kan; een mooi buitenkansje in den winter. Voor het meerendeel dier visschers was deze stranding een redding.» Door het bestuur van den Polder Schagen is tot secretaris benoemd de heer Ph. de Heer. De bevolking der gemeente St. Maarten bedroeg op 31 Dec. 1875 524 mannen en 588 vrouwen, totaal 1062 personen. In 1876 geboren 20 van het m. en 23 van het vr. geslacht; van elders ingekomen 51 m. en 53 vr. In 1876 overleden 13 m. en 6 vr.; naar elders vertrokken 54 m. en 50 vr. Bevolking op 31 Dec. 1876 528 m. en 558 vr., te zamen 1086 inwoners. De bevolking was naar de verschillende godsdienstige gezindheden verdeeld als volgt: Ned. Herv. 775, Doopsgez. 42, Christ.-Geref. 43, Roomsch-Cath. 225, 1 behoorde tot geene der genoemde gezindheden. De bevolking der gemeente Haringkarspel bedroeg op 31 Dec.. 1875 1063 mannen en 974 vrouwen. In 1876 geboren 44 van het m. en 35 van het vr. geslacht; van elders ingekomen 74 m. en 75 vr. In 1876 overleden 23 m. en 25 vr.; naar elders vertrokken 86 m. en 87 vr. Bevolking op 31 Dec. 1876 1072 m. en 972 vr., te zamen 2044 inwoners. De bevolking was naar de verschillende godsdienstige gezindheden verdeeld als volgt: Ned. Herv. 1064, Evang. Luth. 7, Doopsgez. 15, Christ.-Geref. 27, Roomsch-Cath. 931. De bevolking der gemeente Barsingerhorn c. a. bedroeg op 31 Dec. 1875 1221 mannen en 1202 vrouwen. In 1876 geboren 51 van het m. en 66 van het vr. geslacht; van elders ingekomen 102 m. en 125 vr. In 1876 overleden 30 m. en 29 vr.; naar elders vertrokken 106 m. en 133 vr. Bevolking op 31 Dec. 1876 1238 m. en 1231 vr., te zamen 2469 inwoners. De bevolking was naar de ver schillende godsdienstige gezindheden verdeeld als volgt: Ned. Herv. 2186, Evang. Luth. 14, Doopsgez. 181, Chr.- Geref. 5, Roomsch-Cath. 73, Ned. Israëlieten 10. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 9 dezer: «Heden heeft ten Raadhuize alhier de openbare aanbe steding plaats gehad van de navolgende gemeentewerken: 1. Het onderhouden van alle gemeente-gebouwen, scholen, bruggen, riolen en verdere gemeente-werken, benevens het uitvoeren van eenige vernieuwingen aan die gebouwen. 2. Het doen van eenige vernieuwingen aan de bruggen. 3. Het leveren en vervoeren van de benoodigde materialen voor de buitenwegen, voetpaden, enz. 4. Het vernieuwen van eenige gedeelten wal muur. 5. Het onderhouden van den Hoeverschelpweg, van den Bergerweg tot aan den straatweg naar Egmond aan Zee, met de daarbij behoorende werken, .als: het tolhuis en aanhooren, 2 bruggen en 7 duikers. 6. Het sloopen der Bokkesluis, het vernieuwen der hoofden en het maken en stellen van een ijzeren ophaalbrug, bestaande uit balansgebint, balans, val en leuningen, benevens wachtershuisje. Met de levering der daarvoor gevorderde bouwstoffen en arbeidsloonen. Alle perceelen te zamen zijn aangenomen voor de som van f 32,740 door den heer Vester, aannemer alhier; de raming was f 35,711.» Ter verbetering van het berigt in ons vorig nummer, ontleenen wij de volgende regelen aan de Alkm. Crt. «Het Handelsblad meldde dezer dagen, naar aanleiding Yan den slechten toestand van het monument te Heiligerlee, dat professor Stracké voor de uitvoering zijner Victoria een duurzamer steensoort bedongen en van de Alkmaarsche commissie verworven had. Zeer waar. Maar onwaar is het, wat het Haagsche Dagblad van 5 Jan. van dit berigt gemaakt heeft, nl. dat de commissie de Victoria in dezelfde steensoort als het Heiligerlee-monument wilde gebeiteld