Binnenland. B u ite n I a n d. realisme, dat een dialoog, die beurtelings onder dieven en vrouwen van een niet te noemen leven wordt gevoerd, den naam van roman geeft. Maar wij hebben het oog op die massa onverteerbare producten der moderne romanfabriek, die zoo wel ter school gaat bij de sentimenteele moordenaars van een Clauzen, als bij de edeldenkende ligtekooijen van een Dumas. Helden en heldinnen, ingegeven door een bandelooze phantasie, eene bandeloosheid, die matheid, loomheid en gebrek aan vindingskracht niet uitsluit, beurtelings gëin- spireerd door de ruwheden van 'het dagelijksch leven, en de onmogelijke maneschijndeugd eener ongezonde ver beelding, wandelen door deze boeken, en vullen de hoofden en harten van het volk met voorstellingen, waarvan nog het minste kwaad is, dat zij onwaar zijn. Onwaar, in hunne onmogelijke schilderingen eener weelde, wier voorstelling hebzucht opwekt en begeerte, onwaar in hunne teekening van den braven, godvreezenden held, wiens deugd voor menschen van vleesch en bloed even onbereikbaar is, als zijn verstand en schoonheid, even onbereikbaar als de laagheid van den verrader en den misdadiger, die op het einde van het boek gestraft wordt, juist als de brave ter zijner belooning het mooiste meisje, met de meest zeldzame en complete staalkaart van vrouwelijke deugden voorzien, tot echtgenoote krijgt Maar onwaar vooral, om dat laatste, omdat het boek altijd loopt over de vraag: krijgt hij haar? of misschien zegt de lezeres: krijgt zij hem? en uit is 't, als zij elkaar in de armen vallen. Alsof daarmede het leven was afgesloten, alsof er geen geluk en geene pligten meer lagen na het huwelijk, geen geluk en geene pligten bestaan buiten het huwelijk. Acht gij Jt een gering kwaad, dat het voedsel van hoofd en hart, en voor hoevele duizenden zijn de goedkoope romans, het eenige voedsel dat hun bereikt, althans dat zij tot zich nemen, ongezond is, het hoofd opvult met onware begrippen, voorstellingen van dingen, zooals het werkelijke leven ze niet kent? Gelooft gij niet, dat menigeen ontwapend staat in den strijd des levens, omdat hij zich eene maatschappij heeft opgebouwd uit roman-voorstellingen, en de werkelijke wereld kent noch begrijpt? Gelooft gij, dat gij de dochter van het volk wapent tegen verleiding, als gij haar dag aan dag de liefde voorhoudt als de verontschuldiging voor alle zonde: gelooft gij, dat gij den knaap aanspoort tot arbeid, als gij voor zijne oogen de gevondene schatten, die de heerlijkheid der Monte-Christo's uitmaken, doet schemeren? Gelooft gij, dat gij zonder gevaar de gedachten van de jeugd in haar uitspanningslectuur, en van de vrouw haar leven lang in de verpoozingen van hare dagelijksche, taak, uitsluitend rigt op dat eenige onderwerp, dat slechte romans kennen, de verhouding tusschen man en vrouw, verleiding en huwelijk? Een goede roman is eene voorstelling van het werkelijk leven met zijn leed en zijn geluk, zijn strijd en arbeid, zijn zegepraal soms, zijn bezwijken veelal, gezien met het oog van den kunstenaar, die groepeert en licht en bruin verdeelt, zonder de waarheid te verminkenmaar wat hebben met zulk een kunstwerk, dat opvoedend werkt, en de lessen der ervaring aanschouwelijk maakt, de karre- vrachten prullen gemeen, die deze loterij-manie over ons en onze kinderen, over het geheele volk van den hoogste tot den laagste uitstort? Niets; ongezonde voortbrengselen eener overprikkelde of magtelooze verbeelding zijn ze, onwaar, vertalingen, voor een goed deel kunnen zij niet eenmaal dienen tot oefening in stijl en taal, zijn ze in het gunstige geval even spoedig vergeten als gelezen, in dit ons korte leven, nuttelooze tijdverspilling! maar in duizend en nog eens duizend andere gevallen werken ze als opium, arm- en oogverslappend voor het werkelijk leven, om daarvoor in plaats te stellen een kunstmatig zenuwprikkelend medeleven met helden en heldinnen in een droomwereld, die slechts in de hersenen van een romanfabriekant bestaat. Wij zijn geen vrienden van inmeuging van de overheid in het bedrijf. Maar naar onze meening is in Nederland deze nieuwe manier van handelen wel degelijk strafbaar, als het houden eener loterij zonder vergunning. Misschien zou men kunnen zeggen, dat