Buitenland. KIEZERSLIJSTEN." paleis met het oude in regtstreeksche verbinding. De bel étage bestaat uit vijf ineenloopende salons van verschillende grootte, waarvan twee het uitzigt hebben op het Voorhout, drie op de Prinsessengracht. De eerste salon in de uiterste linkerzijde is de zoogenaamde Chinesche salon met koepel vormig plafond en een fraaijen schoorsteenmantel, pyra- midaalsgewijze met Chinesche voorwerpen bedekt. Dan volgt de tweede salon, die een prachtig beschilderd plafond bezit en aan welks wanden twee groote schilderstukken prijken, de veldslagen voorstellende van Senef en van Nieuwpoort, van N. de Keyser. In dien salon heeft men te gelijkertijd het uitzigt op het Bosch, de Koninginnen- gracht en het Voorhout. De derde salon is de eigenlijke zaal. Daór verdienen ook het plafond en vooral de prachtige schoorsteen uit een artistiek oogpunt de meest aandachtige beschouwing. De zaal breidt zich schijnbaar tot dubbele diepte uit door een breeden spiegel en verleent den toe gang tot eene vierde zaal, die geheel omlijst is door eiken beschotwerk en met eikenhouten plafond is opgeluisterd en op een vijfden geheel rosékleurigen salon uitloopt. Benoemingen, enz. Eervol ontslagen, op veroek, bij de dd. schutterij te Vlissingen, J. H. Will, als kapt. en F. J. Eenhorst, als 1ste luit.; benoemd bij die schutterij tot kapt. A. J. van Ockenburg, thans 1ste luit.; tot lsten luit. effectief J. van Raalte, thans 1ste luit a la suite en J. Pervoost, thans 2de luit. Benoemd tot broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw de heer B. Meeuwis, rijksveldwachter 1ste kl. (brigadier-majoor) te Amsterdam. Herbenoemd zijn: tot plaatsvervangend kantonregter alhier, met ingang van 7 Febr. 1877, de heer J. W. Hattinga Haven; tot kantonregter te Alkmaar, met ingang van 8 Maart 1877, de heer mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer. De heer P. J. van Blarkom, thans controleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnen te Purmerend, is benoemd tot controleur derzelfde middelen te Kampen. Met ingang van 1 Febr. is aan deu heer dr. N. J. B. Kappeijne van de Coppello en aan den heer mr. G. van Tienhoven, op hun ver zoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener, respectivelijk in het eerste en derde schooldistrict van Noordholland, en tot school opziener in het eerste schooldistrict dier provincie benoemd de heer dr. G. A. N. Allebé, en tot schoolopziener in het derde district aldaar den heer jhr. mr. B. de Bosch Kemper. Aan den majoor der infanterie J. Brakel is eervol ontslag ver leend als consul-generaal en zaakgelastigde honorair bij de gemeene- besten der Vereeuigde Staten van Venezuela, van Ecuador en van Columbia, onder dankbetuiging voor de diensten in die betrekking door hem aan den lande bewezen. STATEN-GENERAAL. Eerste Hamer. Zitting van Dingsdag 9 Januarij. De Kamer heeft heden avond hare werkzaamheden hervat en het onderzoek der begrooting iu de afdeelingen aangevangen. Frankrijk. De gisteren te Parijs gehouden vergadering van aandeel houders in het Suezkanaal heeft met bijna algemeene stemmen de overeenkomst met de zeemogendheden goed gekeurd, waarbij de Kanaal-Maatschappij zich verpligt om gedurende 30 jaren jaarlijksch een millioen francs aan de verbetering van het kanaal te besteden. De financiële toestand der Maatschappij is zeer voldoende, daar de uit gaven de strekking hebben om te minderen in plaats van toe te nemen. Er kan dan ook boven de jaarlijksche interest van 25 fr. per aandeel een dividend van 2.80 fr. worden uitgekeerd, dat verleden jaar 1.88 fr. bedroeg. Volgens waarnemingen van des terrenwacht te Parijs hebben wij in de tweede helft van deze maand strenge vorst te wachten, die tot het einde van