2. De voedering, waarvan zoo heel veel afhangt om het doel, dat men zich met veehouding voorstelde, te bereiken. Onder de beste stalvoedering stelde hij voornamelijk (terwijl hij de algemeene voedering in Zeeland, stroo als hoofdzaak, sterk afkeurde) vermenging van stroo met peen, boonen, erwtenlijnkoeken, of waar men met regt denkt, dat die soms met schadelijke bestanddeelen zamengesteld zijn, lijnzaad zelf, bijv. zoogenaamd 2de soort, perspulp of onder gunstige omstandigheden de suikerpeen zelf; elk dezer voedingsmiddelen naar gelang der omstandigheden gemengd met andere, des noods, van mindere waarde, om een groote hoeveelheid te verkrijgen; de maag der koe is bijzonder ingerigt om veel voedsel noodig te hebben; aanprijzing om het jonge dier langen tijd met de moedermelk te voeden en langzamerhand tot ander meer vast voedsel over te gaan. Om zelf de toeneming der zwaarte van het vee te bepalen en alzoo te kunnen constateeren van welke soort voedsel het dier 't meest profiteert, prees hij sterk aan: de veebascule; was het aanschaffen er van te kostbaar voor ééndat dat 4 of 6 zamen deden om voor gemeenschappelijk gebruik er een op te doen. 3. De ziekte van het rundvee, waarbij hij de bekende, maar nog niet genoeg opgevolgde les gaf: dat het beter is ziekten te voorkomen, dan in de noodzakelijkheid te zijn ze te genezenhij drong met den meesten nadruk aan op goed geluchte, reine stallenhij bestreed het vooroordeel dat warm, heethouden der dieren de vet— en vleeschwording bevordert en spoorde ten slotte krachtig aan op wasschen, kammen, rossen, waardoor vele ziekten worden voorkomen. In de twee pauzen deden vele belangstellenden vragen en opmerkingen, die door den leeraar werden beantwoord of toegelicht. Zeker heeft de heer M. den lust opgewekt hem aldaar nog meermalen als spreker te zien optreden. De directeur der Rijks-Landbouwschool tc Wageningen heeft bekend gemaakt, dat de opening van de proefstation, voor het onderzoek van zaaizaden, reeds op 15 Jan. a. s. zal plaats hebben. Het aantal leerlingen der Rijks-Landbouwschool is na de Kers-vacantie weder met drie vermeerderd, zoodat de eigenlijke Landbouwschool thans 35 leerlingen telt; het totaal der leerlingen bedraagt 67. Gedurende het jaar 1876 zijn vanwege het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar Indië uitgezonden 3841 militairen, als: 1093 Franschen, 13L6 Belgen, 992 Neder landers, 72 Zwitsers, 56 Luxemburgers, 27 Amerikanen, 23 Italianen, 16 Oostenrijkers, 7 Nooren en Zweden, 6 Polen, 3 Russen, 3 Spanjaarden, 2 Portugezen, 2 Grieken en 2 Oosterlingen. De stalhandel was jl. Donderdag te Zwollerkerspel buitengewoon druk. De beste neurende koeijen en dragtige vaarzen werden tot hooge prijzen opgekocht. Men noteerde de volgende stalprijzen: Vette koeijen f 175 a 300, neu rende dito f 150 a 275, afgekalfde dito f 140 a 260, voorjaars- en spoeling dito f 120 a 160, neurende vaarzen en schotten f 90 a 200, ossen f 100 a 275, stieren f 75 a f 190, graskalveren f 30 a 50, nuchtere dito f 7 a 12.50. Door H. K. Postma, veehandelaar en slagter te Surhuisterveen, zijn drie jonge varkens gemest, die, 11 maanden oud geslagt zijnde, te zamen het aanzienlijk gewigt van 1006 halve kilo's hadden. Jl. Zondag namiddag werd een koekbakker te Groningen op een alles behalve aangenaam bezoek verrast. Eenige brutale straatjongens overlegden zamen, op welke manier zij het gemakkelijkst en zonder dat iemand het merkte, eenige koeken zouden kunnen magtig worden, die bij den bakker, voor wiens huis zij zich bevonden, in den winkel op de toonbank lagen. Een van hen gooide met geweld de deur open, terwijl een ander pijlsnel naar binnen vloog, een der koeken van de toonbank wegnam, onder de jas stopte en zich even snel verwijderde als hij gekomen was. De bakker, die door een raam in de kamer, waardoor men in den winkel kon zien, deze brutaliteit had opgemerkt, was den dief echter voor, bij