het is eene loterij zonder nieten, al is ook een «niet» minder erg dan een slecht boek, maar dat zou naar onze meening de toepassing van de strafwet niet vermogen te verhinderen. Als men de personen, die meubelen verloten, vervolgt, waarom laat men hen dan vrij, die bij verloting boeken en welke prullenonder het volk brengen? Het zou wen- schelijk zijn, dat de justitie hier tusschenbeiden trad. Ook om het belang van den tweede-handshandel in boeken zelf. Deze is volstrekt niet voor haar bestaan aangewezen op dezelfde manier, als waarop de koek op de kermis door den slijter wordt afgezet. Die kan en wordt door som migen op fatsoenlijke wijze uitgeoefend. Deze wijze van doen brengt hem in discrediet, en wat erger is, vult boekenkasten, hoofden en harten inet onnut, schadelijk en nadeelig tuig HELDER en NIEUWEDIEP, 18 November. Op het Raadhuis alhier had gisteren de verkiezing plaats van drie leden voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken. De aftredende leden, de heeren D. de Lange en en P. C. van der Meulen, zijn herkozen, terwijl in de plaats van het aftredend lid, den heer A. J. van Kelck- hoven, die niet weder in aanmerking wenschte te komen, is gekozen de heer W. J. Maalsteed. Jl. Donderdag avond werd in Tivoli, op uitnoodiging der kerkelijke kiesvereeniging Evangelie en Vrijheid, eene bijeenkomst gehouden van leden der Hervormde gemeente, met het oog op het Synodaal besluit ter zake van de belijdenis-vragen. De heer Vrendenberg gaf een kort maar duidelijk verslag van 't geen te dezer zake is voorgevallen en deed uitkomen hoe het vrijheids-beginsel in de Hervormde kerk door de beslissing der Synode wordt vernietigd. Hij drong met nadruk aan op 't teekenen van een adres, aan het hooge collegie te zenden. Door de aanwezigen, ongeveer 250 in getal, werd daarop het adres na voorlezing onder teekend. Verder werd bepaald, dat gedurende eenige dagen nog gelegenheid zal worden gegeven om dit verzoekschrift door mede-onderteekening te steunen. Dezer dagen is alhier eene voorbereidings-klasse opge- rigt, ter opleiding van jongelieden voor de lessen aan de Rijks-Normaalschool. Met het onderwijs is belast de heer J. F. Berk, hoofdonderwijzer alhier. Jl. Donderdag zijn de lessen aangevangen met 9 leerlingen. Bij de plaats gehad hebbende aanbesteding van steen kolen, ten dienste der gemeente-lokalen, zijn 3 inschrijvings- billetten ingekomen, als: van de heeren W. Breet ad f 1.58; Bandsma ad f 1.48|en P. Broekhuizen ad f 1.38per 100KG. Op den 15 dezer is bij de directie der Marine alhier aanbesteed de levering van versch vleesch, wit brood, groenten, aardappelen, bier en melk, ten behoeve van het hospitaal der Marine, gedurende het jaar 1877. Minste inschrijvers waren de heeren A. L. van Gelder voor versch vleesch, ad f 67.96 per 100 KG.; C. Karsman voor wit brood, ad f 19.70 per 100 KG.; D. van Amersfoort voor groentenP. van Twisk voor aardappelen, ad f 2.99 per 50 KG.; R. H. Raads- veld voor bier, ad f 8.per 100 Liter; K. L. de Boer voor melk. Men schrijft ons van Texel, dd. 15 dezer: «Naar wij vernemen, vertrekt spoedig met der woon van ons eiland de heer K. Bakker, lid van den gemeenteraad. In die kwaliteit toonde hij het goede en nuttige te willen en werkte hij ijverig mede om speciaal het belang van onzen burgerstand te bevorderen. Zijn vertrek wordt dus door vele ingezetenen betreurd, en we kunnen dan ook niet nalaten hem straks bij het verlaten van ons eiland een hartelijk dankbaar vaarwel toe te roepen.» Bij de jl. Donderdag te Alkmaar gehouden verkie zing voor drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zijn de aftredende leden, de heeren G. J. van Leeuwen, H. J. Conijn en C. Bosman, herkozen. Van de 370 kiezers leverden slechts 41 hun stembillet in. Te Amsterdam is gisteren nacht ingebroken bij de heeren gebr. Goedkoop, kantoor houdende in de Haarl. Houttuinen. De dieven hebben ongeveer f 150 in gelds waarde ontvreemd. Gisteren werd te Amsterdam, onder begunstiging van goed weder, de groote najaars-paardenmarkt gehouden. Aangegeven waren 250 paarden. Uit Rijnsburg wordt gemeld, dat, terwijl de stand der late bloemkool al reeds dadelijk veel te wenschen overliet, de oogst daarvan thans, even als verleden jaar, door