hebben, doch door den heer Stracké van dit voornemen teruggebragt was. De commissie is integendeel van den beginne af er op bedacht geweest, zich de treurige onder vinding, te Heiligerlee en elders opgedaan, ten nutte te maken.» Te Beemster overleed dezer dagen een ontwikkeld landbouwer, de heer Jacobus Bouwman. Van zijn letter kundigen en anderen arbeid zijn o. a de vruchten: een «Gedenkboek van de Beemster,» een «Woordenboek van het Hollandsch volksdialect»enz. Hij was jaren lang lid van gemeente- en polderbestuur en genoot de algemeene achting. Te Wijde-Wormer zal een stoomgemaal worden gesticht. Door den officier van justitie te Amsterdam is de aandacht der politie gevestigd op den verkoop van anijszaad, aldaar per scheepsgelegenheid aangevoerd van Alicante, hetwelk vermengd is met dollekervel en voor het gebruik zeer gevaarlijk is. De aangevoerde balen met anijszaad waren aan het adres van een viertal kooplieden aldaar. Een nog jeugdig dienstmeisje te Amsterdam had zich schuldig gemaakt aan diefstal van twee karpetten van den zolder harer bovenburen; om alle verdenking van zich af te leiden, maakte zij des avonds, op hare slaapkamer ge komen, welke op dienzelfden zolder gelegen was, een hevig alarm, en toen men haar ter hulp snelde, beweerde zij bevende, twee vreemde kerels op den zolder te hebben gezien. Den volgenden morgen werden de karpetten ver mist; hiervan werd aangifte gedaan aan het naastbijzijnde politie-bureau ,en niet lang daarna werd de listige diefegge in arrest genomen: de twee karpetten waren in haar bezit gevonden. In het Grand Thé&tre van den heer A. van Lier te Amsterdam, vierde deze jl. Zondag zijn 25jarig jubilé als directeur. Bij die gelegenheid gaf hij een receptie in zijn schouwburg; er werd een feestcantate uitgevoerd door 't operetten gezelschap, o. a. met kinderkoor. De Duitsche artisten plaatsten den jubilaris een zilveren lauwerkrans op 't hoofd, de orchestleden boden hem een zilveren lier aan, eenige vrienden en vereerders een prachtigen landauer en harnaschement met zilver beslag. Schier uit alle steden van Europa, tot zelfs uit Petersburg, ontving hij gelukwenschen per telegraaf. Een aantal vreemde kunstenaars trad in zijn schouwburg trouwens op. Aan 6 personen, die ge durende die 25 jaren bij hem in betrekking waren, vereerde hij gouden horlogies. In de Amstelstraat werd gevlagd. Bij de afdeeling openbare werken te Amsterdam zijn plannen in bewerking voor eene openbare slagtplaats in de Stads-Rietlanden, met bijbehoorende stallen voor berging van vee. Lr verband met die plannen, is de verplaatsing van de veemarkt naar de onmiddellijke nabijheid der slagt plaats niet onwaarschijnlijk; de tegenwoordige veemarkt zou als bouwterrein eene gewenschte uitbreiding kunnen geven aan den aanbouw achter de Sarphatistraat; een vee park zal waarschijnlijk voorloopig aan den Westerdoksdijk worden aangelegd. Te O verveen bij Haarlem is een familie na het gebruik van zuurkool zeer ernstig ziek geworden. De heer des huizes en een kind zijn slechts met moeite van den dood gered. Waarschijnlijk zijn er in de zuurkool vergiftigde bestanddeelen geweest, maar hoewel er een onderzoek is ingesteld, is het tot heden niet mogen gelukken de oorzaak der vergiftiging te ontdekken. Te Alphen heeft dezer dagen een man een moord aanslag op zijne vrouw gepleegd. Deze persoon is vroeger veroordeeld geweest tot 15 jaren gevangenisstraf, omdat hij zijne toenmalige bijzit zoodanig had