STATEN-GENERAAL. Buitenland. De romp van het stoomschip Kijkduin, te Cura9ao verkocht, heeft f 6335 bij openbaren verkoop opgebragt; de andere goederen golden f 2600. H. M. de Koningin is jl. Dingsdag te San-Sebastian aangekomen; zij werd opgewacht door den Franschen consul, den militairen en den burgerlijken gouverneur en het gemeentebestuur. Zij heeft de kerken en de citadel bezigtigd, aalmoezen voor de armen uitdeelende. Den vol genden avond vertrok H. M. naar Tolosa. De ter goedkeuring aan de Staten-Generaal aange boden begrooting voor Cura^.ao voor 1877 bedraagt in uitgaaf f 517,301.68 en in ontvang f 400,501, zoodat de bijdrage f 116,800.68 zal moeten beloopen. Beroepen te Amsterdam dr. E. Gewin, pred. te Abcoude. Beroepen tot tweeden predikant te Paramaribo, ds. F. C. A. Hoogvliet, pred. te Monnikendam. Bedankt voor het beroep naar Kollum door ds. E. B. Gunning, pred. te Alkmaar. Jl. Zondag avond hield ds. D. Rijnders, van Alkmaar beroepen, zijn intreêrede bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, naar aanleiding van 2 Cor. V 20oin de namiddag-godsdienstoefening was hij aan de gemeente voor gesteld door zijn ambtgenoot ds. Roozemeijer, die tot tekst gekozen had Joh. I 43a. Ds. Zaalberg, predikant bij de Herv. Christ. gemeente te Paramaribo, heeft aldaar Zondag den 8 Oct. in tegen woordigheid van den gouverneur, de civiele en militaire autoriteiten, de bestuurders der verschillende kerkgenoot schappen en eene aanzienlijke schare van allerlei stand, zijne intreê-preek gehouden, naar aanleiding van 1 Sam. XYI 4 en 5. Tot zetters voor 's Rijks directe belastingen zijn benoemd: te Hoorn de heeren mr. F. Booy en J. Groot. Benoemd tot hulponderwijzeres te Haarlem mej. P. Verhoeve Kars, van Alkmaar. Het wrak en de inventaris van het op Terschelling gestrande schip Nor, kapt. Tweton, van Drammen naar Dordrecht, bragten f 1935 op. Jl. Maandag ochtend vroeg is een felle brand uitge broken in het woonhuis van Bannet, vleeschhouwer op de Wortelmarkt te Enkhuizen. Door de krachtige hulp der brandweer, die niettegenstaande de bijna onbegaanbare gladde wegen zeer spoedig aanwezig was, heeft de brand zich tot dat perceel bepaald. De oorzaak is onbekend; het huis was slechts voor duizend gulden verzekerd; of de goederen van den bewoner verzekerd waren, is onbekend. Gisteren morgen ten 11 ure werd op den Dam te Amsterdam eene groote parade gehouden, waarbij de ter zake van de krijgsverrigtingen tegen Atsjin in 1874 en 1875 tot ridders 4de kl. der Militaire Willemsorde benoemde, aldaar aanwezige 1ste luits. jhr. W. F. Cliftord Kocq van Breugel en J. L. Cadet, de sergeant-majoor G. P. C. van Bijsterveld en de marinier 1ste kl. H. Jansma, allen van het korps mariniers, het ridderkruis hebben ontvangen. Naar een schrijven van den heer Jacobs, eigenaar van het Musée Louis XV, te Amsterdam, aan het Hbl. gerigt, blijkt dat nog niet zeer lang geleden te Amsterdam, in «de Brakke Grond,een antiek stalen wapenschild voor f 400 verkocht werd, dat, nadat dadelijk daarna te vergeefs aanzienlijke winsten geboden werden, met ongeveer f 30,000 winst te Parijs werd verkocht. De vroegere oppassende werkman, die bij den jongsten brand in de Pieter Corneliszoon Hoofdstraat te Amsterdam te veel had gedronken van geredden wijn en in dronken schap zich eenige stukjes kindergoed toeëigende, is, met toepassing van verzachtende omstandigheden, door dezelfde regtbank veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van één maand. Voor eenigen tijd is door de