de deur pakte hij hem bij de kraag en ging dadelijk met hem naar het bureau van politie. De bakker was naauwelijks weg, of de andere jongens maakten van deze zijne afwezigheid gebruik. Zij gingen zamen in den winkel en terwijl een van hen voor een paar centen koningsbrood kocht en de zoon van den bakker bezig was hem dit te geven, wist een andere jongen stilletjes een koek van de toonbank weg te kapen en onder zijn jas weg te bergen. De jufvrouw, die dit gezien had, doch niets liet merken, ging naar den jongen toe, pakte hem eensklaps bij de kraag en haalde van onder zijn jas een koek te voorschijn. Dadelijk kozen de andere jongens het hazepad. De bakker kwam onderwijl van het bureau van politie met een agent terug en zag niet weinig verwonderd, dat ook zijn vrouw nog een der belhamels vasthield. Ook deze dief werd naar het bureau van politie gebragt. Van een en ander is door de politie proces-verbaal opgemaakt. (Gron. Crt.J Uit Noordbroek (prov. Groningen) schrijft men: «De omstandigheden, dat de landbouwers in deze streken het stroo tot ongekend hooge prijzen van de hand doen, brengt te weeg, dat velen het vee zooveel mogelijk afschaffen. Men vindt hier flinke boerderijen, waar vroeger een 20 a 25 stuks hoornvee de koegang verwarmden en versierden en waar men thans slechts 3, 4 tot 5 koeijen ziet gestald. De prijs van den mest klimt dientengevolge ook ongehoord. Werd vroeger voor de kop gestalde koeijen en paarden de mest bepaald met f 18 a f20, thans wordt hij verkocht voor f 27 af 30. Blijft deze toestand voortduren, dan zal de landbouwer in de veen- en zandstreken, die zich hier vroeger van den hem ontbrekenden mest kwam voorzien, zelfs maatregelen dienen te nemen om de noodige voedingstoffen voor zijne gronden te verkrijgen, welligt het best door een gedeelte van zijn land groen te maken. Men schrijft uit Assen, dd. 8 dezer: «Het hoofdbestuur van het 31ste landhuishoudkundig Congres, in Junij a. s. alhier te houden, is ijverig bezig om dat Congres zoo belangwekkend en luisterrijk mogelijk te doen zijn en het te doen beantwoorden aan de ver wachting, die Drenthe en Assen daarvan koesteren. Zaturdag hield het eene vergadering en besloot voortaan om de 14 dagen bijeen te komen. Ook het bestuur voor de landbouwtentoonstelling, bij gelegenheid van het Congres te houden, tracht daaraan de grootst mogelijke uitbreiding te geven. Nooit zal, hoopt men, in Drenthe een schooner en belangrijker landbouwtentoonstelling zijn gehouden.» Wegens den nieuwen aanvoer van Hongaarsche varkens zijn de prijzen der vette varkens uit den omtrek van Meppel sedert een paar weken dalende. De veehouders, die om dezen tijd van 't jaar hooge prijzen gewoon zijn, hebben nog een menigte op hok en worden zoodoende tot het stellen van lagere prijzen gedwongen, daar de tijd van 't vetmesten begint te verloopen. Volgens de buitenlandsche meteorologische berigten, is de koude in Rusland geweken; in Frankrijk is de slotsom der waarnemingen, dat men veeleer bij voortduring regen dan vorst te wachten heeft, en die uit Duitschland stemmen daarmede overeen. Voorts is aldaar de opmerking gemaakt, dat op vele plaatsen de ooijevaars ditmaal, tegen gewoonte, hunne nesten niet verlaten hadden, en dus reeds het voorgevoel van een buitengewoon zachten winter hadden. Dit zeldzaam verschijnsel, voegt men er bij, was sedert 1820 niet waargenomen. Oostersciie kwestie. Uit Konstantinopel wordt dd. 11 dezer gemeld: «Het verschil van gevoelen blijft in de Conferentie voort duren, daar de Turken volharden in hun verzet tegen eene tusschenkomst der mogendheden. Tusschen de gevol- magtigden van deze blijft overeenstemming heerschen. Er is heden nog geen besluit genomen. De eerstvolgende zitting der Conferentie is op Maandag a. s. bepaald. Benoemingen, enz. Benoemd tot hoofddirecteur van den rijkstelegraaf bij het depar tement van financiën, de heer W. C. A. Staring, thans