Maart zal aan houden. Engeland. Een drijvende badinrigting op de Theems, bij het station van Charing Cross, is door den ondernemer voor den winter ingerigt tot een «glaciarium,» zooals hij het noemt. Door de vereeniging van het water met glycerine, welk vocht wordt doorkruist met buizen van ijsmachines, heeft de heer John Gamgee over een oppervlakte van 3000 vierkante voeten een prachtigen ijsvloer van drie duim dikte verkregen, waarop zij, die zich des zomers komen baden, elkander op schaatsen ontmoeten. Hoevele stormen ook in de laatste tijden in Engeland hebben gewoed, is er in lange jaren geen zoo hevig geweest als die, welke den eersten dag dezes jaars in 't zuiden van Engeland woedde. Kolommen na kolommen worden in de dagbladen gevuld met bijzonderheden van de schade, door den storm veroorzaakt. Vele huizen en kunstwegen te Brighton, Hastings enz. werden onherstelbaar beschadigd, terwijl een gedeelte van de kust instortte. Een paar dagen later liet de volle woede van den storm zich gevoelen op de westkust van Frankrijk, waar de golven van den Atlantischen Oceaan in de haven steden en in de zeedorpen vele kostbare openbare werken kort en klein sloegen. Naauwelijks bedaart deze storm, of het Noorden van Engeland komt aan de beurt. Jl. Donderdag morgen lag Noord-Engeland onder de sneeuw bedolven. De treinen, welke naar de Schotsche grenzen op weg waren, werden door den sneeuwstorm eerst vertraagd en toen overstelpt en vele uren moesten de passagiers in duisternis en koude doorbrengen eer ze gered werden. Een snelle dooi volgde en de rivieren, geen weg wetende met den toevoer van water, overstroomden zelfs hoog liggende landen. Het dal van den Theems is een meer, de meeste bruggen over de rivier boven Londen zijn onder water; in het woud van Dean heeft de stroom dijken en alle hinderpalen verbroken en zes of zeven steenkolen mijnen tot boven toe gevuld; in een geheele reeks dorpen zijn enkel de zolderkamers bewoonbaar gebleven; deLam- beth—zijde van Londen is eveneens overstroomd; tussclien Dublin en haar havenstad Kingstown is de gemeenschap verbroken door het water, enz. De Engelsche Trades- Unions zijn voornemens werk lieden, die zich aan drank-misbruik overgeven, van het lidmaatschap uit te sluiten. Dnitschlanü. Bij het stedelijk bestuur te Berlijn is namens eene Engelsche Maatschappij een plan ingediend voor eene straatverlichting door middel van electrisch licht, naar eene nieuwe methode, waarmede te Parijs eenige welgeslaagde proefnemingen hebben plaats gehad. Volgens eene daarbij overgelegde berekening zouden de kosten nog niet de helft bedragen van die der tegenwoordige gasverlichting. In de eerstvolgende zitting zal een voorstel worden gedaan om het plan in handen te stellen van eene commissie van deskundigen. Uit Leipzig wordt het overlijden gemeld van Hermann Brockhaus, hoogleeraar in de Oostersche talen aldaar en door zijne werken, voornamelijk over het Sanskriet, in de geleerde wereld welbekend. Hij was de tweede zoon van den stichter der firma F. A. Brockhaus en in 1806 te Amsterdam geboren. Te Heusweiler, in de Pruissische Rijnprovincie, heeft in den Nieuwjaarsnacht eene ontploffing plaats gehad in het Protestantsche kerkgebouw, met het gevolg dat een der zijwanden met het daaraan belendende huis is inge stort. Bij onderzoek is gebleken, dat de ontploffing moet zijn teweeggebragt door middel van dyamiet-patronen in het fundament. De dader schijnt nog niet bekend te zijn. Amerika. De republiek Mexiko heeft thans drie presidenten: No. 1. Lerdo de Tejada, den wettigen; No. 2. Porfirio Diaz, die No. 1 van zijne waardigheid vervallen verklaard en zich aan het hoofd van het bewind geplaatst heeft; No. 3. Iglesias, die No. 1 en No. 2 niet erkent. Naar het schijnt zal Porfirio Diaz de meeste kans hebben definitief president te worden. Hij zelf laat daartoe niets onbeproefd, en dat de gebezigde middelen nog al vreemdsoortig zijn, zal men moeten erkennen, als men weet dat hij de stem- geregtigde burgers heeft opgeroepen om een president te kiezen, maar tevens verboden zijne drie mededingers, t. w. Lerdo, Iglesias en Mexia, kandidaat te stellen Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 30 Dec. alhier aang., vertr.24Febr. Prinses A m a l i a. 280ct. van hier vertrokken. 