de strenge vorst bijna geheel is mislukt. De schade, hierdoor veroorzaakt, is grootenkele landbouwers spreken van meer dan f 1000 per hoofd. De arrondisseménts-fegtbank te 's Hage heeft eer gisteren A. M. P., onderbaas bij den bouw van de R. C. kerk in de Parkstraat aldaar, door wiens achteloosheid den 20 Julij 11. een brugsteiger brak en vijf werklieden min of meer ernstig zijn verwond, eene boete van f 50 of subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen opgelegd. Jl. Dingsdag namiddag ten 5j ure had het volgende ongeluk op de rivier de Maas onder Kralingen plaats: De stoomboot Johan de Wit II, van Rotterdam naar Dordrecht, kwam met de stoomboot Telegraaf II, die van Antwerpen naar Rotterdam stoomde, in aanvaring en liep 13 voet in de bakboordszijde van laatstgenoemde, die daar door onmiddellijk zonk, terwijl de Johan de Wit minder averij bekwam, doch ook daar ter plaatse is voor anker blijven liggen. De passagiers, die hevig ontsteld waren, zijn gedeeltelijk met roeibooten van werklieden der Nederl. Stoombootmaatschappij te Feijenoord onder Kralingen aan wal gebragt, terwijl ook anderen op de stoomboot IJssel- monde zijn overgegaan. Voor zoover bekend is hebben geene persoonlijke ongelukken plaats gehad. De St. Nicolaas-commissie te Utrecht heeft besloten, dit jaar aan de kinderen geen gebak uit te reiken, op grond van de veelvuldige klagten over de baldadigheid der Utrechtsche jeugd. Jl. Woensdag avond is in een winkel te Utrecht een brutale diefstal gepleegd. Twee personen traden den winkel binnen; een hunner bestelde een pond St. Nicolaasgebak en legde een rijksdaalder neder. Nadat hij het gebak opge nomen en f 2 terug gekregen had, nam de tweede den rijksdaalder weg en wierp tegelijkertijd een handvol asch in het gelaat der winkelierster, waarop beiden het hazen pad kozen. S. Smit uit Harderwijk, die de vorige week voor de regthank te Arnhem teregt stond wegens het begunstigen der desertie van een militair, is jl. Dingsdag veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf. Tengevolge van eene kwestie om een meisje, zijn nabij Dokkum een paar jongelingen handgemeen geraakt, na meer dan gewoon veel sterken drank gebruikt te hebben, en is één hunner, de 21jarige zoon eener weduwe, R. H. genaamd, van Oosthem, later op den avond bij 't Verlaat te water geraakt en verdronken. Te Meppel was jl. Maandag avond de societeitszaal eivol, om het Europeesch daines-orchest te hooren. Men wachtte te vergeefs, de dames zaten in den trein, die uit Groningen door den sneeuw werd teruggehouden en eerst aankwam toen Meppel .sliep. In de Landb. Crt. No. 46 van jl. Donderdag komt de volgende beschouwing voor over het enquête-voorstel in zake longziekte. Van meer dan ééne zijde is ons gevraagd naar onze meening over het enquête-voorstel, door vijf leden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedaan 1), of wij namelijk de aanneming daarvan geheel of ten deelewenschelijk achten al dan niet. Wij antwoordden daarop in het kort het volgende: Vraag 1 (welke de gezondheidstoestand van het rundvee in Nederland is «met betrekking tot de besmettelijke long ziekte» 2) is niet bijzonder duidelijk gesteld. Als bedoeld is «hoe is het met de longziekte onder het rundvee in Nederland gesteld?» dan mag zij overbodig heeten. Want dan ligt hare beantwoording in de officiële staten. Vraag 2 (van welken invloed de vigerende wettelijke bepalingen geweest zijn) is, dunkt ons, het best te beant woorden door vergelijking van de officiële opgaven der veterinaire ambtenaren betrekkelijk de vroegere en tegen woordige gevallen. Vraag 3 (de oorzaken waarom hier wél en ginds geen goede werking van de regerings-maatregelen bespeurd wordt) is naar onze meening uitnemend voor een enquête geschikt, omdat daaruit mits korte en duidelijke vragen gesteld worden het algemeen gemis aan eenheid van behandeling en van uitvoering blijken moet. Vraag 4 (of er maatregelen kunnen genomen worden om de nationale ramp te bestrijden of te overwinnen) is, dunkt ons, voor eene enquête ten eenenmale ongeschikt. Zij kan alleen beantwoord worden door hen, die doorkneed zijn in de kennis der longziekte, met hare infectie en incubatie, met alles wat betreft desinfectie enz. Bovendien