afdeeling Amsterdam van het Nederl. Onderwijzersgenootschap en door eenige Rotterdamsche onderwijzers, het initiatief genomen tot het aanwenden eener poging om het volksgezang in ons land te verbeteren, 't Is niet te ontkennen, dat dit veel te wenschen overlaat, dat het gehoor vaak onaangenaam wordt aangedaan door onwelluidende melodiën, meestal uitgegalmd door mannen en vrouwen, die óf in geheel df in half dronken toestand verkeeren. Is dit laatste niet het geval, dan hoort men in ons land bijna geen volksgezang; ;t schijnt dat de Nederlander van natuur niet zangerig is. 't Best is dit op te merken bij volksfeesten, die bij den aanvang gewoonlijk zeer stemmig, ja stijf zijn en nagenoeg geen enkelen juich toon uitlokken; doch naauwelijks zijn eenige glazen sterke drank gebruikt, of een stroom van liederen uit volle borst aangeheven, soms door honderden, weergalmt langs de straten. En onder die menigte liederen zijn eenige, zelfs de meeste zeer welluidende, als ze goed worden gezongen doch de woorden, meestal zinlooze, laffe, niet zelden onzedelijke zoogenaamde liedjes, zijn ellendig en kwetsend voor elk beschaafd en weldenkend mensch. Op welke wijze kan hierin verbetering worden gebragt? De Amsterdamsche en Rotterdamsche onderwijzers willen een proef aanwenden met de schooljeugd. Zij zijn van meening dat in de keuze uit de waarlijk schoone kinderliederen, die wij in overvloed bezitten, geen eenparigheid genoeg heerschtdat de melodiën, welke in den smaak van het volk vallen, niet algemeen op de scholen worden gezongen. Daarom hebben zij eene keus gedaan van een drietal liederen voor het eerste half jaar en hunne ambtgenooten uitgenoodigd, die liederen op hunne scholen te leeren zingen door de leerlingen. Gesteld nu dat alle onderwijzers aan die roepstem gehoor geven, dat de drie kinderliederen: «Regt-op, Naar zee» (nos. 3 en 14 uit de Nederl. liederen, 1ste bundel) en «het Vogelen lied» (uit het eerste twaalftal) op de meeste scholen goed worden gezongen, dat dit het geval ook zij met de liederen, die de Amsterdamsche en Rotterdamsche commissiën verder zullen aanwijzen: zal dan het doel, de verbetering van het volksgezang, bereikt worden? Het is te beproeven; doch wanneer zal men de vruchten van dit pogen zien? Men kan niet verwachten, dat door het volk het gezang der kinderen zal worden overgenomen. In dit opzigt is de keus der zangstukjes niet gelukkig geweest. De zangwijzen zijn opwekkend en vrolijk, aangenaam voor het gehoor r de woorden (van Heije) echt kinderlijk, en vallen in den smaak van het jonge volkje; maar zij zijn te kinderlijk voor het volk. Het volk zal ze daarom niet willen zingen. De schooljeugd gaat van de schoolbanken naar werkplaatsen en fabrieken, komt daar onder den invloed van volwassenen en ieder, die eenigszins met die werkinrigtingen bekend is, weet bij ondervinding, dat het jonge geslacht daar geheel in het oude opgaat. De inderdaad schoone liederen, op de scholen geleerd, zullen verstikken onder den druk van de ge zangen, die door de volwassenen worden aangeheven. Mogten de commissiën kunnen besluiten, bij eene volgende keuze, ook vooral het oog te vestigen op de woorden, en zoodanige zangstukken te kiezen, waarvan de woorden meer mannelijk en meer in den geest van het volk vallen, dan zoude het te verwachten zijn, dat 't gezang van de scholen naar werkplaatsen en fabrieken werd overgebragt en men op de straten onzer steden en dorpen, zoowel welluidende woorden als zangwijzen te liooren kreeg. Deze is de weg, die