van ingekomen stukkeu enz. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 November. Gisteren avond werd in Tivoli de eerste buitengewone wintervergadering gehouden door het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Spreker was de heer R. Kooptnans van Boekeren, uit Leiden, die tot onderwerp zijner lezing gekozen had: de Nuts vergaderingen. Op de hem eigene, kernachtige wijze schetste spreker hoe die vergaderingen iïi onderscheidene streken des lands gehouden worden, 't Ontbrak hierbij niet aan regt vrolijke tooneelen en aan opmerkingen waaruit bleek, dat het deftige, waardoor de sprekers zich vroeger in voordragt en keuze van onderwerp onderscheidden, in de laatste jaren voor goed is verdwenen. Ernst en luim wisselden in deze lezing gedurig en op de meest ongezochte wijze af. Dit kwam niet het minst uit bij het nastukje, dat spreker in de voordragt van: «De liefdeshistorie van Klaartje Knapp» ten beste gaf. Hoewel de inkleeding dezer vertelling los en komisch mogt heeten, diende dit losse gewaad tot omhulling eener gestalte, die op krachtige en nadrukkelijke wijze van opofferende liefde tot den naaste sprak. Verheven schoon besloot spreker met de uitdrukking van den wensch, dat, mogt de heldin van zijn verhaal bij haar heengaan van deze aarde ook welligt geen schatten hebben nagelaten, zijne hoorders ten aanzien van hare geestelijke goederen wel degelijk hare erfgenamen mogten wezen. We behoeven aan 't slot van dit beknopt verslag niet te verzekeren, dat door het vrij talrijk gehoor met belang stelling het gesprokene werd gevolgd. De heer v. Boekeren toch weet ,door zijn humor zijne hoorders steeds te boeijen; zijn aangename verhaaltrant verheft zelfs de eenvoudigste zaak tot een belangrijk onderwerp. Wij vestigen de aandacht op de annonce hierachter, waarbij het gezelschap Eendragt ons Genoegen eene buitengewone tooneelvoorstelling aankondigt. De minister van Marine heeft zijn bijzondere tevreden heid betuigd aan de geëmployeerden en werklieden van 's Rijks werf te Hellevoetsluis, voor den spoed waarmede het schroefstoomschip Prinses Maria, na een jaar buitens lands te zijn geweest, in tien dagen tijds reeds weder voor de dienst gereed was. Door het Provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag o. a. aanbesteed: 1. Het driejarig onderhoud van den grindweg van de brug aan het einde van de Breelaan, nabij den Huygendijk, naar Ursem, uitmakende een gedeelte van den grooten weg der 2 de klasse van Alkmaar naar Hoorn, gedurende 1877, 1878 en 1879; minste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor f 1735 per jaar. 2. Het driejarig onderhoud van de Rijks zeehaven op het eiland Texel; minste inschrijver de lieer W. Hilienius, te Texel, voor f 5548 per jaar. 3. Het driejarig onderhoud van de werken der Rijks-zeewering alhier, gedurende de jaren 1877, 1878, 1879; minste inschrijvers de heeren Gebrs. Janzen, alhier, voor f24,722 per jaar. Men schrijft ons van Texel, dd. 10 dezer: «Tegen aanstaanden Vrijdag zijn belangstellenden, blijkens achterstaande advertentie, door eene voorloopige commissie uitgenoodigd tot eene bijeenkomst ten einde de oprigting eener algemeene bewaarschool aan den Bnrg te bespreken. Sedert geruimen tijd is de behoefte aan zulk eene hoogst nuttige inrigting levendig gevoeld. Moge de belangstelling door eene talrijke opkomst blijken en deze zaak door algemeene medewerking en vereende krachten spoedig worden tot stand gebragt.» Ds. J. P. Hasebroek te Amsterdam herdenkt Zondag a. s. zijne vervulde 40jarige evangeliedienst, waarvan 25 jaren in genoemde gemeente. Te Amsterdam is overleden de bekende toonkunstenaar David Koning. Hij had den leeftijd van 56 jaar bereikt. Het beroemde Zweedsche zangkwartet zal te Amster dam eerstdaags de schoone volksliederen van zijn land doen hooren. Uit Rosario, in Brazilië, meldt een onzer landgenooten aan het Nieuws van den Dag, dat aldaar onlangs onder daverende toejuiching in het openhaar eene voordragt werd gehouden van