Buitenland. ADVERTENTIE N. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. EENE DIENSTBODE, zin een verlengstuk er van. Na langdurige discussie velde de regtbank het volgende vonnis: Overwegende dat de uit witte stof vervaardigde bef zich slechts als één geheel met de das laat aanzien en van ouds beschouwd is als een verlengsel van de door de regterlijke ambtenaren te dragen das; overwegende dat het derhalve overbodig zou geweest zijn in 't reglement gewag te maken van de kleur der das, nadat die van de bef reeds bepaald was; overwegende dat de heer van Hall niet in de voorgeschreven kleeding ver schenen is, zoo verklaart de regtbank hem niet tot pleidooi te kunnen toelaten en verdaagt de zaak tot morgen. Minder hoog nam het toenmaals eene Fransche regtbank op, zegt een buitenlandsch blad, waaraan wij het voren staande ontleenen; voor bedoelde vierschaar verscheen een advocaat gedost in witte pantalon en met een zwarte das omde voorzitter zeide niets anders danmijnheer N. de regtbank moet u verzoeken uw broek om den hals en uw das aan de beenen te doen. Toen de beroemde Weener doctor Frank op zijn sterf bed lag, waren acht van zijn kollega's om hem vereenigd. Plotseling begon de stervende te lagchen en zei: »Nu ik u, mijn vrienden, zoo om mij zie, doet mij dit denken aan de uitdrukking van een Fransch grenadier, die op het slagveld van Wagram door 8 kogels doorboord ter aarde stortende zei: Wel sapperloot, 8 kogels zijn er alzoo noodig om één Franschen grenadier te doen vallen. Hoe komt het woord bengel aan zijne tegenwoordige beteekenis De beantwoording dier vraag zal doen zien, dat dit woord, heden nog in gebruik voor knapen van een niet zeer loffelijk gedrag, eene historie heeft. Plet beroemde «Prater» van Weenen, in 1766 door Jozef II tot algeraeene uitspanningsplaats verklaard, was vroeger onder Rudolf II voor niemand toegankelijk. Laatstgenoemde vorst maakte het volgende verbod publiek: «Niemand mag in onze rivier, «het Prater,» in den zomer noch in den winter, gaan rijden, jagen of visschen, zonder toestemming van onzen houtvester Hans Bengel. Deze Bengel nu was het uitvaagsel van ruwheid en tyrannie, die zich zonder onderscheid tegen allen, welke zijne toestemming vroegen, om het Prater te bezoeken, op zoo'n ongemanierde wijze gedroeg, dat men van toen af elk ruw mensch een bengel noemde, welke benaming tot den huidigen dag in stand bleef. STATEN-GEiVERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 9 December. Het debat over hoofdstuk Y is voortgezet. Aangenomen werd met 37 tegen 31 stemmen een amendement van den heer de Vries tot vermindering van art. 76 met f 3800 voor een Rijks-architect. Het korps Rijks-architecten werd afgekeurd, omdat men daarvan eene eenzijdige rigting in de bouw kunde vreesde. Art. 81 heeft de regering met f 50,000 verminderd voor verruiming van het winterbed van den IJssel bij Westervoort, met het oog op eene nadere voorbereiding. De Zwolsche en Rotter- damsche waterwegen zijn goedgekeurd. Zitting van Maandag 11 December. Het debat over hoofd stuk V is voortgezet. Aangenomen met 46 tegen 23 stemmen is het amendement Tak-Stieltjes om een memoriepost op te nemen voor bijdrage tot onderhoud van de Berkel en de Regge. Na uitvoerige discussie is met 36 tegen 34 stemmen verworpen het amendement Tak-Stieltjes tot opneming van een memoriepost tot aanleg van het kanaal van Amsterdam naar de Waal. De minister hield het verband van zoodanig kanaal met de plannen tot droog making der Zuiderzee staande. Uit het verslag van het tweede afdeelings-onderzoek der begroo ting van Oorlog blijkt, dat het eindcijfer bij vele leden, vooral in verband met den financiëelen toestand, tot ernstige bedenking aan leiding gaf. Sedert het optreden van het tegenwoordig kabinet is de begrooting van Oorlog met ruim 8£ millioen verhoogd en toch zijn de plannen voor fortificatie werken enz. niet gereed, noch de totale kosten van elk werk bekend, en heerscht er zelfs bij den minister zeiven onzekerheid en twijfel. Anderen meenden dat deze minister moest voortwerken op de bestaande vestingwet en de noo- dige zaken, als: geschut, geweren, kazernen, enz., moest aanschaffen en verbeteren. Op de begrootiug zelve en op de wijze van toelich ting, zoomede op de onderdeelen, werden tal van bedenkingen geopperd. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. II. J. B. van Gogh, dienende aan boord Yan het stoomschip Leeuwarden, is met den 10 dezer op non-activiteit gesteld en met den llden daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. G. M. Titsingh, wiens op non-activiteitsstelling wordt ingetrokken. De off. van gez. 2de kl. G. Franken, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Iudië en vandaar den 9 Nov. jl. terug gekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Frankrijk. Meer dan veertig Joodsche genootschappen, zoo in Europa als Amerika, zijn opgeroepen om deel te nemen aan de Conferentie van Israëlieten, die gisteren te Parijs is gehouden. Onder de Engelsche genootschappen, die afgevaardigden gezonden hebben, noemt men de Anglo Jewish association, de commissie van de vereenigde afge vaardigden, de United synagogue, de Portugesche congre gatie en de Berkely street synagogue. Op de voorloopige bijeenkomst van gisteren zouden de congres-werkzaamheden geregeld en het programma vastgesteld worden, Op die bijeenkomst zal o. a. een voorstel ter sprake komen om in de groote hoofdsteden om de drie jaar een conferentie te houden. Duitschlanl De Weser-Zeitung berigt, dat het Kreisgericht te Wesel den gezagvoerder van het Nederlandsche stoomschip Prins Hendrik, wegens verregaande nalatigheid in de uitoefening van zijn betrekking, heeft veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Op 31 Maart jl. heeft gemeld stoomschip een stoomboot der Keulen-Dusseldorfer-Stoomvaartmaatschappij, deKönig, op den Rijn bij Wesel in den grond gevarenbij dit onheil hebben destijds verscheiden personen het leven verloren. Te Mainz heerscht een paniek onder de ouders van jeugdige kinderen. Volgens opgaven van de geneesheeren zijn er op dit oogenblik meer dan 2000 kinderen aan scharlakenkoorts en diphtheritis lijdende en is het sterfte cijfer tot eene buitengewone hoogte gestegen. In verscheidene gezinnen zijn binnen enkele dagen drie of vier kinderen door den dood weggerukt. Stoom vaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 16 Nov. van Batavia vertrokken. 10 Dec. Suez aangek, en vertr. Prinses Akalia. 280ct. van hier vertrokken. 16 Nov. Suez aangek, en vertr. Prins van Oranje. 25 Nov. van hier vertrokken. 10 Dec. Napels aangek, en vertr. c o n r a d. 28 Nov. alhier aangekomen. Koning der Nederlanden. 14 Oct. van hier vertrokken. 24 Nov. Batavia aangekomen. Voorwaarts. 2 Nov. alhier aang., vertr. 23 Dec. Madura. 28 Nov. alhier aangekomen. Holland. 11 Nov. van hier vertrokken. 9 Dec. Aden aangekomen. Celebes. 5 Nov. van Batavia vertrokken. j 10 Dec. Marseille aangekomen. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdug middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: C. Volmuller, gcb. Pinster, Z. A. de Nocker, geb. Bernard, Z. A. C. van der Spek, geb. Verstegen, 1). J. E. Ebbinkhoff, geb. Eibers, D. II. H. van Lier, geb. Dortmundt, Z. T. de Vries, geb. Lof, Z. OVERLEDENA. Kamp, 6 weken. S. P. Spoor, bijna 4 maanden. L. H. Eibers, 4 jaren. J. Boon, 6 weken. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). s Windrigting Barometer Thermometer Toestand 3 en mm. -o O van Q Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. L de zee. 10 12 tv. 1.5k. 764.60 f 5.20 8.9 f 4.2 0.90 Slech t. 11 12 wzw. 0.4// 764.13 f 4.70 8.4 f 3.7 0.81 Vlak. 12 8 ztw. 7 ii 758.73 - 0.73 7.4 t 3.9 0.80 weingolv 12 12 zto. 1.4// 757.97 - 1.49 6.6 t 2.0 0.85 n Weersgesteldheid: 10 Dec. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 11 Dec. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 12 Dec. 8 u. Bewolkt, beneveld, winderig. 12 Dec. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Sept. Adriana. E. R. Sandberg, Pensacola. 2 Nov. 10 Dec. Adele. C. Elingius. New-York. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 9 Dec. Electra. C. Heiner. Hoogl.&v.Herw. Pangooi. 10 ii Sincero. G. Cinollo. Duink.&Goedk. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor DronningSophie.B.lI.Petersen, Pernovicke. Hout. vanVliet&Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 9 Dec. Eddysione, st., Huil. 10 Dec. Metropolitan, st., Londen; Flevo, Strootman, idem jesleept door de Engelsche stoomboot Anglia. 11 Dec. Osborne, Luckie, Leith; Alert, st., Steeksma, Huil. Vertrokken 9 Dec. Arion, st., Bremen; Metropolitan, Londeu. 10 Dec. Eddystone, st.. Huil; Drammen, st., Drammen. 11 Dec. Ulysses, st., Spring, CrasofurdLillesand, Dake. PURMERENDER MARKT, van HEDEN. PER TELEGRAAF. Veulens. f 0,80 a 1,per kgr. (vlug) - 10,a 32,per stuk. (vlug) 45 stuks Paarden. 166 f, Runderen. 39 vette Kalveren 62 magere dito 1994 j Schapen. 