mishandeld, dat zij aan de gevolgen overleed. Jl. Dingsdag in den vroegen ochtend had te Leiden een treurig ongeval plaats. Zekere v. B. geraakte, door de duisternis misleid, te water in den Singel aan de Koepoort. Een melkboer, die juist aankwam, aarzelde niet den drenkeling te helpen; hij sprong dadelijk te water, doch moest zijne menschlievende poging met den dood bekoopen. Beiden verdronken. De melkboer, een oppassend huisvader, laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Men schrijft aan de Leidsche Crt.: «De winter kenmerkt zich tot nog toe door groene weilanden, weinig zonneschijn en veel nattigheid, behoudens een paar dagen dat het streng heeft gevroren, hetgeen ieder in de meening bragt dat de winter begonnen was. Hoewel het zachte weer daar beginnen reeds knoppen te zwellen van vroegbloeijende heesters nu veel brandstof spaart in de kweekerijen, veroorzaakt het gemis aan zonneschijn weinig vertier in de kassen, zoodat er toch meer dan gewoonlijk moet gestookt worden om het eene gewas te doen vooruitkomen en het andere voor bederf te behoeden. Er wordt intusschen allerlei houtgewas gerooid, gepoot en vervoerd, en als uit éénen mond ver neemt men dat de wintergranen uitmuntend staan. De poldermolens kunnen op den duur aan het malen blijven; ook is er genoeg wind aan de lucht, en dan zwelt de boezem, die eerst met een gunstigen wind op lageren stand was ge bragt, weer met ieder uur.» Yoor eenige dagen werd gemeld de uitspraak van de regtbank te 's Hage, waarbij een vroedvrouw tot f 8 boete werd veroordeeld, wegens het toedienen van moeder- koorn bij een kraamvrouw, toen te vergeefs om den docter was gestuurd en er doodsgevaar was. De vrouw was gered. Dr. Piepers schrijft nu, dat hij niet kon komen, toen hij geroepen werd, omdat hij verloskundige hulp elders verleende; hij had een recept gegeven van julapium met acid. sulph. dil., een astringeerend middel, dat gewoonlijk wordt toegediend met vrucht; den volgenden morgen bij de vrouw komende, heeft hij haar verder behandeld. Er waren bijzondere redenen, waarom hij de vroedvrouw had aangeklaagd, redenen bij de justitie bekend. Aan den Leeuwenhoeksingel te Delft zijn in den laatsten tijd veelvuldige gevallen van typheuse koorts voor gekomen. Bij onderzoek is gebleken, dat die ziekte moet zijn ontstaan bij den melkverkooper N. en zich vermoedelijk heeft verspreid door het gebruik van melk uit zijn winkel tijdens een ziektegeval ten zijnent, dat niet als febris ty- phoïdea schijnt te zijn beschouwd door den geneesheer, die den patiënt behandelde. De heer N. J. W. Sluyter, directeur der eerste Nederl. Skating-Rink in het feestgebouw te Rotterdam, heeft eene nieuwe vinding gedaan wat de rolschaatsen betreft, waardoor het mogelijk is geworden op alle, hoe glad ook gecireerde balvloeren schaatsen te rijden even gemakkelijk als op kostbare asphalt-compositie en op eene soirée een schaatspartijtje te maken met minder gevaar dan op het ijs. Hij is bereid inlichtingen en proeven te leveren. Jl. Zondag avond heeft zich eene dienstmeid te Gouda zoo kwaad gemaakt, omdat haar vrijer, welken zij stil binnen had gelaten, niet bij haar in de keuken mogt blijven, dat zij een hevigen toeval, gepaard met zware neusbloeding, kreeg en spoedig daarna is overleden, niettegenstaande er dadelijk geneeskundige hulp is ingeroepen. Men schrijft uit 's Hage aan het U. D.: «In strijd met de geopperde onderstelling van den Haagschen correspondent der