bewezen onzen provinciën Groningen en vooral Zeeland 3) b. v. dat de longziekte best te bedwingen is. Eene enquête kan hier, naar onze meening, geen beter licht brengen dan wij bezitten. Wij kunnen ons dus best vereenigen met het instellen eener enquête voor zoover betreft vraag 3. Het bijeen vergaren van allerlei informatiën over wat in Zeeland met arendsoogen ontdekt en in en om Schiedam niet opgemerkt is en wordt, over wat hier ten deele, of te laat, gedaan en ginds nagelaten is of wordt; over de zeer uiteenloopende, en onvoldoende, trage uitvoering van bevolen maatregelen, de verregaande slordigheid, waarmeê soms wordt afgemaakt, de gebrekkigste wijze van desinfecteeren, en meer van dien aard, kan een belangrijk dossier opleveren, waaruit we durven het voorspellen veel zal te leeren zijn, waardoor veel, zeer veel zal worden toegelicht mits het onderzoek met het grootste beleid geschiede en met de uiterste zorg plaats hebbe; mits het helder, duidelijk klaar en vooral zaakrijk zij, opdat er waarom het immers te doen is de feitelijke toestand, of in casu de naakte waarheid, uit blijke. Tot dien kolossalen arbeid wenschen wij.de leden der eventuele enquête-commissie den onmisbaren moed! Eduard Plouvier, de auteur van den Mangeur de fer (Ijzervreter) en 50 andere tooneelstukken, is op 55jarigen leeftijd overleden. Prof. Nothnagel maakt bekend, dat de kwantiteit zont, die men nemen moet indien men een aanval van vallende ziekte voelt opkomen, grooter behoort te zijn dan aanvankelijk is gemeld. Men moet nl. geen theelepeltje, maar een mondvol zout nemen. Elf passagiers uit Puerto-Plata, naar men gist vlug telingen uit Cuba, hebben zich van de stoomboot Montezuma, dienstdoende tusschen Havana en de Antilies, meester gemaakt, den kapitein en de verdere officieren vermoord, de overige passagiers aan de kust van Cuba aan land gezet en vervolgens het ruime sop gekozen. Een der Duitsche bladen deelt mede, dat het Russische gouvernement bezig is met het redigeren van een Oberkartojfelbrannlweinbrennereiaufsehergehaltserhöhungsgeset- zesvorschlag (wetsontwerp tot verhooging van het traktement der hoofdopzigters in de stokerijen van aardappelbrandewijn). 1) Bijblad van den Landb. Crt. No. 17 en 18. 2) Men zie den woordelijken tekst der vragen ook in de Landb. Crt. No. 33, 17 Ang. jl. 3) Teregt in de Midd. Crt. van 18 Sept. jl. herinnerd. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. H. A. Schippers wordt met den 26 dezer geplaatst aan boord van het wachtschip alhier. België. De Brusselsche regtbank van koophandel heeft, naar de Amst. Crt. mededeelt, een vonnis gewezen, dat nog al sensatie maakt. Zij verklaarde nietig de schikking, bij welke de directeuren en commissarissen der Banquë de Belgique, tegen betaling van geldsommen, afwisselende tusschen 200,000 fr. tot 1,500,000 fr., ontheven werden van alle verantwoordelijkheid ter zake van de door 't Kint de Roodebeeke gepleegde diefstallen. Wierd deze uitspraak in hooger beroep bekrachtigd, dan zouden die heeren genoodzaakt zijn de gestolen 29 millioen ten volle terug te geven. Het vonnis der regtbank heeft in alle geval de aandeelen van 127 tot 142 fr. doen stijgen. Engeland, De Globe verneemt uit eene goede, hoewel geen officiële bron, dat er 21 bataillons infanterie, 7 regementen cavalerie en 80 stukken geschut zijn aangewezen om, als eerste korps Engelsche troepen, naar het Oosten te worden ge zonden, ingeval dit noodig wordt geacht. De gisteren verschenen Engelsche bladen maken bekend, dat te Woolwich order is ontvangen van den minister van Oorlog, om voortaan 2 millioen patronen per week aan te maken, in plaats van een half millioen. Groote bedrijvigheid heerscht in alle afdeelingen van de arsenalen. The Daily Telegraph berigt, dat alle soldaten, die zich in Ierland met verlof bevinden, last hebben gekregen, om naar hunne regementen terug te keeren. Alle tijdelijke verleende verloven zijn geschorst. Rusland. Bij de revue, jl. Donderdag door den Keizer over de troepen gehouden, zeide hij tot de hoofdofficieren: «Mijne heeren, laat ons den opperbevelhebber den besten uitslag toe wenschen.» Deze woorden werden met luiden bijval ontvangen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2