75 h vette Varkens - 0,45 a 0,67 per kilog. (matig) 10 magere dito - 16,a23,per stuk. (stug) 151 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 2 i, middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,35 a 1,45 per kilogram. Kip-Eijeren f 6,a 7,per 100 stuks. Eend-Eijeren- a LiTKRE HEBIOTEW. In het kerkgebouw der Evang. Luth. gemeente alhier werd gisteren avond eene lezing gehouden door den heer Ternooy Apél, predikant te Amsterdam. Vrij talrijk was zijn gehoor, bestaande in leden en begnnstigers der plaat selijke afdeeling van de Evangelische Maatschappij en andere belangstellenden. Het onderwerp der lezing was: «De Hervorming der 16de eeuw, een getuige voor de onweer- staanbara magt der Christelijke waarheid.» Het wrak, de lading en de geborgene inventaris van het te Terschelling gestrande schip Aretas, kapt. Thorsen, van Port Madoc naar Hamburg, hebben in publieke veiling f 360 opgebragt. Voor de lading is slechts één gulden geboden. Dr. Adolf Mayer, leeraar aan de Rijks-Landbouw- schuol te Wageningen, heeft o. a. het volgende bekend gemaakt als bewijs, dat eene proefstation voor landbouwzaken goede diensten zal doen. Ongetwijfeld zijn de meest in het oog vallende practische resultaten der proefstations die, welke het gevolg zijn van het onderzoeken van te koop aangeboden zaden, meststoffen en voedingsmiddelen. Werpt men b. v. een blik op den zaadhandel, zoo weten de inge wijden sinds lang, dat dikwijls onder schoonklinkende namen zaden worden aangeboden, die niet alleen onzuiver, maar zelfs opzettelijk vervalscht zijn en dat daarvoor toch geregeld goedgeloovige koopers gevonden worden. In de Duitsche proefstations zijn van zulke vervalsching de noodige gegevens voorhanden. De hoogst verdienstelijke grondvester der zaden-controle in Duitschland, de heer Fr. Nobbe, deelt mede, dat de onzuiverheden, b. v. van het klaverzaad, volstrekt niet moeten worden toegeschreven aan toevallige vermenging, enkel het gevolg van onachtzaamheid, maar dat er in Boheme fabrieken bestaan, toegerust met alle hulpmiddelen, die eene goede technische inrigting noodig heeft, die zich jaar in, jaar uit bezighouden met het maken van steentjes, volkomen gelijkende op klaverzaad. Ja, zelfs geheele prijscouranten worden van dit voor vervalsching dienende fabricaat uitgegeven. Zelfs bij de grootste oplettend heid kan een goed zaadkenner moeijelijk een opzettelijk bereid mengsel, met 25 pCt. steentjes, van zuivere klaver onderscheiden. Ook zijn de zaden dikwijls vermengd met die van hoogst schadelijke woekerplanten; ook bij de eerlijkste zaadhandelaars treft men die aan. Het verlies, dat belanghebbenden door proefstations kunnen voorkomen, is zeer belangrijk; op grond daarvan is ook de oprigting hier te lande aanbevolen. Thans, nu de Landbouwschool te Wageningen bijna voltooid is, wordt de aanbesteding der zijvleugels van het gebouw tegemoetgezien. Daarna zal ook de proefstation te dier plaatse in gereedheid worden gebragt. De vele reeds nu ontvangen inzendingen ter onderzoek hebben bewezen, dat ook in ons land daaraan groote behoefte bestaat. De laatste berigten luiden gunstig voor het behoud van den vrede. Men heeft alle vertrouwen, dat de Confe rentie, die gisteren officieel werd geopend, naar wensch van de anti-oorlogspartij zal afloopen. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon E. STRAGER, geboren WILNER. Dirkshorn, 9 December 1876. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon OTTILIE BUHSE—HAAPE. Nieuwediep11 December 1876. Bevallen van een Meisje: N. M. VAN TWISKTHIE. War der, 11 December 1876. Heden overleed, na voorzien te zijn van de H. Sacra menten der Kerk, mijn geliefde Zoon SIMON KLAVER, in den ouderdom van 30 jaren. Koegras7 December 1876. Mede namens mijne Kinderen en Behmodkind, Wed. P. KLAVER, geb. KONING. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de-bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hunne Dochter ontvangen. A. B. WEBER. A. L. E. WEBER—LOGGERE. Evangelisatie te Anna Paulowna. eoDSBIEHSTOEFEDIIve ZONDAG 17 DECEMBER, des namiddags ten 2| ure, D. V., Spreker: De Eerw. Heer M. O ZIN GA Dz„ Evangelist te Noordscharwoude. Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen." VEBGAIiIiBira op VRIJDAG 15 DECEMBER, des avonds ten 8 ure, in TIVOLI. Spreker: Dr. H. J. E. VAN HOORN, Predikant te Hoorn. Introductie voor niet-leden f 1. Mevrouw VAN DER MEER vraagt, om dadelijk in dienst te treden: als KEID AlBLKElir. Wasch buitenshuis. Zich in persoon te vervoegen op de Hoofdgracht, K 48a.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3