Gron. Crt., kan ik u uit goede bron meêdeelen, dat er bitter weinig kans bestaat, dat dr. A. Kuyper deel zal kunnen nemen aan het debat over de onderwijswet. Eene hoogst ernstige ongesteldheid, waardoor mevrouw zijne echtgenoote op den rand van het graf werd gebragt, heeft hem diep, zeer diep geschokt, zoodat, wat zijne gezondheid betreft, veel verloren is wat gewonnen was. Men veronderstelt dat zijn verblijf in Zwitserland nog van langen duur zal moeten zijn.» Jl. Vrijdag werd te's Bosch gevankelijk binnengebragt een inwoner uit Capelle, beschuldigd van 't verminken van een levend rund, door 't afsnijden van een bil. (P.N.C.) Door den Nederl. loodsschoener No. 4, schipper J. Schot, is te Vlissingen een man aangebragt, James Hansen, afkomstig van het verongelukte stoomschip Agnes Willie. Deze persoon had zich bij het zinken van dien bodera met een machinist en een stoker in een sloep geborgen. Hij had, bij zijne redding, 18 uren in de met water gevulde boot rondgezwalkt; de machinisten stoker waren intusschen door koude en uitputting bezweken; ook de overige manschappen der equipage zijn omgekomen. De schipbreukeling is door schipper Schot liefderijk verpleegd en door den Engelschen vice-consul aldaar verder geholpen. De Arnh. Crt. maakt, naar aanleiding van den door dr. Bruinsma geuiten wensch, dat de dagbladen zich zullen onthouden van het opnemen van de aankondigingen van geheimmiddelen en zich het verlies van de daarvoor betaalde kosten getroosten, de volgende juiste opmerking: «Tot die laatste opoffering zouden de meeste couranten wel bereid zijn, maar dit is de hoofdzaak niet. De hoofd zaak is dezewanneer zij de advertentiën van den een of anderen fabrikant weigeren, op grond dat zijn fabrikaat bedrog is, dan ligt daarin opgesloten, dat zij de fabrikaten, die wel aangekondigd worden, geen bedrog achten. Zulk eene beslissing kan geen dagbladredactie nemen; zij kan zich niet verantwoordelijk stellen voor den inhoud der advertentiën, en zoo zij als regel aannam, dat zij slechts datgene aankondigde wat hare volkomen goedkeuring weg droeg, dan zou ten slotte zelfs niet alle huwelijken en ge boorten en zeer weinig sterfgevallen kunnen mededeelen.» Jl. Dingsdag ochtend te 5 ure ontmoetten twee politie-agenten in het Weezenland te Zwolle een vreemd manspersoon. Toen zij hem wilden aanhouden, loste hij een pistoolschot op een hunner, die hem daarop aanpakte; bij de worsteling loste hij vier revolver-schoten, waarvan drie een agent ligte verwondingen aan beenen en armen toebragten. Deze echter hield den vreemdeling vast en slaagde er in, geholpen door zijnen kameraad, hem te arresteren. Ruim twee duizend zestig gulden en eenige breekijzers werden bij hem gevonden. Een paar uren later bleek het dat hij had ingebroken in het kantoor der likeur stokerij van de heeren Doijer en van Deventer, alwaar de brandkas en de lessenaars opengebroken werden bevonden. De gearresteerde heeft later zijne boeijen verbroken en getracht zich op te hangen. Door een slecht gezigt misleid, stortte jl. Zaturdag avond, ongeveer 12 uur, terwijl hij van de sociëteit naar huis wilde gaan, de heer mr. W. F. Schook bij 't hótel Everts te Veendam in 't Oosterdiep. Hij werd gered en in genoemd hotel ontkleed en verzorgd, maar stierf toch aan de gevolgen. Mr. W. F. Schook was een geleerd, kundig man, voorstander van al wat nuttig is, en die als advocaat en redacteur te Veendam voor velen nuttig was. Jl. Maandag kwam te