naar ons inzigt, door de commissiën moet worden ingeslagen. De zangstukken moeten zoodanig zijn, dat ze door vol wassenen uit volle borst kunnen worden gezongen, en onze jeugd ze nog na jaren gaarne aanheft, omdat de woorden ook in overeenstemming zijn met den leeftijd der zangers. Aan keuze in dit opzigt is geen gebrek. (Arnli. Crt.) Binnenkort zal te Amsterdam worden aangevangen met het maken van eene kade langs de nieuwe vaart, geschikt voor schepen, die vooreerst door het Noordzee kanaal worden verwacht, en welke kade in verbinding zal worden gebragt met den spoorweg. In verband hiermede zullen de bruggen over de Kattenburger-, Wittenburger-, en Oostenburgergrachten door duikerbruggen worden ver vangen en zullen de vroegere Marinehaven en de daarlangs gelegen gracht worden gedempt. Jl. Maandag bezocht iemand uit Sloten een koffijhuis op het Rembrandsplein te Amsterdam. Om een partij billard te spelen trok hij zijn overjas uit, speelde, deed den jas weder aan en miste zijn portefeuille, waarin f 150 aan papier. Van den brutalen dief is het spoor niet ontdekt. Mevrouw Christine Nilsson heeft te 's Hage in de rol van Marguerite, in de Faust, uitnemend voldaan. Ver scheidene bloemruikers en kransen werden haar aangeboden, en daaronder, van den Zweedschen gezant, een lauwerkrans met de nationale kleuren. De groote najaars-veemarkt tc Gorinchem van jl. Dingsdag kenmerkte zich door aanvoer van een aanzien lijk getal hoornvee. Niet minder dan 5429 koeijen waren 1 aangevoerd en de handel was vlug tegen middel prijzen. Puike koeijen f 250 a 325; mindere f 150 a 175; tïjd- koeijen f 145 a 165. Kalfvaarzen f 130 a 240; guste f 125 a 150. Ossen f 225 a 280; stalossen f 130 a 170. Stieren f 60 a 90. Pinken f 70 a 85. Graskalveren f 35 a 50; nuchtere kalveren f8 a 12. De heer H. Pierson, predikant te 's Bosch, maakt in «Ons Onderwijs» zijn plan openbaar tot bevordering van aanschouwelijk onderwijs in de aardrijkskunde op de volksschool, ook als middel tot. ontwikkeling. Hij beoogt de uitgave van een stel aardrijkskundige platen, bevattende schilderingen van land---'2eé-~ en riviergezigten, pleinen, bruggen, heidevelden, stadhuizen, die de leerlingen bekend kunnen maken met de eigenaardigheid der onderscheidene streken, met het volkskarakter, de zeden, gewoonten, gods dienst en het huiselijk leven. Aan die mededeeling heeft de heer Pierson toegevoegd plannen van uitvoering, daarbij rekening makende op de ondersteuning en medewerking van allen, die zulk een uitnemend doel goedkeurend begroeten. De vermogende landbouwer te Oss, van wien indertijd gemeld is dat hij betrapt werd terwijl hij bezig was met het uitmelken van eens anders koeijen, is door de regtbank veroordeeld tot 2 maanden cellulaire gevangenisstraf. Volgens eene mededeeling, voorkomende in «de Volks vriend,» Roermondsch weekblad, is in het door de regering aan te bieden wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs de bepaling opgenomen, dat de benoeming van hoofd en hulponderwijzers zal geschieden, even als die der ambte naren van het Rijk, door den Koning, uit eene voordragt van drie personen, op te maken door den districts-school- opziener, in overleg met den Provincialen Inspecteur en het Dagelijksch Bestuur der betrokken gemeente. In de toelichting wordt gewezen op de geringe waarborgen voor eene goede keuze, bij de tegenwoordige regeling. Verder wordt er op gewezen, dat het van de gemeentebesturen in den regel niet te vorderen is dat zij geheel op de hoogte zijn van de zaak