ongeveer 50 maal de oppervlakte van ons land vergroot. De bevolking is met 22 millioen zielen toegenomen en bedraagt thans 88,700,000, d. i. ongeveer even veel als die van Frankrijk, België, Spanje, Portugal en Italië te zamen. Zijn schuld is met 50 millioen roebels verminderd en bedraagt thans 1500 millioen roebels. De inkomsten van den Staat zijn met 205 millioen roebels toegenomen en brengen thans 559 millioen roebels op. Het aantal fabrieken is van 3200 tot 18,800 geklommen. De meerdere invoer bedraagt ongeveer 280 millioende meerdere uitvoer 165 millioen roebels. Italië. De rooverijen op Sicilië houden niet op. Den 2 dezer is nog de diligence, welke tusschen Palermo en Sciacea dienst doet, door bandieten aangevallen, die de paarden en een tot het geleide behoorenden ruiter ombragten. De eenige reiziger, die zich in het rijtuig bevond, is niet gekwetst, doch de postpakketten, waarin 4000 lira's waarde, werden door de booswichten, die nog niet gevat zijn, buitgemaakt. «Twee jaren zijn verloopen,» zoo schrijft men uit Madrid dd. 1 dezer aan de Köln. Zeitung, «sedert don Alfonso hier zijn intrede deed en den wankelenden troon zijner voorvaderen besteeg, en nog is geen spoor van inkeer tot een geregeld staatsleven op te merken, evenmin als de hoop op het bevestigen van het constitutioneele koning schap onder een Bourbon gestegen is. De moeijelijkheden, waarmede de heer Canovas del Castillo van den aanvang der restauratie af te kampen had, zijn na het einde;,van den oorlog nog voortdurend toegenomen. Canovas heeft niets geleerd en niets vergeten. Hij beoordeelt Spanje heden precies zooals hij het in 1854 beoordeelde; hij ignoreert de revolutie, ontkent hare gevolgen of schat die te gering, en denkt ook zoo over de uit haar voortgesproten mannen. Zijn geheele aandacht is gewijd aan de mode- rados, wier streven hij gedurende zijn geheele leven heeft bestreden, maar in welke mannen hij tegenstanders van zijn gading ziet, die het regt hebben naast hem te staan en wien men alleen de hand tot een compromis kan reiken. De clericalen zijn nog wel niet volkomen tevreden, maar zij hebben toch meer vertrouwen in de toekomst gekregen. De Spaansche regering heeft dan ook weder eene merkwaardige concessie aan de clericale partij gedaan. Zij heeft haren gezant bij den Koning van Italië, den markies de Coello, opgeofferd, ofschoon die diplomaat nog onlangs blijk had gegeven van zeer veel energie bij gelegen heid der bedevaarten naar Rome. Men kan ook zeggen: juist om dat blijk van energie, want de ultramontanen waren weinig daardoor gesticht geworden en hebben dan ook den minister Canovas weten over te halen tot terug roeping van den te vrijzinnigen gezant. In de binnenlandsche aangelegenheden heerscht alles behalve tevredenheid; de handel staat weder geheel stil; de belastingen zijn drukkend en vervalschingen en bedrie gerijen, orakooping en wanbedrijf, zij tieren weliger dan te voren. Onder de schijnbare indommeling der bevolking glimt de vonk der revolutie, glinstert het licht der repu bliek, waarvan de Spanjaarden te regt of ten onregte alleen heil en redding verwachten. In het noorden heeft de regering het gedecreteerde tabaksmonopolie nog niet weder durven invoeren, en het evenmin gewaagd recruten te ligten. Zij is niet versaagd genoeg om de gemeenteraads—verkiezingen uit te schrijven, zoo weinig beteekent het gezag der gouverneurs en de magt van het bezettingsleger. In het zuiden is men steeds tot den opstand bereid, en in het leger zijn tallooze ontevredenen. Wat willen de Spanjaarden dan toch? vraagt men. Om deze vraag te beantwoorden, moet men de Spanjaarden nemen zooals zij zijn en ze niet naar den maatstaf van andere natiën meten. Canovas en de regerende dynastie zijn één. Met hem valt ook Koning Alfonsus, zoo gelooven zij, die daarop hopen. Het