een Spaansche vertaling van Multatuli's «Vorstenschool,» door een Duitscher bewerkt. In Buenos— Ayres verschenen in druk Spaansche vertalingen van stukken uit Multatuli's Ideën en Minnebrieven, die mede nog al opgang maakten. De schrijver behandelt ook eenige visschen welke daar voorkomen en zegt o. a. «Een verrassende vangst is het steeds, wanneer men aan den hengel een der geluidgevende soorten van het geslacht Bruags ophaalt. Deze bevoorregte wezens in de klasse der «stomme» visschen, laten, zoodra zij uit het water geheven worden, een vrij sterk knorrend geluid hooren, dat eenige overeenkomst heeft met dat van een jonge big.» Benoemd tot gemeente-secretaris te Velzen de heer A. D. C. Clarion. Op den stal van den heer W. van der Lee, te Utrecht, zijn dezer dagen zes zwarte paarden verkocht aan den paardenhandelaar H., van Parijs, voor den prijs van zesduizend gulden. Onder de trouwlustigen, die gisteren morgen bij den burgerlijken stand te Utrecht ten ondertrouw werden inge schreven, bevond zich een paar, waarvan de bruid 81 en de bruidegom 66 jaren telde. (U. D.) Volgens een particulier schrijven, van boord van het stoomschip Friesland, op reis van Rotterdam naar Batavia, gelukte het aan zeven kolonialen van het detachement daar aan boord, in het Suezkanaal te ontvlugten. Zij hadden daartoe de volgende kunstgreep aangewend. Een hunner liét zich over boord glijden; daarop volgde terstond liet hulpgeschrei: «een man over boord!» Zonder aarzelen sprongen de zes anderen den gewaanden drenkeling na en alle zeven zwommen als katten naar den wal en wuifden hun kameraden een vrolijk vaarwel toe. Daarna reuden zij bij een hitte van 95° F. de woestijn in, zonder van iels voorzien te zijn. Dadelijk werd er van boord getelegrapheerd en de snaken zullen zeker spoedig in de handen vallen van de Egyptische soldaten. (Hbld.) Dezer dagen deed zich in een tuin te Heerlen bij het afsnijden eener ramenas een zeldzaam geval voor. Men ontdekte er een gouden ring in, waarover de schil was heengegroeid; die ring werd door een der kinderen vóór eenige jaren bij het plukken van aardbeziën verloren en kwam op deze zonderlinge wijze eerst weder te voorschijn, ofschoon er vier jaren na die aarbeziën altijd ramenassen gezaaid werden op dit stuk grond. Een «praeparaat om brandgevaar, door ontploffing van petroleum in lampen, te voorkomen en tevens 25 pCt. petroleum te besparen door of namens een Amerikaansclie firma in den handel gebragt is door dr. J. Ariëns Kappers, te Groningen, onderzocht. In diens verklaring, wordt geconstateerd, dat het praeparaat niets bevat dan ge kleurd keukenzout en in geenerlei wijze ontploffing kan verhinderen. De veehouders gebruiken in den laatsten tijd de door ziekte aangetaste aardappelen tot voeder voor hun vee. Het is gebleken, dat dit zeer nadeelig is voor het vee, terwijl daarenboven de melk van zeer slechte kwaliteit is en zeer spoedig bederft. Proeve van briefstijl. Kapitaal vee, vrind, ik heb voor je uitgezocht, ossen man, krijg je, daar de engelen zich over moeten verheugen. Kerels als olifanten en gezond als mijn heele familie, die hartelijke groete verzoekt. Tegen allerheiligen krijg je 't vee in twee brieven, hebt gij immers zelf die termijn bepaald. Maar beneden f 200 kan ik van het vee niet scheiden. Je moet echter zoo nauw niet zien. Er zijn ossen genoeg in de wereld! Maar welke ossen! De friesclio koe, een koe precies zooals uw goede vrouw haar in Maart besteld heeft, krijgt gij te gelijkertijd, de prijs weet uwe lieve vrouw. Mijn vette schapen zijn dit jaar heel mager, omdat de hitte te heet en de droogte te dor [was. In den worsttijd kunt gij weder een partij van mijn darmen krijgen, ook mijn beenen kan ik u ten zeerste aanbevelen. Met zwijnen geef ik mij niet veel meer af. Schrijf nu, of de ossen nog vroeger moeten komen dan op Allerheiligen, anders blijven ze zoolang in het voer. De kleine vergissing met de partij ossehoorns op uw laatste rekening is niet mijn schuld. Mijn vrouw, die