van 't onderwijs, die speciale kennis en ondervinding vordert. Eindelijk wordt dit wetsvoorstel verdedigd met het oog op de tijdelijke vervulling van onder wijzers-betrekkingen, tengevolge van ziekte of tijdelijke ongeschiktheid, een ongerief, dat geheel wordt weggenomen, wanneer door de aangewezen autoriteit een plaatsvervanger van elders kan worden gezonden, even als dit bij andere takken der Staatsdienst plaats heeft. Blijkens de Cura^aosche couranten tot 21 Oct. had in de laatste dagen van Sept. op de onderscheiden eilanden der kolonie een vrij hevige orkaan gewoed. «Wij hebben geen beschikbare ruimte,» zegt de courant van 14 Oct., «om de aangerigte verwoestingen in bijzonderheden te ver melden. Groot is de schade aan eigendommen, landbouw, veeteelt en zoutoogst veroorzaakt. Op Aruba werd een groot gedeelte van het vee door het afloopende water mede gevoerd. Hartverscheurend zijn dan ook de tot ons gekomen berigten omtrent de ellende welke op die eilanden heerscht, en voornamelijk op St.-Martin en Aruba, waar de nood van de onvermogende bevolking tot eene ongekende hoogte gestegen is.» Bij gouvernementsbesluit van 10 Oct. Avas eene commissie benoemd om ten behoeve der noodlijdenden eene collecte te houden. Lijders aan vallende ziekte worden oplettend gemaakt op een zeer eenvoudige nieuwe wijze om den aanval te voorkomen. Het zoude namelijk hierin bestaan, om, zoodra men den aanval voelt opkomen, terstond een geheel of half theelepeltje keukenzout in den mond te nemen en met een weinig water door te slikken. Prof- Nothnagel, uit Berlijn, werd hierop opmerkzaam naar aanleiding van een door hem waargenomen geval, medegedeeld in het Berliner Klinische Wocheuschrift van October jl. Eene zeer donkere nuance der groene kleur, (Russisch groen,) dit jaar te Parijs zeer in zwang gekomen, wordt nu door de toongevers op het gebied der modes Tscherna- jeff-groen genoemd. Dezer dagen werd gemeld, dat door of vanwege den ambtenaar van den burgerlijken stand te Parijs aan de jonggehuwden een stamboekje wordt ter hand gesteld. Thans verneemt men dat iets dergelijks ook in vele gemeenten van ons land geschiedt. Daar worden namelijk formulieren uitgereikt, hetzij op perkament, hetzij op gewoon papier, die, ofschoon dan ook niet zoo volledig, voor hetzelfde doel als te Parijs wordt beoogd, dienstig zijn. Men heeft in Engeland eene uitvinding gedaan, die groote gevolgen kan hebben. Het betreft eene soort van buskruidpapier, dat besterad is om het gewone buskruid te vervangen. Dit papier (eene scheikundige zelfstandigheid, waarin chloor-, salpeter—, blaauw- en chroomzure kali, alsmede houtskool en een weinig drooge stijfsel voorkomen) wordt in den vorm van eene patroon opgerold, op de ver langde lengte en dikte. Het vervaardigen biedt geen gevaar aan en het papier kan alleen ontploffen, wanneer het met vuur in aanraking komt; het laat daarenboven geen vet- achtig overschot na in de loopen, veroorzaakt minder rook, stoot minder en is eindelijk minder aan het vocht onder hevig dan het buskruid. De proeven, die men er tot nu mede heeft kunnen nemen, hebben alleszins aan de ver wachting beantwoord. De uitvinder stelt zich voor, dit papier nog goedkooper te kunnen leveren dan het gewone buskruid. Door een Berlijnsche firma is een circulaire verspreid onder de bierbrouwers, waarin o. a. gezegd wordt: «De consumptie van Sacharine in de bierbrouwerijen, tot ver vanging van hop en rnalz, is zoo toegenomen, dat wij in de maanden Julij en Aug. dikwerf niet in staat