9 Dec. te Batavia aangekomen. Prins van Oranje. 25 Nov. van hier vertrokken. 18 Dec. Suez aaugek. en vertr. c o n r a d. 28 Nov. alhier aang., vertr. 13 Jan. Koning der Nederlanden. 24 Dec. van Batavia vertrokken. 1 Jan. Point de Galle gepasseerd. Voorwaarts. 23 Dec. van hier vertrokken. 6 Jan. te Napels aang. en vertr. Maddra. 28 Nov. alhier aaugekomeu. Holland. 11 Nov. van hier vertrokken. 28 Dec. te Batavia aangekomen. C e l e b e s. 31 Dec. alhier aang, vertr. 3 Febr. Stad Amsterdam. 13 Dec. van Batavia vertrokken. 9 Jan. Port-Saïd aangek, en vertr. Marktberigten. AMSTERDAM, 9 Januarij. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 310. Rogge. Op levering iets lager; Mei f 202, 203. Raapolie. Mei f 45. 10 Januarij, Tarwe. Op levering f 1 lager; Maart f 309. Rogge. Lager afgegeven met weinig omzetnieuwe Galatz f 200 van boord; Taganrog f 205, 203; Petersb. f 200. Op levering onveranderd; Maart f 200, 199; Mei f 203, 202. Koolzaad. Vast; in April f 453; Oct. f 430. Raapolie. Per 100 KG. f hooger; Vliegend f 44£; Mei f 45L -J, Sept./Dec. f 4U, 42. Lijnolie. Per 100 KG. onveranderd; Vliegend f 28£ Maart/ Mei f 29i; Sept./Dec. f 30|. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.40, 2de kw. f 1.20 per KG. Nuchtere Kalveren f 6 a 14. Vette Varkens 52 a 61 c. per KG. ROTTERDAM, 9 Januarij. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1136 Run deren, 146 vette en Gras-Kalveren, 15 nuchtere Kalveren, 144 Schapen en Lammeren, 368 Varkens en 87 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 86 ac., 2de kw. 78 a 80 c., 3de kw. 70 a 75 c.Kalveren 1ste kw. 125 a c., 2de kw. 110 a c., 3de kw. 100 ac.; Schapen lste kw. 90 a c., 2de kw. 85 a c., 3de kw. 75 a 80 c.; Varkens lste kw. 70 a 72 c., 2de kw. 60 a 68 c., 3de kw. 60 a c.; alles per kilogram schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 70, 2de kw. f 66, 8de kw. f 64. SCHIEDAM, 10 Januarij. Jenever f 17,25, Amst. proef f 18,50, Moutwijnfl2,per N.vat. KAMPEN, 9 Januarij. Hooi. Buiten- f 25,a en Binnen- f 20,a 22, per 1000 kilogrammen. MEPPEL, 9 January. Hooi. f 35 a f 50 per 500 KG. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 5 Paarden Veulens Stieren 13 Gelde-Koeijèn - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 10 Nucht.Kalveren- Vette Rammen - 544 Schapen - f 60a200 80al20 Lammeren f a Bokken&Geiten - - a - 8 MagereVarkens - 19 a 23 13 Biggen - 8^a 11 40 Kippen c. 50 al 50 100 Eenden - 75 al10 Boter per kop -lL7£a Kaas per kilogram - 35 a 45 Kip-Eiieren per 100 -500 a600 Eend-Eijeren - a LATERE BEBIGTEK. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDC. Roosloot en T. Dekker. G. J. lluijben en I A. Bood. S. Buis en T. de Haan. BEVALLENC. C. Swart, geb. Deuts, Z. J. Hagenaar, geb. Knijnsberg, D. A. P. Bongers, geb. Boon, Z. E. Govers, geb. Bommel, D. i OVERLEDEN C. M. Rippens, 10 jaren. Levenloos aangegeven 1. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 3 tot 10 Januarij 1877. ONDERTROUWD: Jaoob Kuiper Sz. en Geertje Dogger. i GETROUWDGeene. GEBOREN: Willem, zoon van Jacob Kuijper Gz. en Dirkje Keijzer. Willemina Alida, dochter van Michiel Hillenius en Neeltje Roeper. OVERLEDENJan Daalder, 18 jaren, zoon van Jan Daalder en wijle Fijtje Valk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). CS u s e Uren. Windrigting en Krhcht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 ono. 1.4k. 765.34 f 5.14 6.2 f 3.5 0.78 Slecht. 