referendaris. Aan den luit. ter zee 2de kl. W. A. Kok wordt op zijn verzoek, met ingang van den 15 dezer, een jaar verlof toegestaan, onder stilstand van non-activiteits-tractement en zonder opklimming in de ranglijst. Buitenland Frankrijk. Het Journal Officiel geeft een kort verslag van het bezoek, dezer dagen door den minister van Openbare Werken aan Nederland gebragt. «Het doel,» zegt het blad, «dat de minister en de heeren Wilson en Waddington zich voor oogen hebben gesteld, is volkomen bereikt ge worden. Zij hebben, hetzij met den Nederlandsclien minister van Binnenl. Zaken, hetzij met de directeurs en ingenieurs der verschillende spoorweg-maatschappijen, de tw.ee stelsels van aanlegging en van exploitatie bestudeerd, die gelijk tijdig in Holland worden toegepast. Zij hebben de merk waardige werken, die sedert eeuwen den Nederlandsclien ingenieurs tot eer strekken, en die, welke tegenwoordig worden uitgevoerd, gezien en bewondei'd. De studie, die zij daarvan hebben gemaakt, ofschoon zeer vlugtig, zal niet vruchteloos voor ons land blijven.» Te Parijs is dezer dagen een nieuwe soort van stoom- brandspuit beproefd, vervaardigd door ingenieur Thirion en bestemd voor Havre. Met een straal pijp van 45 mM. middellijn, bereikte het water een afstand van 47 M.; met een andere van 40 mM. werd gemakkelijk de overzijde der Seine bespoten. Toen men eiudelijk een straalpijp van 35 mM. had aangeschroefd, werden, terwijl het werktuig op de quai des Orfévres stond, de belangstellende toe schouwers, die zich op de Pont Neuf geplaatst hadden, op de vlugt gejaagd door het water. Met twaalf atmosferen drukking, het maximum der kracht, werpt deze stoomspuit 3500 liter water per minuut. Engeland. De Birmingham Gazette bevat eenige bijzonderheden omtrent het leven dat Arthur Orton, de veroordeelde uit het Tichborne-proces, in zijn gevangenis te Dartmoor leidt. Hij moet eiken morgen om 5 uur opstaan, zich kleeden en daarna .zijn cel reinigen. Vervolgens wordt hem zijn ontbijt gebragt, waarna hij zich gereed moet maken voor de godsdienstoefening, die om kwart voor zeven in de kapel gehouden wordt. Hiermede gaat een kwartier heen, waarna hem, voordat zijn dagwerk begint, wat om half acht geschiedt, een half uur toegestaan wordt om be weging te nemen. Zijn werk volbrengt hij aan een naai machine, waarin hij reeds een groote vaardigheid heeft verkregen. Om twaalf uur krijgt hij zijn middagmaal, en wordt dan tot een uur naar zijn cel gevoerddaarna gaat hij weer aan het werk en blijft tot 5 uur aan de naai machine. Zijn dagtaak is hiermede volbragt, en de rest van den dag brengt hij in zijne cel door. Kwartier voor achten begeeft hij zich te bed, op Zondag een uur vroeger. De correspondent van dat blad maakt tevens melding van het feit, dat de kleêren van den pseudo-Tichborne reeds eenige malen naauwer gemaakt moesten worden. Er is dan ook wel eenig verschil tusschen zijn tegenwoordig lot en dat, waarop hij uitzigt meende te hebben, toen hij aanspraak maakte op de goederen van de familie Tichborne. Duitschland. De Pruissische regering heeft besloten het vak van huwelijksmakelaar te verbieden. Ten einde te weten te komen wie dit tot hun beroep hadden gekozen, werd in verscheidene dagbladen eene advertentie geplaatst, waarbij hunne tusschenkomst werd ingeroepen, en meer dan honderd antwoorden kwamen daarop in. Waarom de regering deze particuliere industrie wil tegengaan is ons niet duidelijk: als de personen zeiven hun wederhelft kiezen, vallen die keuzen toch ook niet altijd zoo gelukkig uit. Door de overheid te Hof is een onderzoek ingesteld naar het biergehalte. Men kwam tot het resultaat, dat het bier van alle brouwerijen te veel waterdeelen bevatte; dientengevolge werd het volgende besluit genomenTe dun bier verdunt het maagsap en is daardoor nadeelig voor de verteringsorganen. Daar het de pligt der overheid is om voor gezonde voedingsmiddelen te zorgen, zoo