waren aan al de bestellingen gevolg te geven. Wij bedienen ons bij de declaratie van A'rachtbrieven A-an de namen: glazuur, machineolie enz. en nemen de stiptste geheimhouding in acht. Arme Duitsche bierdrinkers! De Egyptische minister van Financiën is overleden tengevolge van het overmatig gebruik van sterken drank. Omtrent de Oostersche kwestie heeft men meer beschou- Avingen dan nieuwe feiten. Intusschen zijn de beschouwingen over de redevoeringen van den Keizer en Disraëli niet onbelangrijk. Ziethier wat de Nat. Ztg., die de redevoeringen naast elkander legt, er van zegt. De toespraken, te Londen en te Moskou gehouden, hebben, meent het blad, eene nood lottige gelijkenis; haar laatste woord is oorlog. Beide redenaars gewagen wel van de eventualiteit eener vreedzame oplossing, maar doen dit alleen om te meer nadruk aan hun oorlogzuchtig slot te geven. Groot-Brittanjes bewindvoerder Avijst op de onuitputtelijke hulpbronnen, op de beproefde vasthoudendheid en op de volharding van Engeland; de Moskovitische soldaten-Keizer roept zijn volk te wapen, om den grooten strijd van den onderdrukte broederstammen te strijden. Zoo wordt, naar het schijnt, de sluijer weggeschoven, die tot dusver de Oostersche kwestie nog omhulde, en men ziet Engeland en Rusland, de twee mededingers naar de heerschappij in Azië, tegen elkander overstaan, elkander in de oogen zien, beiden reeds met de hand aan het zwaard en beiden zich gereed makende eindelijk Avederkeerig aan den lang gekoesterden wrok lucht te geven. In het weder hebben Avij misschien nog den besten waar borg, dat vooreerst althans de oorlog niet weer zal beginnen. De winter valt vroeg in en op 't oorlogsterrein al even fel als hier. Bij Montenegro moet het vreeselijk koud zijn indien het waar is, wat men meldt, dat in den nacht van den 12 dezer te Trebinje 37 soldaten en 20 paarden zijn doodgevroren. Benoemingen, enz. Tot staatsraad in buitengewone-dienst is benoemd de heer N. Trakranen, president der Nederl. Handelmaatschappij. De luit. ter zee 1ste kl. G. Doorman, de luits. ter zee 2de kl. D. Stolp, G. C. Otten, A. W. F. C. van Woerden en A. H. Hoek water en de off. van adm. 3de kl. M. C. Hazenberg, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar den 2 dezer teruggekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. De luit ter zee lste kl. G. J. Buijskes en de off. van adm. 3de kl. J. F. van Gelsdorp, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en vaudaar den 8 en 5 dezer teruggekeerd, zijn met die data op non-activiteit gesteld. Aan den luit. ter zee 2de kl. L. Kamphuis Suermondt is op zijn verzoek, met ingang van den 13 dezer, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag 15 November. De geheele Indische begrooting is, na korte gedachtenwisseling over de koffijcultuur, Avelke de minister op de niemv aangenomen grondslagen wenscht te handhaven, met algemeene stemmen aangenomen, zoomede de wet op de coöperatieve vereeuigingen. Daarna is de Kamer op reces gescheiden. Engeland. De Times, die natuurlijk van hare correspondenten reeds lange beschrijvingen en beschouwingen over de opening van ons Noordzee-kanaal ontvangen en geplaatst heeft, wijdt thans een hoofdartikel aan dit feit. De toon van dit artikel is waardeerender en voor het nationaal gevoel van een Nederlander stellig streelender dan die der genoemde correspondentiën. Het artikel van de Times eindigt aldus: «Dat de Nederlanders van onze dagen van dezelfde stof

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2