schijnt nu, dat men weder eenmaal het beste verwacht van iets nieuws, onverschillig wat dat is. De toestand is op dit oogenblik in elk geval onhoudbaar.» Egypte. De Keizer van Brazilië, die thans in Egypte reist, heeft, volgens de Europe diplomatique, onlangs te Cairo eene zeer onaangename ontmoeting gehad. Z. M. is een groot liefhebber van ezelrijden en op een ochtend maakte hij, in morgen-toilet, met een karwats in de hand, een rij- toertje door de achterbuurten van Cairo, die beter aan den ezel dan zijn berijder bekend waren. Toen hij lang genoeg gereden had, steeg hij af, maar een eind van zijn hotel verwijderd, daar hij ongaarne op een ezel wilde gezien worden door hen, die hem kenden. Hij gaf, bij gemis aan koper, den ezeldrijver een guinje, maar deze die nooit een goudstuk had bezeten, meende dat de vreem deling hem een stuk zonder waarde in de hand wilde duwen en zette den Keizer na, die, om dankbetuigingen te ontgaan, met snelle schreden naar het hotel liep. Andere ezeldrijvers voegden zich bij hunnen kameraad, die zich bedrogen waande, en overlaadde met hem den Keizer met vloeken en bedreigingen, natuurlijk in het Arabisch, dat de Keizer niet verstond, evenmin als zij Portugeesch of Engelsch verstonden. Omstuwd door dit geleide van tierende en razende mannen, bereikte dom Pedro zijn hotel, waar het misverstand terstond werd opgehelderd. In een oogwenk was er geen ezeldrijver meer te zien. Amerika. Op den 21 December jl. zijn in tien schouwburgen van New-York voorstellingen gegeven ten voordeele van de noodlijdenden door den schouwburgbrand te Brooklyn. Bil letten werden verkrijgbaar gesteld h één dollar, geldig voor alle rangen en, naar verkiezing van de houders, toegang gevende tot elk dier schouwburgen. Het vermogen van den heer Cornelis van der Bilt, te New-York overleden, wordt op vijftig millioen dollars geschat. Een ondernemende firma in het stadje Winnemucca, in den Staat Pennsylvanië, heeft met het beste succes tot verzending van tarwemeel vaten van meel ingevoerd. De vaten kosten naauwelijks half zooveel als houten vaten, zijn zeer duurzaam en kunnen zelfs door bestrijking met een chemisch preparaat, zulk een graad van digtheid ver krijgen, dat zij zelfs gebruikt kunnen worden tot verzending van vlugtige stoffen. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 30 Dec. alhier aang., vertr.24Febr. Prinses Amalia. 280ct. van hier vertrokken. 9 Dec. te Batavia aangekomen. Prins van Oranje. 25 Nov. van hier vertrokken. 18 Dec. Suez aaugek. en vertr. C o n r a d. 28 Nov. alhier aang., rertr. 13 Jan. Koning der Nederlanden. 24 Dec. van Batavia vertrokken. 1 Jan. Point de Galle gepasseerd. v oorwaarts. 23 Dec. van hier vertrokken. 6 Jan. te Napels aang. en rertr. M a d u r a. 28 Nov. alhier aangekomen. Holland. 11 Nov. van hier vertrokken. j 28 Dec. te Batavia aangekomen. C e l e b e 8. 31 Dec. alhier aang, vertr. 3 Febr. Stad Amsterdam. 13 Dec. van Batavia vertrokken. 6 Jan. te Suez aangekomen. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: J. N. de Klerk en M. J. de Mütsert. BEVALLENJ. P. Dalfsen, geb. Bouman, D. G. R. Radier, geb. de Hondt, Z. G. Kalf, geb. Droog, D. B. Smit, geb. de Roos, Z. M. A. Uittedewillige, geb. Monnichmann, D. OVERLEDEN: T. H. van Stipriaan, 11 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). :a» h cs a Windrigting Barometer Thermometer [S; c Toestand c en mm. C. ij o van •-a Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 7 12 zto. 14k. 746.01 -14.19 8.8 f 6.0 0.86 Golvend 8 12 zto. 4 752.71 - 9.49 9.0 f 6.2 0.94 weingolv 9 8 z. 0.2„ 749.71 -10.49 8.8 f 6.8 1.00 Vlak. 9 12 zwtw. 6/, 753.64 - 6.56 8.7 f 5.9 0.98 Slecht. Weersgesteldheid: 7 Jan. 12 u. Ligtbewolkt, winderig. 8 Jan. 8 u. Digtbetrokken, regen. 9 Jan. 8u. Idem. 9 Jan. 12 u. Digtbetrokken, vochtig. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Beslemunwr. 28 Nov. Conrad. J. de Ridder. Pad.enz.viaSuez. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 6 Jan. Hollyboug. J. Ward. Meijer Co. Taganrog 6 India Packet. G. Diepering. Hoogl.&v.Herw. Batavia. 7 Carleton. 11. M. Allen. Meijer Co. Savanah. 7 i, Arend. J. J. Fijn. Duink.&Goedk. Benicarlo. 7 GermanaAntonio.N.Bunicich. Taganrog. 7 n Algeria. W.T.Brownell. v. Vliet Co. Charleston. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. C»;ga<loor Countessof Durham.A.Way. Sunderland. Steenk. Duink.&Goedk. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 6 Jan. Niets. 7 Jan. Niets. 8 Jan. Alert, st., Huli; Skjold, Salvesen, Cephalonia. Vertrokken 6 Jan. Eddyttone, st., Huil. 7 Jan. Stoomvaart, st., Hamburg; Drammen, st., Drammen. 8 Jan. Niets. Marktberig-ten. AMSTERDAM, 6 Januarij. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 310. Rogge. Op levering hooger betaald; Maart f 200, 201, 202; Mei f 204, 203. Lijnolie. Vooijaar f 291. 8 Januarij, Tarwe. Op levering onveranuerd; Maart f 310. Rogge. Nagenoeg onveranderd; nieuwe Galatz f 200 bij partij van boord; dito f 202 bij gerijf; Taganrog f 205; Petersb. f 200. Op levering iets flaauwer; Maart f 201, 200; Mei f 205, 204. Koolzaad. Per 2000 KG. lusteloos; April f 450; Oct. f 425. Raapolie. Per 100 KG. traag; Vlieg, f 44; Mei f 44}Sept./ Dec. f 411. Lijnolie. Per 100 KG. onveranderd; Vlieg, f 28$; Maart/Mei f 291Sept./Dec. f 30$, Vee. Vette Runderen lste kw. 85 c., 2de kw. 80 c. en 3de kw. 75 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 7 a 14. Vette Varkens 53 a 63 c. per KG. ALKMAAR, 8 Januarij. Vee. 1 Koe f 250; 43 vette Ral veren f 54 a 130; 8 nuchtere Kalveren f 14 a 24; 581 Schapen f 26 a 42; 150 vette Varkens 56 a 66 c. per KG. ROTTERDAM, 8 Januarij. Tarwe. Nieuwe Vlaams, en Zeeuws, beste f 10.60 a 11,20, dito Flakk.enOverm. beste f 9,80 a 11,dito dito mindere f-,a-, Rogge. Vlaams, en Zeeuws, f 8,10 a 8,70, Flakk., Overm. en Noordbr. f 7,80 a 8,40. Boekweit. Noordbr. f 225 a grove Fransche f a Gerst. Vlaams., Zeeuws., Flakk. en Overm. Winter beste f 6,70 a f 7,20, mindere f 5,70 a 6,60; dito dito Zomer beste f 6,10 a f 6,50, mindere f 5,40 a 6, Haver. Dikke f 4,80 a 5,80, Ordinaire f 4,a 5, Koolzaad. Goed prijshoudend; Noordbr. 75$ a 76 per 30 heet. en dito f 456 per 2040 KG. Meekrap. Sedert het laatste berigt bleef de handel slepend; ook heden was daarin geene verandering te bespeuren. Vlas. Niettegenstaande de feestdagen sedert het laatste berigt is de vraag belangrijk geweest en werd er veel tot verhoogde prijzen gekocht; vooral in de mindere soorten was dit het geval. Ter markt was de aanvoer slechts 29,000 steen, die langzaam gekocht werden tot eene verhooging van 10 cents sedert het laatste berigt. SCHIEDAM, 8 Januarij. Jenever f 17,25, Amst. proef f 18,50, Moutwijn f 12,per N. vat. STAD EN AMBT VOLLENHOVEN, 6 Januarij. Hooi. Uiterdijksch f 38 a 54 per 1000 kilogram. DOKKUM, 3 Januarij. LEEUWARDEN, 5 Januarij. Boter, lste kwal. f 63,a 68,2de kwal. f 58, LONDEN, 8 Januarij. Vee. 3400 Runderen, 18000 Schapen en Lammeren, 200 Kal veren en - Varkens. Prijs der Runderen 6/,0 Schapen 7/2, Kalveren 7/0 en Varkens 5/0 per steen. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 14 stuks Paarden. Veulens. 96 Runderen. 54 vette Kalveren f 0,90 a 1,10 per kgr. (vlug) 31 magere dito - 14,a 32,per stuk. (vlug) 547 Schapen. 