de boeken houdt, heeft, zonder mij te vragen, ook de hoorns er op gezet Die aardigheid heeft zij mij al meer gebakken. Doe van mij vele groeten aan uwe vrouw en kinders. Ze wegen ongeveer twee duizend vijf honderd pond en staan bij den brandewijnstoker S., waar de beesten geen nood lijden. Ik blijf uw vriend W. N. N. H. Een Franschman heeft het denkbeeld aangegeven, om bij een volgenden togt naar de Noordpool een luchtballon mede te nemen, en het laatste gedeelte met behulp van dit middel van vervoer af te leggen. Behalve andere bezwaren wordt hiertegen ook aangevoerd, dat niemand het zal wagen aan de Noordpool neder te dalen, daar men bij het weder opstijgen met de grootste bezwaren te kampen zou hebben. In een van de nieuwste nummers van een te New- York verschijnend belletristisch dagblad jammert Udo Brachvogel op hartverscheurende wijze over de cri-cri, die uit Europa behouden in Amerika is aangeland. Zoo wreekt zich Europa op Amerika wegens den Colorado kever. Een geheele scheepslading moet in New-York zijn aangekomen. Benoemingen, enz. Tot burgemeester der gemeente Zierikzee is benoemd de heer mr. J. Mauritsz Ganderheyden, oud-president van den raad van justitie en van de Koloniale Staten in Suriname. De ingenieur der 2de kl. bij de marine de heer G. Turk wordt met den 16 dezer geplaatst bij 's Rijkswerf alhier. De luit. ter zee 1ste kl. jhr. C. C. van Wijck, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van het instructievaartuig Ternate, wordt met den 15 dezer op nou-activiteit gesteld, en met den 16 dezer worden geplaatst aan boord van de brik Zeehond: de luit. ter zee lste kl. A. de Bruijne, als 1ste off.; de luits. ter zee 2de kl. W. C. P. E. de Klopper, J. A. H. Beek en D. A. Mensert, de adelb. der lste kl. J. A. Borel en jhr. J. F. Coertzen de Koek, en de off. van adm. der 2de kl J. G. Bebelaar. Met den 16 dezer worden geplaatst: aan boord van het schroef stoomschip Leeuwarden, de luit. ter zee 2de kl. A. A. Sweep, met intrekking zijner plaatsing aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis en de adelb. lste kl. G. P. Posthumaen aan boord van laatstgenoemden bodem, de adelb. lste kl. O. J. E. baron van Wassenaar Catwijck en G. J. Buijs. De off. van gez. lste kl. H. van Stockum en de off. van adm. lste kl. A. J. Looijeu, beiden dienende aan boord vau het schroef stoomschip Leeuwarden, worden met den 15 dezer op non-activiteit gesteld cn met den 16den daaraanvolgende vervangen door den off. van gez. 2de kl. J. R. Berghuis en de off. van adm. 2de kl. F. W. L. A. Hirschman, terwijl de off. van gez. 2de kl. IJ. Bakker met den 1 Dec. a. s. geplaatst wordt aan boord van het ramschip Schorpioen. Aan den lsten luit.-kwariierm. bij het korps mariniers H. J. Lotsij is op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van den 15 dezer, een eervol ontslag uit die betrekking verleend. De 2de luit. bij het korps mariniers C. M. E. R. C. von Bose, commandeerende het detachement mariniers, ingescheept aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, wordt met. den 15 dezer ter beschikking gesteld van den commandant van genoemd corps, en met den 16den vervangen door den lsten luit. C. J. Visser. De student voor de milit. geneesk. dienst, der zeemagt J. G. Driessen is op verzoek eervol uit die betrekking ontslagen. Provinciale Staten van Noordholland. Zitting van Donderdag 9 November. Gedeputeerde Staten hebben advies uitgebragt omtrent het adres van B. W. van Schermerhorn en den brief van B. en W. van Alkmaar omtrent het verkrijgen van Rijkssubsidie voor de verbetering van den weg door Schermerhorn. De navolgende rapporten worden uitgebragt: Bij monde van den heer Asser, op het voorstel omtrent het saldo der begrooting voor 1877 van het gesticht Meerenberg. By monde van den heer H. J. Kist, op het voorstel betreffende de nadere regeling van den provincialen waterstaat. Bij monde van den heer Korft', op het adres om subsidie voor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1