11 8 no. 17» 757.01 - 3.19 2.2 f 0.8 0.82 Golvend 11 12 no. 20 754.61 - 5.59 2.0 - 0.7 0.89 n 10 Jan. 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 11 Jan. 8 u. Digtbewolkt, wind, fijne hagel. 11 Jan. 12 u. Digtbewolkt, wind. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Nov. 10 Jan. Providentia.J.Rafen. New-York. 28 Nov. Conrad. J. de Ridder. Pad.enz.viaSuez. Haven van IJmuiden. I Binnengekomeni 9 Jan. Niets. 10 Jan. Warkiaorth, st., Sheriff, Newcastle; Kinghorn, Roberts, 1 LeithMetropolitanst., Child, Londen. Vehtrokken .- 9 Jan. Niets. 10 Jan. Alert, st., Steeksma; Franc Lambirth, Gray; Betania, i Störhaug; Alberto, Cernowich; Eardi, Nielsen. 1 Ter beurze te Londen is gisteren besloten om de 3 pCt. Spaansche schuldbrieven, te beginnen met 17 dezer, te verhandelen ex coupons Dec. 1874, Junij en Dec. 1875, Junij en Dec. 1876 en ex coupon 30 Junij 1877. In het tijdperk van vijf weken, 26 Nov. tot 30 Dec. 1876 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast: in Gelderland 1 rund; in Zuidholland 35 runderen, in Noordholland 3 runderen; in Zeeland 1 rund; in Friesland 40 runderen, totaal 80 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 55 runderen door die ziekte aangetast. Gedurende het afgeloopen jaar (26 Dec. 1875 tot 30 Dec. 1876) werden door longziekte aangetast 1723 runderen in het jaar 1875 2227 runderen, 1874 2414 - 1873 2479 1872 4009 1871 6078 De Staatscourant van gisteren behelst de voorwaarden om benoemd te kunnen worden tot surnumerair bij de registratie en domeinen. Het aantal plaatsen bedraagt tien. In het jaar 1876 zijn te Hoorn geboren 354 kinde ren, onder welke 5 tweelingen; overleden 292 personen. In de gemeente hebben zich gevestigd 882 en zijn daaruit naar elders vertrokken 796 personen. Huwelijken werden gesloten 76, echtscheidingen waren er geene. De bevolking was op 31 Dec. 1875 9615 en op 31 Dec. 1876 9763, dus eene aanwinst van 148 personen. Onder dit getal zijn 273 gevangenen. Men schrijft uit Hoogwoud, dd. 7 dezer: «De grasvelden vertoonen eene gezonde groene kleur en zijn den drogen zomer geheel vergeten. Ook het winterkoren staat best. Van wege de mindere hoeveelheid gewonnen hooi is er meer vee dan gewoonlijk vóór den staltijd van de hand gezet; de gestalde veestapel houdt zich gezond.» Terwijl Zondag voormiddag, tusschen 10 en 12 uur, de bewoners van het huis op den Singel hoek Romein armsteeg, te Amsterdam, naar de kerk waren, hebben dieven met een looper de deur weten open te maken. Daar de sleutel van eene kast, waarin de effectentrommel en andere preciosa bewaard werden, in het slot stak, hadden de dieven niet noodig veel geraas te maken, dat zoo ligt bij het openbreken wordt veroorzaakt. Alles wat zij vonden namen ze mede. Zij zijn gekomen en heen gegaan zonder door de bewoners van den kelder te zijn opgemerkt, die wel hoorden, dat er in huis geloopen werd, doch meenden, dat de heer G. tehuis was, die door den diefstal zijne gansclie bezitting heeft verloren. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER; Gelet hebbende op het bepaalde bij art. 7 der Wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37), betrekkelijk liet opmaken der LIJSTEN, aanwijzende de personen, die tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn; Noodigt alle inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februarij aanstaande te doen blijken. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 11 Januafij 1877. STAKMAN BOSSE.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3