80 H vette Varkens - 0,50 a 0,65 perkilog. (matig) 8 magere dito - 12,50a20,per stuk. (stug) 60 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 1 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,40 a 1,50 per kilogram. Kip-Eijeren f 5,50 a 6,per 100 stuks. Eend-Eijeren- a LATERE BERIGTEW. De luitenant ter zee jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn tot Bnrgh geeft in het laatst verschenen nummer van het tijdschrift Eigen Haard eene zeer interessante beschrijving van het opleidingsschip de Wassenaer. De schrijver besluit zijn bijdrage met de volgende regelen: «Dat wij langs dezen weg goed zeevolk bij de Marine mogen verkrijgen, dat de tegenwoordige minister van Marine, die met deze inrigting den eersten stoot ge geven heeft tot bevordering en verheffing van den matrozen- stand, ruime voldoening moge smaken van zijn werk, en dat de Nederlandsche vloot daarvan rijke vruchten moge plukken.» De minister van Marine brengt ter kennis van artsen en geneeskundigen, hetzij gehuwd of ongehuwd, die bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunst in haren geheelen omvang, in het geheele Rijk, dat er ook gedurende het jaar 1877 gelegenheid bestaat, om bij de zeemagt in dienst te treden als officier van gezondheid 2de k!., voor den tijd van vier jarenonder genot eener premie van f 6000. De voorwaarden vermeldt de Staatscourant No. 6. De Staatscourant van heden bevat het verslag der tweede zitting tot het afnemen van examen aan gepatenteerde veeartsen. Een twintigtal personen, waaronder de heeren J. Visser, te Oudkarspel en J. Hoebe, te Oude- Niedorp, hebben een bewijs van toelating ontvangen. Van de 41 geëxamineerden aan wie geen bewijs van toelating uitgereikt kon worden, hadden 32 ook reeds tijdens de eerste zitting een onvoldoend examen afgelegd. Van de 48 personen die thans voor de tweede maal examen aflegden, zijn slechts 16 geslaagd. Aangenomen het beroep naar 's Hage door ds. C. J. G. van Hoogstraten, pred. te Almelo; naar Melissant, door ds. W. Ellens, pred. te Hoorn op Terschelling. Men meldt van Terschelling, dd. 5 dezer: «'t Schijnt, dat wij hier alle soorten van zeerampen moeten hebben. Dezen ochtend bemerkten onze strand- loopers een schip in zee in volle vlam. 't Was het Engelsche schip «Golden Age,» van Rangoon met rijst naar Bremen. De oorzaak van den brand is onbekend. De bemanning, bestaande uit 23 personen, had het schip verlaten en zwierf reeds 7 uren in zee rond, toen hun beide booten door twee visschers van Vollendam werden bemerkt, dio er met onge- loofelijke moeite en gevaar in slaagden, allen aan boord te krijgen en hier aan wal te brengen. Zonder die tydige hulp, waren de manschappen verloren geweest, want allen waren uitgeput en door 't verlies van hun reddingboot waren hunne booten overladen. Niets kon worden gered en het schip is tot op de waterlijn afgebrand.» Te Haarlemmermeer is de longziekte weder uitge broken. Ruim 50 runderen zijn dientengevolge in ver dachten toestand geraakt. Oostérsche kwestie. Gisteren kwam de Conferentie te Konstantinopel voor de zesde maal bijeen, naar velen verwachten, om eindelijk de beslissing te brengen, of het oorlog dan wel vrede tusschen Rusland en Turkije zal zijn. Het Gemeentebestuur van deu Helder brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij de artt. 6 en 7 der wet van den 2 Junij 1875 (Staatsblad No. 95), ter openbare kennis, dat de volgende verzoek schriften zijn ingekomen: a. van A. VOS Rz., tot verplaatsing zijner Stoomhoutzagerij van Sectie C, No. 4369 naar het perceel Sectie A, No. 5923, nabij de Evangelisch Luthersche Kerk; b. var. P. KROON, tot uitoefening eener Slagterij in het huis, staande in de Keizerstraat, Sectie A, No. 5892; en c. van A. LONDON, tot uitoefening eener Broodbakkerij in het huis, staande in de Koningstraat, geteekend Wijk I, No. 513. Welke verzoekschriften met de daarbij behoorende bijlagen ter Secretarie der gemeente ter visie zijn nedergelegd. Bezwaren tegen deze verzoeken kunnen worden ingebragt op Vrijdag den 26 Januarij aanstaande, des avonds ten 7 ure, aan het Raadhuis der gemeente. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 9 Januarij 1877. L. VERHEY, Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3