bepalen wij, dat voortaan het bier minstens 5| pCt. voedingsstoffen moet bevatten en er niet meer dan 3 pCt. alcohol in aan wezig mag zijn, terwijl het doorschijnend helder moet wezen. Gedraagt men zich daaraan niet, dan zal de brouwer ge straft worden. De zorg van de overheid te Hof strekt zich wel ver uit, maar 't is toch beter dan verwaarloozing van alle toe- zigt, zooals hier te lande regel is. Turkije. Lord Salisbury heeft in Konstantinopel een eigenaardig geschenk ontvangen. De bedienden bemerkten, dat twee gesloten manden in 't portaal van 't hotel waren geplaatst. Bij onderzoek bleek de inhoud uit twee pasgeboren kin deren te bestaan, die op die wijze onder de bescherming van Engeland werden gesteld. Toen de markies van het voorval hoorde, liet hij de kinderen in de kamer brengen. Na ze gezien te hebben, zeide hij zeer bedaard: ik behoud ze. Terstond wezden voedsters opgezocht, en de anders ter dood of ellende gedoemde kleinen gaan nu waarschijn lijk een goede toekomst te gemoet. Amerika. De commissie van het Huis van vertegenwoordigers, belast met het onderzoek van de kwestie der presidents verkiezing, heeft beslist, dat de voorzitter van den Senaat geene bevoegdheid bezit om deze kwestie uit te maken, en verklaard, dat de verificatie der verkiezingen slechts mag geschieden op de wijze, door het Huis van vertegen woordigers goedgekeurd, welks gezag ten opzigte dezer kwestie gelijk staat met dat van den Senaat. De veefokkerij staat in Engelsch Kanada, zooals bekend is, op flinke hoogte. Onlangs zijn op de Engelsche Kersfeestmarkt te Londen 60 prachtige gemeste ossen uit Philadelphia aangevoerd, die de hoogste prijzen van f 600 behaalden. Ze waren oorspronkelijk uit Kanada en moesten, daar de St. Laurensrivier niet meer bevaarbaar was, over Philadelphia verzonden worden. Enkele hoeven tellen 1800 stuks mestossen. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 9 Paarden b.'tj. f 67,-a225,- 1 Koeijen 230,-a ,- 11 Nucht.Kalver.,, 13,a28, 345 Schapen 17,a42, Lammeren a per stuk 122 Mag.Varkens f 14,a28, 175 Bigg.ben.lOw.,/ 8,all, 4 Bokk.&Geiteu 3,a 5, KleineBokken a Boter f 0,85 a 1,00 per 0.630 KG. HOORNSCHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 18 m.Tarwe m. Rogge 40 m.Gerst 76 m.Haver m.WitteEnvt. m.Groene u ra.Graauwe,, m.Vale m.Br.Boonen 35 st.Paarden st.Koeijen 250 st.Scbapen st.Lammeren 10 st.Kalveren 60 st.Varkens permud f 10,a a 6,-a 7,— 5,—a 6, 11,—al 3,— 16,—a 20,—a 18,—a 13,—a per stuk 40,a225,- u 25,—a32,— a h 16,a30, 17,—a22,— 6 st.Zeugen 300 st.Biggen 125 st.Kippen 2600st.Kip-Eijeren„ st.Eend-Eijer. 1800kopBoter m.Aardappel. u m. Peren m. Appelen KG. rood Aalb.„ KG.zw.Aalb. KG.Hazelnot. per 8 tuk f 30,—a65,— 8,al2, v 0,70a 2,25 per 100 5,a 6,— per kop 0,70a 0,80 per mud per 100 KG. Handel matig. Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendhik. 30 Dec. albier aang., vertr.24Febr. Prinses Amalia. 280ct. van hier vertrokken. 9 Dec. te Batavia aangekomen. Prins van Oranje. 25 Nov. van hier vertrokken. 9 Jan. te Batavia aangekomen. C O n r a d. 13 Jan. van hier vertrokken. Koning ijer Nederlanden. 24 Dec. van Batavia vertrokken. 1 Jan. Point de Galle gepasseerd. Voorwaarts. 23 Dec. van hier vertrokken. 10 Jan. Port-Saïd aang., 11 vertr, Maduka. 28 Nov. alhier aangekomen. holland. 11 Nov. van hier vertrokken. 28 Dec. te Batavia aangekomen. Celebes. 31 Dec. alhier aang, vertr. 3 Febr. Stad Amsterdam. 13 Dec. van Batavia vertrokken. 9 Jan. Port-Saïd aangek, en vertr. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. Bal, zeeman en J. Dekker. J. J. Lehman en C. W. Helleman. GETROUWDGeene. BEVALLENS. Hulsebosch, geb. Klijn, D. M. M. Konijn, geb. Roodt, D. G. Lodewijk, geb. Warmenhoven, Z. M. E. Smit, geb. Bonifacius, D. C. J. de Vroorae, geb. Dieho, D. M. C. Nieman, geb. v. d. Hoeven, D. OVERLEDEN: Geene. Levenloos aangegeven 2.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2