Maastricht een boer in een herberg, dronk een glas bier en verzocht de buffet-jufvrouw, een brief voor hem te willen overschrijven. Daar de jufvrouw geen tijd had, zeide zij den man, over een uur terug te komen; doch toen zij het briefje inzag, bemerkte zij dat het niets meer of minder dan een brandbrief was. Dadelijk stelde zij de politie op de hoogte en deze nam den boer in arrest, toen hij zeer bedaard terug kwam om zijn brief te halen. De Spectator is wederom zeer gelukkig met zijn nieuwjaars-nommer. Het nieuwjaarspraatje van 's lands brievenbesteller is vol fijnen humor en de daarbij behoorende plaat uitstekend geslaagd. (Vad.) De Spectator is ditmaal niet zeer gelukkig met zijn nieuwjaars-nommer. Het nieuwjaarspraatje van 's lands brievenbesteller mist den fijnen humor van vroegere nieuw jaars-beschouwingen en is niet minder verward dan de plaat. (N. v. d. D.) Berig-ten uit Atsjin. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, dd. 9 dezer, heeft de nieuwe Radja van Simpang-Olim de voorwaarden aangenomen, die voor de onderwerping van dat landschap gesteld waren (waaronder de bevoegdheid van het gouvernement om de belastingen tegen schadeloos stelling over te nemen). Nadat hij was beëedigd, is op den 5 dezer op plegtige wijze de Nederl. vlag te Sirapang- Olim geheschen en op den 7 de blokkade opgeheven. Het nieuwe paleis van Z, K. H. Prins Frederik. Bovengenoemd paleis, te 's Hage, is thans genoegzaam ter bewoning gereed. De gevels van het gebouw zijn, met behoud van de bestaande lichtopeningen, gerestaureerd in den stijl van de 16de eeuw. Het was het verlangen van Z. K. H., dat het bestaande bordes met colonnade en de groote inrij aan de Prinsessengracht behouden bleven, doch geheel gerestaureerd en vernieuwd zouden worden in genoemden stijl, waarin de salons van den bel étage bij de stichting van het gebouw in 1640 zijn betimmerd en versierd. Deze munten uit door prachtig geschilderde plafonds en uit hout en marmer ge sneden schoorsteenmantels, terwijl de verdere betimmeringen in hooge mate de aandacht van kunstkenners verdienen. Het nieuw bijgebouwde trappenhuis met hoog gekoepeld plafond, gedragen op consoles met hoek-ornamenten, voor zien van het koninklijk wapen; de hoofdtrap met dubbelen opgang van blank eikenhout en dito lambrizeeringen; de bronzen balusters, waarop mahonijhouten leuning, dat alles maakt een hoogst aangenamen indruk en munt uit door zuiverheid van stijl en bewerking. Alle versie ringen in gang en portalen, inrij, enz. zijn in meergemelden stijl aangebragt, en tot in de kleinste bijzonderheden vol gehouden. Het maken van het ontwerp voor de restauratie dér gevels en verdere verbouwing werd opgedragen aan den architect P. F. W. Mouton. De korte tijd, voor de ople vering van het geheele werk gesteld, vorderde eene buiten gewone krachtsinspanning; doch de onderlinge zamenwerking van de werkbazen, die door den Prins voor de verschillende bouwvakken waren aangewezen, heeft het mogelijk gemaakt aan zijn verlangen te voldoen. Het inwendige van het paleis voldoet aan alle eischen. Het sousterrain kenmerkt zich door bijzondere stevigheid en bevat eene menigte kamers. Daaraan zijn calorifères verbonden, die met ruime en doelmatige pijpleidingen de verwarmde lucht naar alle vertrekken en corridors van den bel étage en de eerste verdieping opvoeren. Een daartoe opzettelijk gegraven tunnel brengt het nieuwe

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2